Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οταν ο γονιος αδιαφορει στην απαραδεκτη συμπεριφορα του παιδιου...


Recommended Posts

Ισως έχεις δίκιο, απλά το είπα επειδή ίσως τώρα το μεν τρίχρονο έχει βάλει το βρέφος στο μάτι και ίσως άθελα του δημιουργήσει κανένα σοβαρό θέμα, κι από την άλλη νιώθω οτι η tattoo χρειάζεται ένα διαλειμμα από την κατάσταση στο εστιατόριο, γιατι έχει κολλήσει κι εκεινη λίγο..Εσύ όμως, που έχεις και ανάλογες σπουδές, μιλάς πιο σωστά και πιο επαγγελματικά!

 

Πολύ σωστό...Η κοπέλα όντως έχει κολλήσει και τα έχει παίξει...

 

Οι σπουδές μπορεί να μη λένε και τίποτα, προσωπικά μιλάω από την εμπειρία μου :rolleyes:

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

άλλη η συμπεριφορά του παιδιού στον δάσκαλο άλλο στο σπίτι πίστεψέ με... νομίζω ότι θα διαβάζεις συνέχεια ατάκες του στυλ "στο σχολείο είναι παναγία, στο σπίτι ξεσαλώνει" .. "με την δασκάλα είναι σούζα, όταν βλέπει εμάς παθαίνει ντελίριο" ... η ανηψιά μου είναι 5 χρονών και γενικά ήσυχο παιδάκι με τα ξεσπάσματά του βέβαια.. όταν μία φορά που φώναζε χωρίς λόγο την ρωτάω "έτσι κάνεις και στο σχολείο, φωνάζεις και λες κακές κουβέντες?" ξέρεις τι μου απαντησε "όχι, όχι στο σχολείο είμαι το καλύτερο παιδί, στο σπίτι θελω να γινεται χαμός"....

 

:D:D:D:D Καταπληκτική η ανιψιά σου!Δείχνει πάντως ότι γενικότερα υπακούει σε κανόνες...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ σε καμιά περίπτωση ότι ένα παιδάκι είναι από τη φύση του κακό και θα γίνει νταής αλλά εστιάζω στους αδιάφορους γονείς που ''διαμορφώνουν'' ένα τέτοιο παιδάκι. Ένας τέτοιος είναι και ο πατέρας της ταβέρνας!Κι εγώ θα το λυπόμουν πάντως, ένα παιδάκι με μπαμπά που αντί να παίζει μαζί του, πίνει, και μια μαμά που δουλεύει όλη μέρα και δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί μαζί του!Σίγουρα αυτό το παιδάκι ζητάει την προσοχή και την αγάπη και θεωρώ πολύ πιθανό να φέρεται άσχημα στα άλλα παιδάκια μελλοντικά στο σχολείο αν στο μεταξύ δεν έχει διορθωθεί η κατάσταση στο σπίτι!Θα προσπαθήσει δηλαδή να ''εκβιάσει'' την προσοχή που του λείπει με άσχημη συμπεριφορά, γιατί όσο πιο άτακτο είναι στο σπίτι τόσο πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να το προσέξουν!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα άλλο το θεωρω πολυ πιθανό και άλλο αυτα ειναι τα παιδιου που στο μέλλον.Γενικα είμαι κατά στην οποιαδήποτε πρόβλεψη για το μέλλον.

 

Ε καλά τώρα πιανόμαστε από τις λέξεις!

 

Πάντως εγώ δεν είμαι κατά των προβλέψεων...Μερικές φορές βλέπεις ακριβώς πού θα πάει το πράγμα...Γι'αυτό εκτός της καταστολής υπάρχει και η πρόληψη...:rolleyes:

 

Σχετικά με το θέμα πάντως αυτό το παιδάκι χρήζει ειδικού χειρισμού και νομίζω πως η tattoo βρήκε το κουμπί του και πρέπει να επιμείνει σ'αυτό...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

μεταφέρθηκαν εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2386507#post2386507 οι δημοσιεύσεις που κρίθηκαν είτε ακατάλληλες για το δημόσιο φόρουμ είτε είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά απο αυτή την ειδοποίηση, εμφανιστούν νέες δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την θεματολογία μακριά απο το αρχικό ερωτημα η δημοσιευση,

είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν σχολιασμό συμπεριφοράς άλλου μέλους/off topic θα επιδέχονται απευθείας προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις,καθώς θα θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και ενημερωτικό επίπεδο.

Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε λόγου θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.

 

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Infractions : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

 

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

β) πειράζει - ενοχλεί - παίζει με το μοναδικό παιδάκι της κοπέλας που έχει το μαγαζί και είναι το μοναδικό που μπορεί να του κεντρίσει το ενδιαφέρον του, το οποίο όμως μωράκι του το στερούμαι και σκασίλα μας εάν κλαίει το τρίχρονο (μόνο εγώ ανατριχιάζω στην ιδέα?)

 

Ναι, μάλλον μόνο εσύ ανατριχιάζεις στην ιδέα. Γενικά είμαι πολύ ανεκτική και με τα παιδιά και με τους γονείς, αλλά όταν ένα τρίχρονο κλαίει γιατί δεν γίνεται το δικό του (και μάλιστα όταν το "δικό του" είναι να πειράζει ένα μωρό), τότε σκασίλα μου, θα του περάσει. Δεν κατηγορώ ούτε το παιδάκι, ούτε τους γονείς, απλώς δεν του κάνω το χατίρι. Τελεία.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Η tatoo είναι εστιάτορας και δεν παίρνει μισθό κοινωνικής λειτουργού/νηπιαγωγού/κλόουν κτλ. και προπαντός δεν έχει καμμιά υποχρέωση να μεγαλώσει τα παιδιά της πελατείας της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον μόνο εσύ ανατριχιάζεις στην ιδέα. Γενικά είμαι πολύ ανεκτική και με τα παιδιά και με τους γονείς, αλλά όταν ένα τρίχρονο κλαίει γιατί δεν γίνεται το δικό του (και μάλιστα όταν το "δικό του" είναι να πειράζει ένα μωρό), τότε σκασίλα μου, θα του περάσει. Δεν κατηγορώ ούτε το παιδάκι, ούτε τους γονείς, απλώς δεν του κάνω το χατίρι. Τελεία.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Η tatoo είναι εστιάτορας και δεν παίρνει μισθό κοινωνικής λειτουργού/νηπιαγωγού/κλόουν κτλ. και προπαντός δεν έχει καμμιά υποχρέωση να μεγαλώσει τα παιδιά της πελατείας της.

 

 

Παρακολούθησα τη συζήτηση.

Δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να πούμε ότι φταίει το παιδί. Η ευθύνη είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ του πατέρα, ο οποίος για να μην χαλάσει τη ζαχαρένια του απλά το ξαμολάει σε ένα περιορισμένο χώρο (=ταβέρνα).

Και ναι, ένα 3χρονο, και 4χρονο και 5χρονο και 10χρονο, δεν μπορεί να είναι ακούνητο και αμίλητο. Αυτό όμως απέχει πάρα πολύ από το να ενοχλεί όλο τον κόσμο, να ταλαιπωρεί ένα μωράκι, να ζωγραφίζει πάνω στο τραπέζι και στα ρούχα άλλων!

Σε αυτή την ηλικία καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά τι είναι σωστό και τι λάθος. Ποια συμπεριφορά είναι επιθυμητή και ποια όχι. Δεν είναι, λοιπόν, επιθυμητή συμπεριφορά να ζωγραφίζουμε πάνω στα τραπέζια (και δεν μιλάω να ζωγραφίζει και να ξεφύγει μια γραμμή, νομίζω γίνεται αντιληπτό το τι λέω) ή στα ρούχα άλλων (ούτε πάνω στα δικά μας και πλαι δεν μιλάω γι' αυτό που θα γίνει κατα λάθος), όπως δεν είναι επιθυμητή συμπεριφορά να τραβάμε μωρά ή να σκαρφαλώνουμε πάνω στα καρότσια τους ή να τρώμε από τα πιάτα άλλων.

Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα με την pax (και γι' αυτό παραθέτω και το μήνυμα της) ότι δεν είναι δουλειά της θεματοθέτριας να οριοθετήσει το ξένο παιδί. Είναι, όμως, υποχρέωση της να προστατέψει το δικό της παιδί από τις συμπεριφορές του άλλου, αν αυτό σημαίνει απομάκρυνση του μωρού, τότε ναι, να το απομακρύνει! Την απόλυτη ευθύνη για την οριοθέτηση την έχει ο κάθε γονιός.

Κάποιος πρέπει να μιλήσει στο συγκεκριμένο πατέρα ακόμα και αν έχει πολλές γνωριμίες. Έτσι και αλλιώς αν το παιδί του είναι "χύμα" μέσα στο μαγαζί και ενοχλεί τους υπόλοιπους θαμώνες, κάποια στιγμή θα πάψουν και αυτοί να πηγαίνουν εκεί....

Link to comment
Share on other sites

pax συμφωνω απολυτα μαζι σου.

 

και πραγματικα νομιζω οτι η κοπελα εθεσε ενα συγκεκριμενο προβληματισμο. Τι να κανει γι αυτην την προβληματικη συμπεριφορα του μικρου. Γιατι περι προβληματικης προκειται και απορω γιατι καποια μελη κολλησαν στο προβληματικη? Δηλαδη αν δεν ειναι αυτη προβληματικη ποια ειναι?:confused:

Αυτο ζητησε .Ιδεες. Οχι να κρινουμε την αποψη της. Αλλα εδω θα μου πεις ενα περιστατικο εγραψα εγω (παρομοιο) και σχολιαστηκε ως ακραιο και εξαιρεση:confused:.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, ένα 3χρονο, και 4χρονο και 5χρονο και 10χρονο, δεν μπορεί να είναι ακούνητο και αμίλητο. Αυτό όμως απέχει πάρα πολύ από το να ενοχλεί όλο τον κόσμο, να ταλαιπωρεί ένα μωράκι, να ζωγραφίζει πάνω στο τραπέζι και στα ρούχα άλλων!

Σε αυτή την ηλικία καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά τι είναι σωστό και τι λάθος. Ποια συμπεριφορά είναι επιθυμητή και ποια όχι. Δεν είναι, λοιπόν, επιθυμητή συμπεριφορά να ζωγραφίζουμε πάνω στα τραπέζια (και δεν μιλάω να ζωγραφίζει και να ξεφύγει μια γραμμή, νομίζω γίνεται αντιληπτό το τι λέω) ή στα ρούχα άλλων (ούτε πάνω στα δικά μας και πλαι δεν μιλάω γι' αυτό που θα γίνει κατα λάθος), όπως δεν είναι επιθυμητή συμπεριφορά να τραβάμε μωρά ή να σκαρφαλώνουμε πάνω στα καρότσια τους ή να τρώμε από τα πιάτα άλλων.

 

Έτσι και αλλιώς αν το παιδί του είναι "χύμα" μέσα στο μαγαζί και ενοχλεί τους υπόλοιπους θαμώνες, κάποια στιγμή θα πάψουν και αυτοί να πηγαίνουν εκεί....

 

Α μπραβο! Απο το στομα μου το πηρες. Αυτο θα ηταν μεσες ακρες το επομενο μου ποστ.:wink:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, μάλλον μόνο εσύ ανατριχιάζεις στην ιδέα. Γενικά είμαι πολύ ανεκτική και με τα παιδιά και με τους γονείς, αλλά όταν ένα τρίχρονο κλαίει γιατί δεν γίνεται το δικό του (και μάλιστα όταν το "δικό του" είναι να πειράζει ένα μωρό), τότε σκασίλα μου, θα του περάσει. Δεν κατηγορώ ούτε το παιδάκι, ούτε τους γονείς, απλώς δεν του κάνω το χατίρι. Τελεία.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Η tatoo είναι εστιάτορας και δεν παίρνει μισθό κοινωνικής λειτουργού/νηπιαγωγού/κλόουν κτλ. και προπαντός δεν έχει καμμιά υποχρέωση να μεγαλώσει τα παιδιά της πελατείας της.

 

Συμφωνώ.

 

Το τρίχρονο-τετράχρονο-πεντάχρονο που χτυπιέται και ουρλιάζει και οι γονείς το ανέχονται δεν είναι υποχρεωμένοι να το ανεχτούν και όλοι οι υπόλοιποι. Όλες έχουμε παιδιά (οι περισσότερες τουλάχιστον που γράφουμε εδώ μέσα) και ξέρουμε πολύ καλά πώς είναι να βρεθούμε σε δύσκολη θέση λόγω της συμπεριφοράς του παιδιού μας. Αλλά το θέμα είναι να μην αδιαφορήσουμε, όχι τόσο για τους γύρω αλλά πιο πολύ για το ίδιο το παιδί. Όταν το αφήνουμε να τσιρίζει, να ενοχλεί, να καταστρέφει ξένα πράγματα πού θα καταλήξει αυτή η συμπεριφορά και τι μηνύματα παίρνει αυτό το παιδί? Τα όρια κάνουν θαύματα, το βλέπω σε καθημερινή βάση με τη μικρή μου που είναι σούπερ ζωηρή και γεμάτη ενέργεια και τρελές απαιτήσεις δίχρονου. Πολλές είναι οι μαμάδες που έχουν τέτοια παιδάκια και περιμένουν να έρθει το "μαγικό" σχολείο να τα φτιάξει όλα. Αλλά ως εκ θαύματος τα παιδάκια στο σχολείο είναι αγγελούδια ενώ στο σπίτι διαόλια χαχαχα (καλά τους κάνουν πιστεύω)

Δεν μακρυγορώ άλλο, υπεύθυνος για την συμπεριφορά του παιδιού είναι ο γονιός άρα σε αυτόν πάνε τα βέλη και αυτός είναι που θα πρέπει να ασχοληθεί με το παιδί του και να κάνει προσπάθεια να διορθωθεί η συμπεριφορά του. Η κοπέλα εδώ πέρα δεν έχει καμιά υποχρέωση ούτε να κάνει τον καραγκιόζη ή την baby sitter στο ξένο παιδί ούτε να κάτσει να την απαυτώσει το παιδάκι γιατί "παιδάκι είναι". Αρκεί να είναι ευγενής και να προστατέψει το δικό της μωρό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα!

Διάβασα τις απαντήσεις και αυτές του αρχείου. Συμφωνώ με τις περισσότερες αλλά είδα προς μεγάλη μου έκπληξη και την άλλη άποψη της elenip. Την άποψη δηλαδή του γονιού που θεωρεί λογική όλη αυτή τη συμπριφορά και σου λέει μη του δίνεις μαρκαδόρους για να μη σου βάφει το τραπεζάκι και 1.5 κιλό κρασί τη μέρα το πίνω για νερό!

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα ανεχόμουν στο μαγαζί ένα γονιό που πίνει και επιτρέπει στο μαγαζί να δόσει στο παιδί του αλκοολ. Αυτό ήταν το πιο σημαντικό σημειο για εμενα. Αφού ο γονιός επέτρεψε στο παιδί να πιεί αλκοολ είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι, εγώ απαντώ σε αυτό το θέμα στην κοπέλα που το άνοιξε και έθεσε συγκεκριμένες ερωτήσεις και ανέφερε συγκεκριμένα πράγματα για τα οποία ειλικρινά ΦΡΙΚΑΡΑ!

Εγραψα και παραπάνω ότι εάν είχα την δυνατότητα να μιλήσω στον πατέρα του παιδιού δεν θα του μίλαγα στα Γερμανικά αλλά στα Γαλλικά...

η κοπέλα που έθεσε το θέμα έχει αναφέρει συγκεκριμένα πράγματα και σε αυτήν απαντώ, πίστεψέ με, πολυ συγκρατημένα...

η κοπέλα λοιπόν μιλάει για "απαράδεκτη" συμπεριφορά για ένα παιδάκι 3 χρονών το οποίο:

α) παίζει με μαρκαδόρους και λερώνει τα χειροποίητα τραπεζάκια της (απαράδεκτο και ως σκέψη),

β) πειράζει - ενοχλεί - παίζει με το μοναδικό παιδάκι της κοπέλας που έχει το μαγαζί και είναι το μοναδικό που μπορεί να του κεντρίσει το ενδιαφέρον του, το οποίο όμως μωράκι του το στερούμαι και σκασίλα μας εάν κλαίει το τρίχρονο (μόνο εγώ ανατριχιάζω στην ιδέα?)

γ) όταν έχεις το μωρό σου να κοιμάται σε κοινόχρηστο χώρο δεν μπορείς να εκνευρίζεσαι εάν στο ξυπνήσουν (μπορεί να σκάσει μια εξάτμιση από μηχανάκι βρε αδελφέ, τι θα κάνουμε θα απαγορεύσουμε στα μηχανάκια να περνάνε έξω από το μαγαζί)

δ) η κοπέλα αναφέρει ότι το λυπάται (κάπου λέει ότι επειδή το λυπάται το κάλεσε και στην βάπτιση του παιδιού της και το έχει μετανιώσει).. γι΄αυτό το μόνο που έχω να πω είναι ότι κανονικά στην βάπτιση και στην χαρά μας καλούμε τους ανθρώπους που θέλουμε να συμμετάσχουν σε αυτή την χαρά μας, όχι όσους λυπούμαστε

ε) η κοπέλα αναφέρει ότι ο πατέρας του παιδιού είναι γνωστός στο νησί και έχει γνωριμίες και δυσκολεύονται να πουν κάτι.. προφανώς για να μην χάσουν το πορτοφόλι...

 

συνοψίζοντας.. εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η μητέρα του παιδιού δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, ο πατέρας του παιδιού (που δεν είναι αλκοολικός, το λέει η ίδια η κοπέλα που άνοιξε το θέμα) παίρνει το παιδί μαζί του στο εστιατόριο, το παιδάκι πηγαίνει στα τραπέζια των άλλων πελατων γιατί αναζητά την παρέα και σταυρώστε το κιόλας αλλά σας έχει περάσει από το μυαλό ότι μπορεί και να ζηλεύει λίγο το μωρό της κοπέλας ή απλά να θέλει να παίξει μαζί του....

όσοι έχουν "δύσκολα" παιδιά δεν νομίζω ότι τους αρέσει να πάνε εξω και τα παιδιά τους να ενοχλούν τους άλλους ανθρώπους.. εγω προσωπικά με τον άντρα μου μία φορά πήγαμε για καφέ έξω και επειδη ο μικρός που είναι 22 μηνών πήγαινε στα τραπεζια των άλλων τον πήραμε και φύγαμε.... αφού από το μαγαζί μας έλεγαν να μας βάλουν τον καφε να τον πάρουμε μαζί :P έχω εκνευριστεί με το θέμα γιατί εδώ έχουμε ένα παιδάκι που ψάχνει για μια συντροφιά να παίξει να κάνει τις σκανδαλιές του και εμείς καθόμαστε και κοιτάμε μην χαλάσει τα τραπεζάκια της κυρίας... ελεος δηλαδη!!! εγώ πρότεινα στην κοπέλα ήδη και ας μην της αρέσει.. αφού τους ενδιαφέρει μόνο το πορτοφόλι θα ανεχτούν την συμπεριφορά την "απαράδεκτη" του παιδιού... αλλιώς ας τους απαγορεύσουν την είσοδο

δ)

 

Νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολική... η κοπέλα που προφανώς αναφέρει ότι ο άνθρωπος δεν είναι αλκοολικός κάτι παραπάνω από εμάς θα ξέρει.. εγώ δεν μπορώ να πάω να του κάνω τεστ του ανθρώπου να τον μετρήσω... εγώ θεωρώ απαράδεκτην την συμπεριφορά της κοπέλας προς το παιδί και ο τρόπος που μιλάει... γι' αυτό το λόγο και άνοιξε το θέμα.... γενικώς θεωρώ απαράδεκτους τους ανθρώπους που μιλάνε για ένα παιδάκι με στυλ "το κακόμοιρο.. το λυπάμαι" κλπ κλπ.. η λύπησή της σταματά όμως μόλις λερωθεί το χειροποίητο τραπεζάκι..... αυτή είναι η γνώμη μου και επιμένω :lol:

 

Κοίταξε να δεις εμένα το τραπεζάκι του σαλονιού μου το έχει χαλάσει ήδη ο γιος μου οπότε δεν καίγομαι :P σε ένα μαγαζί δυστυχώς υπάρχουν και φθορές και ναι θα αναλάβεις το κόστος και σε αυτές τις περιπτώσεις... εσύ δηλ. θες να μου πεις ότι εάν ένα παιδάκι "ενοχλούσε" το δικό σου θα του το στερούσες και θα σου άρεσε να το βλέπεις να κλαίει??? δεν είναι κακό τον άλλον να τον βλέπεις ως πορτοφόλι αλλά δυστυχώς όταν τον βλέπεις έτσι τότε ναι θα "ανεχτείς" και ότι αυτό συνεπάγεται.. αλλιώς ταμπελίτσα έξω από την πόρτα για το σε ποιους επιτρέπεται η είσοδος...

 

Γιατρός δεν είμαι αλλά εάν ο άνθρωπος είναι αλκοολικός τότε ακόμη χειρότερα για το παιδάκι... εσείς τα βάζετε με τον πατέρα και εγώ μαζί σας αλλά εγω θεωρώ και απαράδεκτα όσα αναφέρει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα για το παιδάκι .. μου κάνει λίγο πως να το πω ... επειδή θέλω τα λεφτά σας, ανέχομαι και το "καλό" παιδάκι .. αντί για α μπορεις να βάλεις ω ... μια μανούλα δεν πρέπει να σκέφτεται έτσι... εμένα μου σπαραξε η καρδιά που έλεγε ότι του στέρησε το μωρό και αυτό έκλαιγε.. και ναι, το λυπάται και το καλεσε και στην βάπτιση αλλά σκέφτεται μην τους διαλύσει και το σπίτι....

 

τότε η κοπέλα θα πρέπει να διαλέξει.. ή θα κρατήσει τον πατέρα με το "προβληματικό" παιδί ή θα τους απαγορεύσει την είσοδο για να έχει ευχαριστημένους τους άλλους πελάτες .. δεν μπορείς να έχεις "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"

 

Λοιπον...

Επειδη εχω εκνευριστει απανταω για να βαλω τα πραγματτα στη θεση τους...

τα παραδειγματα που ανεφερα δεν τα ανεφερα για να κατηγορησω το μικρο...

Εννοειται πως τα παιδια δεν καταλαβαινουν παντα τι ειναι σωστο σε εισαγωικα και τι οχι...

Αλλα οταν ο πατερας βλεπει αυτα που κανει το παιδι και ειναι γιουχου βλεπει οτι ναι παρολο που εχουμε παει 2 ατομα και εχουμε κανει παρατηρηση το παιδι του που ειναι στα 2 μετρα συνεχιζει και καταστρεφει την ξενη περιουσια κατα την ταπεινη μου γνωμη πρεπει να επεμβει...οταν το μικρο φερεται αγαρμπα σε ενα μωρο και βλεπει πως τον κοιταω περιμενοντας και προσπαθωντας να συγκρατησω το αγριμακι του για να μην κανει κακο στο μωρο και παλι πρεπει να επεμβει...

οταν το παιδι του φευγει απο το εστιατοριο οπου μολις εχουν μπει και ερχεται μονο του στο παρκινγκ(παραλειψη μου που δεν το ανεφερα) το οποιο ουσιαστικα ειναι 3 μετρα απο δρομο που περναν με μεγαλη ταχυτητα αυτοκινητα και ερχεται να ξυπνησει τη μικρη και παλι περιμενω να επεμβει...οχι για το μωρο αλλα ετσι να δει που σκατα πηγε το παιδι του...

και για να τελιωνουμε ξερω πως ειναι αναμενομενο να ειναι ζωηρα τα παιδια αυτης της ηλικιας...ισως η δικια μου να ναι ακομα πιο πολυ...αλλα τα ορια σκοπευω να της τα βαλω εγω και ο πατερας της και να μην αφησω τον καθε ξενο να ερχεται σε δυσκολη θεση προσπαθωντας να συνετισει το δικο μου το παιδι...

το μαγαζι μας ειναι γνωστο οτι ειναι πολυ φιλικο με τα παιδια..και το ξερουν και κοπελες απο το φορουμ...μπορουν να το πουν...

παντα εχουμε παιδια να παιζουν και να τρεχουν αλλα μεχρι ενος σημειου...οι γονεις ειναι παροντες με ολη τη σημασια της λεξεως....

και στην τελικη ναι προκειμενου να κλαιει η Ιζαμπελλα οταν την τρομαζει η την τραβολογαει προτιμω να φευγω...

απο το μαγαζι που χουμε φτυσει αιμα να φτιαξουμε και που πλεον δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει..

Τα συμπερασματα σας κυρια μου με λιγη περισσοτερη συνεση...

το παιδι εβαλε τα κλαμματα αφου ειχα φυγει διαβασε λιγο πιο προσεκτικα...

και στην τελικη μπαρ τεντερ ειμαι οχι νηπιαγωγος ...ξενοδοχειακα εχω τελιωσει και δεν εχω εμπειρια με παιδια το ειπα και πιο πανω...γι αυτο ζηταω τη συμβουλη σας εδω απο μαμαδες που ξερουν 5 πραγματτα παραπανω απο μενα...οχι για το πως θα ξαποστειλω το παιδι και τον πατερα του απο το μαγαζι αυτο ειναι το πιο ευκολο..και ισως οικονομικα αφου το θετεις ετσι θα μας στοιχισει μακροχρονια και πιο λιγο...και να μην αναφερω το ψυχολογικο το δικο μου των σερβιτορων και των πελατων...για το πως να το βοηθησω ενδιαφερομαι αλλα χωρις να επιβαρυνω το δικο μου το παιδι...

δεν ειναι κουκλα να παιξει μαζι της αν ηταν πιο μεγαλη και μπορουσε να απομακρυνθει η να υπερασπισει τον εαυτο της δεν θα χα προβλημα τοσο πολυ...θα μπορουσα να κοντρολαρω πιο ευκολα και τους 2 μαζι..

οσο για τη βαφτιση το καλεσα γτ θα χει κι αλλα παιδακια της ηλικιας του για να διασκεδασει...κι αν παλι διαβαζες πιο προσεκτικα θα εβλεπες οτι ο αντρας μου το ειπε αστειευομενος οτι θα θελουμε ανακαινιση μετα

και ναι το σκεφτηκα μετα απο τις εμπειριες που ειχα οτι μπορει να χαλασει η διαθεση των υπολοιπων και γιατι να μπω στον κοπο να ασχοληθω..το σκεφτηκα δεν το εκανα...

απο ολα αυτα που γραφω επιασες 5 κουβεντες για να γραψεις το σεναριακι κι ολα καλα...

Και κατι τελευταιο οταν λεω το λυπαμαι ναι το λυπαμαι ...ισως το λεξιλογιο που να ναι πολυ φτωχο και για αυτο να μην μπορω να βρω μια πιο αρμοζουσα λεξη για την περιπτωση ενος παιδιου κατα τα αλλα γλυκητατου και πολυ ευγενικου(το ξαναπα) που φερεται ετσι για να τραβηξει την προσοχη που του λειπει...(αν εχεις κανενα να αντικαταστησω το λυπαμαι ελευθερα να μαθω και κατι...)

Το προφανως δεν αρκει για να χαρακτηριζεις ανθρωπους...Πιστεψε με με αυτα που πληρωνει ο μπαμπας του (με μεγαλη εκπτωση να προσθεσω γτ ερχεται συχνα κι ετσι κανουμε εμεις) δεν σωνομαστε...

Και αν σου τυχει κατι παρομοιο ασε εσυ το παιδι σου ερμαιο ενος μεγαλυτερου γτ το αλλο θα θελει να παιξει

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πλάκα πλάκα, αν σας παίρνει ο χώρος, δημιουργείστε ένα μέρος για παιδιά..Το έκανε ένα εστιατόριο της περιοχής μου κι είναι πολύ εξυπηρετικό..Εχει πλαστική μοκέτα, λιγα παιχνιδάκια για όλες τις ηλικίες, τραπεζάκι, 3-4 καρεκλάκια για να ζωγραφίζουν...Υπάρχει και ταμπέλα που λεει οτι οι γονείς ευθύνονται για την φύλαξη των παιδιών τους...

 

Το εχουμε συζητησει πολλες φορες..αλλα πρεπει να ψαχτουν νομικα γτ νομιζω πρεπει να εχεις καποιο ανθρωπο να επιβλεπει...χωρια που σε περιπτωση ατυχηματος αντε βγαλε ακρη...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και λίγο να δούμε και τα όρια.. "μην ζωγραφίζεις παιδί μου γιατί θα σου φύγει ο μαρκαδόρος και θα λερώσεις το χειροποίητο τραπεζάκι" ... νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει και θα πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο στο τι σημαίνει "προβληματική συμπεριφορά"

 

Αυτο που λες κοπελια απο το μην κοπανας τους μαρκαδορους ετσι παιδι μου και μην ζωγραφιζεις το τραπεζι σου εχουν δωσει χαρτι για αυτη τη δουλεια...η ελα να κατσεις μαζι μου να ζωγραφισουμε παρεα η να σε βλεπω να σε καμαρωνω(λεω εγω τωρα) απεχουν πααααααρα πολυ!!:rolleyes:

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα είναι ότι ενοχλεί τον υπόλοιπο κόσμο ή ενοχλεί την Ιζαμπέλα.

 

Αν ενοχλεί καθημερινά τον κόσμο και θεωρώ ότι κάνει ζημιά στην επιχείρησή μου, θα μίλαγα στον πατέρα.Δηλαδή πόσο σπουδαίος είναι αυτός ο πατέρας και πόσα λεφτά αφήνει στο μαγαζί που δεν τολμάτε να του μιλήσετε (ευγενικά πάντα).

 

Αν θεωρώ ότι ενοχλεί συγκεκριμένα το παιδί μου, θα ήμουν κοντά να το προστατεύσω (πχ θα το κοίμιζα κάπου που δεν θα είχε πρόσβαση ο μικρός). Αλλά πέρα του ότι τρέχει πάνω κάτω, δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα (αφού λες ότι δεν έχει διαμαρτυρηθεί κανένας πελάτης). Οι μαρκαδόροι στο τραπεζάκι? Έτσι κι αλλιώς ο οποιοσδήποτε πελάτης δεν θα μπορούσε να χαράξει τα τραπεζάκια ή να τα χτυπήσει κατά λαθος? Στο κάτω κάτω βάλε ένα τραπεζομάντηλο.

Και για ποιον λόγο το κάλεσες στη βάπτιση??? Άρα έχετε μια παραπάνω οικειότητα με τον πατέρα του. Δεν καλείς στη βάπτιση του παιδιού σου τον κάθε πελάτη του εστιατορίου...

 

Θα σου απαντησω... το γεγονος οτι ειναι στο μαγαζι το αναφερω κυριως γτ εκει περναω τα απογευματα μου...δεν ειναι ενα αλλο μερος στο οποιο επιλεγω να μην ξαναπαω..δεν ειναι ουτε για τους πελατες ουτε για την Ιζαμπελλα και ειναι και για ολα μαζι απο την αλλη...περισσοτερο ειναι για την αδιαφορια που διειχνει ο γονιος και το πως αντιμετωπιζουμε ενα παιδι με τετοιο ταπεραμεντο να το πω...Πρακτικα βρε κορασιδες..οταν τον πιανει η φρικη του..πως φερομαι?Προσπαθω να ειμαι αυστηρη χωρις να υψωσω φωνη φυσικα...του λεω γιατι δεν πρεπει κοιτωντας το στα ματια αλλα οταν παει να βουτηξει την Ιζαμπελλα την ωρα που την ταιζω ας πουμε για να της γυρισει το κεφαλι προς το κουταλι(γτ κατι ακουσε η μικρη και γυρισε απο την αλλη) οσο να ναι μου γυρναει το ματι...και οχι την πρωτη φορα αλλα την τριτη η την τεταρτη που αφου εχω εξηγησει και ο πατερας ειναι διπλα και βλεπει δεν επεμβαινει..φοβαμαι κυριως μην ξεπερασω καποιο δυσδιακριτο οριο που χει στο μυαλο του ο πατερας αν πχ ο μικρος βαλει τα κλαμματα με κατι που θα πω...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.

Αυτές οι απαντήσεις δείχνουν ένα παιδί το οποίο έχει τεράστια οικειότητα με την κοπέλα.

Χριστινάκι λυπάμαι που είσαι εκπαιδευτικός και είσαι τόσο απόλυτη στο θέμα bullying. Η σωστή έκφραση είναι θα μπορούσαν να είναι και αυτά τα παιδιά.Δυστυχώς όμως δεν είναι αυτά τα παιδιά

 

Κοριτσια καμια οικειοτητα...το γνωρισα ενα απογευμα πριν 2 μηνες περιπου που ενω καθομασταν στο τραπεζι ηρθε και μου πε μυρισε τα χερια μου!!!τα επλυνα με ενα σαπουνι που πλενεις και πιατα και πατωμα κλπκλπ

Στη βαφτιση το καλεσα γτ ημουν με την κολλητη μου στο μαγαζι και κοιταγαμε κατι δειγματα απο μπομπονιερες και ηρθε και με ρωταγε τι ειναι και κουβεντα στην κουβεντα τι κανουμε στη βαφτιση κλπ κλπ μου πε οτι θελει να ρθει..ετσι για να χαρει την αλλη μερα εφτιαξα ενα προσκλητηριο με το δικο του ονομα πανω και του το δωσα..ετσι ειναι με ολο τον κοσμο..ειναι πολυ κοινωνικο και καθολου ντροπαλο...μιλαει ακαταπαυστα για πολλα πραγματτα..τι κανεις του λες δεν σε ξερω μην με ενοχλεις?παιδακι ειναι...δεν τιθεται εμα οικειοτητας η μη..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ήθελα να απαντήσω σε σένα.. κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι η συμπεριφορά του συγκεκριμένου παιδιού δεν είναι προβληματική ... από την άλλη το να βάζουμε ταμπέλες είναι άδικο... η μητέρα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, όπως πολλές από εμάς, ο πατέρας κακώς παίρνει το παιδί εκεί, σίγουρα θα έπρεπε να το πηγαίνει σε παιδότοπο κλπ.... η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν έχει πολλές επιλογές: ή θα προστατέψει την περιουσία της (βλέπε τραπεζάκια) και το παιδί της που το πηγαίνει στο εστιατόριο μην επιτρέποντας στον πατέρα του παιδιού και το παιδί να πάνε εκεί ή θα τα ανεχτεί ... κανείς εκτός απο την ίδια δεν έχει διαμαρτυρηθεί για το παιδί.. εάν της κάνουν παράπονα πελάτες τότε μπορεί να πει στον πατέρα του ότι της έκαναν παράπονα....

 

Καλη μου το ποιος βαζει ταμπελες μην το συζητησουμε....Ισως πανω στην ταραχη μου εγραψα απαραδεκτη στον τιτλο...αν ελειπε αυτη η λεξη θα χες κατι ουσιωδες να μας πεις?Εναν τροπο αντιμετωπισης ας πουμε?Κι αν δεν ηταν στο μαγαζι μου ολο αυτο αλλα καπου αλλου οπου θα ημουν υποχρεωμενη να βρισκομαι με το παιδι και δεν θα μπορουσα να διωξω τους αλλους..λεμε τωρα...

Αν ειχες επιχειρηση η ισως καποια δουλεια οπου την ψυχολογια του πελατη θα πρεπε να την πιανεις στο λεπτο θα καταλαβαινες πως δεν χρειαζεται να παραπονεθει ο αλλος για να δεις πως ενοχλειται...δεν μπορω να σου περιγραψω ουτε τη σχεση μας με τον κοσμο ουτε τη φημη που εχουμε σαν εστιατοριο και σαν ανθρωποι κυριως...δεν μπαινω αλλο στην διαδικασια να υπερασπισω τον εαυτο μου και τωρα που το σκεφτομαι κακως ηδη σχολιασα τα λεγομενα σου...

θα πρεπε να απαντησω και να ευχαριστησω αυτες που προσπαθουν να βοηθησουν...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και ναι τωρα διαβασα και τα του αρχειου και ενα εχω να πω....αντε γεια!!!!

Και επισης οτι ενας ευχαριστημενος πελατης μπορει να φερει 2-3 αλλους ενας δυσαρεστημενος πελατης μπορει να διωξει 20-30...επεξηγηση η δυσφημηση κανει τη χειροτερη ζημια και ο νοων νοειτω....ουφ δηλαδη!!

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι σας τα παιδια σας μπορουν να ειναι οπως θελουν και να σας κανουν την ζωη μαρτυριο και το σπιτι μπο@δρελο. Δικαιωμα τους/σας. Σε κοινοχρηστους χωρους ομως που υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι πρεπει να μαθουν να υπακουν σε κανονες. Και οχι η συμπεριφορα του παιδιου δεν ειναι νορμαλ και ναι το κανει για προσοχη και αυτο που μου γυριζει το ματι απο οσα κανει και λεει ειναι το 'ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ'. Εγω εκει βαραω κοκκινο. Δεν θα κρινω τον πατερα και την μανα και τι γινεται και πως ετσι ολο αυτο. Θα πω απλα στην κοπελα οτι θετει κανονες στο παιδι και στον πατερα του και σε περιπτωση που δεν ακολουθηθουν μιλαει τυπικα και ομορφα στον πατερα λεγοντας του οτι αν το παιδι δεν μαζευτει τοτε δεν γινεται να τους δεχονται στο μαγαζι πλεον.

 

Τα παιδια σας εσεις θα τα μαθετε να γινουν υπευθυνοι ενηλικες. Και δεν θα γινει αυτο αν φοβαστε να τα δειτε να κλαινε. Ποτε η καρδια μου δεν κουνηθηκε ουτε εκατοστο οταν αφησα την δικια μου να κλαψει για μλκς που εκανε. Και αν αυτο με κανει αναισθητη μανα και σκληρη δεν με πειραζει. Με νοιαζει μονο οτι το παιδι θα μαθει να λειτουργει στο κοινωνικο συνολο σωστα και να καταλαβει οτι δεν ειναι το επικεντρο ολης της γης.....(ασχετα αν θα ειναι παντα το επικεντρο της δικης μου καρδιας).

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.

Αυτές οι απαντήσεις δείχνουν ένα παιδί το οποίο έχει τεράστια οικειότητα με την κοπέλα.

Χριστινάκι λυπάμαι που είσαι εκπαιδευτικός και είσαι τόσο απόλυτη στο θέμα bullying. Η σωστή έκφραση είναι θα μπορούσαν να είναι και αυτά τα παιδιά.Δυστυχώς όμως δεν είναι αυτά τα παιδιά

και εγω ωσ εκπαιδευτικος θα συμφωνησω με το χριστινακι .κατι θα ξερουμε ,τοσα παιδια εχουμε δει στις ταξεις

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια είτε μας αρέσουν είτε όχι κάνουν πολύ καλό στα παιδιά.

Τους δίνουν ασφάλεια. Αισθάνονται ασφαλή όταν γνωρίζουν τι μπορούν να κάνουν, πού και πότε. Σε διαφορετική περίπτωση νιώθουν ότι ζουν μέσα σε ένα χάος. (ναι όσο και αν φαίνεται στους "μεγάλους" παράξενο αυτό).

 

Από εκεί και πέρα, όταν τα παιδιά μαθαίνουν ποιές συμπεριφορές είναι επιθυμητές και ποιές όχι, εντάσσονται στο κοινωνικό σύνολο. Πώς να το κάνουμε, δεν είναι επιθυμητό από κανέναν μας να είναι δίπλα του κάποιος που να τσιρίζει χωρίς λόγο, ή κάποιος να βάζει τα χέρια του στο φαγητό μας, ή να μας μουτζουρώνει τα ρούχα, ή να μας τραβάει το πόδι, ή να δαγκώνει, ή να περπατάει πάνω στα τραπέζια (βάζω και άλλες ανεπιθύμητες συμπεριφορές για να το γενικέυσω). Και επειδή τα παιδιά αντιλαμβάνονται πότε είναι επιθυμητά και πότε όχι, δεν αντιλαμβάνονται όμως γιατί εγώ/εσύ/ο γείτονας δυσανασχετεί μαζί του (αφού κατά τη γνώμη του παιδιού εκείνη τη στιγμή δεν κάνει κάτι κακό), πρέπει να μάθουν πώς να φέρονται ώστε να μην ωιώθουν αυτή την απόρριψη. Να καταλάβουν ότι αν δεν συμπεριφέρονται με τον επιθυμητό τρόπο, δεν θα μπορούν να παίξουν με την Ιζαμπέλα, να φάνε παγωτό, να πάνε στον παιδότοπο, να πάνε στην ταβέρνα.....Δεν πρόκειται για τιμωρία. Πρόκειται για γνώση των συνεπειών που έχει η πράξη ή η επιλογή συμπεριφοράς.

 

Και φυσικά επαναλαμβάνω, γιατί οι παρεξηγήσεις είναι εύκολες, δεν μιλάω σε καμία περίπτωση για παιδιά στρατιωτάκια. Μιλάω για παιδιά που θα μπορούν να συνυπάρξουν στην κοινωνία και ως παιδιά αλλά και αργότερα ως ενήλικες με όρια. Τα παιδιά και θα παίξουν κομματάκι άγαρμπα, και θα φωνάξουν, και ίσως να ξυπνήσουν ένα μωρό, και ζημιές θα κάνουν. Το θέμα είναι να μην κάνουν ΜΟΝΟ αυτά και αν τα κάνουν οι γονείς να μην είναι απαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Τατοο μου.. δεν χρειαζεται να απολογησαι στον καθενα επειδη αναζητας μια γνωμη ενα τρικ για να μην εχεις προβληματα με το παιδακι αυτο!Μια χαρα το εθεσες το θεμα.. και σε οποιον δεν αρεσει ξυδι!Δεν εισαι υπευθηνη για αυτο το παιδι παρα μονο για το δικο σου!Δεν θες να σου χαλαει ο αλλος οτι εσυ με κοπο εφτιαξες και που απο αυτο το τραπεζακι που θα κατσει ενας πελατης εσυ θα βγαλεις το ψωμακι σου!Φυσικο ειναι να μην θες να χασεις ενα πελατη.. γτ οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι και οπως ειπες δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο!Και βεβαια δικαιωμα σου να πηγαινεις το μωρο σου στο μαγαζι σας και να απαιτεις να το σεβονται!Επισης σαν μανα λυπασαι ενα παιδακι που αναζητα τοσο απεγνωσμενα την προσοχη απο μια αλλη μανουλα.. γτ κατα βαθος ισως να θελει να βρισκεται στη θεση της μπεμπας σου.. που εχει και τους 2 γονεις της να την προσεχουν!Καποια τιπς που σου ειπαν καποια κοριτσια ισως να ειναι καλα.Μια συζητηση με τον πατερα σε φιλικο επιπεδο.. η ισως να τον φωναζεις να ερθει σε καθε σκανταλια που κανει ο μικρος θα βοηθουσε!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα τη συζήτηση.

Δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να πούμε ότι φταίει το παιδί. Η ευθύνη είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ του πατέρα, ο οποίος για να μην χαλάσει τη ζαχαρένια του απλά το ξαμολάει σε ένα περιορισμένο χώρο (=ταβέρνα).

Και ναι, ένα 3χρονο, και 4χρονο και 5χρονο και 10χρονο, δεν μπορεί να είναι ακούνητο και αμίλητο. Αυτό όμως απέχει πάρα πολύ από το να ενοχλεί όλο τον κόσμο, να ταλαιπωρεί ένα μωράκι, να ζωγραφίζει πάνω στο τραπέζι και στα ρούχα άλλων!

Σε αυτή την ηλικία καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά τι είναι σωστό και τι λάθος. Ποια συμπεριφορά είναι επιθυμητή και ποια όχι. Δεν είναι, λοιπόν, επιθυμητή συμπεριφορά να ζωγραφίζουμε πάνω στα τραπέζια (και δεν μιλάω να ζωγραφίζει και να ξεφύγει μια γραμμή, νομίζω γίνεται αντιληπτό το τι λέω) ή στα ρούχα άλλων (ούτε πάνω στα δικά μας και πλαι δεν μιλάω γι' αυτό που θα γίνει κατα λάθος), όπως δεν είναι επιθυμητή συμπεριφορά να τραβάμε μωρά ή να σκαρφαλώνουμε πάνω στα καρότσια τους ή να τρώμε από τα πιάτα άλλων.

Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα με την pax (και γι' αυτό παραθέτω και το μήνυμα της) ότι δεν είναι δουλειά της θεματοθέτριας να οριοθετήσει το ξένο παιδί. Είναι, όμως, υποχρέωση της να προστατέψει το δικό της παιδί από τις συμπεριφορές του άλλου, αν αυτό σημαίνει απομάκρυνση του μωρού, τότε ναι, να το απομακρύνει! Την απόλυτη ευθύνη για την οριοθέτηση την έχει ο κάθε γονιός.

Κάποιος πρέπει να μιλήσει στο συγκεκριμένο πατέρα ακόμα και αν έχει πολλές γνωριμίες. Έτσι και αλλιώς αν το παιδί του είναι "χύμα" μέσα στο μαγαζί και ενοχλεί τους υπόλοιπους θαμώνες, κάποια στιγμή θα πάψουν και αυτοί να πηγαίνουν εκεί....

 

Αχ εμμάκι αναρωτιόμουν πότε θα απαντήσεις εσύ ως πιο ειδική!Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Η tatoo είναι εστιάτορας και δεν παίρνει μισθό κοινωνικής λειτουργού/νηπιαγωγού/κλόουν κτλ. και προπαντός δεν έχει καμμιά υποχρέωση να μεγαλώσει τα παιδιά της πελατείας της.

 

Αυτό ακριβώς!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...