Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Άννα πρώτα θα σε ρωτήσω γιατί θέλεις να πείσεις την παιδίατρό σας για το θέμα αυτό ;

 

Καλημέρα! Βασικά δε θέλω να την πείσω για τίποτα απλά θέλω να συζητήσω μαζί της. Κακώς εγραψα στο μυνημά μου να τη πείσω.Όμως όπως και να το κάνουμε γιατρός δεν είμαι και λέξεις όπως αντιγόνα μου είναι τελείως άγνωστες για να μπορέσω να επιχειρηματολογίσω.

Αν νομίζεις ότι είναι προκατειλημμένη υπέρ των εμβολίων, όπως και οι περισσότεροι παιδίατροι, τότε ίσως είναι μάταιο να προσπαθείς να κάνεις κάτι τέτοιο.

Εννοείτε ότι είναι προκατειλημένη!

Αν από την άλλη πιστεύεις ότι είναι ανοικτόμυαλη και πραγματικά ενδιαφέρεται να ενημερωθεί επί του θέματος, τότε καλό είναι να της προτείνεις κάποια από τα βιβλία που αναφέραμε και όχι μεμονομένες παραγράφους ή άρθρα για να πάρει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Η αλήθεια είναι ότι τελικά πρέπει εγώ να ρίξω πολύ διάβασμα για να μπορώ να αντικρούω σε συζητήσεις για εμβόλια.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω παντως που εδωσα στον παιδιατρο μου το βιβλιο του Μουρουτη να το διαβασει κ να συζητησουμε για τα εμβολια,γελαγε κ μου ειπε οτι ο ανθρωπος ειναι απατεωνας,κ δεν εχει τελειωσει ουτε φυσιατρος οπως γραφει το βιογραφικο του,κ αν εχει τελειωσει να του πω σε ποιο πανεπιστημιο.Και του ειπα οτι οσο θηλαζω δεν θελω να κανω κανενα εμβολιο,κ με ρωτησε για ποιο λογο,κ του ειπα αφου περνει ολα τα αντισωματα απο μενα,κ μου ειπε οτι τα αντισωματα για τις παιδικες ασθενειες δεν τα περνει απο τον θηλασμο,αλλα απο την διαρκεια της εγκυμοσυνης κ δεν το καλυπτει μετα την γεννα παρα μονο 2-3 μηνες εχει αντισωματα,γι αυτο κ κανουμε τα εμβολια.Μου ειπε πως θηλασμος καλυπτει για μερικες λοιμωξεις του γαστεντερικου συστηματος και ................

Και εννοεται πως εχω μπερδευτει κ δεν ξερω πλεον τι θελω να κανω,γιατι κ ο συζυγος τρομοκρατηθηκε με αυτα που ειπε ο παιδιατρος,γιατι σκεφτομαι οτι εαν παθει κατι το παιδι θα ειναι ολο το φταιξιμο δικο μου

Link to comment
Share on other sites

,γιατι σκεφτομαι οτι εαν παθει κατι το παιδι θα ειναι ολο το φταιξιμο δικο μου

 

 

Eνώ αν κάνει τα εμβόλια και πάθει κάτι, το φταιξιμο θα είναι του γιατρού;

 

(και στο να πάθει κάτι κάτι εννοώ και τις παρενέργειες των εμβολίων και να κολλήσει μια ασθένεια για την οποία εμβολιάστηκε)

 

ό,τι και να κάνουμε, εμείς - οι γονείς - έχουμε την ευθύνη για τα παιδιά μας και τις αποφάσεις που παίρνουμε

 

Κάνε αυτό που εσύ θεωρεις σωστό

Link to comment
Share on other sites

Eνώ αν κάνει τα εμβόλια και πάθει κάτι, το φταιξιμο θα είναι του γιατρού;

 

(και στο να πάθει κάτι κάτι εννοώ και τις παρενέργειες των εμβολίων και να κολλήσει μια ασθένεια για την οποία εμβολιάστηκε)

 

ό,τι και να κάνουμε, εμείς - οι γονείς - έχουμε την ευθύνη για τα παιδιά μας και τις αποφάσεις που παίρνουμε

 

Κάνε αυτό που εσύ θεωρεις σωστό

 

Εγώ την καταλαβαίνω την Vann εννοεί πως αφού ο σύζυγος και ο γιατρός συμφωνούν είναι σε ακόμα δυσκολότερη θέση.

Το όλο θέμα είναι να πάρεις την ευθύνη και είναι αμέτρητοι οι γονείς που δεν θέλουν να το κάνουν αυτό που θεωρούν πως δεν είναι δική τους δουλειά αλλά των γιατρών.

Μπορεί να έχουν δίκιο.

Εγώ δεν συμφωνώ και ευτυχώς που είμαι ανύπανδρη μητέρα και την ευθύνη την έχω 100% ΕΓΩ του παιδιού μου.

 

Στο πάρκο γνώρισα μια οικογένεια που έχει την ίδια γιατρό με μένα, που η μητέρα δεν ήθελε να κάνει το mmr που ο σύζυγος και ο γιατρός επέμεναν. Το εμβόλιο το κάναν, είχε για 2-3 μέρες υψηλό πυρετό, έχει αλλάξει συμπεριφορά το παιδί και η μητέρα (τώρα πια και ο πατέρας) ζούνε μέσα στο αγχος.

Τα συμπεράσματα και οι αποφάσεις δικές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γιατι τοση φασαρια για τα εμβολια αν και κανω ομοιοπαθητικη στο μικρο μου απο την1η ημερα που γεννηθηκε τα εμβολια τα εκανα κανονικα πριν 2 μηνες περιπου καναμε το MMR και δεν ειχαμε κανενα προβλημα ολα καλα.οπως και για τα υπολοιπα εμβολια βεβαια προληπτικα μας δινει κατι η ομοιοπαθητικος για πριν το εμβολιο και μετα το εμβολιο.Σχεδον ολα τα εμβολια ειναι ασφαλη για αυτο και εχουν παρει εγκριση απο τον εθνικο οργανισμο φαρμακων και εχουν ενταχθει στο βασικο εμβολιασμο,Ολοι θελουμε να εχουμε γερα μωρα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Βαρβάρα μου είναι φανερό πως δεν έχεις διαβάσει το τοπικ.

 

Αν το έχεις διαβάσει και έχεις καταλήξει σε αυτά που λες είσαι τυχερή για την σιγουριά που νιώθεις !

 

ROSIEEEEEE

το έγραψα στα κεφαλαία μπας και με ακούσει !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαρβάρα, θέλεις να μου πεις ότι στις 47 σελίδες του θέματος αυτού, δεν βρήκες ούτε έναν λόγο για τον οποίο γίνεται "φασαρία" για τα εμβόλια; Μήπως να το ξαναδιαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά;

Και επειδή γράφεις για τήν ασφάλεια και λες "σχεδόν όλα είναι ασφαλή", δηλαδή κυκλοφορούν και μη ασφαλή που επίσης έχουν΄πάρει έγκριση; Αυτό δεν σε βάζει σε σκέψεις

Link to comment
Share on other sites

οπως το ειπες προλυπτικα,για να μην εχουμε πυρετο,ειμαι ιατρος της κλασικης ιατρικης δε λειτουργω με παρωπίδες.τα εμβολια τα κανω ολα κανονικα και μαλιστα με το 6πλο ξεκινησα για λιγοτερα στιμπήματα.εχουν εμβολιαστει χιλιαδες μωρα ή εκατομμύρια καλυτερα σε ολο τον κόσμο.αν θελετε υπαρχει το http://www.medline.com οπου μπορειτε να δειτε τις επιστημονικες ερευνες που γινονται για τα εμβολια ειναι ολες οι ιατρικες δημοσιευσεις.θελουμε γερα μωρα.ξεφτειτε αν κολλησει τον οποιοδηποτε ιο το παιδι σας τι γινεται τοτε?οι επιπλοκες ποιες ειναι απο τετοιες λοιμώξεις?βαλτε σε μια ζυγαριά τις επιπλοκες του εμβολιου και τις επιπλοκες απο τις λοιμώξεις και το αφήνω στην κριση σας, εμεις παιρνουμε τις αποφασεςι γαι τα παιδια μας απλα να μη ρισκαρουμε την υγεια τους

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά Βαρβάρα το έχεις διαβάσει το τόπικ?

λες πράγματα με τα οποία έχουμε ξεκινήσει....

 

το ότι τα δικά σου παιδιά δεν είχαν παρενέργειες δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

 

Υπάρχουν και μάλιστα τραγικές και πολύ χειρότερες από κάποιον ιό.

 

Εξάλλου το τόπικ εδώ είναι για αυτούς που προβληματίζονται .. όχι για αυτούς που έχουν καταλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Βαρβάρα, ακριβώς αυτό το θέμα της "ζυγαριάς" συζητάμε στις τόσες σελίδες και καμιά δεν είναι σίγουρη για τίποτα. Κάνε τον κόπο και διάβασε- βέβαια σίγουρα θα έχεις πρόσβαση και σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά, οπότε μπορείς να βρεις αρκετά και για τις παρενεργειες των εμβολίων από μόνη σου

Link to comment
Share on other sites

καλη η εναλακτικη ιατρική ομως στα δυσκολα ολοι καταφευγουμε στην κλασικη ιατρικη.

 

Aυτό ξαπέστω....έχω βιώσει αρκετές περιπτώσεις τέτοιες στο στενό μου οικογενειακό περιβάλλον...

anyway...συνεχίστε...καλημέρα σας

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι τώρα στο δίλλημα αν θα κάνω τουλάχιστον το τετραπλό (πιο πολυ για τον τετανο) σε συνδιασμό με ομοιοπαθητική ή δεν το κάνω καθόλου. Το μεμονωμένο εχει θειομερσάλη (= υδράργυρος) αλλα και τα πολυδύναμα εχουν πάλι φορμαλδεήδη και αλλα συντηρητικά που ειναι τοξικά για το σώμα....και το πρόβλημα ειναι οτι δεν υπάρχει ασφαλές κατώτατο όριο αλλα παρολα αυτα τα εμβόλια ειναι η σωτηρία του αιώνα! Ειμαι πολυ πολυ απογοητευμένη απο το σύστημα πια....ειλικρινά εχω κουραστεί τοσο να βλέπω να θυσιαζονται τα πάντα στο βωμο του χρήματος.

http://www.safemagazine.gr λεει και για το gardasil μέσα ενω σε καποιο παλαιοτερο τευχος ελεγε και αλλα για τα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αλλα εμενα προσωπικά η θειμερσάλη μου εχει κάτσει πάπως πιο βαρειά...και το γεγονός οτι εχει απαγορευτει στο εξωτερικό για τα παιδικά εμβόλια με προβληματιζει ακόμα πιο έντονα. Προτιμώ δηλαδή να κάνω ενα τετραπλό με ομοιοπαθητική υποστηριξη απο τον υδράργυρο....ολα αυτα πάντα με τη δική μου φτωχή λογική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίκιο έχεις.. και εγώ αυτή φοβάμαι πολύ... αλλά

τα συντηρητικά που έχει το άλλο εμβόλιο ?

να μας πεις τι είπε η γιατρός, τουλάχιστον πιο κακό είναι το μικρότερο..

Link to comment
Share on other sites

έλαααααααα θέλω να σχολιάσεις αυτό που είπαν για το βιβλίο του Μουρούτη

 

Βρε Μπαμπουράκι μου επειδή το είπε ένας αστοιχείωτος παιδίατρος πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψη; Όποιος έχει το βιβλίο μπορεί να διαβάσει το βιογραφικό του στην αρχή και να κρίνει! Και αν θέλει να το συγκρίνει με το αντίστοιχο ενός απλού παιδίατρου...

 

Yogini και το τετραπλό επικίνδυνο δεν είναι; Αξίζει να βομβαρδίσεις το μωράκι σου με τόσους ιούς και χημικά για τον τέτανο και μόνο; Εγώ όταν το συζήτησα με την ομοιοπαθητικό μου είπε ότι τα πολυδύναμα είναι χειρότερα από τα μεμονωμένα. Αλλά επειδή το μεμονωμένο του τετάνου έχει κι αυτό τα προβλήματά του (βλέπε thimerosal) καταλήξαμε ότι είναι καλύτερα να μην το κάνουμε καθόλου...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας ως ερευνήτρια (όχι ιατρικής) και με κάθε επιφύλαξη, θεωρώ ότι αν π.χ. το «Α» έχει απαγορευτεί ή συνίσταται η μη χρήση του σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι «χειρότερο» από το «Β» που υπάρχουν ενδείξεις αλλά δεν υπάρχει (ολική ή κατά συνθήκη) απαγόρευση/σύσταση. Και αυτό ισχύει με την προϋπόθεση ότι έχουν γίνει εις βάθος έρευνες τόσο για το «Α» όσο και για το «Β».

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουρακι εγω το ειχα παραγγειλει το βιβλιο απο τον Ελευθερουδακη κ εκανε 3,5 μηνες να μου το στειλει(μεσω ιντερνετ)γιατι δεν υπηρχε.Θελω να σας ρωτησω τελικα ισχυει οτι ο θηλασμος δεν σε καλυπτει απο τις παιδικες ασθενειες η οχι?φυσικη ανοσια που λεμε οτι εχουμε απο τον θηλασμο ειναι μονο σε ορισμενες λοιμωξεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουρακι εγω το ειχα παραγγειλει το βιβλιο απο τον Ελευθερουδακη κ εκανε 3,5 μηνες να μου το στειλει(μεσω ιντερνετ)γιατι δεν υπηρχε.Θελω να σας ρωτησω τελικα ισχυει οτι ο θηλασμος δεν σε καλυπτει απο τις παιδικες ασθενειες η οχι?φυσικη ανοσια που λεμε οτι εχουμε απο τον θηλασμο ειναι μονο σε ορισμενες λοιμωξεις?

 

Εμενα μου ειχε πει ο ομοιοπαθητικός οτι οσο θηλάζεις δεν φοβάσαι τιποτα....η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ισχυει αλλα για κανενα 6μηνο νομιζω. Απο τη στιγμή που το γαλα περιεχει αντισώματα όμως προστατευεσαι λέω εγω....τωρα αν μειώσεις πολυ αισθητα τους θηλασμούς ομως δεν ξέρω. Ειπα και στην παιδιατρο οτι δεν θα κανω του πνευμονιοκοκου και του μηνιγγιτιδιοκοκου τον πρωτο χρονο και μου λεει οτι αυτες οι ασθένειες ειναι σοβαρες αν συμβουν τον πρωτο χρονο...μετα δεν εχει πολυ νοημα....ωραια λεω τα γλιτώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μου φαινεται παραλογο ενας κλασσικος παιδιατρος να αφορίζει ενα βιβλιο που πάει κόντρα στα πιστευω του! Ειναι λογικό οποτε δεν μπορεις να εχεις αντικειμενική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε πει ο ομοιοπαθητικός οτι οσο θηλάζεις δεν φοβάσαι τιποτα....η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ισχυει αλλα για κανενα 6μηνο νομιζω. Απο τη στιγμή που το γαλα περιεχει αντισώματα όμως προστατευεσαι λέω εγω....τωρα αν μειώσεις πολυ αισθητα τους θηλασμούς ομως δεν ξέρω. Ειπα και στην παιδιατρο οτι δεν θα κανω του πνευμονιοκοκου και του μηνιγγιτιδιοκοκου τον πρωτο χρονο και μου λεει οτι αυτες οι ασθένειες ειναι σοβαρες αν συμβουν τον πρωτο χρονο...μετα δεν εχει πολυ νοημα....ωραια λεω τα γλιτώνουμε!

 

Ιωάννα μου δεν νομίζω οτι ο θηλασμός προσφέρει αντισώματα για αυτές τις ασθένειες ακόμη και να τα εχει η μητέρα αυτα τα αντισώματα...σας είπε τέτοιο πράγμα η παιδίατρος??:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι απλα πρεπει να καθυστερησεις τα εμβολια και αν θες να τα κανεις τα κανεις μετα τον 1ο η καλυτερα τον 2ο χρονο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μια μαμά που έχει αντισώματα γαστρεντερίτιδας κι αντισώματα πνευμονιόκοκκου, περνάει στο γάλα της μόνο τα μεν κι όχι τα δε; Είναι παράλογο αυτό. Λογικά όλα θα τα περνάει, ότι έχει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...