Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα τέκνων 2013 - δείτε αν το δικαιούστε


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαβασα καπου οτι τα δικιολογητικα θα τα ταχυδρομησουμε, αλλα αφου μας ζητηθουν;

 

Και γω την ιδια απορια εχω. Τελικα μονο αν ζητηθουν τα στελνουμε; Και ως ποτε μπορουμε να υποβαλλουμε την αιτηση;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

το τεκμαρτο

 

:confused::confused: Αυτο που λες ειναι λαθος, οταν λεμε εισοδημα εννοουμε το εισοδημα που εχουμε δηλωσει και φαινεται στο εκκαθαριστικο μας, αυτο μπορει να ειναι ειτε το τεκμαρτο ειτε το πραγματικο, οποιο ειναι μεγαλυτερο μετραει. Πχ ανεργος με σπιτια και αυτοκινητα θα μετρησει το τεκμαρτο αλλα μισθωτος χωρις τεκμηρια θα μετρησει το πραγματικο.

 

Και γω την ιδια απορια εχω. Τελικα μονο αν ζητηθουν τα στελνουμε; Και ως ποτε μπορουμε να υποβαλλουμε την αιτηση;

 

Δεν στελνουμε τιποτα, κανουμε την ηλεκτρονικη αιτηση και εαν μας ζητηθουν τα παμε. Η προθεσμια για την υποβολη της αιτησης νομιζω πως ειναι μεχρι το τελος του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια.εχω κανει εδω κ ενα μηνα την δηλωση κ ακομα δεν εχει εκκαθαριστει.γνωριζεται κατι??

Κι εγω 10/6 την εκανα και το Α21 αλλα ουτε η δήλωση μου εκκαθαριστηκε ουτε λεφτα μπηκαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο λογιστής μου είπε ότι πρώτα θα γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης και μετά του Α21 για να δοθεί το επίδομα. Τρέχα-γύρευε.... Ακόμα μία φορά, κανείς δεν ξέρει ακριβώς.. τα κάνουν όλα αλαλουμ για να καθυστερούν και ποιός ξέρει αν τελικά θα δοθούν χρήματα... Όποιος από εδώ πληρωθεί, ας μας ενημερώσει για να δούμε τι πρέπει να κάνουμε και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εγω εκανα τη δηλωση 16-6,το α21 20-6,η δηλωση ειχε εκκαθαριστει απο 26-6,οποτε και πηρα χθες τα λεφτα.μετραει το πιο υψηλο εισοδημα.εμεις επειδη ειχαμε το σπιτι αν και με λιγο εισοδημα πηγαμε στη 2 κλιμακα.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια λογίστριες, αν έχει γίνει κάποιο λάθος στην ηλεκτρονική υποβολή του Α21 (λάθος χώρα γέννησης εκ παραδρομής) πώς μπορείς να το διορθώσεις και που να απευθυνθείς?

Ξέρω ότι στην περίπτωση του ΅Ε1 υποβάλλεις συμπληρωματική, τι γίνεται με το Α21 όμως?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Στις 14/8 εγω δεν πηρα το επιδομα ενω μου ειχε βγει η εκκαθαριση απο την Εφορια.

 

Γιατι αυτο;

 

Καπου διαβασα οτι στις 14 πηραν οι μισοι και μεχρι το τελος του μηνα θα παρουν και οι υπολοιποι. Ισχυει αυτο η ειναι ραδιοαρβυλα;

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Στις 14/8 εγω δεν πηρα το επιδομα ενω μου ειχε βγει η εκκαθαριση απο την Εφορια.

 

Γιατι αυτο;

 

Καπου διαβασα οτι στις 14 πηραν οι μισοι και μεχρι το τελος του μηνα θα παρουν και οι υπολοιποι. Ισχυει αυτο η ειναι ραδιοαρβυλα;

 

Καλημέρα SadAngels!

Κι εγώ περιμένω πώς και πώς. Επειδή το έχω ψάξει αρκετα το θέμα, αν κατάλαβα καλά, στις 14/8 πήραν το επίδομα όσοι η εκκαθάρισή τους έγινε μέσα στο Ιούλιο, αλλά όχι όλα τα χρήματα, ένα μέρος. Οι περισσότεροι θα το πάρουν μέσα στο Σεπτέμβριο. Ελπίζω να είμαστε κι εμείς μέσα σε αυτούς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

 

Το εκκαθαριστικο μου γραφει ημερομηνια εκδοσης 26/7 οποτε η εκκαθαριση εχει γινει τον Ιουλιο.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Το εκκαθαριστικο μου γραφει ημερομηνια εκδοσης 26/7 οποτε η εκκαθαριση εχει γινει τον Ιουλιο.

 

Μάλλον τότε ο λογιστής σου θα ξέρει να σου πει καλύτερα. ίσως επειδή ήταν τέλος του μήνα(?). Το σίγουρο είναι ότι πολλοί περιμένουν. Υπομονή σε όλες μας, τουλάχιστον να έρθουν στο Σεπτέμβρη που πάντα τα έξοδα είναι μαζεμένα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , στον ΟΓΑ κάνουν ότι θέλουν εμένα εγινε η εκκαθάριση 27/7 πήρα την επιστροφή 5/8 αλλα λεφτα απο ΟΓΑ δεν πήρα τίποτα στις 14/8 ενώ κάποιοι άλλοι που η εκκαθάριση εγινε εκ΄ τον υστέρων τα πήραν ήδη . Οπότε περιμένουμε η τέλος Αυγούστου η τέλος Σεπτέμβριου .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εχει εκκαθαριστει μου ηρθε και το εκκαθαριστικο εχθες αλλα οπως γραφει πανω εχει γινει η εκκαθαριση 26/7/13 φυσικα μεσω taxis.net την εχω εκτυπωσει εδω και πολλες μερες.

 

Υπαρχει περιπτωση επειδη εγω δεν εχω λογαριασμο σε τραπεζα και εβαλε η γυναικα μου τον δικο της και ετσι να υπαρχει προβλημα;

 

Αυριο θα παω στον ΟΓΑ με το εκκαθαριστικο και το Α21

 

Αν ειναι το προβλημα η τραπεζα πλεον εχω δικο μου λογαριασμο να τους δωσω γιατι επρεπε να εχω λογω οτι εχω επιστροφη απο την Εφορια.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ελεγαν οτι θα στειλουν sms οταν σου βαλουν τα λεφτα, σου ηρθε κατι η απλα ειδες τα λεφτα στην τραπεζα;

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Της γυναικας μου ειναι στην Alpha μισθοδοσιας απο την δουλεια της και αυτον βαλαμε στο Α21 αλλα στην Εφορια λογω οτι εχω επιστροφη δεν δεχονται της γυναικας μου ασχετα αν κανουμε κοινη δηλωση και ετσι ανοιξα νεο στην Εθνικη και τους εδωσα.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Και μενα τζιφος. Παιδια εγώ έχω Πειραιώς έχω εκκαθαριστεί από τα τέλη Ιουλίου και έχει έρθει και το εκκαθαριστικό. Επειδή εγώ έχω μόνο εισόδημα έκανα και εγω την δήλωση α21 βάζοντας δικό μου λογαριασμό χωρίς δικαιούχο την σύζυγο. Μάλλον αύριο θα πάρω τηλ στον ΟΓΑ να δώ τι γίνεται. Ούτε μπορείς να δεις αν έχει ελεγχθεί το Α21 ούτε αν έχει εγκριθεί ούτε να κανείς διορθώσεις.... Τι να πω;; Φοβάμαι μην έγινε κάποιο λάθος στην δήλωση αλλά ποιος θα με ενημερώσει αν ειναι έτσι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω φοβαμαι λαθος στην δηλωση Α21 γιατι εκτος απο οτι εβαλα τον λογαριασμο της γυναικας μου τα παιδια μου εχουν δυο ονοματα (Κωνσταντινος-Παναγιωτης Εμμανουελα-Μαρια) και στην δηλωση ο λογιστης εγραψε μονο το πρωτο ονομα.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

εμεις βαλαμε τον δικο μου λογοριασμο κ οχι του αντρα μου.μας εβαλαν για 2 παιδια γιατι ο μεγαλος ειναι απο τον πρωτο γαμο κ θα στειλουν χαρτι για να καταθεσω δικαιολογητικα κ μετα θα τα παρω κ για το τριτο.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...