Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οταν ο γονιος αδιαφορει στην απαραδεκτη συμπεριφορα του παιδιου...


Recommended Posts

Κορίτσια, δηλαδή εσείς θα αφήνατε τα τρίχρονα παιδιά σας να κάνουν ένα μαγαζί άνω κάτω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και να θέτουν σε κίνδυνο ένα μωρό σε καρότσι χωρίς να επέμβετε γιατί ''έτσι είναι τα τρίχρονα'';

 

Δηλαδή, μακριά από μας, αν προκληθεί ατύχημα από το παιδάκι σας τη στιγμή που πειράζει μωρό 7 μηνών και το ρίξει κάτω και πάθει κάτι (από θαύμα δεν έχει συμβεί ακόμα κάτι άσχημο) νομίζετε ότι δεν θα σας πάνε μέσα για αμέλεια;Πλάκα κάνετε;

 

Κανείς δεν κατηγόρησε το τρίχρονο, όλες κατηγόρησαν τον ανεύθυνο και αδιάφορο πατέρα!

 

Και η κοπέλα έχει κάθε δικαίωμα να είναι όσες ώρες θέλει κάθε μέρα στην επιχείρηση της, να βλέπει το παιδί της τον πατέρα του!Δηλ. πρέπει να κλειστεί στο σπίτι επειδή αυτός ο κύριος αμολάει το παιδί του και όποιον πάρει ο χάρος;Εσείς αφήνετε τα παιδιά σας ανεξέλεγκτα; Τα αφήνετε να πειράζουν μωρά σε καρότσια ή ανθρώπους που δυσανασχετούν επειδή θέλουν να φάνε ήσυχοι χωρίς να βάζει ένα τρίχρονο τα χέρια του (που πριν λίγο έπαιζε με χώματα ας πούμε) μέσα στο φαγητό τους;

 

Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα το άφηνα, αλλά επειδή ( τουλάχιστον το δικό μου ) έχουμε περάσει από εκείνη την ηλικία και επίσης στον κύκλο μας υπάρχουν και άλλα παιδάκια που είτε πέρασαν είτε διανύουν εκείνη την ηλικία, θα ήμουν πολύ πιο προσεκτική σε κάποιες εκφράσεις και σίγουρα πιο ανεκτική όσο αναφορά κάποιες ηλικίες παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ή θα πίνατε 1,5 κιλό κρασί ενώ θα είσασταν η αποκλειστική υπεύθυνη για τη φύλαξη του παιδιού σας;Δηλαδή με ποια νηφαλιότητα θα αντιμετωπίσει αυτός ο γονιός ό,τι κι αν συμβεί στο παιδί του;Μιλάμε για έναν πατέρα μέθυσο που δεν δίνει σημασία στο παιδί του!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα το άφηνα, αλλά επειδή ( τουλάχιστον το δικό μου ) έχουμε περάσει από εκείνη την ηλικία και επίσης στον κύκλο μας υπάρχουν και άλλα παιδάκια που είτε πέρασαν είτε διανύουν εκείνη την ηλικία, θα ήμουν πολύ πιο προσεκτική σε κάποιες εκφράσεις και σίγουρα πιο ανεκτική όσο αναφορά κάποιες ηλικίες παιδιών.

 

Ανεκτική είμαι κι εγώ, αλλά όταν η ενόχληση γίνεται συστηματική και μάλιστα θέτει και σε κίνδυνο την υγεία του μωρού της κοπέλας κάθε μέρα στα τσακίδια και οι ευγένειες και όλα!Η ασφάλεια του μωρού πάνω απ'όλα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι, εγώ απαντώ σε αυτό το θέμα στην κοπέλα που το άνοιξε και έθεσε συγκεκριμένες ερωτήσεις και ανέφερε συγκεκριμένα πράγματα για τα οποία ειλικρινά ΦΡΙΚΑΡΑ!

Εγραψα και παραπάνω ότι εάν είχα την δυνατότητα να μιλήσω στον πατέρα του παιδιού δεν θα του μίλαγα στα Γερμανικά αλλά στα Γαλλικά...

η κοπέλα που έθεσε το θέμα έχει αναφέρει συγκεκριμένα πράγματα και σε αυτήν απαντώ, πίστεψέ με, πολυ συγκρατημένα...

η κοπέλα λοιπόν μιλάει για "απαράδεκτη" συμπεριφορά για ένα παιδάκι 3 χρονών το οποίο:

α) παίζει με μαρκαδόρους και λερώνει τα χειροποίητα τραπεζάκια της (απαράδεκτο και ως σκέψη),

β) πειράζει - ενοχλεί - παίζει με το μοναδικό παιδάκι της κοπέλας που έχει το μαγαζί και είναι το μοναδικό που μπορεί να του κεντρίσει το ενδιαφέρον του, το οποίο όμως μωράκι του το στερούμαι και σκασίλα μας εάν κλαίει το τρίχρονο (μόνο εγώ ανατριχιάζω στην ιδέα?)

γ) όταν έχεις το μωρό σου να κοιμάται σε κοινόχρηστο χώρο δεν μπορείς να εκνευρίζεσαι εάν στο ξυπνήσουν (μπορεί να σκάσει μια εξάτμιση από μηχανάκι βρε αδελφέ, τι θα κάνουμε θα απαγορεύσουμε στα μηχανάκια να περνάνε έξω από το μαγαζί)

δ) η κοπέλα αναφέρει ότι το λυπάται (κάπου λέει ότι επειδή το λυπάται το κάλεσε και στην βάπτιση του παιδιού της και το έχει μετανιώσει).. γι΄αυτό το μόνο που έχω να πω είναι ότι κανονικά στην βάπτιση και στην χαρά μας καλούμε τους ανθρώπους που θέλουμε να συμμετάσχουν σε αυτή την χαρά μας, όχι όσους λυπούμαστε

ε) η κοπέλα αναφέρει ότι ο πατέρας του παιδιού είναι γνωστός στο νησί και έχει γνωριμίες και δυσκολεύονται να πουν κάτι.. προφανώς για να μην χάσουν το πορτοφόλι...

 

συνοψίζοντας.. εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η μητέρα του παιδιού δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, ο πατέρας του παιδιού (που δεν είναι αλκοολικός, το λέει η ίδια η κοπέλα που άνοιξε το θέμα) παίρνει το παιδί μαζί του στο εστιατόριο, το παιδάκι πηγαίνει στα τραπέζια των άλλων πελατων γιατί αναζητά την παρέα και σταυρώστε το κιόλας αλλά σας έχει περάσει από το μυαλό ότι μπορεί και να ζηλεύει λίγο το μωρό της κοπέλας ή απλά να θέλει να παίξει μαζί του....

όσοι έχουν "δύσκολα" παιδιά δεν νομίζω ότι τους αρέσει να πάνε εξω και τα παιδιά τους να ενοχλούν τους άλλους ανθρώπους.. εγω προσωπικά με τον άντρα μου μία φορά πήγαμε για καφέ έξω και επειδη ο μικρός που είναι 22 μηνών πήγαινε στα τραπεζια των άλλων τον πήραμε και φύγαμε.... αφού από το μαγαζί μας έλεγαν να μας βάλουν τον καφε να τον πάρουμε μαζί :P έχω εκνευριστεί με το θέμα γιατί εδώ έχουμε ένα παιδάκι που ψάχνει για μια συντροφιά να παίξει να κάνει τις σκανδαλιές του και εμείς καθόμαστε και κοιτάμε μην χαλάσει τα τραπεζάκια της κυρίας... ελεος δηλαδη!!! εγώ πρότεινα στην κοπέλα ήδη και ας μην της αρέσει.. αφού τους ενδιαφέρει μόνο το πορτοφόλι θα ανεχτούν την συμπεριφορά την "απαράδεκτη" του παιδιού... αλλιώς ας τους απαγορεύσουν την είσοδο

δ)

Link to comment
Share on other sites

Ή θα πίνατε 1,5 κιλό κρασί ενώ θα είσασταν η αποκλειστική υπεύθυνη για τη φύλαξη του παιδιού σας;Δηλαδή με ποια νηφαλιότητα θα αντιμετωπίσει αυτός ο γονιός ό,τι κι αν συμβεί στο παιδί του;Μιλάμε για έναν πατέρα μέθυσο που δεν δίνει σημασία στο παιδί του!

΄

Χριστινάκι χαλάρωσε και διάβαζε καλύτερα "Ο ανθρωπος δεν ειναι αλκοολικος..και η γυναικα του δουλευει απο το πρωι ως το βραδυ.." αυτό γράφει η κοπέλα... εσένα πως σου κόλλησε το αλκοολικός τώρα? με το 1,5 κιλό κρασί.. πρέπει να γνωρίσεις την κολλητή μου .... κατεβάζει 2-3 μπυρίτσες στην καθισιά.... δεν την λες αλκοολική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΄

Χριστινάκι χαλάρωσε και διάβαζε καλύτερα "Ο ανθρωπος δεν ειναι αλκοολικος..και η γυναικα του δουλευει απο το πρωι ως το βραδυ.." αυτό γράφει η κοπέλα... εσένα πως σου κόλλησε το αλκοολικός τώρα? με το 1,5 κιλό κρασί.. πρέπει να γνωρίσεις την κολλητή μου .... κατεβάζει 2-3 μπυρίτσες στην καθισιά.... δεν την λες αλκοολική

 

Κοίτα επειδή η κοπέλα δεν τον θεωρεί αλκοολικό, δεν πάει να πει ότι συμφωνώ!Ένας άνθρωπος που πίνει κάθε μέρα 1,5 κιλό κρασί ναι θεωρείται αλκοολικός!Ειδικά αν προσέχει ταυτόχρονα το 3χρονο παιδί του, δηλαδή αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του ως γονιός λόγω της εξάρτησης του από το αλκοόλ!

 

Η κολλητή σου δηλαδή πίνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 3 μπύρες;Να το προσέξει να της πεις!Είναι ύπουλη ασθένεια ο αλκοολισμός!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι, εγώ απαντώ σε αυτό το θέμα στην κοπέλα που το άνοιξε και έθεσε συγκεκριμένες ερωτήσεις και ανέφερε συγκεκριμένα πράγματα για τα οποία ειλικρινά ΦΡΙΚΑΡΑ!

Εγραψα και παραπάνω ότι εάν είχα την δυνατότητα να μιλήσω στον πατέρα του παιδιού δεν θα του μίλαγα στα Γερμανικά αλλά στα Γαλλικά...

η κοπέλα που έθεσε το θέμα έχει αναφέρει συγκεκριμένα πράγματα και σε αυτήν απαντώ, πίστεψέ με, πολυ συγκρατημένα...

η κοπέλα λοιπόν μιλάει για "απαράδεκτη" συμπεριφορά για ένα παιδάκι 3 χρονών το οποίο:

α) παίζει με μαρκαδόρους και λερώνει τα χειροποίητα τραπεζάκια της (απαράδεκτο και ως σκέψη),

β) πειράζει - ενοχλεί - παίζει με το μοναδικό παιδάκι της κοπέλας που έχει το μαγαζί και είναι το μοναδικό που μπορεί να του κεντρίσει το ενδιαφέρον του, το οποίο όμως μωράκι του το στερούμαι και σκασίλα μας εάν κλαίει το τρίχρονο (μόνο εγώ ανατριχιάζω στην ιδέα?)

γ) όταν έχεις το μωρό σου να κοιμάται σε κοινόχρηστο χώρο δεν μπορείς να εκνευρίζεσαι εάν στο ξυπνήσουν (μπορεί να σκάσει μια εξάτμιση από μηχανάκι βρε αδελφέ, τι θα κάνουμε θα απαγορεύσουμε στα μηχανάκια να περνάνε έξω από το μαγαζί)

δ) η κοπέλα αναφέρει ότι το λυπάται (κάπου λέει ότι επειδή το λυπάται το κάλεσε και στην βάπτιση του παιδιού της και το έχει μετανιώσει).. γι΄αυτό το μόνο που έχω να πω είναι ότι κανονικά στην βάπτιση και στην χαρά μας καλούμε τους ανθρώπους που θέλουμε να συμμετάσχουν σε αυτή την χαρά μας, όχι όσους λυπούμαστε

ε) η κοπέλα αναφέρει ότι ο πατέρας του παιδιού είναι γνωστός στο νησί και έχει γνωριμίες και δυσκολεύονται να πουν κάτι.. προφανώς για να μην χάσουν το πορτοφόλι...

 

συνοψίζοντας.. εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η μητέρα του παιδιού δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, ο πατέρας του παιδιού (που δεν είναι αλκοολικός, το λέει η ίδια η κοπέλα που άνοιξε το θέμα) παίρνει το παιδί μαζί του στο εστιατόριο, το παιδάκι πηγαίνει στα τραπέζια των άλλων πελατων γιατί αναζητά την παρέα και σταυρώστε το κιόλας αλλά σας έχει περάσει από το μυαλό ότι μπορεί και να ζηλεύει λίγο το μωρό της κοπέλας ή απλά να θέλει να παίξει μαζί του....

όσοι έχουν "δύσκολα" παιδιά δεν νομίζω ότι τους αρέσει να πάνε εξω και τα παιδιά τους να ενοχλούν τους άλλους ανθρώπους.. εγω προσωπικά με τον άντρα μου μία φορά πήγαμε για καφέ έξω και επειδη ο μικρός που είναι 22 μηνών πήγαινε στα τραπεζια των άλλων τον πήραμε και φύγαμε.... αφού από το μαγαζί μας έλεγαν να μας βάλουν τον καφε να τον πάρουμε μαζί :P έχω εκνευριστεί με το θέμα γιατί εδώ έχουμε ένα παιδάκι που ψάχνει για μια συντροφιά να παίξει να κάνει τις σκανδαλιές του και εμείς καθόμαστε και κοιτάμε μην χαλάσει τα τραπεζάκια της κυρίας... ελεος δηλαδη!!! εγώ πρότεινα στην κοπέλα ήδη και ας μην της αρέσει.. αφού τους ενδιαφέρει μόνο το πορτοφόλι θα ανεχτούν την συμπεριφορά την "απαράδεκτη" του παιδιού... αλλιώς ας τους απαγορεύσουν την είσοδο

δ)

 

 

Το τραπέζι που λες είναι περιουσία της και το έχει φτιάξει με κόπο. Δεν είμαστε σε εποχές που λες δεν βαριέσαι. Όλα κοστίζουν πια!Δηλαδή αν εσένα σου χαλάγανε το τραπεζάκι του σαλονιού σου θα έλεγες έλα μωρέ και τι έγινε;Το ίδιο σημαντικό είναι για τον κάθε επιχειρηματία ο εξοπλισμός του μαγαζιού του!Και η εικόνα είναι το παν για μια επιχείρηση!

 

Και είναι κατά τη γνώμη σου μεμπτό το να θέλει το πορτοφόλι του σε καιρό κρίσης;Και πώς θα ταϊσει το παιδί της;Ζητάει δηλαδή πολλά όταν θέλει και το πορτοφόλι αλλά και στοιχειώδεις κανόνες σωστής συμπεριφοράς απέναντι σε ξένες περιουσίες; Δηλαδή εμείς που στεναχωριόμαστε ακόμα κι ένα ποτήρι να σπάσουμε σε ένα μαγαζί (καταλάθος εννοείται) είμαστε υπερβολικοί;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή η κοπέλα δεν τον θεωρεί αλκοολικό, δεν πάει να πει ότι συμφωνώ!Ένας άνθρωπος που πίνει κάθε μέρα 1,5 κιλό κρασί ναι θεωρείται αλκοολικός!Ειδικά αν προσέχει ταυτόχρονα το 3χρονο παιδί του, δηλαδή αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του ως γονιός λόγω της εξάρτησης του από το αλκοόλ!

 

Η κολλητή σου δηλαδή πίνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 3 μπύρες;Να το προσέξει να της πεις!Είναι ύπουλη ασθένεια ο αλκοολισμός!

 

Νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολική... η κοπέλα που προφανώς αναφέρει ότι ο άνθρωπος δεν είναι αλκοολικός κάτι παραπάνω από εμάς θα ξέρει.. εγώ δεν μπορώ να πάω να του κάνω τεστ του ανθρώπου να τον μετρήσω... εγώ θεωρώ απαράδεκτην την συμπεριφορά της κοπέλας προς το παιδί και ο τρόπος που μιλάει... γι' αυτό το λόγο και άνοιξε το θέμα.... γενικώς θεωρώ απαράδεκτους τους ανθρώπους που μιλάνε για ένα παιδάκι με στυλ "το κακόμοιρο.. το λυπάμαι" κλπ κλπ.. η λύπησή της σταματά όμως μόλις λερωθεί το χειροποίητο τραπεζάκι..... αυτή είναι η γνώμη μου και επιμένω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς όταν παίρνεις το μωρό σου σε τέτοιο χώρο θα πρέπει να το προσέχεις από χίλιους κινδύνους... (από "προβληματικά" τρίχρονα, από δίσκους γκαρσονιών που μπορεί να "φύγουν", από το να καπνίζουν και να ντουμανιάζει το μωρό, από χίλια δυο)... με αυτή σου τη λογική βρε κοριτσάκι τι πρέπει να κάνουν οι μανάδες των 2 ή 3 παιδιών όταν το μεγαλύτερο "συστηματικά ενοχλεί" το μικρότερο παιδί????

δεν είναι δυνατόν να παρουσιάζεται ο μπόμπιρας ως ο "Μιχαλολιάκος Junior" και εμείς να πέφτουμε να τον φάμε.... στην τελική εφόσον η κοπέλα έχει επιλέξει να παίρνει το παιδί μαζί της θα πρέπει να έχει τα μάτια της δεκατεσσερα σε ενα τέτοιο περιβάλλον... εμένα αυτό που μου την σπάει στο θέμα και τα έχω πάρει είναι ότι έχουμε το "μη μου άπτου" μωρό στο καρότσι και το άλλο μόνο που δεν το έχουμε τουφεκίσει ακόμη... έλεος....

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό, όλες με τον πατέρα τα έχουμε!Μήπως παρεξήγησες;Κάνε παράθεση σε παρακαλώ αν θες γιατί νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει καλά!Δεν νομίζω ότι έχει καμιά μας απαιτήσεις από ένα 3χρονο αλλά από τον γονιό του σαφώς και έχουμε!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Το τραπέζι που λες είναι περιουσία της και το έχει φτιάξει με κόπο. Δεν είμαστε σε εποχές που λες δεν βαριέσαι. Όλα κοστίζουν πια!Δηλαδή αν εσένα σου χαλάγανε το τραπεζάκι του σαλονιού σου θα έλεγες έλα μωρέ και τι έγινε;Το ίδιο σημαντικό είναι για τον κάθε επιχειρηματία ο εξοπλισμός του μαγαζιού του!Και η εικόνα είναι το παν για μια επιχείρηση!

 

Και είναι κατά τη γνώμη σου μεμπτό το να θέλει το πορτοφόλι του σε καιρό κρίσης;Και πώς θα ταϊσει το παιδί της;Ζητάει δηλαδή πολλά όταν θέλει και το πορτοφόλι αλλά και στοιχειώδεις κανόνες σωστής συμπεριφοράς απέναντι σε ξένες περιουσίες; Δηλαδή εμείς που στεναχωριόμαστε ακόμα κι ένα ποτήρι να σπάσουμε σε ένα μαγαζί (καταλάθος εννοείται) είμαστε υπερβολικοί;

 

Κοίταξε να δεις εμένα το τραπεζάκι του σαλονιού μου το έχει χαλάσει ήδη ο γιος μου οπότε δεν καίγομαι :P σε ένα μαγαζί δυστυχώς υπάρχουν και φθορές και ναι θα αναλάβεις το κόστος και σε αυτές τις περιπτώσεις... εσύ δηλ. θες να μου πεις ότι εάν ένα παιδάκι "ενοχλούσε" το δικό σου θα του το στερούσες και θα σου άρεσε να το βλέπεις να κλαίει??? δεν είναι κακό τον άλλον να τον βλέπεις ως πορτοφόλι αλλά δυστυχώς όταν τον βλέπεις έτσι τότε ναι θα "ανεχτείς" και ότι αυτό συνεπάγεται.. αλλιώς ταμπελίτσα έξω από την πόρτα για το σε ποιους επιτρέπεται η είσοδος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''Ερχεται πινει σε 1-2 ωρες ενα λιτρο κρασι...'' Κάθε μέρα, έτσι;

 

Δηλαδή Ελένη εσένα αυτό σου φαίνεται φυσιολογικό;Πότε δηλαδή ένας άνθρωπος αρχίζει να θεωρείται αλκοολικός;Όταν πίνει 5 λίτρα σε μια ώρα;

 

Οι ειδικοί λένε ότι το υγιές είναι να πίνουμε ένα ποτηράκι κρασί την ημέρα και πιο βαρύ αλκοόλ 2-3 φορές την εβδομάδα...Οτιδήποτε παραπάνω από αυτό φανερώνει σημάδια αλκοολισμού!

 

Και φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να επιμείνεις στη γνώμη σου!:D

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις εμένα το τραπεζάκι του σαλονιού μου το έχει χαλάσει ήδη ο γιος μου οπότε δεν καίγομαι :P σε ένα μαγαζί δυστυχώς υπάρχουν και φθορές και ναι θα αναλάβεις το κόστος και σε αυτές τις περιπτώσεις... εσύ δηλ. θες να μου πεις ότι εάν ένα παιδάκι "ενοχλούσε" το δικό σου θα του το στερούσες και θα σου άρεσε να το βλέπεις να κλαίει??? δεν είναι κακό τον άλλον να τον βλέπεις ως πορτοφόλι αλλά δυστυχώς όταν τον βλέπεις έτσι τότε ναι θα "ανεχτείς" και ότι αυτό συνεπάγεται.. αλλιώς ταμπελίτσα έξω από την πόρτα για το σε ποιους επιτρέπεται η είσοδος...

 

Τώρα θα σου απαντήσω ως εκπαιδευτικός: αν δεν αφήσεις το παιδί να κλάψει όταν γίνεται παράλογο, τότε θα αποκτήσεις πρόβλημα. Ας πούμε αν ένα παιδάκι στην τάξη μου πείραζε διαρκώς τους συμμαθητές του (τους κλωτσούσε ας πούμε), τον απομάκρυνα κι ας έβαζε τα κλάματα, μόνο αν ήταν καλό παιδί του επιτρεπόταν να κάτσει δίπλα τους!Έτσι διαπλάθεται ο χαρακτήρας, όχι με το να αφήνουμε το παιδί ανεξέλεγκτο να κάνει ό,τι θέλει, μην τυχόν και κλάψει!Γιατί μετά αν εσύ ήσουν μαμά και σου κλωτσούσαν το παιδάκι με το δίκιο σου θα μου έλεγες μετά ''κι εσύ τι έκανες στο άλλο παιδάκι που κλωτσούσε το παιδί μου, το άφηνες μήπως κλάψει;''Όχι βέβαια, θα είχες την απαίτηση από εμένα να συνετίσω το παιδάκι που φέρεται βάναυσα στο δικό σου!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρός δεν είμαι αλλά εάν ο άνθρωπος είναι αλκοολικός τότε ακόμη χειρότερα για το παιδάκι... εσείς τα βάζετε με τον πατέρα και εγώ μαζί σας αλλά εγω θεωρώ και απαράδεκτα όσα αναφέρει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα για το παιδάκι .. μου κάνει λίγο πως να το πω ... επειδή θέλω τα λεφτά σας, ανέχομαι και το "καλό" παιδάκι .. αντί για α μπορεις να βάλεις ω ... μια μανούλα δεν πρέπει να σκέφτεται έτσι... εμένα μου σπαραξε η καρδιά που έλεγε ότι του στέρησε το μωρό και αυτό έκλαιγε.. και ναι, το λυπάται και το καλεσε και στην βάπτιση αλλά σκέφτεται μην τους διαλύσει και το σπίτι....

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά αυτό δεν το ξέρεις..κι η προηγούμενη κοπέλα που το ανέφερε υποθετικά το λέει....κι αυτό το "στην Γερμανία δε θα τα έκανε αυτά" ακούγεται και διαβάζεται πάρα πολύ άσχημα.

Συγνώμη και πάλι.

Ασχημο 3εασχημο δυστηχως ετσι ειναι . Στη γερμανια υπαρχουνε νομοι , και κωδικοι συμπεριφορας οπου εφαρμοζονται στο επακρο , οπου δυστηχωως στην Ελλαδα δεν σεβεται κανενας ξενος αμα ερθει . Κανεις δεν τα εβαλε με το τριχρονο παιδακι , αλλα με τους αδιαφορους γονεις του . Να συμπληρωσω και για ενα φιλο μου , οπου αλλιως φερεται σε πολυκαταστημα εδω στην Ελλλαδα και δεν συμορφωνεται με τους κανονισμους και τελειως διαφορετικα στην Γερμανια οπου εχει γεννηθει και ζησει εκει (ειναι και Ελληνας ο συγκεκριμενος) . Και μην μου πειτε οτι δεν εχετε παρατηρησει τετοια φαινομενα ... για αυτο ειπα οτι στο χερι των ιδιοκτητων ειναι να απαιτησουνε το σεβασμο που τους αξιζει απο τους γονεις , οχι απο το μωρο οπου συμφωνω με την αποψη οτι τα κανει ολα αυτα για να κερδισει την προσοχη που δεν εχει απο κανεναν.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παρω θεση για το εαν ειναι απαραδεκτη η συμπεριφορα του παιδιου ή οχι γιατι θελω να κρατησω ακομα μικρο καλαθι. Απαραδεκτη ειναι ομως η συμπεριφορα του πατερα του παιδιου. Η μάνα που ειναι ? πως εμπιστευεται στο μεθυστακα το παιδι ?

 

 

Τωρα στο αλλο που λετε για το οτι μαγαζι ειναι θα υπαρχουν φθορες , σιγουρα ετσι ειναι, αλλα αν το βλεπεις μπροστα σου και μπορεις να το αποτρεψεις ,... τι να μην κανει παρατηρηση?

Αφηστε που στις εποχες που ζουμε το να διωξεις πελάτη ειναι πολυτελεια.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''Απο την αλλη παει σε ολα τα τραπεζια (στους πελατες εννοω) καθεται μαζι τους(τους βλεπουμε οτι δυσανασχετουν καποιες φορες)περνει απο το φαγητο τους και αλλα πολλα''

 

Μάλλον αυτό θα λένε, να σου πω δε ότι δεν συμπαθούν όλοι οι άνθρωποι τα παιδιά, μάλιστα η πλειοψηφία τα αντιπαθεί, ασχέτως αν έχουν οι ίδιοι παιδιά (σοκαριστικό το ξέρω)!Επίσης πολλοί άνθρωποι είναι υποχόνδριοι με το φαγητό τους -ή απλώς κανονικοί άνθρωποι- και δεν τους αρέσει να μπαίνουν βρώμικα χέρια μέσα στο πιάτο τους, έστω κι αν ανήκουν σε ένα χαριτωμένο τρίχρονο, ή να τους παίρνουν τη μπουκιά από το πιάτο!

 

τότε η κοπέλα θα πρέπει να διαλέξει.. ή θα κρατήσει τον πατέρα με το "προβληματικό" παιδί ή θα τους απαγορεύσει την είσοδο για να έχει ευχαριστημένους τους άλλους πελάτες .. δεν μπορείς να έχεις "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν ειχα ποτε επαφες με παιδια πριν κανω το δικο μου και δεν ξερω πως να το χειριστω...

:shock::shock::shock:

 

κακώς βρε κορίτσι μου.

να μην έχεις ένα μάστερ σαν υποψήφιος γονέας?

μια έστω διατριβή ίσως?

 

σα δε ντρέπεσαι μου θες κ μαγαζί σε καιρό κρίσης παλιοκαπιτάλα!

 

υγ: ελένη την άρπαξες από τα μούτρα την κοπέλα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

''Απο την αλλη παει σε ολα τα τραπεζια (στους πελατες εννοω) καθεται μαζι τους(τους βλεπουμε οτι δυσανασχετουν καποιες φορες)περνει απο το φαγητο τους και αλλα πολλα''

 

 

 

Αυτο μας εχει τυχει και σε εμας. Και το εχω γραψει και σε αλλο θεμα . Ειχαμε βγει με ενα συνεργατη του συζυγου μου και το συζυγο βεβαια για επαγγελματικο δειπνο σε ταβερνα (ουτε πολυ ακριβη ουτε πολυ φθηνη, ουτε πολυ χαι ουτε πολυ δευτερη) , καποιοι γονεις αδιαφορουσαν για το αγορακι τους που ερχοταν καθε λιγο αρχικα στο τραπεζι μας και επερνε τα αλατοπιπερα και τα ξαναεφερνε. Στην αρχη ψευτογελουσαμε γιατι δεν εκανε και κατι τοσο τραγικο για να του κανουμε και παρατηρηση.Φανταστηλαμε οτι θα το κανει 1 , 2 , 3 φορες θα βαρεθει θα παει στο τραπεζι του. Αφου ειδε μαλλον οτι δεν αντιδρουσαμε σε αυτο αρχισε να ερχεται και να μας διακοπτει συνεχεια με ερωτησεις του τυπου "πως σε λενε" "εμενα με λενε ταδε" κλπ. παλι απαντουσαμε παρολο που ηδη η συζητηση μας ειχε διακοπει ισα με 10 φορες. Αρχισαμε να κοιταμε διακριτικα το τραπεζι των γονιων και της λοιπης παρεας οι οποιοι ή δεν κοιταζαν επιειδη ηταν αφηρημενοι :shock: ή επιτηδες :rolleyes: Ειπαμε στο παιδακι "αντε τωρα στους γονεις σου γιατι εχουμε μια συζητηση εμεις ετσι" .. Ε αντι να παει καθισε στο τραπεζι μας. να μην σας τα πολυλογω αφου εφαγε απο τα φαγητα μας ζητησε πορτοκαλαδα του παραγγειλαμε ε επειτα δεν μπορουσαμε να μιλησουμε και ηταν και καπως αμηχανα και αβολα. Ο συνεργατης του συχυγου πηγε χωρις να το συζυτησουμε στην παρεα τους και τους ζητησε ευγενικα αν γινεται να παρουν το παιδακι κοντα τους γιατι μιλαμε επαγγελματικα. ξαφνικα ο πατερας του (μαλλον) σηκωθηκε και αρχισε στα μπινελικια τον ανθρωπο ! Παραλιγο να πιαστουν στα χερια. Ηρθαν οι σερβιτοροι και του χωρισαν. Το παιδακι ακομα καθοταν στο τραπεζι μας και καποια στιγμη ερχετε η μανα του και λεει : "παμε αγαπη μου , εχει τρελαθει ο κοσμος"...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::mad::mad::mad:

Σαστισαμε.

Το μονο "καλο" ηταν οτι για να επανορθωσει το μαγαζι που παρολο που εβλεπε ολο το περιστατικο και το πριν και το μετα και δεν παρενεβη δεν μας αφησε να πληρωσουμε...χαχαχα πλακα κανω βεβαια γιανα μην τα θυμαμαι και τσαντιζομαι...:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μας εχει τυχει και σε εμας. Και το εχω γραψει και σε αλλο θεμα . Ειχαμε βγει με ενα συνεργατη του συζυγου μου και το συζυγο βεβαια για επαγγελματικο δειπνο σε ταβερνα (ουτε πολυ ακριβη ουτε πολυ φθηνη, ουτε πολυ χαι ουτε πολυ δευτερη) , καποιοι γονεις αδιαφορουσαν για το αγορακι τους που ερχοταν καθε λιγο αρχικα στο τραπεζι μας και επερνε τα αλατοπιπερα και τα ξαναεφερνε. Στην αρχη ψευτογελουσαμε γιατι δεν εκανε και κατι τοσο τραγικο για να του κανουμε και παρατηρηση.Φανταστηλαμε οτι θα το κανει 1 , 2 , 3 φορες θα βαρεθει θα παει στο τραπεζι του. Αφου ειδε μαλλον οτι δεν αντιδρουσαμε σε αυτο αρχισε να ερχεται και να μας διακοπτει συνεχεια με ερωτησεις του τυπου "πως σε λενε" "εμενα με λενε ταδε" κλπ. παλι απαντουσαμε παρολο που ηδη η συζητηση μας ειχε διακοπει ισα με 10 φορες. Αρχισαμε να κοιταμε διακριτικα το τραπεζι των γονιων και της λοιπης παρεας οι οποιοι ή δεν κοιταζαν επιειδη ηταν αφηρημενοι :shock: ή επιτηδες :rolleyes: Ειπαμε στο παιδακι "αντε τωρα στους γονεις σου γιατι εχουμε μια συζητηση εμεις ετσι" .. Ε αντι να παει καθισε στο τραπεζι μας. να μην σας τα πολυλογω αφου εφαγε απο τα φαγητα μας ζητησε πορτοκαλαδα του παραγγειλαμε ε επειτα δεν μπορουσαμε να μιλησουμε και ηταν και καπως αμηχανα και αβολα. Ο συνεργατης του συχυγου πηγε χωρις να το συζυτησουμε στην παρεα τους και τους ζητησε ευγενικα αν γινεται να παρουν το παιδακι κοντα τους γιατι μιλαμε επαγγελματικα. ξαφνικα ο πατερας του (μαλλον) σηκωθηκε και αρχισε στα μπινελικια τον ανθρωπο ! Παραλιγο να πιαστουν στα χερια. Ηρθαν οι σερβιτοροι και του χωρισαν. Το παιδακι ακομα καθοταν στο τραπεζι μας και καποια στιγμη ερχετε η μανα του και λεει : "παμε αγαπη μου , εχει τρελαθει ο κοσμος"...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::mad::mad::mad:

Σαστισαμε.

Το μονο "καλο" ηταν οτι για να επανορθωσει το μαγαζι που παρολο που εβλεπε ολο το περιστατικο και το πριν και το μετα και δεν παρενεβη δεν μας αφησε να πληρωσουμε...χαχαχα πλακα κανω βεβαια γιανα μην τα θυμαμαι και τσαντιζομαι...:rolleyes:

 

Να κάτι τέτοια με τρελαίνουν!Όσο κι αν αγαπάω τα παιδιά (πάρα πολύ) περιμένω από τους γονείς τους να τα συμμαζεύουν όταν ενοχλούν!Εμείς δηλαδή που υπακούαμε σε κανόνες σαν παιδάκια, ηλίθια είμασταν ή οι γονείς μας δεν μας αγαπούσαν και τόσο εξού και οι κανόνες;Θα τρελαθούμε τελείως!!!!!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω γιατι θεωρειτε περιεργο το να ειναι σε δυσκολη θεση η κοπελα, το να μη θελει να τους διωξει ειτε γιατι συμπαθει το παιδακι που στην τελικη δεν φταιει σε τιποτα, ειναι και ναι ακομα και να το λυπαται και στην τελικη να θελει να το βοηθησει βλεπωντας την απογνωση του να τραβηξει την προσοχη.

Οπως επισης γιατι ειναι περιεργο να ενοχλουνται καποιοι πελατες απο την συμπεριφορα ενος παιδιου.Καταρχην δεν μπορεουμε να εχουμε την απαιτηση να συμπαθουν ολοι τα παιδια και ποσο μαλλον να ανεχτουν αναρμοστη συμπεριφορα απο το παιδι μας ακριβως επειδη ειναι παιδι.

Και ζημιες θα γινουν, και θα φωναξουν και φασαρια θα κανουν, σαφως.Αν ειναι δυνατον να καθισει φρονημο ενα παιδι 3 ετων.Η γαϊδουρια ομως ορισμενων γονιων , να αμολανε τα παιδια τους ανεξελεγκτα σε ενα μαγαζι και να τα επιτρεπουν να κανουν ζημιες εσκεμμενα και να ενοχλουν αλλους ανθρωπους, αδιαφορωντας και κοιτωντας να τα "ξεφορτωθουν" για να πιουνε το ποτακι τους και να κανουν το τσιγαρο τους.......ειναι απαραδεχτη.Τα λατρευω τα παιδια , εχω κι εγω μια κορουλα και τα λατρευα παντα, πριν ακομα γεννησω.Μου εχει τυχει ομως να βγω σε επαγγελματικο δειπνο και να μη μας αφησουν 2 αδερφακια να σταυρωσουμε κουβεντα.Να ειναι κατω απο το τραπεζι μας στην κυριολεξια, στα ποδια μας αναμεσα, να μας κλοτσανε, να τσιριζουν κλπ, και οι γονεις .........περα βρεχει............ε...συγνωμη αλλα δεν μπορει και ο αλλος να εχει την ορεξη την δικη μας.

 

 

 

Οσο για το οτι καποιοι πιασανε απο τα μουτρα την κοπελα που ανοιξε το θεμα, δε θα το σχολιασω.Συχνα πυκνα βλεπουμε περιπτωσεις ατομων που παιρνουν μερος σε συζητησεις μονο για να ταραξουν τα νερα.Ο νοων....νοειτω.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

τότε η κοπέλα θα πρέπει να διαλέξει.. ή θα κρατήσει τον πατέρα με το "προβληματικό" παιδί ή θα τους απαγορεύσει την είσοδο για να έχει ευχαριστημένους τους άλλους πελάτες .. δεν μπορείς να έχεις "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"

 

Γιατί δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει η τρίτη λύση, να επιβάλλει κάποιους στοιχειώδεις κανόνες αυτός ο πατέρας στο παιδί του και να είναι όλοι καλά;Ποιος επιχειρηματίας σε καιρό κρίσης θα έδιωχνε τακτικό θαμώνα από το μαγαζί του (με πολλές γνωριμίες μάλιστα-άρα πιθανή πελατεία) χωρίς να προσπαθήσει να λύσει πρώτα με κάθε τρόπο ένα πρόβλημα (που μάλιστα επιδέχεται λύσης);

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μας εχει τυχει και σε εμας. Και το εχω γραψει και σε αλλο θεμα . Ειχαμε βγει με ενα συνεργατη του συζυγου μου και το συζυγο βεβαια για επαγγελματικο δειπνο σε ταβερνα (ουτε πολυ ακριβη ουτε πολυ φθηνη, ουτε πολυ χαι ουτε πολυ δευτερη) , καποιοι γονεις αδιαφορουσαν για το αγορακι τους που ερχοταν καθε λιγο αρχικα στο τραπεζι μας και επερνε τα αλατοπιπερα και τα ξαναεφερνε. Στην αρχη ψευτογελουσαμε γιατι δεν εκανε και κατι τοσο τραγικο για να του κανουμε και παρατηρηση.Φανταστηλαμε οτι θα το κανει 1 , 2 , 3 φορες θα βαρεθει θα παει στο τραπεζι του. Αφου ειδε μαλλον οτι δεν αντιδρουσαμε σε αυτο αρχισε να ερχεται και να μας διακοπτει συνεχεια με ερωτησεις του τυπου "πως σε λενε" "εμενα με λενε ταδε" κλπ. παλι απαντουσαμε παρολο που ηδη η συζητηση μας ειχε διακοπει ισα με 10 φορες. Αρχισαμε να κοιταμε διακριτικα το τραπεζι των γονιων και της λοιπης παρεας οι οποιοι ή δεν κοιταζαν επιειδη ηταν αφηρημενοι :shock: ή επιτηδες :rolleyes: Ειπαμε στο παιδακι "αντε τωρα στους γονεις σου γιατι εχουμε μια συζητηση εμεις ετσι" .. Ε αντι να παει καθισε στο τραπεζι μας. να μην σας τα πολυλογω αφου εφαγε απο τα φαγητα μας ζητησε πορτοκαλαδα του παραγγειλαμε ε επειτα δεν μπορουσαμε να μιλησουμε και ηταν και καπως αμηχανα και αβολα. Ο συνεργατης του συχυγου πηγε χωρις να το συζυτησουμε στην παρεα τους και τους ζητησε ευγενικα αν γινεται να παρουν το παιδακι κοντα τους γιατι μιλαμε επαγγελματικα. ξαφνικα ο πατερας του (μαλλον) σηκωθηκε και αρχισε στα μπινελικια τον ανθρωπο ! Παραλιγο να πιαστουν στα χερια. Ηρθαν οι σερβιτοροι και του χωρισαν. Το παιδακι ακομα καθοταν στο τραπεζι μας και καποια στιγμη ερχετε η μανα του και λεει : "παμε αγαπη μου , εχει τρελαθει ο κοσμος"...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::mad::mad::mad:

Σαστισαμε.

Το μονο "καλο" ηταν οτι για να επανορθωσει το μαγαζι που παρολο που εβλεπε ολο το περιστατικο και το πριν και το μετα και δεν παρενεβη δεν μας αφησε να πληρωσουμε...χαχαχα πλακα κανω βεβαια γιανα μην τα θυμαμαι και τσαντιζομαι...:rolleyes:

 

Να κάτι τέτοια με τρελαίνουν!Όσο κι αν αγαπάω τα παιδιά (πάρα πολύ) περιμένω από τους γονείς τους να τα συμμαζεύουν όταν ενοχλούν!Εμείς δηλαδή που υπακούαμε σε κανόνες σαν παιδάκια, ηλίθια είμασταν ή οι γονείς μας δεν μας αγαπούσαν και τόσο εξού και οι κανόνες;Θα τρελαθούμε τελείως!!!!!!!!

 

 

Σαφέσταστα και είναι πολύ άσχημο περιστατικό.Αλλά από την άλλη βρε κορίτσια πόσο συχνό μπορεί να είναι ένα τέτοιο φαινόμενο ?

Πόσοι γονείς μπορεί να έχουν σε τέτοιο βαθμό απάθεια ?

Γιατί την εξαίρεση να πρέπει να την κάνουμε κανόνα ?

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι να υπερασπιστούμε την απόψη μας χωρίς να θέτουμε τα ακραία περιστατικά σαν κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει η τρίτη λύση, να επιβάλλει κάποιους στοιχειώδεις κανόνες αυτός ο πατέρας στο παιδί του και να είναι όλοι καλά;Ποιος επιχειρηματίας σε καιρό κρίσης θα έδιωχνε τακτικό θαμώνα από το μαγαζί του (με πολλές γνωριμίες μάλιστα-άρα πιθανή πελατεία) χωρίς να προσπαθήσει να λύσει πρώτα με κάθε τρόπο ένα πρόβλημα (που μάλιστα επιδέχεται λύσης);

 

Γιατί βρε χριστίνα μου ο πατέρας μπορεί να μην θέλει να βάλει όρια στο παιδί του...μπορεί να μη συμφωνούμε εμείς, αλλά για εκείνη την οικογένεια τα πράγματα να είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πλάκα πλάκα, αν σας παίρνει ο χώρος, δημιουργείστε ένα μέρος για παιδιά..Το έκανε ένα εστιατόριο της περιοχής μου κι είναι πολύ εξυπηρετικό..Εχει πλαστική μοκέτα, λιγα παιχνιδάκια για όλες τις ηλικίες, τραπεζάκι, 3-4 καρεκλάκια για να ζωγραφίζουν...Υπάρχει και ταμπέλα που λεει οτι οι γονείς ευθύνονται για την φύλαξη των παιδιών τους...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε χριστίνα μου ο πατέρας μπορεί να μην θέλει να βάλει όρια στο παιδί του...μπορεί να μη συμφωνούμε εμείς, αλλά για εκείνη την οικογένεια τα πράγματα να είναι έτσι.

 

Και λίγο να δούμε και τα όρια.. "μην ζωγραφίζεις παιδί μου γιατί θα σου φύγει ο μαρκαδόρος και θα λερώσεις το χειροποίητο τραπεζάκι" ... νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει και θα πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο στο τι σημαίνει "προβληματική συμπεριφορά"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...