Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΧΕΙΛΙΟΣ ΕΡΠΗΣ κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Ήθελα να σας ρωτήσω εαν κάποια απο εσάς

έχει βγάλει επιχείλιο έρπητα κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης

και τι σας συνέστησε ο γιατρός σας....

 

Σήμερα το πρωί έβγαλα επιχείλιο έρπη και επειδή υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος

(είμαστε σε προσπάθειες με τον άντρα μου)

δεν θέλω να βάλω zovirax που συνήθως βάζω...

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έτυχε να βγάλω,

και όταν είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο μου

το τι να έκανα στην περίπτωση που έβγαζα

μου είχε πει

να ΜΗΝ ΕΒΑΖΑ καθόλου zovirax και να τον έπαιρνα τηλέφωνο να μου έδινε οδηγίες.

 

Τώρα τι να κάνω????....... :confused:

Εχει τύχει σε κάποια απο εσάς;

 

Καλού-κακού δεν θα βάλω zovirax αλλά φοβάμαι μην μεγαλώσει πολύ και γεμίσω.....

 

(Προς το παρόν ανα μία ώρα βάζω κομπρέσες με οινόπνευμα....:confused: :confused: :confused: Άσχετο?.... )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!! Και γω ειχα βγάλει και δεν το ήξερα οτι ήμουν έγκυος... Ευτυχώς δεν βάζω ποτε τίποτα γιατι ειναι συχνό φαινόμενο για μένα λόγου άγχους και ετσι ουτε και τωρα έβαλα. Και μένα βέβαια με απασχολέι το θέμα αυτο λογω συχνότητας...

Μάλλον θα σου πρότεινα να μην βάλεις. Κανε υπομονή και θα περάσει. Ισως να βάλουμε λίγο μπεταντίν δεν ξέρω και γω τι να πω... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Και γω ειχα βγάλει και δεν το ήξερα οτι ήμουν έγκυος... Ευτυχώς δεν βάζω ποτε τίποτα γιατι ειναι συχνό φαινόμενο για μένα λόγου άγχους και ετσι ουτε και τωρα έβαλα. Και μένα βέβαια με απασχολέι το θέμα αυτο λογω συχνότητας...

Μάλλον θα σου πρότεινα να μην βάλεις. Κανε υπομονή και θα περάσει. Ισως να βάλουμε λίγο μπεταντίν δεν ξέρω και γω τι να πω... :(

 

Το σκέφτηκα κι εγώ το bedadine αλλά επειδή ξέρω οτι είναι λίγο παρεξηγημένο....

είπα να μην το βάλω ούτε αυτό....:-(

 

Φέτος μου έχει αλλάξει τα φώτα αυτός ο έρπης,

όσο όμως δεν υπήρχε πιθανότητα εγκυμοσύνης δεν με ένοιαζε

και έβαζα με τους τόνους την zovirax...

και απλά πρόσεχα να μην φιλάω την κόρη μου...

...τώρα όμως....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κι εγώ είχα βγάλει πριν 10 μέρες περίπου.

Δεν έβαλα καθόλου ζοβιραξ, έβαλα στην αρχή οινόπνευμα και μετά από αυτά τα αυτοκόλλητα της χανσαπλαστ. Τώρα και για αυτά δεν ξέρω αν είναι απολύτως ασφαλή αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχουν φαρμακευτική ουσία μέσα (τουλάχιστον δεν το αναφέρει στο χαρτάκι μέσα, που θα έπρεπε αν περιείχαν κάτι), αλλά ίσως βοηθούν να περάσει πιο γρήγορα λόγω αναερόβιων συνθηκών.

Τέλος πάντων εγώ τα έβαλα, πιο πολύ για να προστατεύσω το παιδάκι μου (13,5 μηνών) και να αποφύγω να πάθει καμια ερπητική πρωτογενή στοματίτιδα και να τρέχουμε...

Πολύ προσοχή στα χέρια σου, πλένε τα συνέχεια μην το μεταδώσεις σε μάτια και γεννητικά όργανα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δεν θα ήθελα να πάρω τηλ. τον γυναικολόγο μου και να τον ενοχλήσω χωρίς ακόμα να είμαι σίγουρη για το εάν είμαι έγκυος ή όχι....

(τέλος αυτού του μήνα λογικά θα ξέρω...:wink:)

 

Γιαυτό ρωτάω

εαν σε καμιά εγκυούλα απο εσάς έχει τύχει,

και τι σας πρότεινε ο δικός σας γιατρός....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Σοφάκι!!

Και εμένα ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει το zovirax στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, επειδή είναι από τις ουσίες που περνάνε από τον πλακούντα στο μπεμπέ...

Εσύ όμως καλό μου πλασματάκι, από την στιγμή που ΔΕΝ περιμένεις περίοδο τέλος του μήνα, αν είσαι έγκυος (που σου το εύχομαι ολόψυχα) λογικά θα είσαι κάποιων ωρών, ή μπορεί να μείνεις εντός ολίγων ωρών, ποιος ξέρει ;) ??

Οπότε λογικά μπορείς να βάλεις zovirax, και έγκυος να είσαι δεν υπάρχει καν σάκος ακόμα...

Από την στιγμή βέβαια που το ρωτάς (και επειδή σε έχω καταλάβει πώς σκέφτεσαι) είμαι πολύ σίγουρη πως δεν θα βάλεις τπτ...

Κάποιος μου είχε πει να βάζω σκόρδο στο σημείο και ότι περνάει αμέσως, δεν το έχω δοκιμάσει, απλά σου το γράφω :D

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σοφάκι!!

Και εμένα ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει το zovirax στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, επειδή είναι από τις ουσίες που περνάνε από τον πλακούντα στο μπεμπέ...

Εσύ όμως καλό μου πλασματάκι, από την στιγμή που ΔΕΝ περιμένεις περίοδο τέλος του μήνα, αν είσαι έγκυος (που σου το εύχομαι ολόψυχα) λογικά θα είσαι κάποιων ωρών, ή μπορεί να μείνεις εντός ολίγων ωρών, ποιος ξέρει ;) ??

Οπότε λογικά μπορείς να βάλεις zovirax, και έγκυος να είσαι δεν υπάρχει καν σάκος ακόμα...

Από την στιγμή βέβαια που το ρωτάς (και επειδή σε έχω καταλάβει πώς σκέφτεσαι) είμαι πολύ σίγουρη πως δεν θα βάλεις τπτ...

Κάποιος μου είχε πει να βάζω σκόρδο στο σημείο και ότι περνάει αμέσως, δεν το έχω δοκιμάσει, απλά σου το γράφω :D

 

Clelia μου, εδώ έχω κόψει τα "απαγορευμένα" απο τότε που το σκεφτόμουν να κάνω παιδί... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

....όχι τώρα που μπορεί να είμαι κιόλας! ;)

 

(Αυτό με το σκόρδο θα το δοκιμάσω το βράδυ στο σπίτι

δεν έχω να χάσω τίποτα...)

 

Φιλάκια στο "φασολάκι" σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα φυτικό προιον, το οποίο ανήκει στην κατηγορία παραφαρμακευτικών προιοντων και λέγεται clear herpes.

 

Α! Δεν το ήξερα οτι υπάρχει και φυτικό!

Θα το έχω υπόψη μου, γιατί δεν μου αρέσε η ιδέα που χρησιμοποιούσα τόσο συχνά αυτή την zovirax!!

 

Ξέρεις εαν επιτρέπεται και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι επιτρέπεται αλλά αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σε πολύ αρχικό στάδιο του έρπη

 

Eυχαριστώ! ;)

Θα ρωτήσω και τον φαρμακοποιό...λογικά θα ξέρει και αυτός....

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ειχα βγαλει ερπη,2 μηνων εγκυος,και ειχα ρωτησει στο φαρμακειο,μπορουσα να χρησιμοποιησω μονο καποια επιθεματα,καμια απολυτως αλοιφη,οσο φυτικη κι αν ειναι...υπομονη,λιγες μερες ειναι και θα περασουν.εγω ειχα βγαλει στην ακρη των χειλιων μου κ οταν γελουσα ημουν σαν τον τζοκερ!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα φυτικό προιον, το οποίο ανήκει στην κατηγορία παραφαρμακευτικών προιοντων και λέγεται clear herpes.

 

Α! Δεν το ήξερα οτι υπάρχει και φυτικό!

Θα το έχω υπόψη μου, γιατί δεν μου αρέσε η ιδέα που χρησιμοποιούσα τόσο συχνά αυτή την zovirax!!

 

Ξέρεις εαν επιτρέπεται και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

 

Ναι επιτρέπεται αλλά αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σε πολύ αρχικό στάδιο του έρπη

 

Eυχαριστώ! ;)

Θα ρωτήσω και τον φαρμακοποιό...λογικά θα ξέρει και αυτός....

 

Λοιπόν.

Πετάχτηκα πριν λίγο ως τον φαρμακοποιό μου

και μου είπε καλού-κακού να μην το βάλω αυτό όσο φυτικό και αν είναι!

 

(Εγω όμως θα το έχω υπόψην μου για την περίοδο μη εγκυμοσύνης, αντί για την zovirax ;))

 

Για κανένα "γιατροσόφι" δεν ήξερε να μου πει...

υπομονή μου είπε μόνο...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ειχα βγαλει ερπη,2 μηνων εγκυος,και ειχα ρωτησει στο φαρμακειο,μπορουσα να χρησιμοποιησω μονο καποια επιθεματα,καμια απολυτως αλοιφη,οσο φυτικη κι αν ειναι...υπομονη,λιγες μερες ειναι και θα περασουν.εγω ειχα βγαλει στην ακρη των χειλιων μου κ οταν γελουσα ημουν σαν τον τζοκερ!!!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ βγάζω συνήθως στο πάνω χείλος...

....και είμαι σαν να με έχουν τσιμπήσει σφήγκες!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αιθεριο ελαιο γερανιου σε μπατονετα τρεις φορες την ημερα για τον ερπη.δεν ξερω ομως αν το αιθεριο ελαιο επιτρεπεται στην περιπτωση εγκυμοσυνης...?:?

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα compeed δεν κάνουνε?

εγω έβγαλα έρπη πριν τρεις μέρες και μέρα νύχτα βάζω αυτά τα επιθέματα.

Ας μου απαντήσει κάποιος γρήγορα please έχω αγχωθεί.

¨Ολο διαβάζω για κάτι που απαγορεύεται και εν αγνοία μου το έχω ήδη κάνει.

Έτσι θα πάει μέχρι το τέλος?

Link to comment
Share on other sites

αιθεριο ελαιο γερανιου σε μπατονετα τρεις φορες την ημερα για τον ερπη.δεν ξερω ομως αν το αιθεριο ελαιο επιτρεπεται στην περιπτωση εγκυμοσυνης...?:?

 

Νομιζω οτι τα αιθερια ελαια αδιαλυτα γενικα δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη.

 

Προσωπικα ως βετερανα ερπητου, θα σου προτεινα μονο καθαρο οινοπνευμα οσο πιο συχνα μπορεις. Θα τσουζει, αλλα ειναι ακινδυνο και θα φυγει πιο γρηγορα καθως επιτρεπει στην πασχουσα περιοχη να αναπνεει και ετσι δημιουργειται γρηγορα "κακαδι". Εγω περα απο κρεμα zovirax επαιρνα και χαπι zovirax, εχω δοκιμασει και penciclovir και τα επιθεματα compeed. Τελικα κατεληξα οτι ολα καθυστερουν την επουλωση γιατι "μουλιαοζυν" την περιοχη και δεν αφηνουν να ξεραθει. Οποτε οινοπνευματακι και παλι οινοπνευματακι :D

υ.γ. σου ευχομαι να εχεις το σπορακι σου ηδη ;)

 

Μαρουλιτα καλοειναι πριν χρησιμοποιησεις οτιδηποτε απο το φαρμακειο να διαβαζεις τις αντενδειξεις, σχεδον ολα αν οχι ολα, αναφερουν αν επιτρεπεται να χρησιμοποιουνται στην εγκυμοσυνη, οποτε βλεποντας και κανοντας.

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει να μη βάλω τίποτα (όταν ήμουν έγκυος) & να προσέχω πολύ να μην το ακουμπήσω το σημείο & μετά πάω π.χ. τουαλέτα. Άπλά έκανε περισσότερες μέρες να φύγει. Για τα compeed δεν ξέρω. Δεν έχει μέσα το φυλλάδιο?

Link to comment
Share on other sites

Στο τρίτο μου παιδάκι έβγαζα κάθε μήνα. Ο γιατρός μου συνέστησε μόνο οινόπνευμα σε λίγο βαμβάκι. Κάτι έκανε γιατί το ξεραινε στο σημείο και μετα από λίγες μέρες έφευγε. Σου εύχομαι να είσαι και να απολαύσεις αυή την ξεχωριστή εμπειρία.

:ppcsksa5

Link to comment
Share on other sites

Να΄στε καλά κορίτσια, για τις ευχές σας!

 

Τελικά απο την πρώτη μέρα που το έβγαλα

βάζω συνέχεια μόνο οινόπνευμα...

 

Σήμερα έχει ξεραθεί αρκετά και βλέπω οτι έχει ξεφουσκώσει επίσης αρκετά!

 

Όντως μου φαίνεται οτι η zovirax δεν το άφηνε να ξεραθεί!

Λογικά η "δουλειά" αυτής της αλοιφής είναι να μην το αφήνει να απλώνεται

(γιατί όπως λέει και το όνομά του "έρπει" )

 

Για τα compeed δεν ξέρω....θα πρέπει να γράφει στο φυλλάδιο!

 

Εαν τελικά είμαι έγκυος,

θα είναι απο τα πρώτα πράγματα που θα ρωτήσω τον γιατρό!!!

(μαζί με όλα τα άλλα!! :D)

 

Ελπίζω να σας γράψω σύντομα το τι μου είπε!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω το οινοπνευμα τελικα

εχω χασει το φυλλαδιο που λεει αν επιτρεπεται, αλλα φυλλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα

03jxp3.png?56JGSqOW

 

 

 

Χωρίς να έχω γνώσεις

φαντάζομαι οτι δεν θα είναι βλαβερά για το έμβρυο

όσο είναι η αλοιφή zovirax!

 

Εαν ξέρει κάποιος με σιγουριά, ας μας πει.

 

Εγώ μια φορά που είχα βάλει στο παρελθόν

είδα οτι δεν μου έκαναν τίποτα και δεν τα ξαναπήρα!

Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kορίτσια

επανέρχομαι με το θέμα του επιχείλιου έρπητα

 

για να παραθέσω την παρακάτω συζήτηση

απο το τόπικ με τα βιολογικά:

 

Κορίτσια,

ξέρετε κανένα "γιατροσόφι" για τον επιχείλιο έρπη?

Βγάζω συνέχεια εδώ και χρόνια και μου έχει σπάσει τα νεύρα!!

Έψαξα και στο φόρουμ,αλλά δε βρήκα κάτι που να με πείσει.

Συνήθως βάζω τη γνωστή κρέμα,αλλά θα ήθελα κάτι πιο φυσικό...

Κάτι με tea tree oil ίσως?:lol::lol:

Ευχαριστώ...

 

έχω ακούσει ότι μπορείς να ρίξεις 1 σταγόνα αιθέριο έλαιο από γεράνι κατευθείαν πάνω στον έρπητα. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Αν θέλεις δοκίμασέ το

 

βρήκα αυτό το site

http://www.alternativehealing.gr/aitheria-elea-mia-fysiki-therapeytiki-dynami.html

 

δίνει και συνταγές:

 

Για τον επιχείλιο έρπητα: Σε μια σύριγγα βάζουμε 1ml καθαρό οινόπνευμα, 1ml ελαιόλαδο και 1ml αιθέριο έλαιο τσαγιόδεντρου «tea tree oil». Τα ανακινούμε και απλώνουμε το μίγμα αυτό πάνω στον έρπη, από τα πρώτα συμπτώματα φαγούρας αλλά και στο εξάνθημα, με μια μπατονέτα 4-5 φορές την ημέρα.

 

Γεια σας κορίτσια. Πράγματι το οινόπνευμα είναι πολύ καλό στον επιχείλιο έρπη ακόμη και μόνο του. Το δοκίμασα προσφάτως και ήταν αποτελεσματικό. Μου πέρασε τα σπυριά πολύ γρηγορότερα από κάθε zovirax και άλλες αλοιφές.

 

Συμφωνώ και εγώ για το οινόπνευμα στον επιχείλιο έρπητα. Το εφαρμόζουμε με τη μαμά μου χρόνια.

 

βεβαίως το οινόπνευμα που είπαν τα κορίτσια

 

αλλά εγώ έχω βρει κάτι ακόμα πιο φυσικό..

αν τον προλάβω με λεμόνι δεν βγαίνει καν !!!!!!!! :-)

 

Λεμονάκι μυρωδάτο !

στίβω λίγο σε ένα βαμβάκι και το περνάω απαλά

ακόμα και να μην το προλάβω δεν γινεται μεγάλο και περνάει

σχετικά γρήγορα.

 

Το λεμόνι ειναι πολύ καλό φυσικό απολυμαντικό και έχει και λευκαντικές ιδιότητες.

Οι παλιές περνάγαν τους αγκώνες με λεμόνι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...