Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες. Ευχομαι να ειστε καλα κι εσεις και τα μωρακια σας.

Σημερα εκανα την καμπυλη σακχαρου. Στα 100 γρ γλυκοζης ειχα τιμες 0 λεπτα. 79, 60 λεπτα 180, 120 λεπτα 153 και 180 λεπτα 102. Μου ειπαν οτι ει ναι οριακα τσιμπημενες κι οτι μαλλον θα μπω σε διαιτα. Αυριο εχω ραντεβου με τη γιατρο για λεπτομερειες. Το θεμα ειναι οτι λογω του οτι ειχα παραπανω κιλα στην αρχη της εγκυμοσυνης ειχα κοψει γλυκα, αναψυκτικα κι εχω παρει μονο 3 κιλα ως τωρα.Φοβαμαι και μηπως χρειαστει να κανω ενεσεις ινσουλινης.

Ξερει καμια τις φυσιολογικες τιμες κι αν καποια ειχε παρομοιες τι αγωγη ακολουθησε;

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕς ΣΟΥ.ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΙΣΩΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΔΙΝΕΙ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ .ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

εχεις λιγο πιο χαμηλες απο μενα εγω εκανα διαιτα για 3 βδομαδες, ελεγχοντας το σακχαρο 4 φορες την μερα και αφου δεν μπορουσα να τα καταφερω αποφασιστηκε να αρχισω τις ενεσεις 2 φορες την μερα πρωι και βραδυ γιατι εκει ειχα το πιο πολυ προβλημα....παντως το προσπαθουνε πρωτα με διατροφη

Link to comment
Share on other sites

Είναι υψηλές οι τιμές σου, δυστυχώς, αν και το νηστικό σου είναι χαμηλό. Στον γιο μου έκανα ενέσεις ινσουλίνης 3 φορές την ημέρα για τρεις μήνες, μέχρι στιγμής σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν τις έχω χρειαστεί.

Αν χρειαστεί να πάρεις συμπλήρωμα ινσουλίνης θα το κάνεις χωρίς δεύτερη σκέψη, παράλληλα θα ακολουθήσεις και διατροφή και θα καταγράφεις το σάκχαρό σου μία ώρα μετά τα γεύματα. Πάντως απέφυγε λίγο τα γλυκά, μακαρόνια, πατάτες και το ψωμί αυτές τις ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τι λέτε για τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου μου?

Το σάκχαρο μου νηστική ήταν 99

με 75 μγ γλυκόζης μετά από 60 λεπτά ήταν 174

και μετά από 120 λεπτά 62.

Στο μικροβιολογικό μου είπαν ότι είναι φυσιολογικά τα αποτελέσματα αλλά εμένα μου φάνηκαν οριακά (τα δύο πρώτα).

Η αλήθεια είναι ότι έχω ξεσκίσει και τα γλυκά τις τελευταίες εβδομάδες αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ. Όση απέχθεια μου ερχόταν για τα γλυκά τους πρώτους πεντε μήνες, τόση βουλιμία με έχει πιάσει τώρα....

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι φυσιολογικές τιμές μετά από χορήγηση 100 γραμμαρίων γλυκόζης, είναι

γλυκόζη νηστείας

95

5.3

 

γλυκόζη σε 1 ώρα

180

10.0

 

γλυκόζη σε 2 ώρες

155

8.6

 

γλυκόζη σε 3 ώρες

140

7.8

 

Kορίτσια το αντέγραψα απο άρθρο του  Νομίζω ότι όλες σας είσαστε στα πλαίσια του φυσιολογικού! Μην τρελλαίνεστε!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικές τιμές καμπύλης σακχάρου :

(πηγή :  

Νηστείας: 60-110

Χορήγηση 75 gr. γλυκόζης

30 λεπτά μετά: 100-180

60 λεπτά μετά: 120-180

120 λεπτά μετά: 70-130

180 λεπτά μετά: 60-120

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Στην 28η εβδομάδα έκανα καμπύλη ζαχάρου με 100γρ. γλυκόζης και ανα 3 ώρες μέτρηση. Τα αποτελέσματα ήταν:

0 λεπτά 79

60 λεπτά 111

120 λεπτά 88

180 λεπτά 55

 

Ο γυναικολόγος λέει ότι είναι μια χαρά, η αιματολόγος λέει ότι το 55 μπορεί να δέιχνει μια παθολογία και να με δει ενδοκρινολόγος. Εγω νόμιζα ότι το υψηλό ζάχαρο είναι επικίνδυνο. Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Στην 28η εβδομάδα έκανα καμπύλη ζαχάρου με 100γρ. γλυκόζης και ανα 3 ώρες μέτρηση. Τα αποτελέσματα ήταν:

0 λεπτά 79

60 λεπτά 111

120 λεπτά 88

180 λεπτά 55

 

Ο γυναικολόγος λέει ότι είναι μια χαρά, η αιματολόγος λέει ότι το 55 μπορεί να δέιχνει μια παθολογία και να με δει ενδοκρινολόγος. Εγω νόμιζα ότι το υψηλό ζάχαρο είναι επικίνδυνο. Ποια είναι η γνώμη σας?

Και η υπογλικαίμια (55) προϋποθέτει διαβήτη.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ειμαι 31 εβδομαδα και στην 29η εκανα την καμπυλη με 75 gr γλυκοζης και τα αποτελασματα ηταν

0 - 84

60- 156

120 - 118

 

ο γυναικολος μου ειπε οτι ναι μεν ειμαι στα ορια αλλα δεν υπαρχει κανενας κινδυνος για το μωρο αλλα εγω συνεχιζω να φομαμαι και εχω βαρεθει να μετριεμαι καθε μερα 2 ωρες μετα το φαγητο που τις περισσοτερες φορες ειναι εντος οριων το αποτελεσμα

αυτο που με προβληματιζει ειναι εκτος το οτι πρεπει να περιορισω ζυμαρικα, πατατες και ψωμι που ειναι τα αγαπημενα μου μηπως πρεπει να μετραω και τη ποσοτητα του φαγητου σε gr π.χ. να τρωω 200gr καθε γευμα απ΄ολα τα φαγητα ομως?

τον τελευταιο καιρο πειναω σαν λυκος.....ολο θελω να τρωω και πιο πολυ θελω γλυκο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Κοριτσια γεια σας..Ειμαι 27 εβδομαδων εγκυος και σημερα εκανα την καμπυλη σακχαρου με 75 γρ γλυκοζης .Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

0' 67

30' 117

60' 90

90' 107

120' 117.

Πηρα την γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειναι καλα .εμενα ομως μου φαινονται ιδιαιτερα χαμηλα.Εσεις τι λετε?Να συμβουλευτω κ ενδοκρινολογο?

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας κοριτσια .. για να μην κανω καινουργιο θεμα αφου ειναι σχετικο ειπα να ρωτησω εδω..

Εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων οθηκων, και γενικα γιατι ενιωθα κομμαρες με εστειλε η γιατρος μου να κανω την καμπυλη ζαχαρου ενω ειμαι 22 εβδομαδα.

Η τιμες με 100 γρ γλυκοζη

Στο 0 - ειχα 75

60 - ειχα 122

120-ειχα 139

Η γιατρος μου μου ειπε οτι ειμαι οριακα και να κοψω οτι ειδους ζαχαρη και οτι φαγητο εχει ζαχαρι μεσα.

Στο μικροβιολογικο μου ειπανε οτι θεωρησαν της εξετασης μου καλες και οτι δεν βλεπουνε κατι παραξενο.

Η γιατρος μου το δικαιλογισε στην περιπτωση μου οτι την καναμε νωρις και οτι λογο πολυκυστικων οτι μαλλον θα εχω αρκετα ανεβασμενη την καμπυλη αργοτερα...

Παρομια περιπτωση εχει καμια?

Θεωρω δραστικα τα μετρα για να κοψσω οτι περιεχε ζαχαρι..αλλα εαν χρειαστει οντως τι να κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η δική μου καμπυλη δυστυχως ειναι (28η εβδομαδα) - 100γρ γλυκοζης

 

0 - 75 ml

60 min - 200 ml

120 min - 140 ml

180 min - 90 ml

 

Εχω κλεισει ραντεβου με ενδοκρινολογο για την τιμή των 60 λεπτων αυριο.

Ειχε καμμια παρομοια καμπυλη με μια τιμή πολυ ανεβασμενη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα.

της αδελφής μου ανεβαίνει μέχρι τα 170 αλλά δεν κατεβαίνει μετά όπως θα έπρεπε στις 2 ώρες και παραμένει στα 170.

αυτό θα έχει οποιαδήποτε επίπτωση μετά στην ίδια είτε στο μωρό?

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας παρακαλώ πάρα πάρα πολυ την βοήθεια σας ...μόλις παρέλαβα τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου και δεν καταλαβαίνω τίποτα ... δεν έχει φυσιολογικές τιμές δίπλα δεν λέει τίποτα ... οι τιμές μετά το 0 είναι με 100γρμ γλυκόζη και είναι οι εξής:

0 ---> 83

60---> 132

120--> 121

180--> 46

Περιμένω αγωνιωδώς απαντήσεις από όποια γνωρίζει σας παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παρακαλώ πάρα πάρα πολυ την βοήθεια σας ...μόλις παρέλαβα τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου και δεν καταλαβαίνω τίποτα ... δεν έχει φυσιολογικές τιμές δίπλα δεν λέει τίποτα ... οι τιμές μετά το 0 είναι με 100γρμ γλυκόζη και είναι οι εξής:

0 ---> 83

60---> 132

120--> 121

180--> 46

Περιμένω αγωνιωδώς απαντήσεις από όποια γνωρίζει σας παρακαλώ!!!

 

 

σχετικα καλες φαινονται οι 3 πρωτες τιμες,ειναι ομως υπερβολικα χαμηλη η τιμη στο 180.Να ρωτησεις διαβητολογο οπωσδηποτε ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παρακαλώ πάρα πάρα πολυ την βοήθεια σας ...μόλις παρέλαβα τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου και δεν καταλαβαίνω τίποτα ... δεν έχει φυσιολογικές τιμές δίπλα δεν λέει τίποτα ... οι τιμές μετά το 0 είναι με 100γρμ γλυκόζη και είναι οι εξής:

0 ---> 83

60---> 132

120--> 121

180--> 46

Περιμένω αγωνιωδώς απαντήσεις από όποια γνωρίζει σας παρακαλώ!!!

δείξτα του γιατρού σου, αυτός ξέρει, όμως πως και δεν έχει φυσιολογικές τιμές το μικροβιολογικό δίπλα? Βασικά όταν την έκανα πρώτα μίλησε ο μικροβιολόγος, μετά ο γυναικολόγος και τέλος ο διαβητολόγος.

Κι εμένα το 46 μου φαίνεται πολύ χαμηλό και κάτι παίζει. Για τα άλλα δεν ξέρω. Ο γιατρός σου θα καταλάβει αμέσως.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Στην βιοιατρική τις έκανα αλλά δεν λέει τίποτα για φυσιολογικές τιμές το χαρτί με τα αποτελέσματα. Ραντεβού με τον γιατρό έχω στις 15 του μήνα πιστεύετε ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί του νωρίτερα ? Είναι κάτι το σοβαρό το 46? Να προσθέσω εδώ ότι στην τελευταία μέτρηση στις 1 το μεσημέρι με τόσο αίμα που μου πήραν και νηστικιά από τις 9 το προηγούμενο βράδυ σχεδόν έχασα τις αισθήσεις μου και οι κοπέλες εκεί μου είπαν να φάω κάτι γιατί έπεσε το ζάχαρο μου απότομα και τελικά είχαν δίκιο. Μετά από μια καραμελίτσα ήταν όλα καλά ... όταν δε έφαγα και κανονικά όλα ήταν ok.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω περυσι ειχα παει 65 κιλα επειδη ετρωγα συνεχεια 2 λακτα τη μερα---απο κουραστικο προγραμμα στη δουλεια λογω αγχους!!!εκανα καμπυλη περυσι και εδειξε το σακχαρο

0'=80

60'=200 !!!!! και μετα επεσε παλι....στα 70κατι κ στα 60 κατι....

 

τωρα ειμαι εγκυος...ειχα ηδη επανελθει στα φυσιολογικα μου 54 κιλα με διατροφη κ παρακολουθηση απο ενδοκρινολογο εδω και 1χρονο.....ο γυναικολογος μου φοβηθηκε με το παρελθον μου και μου ζητησε να κανω καμπυλη ...εκανα σημερα....εκλεισα την 16η βδομαδα!!! λοιπον, τρωω γλυκα με μετρο κ μετα το φαγητο παντα---οχι καθε μερα!!- ωστε να μην ανεβαζουν το σακχαρο, τα αποτελεσματα ηταν

0'= 82

60'= 102

120'= 82 και 180'= 72....νομιζω οτι ειναι καλα τα αποτελεσματα αλλα καπου διαβασα οτι στην κυηση τα ορια σακχαρου ειναι διαφορετικα γιατι τραβαει το παιδι....εγω τις εκανα στη βιοιατρικη που γραφει φυσιολογικες τιμες ως 110 το ανωτερο....τελοςπαντων, την τριτη θα παω στο γιατρο κ ελπιζω να εχω καλα νεα!!!!καλα αποτελεσματα κ στις υπολοιπες κοπελες!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην βιοιατρική τις έκανα αλλά δεν λέει τίποτα για φυσιολογικές τιμές το χαρτί με τα αποτελέσματα. Ραντεβού με τον γιατρό έχω στις 15 του μήνα πιστεύετε ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί του νωρίτερα ? Είναι κάτι το σοβαρό το 46? Να προσθέσω εδώ ότι στην τελευταία μέτρηση στις 1 το μεσημέρι με τόσο αίμα που μου πήραν και νηστικιά από τις 9 το προηγούμενο βράδυ σχεδόν έχασα τις αισθήσεις μου και οι κοπέλες εκεί μου είπαν να φάω κάτι γιατί έπεσε το ζάχαρο μου απότομα και τελικά είχαν δίκιο. Μετά από μια καραμελίτσα ήταν όλα καλά ... όταν δε έφαγα και κανονικά όλα ήταν ok.
δεν σου έχει πεί μόλις βγαίνουν οι εξετάσεις σου να του της λές :confused:

Από ραντεβού σε ραντεβού σε πάει? Κλείσε τότε ραντεβού θα έλεγα.

Εμένα δε μου φαίνονται φυσιολογικά αυτά και το να σου πέφτει το ζάχαρο αλλά γιατρός δεν είμαι...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

εκανα και εγώ την καμπύλη σακχάρου εχθές και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής

 

με 75mg γλυκόζης

0' 99

60' 172

120' 101

 

Ο γιατρός μου ειπε ξερά ότι εχω σάκχαρο και να πάω σε ενδοκρινολόγο(η γυναίκα του είναι ενδοκρινολόγος , απλά το αναφέρω).

Μου είπε επίσης οτι το όριο σε νηστεία για εγκυμοσύνη ειναι 92 και όχι 110 που γράφουν πάνω τα χαρτιά των μικροβιολογικών.Στις πρωτες αιματολογικές που είχα κάνει στην αρχή της κύησης το το σάκχαρο μου ήταν 92 και τον είχα ρωτήσει τότε αν ειμαι οκ γιατί το όριο ηταν 110 και εγώ είχα 92 και μου λέει όχι εισαι μια χαρα.

. Επικοινώνησα και με άλλο μικροβιολογικό και μου ειπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι τέτοιο και ότι τα όρια είναι για όλους ίδια.

Εγω έκοψα την ζάχαρη τελείως και θα προσέξω μερικές μερες και μετά θα πάω να κανω μια απλή εξέταση σακχάρου αφου το προβλημα ηταν στην αιμοληψία σε νηστεία.Επισης να σας πω ότι εφαγα πολλα γλυκα εκεινες τις μέρες και επίσης το προηγουμενο βραδυ ετρωγα παγωτό το βούρλο!:rolleyes: απλά με αφησε πολυ στον αέρα ο γιατρός και υποψίαζομαι διάφορα.Εσείς τι λέτε θα ζήσω????

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι το πρόβλημα είναι το ζάχαρο νηστείας, αν και είναι λίγο τσιμπημένο.

Η δεύτερη τιμή είναι λίγο ανεβασμένη. Στην εγκυμοσύνη μία ώρα μετά το φαγητό πρέπει το ζάχαρο να είναι κάτω από 120.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα η καμπυλη σακχαρου δεν γινεται με φαγητο...πρεπει να εισαι 12ωρες νηστικη πριν πας για την εξεταση....εγω εκανα στον 3ο μηνα την καμπυλη...με 100γρ γλυκοζης και ειχε βγει{ 0'=80, 60'=102, 120'= 85 κ 180'= 80}..δηλαδη 4 αιμοληψιες....τωρα ειμαι στην 27η βδομαδα κ την εκανα παλι την προηγουμενη βδομαδα παλι με 100γρ γλυκοζης κ τα αποτελεσματα ηταν { 0'= 80, 60'= 150, 120'= 85 κ 180'=80}....ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ολα καλα...το οριο ειναι 180...που θεωρειται λιγο τσιμπημενο....πανω απο 180 θελει προσοχη...αλλα εξαρταται κ απο τα κιλα της εγκυμονουσας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...