Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροισοφαγικη παλινδρομιση σε αυτη την ηλικια


Recommended Posts

Πως την αντιμετωπιζεται?

Ως μωρο δεν ειχε προβλημα. Τα τελευταια 3 ομως χρονια με συχνοτητα 1 φορα το μηνα αντε το 2μηνο κανει εμετο. Το βραδυ οταν εχει φαει κανονικα.

Ακουμε τα υγρα να ανεβαινουν και εχουμε εξαγωγη.

Η γιατρος μας εδωσε φαρμακα να παρει κανα μηνα να δουμε πως θα παει. Δεν τα εχουμε παρει για μηνα μια και οι κρισεις ειναι αραιες. Πχ τωρα που εκανε εμετο το σαββατο θα τα παρει για καμια βδομαδα και μετα θα τα σταματησω.

Υπαρχει καποια διατροφη που θα μπορουσα να δοκιμασω? Το βραδυ βεβαια γιατι το μεσημερι τρωει στο σχολειο.

Εμετο κανει οταν εχει φαει κανονικα και μετα το γαλα. Συνηθως τον περνει αμεσως ο υπνος οποτε μαλλον δεν προλαβενει να χωνεψει. Το σαββατο ομως ξαπλωσε κατα τις 10 και μεχρι τις 1 εβλεπε ταινιες. Μετα ειπε οτι τον ποναει το στομαχι του και κατα τις 2 εκανε εμετο. Αυτη την φορα δεν ηρεμισε τελειως μια και ψιλοποναει ακομη και σημερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κόψτε το γάλα και τα γαλακτοκομικά..... Θα δεις αλλαγή και στη συμπεριφορά. Ποιος είναι ο μικρός ή ό μεγάλος;

 

Ο μεγαλος. Δεν μπορω να του τα κοψω αμεσως. Σημερα εχουν πιει πανω απο 1 λιτρο γαλα. Τυρια δεν πολυτρωνε. Καμια φορα κρεμα.

Τωρα για βραδυ το αραιωσα το γαλα και του το εδωσα χωρις καλαμακι για να το πιει πιο αργα..

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος. Δεν μπορω να του τα κοψω αμεσως. Σημερα εχουν πιει πανω απο 1 λιτρο γαλα. Τυρια δεν πολυτρωνε. Καμια φορα κρεμα.

Τωρα για βραδυ το αραιωσα το γαλα και του το εδωσα χωρις καλαμακι για να το πιει πιο αργα..

 

Βρε κοριτσαρα μου φαίνεται πολυ το ένα λίτρο γάλα σε αυτήν την ηλικία!Εκτος και αν εννοείς και οι δυο μαζι τότε ζητω συγγνώμη!Μηπως να προσπαθήσεις να μην δίνεις τόσο πολυ γαλατακι?Μου φαίνεται κουλο να κάνει παλλινδρομιση σε αυτήν την ηλικία!Και ποτε ξεκίνησε δηλαδη?Ετσι ξαφνικά?

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσαρα μου φαίνεται πολυ το ένα λίτρο γάλα σε αυτήν την ηλικία!Εκτος και αν εννοείς και οι δυο μαζι τότε ζητω συγγνώμη!Μηπως να προσπαθήσεις να μην δίνεις τόσο πολυ γαλατακι?Μου φαίνεται κουλο να κάνει παλλινδρομιση σε αυτήν την ηλικία!Και ποτε ξεκίνησε δηλαδη?Ετσι ξαφνικά?

Ενα λιτρο περιπου ο καθενας ηπιε.

Λοιπον ο μεγαλος που εχει προβλημα ηπιε

1 κυπελο 300μλ το πρωι που ξυπνησε

200μλ κατα τις 12 και αλλα 200 κατα τις 6 και 300 μλ πριν παει για υπνο (το νερωσα αυτο).

Ξεκινησε γυρω στα 2 οταν σταματησε να τρωει ποσοτητες. Καθε 1-2 μηνες οταν εχει φαει ικανοποιητικα (για μενα) κανει εμετο. Ενταξυ μπορει να περναει και σχετικες ιωσεις. Πχ μεσα Ιουνιου επαθε γαστριτιδα. Εκανε εμετο, σφαδραζε απο τους πονους και ψηθηκε στον πυρετο (ενα 24ωρο 39-40). Τωρα (το σαββατο) δεν εκανε πυρετο ουτε ποναγε τοσο πολυ οσο τον Ιουνιο. Ποναγε ομως αρκετα γιατι πηγαμε σχολειο και γυρισε σπιτι γιατι φοβηθηκε οτι δεν θα αντεχε και συνηθρε αργοτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε διαπιστώσει αν έχει δυσανεξία στη λακτόζη;

 

Δεν μου φαίνεται για ΓΟΠ γιατί το πρόβλημα εμφανίζεται πάντα σε σχέση με το γάλα. Έτσι δεν είναι?

 

Δες και εδώ σχετικά:

 

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=418

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

γιατί σας φαίνεται περίεργο? ερευνες λενε ότι σχεδόν 1 στους 3 ενήλικες πάσχει από ΓΟΠ. δεν αφορά μόνο τα βρέφη.

προσπαθησε το παιδί να μην ξαπλώνει μετά το φαγητό, τουλάχιστον για μια ωρα. δε νομίζω να φταιει το γάλα (αν και με τόσο μεγάλη ποσότητα γάλακτος που πίνει ειναι πολύ πιθανό να παρουσιασει σιδηροπενική αναιμία).

σε γιατρό πήγατε?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί σας φαίνεται περίεργο? ερευνες λενε ότι σχεδόν 1 στους 3 ενήλικες πάσχει από ΓΟΠ. δεν αφορά μόνο τα βρέφη.

προσπαθησε το παιδί να μην ξαπλώνει μετά το φαγητό, τουλάχιστον για μια ωρα. δε νομίζω να φταιει το γάλα (αν και με τόσο μεγάλη ποσότητα γάλακτος που πίνει ειναι πολύ πιθανό να παρουσιασει σιδηροπενική αναιμία).

σε γιατρό πήγατε?

 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, δεν είπα ότι είναι περίεργο. Απλώς αν είχε ΓΟΠ θα εκδηλωνόταν και σε άλλες στιγμές και όχι μόνο όταν πίνει γάλα (το ίδιο λέμε:))

 

Επίσης αυτό που λες για τη σιδηροπενική αναιμία δεν ισχύει. 1 λίτρο την ημέρα δεν είναι τόσο τραγική ποσότητα

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει δυσανεξια στην λακτοζη. Καναμε εξετασεις για αλεργιες τον Μαιο και βγηκαν καθαρες. Θα μπορουσε να τον πειραζει και η σαλτσα στην πιτσα ή ο συνδιασμος γαλα με σαλτσα. Γαλα πινει πολυ καθε μερα οποτε αν ειχε προβλημα θα ειχαμε πολυ πιο συχνα εμετους.

 

Η γιατρος μας εδωσε Lorsec για κανα μηνα γιατι εχει και ασχημη αναπνοη πολυ συχνα. Γαστροσκοπιση δεν καναμε γιατι ειπε οτι και να κανουμε στο τελος Lorsec θα μας δωσει. Το θεμα ειναι οτι μια και κανει αραια εμετο δεν μπορουμε να ξερουμε αν τον βοηθησε το φαρμακο ή οχι.

(και το σιδηρο του και ο εματοκριτης του ηταν μια χαρα παρα το οτι εχει και στιγμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...