Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ/ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ ΜΙΚΡΟΥ ΠΡΙΓΚΗΠΑ


vicky1976

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Γνωρίζω ότι αυτό το θέμα έχει συζητηθεί πολύ, τα έχω διαβάσει όλα. Λόγω μεγάλου κόστους της βάφτισης αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνη μου και η αλήθεια είναι ότι δεν θα έπαιρνα με τίποτα αυτή την απόφαση αν δεν είσασταν εσείς εδώ, να συζητάμε όλες μαζί και να βοηθάμε η μία την άλλη. Σταματάω την κλάψα, απλά ήθελα κάπου να τα γράψω....

 

Το Σεπτέμβριο βαφτίζουμε το δεύτερο αγοράκι μας με θεμα, τι άλλο? το πρίγκηπα. Είμαι λίγο προβληματισμένη διότι θα ήθελα να συνδυάσω το γαλάζιο με το λιλά και ίσως και το λαχανί σαν χρώματα, μήπως είναι υπερβολικό όμως φοβάμαι. Θα ήθελα να συνδυάσω κάπως το σχέδιο με το αγοράκι που φοράει την κορώνα, το οποίο δεν το βρίσκω σκέτο, και αστέρια ή και καρδιές για τις μπομπονιέρες. Δεν ξέρω μήπως είναι όλα άσχετα και γίνει ένα μπάχαλο τελικά. Απο προσκλητήριο μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που έχει το mytree με το μικρό πρίγκηπα μέσα στο κουτί πλεξιγκλάς με τις πετρούλες μέσα. Βέβαια σε άλλα χρώματα και με άλλο μοτίφ. Φοβάμαι όμως ότι αυτό θα μου βγει πολύ ακριβό δεν έχω βρει και πόσο κάνουν αυτά τα κουτιά ακόμα. Η χάρτινη κορώνα μου αρέσει πολύ σαν ιδέα διακόσμησης στα τραπέζια σε ένα βάζο με μερικές ορτανσίες, ή σε κουβαδάκι?

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε αρχικό στάδιο και λίγο μπερδεμένη ακόμα. Όποια βοήθεια αν έχετε διάθεση και χρόνο θα την εκτιμούσα. Ευχαριστώωωωωω

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον...Εδω ειμαστε...Σηκωνουμε μανικια και ξεκινάμε...

 

Ξεκαθάρισε οσο περισσότερο μπορείς τι θες για να τα κάνεις πιο εύκολα και να μην πάρεις υλικά άχρηστα και τελικά σου έρθει η μια η αλλη...

 

Τα χρώματα που θες να βάλεις θεωρώ πως είναι πολλά...

Το γαλάζιο παει πολύ οχι με το λαχανι αλλά με το πιο απαλό φιστικί που υπάρχει...Αν το βρω σε χρώμα θα στο δείξω...

 

Το πλεξιγκλάς κουτί ξεχασε το γιατί οταν το έψαχνα εγω πριν απο 2 χρόνια το είχα βρει τοοοοοτε πάνω από 1,5 ευρώ...

 

Κρεμαστή μπομπο εχεις στο μυαλό σου η κουτί;;;

Μια πολύ ωραια διακόσμηση τραπεζίου ειναι να βρεις την φατσα του πρίγκιπα απο το ιντερνετ να την εκτυπώσεις να την κοψεις να της κανεις περίγραμμα απο γκλίτερ και να την κολλήσεις πανω σε λευκά κουτιά...Μεσα να βαλεις περικές μοβ-μπλε ορτανσιες και να βελςι απο πανω το καπάκι χαλαρά σαν να ξεχυλιζει του κουτι απο λουλούδια...Τεεεελειο...!!!!!!!!

 

Κατεύθυνε μας και προχωράμε

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Γνωρίζω ότι αυτό το θέμα έχει συζητηθεί πολύ, τα έχω διαβάσει όλα. Λόγω μεγάλου κόστους της βάφτισης αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνη μου και η αλήθεια είναι ότι δεν θα έπαιρνα με τίποτα αυτή την απόφαση αν δεν είσασταν εσείς εδώ, να συζητάμε όλες μαζί και να βοηθάμε η μία την άλλη. Σταματάω την κλάψα, απλά ήθελα κάπου να τα γράψω....

 

Το Σεπτέμβριο βαφτίζουμε το δεύτερο αγοράκι μας με θεμα, τι άλλο? το πρίγκηπα. Είμαι λίγο προβληματισμένη διότι θα ήθελα να συνδυάσω το γαλάζιο με το λιλά και ίσως και το λαχανί σαν χρώματα, μήπως είναι υπερβολικό όμως φοβάμαι. Θα ήθελα να συνδυάσω κάπως το σχέδιο με το αγοράκι που φοράει την κορώνα, το οποίο δεν το βρίσκω σκέτο, και αστέρια ή και καρδιές για τις μπομπονιέρες. Δεν ξέρω μήπως είναι όλα άσχετα και γίνει ένα μπάχαλο τελικά. Απο προσκλητήριο μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που έχει το mytree με το μικρό πρίγκηπα μέσα στο κουτί πλεξιγκλάς με τις πετρούλες μέσα. Βέβαια σε άλλα χρώματα και με άλλο μοτίφ. Φοβάμαι όμως ότι αυτό θα μου βγει πολύ ακριβό δεν έχω βρει και πόσο κάνουν αυτά τα κουτιά ακόμα. Η χάρτινη κορώνα μου αρέσει πολύ σαν ιδέα διακόσμησης στα τραπέζια σε ένα βάζο με μερικές ορτανσίες, ή σε κουβαδάκι?

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε αρχικό στάδιο και λίγο μπερδεμένη ακόμα. Όποια βοήθεια αν έχετε διάθεση και χρόνο θα την εκτιμούσα. Ευχαριστώωωωωω

 

Ax τι καλά που κάποιος έχει τις ίδιες ακριβώς απορίες με εμένα,Vicky και εγώ βαπτίζω τον δεύτερο μπεμπάκο μου στις 18/09 και έχω κολλήσει στο τι να κάνω?βλέπεις μένω σε νησί και σκέφτομαι μήπως μου έρχεται μία η άλλη στο να τις φτιάξω μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι αυτά τα κουτιά με τα λουλούδια με το καπάκι χαλαρά από πάνω που περιγράφεις είναι υπέροχα (έχω δει πολλές φωτο) αλλά αν τα φτιάξει κάποιος μόνος του είναι πολύ δύσκολα....έκανα πολλές προσπάθειες και δοκιμές για το δικό μας τραπέζι και είχα πολλά προβλήματα. Δεν στεκόντουσαν καλά τα καπάκια...όταν έφτιαχνα τον φιόγκο ζουλιόσαντε τα φυτά. Έβαλα μέσα καλαμάκια για να σταθούν...γέρνανε προς μια κατεύθυνση...κάτι σαν τον πύργο της Πίζας:D

Το πρωί πριν το τραπέζι έπρεπε να ποτιστούν τα φυτά για να είναι φρέσκα και φουντωτά...αυτό συμαίνει ότι πρέπει να τα μοντάρεις τελευταία στιγμή γιατί δεν πρέπει να βραχεί το κουτάκι...εν κατακλείδι....ΖΗΤΩ τα κουβαδάκια που και ανοιχτά για το πότισμα είναι...και με κλειστό πάτο οπότε δεν υπάρχουν διαρροές και σίγουρα φτηνότερα από τα κουτάκια.

Μιλάω εκ πείρας γιατί έκανα χιλιάδες δοκιμές...φιλιά:D

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω...με το τι τελικά έκανα εγώ για στολισμό. Μέσα σε κουβαδάκι από τα jumbo χρώματος γαλάζιο φύτεψα ένα πολύ όμορφο λουλούδι με λευκά άνθη (υπάρχει ποικιλία χρωμάτων αλλά εγώ ήθελα λευκά) που ονομάζεται καλαμάτα (εγώ δεν το ήξερα στο φυτώριο μου το συνέστησαν). Στην άκρη του κουβά κάρφωσα ένα τεράστιο σπιράλ γλειφιτζούρι χρώματος λευκό-γαλάζιο στο οποίο είχα βάλει έναν μεγάλο φιόγκο με καρό κορδέλα στα ίδια χρώματα. Με λευκή μπογιά και λεπτό πινέλο στον κουβά έγραψα το όνομα του παιδιού και τέλος έβαλα γύρω-γύρω στο χώμα λευκά βότσαλα για πιο κομψό αποτέλεσμα...όλοι τρελάθηκαν και ήθελαν να πάρουν από ένα...δυστυχώς είχα μόνο 24 κομμάτια οπότε όποιος πρόλαβε πήρε:D

Κόστος: κουβαδάκι 1€/τεμάχιο, φυτό 2€/ γλάστρα, γλειφιτζούρια 1,55€/ τεμάχιο...σύνολο 4,55€, λευκά βότσαλα 0,40€/ κιλό (πήρα σύνολο 6 κιλά για όλα) και κομψό αποτέλεσμα με λίγο σχετικά κόπο....κορδέλες και μπογιά είχα από τις μπομπονιέρες...

Αν θέλετε φωτο να σας βάλω αλλά δεν θυμάμαι πως ανεβάζουν...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά είχε γεννέθλεια ο μικρός και είχαμε προετοιμασίες!

 

Aggeloudia, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όντως είμαι μπερδεμένη ακόμα και για αυτό δεν αγοράζω υλικά ακόμα. Το πλεξιγκλάς άκυρο λοιπόν οπότε θα κατευθυνθώ στο ριζόχαρτο τυλιγμένο ρολό δεμένο με σχοινάκια, κορδελάκια? πείτε καμιά ιδέα....Ή να τυπώσω το ριζόχαρτο και να το βάλω σε ορθογώνιο κουτι? Και αυτό μου αρέσει σαν ιδέα Είχα πάρει 5 φύλλα ριζόχαρτο από το πλαίσιο για να δοκιμάσω πως τυπώνεται στον εκτυπωτή μου και βγαίνει καλά το κείμενο, αν βάλω εικόνα μουτζουρώνεται. Η ιδέα σου με τα κουτιά μου άρεσε πάρα πολύ αλλά τι γίνεται με το πότισμα που αναφέρει και η mantinop?

 

mantinop βάλε φωτό βάλεεεεε σε παρακαλώ! Σκέφτηκα μήπως να ήταν κουτί και μέσα να βάλω κουβαδάκι για να μην τρέχουν τα νερά και να το καλύψω με χαρτί αυτό που είναι σαν διαφανές σε διάφορα χρώματα???? τι λέτε?

 

elen07 με το καλό να βαφτίσεις τον μπεμπάκο σου! Όσον αφορά στο κόστος δεν ξέρω, αν παραγγείλεις όλα τα υλικά πιστεύω ότι πάλι θα σε συμφέρει να τις κάνεις μόνη σου, τα μεταφορικά δεν ξέρω πόσο θα πάνε..

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα θελουν τεχνική και να ξεφυλλίσετε κανα περιοδικό διακόσμησης...

 

Δεν ειναι δύσκολο...Λοιπόν τα κουτιά εχουν μεσα οαση ποτισμένη και τα λουλούδια ειναι καρφωμένα πανω στην οαση...

Το κουτί εχει μέσα ζελατίνα και απο πάνω την οαση...Το καπάκι μπαινει απο το προηγούμενο βράδυ και δεν παίρνει υγρασία αφού τα λουλούδια δεν ειναι βρεγμένα απο πάνω αλλά τραβούν νερό απο την όαση...

 

Το εχω κάνει και ειναι τέλειο...Κάντε μια δοκιμή και θα σας βγει όμορφο...

Η κορδέλα δεν σφίγγει απλώς κρατάει δεμένα το καπάκι με το κουτί...

 

Το εχω κάνει πολλές φορες για νεογενητα σε μαιευτήρια και εχει απίθανο αποτέλεσμα...

 

Γιατί δεν κανεις κρεμαστό προσκλητήριο;;;

 

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώκοπελιά τα δοκίμασα με την μέθοδο που λες αλλά αν βάλεις μόνο λουλούδια δεν στέκονται χρειάζεται να βάλεις γλαστράκι και για θέμα όγκου και για θέμα ύψους, οπότε υπάρχει το πρόβλημα με το πότισμα.

Εξαρτάται και για τι μέγεθος κουτί μιλάμε, αν μιλάμε για 10άρα ροτόντα τότε το κουτί δεν μπορεί να είναι μικρότερο από 20χ20χ20 εκατοστά, άρα θέλουμε όγκο και ύψος ικανό για να δείξει το σχέδιο και το δέσιμο. Δοκίμασα και με βασιλικό αλλά χάλια αποτέλεσμα είναι πολύ "μαλακό" φυτό και δεν "κράταγε" το καπάκι στο ύψος του;)

Περιοδικά εγώ προσωπικά διαβάζω άπειρα γιατί η διακόσμηση είναι το χόμπι μου και σχετίζεται άμεσα και με το επάγγελμά μου:D, μάλιστα σε ένα μεταπτυχιακό είχα κάνει και σχετικά μαθήματα. Το θέμα για μένα είναι να κάνουμε κάτι προτότυπο και όχι κάτι πολυφορεμένο οπότε τα περιοδικά για μένα είναι απλά για την ενημέρωση και όχι για πιστή εφαρμογή;)

Link to comment
Share on other sites

Eγω ..."κοπελιά" λεω πως γίνεται -τιποτα δεν λεω αν δεν το εχω δοκιμάσει...-αλλά μάλλον δεν έχω μεταδοτικότητα και δεν μπορω να σας το δώσω να το καταλαβαίνεται πως γινεται γιαυτό και σας παρέπεμψα στα περιοδικά γιατί κάποια εχουν το "βημα ...βημα" και με εικόνες καταλαβαίνεται καλύτερα...Δεν μίλησα αρα για πιστή εφαρμογή...

 

Ισως δεν κατάλαβες την λεξη που ανεφερα...ΟΑΣΗ...που μπαινει μεσα στο κουτι ΟΣΟ μεγάλο και να ειναι και δινει υψος και υγρασία στα φυτά σου...και εξοικονομείς λουλουδάκιααααααα...!!!!!!Στο μεταπτυχιακό θα την εχεις ακούσει υποθετω...

 

Το 20επι 20 επι 20 που αναφέρεις δεν παίζει ρόλο οσο μικρό ή μεγάλο ειναι το τραπέζι γιατι μπορεί να φτιάξεις μια σύνθεση που να ειναι 15 επι 15 και να ειναι ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΟΜΟΡΦΗ και καλοδουλεμενη που να οχριά μπροστά σε ενα διπλάσιο σε ογκο κουτό με λουλούδια...

Η ακόμη θα το έβαζα πάνω σε ενα αλλο κουτι ελαφρώς μεγαλύτερο...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ το κοπελιά δεν ήταν καθόλου μα καθόλου ειρωνικό...ήταν απλώς μια προσφώνηση:-D η οποία δεν είναι προσβητική, όλες κοπελιές είμαστε εδώ μέσα μεγάλες ή μικρές:D

Το καλύτερο που έχει να μπει σε αυτήν την σύνθεση είναι ορθοστάτης (ειδικό σίδερο για να κρατάει το σωστό ύψος) εκτός από αυτό που αναφέρεις, οπότε γίνεται δύσκολο το πότισμα όπως έγραψα και παραπάνω.

Καλημέρα σε όλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!

 

Η ιδέα με το κουτί μου αρέσει πολύ, θα πρέπει να κάνω δοκιμαστικά για να δω πως κάθεται. Καμιά φωτό που θα μπορούσα να δω? Όσο για το κρεμαστό προσκλητήριο δεν έχω δει κάποια. Τι εννοείς? Να έκανα π.χ. μία κορώνα κρεμαστή σε τί? Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.an-agapas.gr/prosklitiria/baptisis/yfasmatino-prosklitirio-baptisis-kremasto-emprime-kokkino-margarita

 

κρεμαστό εννοει 2-3 κορδελες με κρεσμενα διαφορα και σε μια απο αυτες τις κορδελες να ειναι και ενα χαρτι με τα λόγια. Σε ρολο ή σε καρτα ή σε κορωνα ή σε καραβι ή οτι θες τεσπα....

 

http://www.an-agapas.gr/prosklitiria/baptisis/k-1

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ορθοστάτης...Ορθοστάτη θέλει το αερόστατο π.χ... οχι αν βάλεις όαση (μός)...Πάρτε μια ιδέα για να καταλάβετε καλύτερα τι λέω...Εδω δεν εχει ορθοστάτη και το καπάκι απλώς ακουμπάει στα λουλούδια...Είναι θειικό!!!!!!!!!!!

Απλώς θα έβαζα μια πιο χοντρή κορδέλα...

 

 

http://www.happyhappy.gr/shop/pop.php?img=0818091624233.jpg

 

 

Κρεμαστό προσκλητηριο ειναι αυτό...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=435025#post435025

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις το προσκλητηριο αντι για το πλεξι γκλας να το βαλεις σε κουτι,αυτα τα ορθογωνια με χαμηλο υψος, σε γαλαζιο πουα και να το δεσεις με μια κορδελα γαλαζια ή ασπρη.Επισης θα μπορουσες να κανεις προσκληση σε στικ(ξυλακι).Βρισκεις μια κορωνα απο το ιντερνετ ή τη ζωγραφιζεις εσυ αν πιανει το χερι σου, στις μυτουλες βαζεις χρυσοσκονη,την κολλας σε ενα ξυλακι, τυλιγεις σε παπυρο το κειμενακι και το δενεις με κορδελες.Στο τραπεζι μπορεις να βαλεις γυαλα με χρωματιστο χαλικακι και να βαλεις και εκει τετοια στικακια και μπορεις να βαλεις να καθεται και ενας πριγκιπακος.Χειροποιητους πριγκιπες εχει η http://www.pupadonna.gr ,3.5?, όπως και η Καζή αλλα δε θυμαμαι δνση.Θα το δω αν θελεις, δεν εχει σαιτ.Ενδιαμεσα απο δυο γυαλες μπορεις να βαλεις απο μια κορωνα που εχει το jumbo με ενα κερακι μεσα.Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν θες κατι οικονομικο το κουτι πρεπει να το ξεχασεις εντελως.. κ τα απλα τα χαρτινα προσκλητηριου βγαινουν απο 90 λεπτα κ πανω το ενα.. οποτε ακομα κ με μια φτηνη κορδελα, ενα κρεμαστο, τα χαρτια για τις εκτυπωσεις, τα μελανια κλπ δεν προκειτε να σου παει κατω απο εναμιση ευρω το ενα..

Η πιο οικονομικη λυση ειναι απλη διαφανεια σε ρολακι (η αλλο πιο χοντρο χαρτι.. εμεις πειραμε χαρτι 200 γρ με σχεδιο παπυρο (10 ευρω το πακετο με τα 100) για τη βαφτιση μιας φιλης κ βγηκαν τελεια..

Το αλλο αν θες να φαινεται πιο επαγγελματικο ειναι να κανεις τη διαφανεια κ να το βαλεις σε φακελο απο κανσον που θα φτιαξεις μονη σου..

Δες αυτο το thread στο φορουμ του art ang hobby.. λεει πως να κανεις φακελους..http://www.hobby.gr/forum/showthread.php?t=5483

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με μεγάααααλη μου χαρά...Ποτε και που και ΕΦΤΑΣΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

 

Χωρις πλάκα τωρα...Το ξερετε...γουστάρω...

Οτι μπορει να χρειαστείτε ενημερωστε με και βοηθάω με χαρά

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελαααα...αφου σου ειναι γνώριμη η περιοχή ...

Τσακ μπάμ ενα χεράκι να βαλουμε να πιουμε τον καφεδάκο μας να δουμε και την Ντορα και πίσω...

 

Αφου εισαι της δημιουργίας και εσυ...!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Βασικα αν θες κατι οικονομικο το κουτι πρεπει να το ξεχασεις εντελως.. κ τα απλα τα χαρτινα προσκλητηριου βγαινουν απο 90 λεπτα κ πανω το ενα.. οποτε ακομα κ με μια φτηνη κορδελα, ενα κρεμαστο, τα χαρτια για τις εκτυπωσεις, τα μελανια κλπ δεν προκειτε να σου παει κατω απο εναμιση ευρω το ενα..

 

 

dora το κοστος ενος προσκλητηριου-κουτιου δεν ειναι απαγορευτικο.Τα δικα μου κοστισαν 1 ευρω και κατι ψιλα το καθενα.

 

vicky1976 ριξε μια ματια σε αυτα που εκανα για τη βαφτιση του γιου μου

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40517

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...