Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φεριτινη 2????


ol_ko

Recommended Posts

καλημερα

 

ο ανηψιος μου ειναι 11 μηνων ,θηλαζει αποκλειστικα και τις τελευταιες βδομαδες δεν ετρωγε.Του καναμε εξετασεις και εδειξαν φεριτινη 2 και χαμηλο σιδηρο.

Το ξερω οτι στα μωρακια ειναι συνηθισμενο αλλα που μπορει να οφειλεται?εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα εξηγηση για τη χαμηλη απορροφηση σιδηρου.Και ο Κων μου ειχε το ιδιο προβλημα αλλα ειχαμε εξηγηση, ηταν η αλλεργια του.

Ξερει καμμια να μου πει?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν λες "θηλάζει αποκλειστικά" εννοείς πίνει μόνο γάλα? Δεν έχει μπει στις στερεές?

Ισως η διατροφή του να υπολείπεται σιδήρου, γι' αυτό να παρουσιάζει έλλειψη. Αν δεν λαμβάνει σίδηρο, οι αποθήκες σιδηρου (δλδ η φεριττινη) θα είναι άδειες. Επίσης αν ο σίδηρος των τροφών λαμβάνεται ταυτόχρονα (ή με μικρή χρονική διαφορά) με τροφές ανταγωνιστικές του σιδήρου (όπως ειναι το ασβέστιο), ο σίδηρος δεν απορροφάται.

Ο παιδίατρος τι λέει?

 

υγ κι εγώ σε κάποιες φάσεις είχα φεριττίνη 5 και μόνιμα χαμηλό σιδηρο, έχω πάει σε αιματολόγο, δε μου δινουν συγκεκριμένη εξήγηση (στις γυναίκες επηρεάζει και η περίοδος), μόνο θεραπεία (δλδ σίδηρο)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν το διατυπωσα σωστα.Εννοω θηλαζει δεν πινει ξενο γαλα αλλα στερεες ετρωγε μοσχαρι, κοτοπουλο,ψαρι και τωρα τρωει κκαι αυγο αλλα εδω κ 3 βδομαδες αρνειται να φαει.Τρωει 2-3 μπουκιες και σταματαει.Μονο το αυγο το τρωει ολο.Με τον παιδιατρο δεν επαμε πολλα.Ειπε να παρει σιδηρο φυσικα αλλα δεν τον ειδα ιδιαιτερα ανησυχο.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ γιατί έτσι το ψυχακι ?

πολύ χαμηλά είναι τι δεν του συνέστησε κάποια θεραπεία η γιατρός τους ?

 

αχ αυτήν την αγωνιά είχα και εγώ με τον σίδηρο στον μικρό γιατί θηλάζαμε αποκλειστικά έως τους 18 μήνες με ελάχιστα στερεά άλλα δόξα το θεό οι εξετάσεις του ήταν πολύ καλές

 

η μητέρα δεν έπαιρνε κάποιο συμπλήρωμα σιδηρού ?

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην στεναχωριέσαι Όλγα μου, χαμηλός σίδηρος και φεριτίνη σημαίνει κατά πάσα πιθανότητα οτι ο μικρός δεν παίρνει επαρκή ποσότητα σιδήρου από την διατροφή του. Και αυτό είναι κάτι που διωρθώνεται.

Αλλά για να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι είναι η μάγιερ κοπράνων και τι θα πει θετική. Μου το εξηγείς σε παρακαλώ?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Η Μαγερ κοπρανων ειναι μια προληπτικη εξεταση που γινεται για ανιχνευση αιματος στα κοπρανα...Τι λενε ομως τα δικα σας αποτελεσματα?τι γινεται?ευχομαι οτι καλυτερο στο μπεμπακι μεσα απο την καρδια μου!

Link to comment
Share on other sites

Η Μαγερ κοπρανων ειναι μια προληπτικη εξεταση που γινεται για ανιχνευση αιματος στα κοπρανα...

 

Σε ευχαριστώ για την επεξήγηση.:D

Αλλα και που αποσκοπεί αυτή η εξέταση δεν ήξερα, δηλαδή για ποιο λόγο γίνεται και τι σημαίνει αν τελικά βρεθεί αίμα στα κόπρανα.

Θα το ψάξω όμως στο νετ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την επεξήγηση.:D

Αλλα και που αποσκοπεί αυτή η εξέταση δεν ήξερα, δηλαδή για ποιο λόγο γίνεται και τι σημαίνει αν τελικά βρεθεί αίμα στα κόπρανα.

Θα το ψάξω όμως στο νετ.

 

Μπορεί να είναι δείγμα αλλεργίας (ίσως γι' αυτό ο μικρούλης σταμάτησε να τρώει στερεές).

Μπορεί όμως απλά να είναι ερεθισμένο το εντεράκι από κάποιο απλούστερο λόγο (πχ σκληρά κακάκια που δημιούργησαν μια αμυχή).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

περιμενουμε τα αποτελεσματα απο καλλιεργεια κοπρανων μηπως οφειλεται σε κανενα μικροβιο αλλα εγω πιστευω οτι παιζει αλλεργια στο μοσχαρι (δε θελει ουτε να το βλεπει) και εχει και κληρονομικοτητα (ο δικος μου εχει στο γαλα)

αν χανει αιμα πεφτει ο σιδηρος ακομα πιο πολυ για αυτο την καναμε την εξεταση.

Τα κακακια του ειναι πολυ μαλακα για να του εχουν ερεθισει το εντερο και να ματωσε.

Βεβαια διαβασα οτι και ο θηλασμος κανει αιμα στα κακα

Δεν ξερω...ο μικρος παντως ακομη δεν τρωει....

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια διαβασα οτι και ο θηλασμος κανει αιμα στα κακα

 

Ε, δεν είναι ακριβώς έτσι. Δηλαδή δε φταιει ο θηλασμός καθ' αυτός για το αίμα στα κακά.

Αν εμφανιστεί αίμα στα κακά σε μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά (πριν δλδ την έναρξη των στερεών τροφών), συνήθως ενοχοποιείται η αγελαδινή πρωτείνη γάλακτος που περνάει στο γάλα από τη διατροφή της μητέρας. Ευαισθητοποιείται το εντεράκι, συσπάται περισσότερο και το μωράκι παθαίνει ορθοπρωκτική κολίτιδα, εξ ου και το αίμα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις συνιστάται η μητέρα να ακολουθήσει διαιτα/αποχή από τα αγελαδινά γαλοκτοκομικά και σε ορισμένες περιπτώσεις και το κρέας, καθώς και τα κρυμμένα γαλακτοκομικά σε σκευάσματα (πχ μπισκότα, ψωμί κλπ). [Αυτή είναι η πιο συνηθης περίπτωση, εννοείται ότι γίνεται καλλιέργεια ούρων και κοπράνων για να αποκλειστεί η περίπτωση μικροβιακής λοιμωξης.] Σε καμία περίπτωση όμως δε σημαίνει ότι αν σταματήσει ο θηλασμός, θα σταματήσει και το αίμα. Ισα ίσα που με τη διακοπή του θηλασμού αναγκαστικά θα πρέπει το μωρό να πάρει άλλο γάλα, συνήθως αγελαδινό, που όσο αντιαλλεργικό και αν είναι, σίγουρα δε συγκρίνεται με το μητρικό γάλα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν είναι ακριβώς έτσι. Δηλαδή δε φταιει ο θηλασμός καθ' αυτός για το αίμα στα κακά.

Αν εμφανιστεί αίμα στα κακά σε μωράκι που θηλάζει αποκλειστικά (πριν δλδ την έναρξη των στερεών τροφών), συνήθως ενοχοποιείται η αγελαδινή πρωτείνη γάλακτος που περνάει στο γάλα από τη διατροφή της μητέρας. Ευαισθητοποιείται το εντεράκι, συσπάται περισσότερο και το μωράκι παθαίνει ορθοπρωκτική κολίτιδα, εξ ου και το αίμα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις συνιστάται η μητέρα να ακολουθήσει διαιτα/αποχή από τα αγελαδινά γαλοκτοκομικά και σε ορισμένες περιπτώσεις και το κρέας, καθώς και τα κρυμμένα γαλακτοκομικά σε σκευάσματα (πχ μπισκότα, ψωμί κλπ). [Αυτή είναι η πιο συνηθης περίπτωση, εννοείται ότι γίνεται καλλιέργεια ούρων και κοπράνων για να αποκλειστεί η περίπτωση μικροβιακής λοιμωξης.] Σε καμία περίπτωση όμως δε σημαίνει ότι αν σταματήσει ο θηλασμός, θα σταματήσει και το αίμα. Ισα ίσα που με τη διακοπή του θηλασμού αναγκαστικά θα πρέπει το μωρό να πάρει άλλο γάλα, συνήθως αγελαδινό, που όσο αντιαλλεργικό και αν είναι, σίγουρα δε συγκρίνεται με το μητρικό γάλα.

 

τα ξερω καλη μου...ακομα θηλαζω τον κωσταντη μου και εχει αλλεργια.ειιχα κοψει γαλα και κρεας.Αυτο που διαβασα ελεγε οτι θηλαζοντας μια απο το ενα στηθος και μια απο το αλλο,πριν κατεβει το πιο παχυρευστο κατι γινεται με τη διασπαση της λακτοζης και προκαλει αιμα αλλα δεν αναφεροταν σαν προβλημα.Εγω δεν το χα ξανακουσει και δενν ξερω καν αν ισχυει.

ο αλλεργιολογος του παιδων μου ειχε πει θα θηλαζεις οσο θες...οσο καλη και αν ειναι η πισινα η θαλασσα ειναι καλυτερη.Δεν τιθεται δηλ θεμα διακοπης αν και να πω την αληθεια ανησυχω για την αδερφη μου, εχει φτασει 46 κιλα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...