Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παλινδρομη - εξετασεις θρομβοφιλιας


Sofia-cris

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ ακ και το διαβαζω εδω και αρκετο καιρο...

Με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος...και πριν προλαβουμε καλα καλα να το χαρουμε δυστυχως ηταν παλινδρομη κυηση και εκανα αποξεση πριν απο μια εβδομαδα...δεν αναπτυσσοταν καλα το εμβρυο, η χοριακη μου ανεβαινε ελαχιστα και στην 6η εβδομαδα εζησα αυτην την τραγικη εμπειρια...

Ηθελα να σας ρωτησω, ποτε μπορω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια? Πρεπει να περασει καποιο διαστημα? Τι αλλες εξετασεις πρεπει να κανω? Σας ευχαριστω και να εχετε παντα ολες σας τα καλυτερα νεα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,λυπαμαι για την περιπετεια σου και εγω ειχα παλλινδρομη και εκανα αποξεση ,στο λαικο μου ειπαν οτι πρεπει να περασουν 3 μηνες ,εκ των οποιων να μην περνεις φαρμακα και 1 μηνα πριν να μην παρεις ουτε depon!ρωτα για σιγουρα πια φαρμακα απαγορευονται.καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ Η ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΙΩΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΘΡΩΜΒΟΦΙΛΙΑ, ΔΙΑΒΗΤΗ, ΘΥΡΕΩΕΙΔΗ, ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ, ΚΆΠΟΙΑ ΟΡΜΟΝΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ Ο ΠΙΟ ΣΥΧΝΟΣ ΩΣΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΦΤΑΙΓΕ... Η ΦΥΣΗ. ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΘΩΣ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΟΝΟ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΜΟΥ. ΝΑ ΑΣΚΟΥΜΕ, ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΓΛΥΚΑ, ΤΑ ΑΛΜΥΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΧΥΝΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΚΑΡΥΩΤΥΠΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΡΥΩΤΥΠΟ ΑΜΕΣΩΣ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΘΡΩΜΒΟΦΙΛΙΑΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια λογο πειρας αυτο που σας συμβουλευω ειναι να πινετε φιλισιν καθε μερα πριν μινετε εγκυος κ εξεταση για θρομβοφιλια καλο θα ηταν αλλα οχι τελειως απαραιτητο

εχω 2 αποβολες η μια εγινε την 6 εβδομαδα κ εκανα εξετασεις κ βρεθηκε ενα ειδος θρομβοφιλιας κ οταν ξαναμεινα εγκυος εκανα ενεσεις αντιπικτικες αλλα παλι τιποτα την 8 βδομαδα εκανα αποξεση στην δευτερη εγκυμοσυνη ξεκινησα φιλισιν αλλα οχι οσο νωρις επρεπε μετα την αποξεση δεν το σταματησα κ απο της 15/1 εμεινα εγκυος τον ιουνιο(δεν βαλαμε αμεσως μπροστα μετα απο 4 μηνες) κ τωρα οπως βλεπετε ειμαι στην 15 εβδομαδα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω ρε κοριτσια ... επαιρνα πααααρα πολυ καιρο πριν φιλισιν σιδηρο σαλοσπιρ ξεκινησα και αντιπηκτικες αλλα κατεληξε σε παλινδρομη... γιατι?

εκανες ολες τις εξετασεις?καρυοτυπο εμβρυου,ιστολογικη,εξετασεις για αυτοανοσα,βιοψια ενδομητριου? ορμονικες?κ εξεταση για μεγαλοκυταροιους?εγω εκανα οοολες αυτες κ ααααλες τοσες που δεν θυμαμαι κ δεν βρηκαμε κατι σχεδον πανω απο το 60%δεν βρισκει την αιτια

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει παρααα πολλες εξετασεις και πασχω και απο ενα αυτοανοσο εδω και 5 χρονια ... εξαιτειας αυτου εχω και θρομβοφιλια ,εκανα αντιπηκτικες τις οποιες ξεκινησα στις 6 + εβδομαδες παροτι φωναζα και επεμενα να τις ξεκινησω πιο νωρις αλλα μου ελεγαν οτι με καλυπτει το σαλοσπιρ... τελος παντων

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου μετα την παλινδρομη μου ειπε οτι αποκλειεται να οφειλοταν σε θρομβωση αφενος γιατι επαιρνα αγωγη κ εκανα τις εξετασεις πηκτικοτητας κ αφετερου γιατι η θρομβοφιλια κανει την εμφανιση της μετα το πρωτο 3μηνο

αυτη την στιγμη περιμενω μωρακι χαρη σε αυτον κ την αγωγη που μου εδωσε πριν κ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.καθε δευτερη μερα ομως εκανα εξετασεις χοριακη προγεστερονη οιστραδιολη μεχρι την 9-10 βδομαδα στην 8 σταματησα την χοριακη μονο

δεν ξερω ποιον γιατρο εχεις αλλα παιζει πολυ σημαντικο ρολο να του εχεις εμπιστοσυνη

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου μετα την παλινδρομη μου ειπε οτι αποκλειεται να οφειλοταν σε θρομβωση αφενος γιατι επαιρνα αγωγη κ εκανα τις εξετασεις πηκτικοτητας κ αφετερου γιατι η θρομβοφιλια κανει την εμφανιση της μετα το πρωτο 3μηνο

αυτη την στιγμη περιμενω μωρακι χαρη σε αυτον κ την αγωγη που μου εδωσε πριν κ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.καθε δευτερη μερα ομως εκανα εξετασεις χοριακη προγεστερονη οιστραδιολη μεχρι την 9-10 βδομαδα στην 8 σταματησα την χοριακη μονο

δεν ξερω ποιον γιατρο εχεις αλλα παιζει πολυ σημαντικο ρολο να του εχεις εμπιστοσυνη

με το καλο το μωρακι σου.μπορεις να μου πεις τι αγωγη σου εδωσε πριν και τι κατα τη διαρκεια?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εχω χασει 2 μωρα.εχω κανει καρυοτυπο ζευγους,ανοσολογικες,θρομβοφιλιας(βρεθηκα ετεροζυγωτης στο MFHTR,υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση ερευνητικη.εκει μου βρηκαν 3 πολυ πολυ μικρα πολυποδακια.αν μπορεις πες μπυ τι αγωγη πηρες.μηπωσ δω και καμια αλλη σκοπια.εχω παει σε8 γιατρους κατεληξα στον τελευταιο.που μου ειπε οτι θα μου δωσε βοηθητικη αγωγη και πριν μεινω εγκυος

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω χασει 2 μωρα.εχω κανει καρυοτυπο ζευγους,ανοσολογικες,θρομβοφιλιας(βρεθηκα ετεροζυγωτης στο MFHTR,υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση ερευνητικη.εκει μου βρηκαν 3 πολυ πολυ μικρα πολυποδακια.αν μπορεις πες μπυ τι αγωγη πηρες.μηπωσ δω και καμια αλλη σκοπια.εχω παει σε8 γιατρους κατεληξα στον τελευταιο.που μου ειπε οτι θα μου δωσε βοηθητικη αγωγη και πριν μεινω εγκυος

 

ρομπενουλα σε καταλαβαινω ακριβως κ γω τα ιδια εχω χασει δυο μωρακια το πρωτο δεν προλαβα να το μαθω καλα καλα στην βδομαδα πανω επαθα αυτοματη αποβολη κ καναμε μονο θρομβοφιλια(οπου βγηκα ομοζυγωτης) κ καρυοτυπο. μου ειπε σε επομενη εγκυμοσυνη θα πρεπει να κανω αντιπικτικες αλλα παραλληλα με την θρομβοφιλια μου ειπαν απο το νοσοκομειο που την εκανα οτι πρεπει οποσδηποτε να παιρνω φιλισιν αλλα οπως ξερεις τα δημοσια νοσοκομεια αργουν να βγαλουν τις εξετασεις κ γω ειχα μεινει ηδη εγκυος για δευτερη φορα ωσπου κρατησε μεχρι την 8 βδομαδα εκανα τις αντιπικτικες μου ολα οκ η χοριακη ανεβαινε ικανοποιητηκα αλλα η προγεστερονη κατεβαινε πηρα συμπληρωμα αλλα τιποτα ειχε φτασει στο 8 πηγαμε για καρδουλα κ δεν ακουσαμε κ την 8 βδομαδα προχωρησαμε σε αποξεση.

αλλα μου ειπε να μην σταματησω το φιλισιν των 5mg κ νευρομπιον μεχρι να ξαναμεινω

ολες οι εξετασεις μου καθαρες κ πιστεψε με δεν ηταν λιγες

καρυοτυπου εμβρυων φυσιολογικοι ιστολογικες καθαρες ορμονικες καλες βιοψια ενδομητριου καλη ενδομητριωση οχι για μεγαλοκυταροιους οχι κ αλλες που αυτη την στιγμη δεν θυμαμαι

πηρα για 5 μηνες το φιλισιν μεχρι να ξαναμεινω κ το νευρομπιον που ειναι συμπλεγμα βιταμινων-β κ οταν εμεινα πηρα αμεσως προγεστερονη γιατι παλι επαιρνε την κατιουσα αλλα αυτη την φορα εκανα ενεσεις προγεστερονης κ καθε δυο μερες παρακολουθουσα χοριακη προγεστερονη οισταδιολη κ βλεπαμε αν καποια ορμονη ηθελε συμπληρωμα κ στην περιπτωση μου ολες θελαν πηρα κ σικλακουρ κ ο πισινος μου ειχε γινει ολο μελανιες απο τις ενεσεις προγεστερονης κ γενικες αιματος να βλεπουμε την πηκτικοτητα

δεν πηρα κατι αλο περα απο αυτα μολις ακουσαμε καρδουλα μου εδωσε σιδηρο α! κ παιρνω απο την αρχη παιδικη ασπιρινη

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

μια περιληψη γιατι μαλλον θα μπερδευτηκες οπως τα εγραψα

πριν την εγκυμοσυνη επαιρνα το φιλισιν κ νευρομπιον με το που το εμαθα ξεκινησα ενεσεις ηπαρινης, ασπιρινη προγεστερονη ενδομυικη ,σικλακουρ,κ το χαπακι του θυρεοειδη που ετσι κ αλλιως επαιρνα μετο που ακουσαμε καρδουλα σιδηρο

αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι εμενα επεφτε η προγεστερονη μου αντι να ανεβαινει κ η προγεστερονη ειναι το φαι του μωρου ο γιατρος βεβαια μου ειπε οτι μια χαμηλη προγεστερονη δεν μας κανει μια κακη εγκυμοσυνη ,μια κακη εγκυμοσυνη μας κανει χαμηλη προγεστερονη αλλα οτι εξεταση κ αν εκανα δεν βρηκα κατι περαν του οτι επρεπε να παιρνω το φιλισιν 3 μηνες πριν μεινω εγκυος γιατι ο οργανισμος μου εχει μεγαλη ελειψη να φανταστεις οτι οι εγκυμονουσες περνουν το φιλισιν των 0,5mg κ γω παιρνω των 5, 10 φορες πανω απο αλλες εγκυες

μακαρι η επομενη φορα να ειναι κ η τυχερη σου κ θα ειναι αρκει να το πιστεψεις ξερω δυσκολο εγω ακομη δεν ειμαι υσηχη κ ας εκλεισα τον 3 μηνα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια σε ολες σας!!! Πολλες εξετασεις, πολλα χαπια και φαρμακα αλλα αξιζει τον κοπο!!! Αλλα προβληματιστικα λιγο...η γιατρος μου μου ειπε οτι δε χρειαζεται να περιμενω να περασει καιρος, πριν 8 μερες εκανα την αποξεση και μου εγραψε ηδη τις εξετασεις για θρομβοφιλια κ αλλες....πειραζει?? Θα ειναι εγκυρες??? Επισης μου ειπε οτι για θρομβοφιλια δεν ειναι στανταρ οτι θα κανεις ενεσεις, οτι παιρνεις χαπι απο το στομα η' ασπιρινη, αναλογα... Εσεις τι λετε??? Μηπως να αλλαξω γιατρο???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σοφια

η εξεταση θρομβοφιλιας αν θυμαμαι καλα την εκανα μετα απο 1 μηνα κ παραπανω μη σου πω, αμεσως δεν την κανουν σιγουρα. εδω στην πατρα την κανει κ δημοσιο νοσοκομειο(το νοσοκομειο του ριο) κ αν εχεις ασφαλιση γλυτωνεις τα λεφτα που δεν ειναι κ λιγα

οσο για τις ενεσεις εγω αυτο που ξερω ειναι οτι στανταρ τις κανεις αν εχεις θρομβοφιλια γιατι κ ενεσεις καθε μερα κανω κ ασπιρινη παιρνω κ δεν θα το ρισκαρα να μην τις εκανα

δεν ειναι ανωμαλοι οι γιατροι να μας βαζουν να τρυπιομαστε

κ γω στον δικο μου εχω απολυτη εμπιστοσυνη

δεν ξερω αν θα αλλαξεις γιατρο αυτο ειναι δικη σου αποφαση αλλα μια δευτερη γνωμη να την παρεις

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω κοριτσακι μου για τις πληροφοριες.εμενα κανεις δε μου κοιταξεποτε την προγεστερονη και καμια αλλη ορμονη.το φελισιν το παιρνω εδω και δυομιση χρονια απτην πρωτη παλλινδρομη.τωρα παιρνω και παιδικη ασπιρινη των 80.τωρα αμα μεινω εγκυος θα κανω και αντιπηκτικη και προγεστερονη και δεν ξερω τι αλλο.σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να φερεις ενα γερο παιδακι στον κοσμο.μακαρι να το ζησω και εγω...

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια συγνώμη αλλα θέλω να ρωτήσω κάτι!Εκανα πηκτικό έλεγχο τον Αυγουστο του '09 και ηταν οκ.Τώρα που είμαι στην 34η εβδομάδα κύησης πρέπει να ξανακάνω η επειδή τοτε ηταν οκ δεν χρειάζεται;Εννοω μπορεί να εμφανιστεί η ασθένεια ξαφνικά ή αφου δεν την ειχα δεν χρειάζεται να ανησυχώ;Ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω πάντως.Το αμέλησε;Συγνώμη αν είναι βλακεία η ερώτηση αλλα το σκέφτομαι εδω και μέρες διαβάζοντας διάφορες ιστορίες!

Ευχαριστώ!!

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας ειμαι καινούργια στο forum αν και το διαβάζω πολυ καιρο και με εχει βοηθήσει παρα πολλές φορές.θα θελα και εγω να μοιραστώ μαζι σας την ιστορια μου ζητωντας σας να μου δωσετε λιγο απο το κουραγιο σας.Στης 2 Σεπτεμβρίου και ενω ήμουν στην 12 εβδομάδα κυησεως μετα απο την πρώτη εξωσωματικη που εκανα πήγα να κάνω ενα υπερηχο να δω πως ειναι το μωρακι μου μιας και μενω σε νησι και ο γιατρος μου ειναι στην Αθήνα στον υπερηχο μου ειπε η ακτινολογος οτι το μωρακι μου ηταν πεθαμενο εδω και τρεις μερες ενοιωσα να χανω την γη κατω απο τα ποδια μου.Δεν θα ξεχασω ποτε αυτην την μερα.Σημερα ειναι μια εβδομαδα απο την ημερα που μου το πηραν. Δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω εξετασεις γιατι ξερω οτι μονο το αγχος που θα περασω μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα και στο τελος θα μου πουν τυχαιο γεγονος εξαλλου ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειμαι υγιεστατη και θα κανω αλλο και θα ειναι γερο.το καλο ειναι οτι εχω αλλα δυο εμβρυα απο την εξωσωματικη και μου ειπαν οτι μπορω να τα βαλω στην επομενη περιοδο.ξερει καμια κοπελλα να μου πει αν οντως γινεται και αν θα εχει την ιδια επιτυχια με την προηγουμενη εμβρυομεταφορα;θελω τοσο πολυ να σβησω αυτη την πληγη που νοιωθω και ποναει παρα πολυ με ενα μωρακι!ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη που σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λοιπον ακουστε με εχω κανει κ εγω 2 αποβολες παλυνδρομη κυηση κ.λ.π οι εξετασεις μου ηταν ολες καλες δεν ειχα τιποτα απ ολα αυτα μονο ενα μικρο οινομυωμα.εκανε εξετασεις ο συζηγος και ειχε μικροβιο στο σπερμα που ηταν αδυνατο να πραγματοποιηθει εγκυμοσυνη εκανε θεραπια και ολα καλα εχω ενα πεδακι..Να κοιταζοντε και οι συζηγοι να μην τρεχουν μονο οι γυναικες.Καλο ειναι ενα τσεκαπ και απο τους δυο πριν την εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε οπιοδηποτε προβλημα στην εγκυμοσυνη σας καλο θα ηταν να ρωτησετε για την Αγια ζωνη.Την φορουν εγγυες μεχρι να γεννησουν και πανε ολα καλα δεν παθαινει το μωρο τιποτα.Εγω την ειχα παρει απο ενα μοναστηρι της παναγιας

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας ειμαι καινούργια στο forum αν και το διαβάζω πολυ καιρο και με εχει βοηθήσει παρα πολλές φορές.θα θελα και εγω να μοιραστώ μαζι σας την ιστορια μου ζητωντας σας να μου δωσετε λιγο απο το κουραγιο σας.Στης 2 Σεπτεμβρίου και ενω ήμουν στην 12 εβδομάδα κυησεως μετα απο την πρώτη εξωσωματικη που εκανα πήγα να κάνω ενα υπερηχο να δω πως ειναι το μωρακι μου μιας και μενω σε νησι και ο γιατρος μου ειναι στην Αθήνα στον υπερηχο μου ειπε η ακτινολογος οτι το μωρακι μου ηταν πεθαμενο εδω και τρεις μερες ενοιωσα να χανω την γη κατω απο τα ποδια μου.Δεν θα ξεχασω ποτε αυτην την μερα.Σημερα ειναι μια εβδομαδα απο την ημερα που μου το πηραν. Δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω εξετασεις γιατι ξερω οτι μονο το αγχος που θα περασω μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα και στο τελος θα μου πουν τυχαιο γεγονος εξαλλου ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειμαι υγιεστατη και θα κανω αλλο και θα ειναι γερο.το καλο ειναι οτι εχω αλλα δυο εμβρυα απο την εξωσωματικη και μου ειπαν οτι μπορω να τα βαλω στην επομενη περιοδο.ξερει καμια κοπελλα να μου πει αν οντως γινεται και αν θα εχει την ιδια επιτυχια με την προηγουμενη εμβρυομεταφορα;θελω τοσο πολυ να σβησω αυτη την πληγη που νοιωθω και ποναει παρα πολυ με ενα μωρακι!ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη που σας κουρασα.

 

Κορίτσια συγνώμη αλλα θέλω να ρωτήσω κάτι!Εκανα πηκτικό έλεγχο τον Αυγουστο του '09 και ηταν οκ.Τώρα που είμαι στην 34η εβδομάδα κύησης πρέπει να ξανακάνω η επειδή τοτε ηταν οκ δεν χρειάζεται;Εννοω μπορεί να εμφανιστεί η ασθένεια ξαφνικά ή αφου δεν την ειχα δεν χρειάζεται να ανησυχώ;Ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω πάντως.Το αμέλησε;Συγνώμη αν είναι βλακεία η ερώτηση αλλα το σκέφτομαι εδω και μέρες διαβάζοντας διάφορες ιστορίες!

Ευχαριστώ!!

==========================================================

Αν εχετε οπιοδηποτε προβλημα στην εγκυμοσυνη σας καλο θα ηταν να ρωτησετε για την Αγια ζωνη.Την φορουν εγγυες μεχρι να γεννησουν και πανε ολα καλα δεν παθαινει το μωρο τιποτα.Εγω την ειχα παρει απο ενα μοναστηρι της παναγιας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μετα απο μια ανεμβρυική κύηση που είχα τον Ιανουαριου ο γιατρός που με παρακολουθουσε με απέτρεψε απο το να κάνω οποιαδήποτε εξέταση. Το χαρακτήρισε ως τυχαίο γεγονός κ δεν χρειάζεται να το ψάξουμε περαιτέρω.Επίσης είχα επισκεφθή κ μια αιματολόγο κ μου έίχε πει τα ίδια. Παρόλα αυτά αφού πέρασαν 5 μήνες κ με έτρωγε έκλεισα ραντεβού με άλλο γιατρό. Απο τις εξετάσεις που έχω κάνει ως τώρα, δηλαδή ορμονικές κ θρομβοφιλίας, βρέθηκα να έχω αυξημένα ΝΚ κ ομοζυγωτία σε μια μετάλλαξη. Περιμένω τώρα να κάνω Καρυότυπο, καμπύλη ζαχάρου κ προγεστερόνη. Μου τόνισε ότι έπρεπε να είχε γίνει βιοψία στο προιον της απόξεσης κ ότι τώρα έχουμε μόνο την μία πλευρά της εικόνας. Τελικά πρέπει να το ψάχνουμε κ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΟ ΜΑΣ!

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροι εργαζονται με στατιστικες. Το πιο πιθανο ειναι να ειναι τυχαιο γεγονος. Αν ομως υπαρχει αιτιολογια οι γιατροι αξιολογουν και κρινουν αν πρεπει να σε βαλουν σε παραπερα εξετασεις.

Πολλοι σκεφτονται οτι αν εισαι μικρη ή δεν εχεις αλλο προβλημα τοτε ειναι πιθανον να ειναι τυχαιο αρα μην πληρωσεις μια περιουσια σε εξετασεις.. Εσυ αντεχεις να το ξαναπερασεις αυτο?

Εγω οχι και ο γιατρος μου με ξερει καλα.

Μετα λοιπον απο μια παλινδρομη ο γιατρος μου μας εβαλε να κανουμε τις εξης εξετασεις για να βρουμε την αιτια ή να επιβεβαιωθει το τυχαιο.

-ιστολογικη εξεταση και καρυοτυπο εμβρυου μετα τον καθαρισμο (βρεθηκε χρωμοσωμικη ανωμαλια-τρισωμια στο χρωμοσωμα :cool:

-στο συζυγο καλλιεργεια σπερματος για τυχον μικροβιο και καρυοτυπο-dna σπερματος (για αποπτωση/κατατμηση και ανευπλοειδια)

-σε εμενα πληρη ορμονικο ελεγχο, καλλιεργεια για τυχον μικροβια, εξεταση για αντιπατρικα, αιματος για μηκοπλασμα, ουρεοπλασμα κ.λ.π, καμπυλη ζαχαρου, ομοκυστεινη (αν δεν εβγαινε καλη προχωρας σε εξετασεις θρομβοφιλιας αλλα εμενα ευτυχως βγηκε καλη)

τελος θα κανουμε και οι δυο καρυοτυπο dna αιματος

αν δεν υπαρχει τιποτα απο αυτα τοτε μαλλον ειναι τυχαιο (αν μετα και απο ολα αυτα σου ξανατυχει τοτε πας για ανοσολογικο ελεγχο κ.λ.π. και βοηθεια σου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
καλημερα σοφια

η εξεταση θρομβοφιλιας αν θυμαμαι καλα την εκανα μετα απο 1 μηνα κ παραπανω μη σου πω, αμεσως δεν την κανουν σιγουρα. εδω στην πατρα την κανει κ δημοσιο νοσοκομειο(το νοσοκομειο του ριο) κ αν εχεις ασφαλιση γλυτωνεις τα λεφτα που δεν ειναι κ λιγα

οσο για τις ενεσεις εγω αυτο που ξερω ειναι οτι στανταρ τις κανεις αν εχεις θρομβοφιλια γιατι κ ενεσεις καθε μερα κανω κ ασπιρινη παιρνω κ δεν θα το ρισκαρα να μην τις εκανα

δεν ειναι ανωμαλοι οι γιατροι να μας βαζουν να τρυπιομαστε

κ γω στον δικο μου εχω απολυτη εμπιστοσυνη

δεν ξερω αν θα αλλαξεις γιατρο αυτο ειναι δικη σου αποφαση αλλα μια δευτερη γνωμη να την παρεις

 

Καλησπερα μπορω να σε ρωτησω κατι? Μενω τον τελευταιο χρονο πατρα και θελω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια. Το Ριο τις κανει ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...