Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ξανακάνω τις ίδιες ερωτήσεις γιατί οι πληροφορίες που υπάρχουν σ'αυτό το θέμα είναι από το 2008 και φαντάζομαι πολλά θα έχουν αλλάξει από τότε!!!

Αν μπορεί λοιπόν κάποιο από τα κορίτσια που γέννησε πρόσφατα να μας δώσει τα φώτα της.

 

Συνοψίζω τις ερωτήσεις που θα απασχολούν πολλές από εμάς:

 

- Από επιδόματα λοχείας, κύησης κτλ υπάρχεουν μόνο πλέον τα 900 ευρώ, τα οποία μάλιστα δεν τα παίρνεις στο χέρι, αλλά τα παίρνει κατ΄ευθείαν το νοσοκομείο.

-Η δική μου άδεια κύησης αρχίζει 2/10. Πρέπει να πάω κάποια χαρτιά στο ΙΚΑ? Τι χαρτιά ακριβώς?

- Από τη στιγμή που αρχίζει η άδεια κύησής μου (περίπου 2 μήνες πριν τον τοκετό), σταματά να με πληρώνει η δουλειά μου? Παίρνω λεφτά από ΙΚΑ & ΟΑΕΔ? Γενικά τι ισχύει? Και πότε μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για να πάρω τα λεφτά αυτών των 2 μηνών?

- Ομοίως για την άδεια λοχείας (περίπου 2 μήνες μετά τον τοκετό) τι ισχύει? Σταματά να με πληρώνει η δουλειά μου? Παίρνω λεφτά από ΙΚΑ & ΟΑΕΔ? Γενικά τι ισχύει? Και πότε μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για να πάρω τα λεφτά αυτών των 2 μηνών?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξανακάνω τις ίδιες ερωτήσεις γιατί οι πληροφορίες που υπάρχουν σ'αυτό το θέμα είναι από το 2008 και φαντάζομαι πολλά θα έχουν αλλάξει από τότε!!!

Αν μπορεί λοιπόν κάποιο από τα κορίτσια που γέννησε πρόσφατα να μας δώσει τα φώτα της.

 

Συνοψίζω τις ερωτήσεις που θα απασχολούν πολλές από εμάς:

 

- Από επιδόματα λοχείας, κύησης κτλ υπάρχεουν μόνο πλέον τα 900 ευρώ, τα οποία μάλιστα δεν τα παίρνεις στο χέρι, αλλά τα παίρνει κατ΄ευθείαν το νοσοκομείο. Από όσο γνωρίζω δεν έχουν καταργηθεί τα επιδόματα κυήσεως και λοχείας,τα παίρνεις κανονικά.Αυτό αφορά μόνο το επίδομα τοκετού.

-Η δική μου άδεια κύησης αρχίζει 2/10. Πρέπει να πάω κάποια χαρτιά στο ΙΚΑ? Τι χαρτιά ακριβώς?Πρέπει να καταθέσεις στο ΙΚΑ το χαρτί που θα πάρεις από τον γυναικολόγο στο κέντρο μάνας και παιδιού που θα πιστοποιεί ότι η άδεια κυήσεως αρχίζει τότε.Στο ίδιο χαρτί θα πρέπει να συμπληρώσεις και εσύ και ο εργοδότης σου κάποια πεδία. Επίσης χρειάζεται αν θυμάμαι καλά ένας λογαριασμός που να είσαι πρώτη δικαιούχος -φωτοτυπία το πρώτο φύλλο του βιβλιαρίου- και φωτοτυπία ταυτότητας.Και φυσικά το βιβλιάριο σου.

- Από τη στιγμή που αρχίζει η άδεια κύησής μου (περίπου 2 μήνες πριν τον τοκετό), σταματά να με πληρώνει η δουλειά μου? Παίρνω λεφτά από ΙΚΑ & ΟΑΕΔ? Γενικά τι ισχύει? Και πότε μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για να πάρω τα λεφτά αυτών των 2 μηνών?Μόλις ξεκινήσει η άδεια κυήσεως μπορείς να καταθέσεις στο ΙΚΑ τα δικαιολογητικά για τα χρήματα τα οποία σου τα ανέφερα παραπάνω.Για τους 2 μήνες θα πληρωθείς από το ΙΚΑ μόνο και ίσως πάρεις και κάτι από την δουλειά.Επίσης αν δεν έχεις πάρει αναρρωτική άδεια θα πάρεις και έναν επιπλέον μισθό από την δουλειά σου.Από ΟΑΕΔ θα πάρεις μόνο όταν πάρεις και τα χρήματα λοχείας κάποια συμπληρωματικά.

- Ομοίως για την άδεια λοχείας (περίπου 2 μήνες μετά τον τοκετό) τι ισχύει? Σταματά να με πληρώνει η δουλειά μου? Παίρνω λεφτά από ΙΚΑ & ΟΑΕΔ? Γενικά τι ισχύει? Και πότε μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για να πάρω τα λεφτά αυτών των 2 μηνών?

Τα χαρτιά για την άδεια λοχείας θα τα καταθέσει ο σύζυγός σου στο ΙΚΑ αφού γεννήσεις με το καλό.Νομίζω πάλι χρειάζεται το βιβλιάριο σου και το πιστοποιητικό γέννησης.Μόλις κατατεθούν τα χρήματα μπορείς να πας στον ΟΑΕΔ να κάνεις χαρτιά για το συμπληρωματικό επίδομα ,αν ρωτήσεις θα σου πούνε τι χρειάζεται,δεν τα έχω πρόχειρα τώρα. Με το καλό!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα ΤΟΚΕΤΟΥ δεν υπάρχει πια. Στο ΙΚΑ μου το είπαν όταν κατέθεσα τα χαρτιά για την άδεια κυοφορίας... αυτό που υπάρχει είναι συμβεβλημένες κλινικές με ΕΟΠΠΥ που αφαιρούν 500-600? από την αρχική τιμή. Δεν είναι κι άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Το επίδομα ΤΟΚΕΤΟΥ δεν υπάρχει πια. Στο ΙΚΑ μου το είπαν όταν κατέθεσα τα χαρτιά για την άδεια κυοφορίας... αυτό που υπάρχει είναι συμβεβλημένες κλινικές με ΕΟΠΠΥ που αφαιρούν 500-600? από την αρχική τιμή. Δεν είναι κι άσχημα.

 

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 24/9. ΟΤΙ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Η ΚΛΙΝΙΚΗ. ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΠΑΜΕ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ? Η ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ? ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 24/9. ΟΤΙ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Η ΚΛΙΝΙΚΗ. ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΠΑΜΕ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ? Η ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ? ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ?

 

Λογικά φεύγουμε με με το επίδομα λοχείας, ένα χαρτί αντίστοιχο με αυτό που μας έδωσαν για το επίδομα της κυοφορίας. Τα χρήματα μπαίνουν στον λογαριασμό τραπέζης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα χρειαστώ κι εγώ λιγη βοήθεια!εργαζομαι σε ιδιώτικη εταιρία,αλλά με μειωμένο ωράριο και ο μηνιαίος μισθός μου ειναι 640?(μεικτά).με ποιό τρόπο μορώ να υπολογίσω το επίδομα κύησης και λοχείας?Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα στον γιατρο, η μαία του μου είπε οτι δεν δικαιούμαι τπτ.σημερα όμως μίλησα με το ικα και μου είπαν οτι τα πέρνω κανονικά.τι παίζει?

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστώ κι εγώ λιγη βοήθεια!εργαζομαι σε ιδιώτικη εταιρία,αλλά με μειωμένο ωράριο και ο μηνιαίος μισθός μου ειναι 640?(μεικτά).με ποιό τρόπο μορώ να υπολογίσω το επίδομα κύησης και λοχείας?Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα στον γιατρο, η μαία του μου είπε οτι δεν δικαιούμαι τπτ.σημερα όμως μίλησα με το ικα και μου είπαν οτι τα πέρνω κανονικά.τι παίζει?

 

Εγώ θα βασιζόμουν σε αυτό που είπε το ΙΚΑ. Εκεί να απευθυνθείς, άλλωστε είναι το αντικείμενό τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βασιζόμουν σε αυτό που είπε το ΙΚΑ. Εκεί να απευθυνθείς, άλλωστε είναι το αντικείμενό τους.

 

η αλήθεια είναι οτι παραξενεύτηκα πολύ με τη μαία και μου μπήκαν ιδέες....τεσπα.....όποιος άλλος έχει παραπάνω πληροφορίες,θα με βοηθουσε πολύ πριν ξεκινησω τη διαδικασία με ικα-εργοδοτη κτλ.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει κάποια να βοηθησει και μενα ????????????

 

Ειμαι εναμιση χρονο στο ικα και εχω ηδη συμπληρωσει 200 ενσημα. αρα δικαιουμαι επιδομα κυοφοριας και λοχειας.

 

Για να σιγουρευτω οτι καταλαβα καλα τα παραπανω που γραφονται ηθελα να ρωτησω:

 

1.Εχω ΠΗΤ 4/2/2013. Οι 56 μερες αν υπολογισα καλα ξεκινουν στις 7/12/2012. Αρα στις 7/12 πρεπει να παω στο γυναικολογο του ικα να μου γραψει τα χαρτια??? Στον γυναικολογο του ικα αρκει να του δωσω καποιο υπερυχο όπου να φαινεται η ΠΗΤ ή κ κάποια βεβαιωση του γιατρου μου??????

 

2. Πώς μπορω να υπολογισω το επιδομα κυοφορίας μου???? Οι αποδοχες μου ειναι 176,66

 

Αν μπορει κάποια εμπειρη να με διαφωτισει Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει κάποια να βοηθησει και μενα ????????????

 

Ειμαι εναμιση χρονο στο ικα και εχω ηδη συμπληρωσει 200 ενσημα. αρα δικαιουμαι επιδομα κυοφοριας και λοχειας.

 

Για να σιγουρευτω οτι καταλαβα καλα τα παραπανω που γραφονται ηθελα να ρωτησω:

 

1.Εχω ΠΗΤ 4/2/2013. Οι 56 μερες αν υπολογισα καλα ξεκινουν στις 7/12/2012. Αρα στις 7/12 πρεπει να παω στο γυναικολογο του ικα να μου γραψει τα χαρτια??? Στον γυναικολογο του ικα αρκει να του δωσω καποιο υπερυχο όπου να φαινεται η ΠΗΤ ή κ κάποια βεβαιωση του γιατρου μου??????

 

2. Πώς μπορω να υπολογισω το επιδομα κυοφορίας μου???? Οι αποδοχες μου ειναι 176,66

 

 

Αν μπορει κάποια εμπειρη να με διαφωτισει Ευχαριστώ πολυ

 

Καλησπέρα βασ32,

Μόλις πριν μερικές μέρες ρώτησα στο ΙΚΑ για την άδεια!

Λοιπόν, τι μου είπαν: 60 ημέρες πριν την ΠΗΤ θα πρέπει να πας σε γυναικολόγο του ΙΚ:-PΑ και συγκεκριμένα σε γυναικολόγο του κέντρου προστασίας μάνας και παιδιού, έτσι το ζητάς στο τηλέφωνο που θα κλείσεις ραντεβού! Μαζί σου θα πρέπει να έχεις την εξέταση β' επιπέδου ή μια βεβαίωση από τον γιατρό σου για την ΠΗΤ.

Αυτά τα χαρτιά τα υπογράφει ο γιατρός του ΙΚΑ και στη συνέχεια τα πηγαίνεις στον εργοδότη σου ο οποίος με την σειρά του συμπληρώνει ότι απαιτείται και τα καταθέτει!

Όσο αφορά το επίδομα λοχείας δυστυχώς δεν είμαι σίγουρη κ δεν θέλω να σε μπερδεψω!

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως μπορει κάποια να βοηθησει και μενα ????????????

 

Ειμαι εναμιση χρονο στο ικα και εχω ηδη συμπληρωσει 200 ενσημα. αρα δικαιουμαι επιδομα κυοφοριας και λοχειας.

 

Για να σιγουρευτω οτι καταλαβα καλα τα παραπανω που γραφονται ηθελα να ρωτησω:

 

1.Εχω ΠΗΤ 4/2/2013. Οι 56 μερες αν υπολογισα καλα ξεκινουν στις 7/12/2012. Αρα στις 7/12 πρεπει να παω στο γυναικολογο του ικα να μου γραψει τα χαρτια??? Στον γυναικολογο του ικα αρκει να του δωσω καποιο υπερυχο όπου να φαινεται η ΠΗΤ ή κ κάποια βεβαιωση του γιατρου μου??????

 

2. Πώς μπορω να υπολογισω το επιδομα κυοφορίας μου???? Οι αποδοχες μου ειναι 176,66

 

Αν μπορει κάποια εμπειρη να με διαφωτισει Ευχαριστώ πολυ

 

 

καλησπερα... επειδη πριν λιγες μερες τα περασα θα σου πω τι εγινε στη δικη μου περιπτωση..

πρωτα πρωτα να σου πω πως εγω υπολογισα οτι η δικη σου αδεια ξεκιναει στις 10/12. εσυ πως τα εβγαλες 7/12? μη σε παρω στο λαιμο μου, ρωτα και καμια αλλη κοπελα που ξερει καλυτερα. αλλα οπως υπολογισα τις δικες μου μερες ετσι υπολογισα και τις δικες σου. την πιθανη ημερομηνια δεν την μετρας σαν μερα (θεωρειται πρωτη μερα λοχειας). ξεκινας ακριβως απο την προηγουμενη μερα (στην περιπτωση σου 3/2) και μολις φτασεις στο 56 σταματας. αυτη η μερα ειναι η πρωτη της αδειας σου.

εγω εχω πητ 12/11 (η αδεια μου ξεκινησε 17/09). το ραντεβου στο ικα το ειχα κλεισει αρκετες μερες πριν (αν θυμαμαι καλα τελη αυγουστου), και οχι 60 μερες πριν την πητ οπως σου εγραψε η pethar. ο λογος ηταν οτι ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα κανουν κανενα μηνα να μου κλεισουν ραντεβου και μετα ετρεχα και δεν εφτανα! επισης να σημειωσω πως επειδη στη βεροια δεν εχουμε κεντρο προστασιας μανας και παιδιου, το ραντεβου το εκλεισα σε γυναικολογο του ικα. οταν θα παρεις τηλ για το ραντεβου πες τους για ραντεβου στο κεντρο προστασιας μανας και παιδιου και αν σου πουν οτι στην περιοχη σου δεν λειτουργει κατι τετοιο, μην ψαρωσεις, κλεισε ραντεβου σε γυναικολογο. πηγα στο ικα με ενα χαρτι απο την γυναικολογο μου και απλα η γιατρος του ικα μου εγραψε σε ενα χαρτι οτι βεβαιωνει πως βρισκομαι στην ταδε εβδομαδα κυησης και οτι η πητ ειναι 12/11 (οτι εγραφε και η γυναικολογος μου στη βεβαιωση δηλαδη). ουτε υπερηχο β επιπεδου μου ζητησε ουτε τιποτα. βεβαια επειδη καποιοι ειναι και στρημενοι παρε καλου κακου μαζι σου και τον β επιπεδου. το χαρτι αυτο που λες ειναι χωρισμενο στα τρια. το πανω πανω μερος το συμπληρωνει ο γιατρος του ικα, το μεσαιο μερος ο εργοδοτης σου και το κατω κατω εσυ. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : οταν ειναι συμπληρωμενο και απο τους τρεις σας βγαλτο καμια φωτοτυπια να το εχεις για καλο και για κακο.

εγω τα ειχα ολα ετοιμα απο την τελευταια μερα που ημουν στη δουλεια. και ετσι την πρωτη μερα της αδειας πηγα στο ικα, μαζι με τα υπολοοιπα δικαιολογητικα για να ξεμπερδευω. και μολις τα δινω στον υπαλληλο μου λεει "δεν μπορω να τα δεχτω" τον ρωτησα με μεγαλη απορια το λογο, γιατι ημουν πολυ σιγουρη οτι ηταν ολα σωστα, τα ειχα ψαξει αρκετα για να μη πηγαινοερχομαι. και μου απαντησε "σημερα ειναι η πρωτη μερα της αδειας σου. δεν μπορω να τα περασω στο συστημα γιατι δεν θα τα δεχτει. πρεπει να ερθεις σε μια βδομαδα" και ετσι εφυγα και πηγα μια βδομαδα μετα. τα κατεθεσα και ολα καλα. τωρα το μονο που περιμενω ειναι να μπουν τα χρηματα στο λογαριασμο μου.

να σου πω και κατι ακομα, λιγο ασχετο με αυτο που ρωτας, αλλα επειδη δεν ξερω να σου απαντησω στο πως θα υπολογισεις το επιδομα κυοφοριας, λεω να σε βοηθησω σε οτι ξερω.

οταν θα καταθεσεις τα χαρτια στο ικα θα σου δωσουν τη αποδειξη με τα χρηματα τα οποια θα πληρωθεις. αυτο θα σου πουν να το πας στον εργοδοτη σου. εγω πριν το παω το εβγαλα (και αυτο) 2 φωτοτυπιες και μαλιστα τα εκανα και ακριβες αντιγραφο στο κεπ. το ενα εγω το ηθελα για την υπηρεσια του αντρα μου γιατι για να παρει την 9μηνη αδεια θελουν την αποδειξη οτι εγω πληρωθηκα απο την ασφαλεια μου. και το δευτερο γιατι στον οαεδ, για να παρεις το συμπληρωμα, θελουν τις αποδειξεις οτι πληρωθηκες τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας. οποτε επειδη το χαρτι που μου εδωσε το ικα θα το κρατουσε ο εργοδοτης, εγω τι θα εδινα στην υπηρεσια του αντρα μου και στον οαεδ???

αυτα ηξερα. γρηγορο ξεμπερδεμα σου ευχομαι και με το καλο το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

mikrotsikouliko

 

σε ευχαριστω για τις συμβουλες ειναι ολες πολυτιμες

 

θα ξαναυπολογισω την 1η μερα αδειας.

Και εγω απο επαρχια ειμαι κ δεν υπαρχει κεντρο προστασιας μανας κ παιδιου οποτε κ εγω στο ικα θα πάω. Για αρχη η υπάλληλος του ικα μ ειπε να πάω πρωτα στο γιατρο του ικα να μου υπογραψει τα χαρτια κ μετα να της τα παω κ μετα θα μ πει τι άλλο θελει Παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι να φροντισω να παω στο γιατρο του ικα το αργοτερο την 56η ημερα πριν τη πητ ετσι δεν ειναι????????

Ειναι η πρωτη μου φορα και εχω λιγο ανησυχια να μη χασω κάποια ημερομηνια. Επισης εχω ανησυχια επειδη απασχολουμαι μονο ωρα την ημερα φοβαμαι μηπως μου πουνε στο τελος οτι δεν δικαιουμαι τιποτα!!!!!!! Εχω ομως συμπληρωσει τα 200 ενσημα που χρειαζονται:confused::confused::confused:

Ελπιζω να πανε ολα καλα . Με το καλο κ εσυ.........

Link to comment
Share on other sites

mikrotsikouliko

 

σε ευχαριστω για τις συμβουλες ειναι ολες πολυτιμες

 

θα ξαναυπολογισω την 1η μερα αδειας.

Και εγω απο επαρχια ειμαι κ δεν υπαρχει κεντρο προστασιας μανας κ παιδιου οποτε κ εγω στο ικα θα πάω. Για αρχη η υπάλληλος του ικα μ ειπε να πάω πρωτα στο γιατρο του ικα να μου υπογραψει τα χαρτια κ μετα να της τα παω κ μετα θα μ πει τι άλλο θελει Παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι να φροντισω να παω στο γιατρο του ικα το αργοτερο την 56η ημερα πριν τη πητ ετσι δεν ειναι????????

Ειναι η πρωτη μου φορα και εχω λιγο ανησυχια να μη χασω κάποια ημερομηνια. Επισης εχω ανησυχια επειδη απασχολουμαι μονο ωρα την ημερα φοβαμαι μηπως μου πουνε στο τελος οτι δεν δικαιουμαι τιποτα!!!!!!! Εχω ομως συμπληρωσει τα 200 ενσημα που χρειαζονται:confused::confused::confused:

Ελπιζω να πανε ολα καλα . Με το καλο κ εσυ.........

 

 

δεν κανει τιποτα. οτι ηξερα σου ειπα για να σε βοηθησω. εγω να σου πω την αληθεια ειχα παει αρκετα νωρις στο ικα για να μου δωσει η γιατρος το χαρτι γιατι ειχα καποιες μερες υπολοιπο απο την κανονικη μου αδεια και ηθελα να τις κολλησω πριν την αδεια της εγκυμοσυνης. πιο πολυ δηλαδη το εκανα για τον εργοδοτη για να ξερει απο ποτε θα σταματησω (υπολογιζοντας και κανονικη και αδεια εγκυμοσυνης) για να ειμαι καλυμμενη. εγω αν ημουν στη θεση σου θα φροντιζα να ειχα το χαρτι απο το γιατρο του ικα καμια βδομαδουλα πριν ξεκινησει η αδεια. απλα για να μην τρεχω τελευταια στιγμη. τωρα για αυτο που λες οτι φοβασαι μη σου πουν οτι δεν δικαιουσαι τιποτα δεν ξερω να σου απαντησω. αν ξερει καποια αλλη κοπελα... αλλα νομιζω πως απο τη στιγμη που εχεις 200 συμπληρωμενα ενσημα δεν εχει καμια σημασια ποσες ωρες απασχολεισαι τη μερα. αυτο μπορει (μπορει λεω γιατι δεν ξερω πως υπολογιζονται αυτα) να εχει σχεση με τα χρηματα που θα παρεις.

αυτα!! καλο ξεμπερδεμα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

να παραθέσω κι εγώ τις ερωτησούλες μου γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

1. το πακέτο αποδοχών μου αποτελείται από έναν μισθό +30% bonus. έχει κανείς ιδέα πως θα πληρωθώ??? εννοώ, το επίδομα κυοφορίας θα είναι με βάση το βασικό μου μισθό ή θα υπολογιστούν και τα bonus (τα οποία και θα έπαιρνα αν δούλευα)

2. πως υπολογίζουμε πόσα χρήματα παίρνουμε αν δεν έχουμε κάνει χρήση ασθένειας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ελπίζω να ισχύει ακόμα ότι παίρνουμε κάποια χρήματα παραπάνω...)

3. το βιβλιάριο ασθενείας μου (το οποίο έχω να χρησιμοποιήσω 5-6 χρόνια) αναγράφει απ'έξω την παλιά μου διεύθυνση. μετά από εκείνη τη διεύθυνση μετακόμισα ξανά στο πατρικό μου (όπου και έχω σαν τελευταίο αποδεικτικό στοιχείο τη φορολογική μου δήλωση) και εδώ και 4 μήνες έχω μετακομίσει επίσης σε άλλη περιοχή όπου δεν υπάρχει τίποτα στο όνομά μου (λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ). Σε ποιο ΙΚΑ πρέπει να απευθυνθώ και τι δικαιολογητικά μπορώ να προσκομίσω για να μην τρέχω στο ΙΚΑ που ήμουν παλιά????

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

να παραθέσω κι εγώ τις ερωτησούλες μου γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

1. το πακέτο αποδοχών μου αποτελείται από έναν μισθό +30% bonus. έχει κανείς ιδέα πως θα πληρωθώ??? εννοώ, το επίδομα κυοφορίας θα είναι με βάση το βασικό μου μισθό ή θα υπολογιστούν και τα bonus (τα οποία και θα έπαιρνα αν δούλευα)

2. πως υπολογίζουμε πόσα χρήματα παίρνουμε αν δεν έχουμε κάνει χρήση ασθένειας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ελπίζω να ισχύει ακόμα ότι παίρνουμε κάποια χρήματα παραπάνω...)

3. το βιβλιάριο ασθενείας μου (το οποίο έχω να χρησιμοποιήσω 5-6 χρόνια) αναγράφει απ'έξω την παλιά μου διεύθυνση. μετά από εκείνη τη διεύθυνση μετακόμισα ξανά στο πατρικό μου (όπου και έχω σαν τελευταίο αποδεικτικό στοιχείο τη φορολογική μου δήλωση) και εδώ και 4 μήνες έχω μετακομίσει επίσης σε άλλη περιοχή όπου δεν υπάρχει τίποτα στο όνομά μου (λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ). Σε ποιο ΙΚΑ πρέπει να απευθυνθώ και τι δικαιολογητικά μπορώ να προσκομίσω για να μην τρέχω στο ΙΚΑ που ήμουν παλιά????

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει...

Ευχαριστώ!

 

 

1.Το επιδομα κυοφοριας θα βγει συμφωνα με τον μικτο μισθο που ειχες τον Δεκεμβρη του προηγουμενου ετους πριν την γεννα.Οταν σου καταβαλουν εισφορες φαινεται το bonus σου??Σου κανουν κρατησεις απο τον μισθο + το 30% bonus??

 

2.Ναι,αυτα τα χρηματα ισχυουν ακομα αλλα δεν ξερω με ποιο τροπο τα βγαζουνε.

 

3.Για το 3ο ερωτημα δεν γνωριζω....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1.Το επιδομα κυοφοριας θα βγει συμφωνα με τον μικτο μισθο που ειχες τον Δεκεμβρη του προηγουμενου ετους πριν την γεννα.Οταν σου καταβαλουν εισφορες φαινεται το bonus σου??Σου κανουν κρατησεις απο τον μισθο + το 30% bonus??

 

2.Ναι,αυτα τα χρηματα ισχυουν ακομα αλλα δεν ξερω με ποιο τροπο τα βγαζουνε.

 

3.Για το 3ο ερωτημα δεν γνωριζω....

 

ναι, για τα μπονους γίνονται κρατήσεις κανονικότατα και μάλιστα της τάξης του 40%!!! και στη μισθοδοσία μου αναφέρονται ξεχωριστά τόσο τα μπόνους όσο και οι κρατήσεις τους. επίσης, όταν πληρωνόμαστε δώρο χριστουγέννων, πάσχα κλπ, πληρωνόμαστε και μπόνους σαν να δουλεύαμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@marilou μηπως δουλευεις σε καταστημα του ομίλου inditex??? εγω εκει δουλευω κ εχουμε τα ιδια ακριβως....απο θεμα πληρωμων

εγω εχω καιρο ακομα για τοκετο αλλα σκέφτομαι να παρω καμια δυο αναρρωτικες γιατι οδηγω αρκετα μεχρι την δουλεια..... την πρωτη την πληρωνομαστε απο τον εργοδοτη αποτι ακουσα.... το ικα στις αλλεσ τι μασ δινει???ο μισθος μου εμεινα ειναι 450 μεικτα αλλα χωρισ σταθερα μπονουσ αναλογα τον μηνα κ ολα μετρανε στο τελος που βγενουν οι κρατησεις..... θα περνω τουλαχιστον τα μισα απο το ικα???δεν υπαρχει τροπος να τα υπολογισουμε?????

Link to comment
Share on other sites

@marilou μηπως δουλευεις σε καταστημα του ομίλου inditex??? εγω εκει δουλευω κ εχουμε τα ιδια ακριβως....απο θεμα πληρωμων

εγω εχω καιρο ακομα για τοκετο αλλα σκέφτομαι να παρω καμια δυο αναρρωτικες γιατι οδηγω αρκετα μεχρι την δουλεια..... την πρωτη την πληρωνομαστε απο τον εργοδοτη αποτι ακουσα.... το ικα στις αλλεσ τι μασ δινει???ο μισθος μου εμεινα ειναι 450 μεικτα αλλα χωρισ σταθερα μπονουσ αναλογα τον μηνα κ ολα μετρανε στο τελος που βγενουν οι κρατησεις..... θα περνω τουλαχιστον τα μισα απο το ικα???δεν υπαρχει τροπος να τα υπολογισουμε?????

όχι dimitroulad, δεν δουλεύω σε τέτοιο κατάστημα.. για τις αναρρωτικές δεν ξέρω, θα σε γελάσω, εγώ δεν πήρα καθόλου και τελικά πληρώθηκα μισό μισθό περίπου επιπλέον από τον εργοδότη μου. όσο για τα μπονους, εμένα αναφέρονται στη σύμβαση εργασίας μου, άσχετα με το αν πιάνουμε στόχους για να τα πάρουμε, οπότε από το ικα και τον οαεδ νομίζω θα τα πληρωθούμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι αλλο; Μενω στο εξωτερικο τωρα τους τελευταιους μηνες. Κ θα γυρισω μετα τη γεννα. Δεν εχω καταθεσει καθολου χαρτια, για κανενα επιδομα. Ξερετε αν μπορω να τα καταθεσω ΟΛΑ οταν γυρισω; Δηλαδη μετα τη γεννα; ΟΛΑ ομως. Και το επιδομα κυοφοριας (καλα το λεω;!) - το πρωτο επιδομα που παιρνουμε. Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη γιατι ειμαι πολυ μακρια για να μπλεξω με τηλεφωνα στο ΙΚΑ...μπρρδ κ μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω...!!!!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι αλλο; Μενω στο εξωτερικο τωρα τους τελευταιους μηνες. Κ θα γυρισω μετα τη γεννα. Δεν εχω καταθεσει καθολου χαρτια, για κανενα επιδομα. Ξερετε αν μπορω να τα καταθεσω ΟΛΑ οταν γυρισω; Δηλαδη μετα τη γεννα; ΟΛΑ ομως. Και το επιδομα κυοφοριας (καλα το λεω;!) - το πρωτο επιδομα που παιρνουμε. Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη γιατι ειμαι πολυ μακρια για να μπλεξω με τηλεφωνα στο ΙΚΑ...μπρρδ κ μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω...!!!!

 

καλησπερα. μια ξαδερφη μου που γεννησε ομως πριν 2 χρονια τα ειχε καταθεσει ολα μετα τη γεννα (οπως θελεις να κανεις και εσυ) και δεν ειχε κανενα προβλημα. πριν δυο χρονια ομως το ξαναλεω. τωρα δεν ξερω τι ισχυει. υποθετω πως μπορεις. με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι αλλο; Μενω στο εξωτερικο τωρα τους τελευταιους μηνες. Κ θα γυρισω μετα τη γεννα. Δεν εχω καταθεσει καθολου χαρτια, για κανενα επιδομα. Ξερετε αν μπορω να τα καταθεσω ΟΛΑ οταν γυρισω; Δηλαδη μετα τη γεννα; ΟΛΑ ομως. Και το επιδομα κυοφοριας (καλα το λεω;!) - το πρωτο επιδομα που παιρνουμε. Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη γιατι ειμαι πολυ μακρια για να μπλεξω με τηλεφωνα στο ΙΚΑ...μπρρδ κ μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω...!!!!

Σου κάνω επικόλληση απο το site του ΙΚΑ ( για ΙΚΑ δε μιλάς???)

Το επίδομα κυοφορίας μπορεί να προκαταβληθεί. Αυτό σημαίνει, ότι έχετε τη δυνατότητα 56 ημέρες πριν από την πιθανή ημέρα τοκετού, να εισπράξετε το ποσό επιδότησης κυοφορίας από το ΙΚΑ, αφού προσκομίσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Το επίδομα λοχείας καταβάλλεται πάντα μετά τον τοκετό, εκτός εάν το παιδί γεννηθεί νεκρό, ή πεθάνει λίγες ώρες μετά. Στην περίπτωση αυτή, δεν καταβάλλεται επίδομα λοχείας, καταβάλλεται όμως επίδομα ασθενείας, εφόσον ζητηθεί από το γιατρό του ΙΚΑ, για τυχόν αναρρωτική άδεια.

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον καλύπτετε τις προϋποθέσεις, έχετε δικαίωμα εντός 6 μηνών από τον τοκετό, να εισπράξετε τα επιδόματα μητρότητας.

Οπότε λογικά μπόρείς να τα καταθέσεις.

 

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ με την ησυχία σου: http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/cat.cfm?catid=7

Καλό είναι όμως να κάνεις ένα τηλέφωνο να σου πούνε κιόλας ακριβώς τι χαρτία χρειάζεσαι γιατί άλλα γράφουν στο site και άλλα ζητάνε-τουλάχιστον στο υποκατάστημα που απευθύνθηκα εγω- και πάλι καλά δλδ που είχα πάρει τηλέφωνο πρίν πάω αλλιώς ακόμα θα έτρεχα......

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ναι το ειδα το site του ΙΚΑ εδω και καιρο, αλλα για σιγουρια ρωτησα κ εδω! Τοτε θα τα παρω 6 μηνες μετα τι να κανω! Δεν μπορω να ερθω! Βλεπετε στην Ελλαδιτσα μας θελουν 6.000? για να με ξεγεννησουν λογω προβληματος υγειας! Να τα βρουν απο αλλου απο με α δεν θα παρουν άλλα...θα γεννησω σε μια χωρα που το παιδι μου θα ειναι παιδι, και οχι ΤΕΚΜΗΡΙΟ...ευχαριστω κ παλι!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ναι το ειδα το site του ΙΚΑ εδω και καιρο, αλλα για σιγουρια ρωτησα κ εδω! Τοτε θα τα παρω 6 μηνες μετα τι να κανω! Δεν μπορω να ερθω! Βλεπετε στην Ελλαδιτσα μας θελουν 6.000? για να με ξεγεννησουν λογω προβληματος υγειας! Να τα βρουν απο αλλου απο με α δεν θα παρουν άλλα...θα γεννησω σε μια χωρα που το παιδι μου θα ειναι παιδι, και οχι ΤΕΚΜΗΡΙΟ...ευχαριστω κ παλι!

Αχχχχχ,αυτο ξαναπές το!!!!Εκέι μας καταντήσανε.....

Να σε ρωτήσω όμως,μπορείς να γεννήσεις εξωτερικό και να πάρεις τα επιδόματα σου???Γιατί στα δικαιλογητικά σου θα χρειαστείς και χαρτί υπογεγραμμένο απο γιατρό του εοπυυ που δηλώνει οτι βρίσκεσαι στην 32η εβδομάδα κύησης και την πιθανή ημ/νια τοκετού για να πάρεις το επίδομα κυοφορίας.

Πάντως εντός 6 μηνών μετά τη γέννα οχι αργότερα να τα καταθέσεις τα χαρτιά.Δε θα αργήσεις πάντως να τα πάρεις τα λεφτά.Κάθε 1 και 15 του μήνα στα καταθέτουν.

Με το καλό και με έναν πόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ,αυτο ξαναπές το!!!!Εκέι μας καταντήσανε.....

Να σε ρωτήσω όμως,μπορείς να γεννήσεις εξωτερικό και να πάρεις τα επιδόματα σου???Γιατί στα δικαιλογητικά σου θα χρειαστείς και χαρτί υπογεγραμμένο απο γιατρό του εοπυυ που δηλώνει οτι βρίσκεσαι στην 32η εβδομάδα κύησης και την πιθανή ημ/νια τοκετού για να πάρεις το επίδομα κυοφορίας.

Πάντως εντός 6 μηνών μετά τη γέννα οχι αργότερα να τα καταθέσεις τα χαρτιά.Δε θα αργήσεις πάντως να τα πάρεις τα λεφτά.Κάθε 1 και 15 του μήνα στα καταθέτουν.

Με το καλό και με έναν πόνο!!!

 

 

Θα προσπαθησω να ερθω στην ελλαδα μονο γιαυτο το χαρτι οταν θα ειμαι στην εβδομαδα αυτη! Οποτε λογικα θα μπορω εστω το επιδομα κυοφοριας να το παρω! Για το Λοχειας δεν με κοβω να το παιρνω...ξερει καποια ποσο ειναι το επιδομα κυοφοριας περιπου;

Επεξεργάστηκαν by roubiba
Λαθος εκφραση!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να ερθω στην ελλαδα μονο γιαυτο το χαρτι οταν θα ειμαι στην εβδομαδα αυτη! Οποτε λογικα θα μπορω εστω το επιδομα κυοφοριας να το παρω! Για το Λοχειας δεν με κοβω να το παιρνω...ξερει καποια ποσο ειναι το επιδομα κυοφοριας περιπου;

 

 

 

Το ποσο του επιδοματος κυοφοριας εξαρταται απο τον μισθο σου,δεν ειναι σταθερο ποσο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...