Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

και εγώ αναρωτιόμουν γιατί κάνει "μπιπ" αλλά καταλάβα οτί ίσως σηματοδοτουσε την αρχή του ψησίματος. Εσείς αλήθεια βγάζετε το ζημωτήριο και πότε το κάνετε αυτό? Εγώ όχι άλλα γενικά το ψωμάκι στο τέλος βγαίνει εύκολα και δεν έχω πρόβλημα με την τρύπα που αφήνει. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι το ψωμάκι των 500γρ δήλ αλεύρι που βάζω γεμίζει περίπου πάνω από την μισή φόρμα οπότε και στο ζύγισμα που το έβαλα βγάινει 650γρ. είναι δυνατόν να φτιάχνει 1 κιλό ψωμί ο αρτοπαρασκευαστης της Ronhson χωρίς να ξεχυλίζει εκτός κάδου? Εσείς το έχετε επιχειρήσει ? με τι αποτελέσματα? Γενικά εγώ το γάλα το βρίσκω υπερβόλικο στην συνταγή ψωμιού έχει κανείς μια συνταγή απλή για 1 και για μισό κιλό ψωμί που να αποτελείται με αλεύρι , αλάτι , νερό και μαγία γενικά τις δοσολογίες θέλω και αν γίνεται όχι με αλεύρι ολικής άλεσης αλλά με κιτρινό και λευκό. Περιμένω όλες τις απόψεις από τις δοκιμές σας.

 

Υ.Γ. Όντως οι οδηγίες δεν λένε τίποτα το κατατοπιστικό εχέτε βρεί τίποτα άλλο στο internet?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η συνταγη που κανω εγω ειναι μια μειξη συνταγων και προσπαθεια να βρω αυτο που ταιριαζει στην γευση μου γιατι και το δικο μου βοβλιαρακι ειναι δραμα και περιεχει γαλα σ ολες τις συνταγες κατι που θεωρω οτι μπορει να μπει μονο σε ψωμι για τοστ, εχω γραψει και πιο πανω οτι βαζω μονο φουσκωμα ζυμωμα γιατι ο δικος μου ψηνει χαλια και το ψηνω στον φουρνο μου σου την παραθετω (ο καδος μου χωραει 1.350 οποτε αν χρειστει να την κανει κι εχεις μικροτερο κανε την μιση)

 

1 κυβος μαγια νωπη

1φακελακι μαγια ξερη

1 κιλο αλευρι ζυμωτο

1 κ. γλυκου ζαχαρη

1 κ γλυκου αλατι

1/2 ποτηρι λαδι

 

 

βαζω την νωπη μαγια σε χλιαρο νερο και προσθετω αλευρι μεχρι να γινει χυλος το σκεπαζω και τ αφηνω για μιση ωρα να φουσκωσει,να διπλασιαστει. βαζω μεσα στον καδο το αλευρι την ζαχαρη, το αλατι και την μαγια και κανω μια λακουβιτσα ριχνω το λαδι και μισο ποτηρι νερο κι απο πανω την φουσκωμενη μαγια. το ζημωνει και το φουσκωνει για 1.30 ςρα και μετα το ψηνω στον φουρνο μου για περιπου 50 λεπτα στον αερα στους 180 βαθμους

 

αν νομιζεις οτι σου κανει δοκιμασε την, στην αρχη εβαζα μονο νωπη μαγια 2 κυβακια και ηταν λιγο πικρο για μενα τωρα εχει την ιδανικη γευση

 

καλη επιτυχια!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Έχω κάνει τη συνταγή για "πολύ γρήγορο ψωμί" που λέει ότι είναι για 1 κιλό και χώρεσε μία χαρά. Την έχω κάνει και με κανονικό αλεύρι και με ολικής. Μόνο που μου φάνηκε υπερβολική η μαγιά (μάλλον για να φουσκώσει γρήγορα) και πίκρισε λίγο.

Τώρα, για συνταγή χωρίς γάλα, πιστεύω ότι μπορείς να επιχειρήσεις να το παραλήψεις. Απλά, εγώ θα πρόσθετα την αντίστοιχη ποσότητα σε νερό.

Όσο για τον αναδευτήρα, κι εγώ τον αφήνω και τον βγάζω μετά.

Σήμερα πιστεύω ότι θα δοκιμάσω καινούρια συνταγή (την παραλλαγή του johnsk). Έχω πρόβλημα. Ο γιος μου φοβάται τον αρτοπαρασκευαστή και τον βάζω σε λειτουργία μόνο το βράδυ!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν αρτοπαρασκευαστή, εδώ και 1 χρόνο περίπου. Βάζω αλεύρι, νερό, λάδι, αλάτι και μαγιά. Αυτό που κατάλαβα, είναι ότι για να πετύχει, πρέπει να βάλω νερό, το μισό ακριβώς από το αλεύρι. Δηλαδή, βάζω 4 ποτηράκια-μεζούρες αλεύρι, και 2 νερό. Αν καμιά φορά θέλω να κάνω μικρότερο ψωμί, βάζω 3 ποτηράκια αλεύρι και 1 1/2 νερό. Ποτέ δεν έχω ζυγίζει ούτε το αλεύρι, ούτε το νερό και το ψωμί βγαίνει πάντα τέλειο. Το μόνο μειονέκτημα είναι νομίζω, όπως και σε όλους τους αρτοπαρασκευαστές, ότι δεν κάνει πολύ σκληρή κόρα το ψωμί από πάνω, γιατί απλώς, έχει μόνο από κάτω αντίσταση. Μια φορά μόνο το έψησα στο φούρνο και έκανε πολύ καλή κόρα από πάνω και από κάτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους τελικά εφάρμοσα χτες βράδυ μια συνταγή που βρήκα από internet και θα σας παραθέσω και την σελίδα και το ψωμάκι βγήκε όπως ακριβώς και της φωτογραφίας στο σαιτ τέλειο φούσκωσε μια χαρά απλά επειδή διάβασα και προτιμώ και εγώ την υφή που είχα όταν έβαζα το έτοιμο μείγμα για χωριάτικο ψωμί από τους μύλους άγιου Γεωργίου (έβγαινε το πιο γευστικό ψωμάκι που έχω φάει ever κρίμα που δεν γράφουν στην συσκευασία τις δοσολογίες τους για να το φτιάχνουμε και εμείς χεχε) θα πρότεινα και στους υπόλοιπους που θα δοκιμάσουν να μην βάλουν λαδί καθόλου καθώς κάποιος που είχε δοκιμάσει το πιο πάνω έτοιμο μείγμα και μετά δοκίμασε και την συνταγή που θα σας δώσω επισήμανε ότι χωρίς λαδί η υφή του ψωμιού έβγαινε πιο καλή και δεν τρίβονταν.

Πάντως και στην συσκευασία του έτοιμου μείγματος δεν έλεγε πουθενά για λαδί και ζάχαρη. Ωστόσο εγώ σήμερα η αύριο θα δοκιμάσω την ίδια συνταγή χωρίς λαδί και θα σας πω αποτελέσματα.

Λοιπόν την συνταγή την βρήκα στο εξής site : http://e-how.gr/pos-na-ftiaksete-xor...toparaskevasti

 

και είναι αρκετά απλή και εύκολη. Τώρα για όσους έχουν σαν εμένα αρτοπαρασκευαστη της Ronhson τότε μετά το πέρας του πρώτου προγράμματος που αντιστοιχεί σε 2.50 λεπτά σε ρύθμιση 1lb και μεσαία κόρα σε ψήσιμο το βάζω εγώ προσωπικά και στο πρόγραμμα 11 για άλλη μια ώρα ψησίματος για να βγει η κόρα πιο καλή και γίνεται τέλεια κατά την δική μου κρίση αρκετά ψημένη και όχι όμως ξεροψημένη μέτρια όπως την θέλω.

 

Δοκιμάστε και εσείς και πείτε μου τα αποτελέσματα καλή επιτυχία σε όλους μέχρι στιγμής δεν μου έχει ξεφουσκώσει κανένα ψωμάκι βέβαια πρόσεξα να είναι η ζύμη σαν μπαλάκι και πρόσθεσα όταν χρειάστηκε λίγο αλεύρι επίσης θεωρώ ότι τα υγρά συνολικά δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 350ml συνολικά για 500γρ ζύμης. Ίσως αυτό παίζει ρόλο σε αυτό που λέτε για το ξεφούσκωμα όπως επίσης η σειρά των υλικών και να μην ακουμπήσει η μαγιά με το νερό αλλά να μπει σε λακκάκι μέσα στο αλεύρι εγώ χρησιμοποίησα ξηρή μαγιά γιωτης κ μου φούσκωσε μια χαρά.

 

περιμένω την γνώμη σας και τις δόκιμες σας.

 

 

και ειναι αρκετα απλη και ευκολη. Τωρα για οσους εχουν σαν εμενα αρτοπαρασκευαστη της Ronhson τοτε μετα το περας του πρωτου προγραμματος που αντιστοιχη σε 2.50 λεπτα σε ρυθμιση 1lb και μεσαια κορα σε ψησιμο το βαζω εγω προσωπικα και στο προγραμμα 11 για αλλη μια ωρα ψησιματος για να βγει η κορα πιο καλη και γινεται τελεια κατα την δικη μου κριση αρκετα ψημενη και οχι ομως ξεροψημενη μετρια οπως την θελω.

 

Δοκιμαστε και εσεις και πειτε μου τα αποτελεσματα καλη επιτυχια σε ολους μεχρι στιγμης δεν μου εχει ξεφουσκωσει κανενα ψωμακι βεβαια προσεξα να ειναι η ζυμη σαν μπαλακι και προσθεσα οταν χρειαστηκε λιγο αλευρι επισης θεωρω οτι τα υγρα συνολικα δεν πρεπει να υπερβαινουν τα 350ml συνολικα για 500γρ ζυμης. Ισως αυτο παιζει ρολο σε αυτο που λετε για το ξεφουσκωμα οπως επισης η σειρα των υλικων και να μην ακουμπισει η μαγια με το νερο αλλα να μπει σε λακακι μεσα στο αλευρι εγω χρησιμοποιησα ξηρη μαγια γιωτης κ μου φουσκωσε μια χαρα.

 

περιμενω την γνωμη σας και τις δοκιμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την συνταγή την βρήκα στο εξής site : http://e-how.gr/pos-na-ftiaksete-xor...toparaskevasti

 

και είναι αρκετά απλή και εύκολη. Τώρα για όσους έχουν σαν εμένα αρτοπαρασκευαστη της Ronhson τότε μετά το πέρας του πρώτου προγράμματος που αντιστοιχεί σε 2.50 λεπτά σε ρύθμιση 1lb και μεσαία κόρα σε ψήσιμο το βάζω εγώ προσωπικά και στο πρόγραμμα 11 για άλλη μια ώρα ψησίματος για να βγει η κόρα πιο καλή και γίνεται τέλεια κατά την δική μου κρίση αρκετά ψημένη και όχι όμως ξεροψημένη μέτρια όπως την θέλω.

QUOTE]

 

Προσπάθησα να μπω στη σελίδα που αναφέρεις, αλλά δεν τα κατάφερα. αν μπορείς αντέγραψέ την στο φόρουμ.

Επίσης, το πρόγραμμα 11 στον συγκεκριμένο αρτοπαρασκευαστή είναι γαι να ψήνεται παραπάνω; δεν το έχω πάρει χαμπάρι και θα ήθελα κάτι τέτοιο!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα λοιπον θα σου την δωσω αμεσα την συνταγη και το λινκ βεβαια ειναι το εξης

e-how.gr/pos-na-ftiaksete-xoriatiko-psomi-me-ton-artoparaskevasti

 

ελπιζω να το δειξει ολοκληρο για να δεις και τις εικονες απο το ψωμακι βγαινει ακριβως ομως οπως το δειχνει εκει τελειο εγω χρησιμοποιησα μονο κιτρινο αλευρι για χωριατικο ψωμι και σημερα θα φτιαξω την ιδια συνταγη χωρις λαδι για να μην τριβεται η υφη του.

 

η συνταγη ειναι η εξης :

 

Οι ποσότητες των υλικών έχουν υπολογιστεί για να φτιάξετε περίπου 1 κιλό ψωμί.

Θα χρειαστείτε

 

•1 δοσομετρικό κουταλάκι του γλυκού (5 ml)

•1 δοσομετρικό κουτάλι της σούπας (15 ml)

•300 ml. νερό

•2 κουταλάκια αλάτι

•2 κουταλιές ζάχαρη

•2 κουταλιές λάδι

•500 γρ. αλεύρι κιτρινο χωριατικο

•1,5 κουταλάκι ξηρή μαγιά η 8γρ μαγιάς

 

Βήμα 1

Συγκεντρώστε στον πάγκο της κουζίνας τα υλικά. Αλείψτε τον κάδο με λάδι ώστε να βγει το ψωμί εύκολα μετά το ψήσιμο. Τοποθετήστε το ζυμωτήρα μέσα στον κάδο.

 

Βήμα 2

Βάλτε τα υλικά με τη σειρά που αναφέρονται. Δηλαδή πρώτα το νερό, μετά το αλάτι, τη ζάχαρη και το λάδι και τελευταία το αλεύρι και τη μαγιά. Τη μαγιά θα την προσθέσετε μέσα σε ένα μικρό λάκκο που θα ανοίξετε στο αλεύρι για να μην έρθει σε επαφή με το νερό.

 

Βήμα 3

Βάλτε τον κάδο μέσα στον αρτοπαρασκευαστή. Επιλέξτε το πρόγραμμα του ψωμιού σύμφωνα με το βιβλίο των οδηγιών. Ο χρόνος που χρειάζεται το ψωμί για να ζυμωθεί, να φουσκώσει και να ψηθεί είναι περίπου 3 ώρες. Πατήστε το πλήκτρο έναρξης του προγράμματος.

 

Βήμα 4

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του ζυμώματος καθαρίστε από τα τοιχώματα του κάδου τη ζύμη που έχει κολλήσει εκεί ώστε να μη χαλάσει την εμφάνιση του ψημένου ψωμιού.

 

Περίπου μιάμιση ώρα μετά την έναρξη του προγράμματος, η ζύμη θα πρέπει να φουσκώνει. Μετά από δύο ώρες το ψωμί είναι έτοιμο για ψήσιμο. Μετά από τρεις ώρες το ψωμί είναι ψημένο.

 

Μην ανοίγετε το καπάκι όσο λειτουργεί ο αρτοπαρασκευαστής γιατί με την αλλαγή της θερμοκρασίας μπορεί να ξεφουσκώσει η ζύμη.

 

Για να κόψετε το ψωμί με το μαχαίρι εύκολα θα πρέπει να περιμένετε περίπου μισή ώρα για να κρυώσει

 

 

Αυτα ελεγε το site και ομολογω πως τα ακουλουθησα κατα βημα και βγηκε μονο που οταν ζημωνε προσθεσα λιγακι αλευρι μεχρι να δω την ζυμη να βγει ομοιομορφη σαν μπαλακι. Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς την συνταγή που σας έδωσα τι αποτελέσματα είχατε ? Εγώ δοκίμασα την συνταγή χωρίς λάδι και το ψωμάκι φούσκωσε αλλά στην επιφάνεια έκανε κάτι σαν ζαρίτσες κατά άλλα μια χαρά ωστόσο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα για να δω πώς είναι η υφή του γιατί προσπαθώ να πετύχω την υφή του έτοιμου μείγματος για χωρίατικο ψωμί απο τους μύλους αγίου γεωργίου αν έχει κανείς κάποια ιδέα ή συνταγή που να πλησιάζει σε γεύση και σε υφή το πιο πάνω ας το παραθέσει.

 

Επίσης έχετε καμία ιδέα για συνταγή για ψωμάκι που να το ζήμωσει ο αρτοπαρασκευαστής αλλά να το κάνουμε σαν hot dog μέτα με τον δικό μας σχήμα και να το ψήσουμε στον φούρνο μας?

 

περιμένω εντυπώσεις και συνταγές σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Δοκίμασα τη συνταγή σου, tiffgraf αλλά με μία μικρή αλλαγή: Έβαλα αλεύρι για όλες τις χρήσεις + 100 περίπου γρ. καλαμποκάλευρο.

Βγήκε πολύ καλό και με πολύ ωραίο χρώμα.

 

Την είχα δοκιμάσει και με αλεύρι ολικής άλεσης + μαγιά νωπή (αυτά τα τετραγωνάκια του ψυγείου) αλλά βγήκε... μάπα. Από γεύση ήταν καλό, αλλά ήταν πολύ σκληρό επάνω, μάλλον κάτι έπαιξε με τη μαγιά. Δε μου λέτε, αυτά μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε; Και αν ναι τη βάζουμε πάνω από το αλέυρι σαν τα φακελάκια;

Σήμερα θα την ξαναδοκιμάσω τη συνταγή με αλεύρι ολικής αλλά μαγιά σε φακελάκι. Επίσης, αντικατέστησα τη ζάχαρη με γλυκάνισο και μου αρέσει πάρα πολύ.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν εννοεις για την νωπη μαγια εχω γραψει στην προηγουμενη σελιδα πως μπαινει στην συνταγη που κανω ,δυστυχως δεν εχει την ευκολια της ξερης και αν βαλεις πολυ πικριζει 1 στο κιλο ειναι αρκετη εγω βαζω και μια ξερη κι εινια μια χαρα

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα καταφερα!!!!επιτελους εφτιαξα ενα τελειο ψωμι με τις δοσεις που εβαλε η tiffgraf. Στην αρχη μου φανηκε υπερβολη 2 κουτ.αλατι αλλα λεω θα το κανω και οτι βγει.Εγινε τελειο!Εδω και πολυ καιρο τον ειχα παρατησει τον αρτοπαρασκευαστή γιατι μου την εδινε που το ψωμι ηταν σαν αψητο ζυμαρι και το βασικοτερο ειχα τεραστιο ΘΕΜΑ με το οτι δεν εβγαινε απο τον καδο!ουτε οι αναδευτηρες ουτε το ψωμι!σημερα λαδωσα τον καδο και τους αναδευτηρες μεσα -εξω.Παλι το βαρεσα στον μαρμαρινο παγκο βεβαια αλλα βγηκε σχετικα ευκολα σε σχεση με αλλες φορες που αναγκαζομουν να διαλυω το ψωμι!!!αχ πολυ χαρηκα!περιμενω τον αντρουλι μου να το δει...δεν θα το πιστευει!!Ευχαριστω tiffgraf!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι αυτη την φορα δεν εβαλα ολο το φακελακι της μαγιας δηλ. 8 γρ. Το 1,5 κουταλακι ειναι λιγοτερο απο 8 γρ., λετε να φταιει αυτο?γιατι τις αλλες φορες το εβαζα ολο το φακελακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ έχω τώρα κάπου ένα μήνα που πήρα τον αρτοπαρασκευαστή μου και μέρα παρά μέρα και καμιά φορά κάθε μέρα φτιάχνω γιατί ο αντρούλης μου το τιμάει το ψωμάκι γενικότερα χεχε και έτσι έψαξα στο ιντερνέτ να βρω φόρουμ που να συζητάνε επί του θέματος και βρήκα το δικό σας και μερικά άλλα όμως η αλήθεια είναι ότι στην αρχή το φοβήθηκα μαύτα που διάβαζα για ξεφούσκωμα του ψωμιού και ότι δεν έβγαινε από τον κάδο κ διάφορα και σκέφτηκα αρχικά να πάρω ένα έτοιμο μείγμα και μετά να αρχίσω τα πειράματα.

 

Έτσι διαβάζοντας προσεκτικά τις οδηγίες του έτοιμου μείγματος που η αλήθεια είναι ότι έβγαζα υπέροχο ψωμάκι και με την απλή λογική δηλαδή διαπίστωσα ότι για μισό κιλό αλεύρι οποιουδήποτε είδους τα υγρά μας πρέπει ναναι συνολικά 320γρ το πολύ...

 

Την συνταγή αυτή που σας έδωσα έμοιαζε με τα υλικά που έγραφε το έτοιμο μείγμα μιας και αυτό προσπαθώ να πετύχω γιατί ήταν τέλειο...και την βρήκα μετά από ψάξιμο στο νετ.

 

Εγώ συνιστώ να μην βάζετε καθόλου λάδι γιατί το ψωμάκι τρίβεται κάπως παραπάνω και γενικά κατά την εκτέλεση της συνταγής προσέχω την σειρά των υλικών πρώτα το νερό μετά το αλάτι μετά την ζάχαρη , το αλεύρι και τέλος την μαγιά καθώς δεν πρέπει η μαγιά να έρθει σε επαφή με το νερό ανοίγω προσεκτικά μια λακουβίτσα στο αλευράκι και βάζω Ολόκληρο το φακελάκι μαγιάς και πρόσφατα αγόρασα και μακ μαγιά που είναι 9 γρ και την βάζω πάντα όλη. Γενικά μέχρι να τελειώσει η διαδικασία ζυμώματος είμαι από πάνω από την συσκευή και πάντα προσθέτω αλευράκι πέραν των 500γρ που βάζω κατά το μέτρημα και προσέχω η ζύμη να μην κολλάει στα τοιχώματα του κάδου και αν καμιά φορά μείνει κάτι βοηθάω με ένα κουταλάκι να ξεκολλήσει από το τοίχωμα του κάδου.

 

Στο τέλος του ζυμώματος η ζύμη μας πρέπει να μοιάζει ένα μπαλάκι σφικτό και δοκιμάζουμε με το δάκτυλο αν κολλάει που εννοείται ότι δεν πρέπει και δεν ανοίγουμε πότε τον αρτοπαρασκευαστή κατά την διαδικασία ψησίματος. Όταν τελειώνει το πρόγραμμα μου σε 2,50 ώρες κάνει συνολικά έγω το βάζω για μια ακόμη ώρα ψησίματος και η κόρα γίνεται καλή το αφήνω μετά να κρυώσει μέσα στον κάδο μέσα στον αρτοπαρασκευαστή και έτσι μαλακώνει κιόλας η κόρα ενώ έχει καλοψηθεί.

 

Σας ευχαριστώ και εγώ όλες για τις δοκιμές και τις εμπειρίες και να επισημάνω κάτι στην συνταγή όταν γράφω για κουταλάκια εννοώ των 15ml και 5ml και όχι τα κλασσικά.

Εχτές δοκίμασα την συνταγή με μισό άσπρο αλεύρι και μισό κίτρινο και τα δύο από μύλο μόλις δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

tiffgraf

καλημέρα!!

θα ήθελα μια διευκρίνηση για αυτό που είπες για το λάδι: Δηλαδή αν το παραλείψω να μπορώ να κόβω πιο εύκολα το ψωμί σε φέτες; για το τοστάκι του παιδιού μου;

Επίσης, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι: Μιας και έχουμε τον ίδιο αρτοπαρασκευαστή, σε ποιο πρόγραμμα το βάζεις το ψωμάκι; Επίσης, μήπως έχεις διαπιστώσει πότε τελειώνει το ζύμωμα για να του προσθέσω και λίγο σουσάμι που μου αρέσει;

Πάντως το ψωμάκι σου ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα λοιπόν μαριλίνα το λαδί εγώ δεν το βάζω γιατί ναι βγαίνει ένα κάτι πιο συμπαγές το ψωμί σίγουρα θα είναι καλύτερο. Τωρά έγω βάζω τον αρτοπαρασκευαστή στο πρόγραμμα ένα 1p σε ρυθμισή 1lb και ψήσιμο μεσαίας κόρας και μόλις τελειώσει το βάζω επιτόπου στο πρόγραμμα 11 για να ψηθεί άλλη μια ώρα και μετά δεν ανοίγω τον αρτοπαρασκευαστή καθόλου το αφήνω να κρυώσει μέσα στον μηχάνημα και έτσι μαλακώνει και η κόρα ενώ παράλληλα έχει ψηθεί αρκετά. Όσον αφορά το άλλο που ρωτάς το ζύμωμα τελείωνει όταν το αρχίζει να να σφυρίζει νομίζω θα κοιτάξω την ώρα που σταματάει και θα σου πω ακριβώς.

Σευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό όπως έχω ξαναγράψει, μηχάνημα ο αρτοπαρασκευαστής!

Βέβαια, όλο και κάτι απώλειες έχω...

Πρίν λίγο καιρό, είχα χάσει - εξαφανίσει τα κουταλάκια - μεζουρίτσες...

Τα βρήκα, και στο καπάκι χάνω - εξαφανίζω το γάτζο που βγάζεις τους αναδευτήρες...

Τον βρίσκώ, και στο ξανά - μανά καπάκι, χάνω - εξαφανίζω - ξεχνάω μέσα στο ψωμί τον ένα αναδευτήρα, με αποτέλεσμα να ψάχνω όλα τα μαγαζιά της πόλης για αναδευτήρα...

Τον βρίσκω, και στο ξανά μανά ξανά, χάνω - εξαφανίσω το βιβλιαράκι με τις συνταγές...

Το βρίσκω και αυτό... και... σκέφτομαι - αναρωτιέμαι: υπάρχει άραγε περίπτωση, με το μυαλό που κουβαλάω, να χάσω - εξαφανίσω και τον ίδιο τον αρτοπαρασκευαστή???

Τι στο καλό,...κοτζάμ γκουμούτσα είναι...αν τον χάσω θέλω επειγόντως ειδικό!!!

:)

Στο δια ταύτα τώρα: ξέρετε πως φτιάχνεται το κεικ μαρμελάδας στο μηχάνημα???

Το βιβλιαράκι με τις συνταγές μου, δεν λέει κάτι ανάλογο, αλλά κάπου παραπανω διάβασα ότι κάποια φίλη έφτιαξε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους λοιπόν τα νέα είναι αυτά το ψωμάκι που έφτιαξα με μισό αλεύρι άσπρο και μισό κίτρινο βγήκε πεντανοστιμό πραγματικά όμως σε υφή δεν διέφερε κ πολύ από τα προηγούμενα που είχα φτιάξει ίσως όμως είχε μια δόση πιο σφικτής υφής λόγω ότι το αλεύρι είναι από μύλο ...

Το δεύτερο ψωμάκι που έφτιαξα σήμερα με μόνο κίτρινο αλεύρι αυτή τη φορά δεν φούσκωσε πάρα πολύ έγινε στο φούσκωμα όπως και του έτοιμου μείγματος που πότε δεν φούσκωνε μέχρι πάνω στον κάδο μου αλλά κρατούσε ίσως 5 cm κάτω του ύψους του κάδου..

 

Όμως η υφή του τώρα που το έκοψα είναι όπως ακριβώς του έτοιμου μείγματος εντελώς συμπαγής και καθόλου μα καθόλου τριμμένη! καμιά σχέση με τα άλλα ψωμάκια και ας βγήκε μπασμένο στο ύψος δηλαδή έμεινε 5cm κάτω του ύψους του κάδου ...ίδιο δηλαδή φούσκωμα με του έτοιμου μείγματος και στο ζύγισμα βγήκε 700γρ και έβαλα περίπου 500γρ αλεύρι πάντα μιλώντας για την συνταγή που έχω δώσει πιο πάνω.

 

Αν λοιπόν επιζητούσατε το τέλειο ψωμί σαν του έτοιμου μείγματος πρέπει να βάλετε αλεύρι κίτρινο μαλακό μόνο ...εγώ τώρα θα κάνω κάποια πειράματα με τις δοσολογίες μεταξύ άσπρου και κίτρινου για να πετύχω λίγο πιο πολύ ύψος και θα σας πω αποτελέσματα .

 

Πάντως ο στόχος επετεύχθη! ψωμί χωριάτικο που μοιάζει για την ακρίβεια λες και έχει προζύμι μέσα! καθόλου τρίψιμο ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Περιμένω πάντα και τις δικές σας εμπειρίες ...και όσον αφορά πότε σταματάει το ζύμωμα στον αρτοπαρασκευαστή της Rohnson στο πρόγραμμα 1p που έχει διάρκεια 2,50 ώρες το κάνει κάπου όταν αναγράφει 2 ώρες υπόλοιπος χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

διάβασα και μπερδεύτηκα. τι αλεύρι βάζεις;

το χωριάτικο ζυμωτό ψωμί γίνεται με σταρένιο, σκληρό αλεύρι που είναι κίτρινο. το ασπρο αλευρι είναι το μαλακό. είμαι εκτός θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Εγώ θυμάμαι το ψωμί με το προζύμι που έφτιαχνε η γιαγιά στο χωριό και ακολουθώ αυτή τη συνταγή. πιο δύσκολο βέβαια από τον αρτοπαρασκευαστή γι' αυτό και δεν φτιάχνω συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω και εγώ έναν αρτοπαρασκευαστή από το alex pak αν θυμάμαι καλά γιατί τον έχω 2-3 χρόνια. Είχε μπει στο ράφι σχεδόν από την αρχή γιατί δεν ήξερα που να βρω καλό αλεύρι. Εδώ και 2 μέρες άρχισα να τον ξαναχρησιμοποιώ με ένα βιολογικό αλεύρι σίτου ολικής αλέσεως που βρήκα στο supermarket.

Χρησιμοποίησα την παρακάτω συνταγή από το βιβλιαράκι του:

  • 350ml νερό
  • 25g βούτυρο
  • 1 κουταλιά γλυκού αλάτι
  • 1 κουταλιά γλυκού ζάχαρη
  • 270g αλεύρι σίτου ολικής άλεσης
  • 7gr μαγιά σκόνη (μετρημένη με ζυγαριά ακριβείας, την δόση την υπολόγισα σε σχέση με αυτά που έλεγε το φακελάκι της μαγιάς)

Τα έβαλα στον κάδο με την παραπάνω σειρά και την μαγιά σε λακκούβα στο αλεύρι χωρίς να έρχεται σε επαφή με το νερό. Μετά το ζύμωμα η ζύμη ήταν τελείως νερουλή αλλά στο φούσκωμα, φούσκωσε σχεδόν κανονικά δηλαδή λίγο λιγότερο από ότι θα έπρεπε. Μετά 1 μισή ώρα πήγα να δω την ζύμη μου και είχε κάτσει πάλι. Το άφησα να ψηθεί αλλά το αποτέλεσμα ήταν χάλια. Το πρόγραμμα συνολικά έκανε 3.30 ώρες.

 

Χθες έκανα πάλι μια προσπάθεια με παραπάνω αλεύρι και λιγότερη ζάχαρη, δηλαδή:

  • 350ml νερό
  • 25g βούτυρο
  • 1 κουταλιά γλυκού αλάτι
  • 1/2 κουταλιά γλυκού ζάχαρη
  • 400g αλεύρι σίτου ολικής άλεσης
  • 7.5gr μαγιά σκόνη (μετρημένη με ζυγαριά ακριβείας

Τα έβαλα για άλλη μια φορά στον κάδο με την παραπάνω σειρά. Μετά το ζύμωμα η ζύμη ήταν αρκετά καλή οπτικά(περίπου μια μπάλα γύρω από τον αναδευτήρα). Στο φούσκωμα, φούσκωσε κανονικότατα. Μια 1/2 ώρα μετά την έναρξη (αφού είχε φουσκώσει κανονικά όπως είπα) ήμουν στην κουζίνα και άκουσα έναν ήχο ανακατέματος. Πάω στο μηχάνημα και βλέπω την ζύμη να έχει κάτσει πάλι και να ανακατεύεται πάρα πολύ αργά για ένα λεπτό. Παρατήρησα επίσης ότι έμεινε πολύ λίγη ζύμη κολλημένη στα τοιχώματα. Απαγοητεύτηκα... Έμεινα αρκετή ώρα να κοιτάω την ζύμη όμως και την είδα να ξαναφουσκώνει. Μετά από δυο 1/2 ώρες από την έναρξη, στην διαδικασία του ψησίματος και αφού το καρβελάκι μου είχε φτάσει σε πολύ καλές διαστάσεις άκουσα έναν ήχο (μπλούφ) και πάω να το κοιτάξω από το παραθυράκι. Το καρβέλι ήταν σαν να το είχε τρυπήσει κάποιος στην μέση και ξεφούσκωσε. Επειδή τα τοιχώματα ευτυχώς είχαν ψηθεί το κράτησαν στις πλευρές και έκανε ένα μεγάλο βαθούλωμα στην μέση. Το άφησα να ψηθεί και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Οπτικά όμως ήταν χάλια. Εάν είχε γύρω γύρω ύψος 10cm στην μέση είχε ύψος 5cm.

 

Μήπως έχετε καμιά ιδέα γιατί ξεφουσκώνει το ψωμί μου? Την πρώτη φορά σίγουρα έφταιγε η αναλογία αλεύρι με νερό αλλά την δεύτερη???

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν χρησιμοποιώ τον αρτοπαρασκευαστή. Για το κανονικό ζύμωμα ξέρω ότι το αλεύρι ολικής πρέπει να το αναμιγνύουμε με άλλο αλεύρι για να γίνει καλό το ψωμί.

 

θα σου απαντήσουν οι πιο αρμόδιες και θα μάθω και εγώ που σκέφτομαι να φτιάχνω το ψωμί για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

εμ panandrea μου τι να σου πω και εγώ τώρα? Καταρχάς αναλύουμε πιο πάνω και γενικότερα σε όλες τις σελίδες πως ακριβώς πρέπει να γίνονται οι συνταγές στον αρτοπαρασκευαστη για να πετύχουν.

 

Τώρα δεν έχω κάνει με αλεύρι ολικής άλεσης και νομίζω ότι γίνεται ίσως με την πρόσθεση κάποιου αλευριού αλλά ίσως και όχι ωστόσο το θέμα είναι ότι βάζεις εξαιρετικά μικρή ποσότητα αλευριού σε σχέση με τα υγρά που βάζεις και φυσικά δεν εννοείται ότι θα σου βγει κανονικά το ψωμί.

 

Για να βγει ψωμί πρέπει να βάλεις τα υλικά με την σειρά που αναφέρω πιο πάνω αλλά και να υπολογίσεις ότι για 500-600γρ αλευριού τα υγρά συνολικά πρέπει ναναι το πολύ 300-320ml που σημαίνει αφενός ότι για την ποσότητα αλευριού που έβαζες τα υγρά έπρεπε ναναι πολύ λιγότερα...και η μαγιά για το αλεύρι που ανέφερα πρέπει ναναι όλο το φακελάκι 8γρ γιωτης η 9 γρ αν πάρεις την μακ.

 

Δοκίμασε την συνταγή που έχω δώσει εγώ με αλεύρι δικό σου και πες μου αν πέτυχε αλλά προσοχή στην σειρά των υλικών και μην φύγεις από το μηχάνημα ως ότου τελειώσει το ζύμωμα που σημαίνει πέραν των 500γρ που θα βάλεις αλεύρι θα προσθέτεις στην ζύμη λιγάκι γύρω γύρω μέχρι να την δεις να γίνεται σφικτό μπαλάκι και να μην κολλάει στα τοιχώματα αλλά να μην έχει μείνει και καθόλου στον κάδο γύρω γύρω αν τυχών έχει συμβεί αυτό με ένα κουταλάκι βοηθάς να φύγει η ζύμη από τα τοιχώματα και να ενσωματωθεί στο μπαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ μέσα και σε άλλα φόρουμ, αλλά κανείς δεν έγραφε για αναλογία υγρών σε σχέση με το αλεύρι. Σας ευχαριστώ πολύ:D. Πάω κουζίνα για νέα δοκιμή....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...