Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς καλή μου και να πάρεις στον ΟΑΕΔ απάντηση καμία δεν θα πάρεις.

Εχω καταθέσει τα χαρτιά μου από τις 28 Αυγούστου για 2 παιδάκια.

Σήμερα έχουμε 12 Δεκεμβρίου ακόμα τίποτα. Στον ΟΑΕΔ τουλάχιστον Κερατσινίου δεν απαντάει κανείς, μπαίνεις σε αναμονή ......και βλέπουμε. Οσο για τα δικαιολογητικά .....αστο κι εγω άλλαξα βιβλιάριο και μάλιστα έπρεπε να βάλω τα ονόματα μας ανάποδα δλδ. πρώτα το δικό μου και μετά του συζύγου μου. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...... Η ταλαιπωρία μας δεν λέγεται....παρακαλάμε να πάρουμε τα ψίχουλα... αλλά και γιατί να τους τα αφήσουμε...? Αν τύχει και πληρωθώ θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια πεστε μου και εμενα ........

εκανα τα χαρτια για το οικογιενιακο επιδομα 4 οκτοβριου και ακομη να μπει στο λογαριασμο .......... κατιστερει τοσο πολυ ι δεν να μου το δοσουνε τελικα ???? οταν τα κατατεσα τα χαρτια μου δοσανε ενα χαρτι που γραφει ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

Πηγαινε να δεις η παρε ενα τηλεφωνο στην υπηρεσια σου να ελενξουν το λογαριασμο της τραπεζας

ΕΑΝ για οποιογηποτε λογο τον λογιαριασμο που εχεις καταθεσει τονε χει χρησιμοποιησει γι ακαποιο αλλο επιδομα ο συζυγος σου ΔΕΝ θα πληρωθεις ποτε ... εχει τυχει για αυτο στο λεω οταν το συστημα βλεπει τιν αριθμο iban σε δυο ονοματα δεν πληρωνει.

ελενξε το λογαριασμο

 

Link to comment
Share on other sites

...Είχα κάνει αίτηση 1η Σεπτέμβρη (με ένα παιδάκι) σε ΚΕΠ και ενώ είχα παραιτηθεί πιστεύοντας ότι δεν θα τα βάλουν φέτος, σήμερα που κοίταξα, τα βρήκα και τα σήκωσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιές είναι οι προυποθέσεις κορίτσια για αυτό το επίδομα;;

και πότε γίνονται οι αιτήσεις;;

Ορίστε ntemi! Έχεις προθεσμία μέχρι 31/01/2012 από ότι η εγκύκλιος!

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσες εχετε κανει αιτηση απο 1/11/2011 δεν εχετε πληρωθει.Θα πληρωθειτε μεχρι τελος και αρχες του Ιανουαριου...δωσανε βαση στο εποχιακο επιδομα το μηνα νοεμβριο και αφησανε το οικογενειακο.Βλεπετε το εποχιακο ειναι απο 580ε μεχρι και 900? κι ετσι ξεμεινανε απο χρηματα και παγωσαν τις πιστωσεις του οικογενειακου.Αλλα θα πληρωθει κανονικα

 

Link to comment
Share on other sites

το οικογενειακο επιδομα εχει ημερομηνια ληξης 31/1/2012

εαν εχεις καρτα ανεργιας κι εχεις ενσημα στο 2010 εστω και 50 μπορεις να το παρεις,Θα παρεις βεβαια μια αναλογια 3 μηνων που ειναι περιπου στα 15 ευρω.για τ 'αλλα δεν μπορω να σου πω γιατι προσωπικα εμενα λογω οτι ειμαι του δημοσιου μου τα κανανε σαλατα και δευτερον δεν ξερω τα του ικα πολυ καλα και δεν θελω να σου πω κατι λαθος

Καλημερα :) ! Να σε ρωτησω κι εγω κατι agkiolina:) Γεννησα 5/11 δευτερο παιδακι και ο αντρας μου ειναι ανεργος απο 1/9, εχει ΙΚΑ . Ξερω οτι δικαιουμαστε επιδομα παιδιου για μηνες που ειναι ανεργος. Μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα ειναι για 2 παιδια επιδομα παιδιου απο 1/9 εως τελος της χρονιας. Σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα :) ! Να σε ρωτησω κι εγω κατι agkiolina:) Γεννησα 5/11 δευτερο παιδακι και ο αντρας μου ειναι ανεργος απο 1/9, εχει ΙΚΑ . Ξερω οτι δικαιουμαστε επιδομα παιδιου για μηνες που ειναι ανεργος. Μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα ειναι για 2 παιδια επιδομα παιδιου απο 1/9 εως τελος της χρονιας. Σ'ευχαριστω

για ταμειο ανεργιας μιλας η για το επιδομα το οικογενειακο? γιατι για το οικογενειακο στο περιπου θα ειναι 110 ? στο περιπου σου λεω , για το ταμειο ανεργιας μ ενα παιδι μεχρι της 5/11 ειναι 507ε και απο 5/11 553?

 

Link to comment
Share on other sites

agkiolina αν γνωριζεις μπορεις να μου απαντησεις σε 2 αποριες που εχω?

Μπηκα ταμειο τον Ιουνιο και μετα απο 2,5 μηνες εκανα διακοπη γιατι προσεληφθηκα με τριμηνη συμβαση.Στις 15 Δεκεμβριου ξαναγραφτηκα και μου δωσαν την αποφαση για το υπολοιπο του ταμειου 3,5 μηνες(ειχα επιδοτηση για 6 αρχικα)

Δικαιουμαι αναλογια δωρου για τους 2,5 μηνες του καλοκαιριου?

Στο χαρτι της αποφασης το ποσο της μηνιαιας επιδοτησης με ενα παιδι ειναι 507 για τους επομενους μηνες και οχι με την αυξηση γνωριζεις αν πρεπει να κανω κατι?

Ευχαριστω

 

sorry τωρα ειδα οτι ειμαι εκτος θεματος

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

agkiolina αν γνωριζεις μπορεις να μου απαντησεις σε 2 αποριες που εχω?

Μπηκα ταμειο τον Ιουνιο και μετα απο 2,5 μηνες εκανα διακοπη γιατι προσεληφθηκα με τριμηνη συμβαση.Στις 15 Δεκεμβριου ξαναγραφτηκα και μου δωσαν την αποφαση για το υπολοιπο του ταμειου 3,5 μηνες(ειχα επιδοτηση για 6 αρχικα)

Δικαιουμαι αναλογια δωρου για τους 2,5 μηνες του καλοκαιριου?

Στο χαρτι της αποφασης το ποσο της μηνιαιας επιδοτησης με ενα παιδι ειναι 507 για τους επομενους μηνες και οχι με την αυξηση γνωριζεις αν πρεπει να κανω κατι?

Ευχαριστω

 

sorry τωρα ειδα οτι ειμαι εκτος θεματος

Για ποια αυξηση λες? δενε χει παρει το ταμειο ανεργιας αλλη αυξηση εδω και 5 μηνες περιπου κι ουτε βλεπουμε να παιρνει αλλο για την ωρα προς τα επανω.

θα παρεις μια αναλογια 6 ημερων περιπου Χ το ημερησιο σου 20,28?= 121 ? περιπου.

 

Link to comment
Share on other sites

για ταμειο ανεργιας μιλας η για το επιδομα το οικογενειακο? γιατι για το οικογενειακο στο περιπου θα ειναι 110 ? στο περιπου σου λεω , για το ταμειο ανεργιας μ ενα παιδι μεχρι της 5/11 ειναι 507ε και απο 5/11 553?

Σ 'ευχαριστω για την απαντηση σου :) ! Ηθελα να μαθω για το οικογενειακο επιδομα, το επιδομα ανεργιας μετα 5/11 με τα 2 παιδια παιρνουμε στα 600 ε.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ 'ευχαριστω για την απαντηση σου :) ! Ηθελα να μαθω για το οικογενειακο επιδομα, το επιδομα ανεργιας μετα 5/11 με τα 2 παιδια παιρνουμε στα 600 ε.:)

για το οικογενειακο ειναι 98 για ενα παιδι και 295 για δυο παιδια τωρα σ ε'εσενα θα παει αναλογια στο περιπου 110? δεν μπορω να στα πω απεξω γιατι τα υπολογιζει το συστημα ημερολογιακα....

600 ευρω δεν ειναι για 2 παιδια τωρα πηρες τοσα γιατι πηρες αναλογια απο την ημερα της γεννησεις.

Το μηνιαιο σου θα ειναι 553,80 για 2 παιδια.Παει 461,50 { το βασικο Χ 20% =553,80?}

 

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κοριτσια..το επιδομα για το ενα παιδι του 2011 το εχετε παρει;γιατι ειχα κανει τα χαρτια μου τον αυγουστο στο κεπ και τιποτα ακομα..

Link to comment
Share on other sites

για το οικογενειακο ειναι 98 για ενα παιδι και 295 για δυο παιδια τωρα σ ε'εσενα θα παει αναλογια στο περιπου 110? δεν μπορω να στα πω απεξω γιατι τα υπολογιζει το συστημα ημερολογιακα....

600 ευρω δεν ειναι για 2 παιδια τωρα πηρες τοσα γιατι πηρες αναλογια απο την ημερα της γεννησεις.

Το μηνιαιο σου θα ειναι 553,80 για 2 παιδια.Παει 461,50 { το βασικο Χ 20% =553,80?}

Σ ' ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση σου. Θα κανουμε χαρτια για το οικογενειακο επιδομα. Το μηνιαιο επιδομα ανεργιας 553,80 παιρναμε πριν γεννηθει το δευτερο παιδακι μας. Μετα την γεννηση του 5/11 καναμε χαρτια και τωρα παιρνουμε 600 ε. :) Να εισαι καλα !

Link to comment
Share on other sites

Σ ' ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση σου. Θα κανουμε χαρτια για το οικογενειακο επιδομα. Το μηνιαιο επιδομα ανεργιας 553,80 παιρναμε πριν γεννηθει το δευτερο παιδακι μας. Μετα την γεννηση του 5/11 καναμε χαρτια και τωρα παιρνουμε 600 ε. :) Να εισαι καλα !

Να σε ρωτησω κατι ποσα προστατευομενα μελη υπαρχουν?

Αυτο που λες μου φαινεται περιεργο γιατι χωρις προστατευομενο μελος το βασικο ειναι 461 με 1 προστατευομενο μελος ειναι 507 και με 2 προστατευομενα μελη ειναι 553 ,

Ποιος παιρνει το ταμειο ανεργιας ο συζυγος? κι εισαι κι εσυ στο βιβλιαριο του ?Εαν ειναι ετσι μετριεσαι κι εσυ για προστατευομενο μελος.

Μην ξεχασω κι αυτα που ξερω θα παθω συγκοπη και θα κατσω να ξαναδιαβασω και θα βαλω τις φωνες στους υφισταμενους μου γιατι μου βαζουν πολλα στο κεφαλι μου και θα ξεχασω κι αυτα που ξερω στο τελος....

 

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι ποσα προστατευομενα μελη υπαρχουν?

Αυτο που λες μου φαινεται περιεργο γιατι χωρις προστατευομενο μελος το βασικο ειναι 461 με 1 προστατευομενο μελος ειναι 507 και με 2 προστατευομενα μελη ειναι 553 ,

Ποιος παιρνει το ταμειο ανεργιας ο συζυγος? κι εισαι κι εσυ στο βιβλιαριο του ?Εαν ειναι ετσι μετριεσαι κι εσυ για προστατευομενο μελος.

Μην ξεχασω κι αυτα που ξερω θα παθω συγκοπη και θα κατσω να ξαναδιαβασω και θα βαλω τις φωνες στους υφισταμενους μου γιατι μου βαζουν πολλα στο κεφαλι μου και θα ξεχασω κι αυτα που ξερω στο τελος....

Χρόνια πολλά τι κάνεις?τις φωνές να τις βάλεις στους υφισταμένους σου γιατί πολλοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.τελικώς η δική η υπόθεση βρήκε τη λύση της μετά από πολύ ψάξιμο.Τώρα ενώ πήγα στις 5/12 για την πίστωση τα χρήματα δεν μπήκανε αλλά στις 22/12 είχε μπει το δώρο,ενώ πήγα στον οαεδ να ρωτήσω αν χρειαζόταν να κάνω κάτι για το δώρο ρώτησα τον υπάλληλο για το μηνιαίο επίδομα και μου είπε πως μπήκε κανονικά ,πάω την άλλη μέρα για ενημέρωση αλλά δεν υπήρχε τπτ.τι να κάνω να ξαναπάω ή το αφήσανε πίσω για κάποιο λόγο?

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά τι κάνεις?τις φωνές να τις βάλεις στους υφισταμένους σου γιατί πολλοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.τελικώς η δική η υπόθεση βρήκε τη λύση της μετά από πολύ ψάξιμο.Τώρα ενώ πήγα στις 5/12 για την πίστωση τα χρήματα δεν μπήκανε αλλά στις 22/12 είχε μπει το δώρο,ενώ πήγα στον οαεδ να ρωτήσω αν χρειαζόταν να κάνω κάτι για το δώρο ρώτησα τον υπάλληλο για το μηνιαίο επίδομα και μου είπε πως μπήκε κανονικά ,πάω την άλλη μέρα για ενημέρωση αλλά δεν υπήρχε τπτ.τι να κάνω να ξαναπάω ή το αφήσανε πίσω για κάποιο λόγο?

καλημερα και χρονια πολλα , εγω αυτο με τις φωνες το ειπα χαριτολογοντας και φυσικα καποια στιγμη δεν θα κρατηθω οπως και το εχω κανει , οταν εναν υπαλληλο τον αλλαζουν ανα βδομαδα ποστο για να καλυψουν τις αναγκες τους και του μαθαινουν συνεχεια και κατι καινουργιο κι ο υπαλληλος δεν ειναι σε θεση να κανει το πασπαρτου ολωνων ...λογικο ειναι να μπερδευτω κι εγω καποια στιγμη....

Το δωρο και το μηνιατικο δνε τα πληρωνουν και τα δυο μαζι απο οσο εχω δει μεχρι τωρα αλλες πληρωμες/....δινεται πρωτα το δωρο και μετα το μηνιατικο τωρα περισσοτερα δεν ξερω γιατι τα εχουν κανει σαλατα στα κεντρικα

Ακομα τίποτα, μήπως ξέρει κανένας το τηλέφωνο του ΟΑΕΔ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ να ρωτήσω???

 

 

14. Κ.Π.Α.2 Κερατσινίου

(Κίου 5 & Μ. Ασίας / 187 56 - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ)

Προϊστάμενος

210-401.5309

Τηλεφωνικό Κέντρο

»

»

210-401.5306

210-401.5307

210-401.5308

Τηλεομοιοτυπία-(fax)

210-401.5310

e-mail

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα , εγω αυτο με τις φωνες το ειπα χαριτολογοντας και φυσικα καποια στιγμη δεν θα κρατηθω οπως και το εχω κανει , οταν εναν υπαλληλο τον αλλαζουν ανα βδομαδα ποστο για να καλυψουν τις αναγκες τους και του μαθαινουν συνεχεια και κατι καινουργιο κι ο υπαλληλος δεν ειναι σε θεση να κανει το πασπαρτου ολωνων ...λογικο ειναι να μπερδευτω κι εγω καποια στιγμη....

Το δωρο και το μηνιατικο δνε τα πληρωνουν και τα δυο μαζι απο οσο εχω δει μεχρι τωρα αλλες πληρωμες/....δινεται πρωτα το δωρο και μετα το μηνιατικο τωρα περισσοτερα δεν ξερω γιατι τα εχουν κανει σαλατα στα κεντρικα

 

 

Εννοείται μεταξύ σοβαρού και αστείου οι φωνές τον δικό μας τον διευθυντή της Πύλης Αξιού τον γνωρίζω προσωπικά και "χαριτολογώντας" του είπα πως βρήκαμε λύση.

Τεσπα το ερώτημά μου είναι πως στις 5/12 πήγα για πίστωση μέχρι τις 22/12 δεν είχε μπει το επίδομα μόνο το δώρο ,τώρα θα ξαναπάω στις 5/1/12 για πίστωση πάλι υπάρχει περίπτωση να τα βάλουν μαζί ?μπα δεν το νομίζω γιατί πάλι πολλά είναι γι'αυτούς (τον οργανισμό εννοώ).Δεν ξέρω θα περιμένω κοντός ψαλμός αλληλούια ....

 

Εύχομαι σε όλες μας Καλή Χρονιά να έχουμε υγεία και να χαιρόμαστε τα αγγελούδια μας και όπως γράφει και η Μαντά "που θα πάει θα στρώσει".

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι ποσα προστατευομενα μελη υπαρχουν?

Αυτο που λες μου φαινεται περιεργο γιατι χωρις προστατευομενο μελος το βασικο ειναι 461 με 1 προστατευομενο μελος ειναι 507 και με 2 προστατευομενα μελη ειναι 553 ,

Ποιος παιρνει το ταμειο ανεργιας ο συζυγος? κι εισαι κι εσυ στο βιβλιαριο του ?Εαν ειναι ετσι μετριεσαι κι εσυ για προστατευομενο μελος.

Μην ξεχασω κι αυτα που ξερω θα παθω συγκοπη και θα κατσω να ξαναδιαβασω και θα βαλω τις φωνες στους υφισταμενους μου γιατι μου βαζουν πολλα στο κεφαλι μου και θα ξεχασω κι αυτα που ξερω στο τελος....

Καλησπερα και Χρονια Πολλα ! Ναι, κι εγω ειμαι προστατευομενο μελος και ειμαι στο βιβλιαριο του συζυγου μου. Ταμειο ανεργιας παιρνει αυτος , γι'αυτο κι εγραψα οτι ειναι 600 ε. Θα δουμε ποσο θα παρουμε το οικογενειακο με 2 παιδια.... Σ ' ευχαριστω για τις απαντησεις σου:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...