Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπουκαλια πλαστικα...


Recommended Posts

σημερα πηγαμε να μιλησουμε με της δασκαλες.τη θα εχουμε στησ τσαντες τη θα μαθαινουμε κτλ.

το ωραιο ιταν οτι ειπαν οτι πιο καλα και πρακτικα ειναι να εχουν τα παιδια μπουκαλακια πλαστικα νερο!!!:roll:

εγω φυσικα πεταχτηκα και ειπα οτι τα πλαστικα ειναι Ανθυγιεινά!!!!

εννοειτε οτι θα συνεχισω να την βαζω το μεταλικο μπουκαλι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχεις δίκιο. Χειρότερα όμως και από τα πλαστικά μπουκάλια είναι τα παγουρίνα, οπότε γιαυτό ίσως να υπέδειξαν τα πλαστικά μπουκάλια έναντι των παγουρίνων.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Και εγώ πλαστικό παγουρίνο έχω στον πιτσιρικά μου.Γνωρίζω ότι είναι καλύτερα τα μεταλικά , αλλά ολα όσα έχω δει έχουνε δυσκολο άνοιγμα και κλείσιμο και δεν έχουν καλαμάκι.Είμαι ακόμα σε αναζήτηση.Άμα κάποια κοπέλα έχει βρει κάτι που να είναι μεταλικό και με καλαμάκι , παρακαλώ ας το γράψει γιατί με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα παγουρινο εχω , ή το μπουκαλακι αυτο με τα χρωματα τα διαφορα που βγαζει μια συγκεκριμενη εταιρεια οπου το αλλαζω καθε εβδομαδα.

Απο μικρο με πλαστικο πινει και δεν εχει κατι ,οσο τα προσεχουμε τοσο ευαισθητα θα ειναι μετα τα μικρα μας.

Αυτο με το μικρο μπουκαλι που ειπα ειναι πολυ βολικο και το αλλαζεις καθε εβδομαδα ;) σε αλλο χρωματακι .

Link to comment
Share on other sites

Ενα παγουρινο εχω , ή το μπουκαλακι αυτο με τα χρωματα τα διαφορα που βγαζει μια συγκεκριμενη εταιρεια οπου το αλλαζω καθε εβδομαδα.

Απο μικρο με πλαστικο πινει και δεν εχει κατι ,οσο τα προσεχουμε τοσο ευαισθητα θα ειναι μετα τα μικρα μας.

Αυτο με το μικρο μπουκαλι που ειπα ειναι πολυ βολικο και το αλλαζεις καθε εβδομαδα ;) σε αλλο χρωματακι .

 

Καλή η ιδέα σου..

Εννοείς τα μικρά μπουκαλάκια του νερού ε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο. Χειρότερα όμως και από τα πλαστικά μπουκάλια είναι τα παγουρίνα, οπότε γιαυτό ίσως να υπέδειξαν τα πλαστικά μπουκάλια έναντι των παγουρίνων.

 

σωστα,αλλα εγω πειρα κατι ειδικα.SIGG λεγονται.και δεν ειναι τοξικα..20 ευρω κανει το μπουκαλι...ενοειτε οχι αυτα απο το jumbo...

Link to comment
Share on other sites

http://www.cookshop.gr/Products.aspx?nodeSerial=001001001002010001&nodeId=128[/quote

 

αυτα εχω και εγω!!!μονο που τα πιρα απο γερμανια....ουτε τοξικες ουσιες ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30030

 

ΝΑ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ....ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ..

 

εμ για αυτο δεν περνω πλαστικα.....λεω να τυπωσω το αρθρο και να το δωσω στην δασκαλα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η απάντηση για τα πλαστικά μπουκάλια και τα παγουρίνο. Οι γονείς μας πριν από 20-25 χρόνια δεν είχαν την ενημέρωση που είχαμε εμείς και είναι κρίμα να μην ακούμε....

Ένα μεταλλικό μπουκάλι ανοξείδωτο και όχι από αλουμίνιο, είναι πολύ καλύτερο από πλαστικά μπουκαλάκια έστω και αν τα αλλάζετε κάθε εβδομάδα.

 

Όσο μπορούμε να τα προφυλάσσουμε τα παιδάκια... μην κοιτάμε τι κάναμε εμείς ως παιδιά...

Τότε δεν βομβαρδιζόμασταν από την σημερινή ακτινοβολία και ίσως τα τρόφιμα δεν ήταν τόσο μεταλλαγμένα όσο τώρα... Τα σημερινά παιδιά είναι σε χειρότερη θέση από εμάς ως προς τα παραπάνω πράγματα. Και στη τελική δείτε το και ως θέμα προστασίας περιβάλλοντος, λιγότερα πλαστικά = περισσότερη προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε κάποια κοπέλα είχε ένα παγουρίνο σε όλο το δημοτικό ενώ το πλαστικό καλό είναι να αλλάζετε συχνά γιατί υπόκειται σε φθορά. Δεν έχετε παρατηρήσει τα τάπερ με τα χρόνια αν δεν τα χρησιμοποιείτε συχνά φαίνονται σαν να κολάνε; Μετά με τα παγουρίνα τίθεται θέμα υγιεινής γιατί υπάρχουν τμήματα στο καπάκι από εκεί που πίνει το παιδί που δεν πλένονται με σφουγγάρι αλλά μόνο ξεπλένονται με νερό. Όσο πιο πολύπλοκη η έξοδος του νερού τόσο πιο πολλά μικρόβια μπορεί να μαζεύει. Το καλαμάκι επίσης μπορεί το παιδί να το μασάει ασυναίσθητα, κλπ. Νομίζω κάτι τέτοιο http://shop.cynergreen.com/reusable-water-bottles/kids.html από ανοξείδωτο ατσάλι και με μεγάλο στόμιο είναι το πιο κατάλληλο γιατί πλένονται όλα τα τμήματα με ζεστό νερό και σφουγγάρι. Τα αθλητικού τύπου μπουκάλια που πίνεις από το καπάκι τα βρίσκω ανθυγιεινά για επαναλαμβανόμενη χρήση εκτός και αν το καπάκι αποστειρώνεται περιοδικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το παιδί είναι προσεκτικό.Μπορείς να πάρει ένα μπουκάλι γυάλινο σε μικρό μέγεθος.Το γυαλί είναι ποιο υγιεινό υλικό από όλα.Να βάλεις αυτοκόλλητα που του αρέσουν,αυτοκόλλητο με το όνομα του.Εγώ βρήκα ένα γυάλινο το οποιο όταν τελείωσε η σάλτσα (κετσαπ) το χρησιμοποιησα για μπουκαλάκι νερού.Το πήρα απο το σουπερ μάρκετ

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί είναι προσεκτικό.Μπορείς να πάρει ένα μπουκάλι γυάλινο σε μικρό μέγεθος.Το γυαλί είναι ποιο υγιεινό υλικό από όλα.Να βάλεις αυτοκόλλητα που του αρέσουν,αυτοκόλλητο με το όνομα του.Εγώ βρήκα ένα γυάλινο το οποιο όταν τελείωσε η σάλτσα (κετσαπ) το χρησιμοποιησα για μπουκαλάκι νερού.Το πήρα απο το σουπερ μάρκετ

 

 

Το γυάλινο μπουκάλι στο σχολείο είναι πολύ κακή ιδέα γιατί το δικό μας το παιδί μπορεί να είναι προσεκτικό αλλά για τα άλλα δεν μπορούμε να ξέρουμε και τα ατυχήματα συμβαίνουν πριν το πάρει κανείς χαμπάρι.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...