Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΑΣΩ


emanuela

Recommended Posts

κορίτσια?? νομίζετε ότι δεν τα ταίζουν εκεί μέσα με ζαχαρόνερο τις πρώτες μέρες και μετά με το Almiron ..?

με το που γέννησα είπα στη γιατρό μου και στο νοσηλευτικό προσωπικό ότι ΘΕΛΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!!! μέχρι και στο καρτελάκι που βάζουν στα πυρεξάκια είχαν γράψει Μ.Θ. (Μητρικός Θηλασμός) ΑΛΛΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μου το φέρνανε το παιδί και στα χειλάκια της είχε ένα στρογγυλό σημαδάκι απο γάλα!! όσο κι αν φώναξα .. όσο κι αν είπα ότι θα σηκωθώ να φύγω με γράψανε ΚΑ ΝΟ ΝΙ ΚΑ !! Εκείνες για να είναι ήσυχες και να μη τις ζαλίζουν τα μωρά, τα μπουκώνουν με ξένο γάλα .. :mad:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 319
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα στο Ιασώ το Μάρτιο του 2007, ήμουν σε δίκλινο και είχα απίστευτη στήριξη στο θηλασμό από όλες τις κοπέλες ... και ναι το μωρό μου το άφηναν όσο ήθελα ... μπορεί να ακουγεται τελειως εξωπραγματικό αυτό το σενάριο και εγω ειλικρινα δεν το περιμενα ... είχα πάει προκατελλημένη και ετοιμοπόλεμη :lol: ... δες και εδώ που τα γράφω πιο αναλυτικά ....

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5915&start=0

ακριβως τοιδιο συνεβη και σε μενα και μαλστα τοδικλινο δν το ειχα ζητησει και δε θα επαιρναν τα λεφτα που αντιστοιχουσαν μονο τη διαφορα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

emmanuela ευχαριστω για την απαντηση..εχω ηδη παει στο Ελενα και εχω παρακολουθησει διωρο σεμιναριο για το θηλασμο κατατοπιστηκοτατο και με καλυψε σε πολλα..στην πραξη θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΘΑ Η ΘΕΛΑ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΘΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΟΤΙ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΙΑΣΩ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ BABY FRIENDLY HOSPITAL, ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ROOMING IN ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΛΙΝΩΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΜΕΤΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΑΣ .ΑΝ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΣΤΟ ΚΟΥΝΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ..ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΙΩΣΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΕΣ ΤΟ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΟΡΟΦΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΙΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ .ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΠΡΨΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ. ΕΠΛΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ

xrispi

Link to comment
Share on other sites

..... ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ROOMING IN ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΛΙΝΩΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΜΕΤΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΑΣ .ΑΝ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΣΤΟ ΚΟΥΝΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ..ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΙΩΣΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΕΣ ΤΟ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......

 

Με σόκαρες γιατί σε επιβεβαίωσε πλήρως μία κοπέλα από τον 5ο όροφο του ΙΑΣΩ που μόλις μίλησα! :shock: Όντως μπορείς να έχεις το /τα μωρο/ ά συνέχεια μαζί ! Μπράβο ΙΑΣΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΘΑ Η ΘΕΛΑ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΘΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΟΤΙ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΙΑΣΩ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ BABY FRIENDLY HOSPITAL, ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ROOMING IN ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΛΙΝΩΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΜΕΤΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΑΣ .ΑΝ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΣΤΟ ΚΟΥΝΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ..ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΙΩΣΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΕΣ ΤΟ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΟΡΟΦΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΙΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ .ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΠΡΨΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ. ΕΠΛΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ

 

και για να επιβεβαιωσουμε και την φιλη μας emmanuela να ρωτησω την xrysa που ειναι εκ τω εσω οτι ναι μεν με δικη μου δηλωση μπορω να εχω το μωρο συνεχεια μαζι μου αλλα τη φροντιδα του για αλλαγμα η αν θελω για λιγες ωρες να το δωσω μεσα με τα αλλα νεογνα για να ξεκουραστω την εχω σαν επιλογη..ετσι δεν ειναι?η το κανουν σαν τα δημοσια νοσοκομεια δηλαδη εφοσον υπογραφεις αποκλειστικη ευθυνη του βρεφους να αναλαβεις και ολα τα αλλα (αλλαγμα κλπ)..?

Link to comment
Share on other sites

emmanuela ευχαριστω για την απαντηση..εχω ηδη παει στο Ελενα και εχω παρακολουθησει διωρο σεμιναριο για το θηλασμο κατατοπιστηκοτατο και με καλυψε σε πολλα..στην πραξη θα δουμε..

 

Να σε ρωτήσω κάτι?? Για τα μαθήματα στο Ελενα εκλεισες ραντεβού ή πήγες ετσι χύμα?? Γιατί παιρνω τηλεφωνο εδω και 10 μερες για να μαθω τι πρεπει να κανω για να το παρακολουθήσω και δεν το σηκωνει ποτε κανείς... Και είμαι ηδη στην 33η εβδομαδα τωρα, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩΩΩΩΩ...

Link to comment
Share on other sites

emmanuela ευχαριστω για την απαντηση..εχω ηδη παει στο Ελενα και εχω παρακολουθησει διωρο σεμιναριο για το θηλασμο κατατοπιστηκοτατο και με καλυψε σε πολλα..στην πραξη θα δουμε..

 

Να σε ρωτήσω κάτι?? Για τα μαθήματα στο Ελενα εκλεισες ραντεβού ή πήγες ετσι χύμα?? Γιατί παιρνω τηλεφωνο εδω και 10 μερες για να μαθω τι πρεπει να κανω για να το παρακολουθήσω και δεν το σηκωνει ποτε κανείς... Και είμαι ηδη στην 33η εβδομαδα τωρα, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩΩΩΩΩ...

 

Γνωρίζει κάποια κοπέλα αν γίνονται αντίστοιχα μαθήματα θηλασμού στο Αττικόν; και αν ναι πρέπει να γεννήσεις πρώτα ή πας πριν;

Link to comment
Share on other sites

emmanuela ευχαριστω για την απαντηση..εχω ηδη παει στο Ελενα και εχω παρακολουθησει διωρο σεμιναριο για το θηλασμο κατατοπιστηκοτατο και με καλυψε σε πολλα..στην πραξη θα δουμε..

 

Να σε ρωτήσω κάτι?? Για τα μαθήματα στο Ελενα εκλεισες ραντεβού ή πήγες ετσι χύμα?? Γιατί παιρνω τηλεφωνο εδω και 10 μερες για να μαθω τι πρεπει να κανω για να το παρακολουθήσω και δεν το σηκωνει ποτε κανείς... Και είμαι ηδη στην 33η εβδομαδα τωρα, ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩΩΩΩΩ...

 

καλεσε στο 210-6462782, 210-6402360 κεντρο μητρικου θηλασμου και ρωτησε τους σχετικα με το ποτε ειναι το επομενο προγραμματισμενο σεμιναριο..ειναι δωρεαν και ειναι 10πμ-12μμ (2 ωρες δηλ)..η μαια που μας εκανε την παρουσιαση ηταν πολυ καλη και κατατοπιστηκη και το καλυτερο ειναι οτι υπαρχει διαλογος και μεσω των ερωτησεων ολων των κοριτσιων που ειναι σε κυηση λυνονται σημαντικες αποριες και θιγονται λεπτομερειες..

επισης ειπαν οτι και για οσες γυναικες δεν γεννησουν στο Ελενα αλλα σε αλλο μαιευτηριο το τμημα ειναι διαθεσιμο για τηλεφωνικες η επι τοπου (στο Ελενα) συμβουλες σχετικα με το θηλασμο.

 

επισης να πω οτι στο Mothercare Περιστεριου (επι της Λ. Κηφισσου) υπαρχουν προγραμματισμενες συναντησεις για τις 10/11 και 24/11 με μαια η οποια ερχεται απο το ΕΛΕΝΑ ομως εκει πρεπει να εχετε ηδη δηλωσει εστω και τηλεφωνικα συμμετοχη..γινεται στον 2ο οροφο στις 18.30 απο οσο ξερω..

Link to comment
Share on other sites

To μέτρο αυτό είναι πολύ πρόσφατο και όντως ισχύει. Μην εξετάζετε τι γινόταν πριν απο μήνες, δεν συζητώ πριν χρόνια...

 

Γνωστή μου γέννησε πριν λίγες μέρες στο ΙΑΣΩ και δεν ηταν σε μονόλινο αλλά ειχε συνεχώς το μωράκι της μαζί, το έπαιρναν μονο για αλλαγμα και εξετάσεις.

 

Το μονο που πρέπει να κάνετε είναι να το ζητήσετε και νομίζω υπογράφετε κάποιο χαρτί και τέλος.

 

Πολύ καλό που έγινε!

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι φοβερά νέα!!

Κ εγώ στο Ιασώ θα γεννήσω σε κανα μηνάκι και θέλω τόσο πολύ να καταφέρω να θηλάσω και να έχω αν είναι δυνατόν μια βοηθεια.. Καταπληκτικό το οτι εφαρμόζουν το rooming in!! Εχω κατενθουσιαστεί.

Πάντως σε 10 μέρες θα πάω με την γιατρό μου για να μου δείξει τα κατατόπια και εκει θα τους ρωτήσω για τα πάντα.

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ Η ΘΕΛΑ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΚΑΘΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΟΤΙ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΙΑΣΩ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ BABY FRIENDLY HOSPITAL, ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ROOMING IN ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΛΙΝΩΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΣΑΣ ΜΕΤΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΑΣ

Πολύ χαίρομαι που ακούω αυτό το νέο. Ευχαριστούμε xrysa για την ενημέρωση. Εγώ γέννησα τον Μάιο άρα δεν πρέπει να ήταν εφικτό τότε το καινούργιο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

πως παμε απο τιμες στο Ιασω? Εγινε τελικα η ετησια αυξηση? γιατι ο γιατρος μου κατι ειπε πως μαλλον φετος δεν θα γινει γιατι εγιναν πολλα παραπονα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αύξηση τιμών εννοείς?

Εμένα ατό το τιμολόγιο μου δώσαν και δεν ανέφεραν τίποτα για ενδεχόμενη αύξηση....

Δλδ παίζει να είναι παραπάνω σε 1 μήνα που γεννάω??

Link to comment
Share on other sites

Και μενα περισυ τα ιδια μου ειχε πει η γιατρος μου κ οντως καθε Νοεμβριο αλλαζουν τις τιμες! μακαρι φετος να μην γινουν αυξησεις γιατι οι τιμες ειναι ηδη πολυ υψηλες.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

και για να επιβεβαιωσουμε και την φιλη μας emmanuela να ρωτησω την xrysa που ειναι εκ τω εσω οτι ναι μεν με δικη μου δηλωση μπορω να εχω το μωρο συνεχεια μαζι μου αλλα τη φροντιδα του για αλλαγμα η αν θελω για λιγες ωρες να το δωσω μεσα με τα αλλα νεογνα για να ξεκουραστω την εχω σαν επιλογη..ετσι δεν ειναι?η το κανουν σαν τα δημοσια νοσοκομεια δηλαδη εφοσον υπογραφεις αποκλειστικη ευθυνη του βρεφους να αναλαβεις και ολα τα αλλα (αλλαγμα κλπ)..?

 

ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΜΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΣΕΙΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΑ ΕΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΧΑΡΤΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ.

xrispi

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν 2 εβδομαδες στο ΙΑΣΩ σε μονοκλινο και ειχα δηλωσει αποκλειστικο θηλασμο. Το μωρο μου το αφηνανε οσο ηθελα και με ρωτησαν μαλιστα εαν επιθυμουσα να το εχω συνεχεια μαζι μου ( με ΚΤ ηταν σχεδον αδυνατον βεβαια ). Οι κοπελες ηταν πολυ εξυπηρετικες και βοηθουσαν πολυ στον θηλασμο. Απο αυτην την αποψη μονο με καλες εντυπωσεις εμεινα αν και δεν το περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα!!! Την Δευτερα 3-11-08 στο ΙΑΣΩ και νοσηλευτικα απο την αρχη σε εξακλινο δωματιο στον 6ο οροφο. Η αλήθεια είναι πως ήμουν πολύ προκατελημενη. Με το που γεννησα και αφου θηλασα ΜΕΣΑ στην αιθουσα του τοκετου λεω στην νοσοκομα στην αιθουσα ανανηψης ΒΑΛΤΕ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΩΡΑΑΑΑΑ. Μου λέει μας εχει ενημερωσει ο γιατρος σας μην ανησυχητε μολις ανεβητε στο δωματιο θα θα φερουμε το μωρακι σας. Γεννησα στις 3.35 εμεινα με το μωρο στην αιθουσα τοκετου μεχρι τις 4.30. Ανεβηκα στο δωματιο στις 5.00 και 10 λεπτα αργοτερα μου εφεραν το μωρο με καρτελακι μητρικου θηλασμου και μια μαια ηρθε να μου δειξει πως να τον βαλω στο στηθος. Μου τον αφησαν πολυ ώρα όπως και καθε φορα που μου τον έφερναν. Ρωτησα για το rooming in και μου επιβεβαιωσαν πως γινεται απλως υπογραφεις τυπικα ένα χαρτι. Δεν το επελεξα τελικά γιατι το δωματιο μαζευε πολύ κοσμο και δεν το θεωρησα ότι καλύτερο. Είμαι σιγουρη πως του έδιναν μονο μητρικο γαλα. Τις οποιες αμφιβολιες μου τις ελυσα αργοτερα.

1. Πως γινοταν το μωρο να ξυπναει σε συγκεκριμενες ωρες και οταν πας σπιτι ξυπναει καθε 1/2, 1, 2,3 ωρες????

- Αυτο γινεται οπως μου ειπε η μαια του νοσοκομειου γιατι τα μωρα εχουν αναγκη απο υπνο τις πρωτες 3-4 μερες της ζωης του ενω μετα μπαινουν στο σταδιο της ανάπτυξης. Πραγματι 2 μερες ζητησα να τον κρατησω ενδιαμεσα στα προγραμματισμενα γευματα και ω του θαυματος ξυπνησε ακριβως την ωρα που αρχισαν να τα μοιραζουν!!!

2. Γιατι πολλές φορες είχε γουλίτσες στο στοματακι του μετα απο 4 περίπου ωρες που τον είχα ταισει.

- Μου είπαν πως γινεται γιατι τα΄αλλάξουν πριν να μας τα φερουν και μπορει να αναστατώνουν λίγο το στομαχάκι τους. Το ίδιο γινεται και στο σπίτι...

Ολες οι μαιες ήταν εξυπηρετικότατες, αφου μας μοίραζαν τα μωρά περνούσαν μετα απο λίγο να μας ρωτήσουν αν χρειαζόμασταν βοήθεια, ενω το σεμινάριο που γινόταν καθε πρωι 11-12.30 ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!

Και η κοπέλα που ήταν διπλα μου που είχε γεννήσει πριν απο 2 χρονια ξανα μου είπε πως τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ.

Εφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις για το ΙΑΣΩ και το λεω σε οποιονδήποτε με ρωτήσει.

Τέλος όλοι μα όλοι υποστήριζαν τον μητρικο θηλασμό και βοηθούσαν όσες κοπέλες στο θάλαμο δυσκολεύονταν να θηλάσουν και ακουσα με τα αυτια μου νοσοκομα να λει στην διπλανη μου κοπέλα που είχε γεννήσει με καισαρική και ζητησε ξένο γάλα πως δεν θα της φέρει αλλά ήρθε και κάθισε μαζι της μεχρι να βρουν μια θέση που να την βολεύει, λόγω πόνων, να θηλάσει.

Ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και απο εμένα στο ΙΑΣΩ για την τεράστια πρόοδο που έχει κάνει!!!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ναι οπως τα λες γιατι περιμενω με μεγαλη χαρα να γεννησω και με μεγαλυτερη ελπιδα να θηλασω και να μην ταλαιπωρηθω εξαιτιας του προσωπικου..θα σου πω σε κανα μηνα και κατι

Link to comment
Share on other sites

τέλος του μήνα θα ξέρω κι εγω, πάντως είναι πολυ ενθαρρυντικά όλα αυτά, και, αν και είχα αμφιβολίες για το συγκεκριμένο μαιευτήριο διαβάζοντας άλλες κοπέλες, με όλα αυτά έχω αρχίσει να αναθεωρώ προς το καλύτερο φυσικά :!:

 

Περιμένω πως και πως... :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και 2 χρόνια πριν που γέννησα ειχα καλές εντυπώσεις, αλλά απο οτι διαβάζω τα πράγματα έγιναν ακομα καλύτερα στο ΙΑΣΩ. Πολύ χαίρομαι!

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...