Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σουβλακια για κρεας???


Recommended Posts

Σκεψου επισης καιτο καμουφλαζ!Η δικια μου δεν τρωει με τιποτα λαχανικα αλλα λατρευει τις σουπες.Οτι λοιπον θελω να φαει το τριβω μεσα στις σουπες της

Εγω επισης σιχαινομουνα το κρεας(μου μυριζει) και μου το τυλιγε ο μπαμπακας μου σε πολυ μικρα κομματακια μεσα σε πατατες ή ψωμι.Τωρα για να φαω πρεπει να το παστωσω με μαγιονεζες και σως φαντασου.

αφου τρωεθ ρυζι κοψε πολυ πολυ μικρα κοματακια(του νυχιου δηλαδη) και ανακατεψε το με το ρυζι που οτυ αρεσει.Θα του αρεσει αφου βαριεται να μασησει δεν θα τον κουρασει το πολυ μικρο κοματι

 

Χτες ειχαμε κρεας με μανιταρια με το διο σχεδον χρωμα. Κι ομως το εβλαπε ο κρεας αν ακουμπαγε στα μανιταρια και αδειαζε το πηρουνι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mmdad ομοιοπαθουσα μαμα εδω! εχω κ εγω προβλημα με τον μικρο και για σουβλακι εαν εννοεις το καλαμακι δοκιμασα το εξης και επιασε. το καλοκαιρι εφαγε χοιρινο σουβλακι καλαμακι και ξετρελλαθηκε!!! το χοιρινο δεν το θελω καθολου σας κρεας τελος παντων δοκιμασα το εξης ... αγορασα μοσχαρι και ζητησα απο τον χασαπη να μου το κοψει μικρα κομματακια οπως κανουμε τηγανια. λοιπον εβρασα το μοσχαρι καλα να μαλακωσει και μετα το περασα απο το τηγανι με λαδακι λεμονι αλατι και ριγανη. τα περασα στο ξυλακι και το θαυμα εγινε!!!

εφαγε 3 σουβλακια!

καλη επιτυχια!

δοκιμασε το με ολα τα κρεατα νομιζω πως τους αρεσει και η διαδικασια παντως που παλευουν με το ξυλακι απο το σουβλακι

Link to comment
Share on other sites

mmdad ομοιοπαθουσα μαμα εδω! εχω κ εγω προβλημα με τον μικρο και για σουβλακι εαν εννοεις το καλαμακι δοκιμασα το εξης και επιασε. το καλοκαιρι εφαγε χοιρινο σουβλακι καλαμακι και ξετρελλαθηκε!!! το χοιρινο δεν το θελω καθολου σας κρεας τελος παντων δοκιμασα το εξης ... αγορασα μοσχαρι και ζητησα απο τον χασαπη να μου το κοψει μικρα κομματακια οπως κανουμε τηγανια. λοιπον εβρασα το μοσχαρι καλα να μαλακωσει και μετα το περασα απο το τηγανι με λαδακι λεμονι αλατι και ριγανη. τα περασα στο ξυλακι και το θαυμα εγινε!!!

εφαγε 3 σουβλακια!

καλη επιτυχια!

δοκιμασε το με ολα τα κρεατα νομιζω πως τους αρεσει και η διαδικασια παντως που παλευουν με το ξυλακι απο το σουβλακι

 

Καλαμακι δεν του εχω δωσει αλλα σαν καλη ιδεα μου ακουγετε. Αν βρω ξυλαρακια θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επίσης -δεν ξέρω αν το είπατε- μπορείς να αλέθεις το κρέας (όπως όταν ήταν μωρό) και να το ανακατευεις με μακαρόνια ή ρύζι.

 

Εμείς πάντως επειδή το κρέας το τρώμε μόνο σε σουβλάκι, του τα φτιάχνω πια μόνη μου. Εχω πάρει ξυλάκια και όοοολα τα κρεάτα τα περνάω έτσι -τελευταία φορά του έκανα και συκώτι!!!

Κάποια απ'αυτά τα αλευρώνω και τα τηγανίζω ώστε να αλοιώνεται λίγο η "κρεατίλα"

 

Αλλη λύση είναι αν τρώει τα κεφτεδοειδή να του βάζεις στον κεφτε ότι δεν τρώει κανονικά. Εχω φτιάξει ρεβιθοκεφτέδες, φακοκεφτέδες και λαχανοκεφτέδες (με μπροκολα, καρότα, σέλινο) και τα έφαγε μια χαρά.

 

Α! τελευταίο για το κρεας : κροκέτες μπορείς να του κάνεις αν τις τρώει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα τα καλαμακια με το σχετικο ψησιμο απο το δρομο: Θα παμε να φαμε σουβλακια.. Πολυ ενθουσιασμος στην κουβεντα - ουτε να τα δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...