Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

κοριτσια πολλες οι σελιδες και λιγος ο χρονος μου

 

εκανα ψωμακι στοναρτοπαρασκευαστη και βγηκε πολυ πατικωμενο

σα να μη φουσκωσε ενα πραμα

μηπως αντι για μαγια να βαλω αλευρι που φουσκωνει και μπεικιν

η ενα απ τα δυο???

η θα βγει κεικ μετα???

 

Λοιπν Στελλα η boyboom βαλε στον αρτοπαρασκευαστη το μιγμα που εβαζες να το ζυμωση και οταν τελειωσει απλα βγαλτο φτιαχτο φρατζολα και βαλτο στο φουρνο να ψηθει.Θα γινει τελειο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σκέφτομαι να την φτιάξω.Μήπως μπορείς να μου πεις πόση ώρα την φουσκώνεις και πόση τα ψήνεις και σε πόσους βαθμούς;

 

Κι επίσης ανα τα τσουρέκια βγαίνουν γλυκά, γιατί λίγη μου φαίνεται η ζάχαρη κι εμένα μου αρέσει το τσουρέκι να είναι γλυκούτσικο!!!!!!

 

κόρες συγνώμη :oops::oops: τώρα το είδα μετά από τόσο καιρό προφανώς θα την έχετε βρεί την άκρη αλλά έτσι για την ιστορία το αφήνω να φουσκώσει στον φούρνο γύρω στην μισή ώρα με 45 λεπτά (θα πρέπει υποτίθεται να διπλασιάσει τον όγκο του) και το ψήνω στους 180 μέχρι να ροδίσει

 

elisavet τι να σου πω γλυκιά δεν θα το έλεγα, όχι παραπάνω από ότι είναι αυτά του εμπορίου.

 

κοριτσια πολλες οι σελιδες και λιγος ο χρονος μου

 

εκανα ψωμακι στοναρτοπαρασκευαστη και βγηκε πολυ πατικωμενο

σα να μη φουσκωσε ενα πραμα

μηπως αντι για μαγια να βαλω αλευρι που φουσκωνει και μπεικιν

η ενα απ τα δυο???

η θα βγει κεικ μετα???

αφού δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις 10 σελιδούλες το μανιουαλ τουλάχιστον το διάβασες ??? εκεί θα το λέει ....

 

αν βάλεις αλεύρι που φουσκώνει και μπεικιν το μόνο που σου λείπει είναι λίγο βούτυρο και αυγά για κεικ δεν βγαίνει κακό αλλά κεικ ακριβώς δεν το λες .....

 

Λοιπν Στελλα η boyboom βαλε στον αρτοπαρασκευαστη το μιγμα που εβαζες να το ζυμωση και οταν τελειωσει απλα βγαλτο φτιαχτο φρατζολα και βαλτο στο φουρνο να ψηθει.Θα γινει τελειο.

marilia ακόμα και να το βάλει στον φούρνο άμα δεν φουσκώσει πάλι δεν θα βγεί "ψωμί" το ψωμί :lol::lol:

(πάντως και εγώ στον φούρνο το βάζω τις περισσότερες φορές πλέον, στην κορούλα αρέσει πολύ η κόρα :lol::lol: συν του ότι δεν χρειάζεται να περιμένω όλο το πρόγραμμα φουσκώματος του αρτοπαρασκευαστή η δουλειά γίνεται και σε λιγότερη ώρα)

Link to comment
Share on other sites

marilia ακόμα και να το βάλει στον φούρνο άμα δεν φουσκώσει πάλι δεν θα βγεί "ψωμί" το ψωμί :lol::lol:

(πάντως και εγώ στον φούρνο το βάζω τις περισσότερες φορές πλέον, στην κορούλα αρέσει πολύ η κόρα :lol::lol: συν του ότι δεν χρειάζεται να περιμένω όλο το πρόγραμμα φουσκώματος του αρτοπαρασκευαστή η δουλειά γίνεται και σε λιγότερη ώρα)

 

αστο να φουσκωσει πριν το φουρνισεις( σε ζεστο περιβαλλον). Ενα φακελακι μαγια αρκει να φουσκωσει τη ζυμη για ενα κιλο περιπου ψωμι.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια αγορασα αρτοπαρασκευαστη και είναι τελειος, εφτιαξα ψωμακι ολικης αλεσεως και εγινε πολυ νοστιμο θα φτιαξω και αλλο σημερα να το δωσω στην πεθερά μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , χθες αγορασα αρτ/στη ακολουθησα τα βηματα εφτιαξα τελειο ψωμακι.Πηρα λοιπον τα πανω μου και το βραδυ εφτιαξα δευτερη φορα κατα τη διαρκεια της νυχτας, ομως το ψωμι εμοιαζε σαν να ειχα φουσκωσει και μετα ξεφουσκωσει, φυσικα εννοειται οτι δεν ανοιξα το καπακι κατα τη διαρκεια της παρασκευης γιατι κοιμομουν. Σημερα το πρωι αποφασισα να φτιαξω σταφιδοψωμο, το παρακολουθω και εχει φτασει μια ωρα πριν το ψησιμο και το ψωμι εχει φουσκωσει μεχρι το πανω μερος της φορμας και αναρωτιεμαι οτι εχει μια ωρα ακομα μεχρι που θα φτασει?

Σε μιση ωρα το ξανακοιταω (χωρις να ακουμπησω τη συσκευη)και το ψωμι εχει αρχισει να ξεφουσκωνει ,φυσικα μεχρι να ερθει η ωρα του ψησιματος το ψωμι ειχε πεσει στο μισο μεγεθος και τζιφος μα τι εκανα λαθος ? Μηπως οτι την πρωτη φορα αλοιψα με λαδι τα τοιχωματα ενω τις αλλες οχι??? Επισης το ψωμι το αψησα στο ενα και τις 2 φορες , και το σταφιδοψωμο στο 5 για τα γλυκα ψωμια. Τ α φωτα σας οι παλιες thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , χθες αγορασα αρτ/στη ακολουθησα τα βηματα εφτιαξα τελειο ψωμακι.Πηρα λοιπον τα πανω μου και το βραδυ εφτιαξα δευτερη φορα κατα τη διαρκεια της νυχτας, ομως το ψωμι εμοιαζε σαν να ειχα φουσκωσει και μετα ξεφουσκωσει, φυσικα εννοειται οτι δεν ανοιξα το καπακι κατα τη διαρκεια της παρασκευης γιατι κοιμομουν. Σημερα το πρωι αποφασισα να φτιαξω σταφιδοψωμο, το παρακολουθω και εχει φτασει μια ωρα πριν το ψησιμο και το ψωμι εχει φουσκωσει μεχρι το πανω μερος της φορμας και αναρωτιεμαι οτι εχει μια ωρα ακομα μεχρι που θα φτασει?

Σε μιση ωρα το ξανακοιταω (χωρις να ακουμπησω τη συσκευη)και το ψωμι εχει αρχισει να ξεφουσκωνει ,φυσικα μεχρι να ερθει η ωρα του ψησιματος το ψωμι ειχε πεσει στο μισο μεγεθος και τζιφος μα τι εκανα λαθος ? Μηπως οτι την πρωτη φορα αλοιψα με λαδι τα τοιχωματα ενω τις αλλες οχι??? Επισης το ψωμι το αψησα στο ενα και τις 2 φορες , και το σταφιδοψωμο στο 5 για τα γλυκα ψωμια. Τ α φωτα σας οι παλιες thanks

 

Eξαρτάται το αλευρι που χρησιμοποίησες. Συνήθως το δυνατό αλεύρι, το μαλακό και το σούπερ τα φουσκώνουν πολύ τα ψωμάκια και το καρβελάκι που βγαίνει είναι πολύ ελαφρύ. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα πιο χωριάτικα καρβελάκια που τρως ψωμί σαν της γιαγιάς σε υφή. Επειτα από πολλές προσπάθειες (όχι αποτυχημένες) βρήκα επιτέλους τη συνταγή για χωριάτικο ψωμάκι σαν ζυμωτό. Ο άντρας μου και το παιδί τρελάθηκαν. Γίνεται υπέροχο και καταλαβαίνεις ότι τρως ψωμάκι. Εχω τον kenwood 450 και φτιάχνω την εξής συνταγή

 

275 μλ νερό

1 κτσ ελαιόλαδο

400 γρ αλευρι σκληρό

200 γρ αλευρι χωριάτικο

Γάλα σε σκόνη δεν βάζω καθόλου

2 κτγ αλάτι

2 κτγ ζάχαρη

1 1/4 κτγ μαγιά ξηρή σε σκόνη

 

Τα βάζω όλα μέσα στον κάδο με τη σειρά που τα γράφω, επιλέγω την ανάλογη κόρα συνήθως την πιο σκληρή, βάρος καρβελιού 1 κιλό και πατάω το πρόγραμμα 1.

 

Πρώτα το έφτιαχνα όταν ήμουν ξύπνια τώρα το προγραμματίζω να ξεκινήσει στις 3:30 τη νύχτα και τελειώνει στις 7 το πρωί. Το σπίτι έχει μοσχοβολήσει και ειδικά το σκ με μαρμελάδα ή μέλι ή μερέντα το πρωι είναι το κάτι άλλο !!!

Φτιάξτο και θα με θυμηθείς. Φτιάχνω και κάποιες άλλες συνταγές με ολικής άλεσης ή καλαμπόνι, αλλά τόσο νόστιμο και τόσο χωριάτικο δεν βγαίνει κανένα

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται το αλευρι που χρησιμοποίησες. Συνήθως το δυνατό αλεύρι, το μαλακό και το σούπερ τα φουσκώνουν πολύ τα ψωμάκια και το καρβελάκι που βγαίνει είναι πολύ ελαφρύ. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα πιο χωριάτικα καρβελάκια που τρως ψωμί σαν της γιαγιάς σε υφή. Επειτα από πολλές προσπάθειες (όχι αποτυχημένες) βρήκα επιτέλους τη συνταγή για χωριάτικο ψωμάκι σαν ζυμωτό. Ο άντρας μου και το παιδί τρελάθηκαν. Γίνεται υπέροχο και καταλαβαίνεις ότι τρως ψωμάκι. Εχω τον kenwood 450 και φτιάχνω την εξής συνταγή

 

275 μλ νερό

1 κτσ ελαιόλαδο

400 γρ αλευρι σκληρό

200 γρ αλευρι χωριάτικο

Γάλα σε σκόνη δεν βάζω καθόλου

2 κτγ αλάτι

2 κτγ ζάχαρη

1 1/4 κτγ μαγιά ξηρή σε σκόνη

 

Τα βάζω όλα μέσα στον κάδο με τη σειρά που τα γράφω, επιλέγω την ανάλογη κόρα συνήθως την πιο σκληρή, βάρος καρβελιού 1 κιλό και πατάω το πρόγραμμα 1.

 

Πρώτα το έφτιαχνα όταν ήμουν ξύπνια τώρα το προγραμματίζω να ξεκινήσει στις 3:30 τη νύχτα και τελειώνει στις 7 το πρωί. Το σπίτι έχει μοσχοβολήσει και ειδικά το σκ με μαρμελάδα ή μέλι ή μερέντα το πρωι είναι το κάτι άλλο !!!

Φτιάξτο και θα με θυμηθείς. Φτιάχνω και κάποιες άλλες συνταγές με ολικής άλεσης ή καλαμπόνι, αλλά τόσο νόστιμο και τόσο χωριάτικο δεν βγαίνει κανένα

Κοριτσακι ευχαριστω θα την δοκιμασω σημερα κιολας, μηπως σου βρισκεται και καμια για σταφιδοψωμο:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι ευχαριστω θα την δοκιμασω σημερα κιολας, μηπως σου βρισκεται και καμια για σταφιδοψωμο:wink:

 

Σταφιδόψωμο δεν έχω κάνει να σου πω την αλήθεια. Και δεν ξέρω πως να το φτιάξω γιατί αυτό πρέπει να γίνεται με αλεύρι σίκαλης ή ολικής. Πιθανόν σίκαλης και εγώ δε χρησιμοποιώ καθόλου γιατί ξέρω ότι κάνει κακό στα μάτια. Φτιάχνω όμως τυρόψωμο και ελαιόψωμο και γίνεται υπέροχο. Πάντως κάποιες συνταγές για ψωμί που έχει μέσα το εγχειρίδιο και τόλμησα να τις φτιάξω δε μας άρεσαν καθόλου. Δηλαδή αυτές με λιαστές ντομάτες, παρμεζάνα αποξηραμένα φρούτα. Ειδικά στη συνταγή με την παρμεζάνα μύριζε τόσο πολύ που δεν μου άρεσε καθόλου. Ο άντρας μου είπε ότι ήταν καλή, δεν τρελάθηκε κιόλας.

 

Εχω φτιάξει ζύμη για πίτσα στον αρτοπαρασκ. εξαιρετική, το ίδιο μπαγκέτες που τις παίρνει ο άντρας μου στη δουλειά με γαλοπούλα τυρί ντομάτα.

Μέγα αποτυχία είχα στα τσουρέκια δε μου φούσκωσαν καθόλου και λέω να κάνω μια προσπάθεια αυτές τις μέρες με ένα κολπάκι που είπε μια κοπέλα εδώ μέσα.

Επίσης μέγα αποτυχία είχα στο κέικ καραιβικής. Δε φούσκωσε καθόλου. Η συνταγή έλεγε αλευρι για όλες τις χρήσεις και μπέκιν. Μήπως το αλέυρι μου έκανε τη "δουλειά" και έπρεπε να βάλω φαριν απ και μπέκιν για να φουσκώσει. Θα το ξαναδοκιμάσω με φάριν απ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://syntages.matia.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/%CE%B6%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CF%82/%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%88%CF%89%CE%BC%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE.html

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/stafidopsomo-ston-artoparaskeiasti.html

 

Σταφιδόψωμο

310 ml νερό

2,5 ΚΣ βούτυρο

1,5 κουταλιές σούπας μέλι

1 κουταλάκι τσαγιού αλάτι

650 γρ. αλεύρι σιταριού τύπου 405

100 γρ. σταφίδες

1 πακετάκι στεγνή μαγιά

 

 

Σταφιδόψωμο με καρύδια

300 ml νερό

1,5 ΚΣ βούτυρο

1 κουταλάκι τσαγιού αλάτι

1 ΚΣ ζάχαρη

540 γρ αλεύρι τύπου 405

100 γρ σταφίδες

3 ΚΣ ψιλοκομμένα καρύδια

3/4 πακετάκι στεγνή μαγιά

 

Αλευρι τύπου 405 είναι το αλευρι πολυτελείας

 

Δεν ξέρω αν αγοράζεις σπό σούπερ μάρκετ ή φούρνο τα αλευρια. Εγώ θεωρώ πολύ καλύτερα τα αλευρια από το φούρνο και είναι πολύ φθηνότερα από τα τυποποιημένα

 

τα παραπάνω τα βρήκα με μια μικρή αναζήτηση στο google. θα τα δοκιμάσω κι εγώ μάλλον στο πρόγραμμα της μπαγκέτας θα θέλει στη 1.30 ώρα και όχι στου ψωμιού

Link to comment
Share on other sites

http://syntages.matia.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/%CE%B6%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CF%82/%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%88%CF%89%CE%BC%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE.html

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/stafidopsomo-ston-artoparaskeiasti.html

 

Σταφιδόψωμο

310 ml νερό

2,5 ΚΣ βούτυρο

1,5 κουταλιές σούπας μέλι

1 κουταλάκι τσαγιού αλάτι

650 γρ. αλεύρι σιταριού τύπου 405

100 γρ. σταφίδες

1 πακετάκι στεγνή μαγιά

 

 

Σταφιδόψωμο με καρύδια

300 ml νερό

1,5 ΚΣ βούτυρο

1 κουταλάκι τσαγιού αλάτι

1 ΚΣ ζάχαρη

540 γρ αλεύρι τύπου 405

100 γρ σταφίδες

3 ΚΣ ψιλοκομμένα καρύδια

3/4 πακετάκι στεγνή μαγιά

 

Αλευρι τύπου 405 είναι το αλευρι πολυτελείας

 

Δεν ξέρω αν αγοράζεις σπό σούπερ μάρκετ ή φούρνο τα αλευρια. Εγώ θεωρώ πολύ καλύτερα τα αλευρια από το φούρνο και είναι πολύ φθηνότερα από τα τυποποιημένα

 

τα παραπάνω τα βρήκα με μια μικρή αναζήτηση στο google. θα τα δοκιμάσω κι εγώ μάλλον στο πρόγραμμα της μπαγκέτας θα θέλει στη 1.30 ώρα και όχι στου ψωμιού

Παντοτε τα τυποποιηενα αγοραζω απο σ.μ. εσυ πώς αγοραζεις απο φουρνο? σου πουλανε απο το αλευρι που χρησιμοποιουν και οι ιδιοι?

Ααααα μην ξεχασεις να αλευρωσεις τις σταφιδες πριν τις ριξεις γιατι αλλιως θα μεινουν στον πατο..Καλη επιτυχια:P

Link to comment
Share on other sites

Παντοτε τα τυποποιηενα αγοραζω απο σ.μ. εσυ πώς αγοραζεις απο φουρνο? σου πουλανε απο το αλευρι που χρησιμοποιουν και οι ιδιοι?

Ααααα μην ξεχασεις να αλευρωσεις τις σταφιδες πριν τις ριξεις γιατι αλλιως θα μεινουν στον πατο..Καλη επιτυχια:P

 

Ολοι οι φούρνοι δίνουν αλεύρι. Εγώ πάω σε αυτόν στη γειτονιά μου και πάντα μου δίνει. Το χωριάτικο το αγοράζω στο φούρνο 1 ευρώ και στο σούπερ περίπου 1,50 - 1,60. Αν σκεφτείς ότι φτιάχνω 3 φορές ψωμί την εβδομάδα και μία φορά μπαγκέτα με συμφέρει ο φούρνος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα. Εχω κι εγώ αρτοπαρασκευαστή τον kenwood 450 περίπου ένα χρόνο και έχει βγάλει τα χρήματα με το παραπάνω. Φτιάχνω πάρα πολλά πράγματα (ζύμες,μπαγκέτες, ραβιόλια κτλ) και χθες αποπειράθηκα να φτιάξω σταφιδόψωμάκια αλλά το εγχειρίδιο δεν είχε ανάλογη συνταγή. Εψαξα σε διάφορα blogs στο google για συνταγή σε αρτοπαρασκευαστή αλλά οι δοσολογίες δεν ταίριαζαν με τον δικό μου. Οπότε σκέφτηκα το εξής. Θα φτιάξω τη Ζύμη για μπαγκέτα και θα την προσαρμόσω στα υλικά του σταφιδόψωμου. Το πολύ πολύ να μην γίνει και να την πετάξω. Λοιπόν εβαλα τα εξής υλικά στον κάδο

300 μλ νερό

1 1/2 κτγ αλάτι

2 κτγ βιτάμ κομμένο σε μικρά κομματάκια

2 κτγ ζάχαρη

500 γρ αλευρι robin hood στην κιτρινη συσκευασία για τα τσουρέκια

2 κτγ τριμμένη κανέλλα

2κτγ ξηρή μαγιά

Στον υποδοχέα έβαλα μία κούπα σταφίδες αφού τις είχα ανακατέψει με λιγάκι αλευρι για να μην κολλήσουν και πάνε στον πάτω.

 

Εβαλα το πρόγραμμα 10 για 1:30 ζύμωμα και φούσκωμα. Οταν το πρόγραμμα τελείωσε αλοιψα μία λαμαρίνα της κουζίνας με λίγο λαδάκι. Εβγαλα την ζύμη από τον κάδο και την έκοψα σε μικρές λωρίδες και άρχισα να τις τυλίγω σαλιγκαράκια σε απόσταση μεταξύ τους στο ταψί. Αφού τα έφτιαξα όλα μου βγήκαν 13 τεμ. τα άφησα μέσα στη λαμαρίνα για 30-40 λεπτά να φουσκώσουν (να μην γίνουν ψωμιά όμως).

Στη συνέχεια προθέρμανα το φούρνο στους 200 βαθμούς, άλοιψα τα σαλιγκαράκια με ένα αυγό και λίγο γάλα και τα έψησα για περίπου 20 λεπτά στους 170 βαθμούς.

Τι να σας πω ??? Μοσχοβόλησε το σπίτι νυχτιάτικα. Αφού ο άντρας μου νύσταζε και δεν πήγαινε να κοιμηθεί για να δοκιμάσει. Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό και αφράτο. Σήμερα πήρε μαζί του στη δουλειά και ενθουσιάστηκε. Η ζύμη δεν είναι τόσο γλυκιά γιατί έχει μόνο 2κτγ ζάχαρη (καλύτερα κιόλας) αλλά οι σταφίδες έρχονται και διορθώνουν το αποτέλεσμα. Είναι για πρωινό το κάτι άλλο.Αν θες το κόβεις και στη μέση και βάζεις μαρμελάδα ή μερέντα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά λέω να κάνω μια παραλλαγή στην συνταγή. Αντί για 300 μλ νερό να βάλω 300μλ γάλα φρέσκο για να γίνουν πιο αφράτα. Και αντί για σούπερ αλευρι να βάλω το πολυτελείες τύπου 405. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Με ψήσατε νομίζω κορίτσια θελω και εγώ αρτοπαρασκευαστή...

Απο που τον αγοράσατε εσεις? Απο οτι διαβασα οι περισσότερες έχετε τον kenwood 350 τον ψάχνω στο amazon αλλα δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα! εχω το εξης προβλημα. εδω και ενα μηνα μου εχει δωσει η κουμπαρα μου τον αρτοπαρασκευαστη της και φτιαχνω 2-3 φορες την εβδομαδα ψωμι ολικης. συμβαινει, ομως, το εξης. ενω ζυμωνει και φουσκωνει μια χαρα, την ωρα που ξεκιναει το ψησιμο κανει μια πλαφ και πεφτει γυρω στα 2 εκατοστα. διαβασα οτι κι αλλα κοριτσια αντιμετωπισαν αυτο το προβλημα. τι φταιει; χρησιμοποιω αλευρι ολικης βιολογικο απο το σ/μ. λετε να φταιει αυτο;

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω το εξης προβλημα. εδω και ενα μηνα μου εχει δωσει η κουμπαρα μου τον αρτοπαρασκευαστη της και φτιαχνω 2-3 φορες την εβδομαδα ψωμι ολικης. συμβαινει, ομως, το εξης. ενω ζυμωνει και φουσκωνει μια χαρα, την ωρα που ξεκιναει το ψησιμο κανει μια πλαφ και πεφτει γυρω στα 2 εκατοστα. διαβασα οτι κι αλλα κοριτσια αντιμετωπισαν αυτο το προβλημα. τι φταιει; χρησιμοποιω αλευρι ολικης βιολογικο απο το σ/μ. λετε να φταιει αυτο;

 

Συνηθως το αποκλειστικα μαυρο αλευρι-πολυσπορο κ ολικης- δημιουργει καθιζηση στο ψωμι.Γι αυτο καλο ειναι να συνδιαζεται με αλευρι δυνατο κ σουπερ.Εγω αγοραζω απο το φουρνο αλευρι πολυσπορο που εχει μεσα ηλιοσπορους βρωμη ολικης σουσαμι κτλ κ φτιαχνω ενα ψωμακι μαυρο με ηλιοσπορους καταπληκτικο.Βεβαια για να βγει το αποτελεσμα αυτο ειχα καποιες αποτυχιες αλλα τωρα βρηκα τις δοσολογιες κ γινεται πολυ ωραιο.Βεβαια βαζω νεσα επιπλεον 5 κουταλιες ηλιοσπορους κ επιπλεον αλευρι δυνατο κ αλευρι σουοερ για να φουσκωσει.Δε φουσκωνει βεβαια πολυ αλλα ειναι το κατι αλλο σε γευση.Μεχρι κ ο μικρος που ειναι 19 μηνων τρελαινεται κ τρωει ακομα κ τους ηλιοσπορους που υπαρχουν μεσα. Αν θες μπορω να σου γραψω τη συνταγη.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αλευρι δυνατο και σουπερ τι εννοεις;

 

Αλευρι δυνατο 70% τυπου πολυτελειας κ αλευρι σουπερ ειναι του τσουρεκιου.Και τα δυο αυτα χρησιμοποιουνται στην παρασκευη μαυρου ψωμιου πολυσπορου,ολικης,σικαλης.Βοηθανε λιγο το ψωμακι να φουσκωσει κ να μην ειναι πλακα.Βγαινει πολυ ωραιο παντως σαν το ψωμακι το γερμανικο που βρισκουμε στους φουρνους.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα έχω και εγώ εδώ και ένα μήνα παρει της kenwood ΒΜ 350

εχω φτιάξει ψωμί και ζύμη πίτσας και ήταν τέλεια. Δοκιμάστε το αλεύρι νομίζω λέγετε μύλοι αγίου γεωργιου είναι έτοιμο μιγμα βάζετε μονο νερό και είναι τέλειο....

σήμερα λέω να φτιάξω λουκουμάδες εαν εχει φτιάξει καμιά θα ήθελα να μου δώσει καμία συμβουλή..... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μαρια γιακ καλο ειναι να μην παιρνεις ετοιμα μειγματα.Μπορει να τα εχουν ολα μεσα αλλα εχουν ουσιες οπως διογκωτικες υλες,ασκορβικο κτλ.Καλυτερα να αγοραζεις χυμα απο το φουρνο της γειτονιας σου.Εγω ετσι κανω οπως κ πολλες κοπελες

κορνιλια εγω φτιαχνω στον kenwood 450 την παρακατω συνταγη για πολυσπορο κ το ψηνω στο προγραμμα 4.Διαρκει περιπου 3 ωρες.

Ψωμι πολυσπορο

260μλ νερο

1κτσ ελαιολαδο

150γρ Αλευρι σουπερ αυτο για τα τσουρεκια

150γρ Αλευρι δυνατο 70%

100γρ Αλευρι πολυσπορο που το αγοραζω απαραιτητα απο το φουρνο της γειτονιας.Κοστιζει 3 ευρω το κιλο αλλα σε καθε ψωμακι βαζω μονο 100 γρ

1κτγ μαυρη βυνη ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ οποτε μεχρι σημερα δεν εχω βαλει.Η βυνη δινει περισσοτερη γευση στο μαυρο ψωμι.

3/4 κτγ αλατι

1κτγ ζαχαρη

3κτγ ξηρη μαγια

5 κτγ καθαρισμενο ηλιοσπορο

2 κτγ καθαρισμενο κολοκυθοσπορο

Τα υλικα μπαινουν με τη σειρα που αναφερω. Γινεται πολυ ωραιι μαυρο πολυσπορο ψωμακι.Μη σε φοβιζει το αλευρι σουπερ η το δυνατο.Το ψωμακι παραμενει μαυρο.Απλα αυτα το βοηθανε να φουσκωσει οχι ομως σαν τα λευκα ψωμια κ βγαινει αρκετα συμπαγες.Αν βαλεις πςρισσοτερο πολυσπορο γινεται καταμαυρο κ μεσα μενει λιγο λασπωμενο.Εγω εχω καταληξει σε αυτη κ μας αρεσει φοβερα.Αν αποπειραθεις να την φτιαξεις πες μου για το αποτελεσμα.

Η συγκεκριμενη γινεται επισης στον kenwood 350 στο προγραμμα 4 & στον kenwood 256/256 στο προγραμμα 3.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! θα το δοκιμασω και θα σου πω.

Μαρια-γιακ συμφωνω με την eliana. μην προτιμας προϊοντα πολυ επεξεργασμενα, οσο μπορεις. σ' ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...