Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

σ' ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! θα το δοκιμασω και θα σου πω.

Μαρια-γιακ συμφωνω με την eliana. μην προτιμας προϊοντα πολυ επεξεργασμενα, οσο μπορεις. σ' ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.[/

 

καλημέρα έχετε δίκαιο απλά μου γίνετε πιο νόστιμο από το αλεύρι του φούρνου

θα κάνω πρόβα πάλι να δω. ευχαριστώ

έκανα λουκουμάδες εντάξει δεν ήταν και χαλια απλά δεν μου βγήκαν τοσο αφράτη......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγοραζει καμμια κοπελα ΜΑΥΡΟ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ για ψωμακι; Αγοραζα τελευται απο το φουρνο της γειτονιας κ εφτιαχνα ενα καταπληξτικο ψωμακι που γινοταν αναρπαστο.Σαν το γερμανικο με τους σπορους.Πριν μερικες μερες μου ηταν στο τελειωμα κ πηγα στο φουρνο να αγορασω.Σταματησε να φερνει το συγκεκριμενο προιον κ μου εδωσε ενα αλλο πολυσπορο που δεν ειναι μαυρο.Το ψωμι που βγαινει δεν εχει καμμια σχεση με το προηγουμενο. Εχω κανει διαφορες δοκιμες.Τη μια βγαινει κατικωμενο κ δεν τρωγεται την αλλη ωραιο εξωτερικα κ μεσα αψητο.Εχω φτιαξει τρια διαφορετικα κ τα τρια τα πεταξα. Εχω σκασει.Τετοια ψωμια δεν τα εφτιαχνα ουτε οταν πηρα τον kenwood που πειραματιζομουν.Που θα μπορουσα να βρω; Να παρω σβαρνα τους φουρνους;

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα, μετα απο πολλα πειραματα, κατεληξα στο συμπερασμα οτι φταιει αυτο το βιολογικο αλευρι που παιρνω και δεν μου πολυφουσκωνει. απο γευση και υφη παντως σκιζει.

 

αλευρι για πολυσπορο ψωμι ειδα σ' ενα μεγαλο Σκλαβενιτη, αλλα δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες (μαρκα και συστατικα), γιατι δεν το επιασα καθολου να το εξετασω. γιατι δεν παιρνεις σκετο αλευρι και σπορους ξεχωριστα και να το φτιαξεις μονη σου;

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα, μετα απο πολλα πειραματα, κατεληξα στο συμπερασμα οτι φταιει αυτο το βιολογικο αλευρι που παιρνω και δεν μου πολυφουσκωνει. απο γευση και υφη παντως σκιζει.

 

αλευρι για πολυσπορο ψωμι ειδα σ' ενα μεγαλο Σκλαβενιτη, αλλα δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες (μαρκα και συστατικα), γιατι δεν το επιασα καθολου να το εξετασω. γιατι δεν παιρνεις σκετο αλευρι και σπορους ξεχωριστα και να το φτιαξεις μονη σου;

 

Το μαυρο πολυσπορο εχει μεσα διαφορα ειδη αλευρων σικαλη ολικης κτλ κ πολλα συστατικα οπως βρωμη λιναροσπορο ηλιοσπορο κριθαρι κ αρκετα αλλα που δεν τα θυμαμαι ολα. Τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να παρω ολικης κ να βαζω μεσα σπορους.Αλλα επειδη το εκανα πιο παλια δεν πιανει ουτε στο 60% την ποιοτητα του μαυρου πολυσπορου.Βρηκα τους κυλινδρομηλους χαλκιδικης που εχουν υποκαταστημα στην αθηνα.Εχουν το αλευρι που ψαχνω αλλα δεν ξερω σε ποια σημεια το πουλανε. Λεω να παρω ενα τηλ αυριο να ρωτησω τα σημεια πωλησης.Εχω σκασει.Αυτο το ψωμακι που καταφερνα να φτιαξω το αγοραζα πριν μια δεκαετια απο τον κατσελη κ πληρωνα το μισο κιλο ψωμι 500-700 δρχ.Τοτε το ζητουσα ως βολκορν.Και τωρα που το φτιαχνω μονη μου σταματησε ο φουρναρης να το φερνει.Και οχι μονο αυτο αλλα εχει φοβερη διατροφικη αξια κ με βοηθουσε πολυ στο εντερο που ειχα προβλημα. Θα κοιταξω σε κανενα σουπερ μηπως βρω ως προσωρινη λυση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω κι εγω να το δοκιμασω αυτο το αλευρι που λες. αν βγαλεις ακρη ενημερωσε με.

 

πηρα ενα συσκευασμενο πολυσπορο μυλοι αγιου γεωργιου σημερα απο το καρφουρ κ θα φτιαξω μεχρι την κυριακη.Αυριο θα παω κ σε αλλους δυο φουρνους που εχω στη γειτονια μου να δω αν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον καινούργιο μου αρτοπαρασκευαστή (Kenwood 450):lol::lol::lol:

Ευκολάκι. Βάλαμε όλα τα υλικά μέσα στις ακριβείς ποσότητες και με τη σειρά που δίνει στο βιβλίο του και φτιάξαμε το πρώτο μας ψωμάκι!!!

Για τα γούστα μου βγήκε λίγο υγρό στο κέντρο. Θέλει άραγε περισσότερο αλεύρι?

Η ερώτησή μου είναι η εξής: όταν λέει "unbleached white bread flour" ποιο αλεύρι εννοεί? Εγώ χρησιμοποίησα ένα σε πορτοκαλί συσκευασία "ζυμωτό" των μύλων Αγ. Γεωργίου. Είναι το ίδιο? Επίσης, όταν λέτε αλεύρι "χωριάτικο" και "αλεύρι σιταριού τύπου 405" ποια εννούμε?

Μάλλον είμαι λίγο άσχετη με τα άλευρα τελικά:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χωριάτικο είναι αυτο που λες το κίτρινο, το ΄ζυμωτό΄ . Το 405 είναι μαλακό αλεύρι - εγω δεν ξέρω που να το βρω αυτο οπότε το αντικαθιστω με το κλασικό για όλες τις χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Χωριάτικο είναι αυτο που λες το κίτρινο, το ΄ζυμωτό΄ . Το 405 είναι μαλακό αλεύρι - εγω δεν ξέρω που να το βρω αυτο οπότε το αντικαθιστω με το κλασικό για όλες τις χρήσεις

 

Το μαλακό δεν είναι αυτό το κλασσικό το κόκκινο που γράφει απάνω "αλεύρι μαλακό"? Εγώ βασικά 3 αλεύρια ξέρω: για όλες τις χρήσεις, σκληρό και μαλακό. Με το μαλακό π.χ. κάνω μέχρι τώρα στο χέρι τη ζύμη για πίτσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχθές χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον καινούργιο μου αρτοπαρασκευαστή (Kenwood 450):lol::lol::lol:

Ευκολάκι. Βάλαμε όλα τα υλικά μέσα στις ακριβείς ποσότητες και με τη σειρά που δίνει στο βιβλίο του και φτιάξαμε το πρώτο μας ψωμάκι!!!

Για τα γούστα μου βγήκε λίγο υγρό στο κέντρο. Θέλει άραγε περισσότερο αλεύρι?

Η ερώτησή μου είναι η εξής: όταν λέει "unbleached white bread flour" ποιο αλεύρι εννοεί? Εγώ χρησιμοποίησα ένα σε πορτοκαλί συσκευασία "ζυμωτό" των μύλων Αγ. Γεωργίου. Είναι το ίδιο? Επίσης, όταν λέτε αλεύρι "χωριάτικο" και "αλεύρι σιταριού τύπου 405" ποια εννούμε?

Μάλλον είμαι λίγο άσχετη με τα άλευρα τελικά:lol::lol::lol:

 

Τον ιδιο εχουμε κ γενικα με τα αλευρα υπαρχει ενα θεμα.Καταρχην εγω αγοραζω αλευρι μονο απο το φουρνο της γειτονιας κ σε εκτακτη περιπτωση τυποποιημενο. Εχω καταληξει στα εξης. Το μαλακο,δυνατο κ σουπερ αλευρι κανουν τις φρατζολες πολυ φουσκωτες κ παναλαφρες κατι που εμενα δε μου αρεσει.Θελω πιο χωριατικα συμπαγη ψωμακια.Ετσι τα αλευρα που αγοραζω καθε φορα ειναι ολικης,πολυσπορο,σουπερ,δυνατο 70%, κιτρινο χωριατικο-σκληρο-σιμιγδαλενιο ειναι το ιδιο πραγμα μου ειπε ο φουρνος κ αγοραζω κ καλαμποκαλευρο.Παιδευτικα πολυ με τον συγκεκριμενο μηχανημα μεχρι να πετυχω ψωμι της προκοπης.Γενικοτερα οι συνταγες που εχει δεν μου αρεσαν.Τελικα προσαρμοσα στα προγραμματα τις δικες μου συνταγες.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ακομα το παλευω να βρω τη συνταγη που θελω. κι εμενα δεν μου αρεσουν τα ψωμια - μπομποτες, αλλα μου τη δινει καθε φορα που πεφτει 2 εκ. λιγο πριν το ψησιμο. κατα τ' αλλα βγαινει οπως λες, συμπαγες και χωριατικο. αγορασα και δικο μου αρτοπαρασκευαστη, γιατι ειχα ενα δανεικο απο τη κουμπαρα μου. οποια ενδιαφερεται και δεν εχει πολλα χρηματα να διαθεσει, πηρα απο το καρφουρ ενα με 70 ευρω. μου αρεσει γιατι κανει μακροστενο ψωμι, αρα με λιγοτερη ψιχα που μου αρεσει περισσοτερο. εχει 2 αναδευτηρες, φως και φορμακια για να κανεις μπαγκετουλες για σαντουιτς. τωρα για τη ποιοτητα, ο καιρος θα δειξει!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω αλευρι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ και το ψωμι γινεται τελειο. παντα φουσκωτο. παιρνω τσουβαλι γιατι εμεις εδω εχουμε στα χανια το εργοστασιο αλλα ομως εχουν και ολα τα σουπερ μαρκετ γιατι οταν μου τελειωνει το τσουβαλι αγοραζω απο το carrefour του ενος κιλου μεχρι να ξαναπαρω τσουβαλι. θα παθετε πλακα με το ψωμι που βγαινει. εχω δοκιμασει το μαυρο και το κλασσικο.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιο εχουμε κ γενικα με τα αλευρα υπαρχει ενα θεμα.Καταρχην εγω αγοραζω αλευρι μονο απο το φουρνο της γειτονιας κ σε εκτακτη περιπτωση τυποποιημενο. Εχω καταληξει στα εξης. Το μαλακο,δυνατο κ σουπερ αλευρι κανουν τις φρατζολες πολυ φουσκωτες κ παναλαφρες κατι που εμενα δε μου αρεσει.Θελω πιο χωριατικα συμπαγη ψωμακια.Ετσι τα αλευρα που αγοραζω καθε φορα ειναι ολικης,πολυσπορο,σουπερ,δυνατο 70%, κιτρινο χωριατικο-σκληρο-σιμιγδαλενιο ειναι το ιδιο πραγμα μου ειπε ο φουρνος κ αγοραζω κ καλαμποκαλευρο.Παιδευτικα πολυ με τον συγκεκριμενο μηχανημα μεχρι να πετυχω ψωμι της προκοπης.Γενικοτερα οι συνταγες που εχει δεν μου αρεσαν.Τελικα προσαρμοσα στα προγραμματα τις δικες μου συνταγες.

Επειδή κι εμένα μου αρέσει το ψωμί να είναι "συμπαγές", ποια συνταγή ακολουθείς εσύ για το χωριάτικο?

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω αλευρι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ και το ψωμι γινεται τελειο. παντα φουσκωτο. παιρνω τσουβαλι γιατι εμεις εδω εχουμε στα χανια το εργοστασιο αλλα ομως εχουν και ολα τα σουπερ μαρκετ γιατι οταν μου τελειωνει το τσουβαλι αγοραζω απο το carrefour του ενος κιλου μεχρι να ξαναπαρω τσουβαλι. θα παθετε πλακα με το ψωμι που βγαινει. εχω δοκιμασει το μαυρο και το κλασσικο.

 

Εχω παρει το αλευρι για ζυμωτο ψωμι αλλα δεν το εχω φτιαξει ακομα.Αυτο εννοεις σε τσουβαλι; Το εχω βρει σε 8κιλο η 10κιλο δεν θυμαμαι καλα στο καρφουρ κ συμφερει η τιμη στο τσουβαλακι γιατι το 1 κιλο κοστιζει περιπου 1,50 ευρω κ το τσουβαλακι περιπου 8 ευρω.Το θεμα ειναι οτι εγω δε θελω να χρησιμοποιω τυποποιημενα γιατι περιεχουν διογκωτικες υλες.Τουλαχιστον να τρωμε κατι πιο υγιεινο. Βεβαια οι περισσοτεροι φουρνοι που ρωτησα δε σου δινουν αλλο αλευρι εκτος απο σκληρο η μαλακο.Μονο στο φουρνο της γειτονιας μου βρισκω ολικης,μοναστηριακο κ πολυσπορο.Τι συνταγη κανεις με το αλευρι που αγοραζεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή κι εμένα μου αρέσει το ψωμί να είναι "συμπαγές", ποια συνταγή ακολουθείς εσύ για το χωριάτικο?

 

Χωριατικο συμπαγες

275 μλ νερο

1κτσ ελαιολαδο

200γρ αλευρι 70% δυνατο

100γρ καλαμποκαλευρο

200 γρ αλευρι σκληρο η χωριατικο

2κτγ αλατι

2κτγ ζαχαρη

1 1/4 μαγια

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εγώ τι βάζω και μου βγαίνει απίστευτο το ψωμί μου, όπως τα γραφω με αυτη την σειρα τα βάζω

 

- 320ml νερο

- 1 κουτ τσαγιού αλάτι

- 2 κουτ σουπας βουτυρο (μαλακό soft)

- 2 κουτ σουπας ζάχαρη

- 600 γρ αλευρι (για όλες τις χρήσεις)

- 1 φακελλάκι ξερή μαγιά...

 

Το βάζω στο απλό πρόγραμμα του ψωμιού και μου γίνετε ένα ψωμί τριόροφο και γευστικότατο....

 

Αυτο που δεν πετυχε είναι το κέικ που διάβασα δεν θυμάμαι σε ποια σελιδα το είχε αναφέρει μια κοπέλα που δεν εχει αυγα και ειναι σοκολατένιο...Εγινε μια μπαζίνα, ping pong στον τοίχο έπαιζες με αυτο!!! χααχχα

 

Ηθελα να ρωτησω αν βάλω τα κλασσικά υλικάπου βάζω το κανονικό κέικ μαρμπε που φτιαχνω με το μιξερ, θα γινει κανονικό κεικ και στον αρτοπαρασκευαστή λετε?

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο που δεν πετυχε είναι το κέικ που διάβασα δεν θυμάμαι σε ποια σελιδα το είχε αναφέρει μια κοπέλα που δεν εχει αυγα και ειναι σοκολατένιο...Εγινε μια μπαζίνα, ping pong στον τοίχο έπαιζες με αυτο!!! χααχχα

 

Ηθελα να ρωτησω αν βάλω τα κλασσικά υλικάπου βάζω το κανονικό κέικ μαρμπε που φτιαχνω με το μιξερ, θα γινει κανονικό κεικ και στον αρτοπαρασκευαστή λετε?

 

όχι για να φουσκώσει το κεικ και να γίνει αφράτο όπως το ξέρουμε θέλει να χτυπήσεις τα υλικά καλά, βούτυρο με ζάχαρη και μετά τα αυγά

δεν πιστεύω ότι θα πετύχει

είχα δοκιμάσει και εγώ να φτιάξω μία συνταγή που έχει ο αρτοπαρασκευαστής μου (με αυγό) αλλά βγήκε κάτι σαν γλυκό ψωμί δεν φούσκωσε, βέβαια δεν ήταν και του πεταματού απλά δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο:wink:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εγώ τι βάζω και μου βγαίνει απίστευτο το ψωμί μου, όπως τα γραφω με αυτη την σειρα τα βάζω

 

- 320ml νερο

- 1 κουτ τσαγιού αλάτι

- 2 κουτ σουπας βουτυρο (μαλακό soft)

- 2 κουτ σουπας ζάχαρη

- 600 γρ αλευρι (για όλες τις χρήσεις)

- 1 φακελλάκι ξερή μαγιά...

 

Το βάζω στο απλό πρόγραμμα του ψωμιού και μου γίνετε ένα ψωμί τριόροφο και γευστικότατο....

 

Αυτο που δεν πετυχε είναι το κέικ που διάβασα δεν θυμάμαι σε ποια σελιδα το είχε αναφέρει μια κοπέλα που δεν εχει αυγα και ειναι σοκολατένιο...Εγινε μια μπαζίνα, ping pong στον τοίχο έπαιζες με αυτο!!! χααχχα

 

Ηθελα να ρωτησω αν βάλω τα κλασσικά υλικάπου βάζω το κανονικό κέικ μαρμπε που φτιαχνω με το μιξερ, θα γινει κανονικό κεικ και στον αρτοπαρασκευαστή λετε?

 

Εμενα δε μου αρεσει να ειναι το ψωμι τριωροφο.Αν το φας την ιδια μερα κ ζεστο καλο ειναι.Αν θες να το φας την επομενη τριβεται παρα πολυ γιατι εχει πολυ ψιχα.Μονο αν το ψησεις στην τοστιερα γινεται ωραιο κ τραγανο.Εμας μας αρεσει το συμπαγες ψωμακι που ειναι σαν το ζυμωτο της γιαγιας.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα στο φουρνο της γειτονιας μου και ζητησα αλευρι πολυσπορο. μου εδωσε μεν, αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να μου δινει συνεχεια γιατι ειναι λεει ειδικο μιγμα. δεν το πολυκαταλαβα για να ειμαι ειλικρινης, αλλα δεν θα κατσω να τον παρακαλαω κιολας. θα ρωτησω και σ' αλλους φουρνους εδω γυρω κι αν δεν βγαλω ακρη θα το παρω αποφαση και θα κατεβαινω μια στις τοσες στο Πειραια να παιρνω σκετους τους σπορους και θα τους αναμιγνυω με το αλευρι ολικης.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα στο φουρνο της γειτονιας μου και ζητησα αλευρι πολυσπορο. μου εδωσε μεν, αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να μου δινει συνεχεια γιατι ειναι λεει ειδικο μιγμα. δεν το πολυκαταλαβα για να ειμαι ειλικρινης, αλλα δεν θα κατσω να τον παρακαλαω κιολας. θα ρωτησω και σ' αλλους φουρνους εδω γυρω κι αν δεν βγαλω ακρη θα το παρω αποφαση και θα κατεβαινω μια στις τοσες στο Πειραια να παιρνω σκετους τους σπορους και θα τους αναμιγνυω με το αλευρι ολικης.

 

Kαι τι περιέχει αυτό το ειδικό μείγμα πές του; Μήπως το φτιάχνει μόνος τους στην τελική; Ετοιμο σε τσουβάλια το αγοράζει από τους κυλινδρόμυλους.

Πόσο σου το έδωσε σε τιμή για να έχουμε καλό ερώτημα; Εγώ το παίρνω 3 ευρώ αι μου δίνει και μοναστηριακό τώρα που είναι κι αυτό καλο αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο το πολύσπορο.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά καλή συνταγή για ζύμη κρουασάν; Έχω μία αλλά την άλλη μέρα δεν τρώγονται. Στις συνταγές του kennwood που λέει γάλα σε σκόνη αυτό βάζετε; Εγώ βάζω εβαπορέ κ μου βγαίνει οκ, δεν τρελαίνομαι κιόλας.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια... Εχουμε έναν αρτοπαρασκευαστή περίπου μια 10ετία τώρα, τον οποίο ένα διάστημα τον χρησιμοποιούσα μόνο για ψωμί και ήταν πολύ νόστιμο σε γεύση... Είχα όμως τα εξής προβλήματα: Πολύ ψιχα, και πολλές τρύπες με αποτέλεσμα να μην κόβεται εύκολα, οπότε αναγκαστικά κόβαμε τις φέτες πολύ χοντρές για να κοπούν ίσια... Που σημαίνει ακόμα πιο πολύ ψίχα και πολύ κατανάλωση !!! :) Το αλεύρι που εβαζα ήταν για όλες τις χρήσεις, αλάτι ζαχαρη, βουτυρο, μαγια, νερό.

 

Για κάτι χρόνια τον είχα στο ντουλάπι ώσπου μου ήρθε όρεξη να τον επαναλειτουργήσω. Και ήρθε η πλήρης απογοήτευση...

Ενώ θεωρητικά κάνω τα ίδια, το ψωμί φουσκώνει και λίγο πριν ψηθεί... ξεφουσκώνει. Γίνεται μισό και γεμάτο τρύπες!

 

Ζητώ λύσεις μήπως και έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν το κάνω σωστά:

- Τι αλεύρι να χρησιμοποιήσω ώστε ναι μεν να είναι αφράτο αλλά όχι σαν σφουγγάρι; Αλλά ούτε και τόσο σφυχτό όπως το ζυμωτό της μάνας μου...

- Μπορείτε να μου πείτε τις προτεινόμενες αναλογίες σε αλεύρια για να δοκιμάσω, καθώς και τη σειρά των υλικών;

- Εάν θελήσω να το ψήσω στο φούρνο ώστε να γίνει πιο μακρόστενο, σε ποια φάση το βγάζω απο τον αρτοπαρασκευαστή; πριν ή μετά το φούσκωμα; Το ξαναζυμώνω με το χέρι;

- Γιατί ενώ δείχνει να φουσκώνει, ξαφνικά ξεφουσκώνει ;;;; :-(

 

Αχ βοηθήστε βρε κορίτσια! Εχω πετάξει τόσα ψωμιά...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο το παθαινω κι εγω. η κουμπαρα μου βαζει λιγο φαρινα, αλλα της γινεται οπως λες. ενα ειναι σιγουρο. για να σου γινει οπως το θες, δεν θα φουσκωσει πολυ και σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να πετυχεις τη ψιχα του φουρνου, γιατι αυτοι βαζουν κι αλλα πραγματα στο ψωμι. αν θες τη γνωμη μου, δοκιμασε να βαλεις λαδι αντι για βουτυρο και βγαλε τελειως τη ζαχαρη. ετσι τουλαχιστον θα σου βγει πιο χωριατικο κι ας μη φουσκωσει.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...