Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντακια και βουρτσισμα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι. Ηθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποια για βρεφικές οδοντόβουρτσες. Εχει χρησιμοποιήσει καμιά σας? Η κόρη μου είναι 13 μηνών έχει βγάλει οχτώ δόντια και παρατηρώ ότι τα δύο μπροστινά στην κάτω γνάθο πιάνουν τροφές. Αντιμετωπίζει καμιά παρόμια κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις την/τον παιδίατρό σου.

Εμένα που τη ρώτησα, μου είπε ότι μέχρι 2 ετών να μη χρησιμοποιήσω τίποτα για τα δόντια του παιδιού.

Αλλά ο καθένας έχει τη δική του μέθοδο...

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα μου εγω αυτο που ξέρω και κάνω βρέχω ένα μικρο πετσετάκι και του καθαρίζω τα δοντάκια απο έξω λίγο μετά το φαγητο του είναι μικρος για να καταλαβει την έννοια της οδοντοβουρτσας ενω με το πανακι μια χαρα τα παμε

Link to comment
Share on other sites

αποστειρωμενη γαζουλα, τη βρεχεις λιγακι και του καθαριζεις με σκετο νερακι. Η παιδιατρος μου μου ειπε οτι υπαρχει και μια οδοντοκρεμα-ζελε για παιδια (που και καλα δεν τρεχει τιποτα αν καταπιει λιγη το μωρο) αλλα δεν συγκρατησα τη μαρκα... Την αλλη φορα θα τη ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε πάρει μια παιδική οδοντόβουρτσα με μαλακή τρίχα για να μην τραυματίσουμε τα ούλα του.

Κάθε πρωί "πλένει" μόνος του τα δόντια του αφού βέβαια του έδειξε τον τρόπο πρώτα η μαμά!!!

Έχει πολύ γέλιο όταν του λέω και τα πίσω δοντάκια και προσπαθεί να τα φτάσει!!!

Πιστεύω ότι από τώρα έχει αρχίσει και του γίνεται τρόπος ζωής!!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις την/τον παιδίατρό σου.

Εμένα που τη ρώτησα, μου είπε ότι μέχρι 2 ετών να μη χρησιμοποιήσω τίποτα για τα δόντια του παιδιού.

Αλλά ο καθένας έχει τη δική του μέθοδο...

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

Οι παιδίατροι πάλι έκαναν το μικρό τους θαύμα :shock::shock::shock::D:D:D:!::!::!: Φίλη Μαργαρίτα12, τα γνωστά δαχτυλάκια καθαρισμού δοντιών δεν συστήμω κάποια συγκεκριμένη μάρκα υπάρχουν στο φαρμακείο :wink: Αλλιώς μια γαζούλα εμποτισμένη στην γνωστή gel-δοντόκρεμα πάλι χωρίς να λέω κάποια συγκεκριμένη μάρκα από το φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites

ολες οι γνωστες μεγαλες εταιριες εχουν βρεφικες οδοντοβουρτσες...κανε μια βολτα ειτε απο φαρμακειο ειτε απο τζαμπο ειτε απο λητω κτλ και θα βρεις την καλυτερη!! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερία μου μια και είσαι οδοντίατρος πρότεινε μου μάρκα για αυτά τα δαχτυλάκια καθαρισμού δοντιών γιατί σε φαρμακεία που πήγα ούτε που τα είχαν ακούσει. Και οδοντόκρεμα αν μπορείς. Σου είμαι υπόχρεη, όπως και σε όλες σας κορίτσια για την βοήθεια σας και τις πληροφορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερία μου μια και είσαι οδοντίατρος πρότεινε μου μάρκα για αυτά τα δαχτυλάκια καθαρισμού δοντιών γιατί σε φαρμακεία που πήγα ούτε που τα είχαν ακούσει. Και οδοντόκρεμα αν μπορείς. Σου είμαι υπόχρεη, όπως και σε όλες σας κορίτσια για την βοήθεια σας και τις πληροφορίες σας.

Καλησπέρα νομίζω οτι υπάρχουν δαχτυλάκια της Οrbit ή της Οραλ-Β,επίσεις για οδοντόκρεμα υπάρχουν παιδικές του ΚΟΡΡΕ και κάποιες παιδικές των γνωστών εταιρειών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω από πότε ξεκινήσατε να χρησιμοποιείτει οδοντόβουρτσα στο μωρό σας;

Ο δικός μου είναι 20 μηνών και το στοματάκι του έχει αρχίσει να μυρίζει. Τρώει τα πάντα και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε σιγά σιγά να αρχίσω να του τη χρησιμοποιώ.

Η αλήθεια είναι ότι η παιδίατρος μου έχει πει να πάει 2 ετών, αλλά άλλοι γνωστοί μου λένε ότι τη χρησιμοποίησαν από μικρή ηλικία. Εσείς;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πλέναμε δοντάκια πριν βγουν δοντάκια :D

Έτσι για παιχνίδι. Τη βρέχω με νεράκι και πλένουμε μαζί και μετά μόνος του (ο μικρός που είναι 18 μηνών). Τα μεγάλα πλένουν πια κανονικά και με οδοντόκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας το ειχε απαγορεψει ο παιδιατρος μεχρι τα 3. Στα 3 που πηγαμε να το ξεκινησουμε ήταν πια αργα. Δεν ηθελε με τιποτα.

Με το ζορι τον βαζω και τα πλενει την ωρα του μπανιου

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς ξεκινήσαμε στα 2,5 και μάλιστα με μία βιολογική παιδική οδοντόκρεμα (μια σταγόνα βάζουμε μεγεθός φακής) 1ον για να μάθουμε να φτύνουμε αλλά και για να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο από χημικά και καρκινογόνες ουσίες.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Το ζουζούνι βγάζει και το 3 δοντάκι αισίως και σκέφτηκα ότι πρέπει ν' αρχίσουμε να πλένουμε τα δόντια μας.

Πήρα μια οδοντόκρεμα με μητρικό γάλα από το φαρμακείο, αλλά στις οδηγίες δεν αναφέρει αν πρέπει να ξεπλένει μετά το βούρτσισμα το στόμα του. Μπορεί ένα μωρό να μάθει να φτύνει το νερό για να ξεβγάλει το στόμα του ή απλά τρώει την οδοντόκρεμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες! ο μπέμπης μας είναι 3 μηνών και τις τελευταίες ημέρες, πιπιλάει πολύ το χέρι του και βγάζει αρκετά σάλια, σε σημείο να φανταζόμαστε ότι ετοιμάζεται να βγάλει δοντάκια! Όμως αναρωτιέμαι... δεν είναι ακόμη νωρίς για να βγάλει δόντια?

41edmjsc19uufwl5.pngkk3v7ypawchpdiff.png
Link to comment
Share on other sites

Hercules, εμείς βγάλαμε το πρώτο δόντι 3 μηνών και είχαμε τον ίδιο προβληματισμό με εσάς. Όλοι λέγανε οτι είναι πολύ νωρίς για να βγάλει δοντάκι αν και είχε όλα τα συμπτώματα που λες. Βέβαια το δεύτερο δοντάκι το βγάλαμε 6 μήνες αργότερα.... Όσο για το βούρτσισμα, εμάς δεν μας αφήνει ούτε να δούμε πόσα δόντια έχει βγάλει πλεον, πόσο μάλλον να τα καθαρίσουμε με κάποιο τρόπο.

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως , τα πλενουμε απο μηνων με την firsteeth, οδοντοκρεμα και οδοντοβουρτσα-που την φορας στο δαχτυλο.

μεγαλωνοντας ομως, επειδη εχουμε αρκετα δοντακια,και δεν μπορω να βαλω το δαχτυλο μου στο στομα τους :lol::lol::lol: , αγορασα εδω και 2 μηνες περιπου, παιδικες οδοντοβουρτσες απο το φαρμακειο για 2 ετων και βαζω την οδοντοκρεμα της firsteeth.αυτο με συμβουλευσε και η φαρμακοποιος μου.

εν τω μεταξυ , τα βουρτσιζουν και μονα τους τα μωρα μου τα δοντακια τους!!διαδικασια που τα ξετρελαινει!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω οτι κανει η Ελενα κανω...τωρα εχει τη δικια της οδοντοβουρτσα και βουρτσιζουμε παραλληλα...οσο μπορει μονη της και μετα τη βοηθαω και εγω..παντως επειδη εβγαλε δοντια απο 3 μηνων στην αρχη τα επλενα με σκετη γαζουλα αποστηρωμενη και νερακι ισα ισα για να ανακουφιστει κιολας....απο 12 μηνων ξεκινησαμε οδοντοκρεμα...αυτη ειναι καλη γιατι δε χρειαζεται ξεβγαλμα ειναι ειδικα σχεδιασμενη για μωρα....(και η δικη μου ακομη να μαθει να φτυνει...λεει φτου και τα καταπινει :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου χρησιμοποιώ ακόμα το βουρτσάκι-δάχτυλο με την οδοντόκρεμα firsteeth. Ευτυχώς το βλέπουν σαν παιχνίδι! Ξετρελλαίνονται! Το χρησιμοποιώ και σαν κόλπο... Όταν θέλω να τα πλύνω αλλά εκείνα δε θέλουν, τους υπόσχομαι ότι θα πλύνουμε και τα δόντια. Αλοίμονό μου αν φύγουμε από το μπάνιο χωρίς να τα έχουμε πλύνει!!! Το κακό με αυτό το σύστημα είναι τα... ατυχήματα που μπορεί να συμβούν... Πριν λίγες μέρες με δάγκωσε τόσο πολύ ο μικρός, που παραλίγο να πέσω κάτω από τον πόνο!!! Μάλλον θα αγοράσω σύντομα τις κανονικές οδοντόβουρτσες!

.png
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου χρησιμοποιώ ακόμα το βουρτσάκι-δάχτυλο με την οδοντόκρεμα firsteeth. Ευτυχώς το βλέπουν σαν παιχνίδι! Ξετρελλαίνονται! Το χρησιμοποιώ και σαν κόλπο... Όταν θέλω να τα πλύνω αλλά εκείνα δε θέλουν, τους υπόσχομαι ότι θα πλύνουμε και τα δόντια. Αλοίμονό μου αν φύγουμε από το μπάνιο χωρίς να τα έχουμε πλύνει!!! Το κακό με αυτό το σύστημα είναι τα... ατυχήματα που μπορεί να συμβούν... Πριν λίγες μέρες με δάγκωσε τόσο πολύ ο μικρός, που παραλίγο να πέσω κάτω από τον πόνο!!! Μάλλον θα αγοράσω σύντομα τις κανονικές οδοντόβουρτσες!

 

αυτο εχω κ εγω αφου εχει βγαλει 13 δοντακια :)

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου χρησιμοποιώ ακόμα το βουρτσάκι-δάχτυλο με την οδοντόκρεμα firsteeth. Ευτυχώς το βλέπουν σαν παιχνίδι! Ξετρελλαίνονται! Το χρησιμοποιώ και σαν κόλπο... Όταν θέλω να τα πλύνω αλλά εκείνα δε θέλουν, τους υπόσχομαι ότι θα πλύνουμε και τα δόντια. Αλοίμονό μου αν φύγουμε από το μπάνιο χωρίς να τα έχουμε πλύνει!!! Το κακό με αυτό το σύστημα είναι τα... ατυχήματα που μπορεί να συμβούν... Πριν λίγες μέρες με δάγκωσε τόσο πολύ ο μικρός, που παραλίγο να πέσω κάτω από τον πόνο!!! Μάλλον θα αγοράσω σύντομα τις κανονικές οδοντόβουρτσες!

 

 

λες και ζουμε στο ιδιο σπιτι ειναι....για δοντια τρεχει αμεσως για μπανιο το αργοπορει λιγο.... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Τα δοντάκια αρχίζουμε να τα καθαρίζουμε απο την ΠΡΩΤΗ ημέρα που εμφανίζονται στο στόμα δηλαδή από τον 6ο-8ο μήνα της ζωής αρχικά με μια μπατονέτα ή βαμβακάκι και σοδόνερο ή χαμομίλι με σόδα τοπικά στο κάθε δοντάκι από την μαμά ή ακόμα και με τα ειδικά δαχτυλάκια για μωρά που ηπάρχουν σε ολα τα φαρμακεία,αργότερα στα 2-3 χρόνια που έχει ολοκληρωθεί και η ανατολή όλων των παιδικών δοντιών με παιδική μαλακή και από νάυλον τρίχα οδοντόβουρτσα και παιδική οδοντόκρεμα από την μαμά αρχικά και στα 5 με 6 χρόνια δείχνουμε στα παιδιά να καθαρίζουν μόνα τους τα δοντάκια τους 3 φορές την ημέρα ΠΑΝΤΑ μετά από κάθε ένα από τα κύρια γεύματα!Επείσης και από την ηλικία των 2 ετών καλό είναι να χρησημοποιούντε και χαπάκια φθορίου -Apoflux του 1 mg μέχρι τα 12-13 χρόνια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο Κωνσταντινος μου ειναι 20 μηνων και εχει 8 δοντια. Μεχρι τωρα παιζουμε το βραδυ οτι πλενουμε τα δοντια μας: του βαζω την οδοντοβουρτσα στο στομα και προσπαθω να ακουμπισω τα δοντια του ή το κανει αυτος.

Χτες μου ειπε παιδιατρος οτι πρεπει να τα πλενουμε κανονικα για να συνηθησει και μαλιστα με οδοντοπαστα!!! Οταν την ρωτησα πως θα τα ξεβγαζει γιατι δεν φτυνει (ουτε ασυναισθητα, οχι συνηδειτα για να ξεπλυνει τα δοντια του) μου ειπε οτι δεν εχει απαντηση.

Επισεις μεχρι τωρα καθομασταν αγκαλια στην πολυθρονα και "πλεναμε" τα δοντια μας. Πρεπει τωρα να παμε στο μπανιο? Και που θα στεκετε? Δεν ειναι και πανυψηλος...

Εχετε καμια ιδεα για το πως πρεπει να το κανουμε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...