Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαίωμα στην επιλογή φύλου... Η άποψή σας!


ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ  

702

  1. 1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ



Recommended Posts

Μίσο λεπτό βρε παιδιά...

είναι αυτονόητο ότι πάνω απ'ολα υγεία, το θεωρώ πολύ περιττό να το αναφέρουμε καν...

εγώ προσωπικά αν ήταν κάτι "απλό" όπως ένας υπέρηχος ας πούμε και ένα "προτέρημα" της εξέλιξης της τεχνολογίας, ναι θα επέλεγα να κάνω ακόμη 2 αγοράκια.

και πάλι λέω αν...

Στο άλλο θέμα που υπήρχε παλιότερα "κόλπο για κοριτσάκι" γιατί δεν υπήρξε όλη αυτή η αντίδραση..

Ντάλια μου, το ερώτημα δεν είναι αν έχουμε προτίμηση σε φύλο παιδιού...

κακά τα ψέμματα, όλοι μπορεί να έχουμε αδυναμίες...

Κι εγώ πιο "κοριτσού" ήμουν (4 παιδιά ο παππούς μου = 7 εγγονές, 0 αγόρι), είχα μεγαλώσει με κορίτσια κι είχα πάντα μεγαλύτερη εξοικίωση με τα κορίτσια μέχρι που γεννήθηκε ο ανηψιός μου και μου πήρε τα μυαλάαααααααα!!!

 

Αλλά το ερώτημα είναι αν συμφωνούμε με την τεχνική επιλογής φύλου...

 

Προσωπικά θεωρώ την επιλογή φύλου με τέτοιον τρόπο ρατσιστική!!!

 

Με παραπέμπει σε χιτλερικές τεχνικές... ποια είναι η άρια φυλή στην περίπτωση αυτή;;;

Τα αγόρια (στις προαναφερθείσες χώρες) ή τα κορίτσια (σε μια οικογένεια που έχει, λέμε τώρα, 5 κορίτσια);;;

 

Γιατί θα πρέπει να το παίξουμε Θεοί και να επιλέξουμε αυτό που η φύση έχει από την αρχή του χρόνου προκαθορίσει ως... απρόβλεπτο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κινέζοι γαμπροί χωρίς νύφες!

 

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 11 Ιανουαρίου 2010, 12:36

 

Περισσότεροι από 24 εκατομμύρια Κινέζοι, που βρίσκονται σε ηλικία γάμου, θα μπορούν να βρουν σύζυγο το αργότερο μέχρι το 2020, σύμφωνα με την Κινεζική Ακαδημία Κοινωνικών Επιστημών.

 

Η φυλετική ανισορροπία (ποσοστό γεννήσεων αγοριών - κοριτσιών) ανάμεσα στα νεογέννητα είναι αυτή τη στιγμή το πιο σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα στη χώρα του 1,3 δισ. κατοίκων. Όπως επισημαίνει η έρευνα, βασικός παράγοντας γι΄αυτό είναι οι «φυλετικές» εκτρώσεις, αφού πολλές γυναίκες επιλέγουν να κάνουν μόνο αγόρια, λόγω του προβλήματος υπερπληθυσμού.

 

Τα τελευταία στοιχεία δείχνουν ότι για κάθε 100 κορίτσια, που γεννιούνται στην Κίνα, αντίστοιχα έρχονται στον κόσμο 119 αγόρια.

 

Ζουγκλα

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας! Καταρχάς να πω ότι είμαι νέα στο φόρουμ κι αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα (καλωσήρθα :P)

 

Πάντα ήθελα κοριτσάκι. Προτιμούσα να έχω μόνο κορίτσια παρά μόνο αγόρια. Σκεφτόμουν ότι αν μου τύχει να κάνω μόνο ένα παιδί, θα ήθελα να είναι κορίτσι. Οτιδήποτε αρκεί να έχω ένα κοριτσάκι (που πάντα σκεφτόμουν ότι θα το φωνάζω και το όνομα της μαμάς μου).

 

Ωστόσο τώρα σκέφτομαι ότι τα παιδιά που αγάπησα ποτέ πιο πολύ ήταν αγόρια (ίσως γιατί δεν είναι ήσυχα και σου τραβούν την προσοχή) -με πρώτο και καλύτερο τον αγαπημένο μου ανηψιό Κυριάκο που τον ερωτεύτηκα όταν το πρωτοείδα (τοσοδούυυλη) στα 11 μου χρόνια!

 

Αν με ρωτήσετε τώρα, που η ηλικία δε μου επιτρέπει και πολλά πολλά όνειρα -εκτός του ότι εύχομαι να αποκτήσω αυτό το δώρο και να πάνε όλα καλά- θα σας πω ότι ξέρω πολύ καλά πως όταν και αν κρατήσω το δικό μου κουτσούνι στα χέρια μου, θα τρελαθώ (στην κυριολεξία) ό,τι και να είναι.

 

Δεν αρνούμαι ότι εύχομαι να κάνω κορίτσι (τι στο καλό-προγραμματισμένη είμαι να το θέλω τόσο; )

Δε θα ήμουν όμως σοβαρή να παρέμβω στη φύση για ένα τέτοιο ζήτημα. Πόσο μάλλον για την επιλογή χαρακτηριστικών που είπατε -ποτέ δε θα το έκανα! Συν του ότι το να ανακαλύπτεις σε ποιόν έμοιασε που -αυτό είναι όλη η γοητεία της ζωής!

 

Επίσης, αν μείνω έγκυος (αν εξαιρέσουμε το ότι είμαι φοβιτσιάρα και θα αγχώνομαι για τον τοκετό), θέλω να χαρώ την εγκυμοσύνη μου και θα την περάσω διαβάζοντας βιβλία σχετικά με την εξέλιξη του εμβρύου, τη φροντίδα του μωρού μετά κλπ. Οπότε δε βρίσκω το λόγο γιατί να γίνω η κinder έκπληξη. Θα θέλω να ξέρω όταν θα χαϊδεύω την κοιλίτσα μου και θα μιλάω στο μωρό μου τί είναι. Θα λέω "κοριτσάκι μου" ή "κούκλε μου"; :rolleyes:

Το θεωρώ μέρος της προετοιμασίας σου να υποδεχτείς το μωρό σου και δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην το ξέρεις.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

eimai arnitiki theoro xazous olous autous pou exoune kolima sto egkefalo gia na kanoune agori.exo ena filiko zeugari pou o antras exei dedomeno sto mialoti oti prepei opos dipote na kanei agori gia na sinexisti to onoma kai gia na klironomisi akinita pou pane papou pros papou....xazomares.[h geinaika den dinei dekara gia olla ayta]

otan emina egkios kai mathame to fili tou paidiou oti einai koritsi oi apantisitou pros ton andra mou eitan ''emena an mou tixene tha eitan sa na me plakone o ouranos''

tora autos exei 3 gera panexipna kai omorfa koritsakia.se kathe egkimosini tis ginekas tou dokimaze kathe xazomara pou tou legane gia na kanei agori kai erxotane koritsi.eftos o kolimenos anti na kanei to stayro tou pou o theos tou edose tetio doro na ginei gonios pou alli den mporoune einai axaristos kai prospathei na pisei tin geinaika tou na kanoune exosomatiki xoris na uparxei provlima mono kai mono gia na apoxtisei agori...

ΕΙΣΑΣΤΕ Η ΑΝΑΣΑ ΜΟΥ,Η ΕΛΠΗΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ..:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα νομίζω πως στις περισσότερες εξωσωματικές (για κάποιον λόγο που δεν ξέρω) τυχαίνουν κοριτσάκια!

Τον βλέπω για το τέταρτο κορίτσι το φίλο σας...

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

...μονο στην περιπτωση που υπαρχει ιστορικο φυλοσυνδεομενης ασθενειας ψηφιζω υπερ...

διαφορετικα,γερο να'ναι κι οτι να'ναι.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα ''δεν ξερω'' .Πραγματικα θεωρω πως πανω απο ολα πρεπει να αφορα ολες τις μανουλες η υγεια του παιδιου τους και οχι τι χρωμα ρουχαλακια θα αγορασει΄΄η πως θα το ονομασει!!!!!!!Βεβαια δεν θελω να ακουστω εριστικη αλλα οταν σου δινεται το υπερτατο δωρο της μητροτητας δεν κανεις σαν να αγοραζεις αυτοκινητο.Πανω απο ολα η υγεια κοριτσια~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για ιατρικούς λόγους. Αλλιώς αφήστε τη φύση να κάνει τη δουλειά της και την επιλογή της. Ξέρει αυτή. Αν δε με πιστεύετε ρωτήστε τους Ινδούς. Εδώ και χρόνια, με την ανακάλυψη των υπερήχων, εκατομμύρια Ινδών σπεύδουν να "ξεφορτωθούν" τα θηλυκά έμβρυα υπέρ, βέβαια, των αρρένων. Αποτέλεσμα: ολόκληρα χωριά με ένα κάρο γαμπρούς και μηδέν νύφες! Τα γράφω λίγο χονδροειδώς και εκλαϊκευμένα, αλλά η ουσία αυτή είναι.

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να το επελεγα αν ειχα 5 γιους κ πηγαινα για την κορη ή στην περιπτωση που αμα το φυλο του μωρου

συμφωνώ, πιστεύω ότι θα έπρεπε να επιτρέπεται αν ένα ζευγάρι έχει τρια παιδιά ίδιου φύλου. Ο αδερφός μου π.χ. θα έκανε και τέταρτο αν ήξερε ότι θα είναι κόρη..:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συμφωνώ με την IMAGINE. Φυσικά πάνω από όλα να είναι υγιές. Δεν το συζητώ. Αλλά δεν βλέπω που είναι το κακό να σου βγεί και αυτό που θέλεις. Εγωϊστικό ; Μπορεί,αλλά όλα στην ζωή μας δεν περιέχουν & κάτι εγωϊστικό ;

(Να είμαστε καλά εμείς, τα παιδιά μας, να πετύχουμε, να περνάμε καλά κλπ)

Εχω 2 αγόρια, τα αγαπάω τα λατρεύω αλλά θα ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι.Οχι τόσο για το διαφορετικό, αλλά γιατί πάντα ονειρευόμουν φιόγκους, ρώζ και barbies. Και επίσης πιστεύω στην ισορροπία των φύλων μέσα στην οικογένεια. Σκέψου (όπως χθές) 3 άντρες παίζανε μπάλα το απόγευμα και το βράδυ βλέπανε το ίδιο.Και μή μου πείτε πήγαινε σε μια φίλη σου. Δεν είναι το ίδιο ούτε πάντα εφικτό. Νιώθω πολλές φορές μια ανισορροπία στο σπίτι. Ούτε θεωρώ αμαρτία το να θέλεις κάποιο φύλο συγκεκριμένα. Αμαρτία θεωρώ μόνο όταν επεμβαίνεις (εξωσωματική). Αλλά αν υπήρχε ένα κόλπο σίγουρο ίσως να το ακολουθούσα. Δεν θα μου έμενε απωθημένο. Ευστυχώς που απο θέμα τρυφερότητας, γλύκας έχω καλυφθεί πλήρως από τον 2ο. Θυμάστε όταν είμασταν μικρές ένα γνωμικό με το σταυρό και αν κάνει κύκλους αν κάνεις κορίτσι ή αγόρι ; Δεν το πίστευα αλλά μου έβγαλε 2 αγόρια και μου βγήκε. & το αστείο είναι ότι ήξερα για τις μέρες (αν & αυτές βγαίνουν) αλλά ήθελα τόσο πολύ μωρό που & τις 2 εκανα την 14η.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοουμε αυτο που καταλαβαινω δηλαδη ανθρωπινη παρεμβαση για αλλαγη φυλου ειμαι κατα 1000 %. Ειμαι κατα της ανθρωπινης παρεμβασης γενικα και αυτο γιατι δεν πιστευω οτι κατεχουμε ουτε τις γνωσεις ουτε την εμπειρια της φυσης στις επιλογες μας *οσον αφορα την γονιμοποιηση* και ας νομιζουμε οτι ξερουμε. Για μενα απαραδεχτο ακομα και ως σκεψη. Ουτε καν κολπα δεν θα δοκιμαζα για να δωσω ενα σπρωξιμο στο ενα ή στο αλλο φυλο. Οτι ειναι να ερθει θα ερθει. Ελεος.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

φυσικα και δεν μ'ενδιαφερει το φυλο και δε θελω να παρεμβω στις αποφασεις της φυσης...δεν ειναι ασχημο ομως να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα σ'ορισμενες περιπτωσεις....πχ ηξερα καποιον που ειχε κανει 7 κοριτσια....ή η θεια μου που εκανε τρια αγορια κι ολο λεει ''τι ωραια να ειχα ενα κοριτσακι..''

εξαλλου επεμβαινουμε στη φυση και κανουμε τεχνικη γονιμοποιηση γιατι να μην καθορισουμε και το φυλο;;;οχι ομως στο πρωτοπαιδι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω λεω δεν με νοιαζει γερα να ειναι και οτι θελει ο θεος........

εχω τρια αγορια το καθενα μου δινει και κατι!!!

τ'αγορια μου θελουν κι'αλλο και οταν τους ρωτω κι αν κανουμε κι'αλλο αγορακι;;;και μου απαντουν εσυ τ'αγαπας τ'αγορακια ετσι δεν ειναι;;;δεν πειραζει!!!

η αληθεια ειναι ομως οτι θα ηθελα και ενα κοριτσακι!!!!μη κρυβομαστε!!!!αλλα δεν θα εκανα τπτ μη φυσικο για να το πιασω!!!και αν δε κανω τεταρτο δεν ειναι οτι φοβαμαι μην ερθει ο γιος παλι .......τα οικονομικα μετρα φταινε!!!!!αλλιως θα γινομουνα σιγουρα πολυτεκνη με 4 γιους!!!!οποτε μενω στην τριτεκνια με τρεις πανεμορφους γιους!!!!!!!

και για ν'απαντησω γιατι τοση ωρα πολυλογουσα.....δεν θα ηθελα να επιλεξω το φιλο του παιδιου μου ....μου αρκει οτι τα εχω γερα και κουκλια!!!!!!;-]

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είμαι κατά και αυτό ψήφισα. Υπάρχουν όως κάποιες περιπτώσεις πουυ η μάνα μπορεί να μεταφέρει για παράδειγμα στο αγόρι κα΄ποια νόσο, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα προβληματιζόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι κατά και αυτό ψήφισα. Υπάρχουν όως κάποιες περιπτώσεις πουυ η μάνα μπορεί να μεταφέρει για παράδειγμα στο αγόρι κα΄ποια νόσο, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα προβληματιζόμουν.

τοτε νομιζω οτι η επιλογη επιβαλλεται......θα σας πω μια ιστορια οσο συντομα μπορω:26 χρονων μανουλα γενναει κουκλι γιο και καπακι μενει εγκυος στο 2 γιο!!!!!φτανουμε 2 ο ενας και 1 ο αλλος οταν μετα απο παραπονα του πρωτου οτι'' ποναν τα ποζαρακια μου σας λεω!!!''και ολη την ωρα ειχε ασταθεια το κοιταξαν και μετα απο πολυ ψαξιμο και εξετασεις η διαγνωση:μυικη δυστροφια.κανανε και στο μωρο......σε χειροτερη μορφη απο το πρωτο!!!!!το δινει η μαμα στους γιους!!!!................................... τωρα με επιλογη φυλλου εχει 2 κοριτσια!!

ΑΥΤΗ η γυναικα επιβαλλεται να εχει επιλογη φυλλου!!!!

δεν υπαρχει θεμα να προβληματιστεις!!!!!!!απλα το κανεις σε τετοιες περιπτωσεις!!!!καποια στιγμη και δυστυχως συντομα μ'αυτα τα κοριτσακια θα μεινει!!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Συμφωνώ απόλυτα Σεβούλα!!αυτό έχει σημασία!είναι κάποια πράγματα στα οποία δεν πρέπει να επεμβαίνουμε!όπως αυτό το θαύμα της φύσης..του Θεού!άλλοι άνθρωποι προσπαθούν να κάνουν παιδιά επί χρόνια..και κάποιοι ενδιαφέρονται να το κάνουν και παραγγελία..ποιος ξέρει για ποιο σκοπό! σε τέτοια θέματα..η εξέλιξη της ιατρικής και της τεχνολογίας με ενοχλεί...και πιστεύω τελικά ότι όλα αυτά τα "παραφύσιν" που κάνουμε...στρέφονται ή θα στραφούν σίγουρα εναντίον μας και θα τα βρούμε μπροστά μας! ποιος εγγυάτε ότι δεν θαχει επιπτώσεις στο παιδί..α πα πα πα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ δε θα ήθελα να επιλέξω το φύλο του μωρού μου. Ο Θεός έχει τα σχέδιά Του και ξέρει για ποιο λόγο στέλνει αγόρι ή κορίτσι σε κάθε οικογένεια. 'Οσο για τις οικογένειες που απαρτίζονται από το ίδιο φύλο παιδιού, όπως η δική μου που έχουμε δύο κορίτσια, θεωρώ ότι είναι καλύτερα να μην προχωρούμε στην επιλογή του αντίθετου φύλου γιατί κι εδώ κάποιο λόγο έχει ο Θεός.

Ακόμα και για τις ιατρικές περιπτώσεις που κληρονομούνται κάποιες ασθένειες κυρίως σε άρρενες εγώ θα προτιμούσα τη δύναμη της προσευχής παρά την ισχύ της ιατρικής τεχνολογίας. Μιλάω αποκλειστικά και μόνο για μένα χωρίς να υποδεικνύω σε κανέναν τι είναι σωστό και τι όχι ή τι θα έπρεπε να κάνει.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...