Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ακρατεια" μετα τη γεννα


ευδοκία

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και να φανταστείτε χαιρόμουν στην εγκυμοσύνη αφού θα είχα 9 μ. χωρίς σερβιέτες και τώρα κάθε μέρα επί 6... μ. δεν τις έχω αποχωριστεί καθόλου. Κάπου διάβασα κορίτσια για μια επέμβαση πλαστικής χειρουργικής σύσφιξης κόλπου. Αυτή θα μας σώσει!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

κυρίως όσες γεννήσαμε φυσιολογικά πρέπει να κάνουμε καμιά 10αρια φορές τη μέρα από 15-20 συσφίξεις περινέου...εγώ κάνω όποτε το θυμάμαι..μην μπλέξετε με επεμβάσεις και τέτοια!αν έχετε ήδη ακράτεια θα πρέπει να το τηρείτε ευλαβικά!σε μεγαλύτερη ηλικία θα είναι πολύ αργά...η μαία μου μου είπε τα παραπάνω και να φανταστείτε δεν έχω ακράτεια, δεν μου έκαναν περινεοτομή, μόνο σκίστηκα όταν βγήκε η μικρή, που γενικά θεωρείται λιγότερο επικίνδυνο για χαλάρωση..

Link to comment
Share on other sites

και γω κοριτσια μια απο τα ιδια.οταν γεννησα ειχα ακρατεια αλλα οχι μεγαλη τωρα μου περασε αλλα αν κρατηθω πολυ ωρα και αυτη την κακια συνηθεια την ειχα παντα νοιωθω οτι θα κατουρηθω πανω μου.η λυση και εγω πιστευω οτι ειναι η ασκηση και ο χρονος....... :):):):):):):):):):):):):)

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ξεκίνησε απο την διάρκεια της εγκυμοσύνης μετά τον 4ο μήνα, αλλα έλεγα ότι φταίει το μωρό που μεγαλώνει και με πιέζει. Μετά την γέννα τα ίδια αλλα και χειρότερα. Εδώ και μία εβδομάδα φτου φτου μη με ματιάσω έχει σταματήσει,βέβαια το σερβιετάκι το φοράω γιατί ακόμα φοβάμαι λίγο. Και δεν μας κάνει καθόλου καλό να φοράμε συνέχεια σερβιετάκη γιατί αυξάνεται ο κινδυνος για μυκητες. Αλλα και τι αλλο να κάνουμε!!!!!

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

edit admin

 

Χαρακτηρίζεται ως η ακούσια (μη ηθελημένη) απώλεια ούρων, η οποία αποτελεί ένα κοινωνικό πρόβλημα ή ακόμη και πρόβλημα υγιεινής.

 

Δύο είναι οι κύριες λειτουργίες της ουροδόχου κύστης: H συγκέντρωση και η διατήρηση των ούρων, καθώς και η κένωσή της με την ούρηση. Αυτά επιτυγχάνονται υπό τον έλεγχο του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, μέσω περιφερικών και κεντρικών αντανακλαστικών. Εδώ μας ενδιαφέρει να ξέρουμε δύο απλά πράματα που αφορούν την φυσιολογία της εγκράτειας. Η εγκράτεια των ούρων στηρίζεται στην φυσιολογική λειτουργία της ουροδόχου κύστης και της ουρήθρας (η πρώτη χαλαρώνει η δεύτερη συσπάται).Πρέπει να υπάρχει απόλυτη αρμονική συνεργασία έτσι ώστε η ουρήθρα να είναι κλειστή όταν τα ούρα συγκεντρώνονται στην κύστη και ανοικτή όταν συσπάται (η κύστη) και κατ επέκταση εξωθεί το περιεχόμενό της προς τα έξω. Η ουροδόχος κύστη, διατείνεται, επιτρέπει την πλήρωσή της με επαρκείς ποσότητες ούρων και με μικρή αύξηση της ενδοκυστικής πίεσης (ικανότητα προσαρμογής της κύστης – compliance) .Ο μοναδικός τρόπος για να πει ο Ουρολόγος ότι πρόκειται για ακράτεια πέραν του ιστορικού και της κλινικής εκτίμησης είναι ο Ουροδυναμικός έλεγχος. Υπάρχουν διάφοροι τύποι ακράτειας , ανάλογα τον τύπο που θα μας ταυτοποιήσει ο Ουροδυναμικός έλεγχος θα δώσουμε την κατάλληλη θεραπεία η οποία καμιά φορά μπορεί να είναι χειρουργική με άριστα αποτελέσματα.

incontinence_female_2.jpgMορφές (τύποι) της ακράτειας

Α.Ακράτεια από προσπάθεια , B. Ακράτεια από έπειξη, Γ. Μεικτή ακράτεια ή ακράτεια μεικτού τύπου, Δ. Ακράτεια από υπερπλήρωση, E. Ολική ακράτεια ή ακράτεια από ανατομική ανωμαλία ή από τραυματισμό

Ακράτεια από προσπάθεια stress incontinence

Η ακούσια απώλεια ούρων από την ουρήθρα κατά την απότομη αύξηση της ενδοκοιλιακής πίεσης π.χ γέλιο, βήχα, σωματική προσπάθεια. Συμβαίνει λόγω της αδυναμίας των στηρικτικών δομών του πυελικού εδάφους (περιτονίες ανελκτήρα μυ, ορθού και ηβο-ουρηθρικών συνδέσμων). Η ουρήθρα ολισθαίνει έξω από το κύτος της κοιλιάς, προς τον κόλπο κάθε φορά που αυξάνεται η ενδοκοιλιακή πίεση όπως σε κολπικό τοκετό, εμμηνόπαυση, προηγηθείσες χ/κες επεμβάσεις, ακτινοβολία στην περιοχή .Η θεραπεία της ακράτειας από προσπάθεια κατευθύνεται στην ενίσχυση της ουρηθρικής αντίστασης με την διακολπική τοποθέτηση και εφαρμογή των ταινιών ελεύθερης τάσης (TVT,IVS και άλλων).

Υπάρχουν δύο τύποι σφιγκτηριακής ανωμαλίας που προκαλούν ακράτεια από προσπάθεια. Η υπερκινητικότητα της ουρήθρας και η ενδογενής δυσλειτουργία του σφιγκτηριακού μηχανισμού. Στην υπερκινητική ουρήθρα η βασική διαταραχή είναι η αδυναμία του πυελικού εδάφους.Στην ενδογενή δυσλειτουργία η πιο αντικειμενική διαγνωστική εξέταση είναι το σημείο πίεσης διαφυγής κατά την δοκιμασία Valsava που εκπροσωπεί την χαμηλότερη πίεση που απαιτείται για να προκληθεί η ακράτεια.

Το κοιλιακό σημείο πίεσης διαφυγής είναι η πίεση της ουροδόχου κύστης (άθροισμα της εξωστηριακής και κοιλιακής πίεσης) την στιγμή της διαφυγής των ούρων και γίνεται κατά την διάρκεια χειρισμών που αυξάνουν την ενδοκοιλιακή πίεση.

Η πίεση του εξωστήρα κατά την διάρκεια των δοκιμασιών για την κατάδειξη της ακράτειας από προσπάθεια πρέπει να είναι χαμηλή. Υψηλή πίεση εξωστήρα θα δημιουργήσει την εσφαλμένη εντύπωση οτί η λειτουργία της ουρήθρας είναι ελλατωματική. Η διάγνωση της γνήσιας ακράτειας από προσπάθεια τύπου ΙΙΙ θα γίνει όταν η ουρήθρα είναι ακίνητη και το Valsalva σημείο πίεσης διαφυγής (VΣΠΔ) είναι χαμηλό (0-65 cm H2O).Στην γνήσια ακράτεια από προσπάθεια ΙΙ τύπου το VΣΠΔ είναι σχετικά υψηλό (65-120 cm H2O).Οι video μελέτες είναι οι πλέον ακριβείς για τον καθορισμό του VΣΠΔ. Η κύστη πληρούται με 200ml και είναι δεδομένη η φυσιολογική συμπεριφορά του εξωστήρα.Υπενθυμίζουμε πάλι ότι σε αντίθεση με το VΣΠΔ το κυστικό σημείο πίεσης διαφυγής ( ΚΣΠΔ )είναι η πίεση του εξωστήρα όπου συμβαίνει απώλεια των ούρων κατά την διάρκεια πλήρωσης της ουροδόχου χωρίς να γίνονται χειρισμοί αύξησης της ενδοκοιλιακής πίεσης.

incontinence_female_3.jpgΑκράτεια από έπειξη urge incontinence

Η απώλεια ούρων που συμβαίνει μετά από έντονη επιθυμία για ούρηση (έπειξη για ούρηση). Εδώ υπάρχει αστάθεια του εξωστήρα μυ, ο οποίος συσπάται σε μικρότερες χωρητικότητες της κύστης.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ακράτεια των ούρων αλλά και την συχνουρία (υπερδραστήρια κύστη) .Μπορεί να συμβεί μετά από ουρολοιμώξεις, λιθίαση της κύστεως, ξένα σώματα, ακτινοβολία στην περιοχή κ.α.

Η θεραπεία της κατευθύνεται στην χαλάρωση του εξωστήρα μυ με την χρήση αντιχολινεργικών φαρμάκων όπως η οξυβουτίνη (ditropan) και η τολτεροδίνη (detrusitol) , που είναι αναστολείς των χολινεργικών υποδοχέων του εξωστήρα μυ.

Μεικτή ακράτεια ή ακράτεια μεικτού τύπου mixed incontinence

Είναι η ακράτεια, η οποία συνδυάζει τα χαρακτηριστικά των δύο προηγούμενων μορφών δηλαδή της ακράτειας προσπαθείας και έπειξης. Η θεραπεία της κατευθύνεται στις δυο αιτίες που ενοχοποιούνται για την εμφάνισή της δηλαδή στην χρήση αντιχολινεργικών φαρμάκων και στην εφαρμογή ταινιών ελεύθερης τάσης (ΤVT).

Ακράτεια από υπερπλήρωση overflow incontinence

Συνοδεύει την υπερδιάταση, την υπερπλήρωση της κύστης όταν αυτή αδυνατεί να συσπαστεί λόγω νευρογενούς βλάβης – άτονη νευρογενής κύστη – ή έχει κουραστεί λόγω υποκυστικού κωλύματος – φάση πλήρους ατονίας της κύστης. Υπάρχουν διάφορα αίτια όπως είναι η χρήση φαρμάκων (αντικαταθλιπτικά) , ο σακχαρώδης διαβήτης, η σκλήρυνση κατά πλάκας και οι επεμβάσεις στην πύελο.

Η θεραπεία είναι αιτιολογική, με την χειρουργική δηλαδή διόρθωση του αιτίου που την προκαλεί.

incontinence_female_6.jpgΟλική ακράτεια (total incontinence)

Η ακράτεια η οποία συμβαίνει διαρκώς και αδιαλείπτως κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Οφείλεται στην παρουσία κυστεοκολπικών, ουρητηροκολπικών ή κυστεομητρικών συριγγίων (μετά συνήθως από γυναικολογικές επεμβάσεις),σε συγγενείς ανωμαλίες (εκστροφή της κύστης,έκτοπη εκβολή του ουρητήρα).Η θεραπεία είναι χειρουργική και αποσκοπεί στην διόρθωση της υπάρχουσας συγγενούς ή επίκτητης ανατομικής ανωμαλίας.

ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΣΤΗΡΑ ,ΜΕΙΚΤΗ ΑΚΡΑΤΕΙΑ , ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΣΗ ΚΥΣΤΙΤΙΣ

Η Ασταθής κύστη είναι μια αινιγματική κατάσταση , αλλά και ένα μεγάλο κεφάλαιο της Ουρολογίας που μελετήθηκε επαρκώς τα τελευταία χρόνια.Πολλές μελέτες κατέδειξαν ότι το 30-50% των γυναικών με ακράτεια από προσπάθεια έχουν συνοδό αστάθεια του εξωστήρα. Εμπλέκεται η αστάθεια του εξωστήρα επίσης σε πληθώρα παθολογικών καταστάσεων της ούρησης . Κατά πολλούς η βασική συνεισφορά της Ουροδυναμικής είναι η αποκάλυψη της υπερλειτουργικότητας (η υπεραντανακλαστικότητας του εξωστήρα εφ όσον υπάρχει νευρολογικό υπόβαθρο),σύμφωνα με την Διεθνή Εταιρεία Εγκράτειας των Ούρων (ICS)

Ο συνήθης Ουροδυναμικός έλεγχος αποκαλύπτει στις μισές μόνον περιπτώσεις την αστάθεια του εξωστήρα. Οπωσδήποτε συμβατικές ουρολογικές εξετάσεις όπως η κυστεοσκόπηση αποκλείουν άλλες παθολογικές καταστάσεις της Ουροδόχου κύστης.

Ενίοτε αναπτύσσεται εμμένουσα αστάθεια του εξωστήρα μετά από εγχειρήσεις για την διόρθωση της ακράτειας από προσπάθεια.( de novo αστάθεια ) η συνέπεια απόφραξης της ουρήθρας συνήθως απο ταινίες ελεύθερες τάσης.

incontinence_female_4.jpgΑΠΟΦΡΑΞΗ ΤΗΣ ΟΥΡΗΘΡΑΣ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ

Η συνήθης αιτία είναι προηγηθείσες επεμβάσεις περί την γυναικεία ουρήθρα. Η πρωτοπαθής απόφραξη είναι εξαιρετικά σπάνια . Η μελέτη ροής και πίεσης θα αποκαλύψει μη συσπώμενο εξωστήρα

ΚΥΣΤΕΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

Η παρουσία μέτριας εώς μεγάλης κυστεοκήλης μπορεί να καλύψει την παρουσία ακράτειας από προσπάθεια. Η ανάταξη της κυστεοκήλης από το χέρι του εξετάζοντος και η συνήθης δοκιμασία του βήχα θα αποκαλύψουν την ακράτεια από προσπάθεια.

Η κυστεοκήλη πρέπει να πρέπει να αποκατασταθεί ταυτόχρονα με την ακράτεια από προσπάθεια.Διάμεση κυστίτιδα, επείγουσα αναγκαστική ούρηση , και επώδυνη κυστική συμπτωματολογία.

Ο Ουροδυναμικός έλεγχος αποκλείει μάλλον , και δεν βάζει διάγνωση στις παραπάνω καταστάσεις.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Η ακράτεια από προσπάθεια οφείλεται σε αρκετούς παράγοντες, πολλοί από τους οποίους προλαμβάνονται με απλά μέτρα. Ενώ πολλές φορές η διάγνωση και θεραπεία είναι απλές, εν τούτοις είναι σημαντικό να υπάρχει μια προσεκτική και εμπεριστατωμένη ουροδυναμική μελέτη, όταν η χειρουργική θεραπεία έχει αποτύχει μια φορά ή όταν η συμπτωματολογία είναι πιο περίπλοκη.Η συντηρητική αγωγή έχει τη θέση της, όταν η άρρωστη δεν είναι σε θέση να υποστεί επέμβαση ή δεν χρειάζεται επέμβαση. Οι χειρουργικές επεμβάσεις είναι πολλές και ο χειρουργός μπορεί να επιλέξει. Οι ασθενείς θα πρέπει να παρακολουθούνται για δύο ή θεωρητικά για πέντε χρόνια για να θεωρηθεί ότι θεραπεύτηκαν.

Ο χειρουργός που ασχολείται με την ΑΠ πρέπει να είναι ικανός να χρησιμοποιήσει όλη την γκάμα των συντηρητικών και χειρουργικών θεραπευτικών μεθόδων που έχει στην διάθεση του.

Με την χρήση των σύγχρονων τεχνικών όλες σχεδόν οι ασθενείς με ΑΠ είναι δυνατό να θεραπευθούν και να παραμείνουν στεγνές για πάντα.

ΟΥΡΟΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

incontinence_female_5.jpgΜερικές απλές ουροδυναμικές εξετάσεις θα δώσουν συμπλη- ρωματικά και πολύτιμα στοιχεία, ακόμα και σε εμφανή ακράτεια από προσπάθεια. Οι ουροδυναμικές εξετάσεις και την έκβαση της εγχείρησης θα προδικάσουν και τυχόν διαφορετική από την αναμενόμενη ομαλή μετεγχειρητική πορεία θα προβλέψουν και ο γιατρός θα μπορεί γνωρίζοντας πριν από την εγχείρηση ορισμένα στοιχεία να προετοιμάσει κατάλληλα την άρρωστη προεγχειρητικά, καθώς και να την αντιμετωπίσει μετεγχειρητικά.

Αν η κλινική εξέταση δεν έχει καταδείξει την ακράτεια από προσπάθεια, πάλι η ουροδυναμική έρευνα θα δώσει λύση, και θα τεκμηριώσει τη συνθήκη "ακράτεια από προσπάθεια".

Ας δούμε λοιπόν πόσο βοηθούν οι ουροδυναμικές εξετάσεις στην έρευνα και θεραπεία της ακράτειας αρχίζοντας από τις πιο απλές και προχωρώντας στις πιο πολύπλοκες. Η ροή των ούρων θα μας αποκαλύψει με το εύρημα της "χαμηλής ροής", τυχούσα απόφραξη από πιθανό υποκυστικό κώλυμα ή μία ατονία του εξωστήρα. Και τα δύο αυτά παθολογοφυσιολογικά ευρήματα επηρεάζουν άμεσα την έκβαση εγχείρησης ακράτειας.

Η απόφραξη θα πρέπει να τεκμηριωθεί και με τις λοιπές κλασικές μεθόδους έρευνας (ουρηθροσκόπηση, bourinage) και να εκτιμηθούν με ενδοφλέβια πυελογραφία οι επιπτώσεις της στο ανώτερο και κατώτερο ουροποιητικό (Διατάσεις ανωτέρου ουροποιητικού, δοκίδωση κατώτερου, εκκολπώματα κύστεως, ουρήθρας) που θα αντιμετωπισθούν ταυτόχρονα με την εγχείρηση της ακράτειας.

Να ληφθεί υπόψη ότι η απόφραξη της ροής των ούρων α) ευθύνεται για την αστάθεια της κύστεως που τυχόν θα συνυπάρξει στην εξεταζόμενη άρρωστη και β) θα επιβαρύνει τη δυσχέρεια ούρησης που θα προκαλέσει η ίδια η εγχείρηση της ακράτειας των ούρων. Η χαμηλή ροή ούρων από πιθανή υποτονία του εξωστήρα θα προωθήσει την έρευνα σε περαιτέρω ουροδυναμική μελέτη για την τεκμηρίωση της υποτονίας, σε ενδοφλέβια πυελογραφία για τη μορφολογία του ανωτέρου κατωτέρου ουροποιητικού και σε νευρολογική έρευνα για ανίχνευση νευρολογικών παθήσεων, αν και συνήθως είναι γνωστή η προϋπάρχουσα πάθηση πχ κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου. Η μελέτη ροής των ούρων πριν από την εγχείρηση ακράτειας είναι λοιπόν σημαντική. Στις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν θα προειδοποιηθεί η ασθενής πως πιθανόν μετά την εγχείρηση θα πρέπει να παίρνει μόνη της τα ούρα της με διαλείποντες καθετηριασμούς τους οποίους θα διδαχθεί ακόμη και προεγχειρητικά, και ότι θα έχει ταυτόχρονα και μία άλλη εγχείρηση πχ. εσωτερική ουρηθροτομή.

Η κυστεομανομέτρηση θα "πιάσει" την αστάθεια του εξωστήρα, ίσως μετά από ειδικές τεχνικές και έτσι θα είναι αναμενόμενη η τυχόν παραμένουσα ακράτεια από επείγουσα αναγκαστική ούρηση μετά την εγχείρηση της ακράτειας από προσπάθεια. Επίσης θα βρεί το λόγο που απέτυχε η "κολποραφή" να σταματήσει την ακράτεια των ούρων, όταν υπάρχει υπεραντανακλαστικός και μόνο εξωστήρας χωρίς να υπάρχει σφικτηριακή ανεπάρκεια. Έτσι γίνεται βασική εξέταση για επανεγχείρηση ή όχι στην ακράτεια των ούρων.

Στη φάση πλήρωσης μπορεί να καταγραφεί κατά τη διάρκεια βήχα της ασθενούς η απώλεια των ούρων στο κανάλι της ροής, ταυτόχρονη με την αύξηση της ενδοκοιλιακής πίεσης στην αμιγή ακράτεια από προσπάθεια και μετά από λίγα δευτερόλεπτα και με μια μη αναστελλόμενη συστολή του εξωστήρα στην ακράτεια από αστάθεια του εξωστήρα.

Στη φάση ούρησης μπορεί να γίνει το Ρίso τεστ που θα μας αποκαλύψει α) αστάθεια του εξωστήρα που αλλιώς δεν "πιάνεται" εύκολα πχ. σε γυναίκες που χάνουν ούρα μόνο στη συνουσία και β) παραμένουσες μυϊκές εφεδρείες , όταν υπάρχει προβληματισμός κατά πόσο θα καταφέρει ο εξωστήρας να ξεπεράσει την απόφραξη της εγχείρησης και να επαναλάβει η άρρωστη την ούρηση μετεγχειρητικά. Η ηλεκτρομυογραφία δεν είναι στην καθ' ημέρα έρευνα σε περιπτώσεις ΑΠ. θα τεκμηριώσει τη δυσενέργεια σφιγκτήρα/ εξωστήρα που τυχόν να συνυπάρχει με ΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασα σε σημειο να παω σε ουρολογο και αυτος μου ειπε οτι το προβλημα εχει προκληθει απο κακο ραψιμο της γιατρου που με ξε γεννησε και οτι θα παραμηνει.το μονο που εχω να κανω ειναι να κανω τα παιδια οσα εχω σκοπο τελως παντων και μετα να χειρουργηθω!!Μου ειπε οτι αυτο συμβαινει συνηθως στις μεγαλες ηλικιες!Εγω ειμαι μονο 27!!!!:(:(:(

 

 

ayto den ginetai ef oson milate gia rafes meta tin kaisariki , einai adynato ! i kai se fysiologiko toketo !

 

P.Thanos ourologos

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχω να πω παντως οτι τωρα πια δεν εχω καθολου ακρατεια!Μετα απο κατι ασκησεις που εκανα μονη κατα τη διαρκεια που πηγαινα στη τουελετα επαψε πια το προβλημα να υπαρχει!:PΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.uronet.gr/

 

http://www.uronet.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=listcat

 

Ακράτεια των ούρων στη γυναίκα

:D

….μία ημέρα νοσηλεία στην κλινική και ακράτεια Τέλος !

 

«ως ακράτεια ούρων ορίζεται η ακούσια απώλεια ούρων, που αποδεικνύεται

αντικειμενικά και δημιουργεί πρόβλημα στην κοινωνική ζωή και την προσωπική υγιεινή. Απώλεια ούρων από οδό εκτός της ουρήθρας ορίζεται ως εξωουρηθρική ακράτεια»

The Standardization of Terminology of Lower Urinary Tract Function Recommended by the International Continence Society ICS 1999, Denver

Η ακράτεια των ούρων δεν αποτελεί νόσημα.

Ο όρος υποδηλώνει:Σύμπτωμα Ο ασθενής αναφέρει απώλεια ούρων

Κλινικό σημείο

Αντικειμενική διαπίστωση της απώλειας ούρων

Κατάσταση

Ουροδυναμική απόδειξη της απώλειας ούρων

«Συνολική επίπτωση 53,2% σε γυναίκες 20-80 ετών (53,2% σε ηλικίες 20-49 ετών)»

Harrison GL, Memel DS. Br. J. Gen. Pract., 1994

 

Ακράτεια των ούρων στη γυναίκα

…και το κόστος «..το συνολικό κόστος αντιμετώπισης της ακράτειας

σε άνδρες και γυναίκες έφθασε τα 26,3 δισ.Δολλαρια μέσα στο 1995..»

Wagner TH, Hu TW. Int. Urogynecol. J. Pelvic Floor Dysfunct., 1998

Tαξινόμηση της ακράτειας Από προσπάθεια: Απώλεια ούρων κατά την φυσική δραστηριότητα (βήχας, φτάρνισμα,άσκηση)Από έπειξη: Απώλεια ούρων μετά από έντονη ανεξέλεγκτη έπειξη (πχ. κατά τον ύπνο)

Λειτουργική: Απώλεια ούρων λόγω φυσικής ή νοϊκής αδυναμίας του ασθενή ναπροσεγγίσει έγκαιρα την τουαλέτα.Από υπερπλήρωση: Απώλεια μικρών ποσοτήτων όταν η κύστη είναι υπερπλήρης ούρωνΜεικτή: Συνύπαρξη ακράτειας από έπειξη και προσπάθεια σε ποικίλο βαθμό.Διαγνωστική προσέγγιση της ακράτειαςΙστορικό (24ωρο ημερολόγιο ούρησης)

Προσδιορισμός υπολειπομένου ούρων (υπερηχογράφημα, καθετηριασμός)

Γενική ούρων, κ/α ούρωνΤενόντια, ιερά αντανακλαστικάΕπισκόπηση έξω γεννητικών οργάνων, κολπική εξέτασηStress testΔοκιμασία ισχύος του ανελκτήρα του πρωκτούΣυνηθισμένα φάρμακα που μπορεί να επηρεάσουν την λειτουργία της κύστηςΑντικαταθλιπτικά, αντιψυχωσικά, ηρεμιστικά/υπνωτικά Διουρητικά Καφεΐνη Αντιχολινεργικά Αλκοόλ Ναρκωτικά α-αδρενεργ. αναστολείς α-αδρενεργ. διεγέρτες

 

Ακράτεια των ούρων στη γυναίκα

β-αδρενεργ. αναστολείς

Αναστολείς διαύλων Ca++

Αναστολείς ACE

 

 

Θεραπεία της γυναικείας ακράτειας

 

Τουλάχιστον η ακράτεια από προσπάθεια αντιμετωπίζεται Χειρουργικά.

Τοποθέτηση ταινίας ελεύθερης τάσης , μία ημέρα νοσηλεία στην κλινική και ακράτεια Τέλος ,

ελεύθερο γέλιο , φτάρνισμα, βήχας , σεξ , βάρος στο σούπερ μάρκετ , τέλος οι Πάνες κι όλα

αυτά σε μία ΗΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Έχει μήπως δοκιμάσει καμία μανούλα τη μέθοδο αυτή? Θα ήθελα να ξέρω αν έχει αποτέλεσμα, που γίνεται και πόσο κοστίζει.

 

Tο κόστος και το αποτέλεσμα εξαρτώνται από τον γιατρό και την κλινική , τ'αποτελέσματα εφ' όσον είναι ακράτεια προσπαθείας (stress) από εγκυμοσύνη δηλαδή ή επεμβάσεις της περιοχής είναι πάρα πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση κε Θάνο. Το πρόβλημα μου έχει παρουσιαστεί από τα παιδικά μου χρόνια π.χ. κάνοντας σχοινάκι. Σίγουρα μετά τις γέννες έχει επιδηνωθεί και θα ήθελα μετά την τρίτη γέννα να το αντιμετωπίσω δραστικά και ολοκληρωτικά.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας.....οταν ειμουν εγκυος στο τελευταιο μου παιδι αισθανομουν ενα βαρος και μικρη ακρατεια..οταν γεννησα και μετα μικρη ακρατεια υπειρχε και μια κυστη προεξηχε απο τον κολπο που αλλες φορες ηταν ηπιας μορφης και αλλες εντονο......οταν το εδειξα στο γιατρο μου μου ειπε οτι ειναι κυστεοκηλη και απο τη στιγμη που δεν αισθανομαι εντονη ενοχληση καλο ειναι να μην πειραζονται αυτα...ελα ομως που παθαινω συχνα ουρολοιμωξεις με αποτελεσμα να περνω και αντιβιωσεις.....ειναι πολυ κουραστικο πια και ενοχλητικο ταυτοχρονος......ενας γιατρος αλλος του μπαμπα μου ειπε οτι οι ουρολοιμωξεις προερχονται απο την κυστεοκηλη και καλο θα ειναι να κανω ενχειρηση....απο την αλλη φοβαμαι μηπως αν πειραχτει η περιοχη δημιουργηθει μεγαλητερο προβλημα.....ξερετε κατι γιαυτο...ειμαι σε απογνωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

ειμαι 26 χρονων γεννησα πριν απο 2 μηνες με φυσιολογικο τοκετο ενα κοριτσακι(κουκλακι)βγηκε αρκετα μεγαλη 4.050 και με αρκετα μεγαλο κεφαλι οπως ειπε ο γιατρος 36,7!ως αποτελεσμα ειχε να γινουν ολα εκει κατω λιγο καπως...ειχα κανει και μερικη ρηξη σφιγγτηρα πρωκτου!εραβε εκατο ωρες ο γιατρος!δε μπορουσα να κατσω για πολυ καιρο και γενικοτερα ταλαιπωρηθηκα!μετα απο 2 μηνες μου εχει μεινει μια μικρη ενοχληση απο κατω και μια μερικη ακρατεια ουρων που δε ξερω πως να την αντιμετωπισω.ο γιατρος με εχει βαλει να κανω ασκησεις πυελικου και θα δουμε μετα απο εξι μηνες!εχω απογοητευτει νιωθω ασχημα!σκεφτομαι ειμαι μικρη να εχω απο τωρα ακρατεια...θα επανελθει?δεν εχω ορεξη να βρεθω με τον αντρα μου(νιωθω ασχημα)φοραω σερβιετες ακομα γι αυτο το λογο!νιωθω βρωμικη.η ψυχολογια μου εχει πεσει!ξερω ομως οτι αξιζε το κοπο το μπεμπακι μου.....θα ηθελα να ξερω αν καποια απο εσας το εχει περασει και πως το αντιμετωπισε!ευχαριστω!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ αν και δεν έχω παρόμοια εμπειρία μπορώ να σου πω ότι καταλαβαίνω ότι αισθάνεσαι άσχημα. Ξέρω πάντως ότι υπάρχουν θεραπείες για τέτοιου είδους προβλήματα. Ο γιατρός μου με τον οποίο έχω ήδη γεννήσει 2 φορές και πήγαν όλα καλά είναι ειδικος ουρογυναικολογίας, εξειδικευμένος σε τέτοια θέματα και καθηγητής στο πανεπ. της Αθήνας. αν θα ήθελες κάποια επιπλέον ιατρική συμβουλή στείλε μου πμ να σου στείλω τα στοιχεία του.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 26 χρονων γεννησα πριν απο 2 μηνες με φυσιολογικο τοκετο ενα κοριτσακι(κουκλακι)βγηκε αρκετα μεγαλη 4.050 και με αρκετα μεγαλο κεφαλι οπως ειπε ο γιατρος 36,7!ως αποτελεσμα ειχε να γινουν ολα εκει κατω λιγο καπως...ειχα κανει και μερικη ρηξη σφιγγτηρα πρωκτου!εραβε εκατο ωρες ο γιατρος!δε μπορουσα να κατσω για πολυ καιρο και γενικοτερα ταλαιπωρηθηκα!μετα απο 2 μηνες μου εχει μεινει μια μικρη ενοχληση απο κατω και μια μερικη ακρατεια ουρων που δε ξερω πως να την αντιμετωπισω.ο γιατρος με εχει βαλει να κανω ασκησεις πυελικου και θα δουμε μετα απο εξι μηνες!εχω απογοητευτει νιωθω ασχημα!σκεφτομαι ειμαι μικρη να εχω απο τωρα ακρατεια...θα επανελθει?δεν εχω ορεξη να βρεθω με τον αντρα μου(νιωθω ασχημα)φοραω σερβιετες ακομα γι αυτο το λογο!νιωθω βρωμικη.η ψυχολογια μου εχει πεσει!ξερω ομως οτι αξιζε το κοπο το μπεμπακι μου.....θα ηθελα να ξερω αν καποια απο εσας το εχει περασει και πως το αντιμετωπισε!ευχαριστω!

 

Αντιμετωπισα ακριβως την ιδια κατασταση με την ακρατεια νομιζα οτι θα φοραω σερβιετες μια ζωη κανε ασκησεις της πυελου καθε μερα οποια στιγμη της μερας το θυμασαι και μετα απο 7 μηνες θα εισαι μια χαρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αντιμετώπισα σοβαρότατο πρόβλημα. Η μόνη λύση είναι οι ασκήσεις Kegel. Ακόμα και η χειρουγική επέμβαση αντιμετωπίζει το συμπτωμα και όχι το πρόβλημα. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μια φυσιοθεραπευτρια εξειδικευμένη για αυτά τα προβλήματα. Εμένα μ'εσωσε. Πάντως δεν είναι λιγες οι γυναίκες που το αντιμετωπίζουν. Περίπου το 40%.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εχει 10 μερες που γέννησα και εχω εντονο προβλημα ακρατειας! Με αυτα που διαβαζω εχω απογοητευτει! Νομιζα πως θα περασει... Την πρωτη μερα στο μαιευτηριο που πηγα να κανω μπανιο ανοιξα το ντουζ και τα ουρα μου εφευγαν χωρις να μπορω να τα συγκρατησω! κάθε φορα που παω τουαλετα δε μπορω να διακοψω τη ροή ουρων και μολις σηκωνομαι (νομιζοντας πως τελειωσε) μου φευγουν παλι μερικες σταγονες! Μερικες φορες μου φευγουν ουρα μολις ακουω νερο. Ειμαι πάρα πολυ απογοητευμενη γιατί έχω και άλλα προβληματα και πραγματικα το μονο που μου ελειπε είναι να κατουριεμαι πανω μου. Μου βρηκαν δισκοκήλη, κυκλοφορο μεσα στο σπιτι με μπαστουνι γιατι δε μπορω να περπατησω, ειμαι με μια νυχτικια και τα στηθη απ' εξω γιατί θηλαζω,αμα κατουριεμαι κιολας τοτε βραστα...Με πιανει και το παραπονο και κλαιω τα βραδια,δε θελω να με βλεπει ετσι ο αντρας μου. Αληθεια δεν περναει η ακρατεια; Οποια μπορει ας δωσει μερικες συμβουλες!

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ενημερωσω για όσες αντιμετώπισαν αυτό το πρόβλημα οτι η περιοχη έχει αποκατασταθει σε ποσοστο 90% (απο τον δευτερο μηνα)είμαι πολύ καλύτερα φοράω απλό σερβιετάκι στη διαρκεια τις ημέρας και πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα έχει αποκατασταθεί πλήρως. Το αναφέρω για όσες αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.Εκανα αυτές τις ασκησεις που ανεφεραν εδώ τα κορίτσια για την ενδυναμωση των μυων.Δεν ξερω αν βοηθησε αυτό πάντως είμαι πολυ καλυτερα!

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Επαναφέρω το θέμα, γιατι γέννησα πριν πέντε μήνες το τριτο μου, όμως κάποιες φορές μου φεύγουν λίγες σταγόνες.. Ήμουν και κρυωμένη αυτές τις μέρες,και με κάθε φτέρνισμα αυτή η δουλειά γινόταν. Ευτυχώς δε με φέρνει σε δύσκολη θέση γιατί είναι σταγόνες και με σερβιετάκι είμαι μια χαρά, όμως έπεσα ψυχολογικά.. Αν στα 33 μου είμαι έτσι, στα 43 μου, νεότατη γυναίκα, θα είμαι με πάνες;; :-( Αφού στον άντρα μου δεν το λέω, να κρατήσω και λίγη απ τη γοητεία μου-λέμε τώρα, που χρόνος για γοητείες με τρία παιδιά.. Διάβασα για τις ασκήσεις που έγραψαν εδώ τα κορίτσια. Ξέρει καμια αν βοηθάνε; Λύνεται το πρόβλημα ή έτσι θα μείνω από δω και πέρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Να αρχισεις αμεσως τις ασκησεις και να δεις τον γιατρο σου για φυσιοεραπειες. Εγω δυστυχως το αφησα και τωρα σχεδιαζω εγχειρηση στα 45,,,

Ωχ, χειροτέρεψε δηλαδή; Έλεγα να περιμένω λίγους μήνες,αλλά τελικά θα του τηλεφωνήσω άμεσα.. Αγχώθηκα για τα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...