Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραϊβοιπποποδία Sandal Gap clubfoot


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kat05

    kat05 7 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 6 δημοσιεύσεις

  • παπί

    παπί 6 δημοσιεύσεις

  • Mickey

    Mickey 5 δημοσιεύσεις

http://www.altasoft.gr/Software/Kids/kids118.html

 "

Η ελαφρά κύρτωση προς τα έξω των οστών των ποδιών είναι συνηθισμένη στα νήπια που αρχίζουν να περπατούν.

Στην περίπτωση των στραβών ποδιών (ραιβοποδία), τα κυρτωμένα προς τα έξω πόδια εμποδίζουν τα γόνατα να έρθουν σε επαφή και το καλάμι στρέφεται προς τα μέσα. Τα στραβά πόδια διορθώνονται συνήθως από μόνα τους στην ηλικία των 3 ή 4 ετών περίπου.

Στην περίπτωση των ενωμένων γονάτων (βλαισοποδία), Τα πόδια στρέφονται προς τα μέσα κατά τρόπον ώστε τα γόνατα να βρίσκονται σε επαφή και τα πέλματα να μένουν ανοικτά. Τα ενωμένα γόνατα συνήθως αποκαθίστανται στην ηλικία των 11ετών περίπου." 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας,

Ήθελα να μοιραστώ εμπειρίες με γονείς που αντιμετωπίζουν στα μωρά τους το πρόβλημα της ραιβοποδίας ... Ο γιός μου γεννήθηκε με ραιβοιπποποδία άμφω σε έντονο βαθμό, φόρεσε γύψους από 12 ημερών έως 4,5 μηνών με εβδομαδιαίες αλλαγές στο ΠΑΙΔΩΝ, από το Φλεβάρη έως σήμερα κάνει φυσιοθεραπείες 3 φορές/εβδομάδα και φοράει ειδικά παπούτσια (Dennis Brown). θα ήθελα να μου πείτε τι να περιμένω... Θα περπατήσει κανονικά, θα έχει μια φυσιολογική ζωή...; Η στεναχώρια και το άγχος μας είναι μεγάλα... Είναι τώρα 8,5 μηνών, τα ποδαράκια του φαίνονται φυσιολογικά και θέλω να ελπίζω οτι θα είναι και λειτουργικά...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το γιό μου εάν ε΄χεις νεότερα από το δικό σου θα με ενδιέφεραν... ακομα και με pm

 

καλησπέρα..η μπέμπα μας γεννήθηκε με ραιβοποδία τρίτου βαθμού και μάλιστα στην πιο βαριά μορφή της..αν κάνεις μια αναζήτηση στο φορουμ θα βρεις όλες τις συζητήσεις και με άλλες μαμάδες που αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα..οτιδήποτε θέλεις να ρωτήσεις ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας,

παιρνω μερος πρωτη φορα στο forum αν κανω καποιο λαθος ζητω συγνωμη εκ των προτερων.Το θεμα της ραιβοϊπποποδιας μ΄ενδιαφερει γιατι εχει ο γιος μου. Τωρα ειναι 2,5 ετων περιπου (27 μηνων).Το προβλημα το εχει στο δεξι ποδαρακι. Οταν ηταν 8 μηνων εκανε εγχειρηση. Πριν του βαζαμε γυψο που το αλλαζαμε καθε 15 μερες περιπου. (μηπως γλιτωνε την εγχειρηση αλλα το προβλημα ηταν μεγαλο, η στροφη που ειχε προς τα μεσα ηταν πανω 30 μοιρες) Μετα την εγχειρηση του βαζαμε γυψο για αλλους 2 μηνες περιπου. Μετα φορεσε ενα ειδικο ναρθηκακι για 6 μηνες και μετα βγηκε και του φορουσαμε μποτακια για να ειναι οσο γινεται πιο σταθερο το ποδαρακι του. Ομως δεν εχει αποκατασταθει πληρως το προβλημα. (δεν παταει ολο το πελμα κατω και το στριβει προς τα μεσα). Ο γιατρος που τον παρακολουθει μας εδωσε να φτιαξουμε ειδικα παπουτσακια - μποτακια που θα τα φοραει για 6 μηνες(τα φοραει τωρα απο τον Φεβρουαριο) το δεξι παπουτσι απο μεσα ειναι αναστροφο και λιγο υπερυψωμενο. Αλλα μαλλον οπως βλεπω τα πραγματα δεν θα γλυτωσει την εγχειρηση πισω στην φτερνα που μας ειπε ο γιατρος οτι θα κανει αν δεν εχουμε αποτελεσμα με τα παπουτσακια (με τα παπουτσακια το παει καλα το ποδι του χωρις τα παπουτσακια εξακολουθει να εχει το προβλημα).

 

Αυτο που με στεναχωρει και με προβληματιζει πιο πολυ απ΄ολα και θα παρακαλουσα παρα πολυ αν ξερει καποιος να με πληροφορησει ειναι

1. η δεξια γαμπουλα του εναι πιο αδυνατη απο την αριστερη (ο γιατρος ειπε με τον καιρο θα φτιαξει, ειναι ετσι γιατι ειχε πολυ καιρο γυψο. Δεν ειμαι ομως σιγουρη) και

2. το πελμα του ειναι πιο μικρο απο το αλλο 1.5 νουμερο περιπου μικροτερο (ο γιατρος ειπε να μην βαζω μεσα στα παπουτσια πατο και ειναι νωρις για να ξερουμε ποσο νουμερο διαφορα θα εχει με το αλλο ποδι)

 

Σας παρακαλω αν μπορει καποιος ας με πληροφορησει για τα δυο παραπανω θεματα ειδικα για την διαφορα στο νουμερο

 

ευχαριστω

συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα επρεπε να γραφω λιγα λογια το ιστορικο για να καταλαβετε

:roll::roll::roll::roll::confused::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εμάς το αγοράκι μας γεννήθηκε με ραιβογωνία. Σήμερα που πήγαμε στον ορθοπεδικό του ΠΑΙΔΩΝ που μας παρακολουθεί μας είπε πως πρέπει να βάλει ορθοπεδικά παπουτσάκια γιατί διαπίστωσε ότι έχει και λίγο πλατυποδία Θέλουμε να πάρουμε και 2η γνώμη , από κάποιον ιδιώτη ορθοπεδικό. Γνωρίζει μήπως καμία σας κάποιον καλό γιατρό? Και αν είναι στην περιοχή του Πειραιά ακόμη καλύτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται αυτοι του παιδων ειναι ειδικοι κι εχουν μεγαλη εμπειρια.....εμεις εκει πηγαιναμε......

 

Τωρα που μεγαλωσε και περπαταει και εχω την εντυπωση υποτροπιαζει, θα τον παω σε ιδιωτη που ειναι ομως και στο παιδων και θεωρειται καλος.......ειναι στην καβαλας με θηβων........θα παμε την εππομενη βδομαδα....αν σε ενδιαφερει θα σου πω...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται αυτοι του παιδων ειναι ειδικοι κι εχουν μεγαλη εμπειρια.....εμεις εκει πηγαιναμε......

 

Τωρα που μεγαλωσε και περπαταει και εχω την εντυπωση υποτροπιαζει, θα τον παω σε ιδιωτη που ειναι ομως και στο παιδων και θεωρειται καλος.......ειναι στην καβαλας με θηβων........θα παμε την εππομενη βδομαδα....αν σε ενδιαφερει θα σου πω...

 

ελα βρε vera μου..τι εννοείς υποτροπιάζει; στεναχωρεθηκα τώρα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Vera. Αν έχεις την καλοσύνη θα με ενδιέφερε να μου δώσεις τα στοιχεία του. Τι εννοείς ότι υποτροπιάζει? Σου είχαν πει ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα μέχρι μία ηλικία και τελικά δεν διορθώθηκε? Εμάς έτσι μας έλεγε ο γιατρός που μας παρακολουθούσε αλλά την ανησυχία την έχω μήπως και τελικά δεν είναι έτσι. Εύχομα να ξεπεράσουν τα παιδάκια μας το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μικυ θα παμε να τον δουμε την Τριτη και θα σου πω εντυπωσεις αν ειναι........

 

Βασικα ο δικος μου αργησε πολυ να περπατησει, μονος το εκανε στους 21 μηνες.....και ειδα οτι το ποδαρακι που ειχε το προβλημα γυριζει πολυ προς τα εξω.......ειδικα οταν περπατα χωρις παπουτσι.......στενοχωρηθηκα......ειχε πει μια κοπελα εδω πως μπορει να υποτροπιασει η ραιβοποδια και ισως οντως να συμβαινει........θα δουμε τι θα πει ο γιατρος, προς το παρον τον εχω να περπατα συνεχεια με τα παπουτσια γιατι ετσι δεν το γυριζει τοσο πολυ......ισως μας πει για ειδικο παπουτσι.....

 

 

 

Παπι, χαθηκαμε και δεν ξερω τα νεα σας....ετσι οπως εγινε το φορουμ με δυσκολευει να το παρακολουθω.......ειστε καλα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι τα καλύτερα. Πάντως ξέρω από τον δικό μου ότι πρέπει να φορά τα παπούτσια του τις περισσότερες ωρες της ημέρας, προς το παρόν. Αυτό μου το είχε πει και ο παιδίατρος αλλά και ο ορθοπεδικός στο ΠΑΙΔΩΝ.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά , που γιατί να μην πάνε δηλαδή?

Αναμένω νεότερα την Τρίτη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Συμμετεχω κι εγώ στη συζήτησή σας καθώς έχει το ίδιο πρόβλημα ο γιός μου (σχεδόν 9 μηνών).

Επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά σχετικά στο ίντερνετ, γνωρίζω οτι τα ποσοστά υποτροπής είναι 90% (τουλάχιστο για τον πρώτο χρόνο μετά τη θεραπεία, και μετά τα ποσοστά μειώνονται κάθε χρόνο έως τα 4 έτη) γιαυτό απαιτείται πολύ συστηματική συντήρηση (ορθοπεδι΄κα παπούτσια κλπ). Δε γράφω το ποσοστό για να σας απογοητεύσω απλά για να σας εφιστήσω την προσοχή και να σας πω οτι είναι κάτι που συμβαίνει (και πάλι διορθώνεται, με ταλαιπωρία φυσικά για το μωρό και για τους γονείς...)

Τελοσπάντων, κουράγιο σε όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και να τα λέμε να παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Μικυ θα παμε να τον δουμε την Τριτη και θα σου πω εντυπωσεις αν ειναι........

 

Βασικα ο δικος μου αργησε πολυ να περπατησει, μονος το εκανε στους 21 μηνες.....και ειδα οτι το ποδαρακι που ειχε το προβλημα γυριζει πολυ προς τα εξω.......ειδικα οταν περπατα χωρις παπουτσι.......στενοχωρηθηκα......ειχε πει μια κοπελα εδω πως μπορει να υποτροπιασει η ραιβοποδια και ισως οντως να συμβαινει........θα δουμε τι θα πει ο γιατρος, προς το παρον τον εχω να περπατα συνεχεια με τα παπουτσια γιατι ετσι δεν το γυριζει τοσο πολυ......ισως μας πει για ειδικο παπουτσι.....

 

 

 

Παπι, χαθηκαμε και δεν ξερω τα νεα σας....ετσι οπως εγινε το φορουμ με δυσκολευει να το παρακολουθω.......ειστε καλα?

 

 

Θα περιμένουμε τα νέα σας και εύχομαι να κάνεις λάθος, να είναι ιδέα σου δηλαδή...άντε με το καλό όλα..

Και εγω δεν τα πάω καλά με τις αλλαγές στο φόρουμ, ειναι πολύ πιο οργανωμένο βέβαια αλλά επειδή δεν είμαι και η κόρη της τεχνολογίας τα ψιλοχάνω πολλές φορές

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι οτι πάμε καλά, σε περίπου 20 μέρες θα μας ξαναδει ο γιατρός να μας πει πως θα συνεχίσουμε..δεν μας επιτρέπει όμως να την αφήσουμε να πατήσει τα ποδαράκια της και αυτή η καημένη όλο αυτό προσπαθεί να κάνει και την καταπιέζουμε και τσατίζεται το πουλάκι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kat05 τί σου έχε πει εσένα ο γιατρός για το μωρό σου? Εγώ είμαι μπερδεμένη γιατί ο ένας μου είπε πως ακόμα είναι μικρούλης για να μπορέσουμε να αξιολογήσουμε το ο,τιδήποτε και ότι γενικότερα το πρόβλημα θα φτιάξει μόνο του και ότι το πολύ πολύ να έχει πόδια ποδοσφαιριστή. Η αλήθεια είναι πως έχουν φτιάξει αρκετά τα ποδαράκια του. Και ο άλλος ορθοπεδικός μας είπε να βάλουμε ορθοπεδικά παπούτσια αν και είναι μικρός , γιατί συνήθως λέει τα βάζουν γύρω στα 2-2,5 χρόνια. Για αυτό τώρα ψάχνω και 3ο ορθοπεδικό για να δω με ποια από τις δύο απόψεις θα συμφωνήσει. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί.:(

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!! Πηγαμε στο γιατρο σημερα και τα νεα ειναι καλα......μετα απο λεπτομερεστατη εξεταση (που ουδεποτε του εκανε αλλος γιατρος) εψαξε ολες τις αρθρωσεις χερια-ποδια-σπονδυλικη στηλη ειπε πως δεν ειναι υποτροπη, παει καλα, για καποιο λογο οντως στρεφει το ποδαρακι αλλα μου συστησε πιο καλα παπουτσια και περπατημα ξυπολυτος για να μαθει να αισθανεται καλα τα ποδια του......

 

Τον βρισκει φυσιολογικο λεει, εχει τις τασεις που πρεπει στα ποδια, ειναι χαλαρος κι ευκαμπτος αλλα θελει εκγυμναση και θα τον ξαναδει σε 6 μηνες.........

 

Να δω τωρα τι παπουτσι θα του βρω........του ειχα παρει ορθοπαιδικα υποτιθεται απο το crocodilino αλλα βρηκε πολυ χαμηλες τις σολες και οχι οσο σκληρο πρεπει το πισω μερος...πρεπει λεει να κρατα καλα το ποδι........αντε να βρουμε το καταλληλο παπουτσι....ουφφφφ......θα ταν πιο ευκολο αν ηξερα συγκεκριμενο μοντελο....

 

Μικυ τον συμπαθησα το γιατρο, θα σου στειλω τα στοιχεια του....ειναι οντως στο Παιδων.....μας τα εξηγησε ολα πολυ αναλυτικα, καμμια σχεση με τον αλλο γιατρο που του εβγαζεις με το τσιγγελι καμμια λεξη......

 

Μαλιστα μου εδειξε φωτο απο εγχειρηση που ειχε κανει την ιδια μερα σε 7 χρονο παιδι με ραιβογονια.......ανατριχιαστικες λεπτομερειες.......

 

 

Παπι ακομα δεν ξερετε τα αποτελεσματα της εγχειρησης? Τουλαχιστον δεν ποναει το φουκαριαρικο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγω ..καιρο εχω να μαθω νεα σας ...

 

Νομιζω η ραιβογωνια και η ραιβοποδια ειναι αλλη παθηση ...

 

Παντω vera ο δικος μου γιατρος μου ειπε να παιρνω παπουτσακια απο τα μουγερ ,ειναι λεει τα πιο ενισχυμενα στο πισω μερος και οντως απο ερευνα αγορας που εκανα το διαπιστωσα ... πηγαινε μια βολτα και απο εκει ..

 

Εμεις στεκομαστε ορθιοι κανουμε και δυο βήματα αλλα μεχρι εκει απλα φαινεται οτι ολα πηγαινουν καλα ..και εμας το ποδι πολλες φορες το κανει προς τα μεσα και ειχα ρωτησει τον γιατρο και δεν ηταν ανησυχητικο ..

 

Παπι ευχομαι να πανε ολα καλα με την κορουλα σου ...

 

Εμενα ο γιατρος μου ηταν παλια στο Παιδων και πλεον ειναι στην Ευρωκλινικη παιδων ..ειμαστε πααααρα πολυ ευχαριστημενοι ..οποιος θελει τα στοιχεια του , ευχαριστως ...

 

Παντως οντως η ραιβοποδια υποτροπιαζει ..μεχρι και τα 5 θελει προσοχη ...

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Vera χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πήγαν καλά!!!:)

Όσο για το Μούγιερ, κάποτε, έφτιαχνε ορθοπεδικά παπουτσάκια. Μου το έλεγε εχτές η νονά του μικρού της οποίας τα πόδια όταν ήταν μικρούλα ήταν σαν παρένθεση και είχε επίσης και πλατυποδία. Και μου είπε ότι την πήγαινε εκεί η μαμά της και της έφτιαχνε παπούτσια για τα ποδια της.

Δεν χάνεις τίποτα να πας εκεί και να ρωτήσεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα στοιχεία του γιατρού. Θα κλείσω αυτή την εβδομάδα ραντεβού.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Vera χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πήγαν καλά!!!:)

Όσο για το Μούγιερ, κάποτε, έφτιαχνε ορθοπεδικά παπουτσάκια. Μου το έλεγε εχτές η νονά του μικρού της οποίας τα πόδια όταν ήταν μικρούλα ήταν σαν παρένθεση και είχε επίσης και πλατυποδία. Και μου είπε ότι την πήγαινε εκεί η μαμά της και της έφτιαχνε παπούτσια για τα ποδια της.

Δεν χάνεις τίποτα να πας εκεί και να ρωτήσεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα στοιχεία του γιατρού. Θα κλείσω αυτή την εβδομάδα ραντεβού.

κορίτσια καλημέρα,

κοιτάξτε παπουτσάκια και στον μπακάκο στην αθήνα. μεγάλη γκαμα σχεδίων και οποιαδήποτε πάθηση. καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Mickey, ο δικός μας γιατρός στο ΠΑΙΔΩΝ είπε οτι έως τα 4 έτη οι υποτροπές είναι πολύ συχνές εάν δεν είσαι σχολαστικός με τη συντήρηση (δηλ. ορθοπεδικά ειδικά παπούτσια κλπ) ενώ μας μίλησε και για φυσιοθεραπείες (που δεν το έχω ακούσει σε άλλες περιπτώσεις). Μετά τα 4 οι υποτροπές έιναι σπανιότερες αλλά και πα΄λι θέλει παρακολούθηση και προσοχή από τους γονείς, έτσι ώστε μόλις παρατηρήσουν κάτι "ύποπτο" να απευθυνθούν ξανά στο γιατρό.

Αυτά από εμάς... Βλέπω όμως οτι κάθε περίπτωση ραιβοποδίας αντιμετωπίζεται διαφορετικά.

Καλή δύναμη σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι...ευχαριστω για τις συμβουλες, μου ειπαν και μενα για τον Μουγερ, εκει θα παμε μαλλον, αν εχει αρκετα κοντα μας.......δεν ξαναπαιρνω απο κροκοντιλινο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΡΑΙΒΟΠΟΔΙΑΣ 3ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΘΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ..ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΑ,ΓΥΨΟΥΣ,ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΦΟΡΟΥΣΕ ΓΥΨΟΥΣ ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ,ΚΑΝΑΜΕ ΦΥΡΙΟΘΕΡΑΠΙΕΣ,ΕΓΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ 10ΜΗΝΩΝ,ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΕΡΙΦΗΜΑ.ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ 18ΜΗΝΩΝ,ΕΝΩ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ,ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΥΓΚΙΝΟΥΜΑΙ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ.ΠΡΙΝ 3ΜΗΝΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΝΩ ΕΙΜΟΥΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ,ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...