Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως δοκίμασα αυτό με τη ρίγανη. Και πραγματικά στα σημεία που ήταν η ρίγανη δεν πατούσαν. Με το που έπεσε η ρίγανη πάνω τους τράπηκαν σε φυγή....

 

Βέβαια, δεν πλησίαζαν μόνο εκεί που ήταν η ρίγανη, σε όλα τα περίχωρα κόβαν βόλτες....

Πρέπει να βρω τη φωλιά τους... Μήπως είναι και μια... Έχουμε αυλή και ένα οικόπεδο γεμάτο ξερά χόρτα ακριβώς δίπλα μας.... Μόνο μυρμήγκια έχουμε; :roll:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συμβουλές με τα μυρμήγκια μου είναι και μένα χρησιμες... Εμείς μένουμε σε μονοκατοικία και κατά καιρούς βλέπουμε επιδρομές μυρμηγκιών μέσα στο σπίτι (όχι μόνο στην κουζίνα, πάνε και για ξάπλες στο σαλόνι :lol: ). Όσο και να καθαρίσω όλο και κάτι θα πέσει από τη μικρή, θα κυλήσει κάπου που δεν θα το δω και την επόμενη μέρα... να μια στρατιά ολόκληρη.....

Ο άντρας μου κατά καιρούς ψεκάζει με ένα εντομοκτόνο έξω από το σπίτι όμως αλλά φοβάμαι πολύ με το παιδί που πιάνει τα πάντα. Ακόμα και έξω στην αυλή να είναι, κάποιο παιχνίδι να πάει εκεί, θα το πιάσει....

 

Αυτό με τη ρίγανη μου ακούγεται καλή ιδέα... Θα το δοκιμάσω....Το θέμα είναι πως θα πρέπει να μένει εκεί η ρίγανη; Όταν την σκουπίσω δεν θα ξαναεμφανιστούν;

Εμάς έχει μυρμήγκια ο κήπος και το μπαλκόνι...στον κήπο δεν τα πειράζω..έχω ακούσει οτι κάνει καλό για τα λουλούδια...απο το μπαλκόνι όμως κάνουν επιδρομές προς τα μέσα...έβαλα αλάτι απο εκεί που είδα πως μπαίνουν τα μυρμήγκια, γιατί κάπου το διάβασα εδώ μέσα και δεν τα ξαναείδα...(ελπίζω να μην το γκαντέμιασα...) :D

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις συμβουλες. Ξεκινησα με ριγανη, περασα στο λεμόνι και αν και εχω δει καποια αποτελεσματα, θα δοκιμασω και το ταλκ και το ξύδι.

Μου τη δίνει να υπάρχουν μυρμήγκια στον πάγκο της κουζίνας, δεν μπορώ να ακουμπήσω τίποτα, έβγαλα τις λαδιέρες, τις πετσέτες, τα σκουπίδια απευθειας στο μπαλκόνι. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλέεε μήπως τα έστειλες σε μενα τα μυρμήγκια?

 

Βρήκε ο άντρας μου μια σειρά που διάσχιζε καμαρωτή το σαλόνι μας! :shock:

 

Του λέω:"ρίξε ρίγανη"

"γιατί?"

"θα φύγουν,το διάβασα στο φόρουμ."

 

(αφού τα ρούφηξε με την ηλεκτρική σκούπα :roll:) μου λέει:

"α βρήκα τη φωλιά τους"

"κλείστη με σιλικόνη"

με κοιτάει αποσβωλομένος...

 

"το διάβασα στο φόρουμ!!"

 

Είδες γνώσεις το parents?Επί παντός θέματος!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιζουμε :D:D:D Εχουμε κανει μελετες , επιστημονικες αναλυσεις και τοσα αλλα που σε λιγο θα μας βαλει link το focus :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι παιζουμε :D:D:D Εχουμε κανει μελετες , επιστημονικες αναλυσεις και τοσα αλλα που σε λιγο θα μας βαλει link το focus :D

και το science illustrated! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε στον 1ο όροφο και έχουμε πρόβλημα μεγάλο με τις κατσαρίδες. Ενώ μέσα στο σπίτι έχουμε ψεκάσει παντου και βρίσκαμε μόνο μερικές ψόφιες τώρα με το που αφήσουμε παράθυρο ανοιχτό μια την ημέρα θα την βρούμε στάνταρ :( Ανεβαίνουν απο το μπαλκόνι ρε γμτ

:evil:

 

Τι βιολογικό σπρέυ έχω ρίξει, τι τέζα, τι ειδικό δηλητήριο που το αραιώσαμε σε νερό.....το χαβά τους αυτές. Το καλό ειναι ότι 9 στις 10 τις βρίσκουμε τ'ανάσκελα αλλά δεν παυει να ειναι αηδιαστικό....πριν απο 10 λεπτά ανέβηκε μια στον καναπε που ήταν ξαπλωμένος ο άντρας μου (μέρα μεσημέρι με φως!)

 

Τι άλλο να κάνω πια; Του χρόνου που θα έχουμε το μωρό και δεν θα μπορώ να ρίξω δηλητήριο θα μας κατασπαράξουν!!!!

 

Αν ξέρετε κάτι πραγματικά δραστικό πειτε μου σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε στον 1ο όροφο και έχουμε πρόβλημα μεγάλο με τις κατσαρίδες. Ενώ μέσα στο σπίτι έχουμε ψεκάσει παντου και βρίσκαμε μόνο μερικές ψόφιες τώρα με το που αφήσουμε παράθυρο ανοιχτό μια την ημέρα θα την βρούμε στάνταρ :( Ανεβαίνουν απο το μπαλκόνι ρε γμτ

:evil:

 

Τι βιολογικό σπρέυ έχω ρίξει, τι τέζα, τι ειδικό δηλητήριο που το αραιώσαμε σε νερό.....το χαβά τους αυτές. Το καλό ειναι ότι 9 στις 10 τις βρίσκουμε τ'ανάσκελα αλλά δεν παυει να ειναι αηδιαστικό....πριν απο 10 λεπτά ανέβηκε μια στον καναπε που ήταν ξαπλωμένος ο άντρας μου (μέρα μεσημέρι με φως!)

 

Τι άλλο να κάνω πια; Του χρόνου που θα έχουμε το μωρό και δεν θα μπορώ να ρίξω δηλητήριο θα μας κατασπαράξουν!!!!

 

Αν ξέρετε κάτι πραγματικά δραστικό πειτε μου σας παρακαλώ

 

καλο θα ηταν αν ειναι ιδιωκτητο το σπιτι να βαλετε σιτες......δεν ειναι ακριβες ..μπορω να σε κατατοπησω εμπορικα αγοραστικα αν επιθυμεις....

υπαρχουν αυτες οι τεραστιες κατσαριδες που πετανε και μπαινουν στα σπιτια αναπαντεχα ανξελενκτα και αδιακρητα...αυτες μπαινουν κι επιδη δεν ειναι λογο βρωμας ξαφνικα τις βλεπεις τσουπ πανω στον καναπε ..πανω στις κουρτινες(δεν ειναι εξοικιωμενες με τον πολιτισμο ενος σπιτιου ..οι βλαμενεςχιχιχιχιιχχιι)

αν χρησιμοποιεις αυτα τα βιολογικα σπρπει να ξερεις οτι θελει ψεξακσμα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ... εγω αυτα χρησιμοποιω και με την μικρη σφουγκαριζω και ψεκαζω καθε μερα...αυτα τα τεζα ειναι λιγο επικινδυνα οταν ερθει με το καλο το μικρουλι σας....(οχι οτι δεν ειναι και τωρα ολιγον τοξικα ακομα και που εισαι εγγυος...)

 

επαναλαμβανω λοιπον ι σιτες ειναι η μοναδικη λυση που θα σου προτεινα.....και βεβειαως με το καλο που θα ερθει και το μπεμπουινι σου ....κουνουπιερα.....

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι εμείς φέτος που βάλαμε σίτες δεν έχουμε δει κατσαρίδες!

νομίζω γλυτώσαμε!!!

έχουμε κλείσει όμως ΟΛΑ τα παράθυρα, ακόμα και το μικρό του μπάνιου

τα πάντα κλειστά!

και στο μπάνιο κλειστό και το σιφόνι του δαπέδου!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι η απολυμανση...αν γινει σωστη δουλεια εξω στα μπαλκονια...πανω κατω σε φωταγογους και αυλες θα γλιτωσετε μια και καλη...

 

Με το καλο το μωρακι σου!!! :wink::D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς με τις σίτες σωθήκαμε! Μπορεί να μην είχα δει κατσαρίδες αλλά επειδή υπάρχουν στη γειτονιά πολλά δέντρα και κήποι με λουλούδια είχαμε συνέχεια "απρόσκλητους επισκέπτες".

 

Aria146 έγραψε:

μπορω να σε κατατοπησω εμπορικα αγοραστικα αν επιθυμεις....

 

Επειδή όμως η μια σίτα έχει σκιστεί σε ένα σημείο και θέλω να την αντικαταστήσω, Άρια μπορείς να με κατατοπίσεις; Δεν θέλω να πάω στον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι εμείς φέτος που βάλαμε σίτες δεν έχουμε δει κατσαρίδες!

νομίζω γλυτώσαμε!!!

έχουμε κλείσει όμως ΟΛΑ τα παράθυρα, ακόμα και το μικρό του μπάνιου

τα πάντα κλειστά!

και στο μπάνιο κλειστό και το σιφόνι του δαπέδου!

 

Kαι στο πατρικό μου, που είχαμε μεγάλο πρόβλημα, σωθήκαμε με τις σίτες. Στο σπίτι που νοικιάζω, δεν έχω σοβαρό πρόβλημα και βολευόμαι με τις κατσαριδοπαγίδες Raid. Προσοχή! Θέλουν αλλαγή κάθε 3 μήνες.

 

Στην θέση σου, εκτός από σίτες, θα έκανα και μια επαγγελματική απολύμανση. Κρατά η επίδρασή της μέχρι και 3 χρόνια.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως η μια σίτα έχει σκιστεί σε ένα σημείο και θέλω να την αντικαταστήσω, Άρια μπορείς να με κατατοπίσεις; Δεν θέλω να πάω στον ίδιο.

 

θα πας σε ενα μαγαζι , οιποδηποτε που κατασκευαζει κουφωματα αλουμινιου και θα του πεις να σου κανει αλλαγη ...δεν θα σου κοστησει (εργατικα πανι ) πανω απο 50 ε περιπου Αν πιανουν τα χερια του συζηγου .. την αλλαγη μπορειτε να την κανετε μονοι σας! σπλα θα αγορασετε το πανι!

 

να φανταστεις μια ανοιγωμενη σιτα 1 μετρο επι 2,10 καινουργεια (που συμαινει αλουμινια πανι τοποθετιση )κανει γυρω στα 100 με 170 ε σε λευκο χρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελνεις απολυμαντικο υγρο και ψεκαζετε ισογειο, μπαλκονια και ολες τις πιθανες προσβασεις. Αν δεν μπορεις φωναξε απολυμαντικη εταιρεια. Αν θελεις να σου πω απο που πηραμε εμεις και μετα με ενα ψεκαστηρα απο τα πρακτικερ κανεις δουλεια.

Οι σιτες θα ηταν πολυ χρησιμες.

Ειναι ξανθες ή μαυρες? Ερχονται απο που οι περισοτερες?

 

Για τα σιφωνια κλπ: χρησιμοποιησε χλωρινη συχνα σε αυτα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα ,

και εμεις το ιδιο προβλημα εχουμε με αυτες τις ξανθιες , σιτες δεν μπορουμε να βαλουμε διοτι δεν ειναι δικο μας το σπιτι , ειτε ψεκαζουμε ειτε δεν ψεκαζουμε το ιδιο και το αυτο , δεν μπορω να καταλαβω απο που μπαινουνε , αντε τωρα το καλοκαιρι απο τις ανοιχτες πορτες το χειμωνα ? εχω εκνευριστει απιστευτα , το προβλημα εντοπιζεται κυριως στην κουζινα , τα πιατα τα εχουμε εκτος ντουλαπιων σε ενα τραπεζι διοτι μεσα στα ντουλαπια γινεται της κατσαριδας . Εχω βρει και πανω στο κρεββατακι του μικρου , εχουμε πετα3ει κατι καρεκλες στην κουζινα επειδη τις ειχανε κανει φωλια , πετα3αμε μια φρυγανιερα για ακριβως τον ιδιο λογω και γενικα δεν νομιζω οτι μπορει να λυθει το προβλημα και να υσηχασουμε . Υστερα φταιω εγω αμα βριζω καθε στιγμη το σπιτι αυτο ....

Link to comment
Share on other sites

Δυο χρόνια που μένουμε στο διαμερισμά μας δεν έχω δει ποτε κατσαρίδα, αλλά επειδή στο ακρίβώς κατω από μας διαμερισμα η κοπελα ειχε διαμαρτυρηθεί για κατσαρίδες, σίγουρα υπάρχουν...

 

Παντως απο πέρισυ έχουμε βαλει σίτες σε όλες τις μπαλκονόπορτες και εχουμε ησυχία ακομα και απο κουνούπια...Καθε φορά δε που κανουμε απολύμανση στην πολυκατοικία, μας ρωτουν αν θελουμε να κανουμε και στα διαμερισματα, και κανω παντα (μπαλκονια, μπανιο, κατω απο νεροχυτη κλπ)... Κοστιζει μόνο 5 ευρώ εξαλλου και ειμαι σίγουρη ότι συμβάλλει και αυτό...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι ολοι τους ηλιθιοι κομπλε3ικοι και γεροι οποτε που να συνενοηθεις για απολυμανσεις και ιστοριες . Εμεις απλως προσπαθουμε με καθε τροπο να τις εχουμε σε ελεγχο και να ελπιζουμε οτι συντομα θα σηκωθουμε να φυγουμε απο αυτο το ερειπιο .

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν κάνουν γενική απολύμανση τουλάχιστον μια φορά το χρόνο?? Και στη δική μας πολυκατοικία και στους γονεις μου γινεται παντα, ειναι αυτονόητο... Και σε μας έχει κατι στραβόξυλα, μη νομίζεις, αλλα σε τετοια θεματα δεν υπαρχει αντίρρηση...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κατσαρίδες ξανθιές είχαμε κάποτε στο γραφείο, στο παλιό κτίριο που είμασταν (τώρα εδώ και 4 χρόνια έχουμε πάει σε καινιούριο ιδιόκτητο). Μέχρι και μέσα στο σκάνερ κυκλοφορούσαν.

Στο σπίτι ευτυχώς δεν έχουμε.

Η γνώμη μου όμως είναι πως η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η απολύμανση από ειδικό συνεργείο. Το κακό είναι πως θα πρέπει να γίνει σε όλο το κτίριο και όχι μόνο στο δικό σου διαμέρισμα. Αλλιώς σύντομα θα σας ξαναέρθουν. Μαζί με σίτες στα παράθυρα και να τσεκάρεις και την εξώπορτα να μην έχει κενό από κάτω.

 

Γραφίστρια, ακόμα κι αν μένεις σε ενοίκιο, αν δεν έχεις σκοπό να φύγεις σύντομα, καλά θα ήταν να έδινες κάποια χρήματα για σίτες στα παράθυρα. Δεν ξέρω κατά πόσο βολικές είναι αυτές που πωλούνται και στα μάρκετ. Αλλιώς, όσο έξοδο κι αν είναι τουλάχιστον γλυτώνεις από ένα μεγάλο βάσανο. Μήπως το ότι αναγκάστηκες να πετάξεις τη φρυγανιέρα δεν ήταν πεταμένα λεφτά; Αργότερα θα αναγκαστείς να πετάξεις κάτι άλλο.

Λεω εγώ τώρα..... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...