Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ΤΑΣΕΩΣ


Recommended Posts

Καλημερα,

υπαρχει καποιος που να αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα και να το εχει λυσει;

Ενω ποτε δεν ειχα πονοκεφαλους, εδω και 3 μηνες υποφερω απο πονοκεφαλο τασεως (οχι ημικρανια) καθημερινα. Εχω κανει ΟΛΕΕΕΣ τις εξετασεις,με εχουν δει ΟΛΕΣ οι ειδικοτητες (μαγν,αξον,παρακεντηση,θυρεοδ.,ωρλ,νευρολ.,οφθαλμ) και δεν βρισκουν κατι.......Μπορει καποιος να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ συνονοματη τι τραβαμε...υποφερω εδω και 3 χρονια απο πονοκεφαλους...και χοντρους μιλαμε...με πιανουν οποιαδηποτε ωρα της ημερας...κ κρατανε ωωωωρρρεεεεςςςς ατελειωτες...αλλες φορες περνανε με παυσιπονο αλλες οχι...πολλες φορες ξεκινανε απο τον αυχενα...λεω θα ειναι κατι απο εκει...ετυχε κ νοσηλευτηκα στον ερυθρο λογω υποψιας μηνιγγιτιδας...εκανα οσφυονωτιαια παρακεντηση για να δουμε αν ειναι αυτο...γιατι ειχα φοβερουσ πονουσ στον αυχενα,ηταν δυσκαμπτος μετα απο ιωση...και φοβηθηκα για μηνιγγιτιδα...τλκ δεν ηταν...ελα ομως που ειχα τις 2 πρωτες μερες απιστευτο πονοκεφαλο μαζι με αυχενα...βρε ψαξαμε τα παντα...μαγνητικη,αξονικη,ηρθε 2 φορες ορθοπαιδικος να με δει...τπτ!!την τριτη μ ερα με επιασε το κεφαλι...αλλα οχι ο κλασσικος πονοκεφαλος..ενας αλλος που με πιανει καμια φορα...πονος στο κεντρο του κεφαλιου...και σαν πιεση..σαν να ηταν η καρδια στο κεφαλι και να την ακουγα που χτυπαει...ενα ντουπ ντουπ...σαν σφυγμοι...το λεω στη γιατρο που με παρακολουθουσε κ λεει αυτο που μου περιγραφεις ειναι ημικρανια κ οταν φυγεις απο εδω να πας σε ενα ιταρειο ημικρανιας...εκει εχω μεινει με τον πονοκεφαλο λοιπον...συν οτι πριν 2 χρονια ειχα κανε μαγνητικη εγκεφαλου..κ αυτη καθαρη...τωρα τι γινεται θα δουμε...δεν μενει κατι αλλο εκτος απτο να παω κ σε ενα τετοιο ιατρειο...αααα!!κοιταξα κ ματια..γιατι εχω λιγη μυωπια..μηπως ειναι απο κει...τπτ..σταθερη η μυωπια!!εσυ πως βρηκες οτι ειναι πονοκεαλοι τασεως???

Link to comment
Share on other sites

πω πω,ΤΑ ΙΔΙΑ,

διαπιστωνω οτι πολυς κοσμος υποφερει,

λοιπον ο πονοκεφαλος τασεως ( οι γιατροι μου τα ειπανε) ξεκινα απο τον αυχενα, επεκτεινεται σε ολο το πισω του κεφαλιου μεχρι τα μελιγγια, νιωθεις σφιξιμο, πιεση,νευροπονους στο κεντρο... Αυτο καθε μερα.....

Η ημικρανια διαφερει,πονα το μισο κεφαλι και δεν αντεχεις το φως.Το θεμα ειναι ,οτι παρα την προοδο της επιστημης, σε αυτο το θεμα λιγο μπορουν να βοηθησουν.Συνηθως προτεινουν αντικαταθλιπτικα (λενε οτι βρηκαν να βοηθουν παροτι απευθυνονται σε αλλη ομαδα ατομων), αλλα εγω νιωθω μια χαρα ψυχολογικα και σκεφτομαι οτι αμα τα παρω θα εχω αλλα προβληματα.

Φιλη, θα το ψαξω πολυ, να ειμαστε σε επικοινωνια να βρουμε τη λυση,

Link to comment
Share on other sites

αχ κ εγω θα παω ψαξω να βρω ενα ιατρειο αναλογο να δω τι ακρη θα βρω...δλδ εσενα απο την περιγραφη του πονου κ των συμπτωματων σου ειπαν οτι ειναι τασεως???θα μου πεις δεν υπαρχει κ αλλος τροπος...εμενα το φως με ενοχλει μονο οταν το βλεπω αποτομα..η' στο δρομο σε καποια τουνελ...με χτυπαει στα ματια ο πονος..απο πανω κ μεσα..εκει που βαζουμε σκια... :-)!!με ποναει για καποια δευτερολεπτα κ μετα φευγει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, απο τα συμπτωματα,

το θεμα ειναι να βρεθει καποια αγωγη, καποιος καλος γιατρος που να ενδιαφερθει πραγματικα και να σε καθοδηγει σωστα,

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κατερίνες!

 

Είχα ΠΟΛΛΑ χρόνια ημικρανίες και κεφαλαλγίες τάσεως!μάλιστα οταν με έπιανε κεφαλαλγια τάσεως μουδιαζε το στόμα μου. Εδώ και 5 χρόνια είμαι ΠΟΛΥ καλύτερα! Από τοτε που θυμαμαι τον εαυτό μου πονάει το κεφάλι μου!

 

Η κοινωνική μου ζωή είχε ένα πρόβλημα γιατί πολύς κόσμος νόμιζε πως "είμαι ξυνή" επειδή πονούσε το κεφάλι μου συνέχια.

 

εχω πάει σε πολλούς γιατρούς κ εχω κάνει διαφορες εξετάσεις.

 

Λοιπόν θα σας πω πωε ελαττώθηκαν στο ελάχιστο.

 

Καταρχήν αν πέρνετε αντισυλληπτικά...κόψτε τα!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Η φωτοφοβία και ηχοφοβία που είναι συμπτώματα της ημικρανίας είναι ένα συνέσθημα που δεν σε "πονάει" το φως ή ο ήχος αλλά σε ενοχλεί. Δηλαδή νοιώθεισ καλύτερα αν "κρυφτείς" σε ένα σκοτεινο δωμάτειο μόνη σου με ησυχία.

 

Διάφοροι γιατροι κατα καιρούς μου έδωσαν διάφορες οδηγίες:

να μην πίνω αναψυκτια

να μην δένω πολύ σφηχτη κοτσίδα τα μαλλιά μου

να μην τρώω μπανανες, σοκολατες

 

και αλλα τέτοια κουλά!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

ενα καλό φαρμακο που "ανακάλυψα" για τον πονοκέφαλο (για να φέυγει όχι για να μην με πιάνει) είναι συνδιασμός ασπιρίνης-depon- καφεινης. Στην Αμερική Υπάρχει το exedrin Migrain που περιέχει αυτά τα συστατικά. Αλλά το συμαντικό είναι το παυσίπονο να το πάρεις νωρίς μολις νοιώσεις τα συμπτώματα γιατι μετα δεν περνάει.

 

Εγώ στην αρχή έλεγα δεν πειράζει μπορει να μην είναι δυνατός κ να τον αντέξω και αργούσα να πάρω και μετα δε με έπιανε με τιποτα.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κεφαλαλγία τάσεως είναι από άγχος, νευρα κλπ (εξ'ου και το όνομά της τάσεως, από ένταση;))

Και η ημικρανία συνήθως επηρρεάζεται πολύ από αυτό Το περίεργο είναι πως πολλές φορές τη νοιώθουμε ποιο έντονα τα ΣΚ π.χ που χαλαρώνουμε και νομίζουμε ότι είναι ανεξάρτητη από το άγχος. Όμως στην ουσία όταν είμαστε στην τσίτα και μετά χαλαρώνουμε απότομα δεν το αντέχουμε. Έτσι καλό είναι επειδή η αποβολή του άγχους είναι ποιο δύσκολη να μην χαλαρώνουμε εντελώς τα ΣΚ. Να ασχολούμαστε με κάτι που να μας κρατάει σε εγγρήγορση. αυτό βοηθάει.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλος επειδή σας κούρασα θα σας πω πως έκανα μια θεραπεία με inderal και μια δεύτερη με κάποια άλλα φάρμακα που δεν τα θυμάμαι τώρα (όχι ψυχοτρόπα, αντικαταθληπτικά και τέτοια γιατί τα φοβομουν πολύ).

 

Υπάρχουν πολλά ιατρεία κεφαλαλγίας σε διάφορα νοσοκομεία (Γεννηματάς, Ναυτικό, Αιγινήτειο, ΕΕΣ κλπ) και μπορούν να σας βοηθήσουν.

Εγώ δεν είμαι σίγουρη αν η διακοπή των αντισυλληπτικών ή θεραπεία βοήθησε. Νομίζω πως ο συνδιασμός τουσ.

Πάντως το άγχος δεν το απέβαλα δυστυχώς απλά πλέον συνήθως με "χτυπάει" αλλού (στομάχι , αναπνοή).

 

δεν λέω ότι τα αντισυλληπτικά φτένε για τις ημικρανιες κλπ (μιας και τρέχω στους γιατρού από παιδάκι ) αλλά πάντως σιγα-σιγά το έκαναν χειρότερο χωρίς να το καταλάβω.

 

Να μην ξεχάσω να σας πω πως και το τσιγάρο αντί να βοηθήσει (όπως νόμιζα στην αρχή) επιδείνωνε την κατάσταση τελικά.

Τα τελευταια 2-3 χρόνια είχα 5 στις 7 μέρες πονοκέφαλο!

 

Τέλος αυτή είναι η δική μου εμπειρία αλλά επειδή είμαι πολύ ταλαιπωρημένη από αυτο ήθελα αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον να το κάνω!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα για τις συμβουλες,

εγω πονω καθε μερα,ολη τη μερα... δε με πιανει το χιλιαρι ντεπον,

δεν κανω καμια καταχρηση, οσο για το αγχος, σε φυσιολογικα πλαισια.

ψαχνομαι να βρω γιατρο-ανθρωπο, να βοηθησει και να τον νιωθω διπλα μου, που θα παει , δε θα τον βρω;

Link to comment
Share on other sites

αχ νατασσουλα κ εγω μια απτα ιδια..τσιγαρο τπτ..3 μηνες εχω καπνισει στη ζωη μου...αντισσυληπτικα δεν εχω βαλει στο στομα μου ποτε ως τωρα...απο αγχος οκ δεν μπορω να πω...αλλες φορες λιγο,αλλες μετριο,αλλες μερες πολυ εντονο αλλα οπως ολος ο κοσμος...τωρα απο ιατρικης πλευρας αν το παρουμε υποτιθεται ειναι ολα οκ...δεν εχουν βρει κατι...αρα η' ειναι του οργανισμου..οπως εχει πολυς κοσμος πονοκεφαλους η' καταληγω κ εγω οτι οφειλονται σε μεγαλο βαθμο στο αγχος και στην ενταση...εντωμεταξυ δεν γινεται κ καθε μερα να πλακωνομαστε στα χαπια...γιατι ουτε κανει...και ουτε βοηθαει...μαθαινει ο οργανισμος στα φαρμακα και δεν πιανουν..οπως με τουσ μυκητες...μαθαινουν την αντιβιωση και παθαινουν ανοσια...τωρα οσο για το κοκτειλ (χεχε) του ντεπον και ασπιρινης...ααα και της καφεινης...την ξεχασα γιατι δεν πινω καφε..μια δυο φορες το χρονο και αν...οσο γιαυτο λοιπον δεν ξερω καθολου..για να το λες κατι θα ξερεις...απλα σαν ιδεα μου ακουγεται καπωςς...βεβαια δεν τα εχω δυσκολα τα φαρμακα γενικα...χαχαχχαα!!οποτε....εμενα σιγουρα οταν με πιανουν και βαζω καποιον να κανει μασαζ σε ολο μου το κρανιο..και λιγο αυχενα...8 στις 10 φορες με ανακουφιζει απιστευτα κοριτσια...στα ιατρεια κεφαλαλγιας/ημικρανιας τι ακριβως κανεις??πας και λες τι εχεις..και μετα??τι σου κανουν??θεραπεια???εξετασεις??πας πολλες φορες??αχ ρε κοριτσια τι θα κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απίστευτες ημικρανίες εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Μόνο όταν με πιάνει σε αρχικό στάδιο και πάρω depon με καφε, κάπως μετριάζει, για ασπιρίνη δεν ξέρω.Καμία ποιότητα ζωής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κορίτσια τα panadol extra είναι depon με καφεινη! δεν χρειάζεται να πίνετε καφε.

 

όσο για το αγχοσ, και εγω νομιζα πως δεν είχα. τουλάχιστον όχι παραπάνω από τον υπόλοιπο κόσμο. τελικά κατάλαβα ότι όλοι έχουν άγχοσ και ο καθένας έχει διαφορετικό προβλημα. άλλον τον χτυπάει στο κεφάλι, άλλον στο στομαχι, αλλον δερματικα, άλλον νευρολογικα κτλ.

 

Στα ιατρεια κεφαλαλγιας σε βάζουν να κρατήσεις ένα ημερολογιο με τις ημικρανειεσ κτλπ και σου δίνουν και κάποια αγωγή.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι 10 μέρες με καθημερινούς πονοκεφάλους (οχι τους κανονικούς, τους άλλους που είναι σαν να εχεις ένα τούβλο στο κεφάλι σου ή σαν να το σφίγγει η μέγγενη) και ζαλάδες. Πριν 2 χρόνια που το είχα ξαναπάθει (χωρίς τους ιλίγγους τότε), είχα κάνει όλες τις εξετάσεις και το μόνο που βρήκαν ήταν το αυχενικό μου. Τώρα, με ανακουφίζει το κολάρο όταν το φοράω αλλά και εγώ νιώθω ώρες ώρες αυτό το ντουπ ντουπ μέσα στο κεφάλι μου σαν να νιώθω σφυγμούς. Δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι ιδιαίτερα μήπως έχω κάτι χειρότερο αλλά επειδή είμαι ιδιαίτερα αγχώδες άτομο θεωρώ ότι το άγχος μου ξεσπάει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...