Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

Εμείς έχουμε δύο γατες και περιμένουμε και την μπουμπουκένια μας . Αν έχει καποιος εμπειρία ας μου απαντήσει σε καποια ερωτήματα :)

 

Τα γατούλια μας έχουν μαθει το βράδυ να κοιμουντε στην κρεβατοκαμαρα μας στα πόδια μας . Τωρα που θα χω το μωράκι μου στο δωμάτιο θα πρεπει να τα διώξω ?

 

Πρεπει γενικα να τα περιορίσω στο σπίτι ?

 

Ποτε το μωρό ήρθε σε επαφή με τη γάτα σας?

 

Η αλήθεια ειναι πως εινια και δύσκολη εποχή αυτον τον καιρό γιατι αλλάζουν τρίχωμα και χουμε πήξει στην τρίχα !!

 

Περιμένω απαντήσεις :) Ευχαριστωωωω

ακριβως ιδια περιπτωση και σε εμας!δυο γατια συνηθισμενα να οργωνουν ολο το σπιτι και το βραδυ να κοιμουνται μεσα στα παπλωματα!γυρισαμε απο το μαιευτηριο προ 3 ημερων και αποφασισαμε τα γατια να μενουν στο δωματιο-γραφειο και στην βεραντα πουθενα αλλου.οταν λιγο αρχισαν να κλαινε για να μπουνε μεσα λιγο τα μαλωνουμε και αμεσως ησυχαζουν και δεν ξανα ενοχλουν!ολη νυχτα στην βεραντα και ουτε κιχ!που και που κλαινε λιγο αλλα μια φωνη που τους βαζουμε και λες και καταλαβαινουν δεν ξανα μιλανε!μετα τα 40 θα τα αφησουμε να μπαινουν και σαλονι αλλα το βραδυ παλι εξω .το μωρο το εχουμε στην δικια μας κρεβατοκαμαρα και θα το εχουμε για αρκετους μηνες ακομα εκει.μια χαρα περνανε τα γατακια και στην βεραντα.ηλιο φυτα ολο λιαζονται!ενταξει και εμεις βεβαια βγαινουμε καθε λιγο και παιζουμε μαζι τους οποτε ηρεμουν πολυ και χαιρονται!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια να κάνω μια ερώτηση γιατί σας βλέπω σχετικές με το θέμα. Μένουμε Αθήνα και τέλη Ιουλίου γεννάω. Τον Οκτώβρη θέλουμε να πάμε με την μπεμπούλα Κεφαλλονιά (στα πεθερικά μου) για 1 βδομάδα. Λοιπόν, η πεθερά μου έχει έναν σκύλο στην αυλή της, ο οποίος τα βράδια κοιμάται μέσα στο σπίτι και του κάνει όλα τα εμβόλια. Έχει όμως και γύρω στις 20 γάτες που περιφέρονται στην αυλή της και σε όλη τη γειτονιά. Τις ταϊζει στην αυλή, σκαρφαλώνουν και γενικά βρίσκονται παντού, και αν δεν προσέξεις πολύ, όλο και καμία τρυπώνει μέσα στο σπίτι. Δεν είναι εμβολιασμένες και φοβάμαι λίγο για το μωρό. Μήπως ανησυχώ άδικα? Η γυναικολόγος μου σε όλη μου την εγκυμοσύνη μου απαγόρευσε να πάω εκεί από φόβο για τοξόπλασμα.

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβρη θα ναι το μωρό σου 3 μηνών, δηλαδή θα σαστε ακόμα στο στάδιο της αποστείρωσης και γενικά στο διάστημα που χρειάζεται προσοχή. Πρόκειται για γάτες οι οποίες κυκλοφορούν στην εξοχή και που πιθανώς κάποια στιγμή να χουν δαγκώσει και κανένα ποντικάκι, δηλ.πιθανό κάποια να έχει τοξόπλασμα. Αν μπαίνουν και μέσα στο σπίτι πιθανό επίσης να κυκλοφορεί και κανένας ψύλλος.Αν το μωρό σου ήταν μεγαλύτερο και το ανοσοποιητικό του είχε δυναμώσει, εγώ στη θέση σου δε θα χα πρόβλημα να πάω.Αλλά 3 μηνών θα έλεγα ότι είναι ζόρικα τα πράγματα και παρόλο που αγαπώ πολύ τα ζώα, θα σου έλεγα να μην το φέρεις σε τόσο στενή επαφή με ''αδέσποτα'' ουσιαστικά .Έχει μεγάλη διαφορά το εμβολιασμένο και κυρίως όπως ξαναέγραψα αποπαρασιτωμένο ζώο που ζει στο σπίτι, με αυτό που ζει απροστάτευτο και αυτό με τη σειρά του στο δρόμο. Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα την κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι των πεθερικών σου. Αν οι γάτες τριγυρνούν αποκλειστικά στην αυλή και το να μπει καμιά μέσα είναι μεμονωμένο περιστατικό αλλάζουν τα πράγματα.Αν όμως είναι συχνό φαινόμενο το να τρυπώνουν μέσα και να ανεβαίνουν σε τραπέζια, να κοιμούνται σε κρεβάτια κτλ, καλύτερα να το αποφύγεις ή ακόμα καλύτερα για να μην κάνουμε τους ειδικούς, να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου.

Πάντως ένα μπράβο σε αυτούς τους ανθρώπους που νοιάζονται τα ζώα.Κι ακόμα κι αν αποφασίσετε να μην πάτε να τους επισκευθείτε όταν το μωρό σας είναι τόσο μικρό, να πηγαίνετε συχνά όταν μεγαλώσει. Θα βρει πολλά ενδιαφέροντα σε μια τέτοια αυλή.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ krina για την άμσεση απάντησή σου, με βοήθησες πολύ. όχι μόνο θα πηγαίνουμε συχνά, αλλά μέσα στον επόμενο χρόνο σχεδιάζουμε να μετακομίσουμε οριστικά Κεφαλλονία (ετοιμάζουμε το σπίτι μας τώρα). Μεγάλωσα στην επαρχία και είμαι υπέρ της ζωής εκεί, ειδικά για ένα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!!

επειδη σας βλεπω αρκετα σχετικες με το θεμα θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι.

εχω ενα σκυλακι (παπουδακι θα το ελεγα 14 ετων) και εχω τωρα 2-3 βδομαδες που προσπαθω να το μαθω να μην μπαινει στο υπνοδωματιο.σε λιγο καιρο θα ερθει το παιδακι μας και στην αρχη δεν θελω και το σκυλο στο δωματιο γιατι χανει πολλες τριχες.

μεχρι τωρα αυτο που κανουμε ειναι να κλεινουμε την πορτα απλα αλλα το βλεπει μαλλον σαν τιμωρια για κατι που δεν εκανε γιατι στενοχοριεται.καθεται μπροστα απο την κλειστη πορτα με κατεβασμενη την μουσουδιτσα του και μενα πιανεται η καρδια μου! κανα δυο φορες προσπαθησαμε να δουμε αν το εμαθε και την ανοιγουμε και τοτε αυτος τρυπωνει μεσα και δεν βγαινει..μεχρι που τον βγαζουμε με το ζορι και ξανακλεινουμε την πορτα. χτες το βραδυ εγινε παλι το ιδιο, και σημερα το πρωι μου ειχε λερωσει την κουζινα κατι που δεν κανει ποτε.

εχετε να μου προτεινεται καποιον τροπο να μαθει να μην μπαινει χωρις να χρειαζεται να το μαλωνουμε?

sorry για το μεγαλο μυνημα αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα!!

επειδη σας βλεπω αρκετα σχετικες με το θεμα θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι.

εχω ενα σκυλακι (παπουδακι θα το ελεγα 14 ετων) και εχω τωρα 2-3 βδομαδες που προσπαθω να το μαθω να μην μπαινει στο υπνοδωματιο.σε λιγο καιρο θα ερθει το παιδακι μας και στην αρχη δεν θελω και το σκυλο στο δωματιο γιατι χανει πολλες τριχες.

μεχρι τωρα αυτο που κανουμε ειναι να κλεινουμε την πορτα απλα αλλα το βλεπει μαλλον σαν τιμωρια για κατι που δεν εκανε γιατι στενοχοριεται.καθεται μπροστα απο την κλειστη πορτα με κατεβασμενη την μουσουδιτσα του και μενα πιανεται η καρδια μου! κανα δυο φορες προσπαθησαμε να δουμε αν το εμαθε και την ανοιγουμε και τοτε αυτος τρυπωνει μεσα και δεν βγαινει..μεχρι που τον βγαζουμε με το ζορι και ξανακλεινουμε την πορτα. χτες το βραδυ εγινε παλι το ιδιο, και σημερα το πρωι μου ειχε λερωσει την κουζινα κατι που δεν κανει ποτε.

εχετε να μου προτεινεται καποιον τροπο να μαθει να μην μπαινει χωρις να χρειαζεται να το μαλωνουμε?

sorry για το μεγαλο μυνημα αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω!!

 

καλησπερα!

μηπως να το αφηνατε να μπαινει μεσα? αν ειναι κ μικρου μεγεθους δε θα φτανει πχ την κουνια

Αν οχι.. ο σκυλος σας ειναι οπως ειπατε κι εσεις γερακος οποτε αν ολα τα σκυλια περνανε ενα σοκ με τον ερχομο του μωρου, αυτος το περναει επι 10.

Οταν κλεινετε την πορτα μην ειστε μεσα στο δωματιο. Να στε εξω μαζι του, πχ στο σαλονι. Με το που την κλεινετε φωναζετε τον να κατσετε μαζι ή για παιχνιδακια, ωστε να το συνδυασει με κατι καλο. Επιβραβευστε με κατι που του αρεσει την καλη του συμπεριφορα. Μετα απο λιγες μερες αρχειστε να ανοιγετε την πορτα. Μολις κανει ενα βημα να μπει μεσα, πειτε δυνατα κ κοφτα "μη". Αν σταματησει επιβραβευστε αλλιως επαναλαβετε μεχρι να σταματησει.

Μολις το κανει,προσπαθειστε να του τραβηξετε την προσοχη μακρια απο αυτο το δωματιο. Το πνευμα της ολης σας προσπαθειας θα ναι να του δωσετε να καταλαβει οτι ακομα αποτελει μελος της οικογενειας κ πως σε εναν αλλο χωρο του σπιτιου μπορει να περναει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

το θεμα ειναι πως ολα αυτα τα κανουμε, τον εχουμε φωναξει οταν μπαινει και εχει βγει και τοτε παιζουμε του δινουμε την αγαπημενη του λιχουδια..ασχολουμαστε μαζι του συνεχως αλλα το βραδυ ειναι που δεν θελει να βγει με τιποτα.δεν εχω προβλημα να μπαινει στο δωματιο αλλα δεν θελω να κοιμαται εκει και αυτος θελει να κοιμαται μαζι μας.καταλαβαινω πως θελει συντροφια και εννοειται πως ηταν και ειναι μελος της οικογενειας γιαυτο και δεν ξερω πως να το χειριστω.

απλα θελαμε να το μαθει απο τωρα σιγα σιγα ωστε οταν ερθει το μωρο να μην του ερθει και αυτο αποτομα.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω :)

μμμ δηλ. προκειται για το δωματιο που κοιμοταν μεχρι τωρα,ε? :roll:

καλα κανετε κ το ψαχνετε απο τωρα :wink: αυτο ειναι καλυερο γιατι ετσι δε θα συνδυασει τον ερχομο του νεου μελους με κατι "κακο".

 

Δε μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη κατι αλλο.. Κατα τη διαρκεια της μερας κοιτατε να του τραβατε το ενδιαφερον εκτος δωματιου(οπως κανετε)

και το βραδυ απλα κλειστε την πορτα. Οπως και οι ανθρωποι, ετσι και τα σκυλια οταν γερνανε γινονται κατα καποιο τροπο κουταβια. Οποτε δοκιμαστε να του αφησετε την τηλεοραση ή καποιο ραδιο, αν κλαιει. Σιγα σιγα θα συνηθισει, πιστευω. Μη δωσετε σημασια σε ενδεχομενο κλαμα/γαυγισμα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα πόστ του συγκεκριμένου τόπικ και πραγματικά ηρέμησα αρκετά, αλλά ομολογώ ότι μια ανησυχία την έχω ακόμα και θα σας εξηγήσω το γιατί. Πριν δυο χρόνια είχαμε βρει ένα νεογέννητο σκυλάκι το οποίο μεγαλώσαμε με πολλές θυσίες και αγάπη και φυσικά το λατρεύουμε. Κι ο γάτος μας που τότε ήταν 10 μηνών, το δέχτηκε μια χαρά και είναι πολύ αγαπημένοι. Ο σκυλάκος μας όμως έγινε μεγαλόσωμος, καθώς είναι ημίαιμο λυκόσκυλο και είναι αρκετά άγαρμπος ο κακομοίρης. Στα παιχνίδια του με τον Ραφαήλ ώρες-ώρες το παρακάνει και μου θυμίζει έντονα τον τρόπο που παίζουν τα σκυλάκια μεταξύ τους...δηλαδή για τον Έκτορα παίζω με τον Ραφαήλ σημαίνει του ρίχνω δαγκωνίτσες...που ενίοτε βέβαια (ειδικά αν ο Ραφαήλ αντιδράσει) γίνονται και πιο έντονες. Κι αυτό παρά το γεγονός οτι ο Ραφαήλ πιστός στις συμβουλές μας δεν τον προκαλεί για επιθετικά παιχνίδια...Τι θα γίνει με το μωρό; Το οποίο 1ον θα κουνάει χεράκια ποδαράκια και ίσως ο Έκτορας το περάσει για παιχνίδι; 2ον ίσως κάποια στιγμή άθελά του προκαλέσει ένα επιθετικό παιχνίδι εκ μέρους του σκύλου; Δεν συζητάμε τώρα για το όταν το μωρό περπατήσει γιατί τρομάζω με την ιδέα...Φοβάμαι οτι θα το πετάει κάτω συνέχεια με τις άγαρμπες κινήσεις του...Ή οτι θα το κυνηγάει για "δαγκωνίτσες" όπως κάνει και με τον Ραφαήλ...

Όλα αυτά με τρομάζουν απίστευτα (γιατί τον έχω δει πώς συμπεριφέρεται με τον μικρό ήδη) αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ούτε να τον δώσω ούτε φυσικά να τον απομονώσω. Τώρα το καλοκαίρι θα εκπαιδευτεί κιόλας...Βέβαια, θα μου πείτε πως αργήσαμε αλλά 1ον δεν είχε ποτέ προβληματική συμπεριφορά ΓΕΝΙΚΑ μέχρι πρότινος που έγινε επιθετικός άδικα σε δυο επισκέπτες μας (ξεχωριστές περιπτώσεις) που ενώ τους δέχτηκε μια χαρά, τους έκανε χαρούλες και δεχόταν τα χάδια τους, μετά απο πολλή ώρα και χωρίς προειδοποίηση τους δάγκωσε, και 2ον δεν είχαμε λόγω διαφόρων θεμάτων που προέκυπταν το ένα μετά το άλλο την οικονομική δυνατότητα να καλύψουμε την εκπαίδευσή του...Μετά τα παραπάνω περιστατικά όμως αρχίσαμε να μαζεύουμε ευρώ-ευρώ τα χρήματα που απαιτούνται γιατί καταλάβαμε το λάθος μας.

Λέτε να είναι επιθετικός με το μωρό; Είναι και αρσενικός και ξέρω οτι τα αρσενικά είναι πιο ατίθασα...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατανοω την ανησυχια σου..

Βασικα οπως ειπα κ παραπανω το σημαντικοτερο ειναι το σκυλι να μην νοιωσει οτι απειλειται απο τον "ξενο". Η ελευση του μωρου στρεσσαρει αρκετα το ζωο που δε μπορει να καταλαβει τι ειναι αυτο το μικρο πραγματακι που τσιριζει κ που ολοι του μιλανε. ΜΗΝ παραμερισετε λοιπον το σκυλο σας και τον βγαλετε εξω απο την αγελη. Αν ξερετε πως ο ερχομος του παιδιου θα σηματοδοτησει καποιες αλλαγες στο προγραμμα του ζωου (πχ ωρα βολτας) αρχιζετε να τις εφαρμοζετε ΠΡΙΝ το φερετε σπιτι.

 

Αφηστε το σκυλι να μυρισει το παιδικο δωματιο και να επεξεργαστει το χωρο. Οταν με το καλο ερθει η ωρα, επιτρεψτε του σιγα-σιγα να μυρισει και το μωρακι. Το αξναλεω γιατι ειναι πολυ σημαντικο.. ΜΗ ξεχασετε το ζωο σας. ΜΗ το βγαλετε εξω απο την οικογενειακη δραστηριοτητα. Το σκυλι ηταν κ πρεπει να μεινει μελος της οικογενειας σας.

 

Πιστευω πως ετσι το ζωο δε θα γινει επιθετικο. Μεχρι να μεγαλωσει ομως αρκετα το παιδι, οφειλετε να τα εχετε παντα υπο επιβλεψη. οσο υπομονετικο κ καλο κι αν ειναι ενα ζωο, μπορει να γινει το ατυχημα αν δε προσεχουμε. Να επιβραβευετε παντα την καλη του συμπεριφορα και με ηρεμο τροπο να του δειχνετε την ανεπιθυμητη. (αποφυγετε υστεριες που κανουν πολλοι, πχ ουρλιαζοντας οταν το σκυλι πλησιασει το μωρο)

 

Οσον αφορα την εκπαιδευση.. γενικα να ξερετε πως αρχιζει απο τη στιγμη που το σκυλι ερχεται σπιτι. Κι αν μιλαμε για επαγγελματια εκπαιδευτη, συνηθως ξεκιναμε τη βασικη υπακοη οταν ειναι 8 μηνων περιπου. Ποτε ομως δεν ειναι αργα! :wink: Φροντιστε μονο να βρειτε το σωστο επαγγελματια, ωστε να χετε και τα καταλληλα αποτελεσματα. Και μην ακουσετε καποιον που ενδεχομενως να σας πει να μεινει το ζωο στη σχολη του.

 

Καλη πορεια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Να τον βγάλουμε εκτός αγέλης ούτε καν το σκεφτόμαστε! Βλέπεις είναι τόσο ιδιαίτερος ο τρόπος που μεγάλωσε που ξέρουμε πως οποιαδήποτε αδιαφορία εκ μέρους μας θα τον έκανε να υποφέρει με συνέπεια να έχουμε άσχημες αντιδράσεις. Απλά με ανησύχησαν αυτές οι επιθέσεις εν ψυχρώ...χωρίς καμιά προειδοποίηση. Κατά τα άλλα δεν μπορείς να φανταστείς τι καλός που είναι...και μαθαίνει πολύ γρήγορα! Π.χ. δεν χρειάστηκε να κοπιάσουμε καθόλου για την εκπαίδευση της τουαλέτας...Απλά έβγαινε τις βόλτες του και απο μόνος του είχε μάθει να κρατιέται ως τότε, ακόμα κι αν αργούσαμε να τον βγάλουμε...Άσε που απο τη στιγμή που θα μπει μέσα (μόνο όταν λείπουμε βγαίνει στο μπαλκόνι) κοιμάται σαν γάτος συνέχεια! (έχει και τα καλά του να μεγαλώνει ένα σκυλάκι με παιδαγωγό έναν γάτο :) )Ούτε ενοχλεί ούτε τίποτα ο καημένος! Μόνο με τον μικρό που είναι λίγο άγαρμπος κι ώρες ώρες το παρακάνει...

Για τον εκπαιδευτή που λες ξέρεις κάποιον καλό να προτείνεις? Είχα γνωρίσει σε μια ομιλία του έναν γνωστό, που έχει σχολή στο Λουτράκι, κι αυτός όντως τα κρατάει εκεί κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης και πρέπει εμείς να πηγαίνουμε κάθε Σ/Κ να τον βλέπουμε και να κάνουμε μαθήματα μαζί...Αλλά μας προβλημάτιζε οτι θα στεναχωριόταν πολύ ο Εκτορας να μας αποχωριστεί για τόσο και να μας βλέπει μόνο μια φορά την βδομάδα...Αν ξέρετε κάποιον...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περασα και εγω απο το ιδιο σταδιο οπου προσπαθουσα να μαθω στη δικη μου που επι 7 χρονια κοιμοταν μαζι μας να βγει απο το δωματιο, απλα με εξεπληξε οταν πατησαμε το ποδι μας με τη μικρη στο σπιτι για πρωτη φορα, απλα της βαλαμε το κρεβατι της σε αλλο δωματιο και οχι δεν ξαναπατησε μεσα, αλλα περναγε απο εξω κοιταγε και εφευγε, νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα, καταλαβαινουν δεν ειναι χαζα.

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή έχω κι εγώ δυο γάτες οι οποίες κοιμούνται στα πόδια μας στο κρεββάτι.Τώρα η Λήδα κοιμάται στο δωμάτιο της και κλείνουμε την πορτα, αλλά και όταν κοιμόταν στο δωματιο μας δεν τις διώχναμε, δεν είχαν ποτέ την τάση να πλησιάσουν την κούνια του μωρού και οτιδήποτε μύριζε μωρό...δεν ξέρω αν έκανα το καλύτερο αλλά δε ήθελα να τις διώξω απ'το δωμάτιο, αρκετό σοκ είχαν πάθει που τους ήρθε ουρανοκατέβατο το αυτό το μυστήριο πλάσμα!

Η Λήδα άρχισε να τους δίνει σημασία γύρω στον τέταρτο μήνα και τώρα είναι σε φάση που τους ψιλοχαιδεύει και τους τραβολογάει...πάντως δείχνουν μεγάλη υπομονή και δεν της αγριεύουν, στην χειρότερη περίπτωση, αν τους σπάσει πολύ τα νεύρα σηκώνονται και φεύγουν...παρόλα αυτά είμαι σε επιφυλακή, ποτέ δεν ξέρεις ποτε θα του τη δώσει του γάτου!!!

 

:D

Τελικά τώρα ...είδα πως ειναι :) Μυρτώ μου εγώ τις περιόρισα στα 2 μπαλκόνια και στο σαλόνι . Στα δωμάτια δεν θέλω να πηγαίνουν οχι γιατι θα κανουν κακο στο μωρό αλλα δεν αντέχω την τρίχα τους !

Με το μωρό ειναι αδιάφορες μονο οταν κλαίει πολυ δυνατά κατι πιάνει και τα γατούλια και έχουμε χορωδία ...μωρό και γατιά σε παραλήρημα :)

Το μόνο που μου κάνουν ειναι οταν θηλάζω ή καθομαι με το μωρό στο σαλόνι έρχονται και με χτυπάνε με το κεφάλι τους για να τα χαιδέψω :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε δύο γατες και περιμένουμε και την μπουμπουκένια μας . Αν έχει καποιος εμπειρία ας μου απαντήσει σε καποια ερωτήματα :)

 

Τα γατούλια μας έχουν μαθει το βράδυ να κοιμουντε στην κρεβατοκαμαρα μας στα πόδια μας . Τωρα που θα χω το μωράκι μου στο δωμάτιο θα πρεπει να τα διώξω ?

 

Πρεπει γενικα να τα περιορίσω στο σπίτι ?

 

Ποτε το μωρό ήρθε σε επαφή με τη γάτα σας?

 

Η αλήθεια ειναι πως εινια και δύσκολη εποχή αυτον τον καιρό γιατι αλλάζουν τρίχωμα και χουμε πήξει στην τρίχα !!

 

Περιμένω απαντήσεις :) Ευχαριστωωωω

ακριβως ιδια περιπτωση και σε εμας!δυο γατια συνηθισμενα να οργωνουν ολο το σπιτι και το βραδυ να κοιμουνται μεσα στα παπλωματα!γυρισαμε απο το μαιευτηριο προ 3 ημερων και αποφασισαμε τα γατια να μενουν στο δωματιο-γραφειο και στην βεραντα πουθενα αλλου.οταν λιγο αρχισαν να κλαινε για να μπουνε μεσα λιγο τα μαλωνουμε και αμεσως ησυχαζουν και δεν ξανα ενοχλουν!ολη νυχτα στην βεραντα και ουτε κιχ!που και που κλαινε λιγο αλλα μια φωνη που τους βαζουμε και λες και καταλαβαινουν δεν ξανα μιλανε!μετα τα 40 θα τα αφησουμε να μπαινουν και σαλονι αλλα το βραδυ παλι εξω .το μωρο το εχουμε στην δικια μας κρεβατοκαμαρα και θα το εχουμε για αρκετους μηνες ακομα εκει.μια χαρα περνανε τα γατακια και στην βεραντα.ηλιο φυτα ολο λιαζονται!ενταξει και εμεις βεβαια βγαινουμε καθε λιγο και παιζουμε μαζι τους οποτε ηρεμουν πολυ και χαιρονται!

 

Διάβασα τώρα το μνμ σου στον καλό μου και του λέω "Βλέπεις εγώ τους έχω 2 μπαλκονια και το σαλόνι " :lol:

Πότε γέννησες ? Μάλλον τα παιδάκια μας έχουν ίδια μέρα γενέθλια :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν μπορει να παει σε εκπαιδευτη και μικρο σκυλακι???Εχω ενα Yorkshire Terrie ειναι μικρουλης ακομα 7 μηνων αλλα τον εχω συνεχεια μαζι μου και τον φροντιζω σαν μωρο.Τον αγαπαω πολυ, τωρα που ερχεται η μπεμπα μας φοβαμαι μηπως στενοχωριεται που δεν θα εχει την αμεριστη προσοχη μου, αλλα και το πως θα αντιδρασει με το μωρο, μηπως γινει επιθετικος.

Επισεις δεν εχει μαθει τουαλετα ακομα παρ' ολες τις προσπαθιες μου.Μονο το πρωι εχει μαθει. Μηπως κανω κατι λαθος????

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερετε αν μπορει να παει σε εκπαιδευτη και μικρο σκυλακι?????

φυσικα :)

 

Α!Πολυ καλο αυτο!!Μηπως ξερεις και απο ποσο μηνων και μετα??

Ο δικος μου ειναι 6 μηνων

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

για βασικη υπακοη πηγαινουν 7-8 μηνων περιπου...

 

Αλλα εξαρταται κ απο τη ρατσα, και το χαρακτηρα του ζωου. καλυτερα να βρειτε εναν εκπαιδευτη, να την πατε να τη δει κ αυτος θα σας πει το προγραμμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πάρε ένα βιβλίο για τη ράτσα αυτή και ξεκίνα "βασική υπακοή" στο σπίτι. Φαίνεται οτι έχεις όρεξη! Θέλει επιβράβευση με μικρές ποσότητες τροφής στα χέρια. Είναι αρκετά εύκολο αν ξέρεις τον τρόπο και το κάνεις συχνά. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να περιμένεις.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα!Ειμαι πολυ στενοχωριμενη!Πριν 2 ευδομαδες ο σκυλακος μου εσπασε το ποδαρακι του και ενω πηγενε παρα πολυ καλα σημερα ειναι χαλια, φοβαμαι πολυ! :(:(:cry::cry:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Ελενα ευχομαι περαστικα στο σκυλακι σας :cry:

 

το χετε σε γυψο?

να στε αισιοδοξοι.. το σπασιμο περναει. Εχω δει σκυλακια να χουν σπασει σπονδυλικη στηλη και να ναι μια χαρα

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!

Σημερα ειναι πολυ καλυτερα!!Πηγαμε να βγαλουμε τη μια λαμα! :D:D

Ναι εχει γυψο ο καιμενουλης και την τελευταια φορα ο γιατρος του το ειχε σφηξει παρα πολυ για να μην το κουναει γιατι ειναι παρα πολυ ζωηρουλης και δεν μπορουσε να αναπνευσει καλα.

Τωρα ειναι μια χαρα!!!Με εχει τρελανει!!Ειμαστε προληπτικα σε ναρθηκα μεχρι να θρεψει καλητερα.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

αντε αντε ολα καλα θα πανε!

 

(γενικα να ξερεις οτι σε τετοιες περιπτωσεις βοηθαει ενα κλουβακι (crate). αν το σκυλακι ειναι ζωηρο το περιοριζουμε εκει για να μειωνουμε τις μετακινησεις του)

 

Δωστου 2 φιλακια :)

Link to comment
Share on other sites

Τον ειχα σε κλουβακι αλλα κλεει οποτε τον βαζω μεσα!

Τελος παντων τελος καλο ολα καλα! :lol:

Βγαλαμε τη μια λαμα, η αλλη θα μεινει μεσα, βγαλαμε και το ναρθηκα και τωρα εχουμε γαζουλες που τις τρωμε και του εχω βαλει καινουριες 3 φορες απο εχτες! :lol::lol::lol:

Χοροπηδαμε σαν κατσικια αριστερα-δεξια και χαιρομαστε την ελευθερια μας!

Ο γιατρος μας ειπε πως στο τσακ γλυτωσαμε τον ακροτιριασμο :roll::shock::?

 

Οχι μονο 2 φιλακια 1002 θα του δωσω! :D

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...