Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρισεις πανικου


Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!

Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε ποτέ κρίσεις πανικού κατά την εγκυμοσύνη και πως τις αντιμετώπισε.

Τι σας είχε πει ο γιατρός.

Τι κινδύνους κρύβουν για το έμβρυο

και αν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή που επιτρέπεται

 

Σας ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την καρδιά μου!

Οι απαντήσεις σας είναι πολύ σημαντικές για εμένα!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έχω κρίσεις πανικού κ πριν τν εγκυμοσύνη έπαιρνα ένα σιρόπι αγχολυτικό.το σταμάτησα κ αν χρειαστεί μπορώ να το ξαναρχίσω μετά το 1ο τρίμηνο.είναι οκ για το μωρό.αν θες λεπτομέρειες στείλε πμ.

6tvGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tο καλυτερο που εχεις να κανεις οταν σε πιανουν οι κρισεις, να σκεφτεσαι το μωρακι σου και να λες οτι δεν εχω τιποτα δεν θα με νικησει αυτο εγω θα το νικησω........

 

Μην στεναχωριεσαι και ολα στο μυαλο μας ειναι.....

 

καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι και θετικη σκεψη για ολα..........

 

ΝΑ εισαι με ατομα που σε στηριζουν και νοιωθεις ασφαλεια ειναι πολυ σημαντικο αυτο.....

 

αν θελεις κατι στειλε μου πμ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω επαιρνα κατι χαπακια αγχολυτικα , γενικως το εχω πολλα χρονια , σε πιανει σε συγκεκριμενες φασεις ή γενικοτερα ? Παντως δεν μπορει να βλαψει το μικρο σου παρα μονο εσενα κανοντας σε να φοβασαι , σε επιασε τωρα στην εγκυμοσυνη ?

Link to comment
Share on other sites

σε επιασε τωρα στην εγκυμοσυνη ?

 

Έχει περίπου 5 μήνες που επανήλθαν αλλά καταφέρνω να μην πάρω κανένα χάπι. Γενικά συμβαίνει παντού και ανα πάσα ώρα. Όποτε θυμηθεί :lol: Αλλά καταλαβαίνεις καλύτερα είναι να ξέρεις ότι έχεις κάποια εναλλακτική

.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω ειμαι αγοραφοβικια και φοβικια με αρρωστειες κτλ , κανω ψυχαναλυση συστηματικη 2 χρονια και μπορω να πω βελτιωθηκα πολυ , πλεον μπορω να βγω εξω αμα με περιμενει γνωστο ατομο καπου . Τα χαπια που περνεις υποθετω τα εχεις δι3ει στο γιατρο σου και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα ε ? καλα θα ηταν να το συζητησεις και με το γυναικολογο σου λιγακι ολο αυτο αν δεν το εχεις κανει ηδη , για τη μερα της γεννας δηλαδη .

Link to comment
Share on other sites

δυσπνια ταχυπαλμιά ζαλάδα τρέμω κτλ όλα τα απαίσια συμπτώματα της παθησης αυτής

 

 

 

Γεια σου,Τετοιες κρισεις παθαινα συνεχεια πριν την εγκυμοσυνη και μετα,οπως βλεπεις το νινι μου ειναι μια χαρα δεν πηρα χαπι απο την στιγμη που ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος (πριν επαιρνα Αντικαταθλιπτικα)Στην εγκυμσυνη μειωθηκν παρα πολυ οι κρισεις...ισως επειδη το μυαλο μου ηταν στο μωρο και τωρα βεβαια μετα την γεννηση του εχουν εξαφανιστει!!!! αν ειχα 2 ειναι ζητημα!!!!! :lol:

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!

Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε ποτέ κρίσεις πανικού κατά την εγκυμοσύνη και πως τις αντιμετώπισε.

Τι σας είχε πει ο γιατρός.

Τι κινδύνους κρύβουν για το έμβρυο

και αν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή που επιτρέπεται

 

Σας ευχαριστώ πραγματικά μέσα από την καρδιά μου!

Οι απαντήσεις σας είναι πολύ σημαντικές για εμένα!

 

Μαράκι σου έυχομαι να το έχεις ξεπεράσει αν όμως οχι θα σου έλεγα να δείς ένα ψυχολόγο.

Εμένα με ταλαιπώρουσαν κρίσεις πανικού σχεδόν ένα χρόνο και επειδή δεν ήθελα να πάρω φάρμακα πηγά σε ένα ψυχολόγο για να πάρω την γνώμη του, μετά απο μόνο 3 επισκέψεις μου πάρασαν τα πάντα ...τον ευχαριστώ πολυ και λέω σε όλους να πηγαίνουν σε ψυχολόγο.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ που έστειλες. Έχω επισκεφθεί ψυχολόγο. Έκανα αρκετές συνεδρίες αλλά δε με βοήθησαν. Μου είπε ότι κατί τη γνώμη της δε πρέπει να πάρω κανένα χάπι γιατί είμαι πολύ δυνατή και ότι μόνη μου θα το παλέψω. Πλέον δεν έχω την χρημστική άνεση να το κάνω. Αλλά δόξα το θεό το παλεύω....

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

παρακολουθω συχνα τον τελευταιο καιρο θεματα για τις κρισεις πανικου

συνεχιζω εδω γιατι δεν ξερω πως να ξεκινησω νεο θεμα

μεχρι τωρα πιστευα πως οι κρισεις μου οφειλονται σε ψυχολογικα καθαρα αιτια

χτες ομως διαβασα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που ανεφερε οτι η προπτωση μιτροειδους βαλβιδας συνδρομο που μου εχει διαγνωστει εδω και 6 χρονια ευθυνεται για τις κρισεις πανικου μου...

δεν μπορω να πω οτι αυτο με καθησυχασε

το αντιθετο

απο χτες ενω παθαινα 1-2 κρισεις τη βδομαδα

επαθα 3 μεσα σε ενα απογευμα ....

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....Μαρακι υπεφερα απο κρισεις πανικου μαζι με αγοραφοβια κ.α εδω και 3 χρονια.Ολη η μερα μου ηταν μια κριση...Δεν πηρα καθολου χαπια γιατι ηθελα να μεινω εγκυος οπως και εγινε.Φοβομουν τοσο πολκυ την περιοδο της εγκυμοσυνης,μην με πιανουν σε συνδυασμο με τα συμπτωματα,μην εχω ζαλαδες παραπανω και γενικα πως θα ανταπεξελθω σε ολη μου την εγκυμοσυνη.Εκανα ψυχοθεραπεια για τους πρωτους 3 μηνες της εγκυμοσυηνης οπου ηταν αυτο το διαστημα που μ,ε επιανας κατι μικρες κρισουλες κατα διαστηματα λογω του οτι ημουν πολυ φοβισμενη/.Οταν ομως αρχισα να βλεπω το μωρο μου στον υπερηχο και να καταλαβαινω οτι εχβ μια ψυχη μεσα μου να με κλοτσαει,ως δια μαγειας εξαφανιστικαν ολα...Απλα σκεφτομουν μονο το μωρο μου και τιποτα αλλο..Ετσι επειδη δεν εδινα σημασια σε αυτα εφυγαν..Τωρα το μωρακι μου ειναι 6 μηνων και ειμαι παλι εγκυος!!!Με πιανουν κατι μικροκρισουλες ποτε ποτε απο τον φοβο μου παλι αλλα τις ελεγχω μια χαρα και θα φυγουν σε λιγο το ερω.Μην σε αγχωνει θα δεις οτι θα σου φυγουν τελειως ειμαι σιγουρη.Νομιζω ομως οτι υπαρχουν καποια φαρμακα που επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και εγώ έχω πάθει κρίσεις πανικού, το αίσθημα αυτό είναι οτι χειρότερο. Συνήθως τις παθαίνω μετά απο περιόδους έντονου στρες. Αλλά πάντα μετά, ποτέ κατά την διάρκεια που είμαι ίδιαιτερα αγχωμένη. Μόλις ηρεμήσει ο οργανισμός μου, πατάω και μια κρίση για να είμαι εντάξει. Συνήθως πίνω ένα salospir και ηρεμώ (θεωρώ το salospir πανάκεια ως θρομβοφιλική). ΣΑΦΩΣ και το salospir ΔΕΝ βοηθάει στη συγκεκριμένη περίπτωση, το γνωρίζω αυτό, αλλά επειδή το μυαλό μας πάντα παίζει περιέργα παιχνίδια εγώ ηρεμώ. Οτι μπορεί να είναι σύμπτωμα για πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας δεν το γνώριζα. Μανοιύλα-ελένη να σε ρωτήσω, με το σύνδρομο αυτό δεν είχες πρόβλημα με τις εγκυμοσύνες σου, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

απλως παθαινω πολλες αρρυθμιες ,δυσπνοια και κουραζομαι πολυ ευκολα (αν και δεν καπνιζω)

πηρα αντιβιωση κατα τη διαρκεια και μετα τον τοκετο οπως επισης και σε καθε επεμβαση

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω συχνα τον τελευταιο καιρο θεματα για τις κρισεις πανικου

συνεχιζω εδω γιατι δεν ξερω πως να ξεκινησω νεο θεμα

μεχρι τωρα πιστευα πως οι κρισεις μου οφειλονται σε ψυχολογικα καθαρα αιτια

χτες ομως διαβασα ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που ανεφερε οτι η προπτωση μιτροειδους βαλβιδας συνδρομο που μου εχει διαγνωστει εδω και 6 χρονια ευθυνεται για τις κρισεις πανικου μου...

δεν μπορω να πω οτι αυτο με καθησυχασε

το αντιθετο

απο χτες ενω παθαινα 1-2 κρισεις τη βδομαδα

επαθα 3 μεσα σε ενα απογευμα ....

 

 

πριν από 8 χρόνια πέρασα ένα εξάμηνο δράμα. Η διάγνωση κρίση πανικού. Πήγα σε ψυχολόγο πήρα και κάτι χαπάκια τα οποία σταμάτησα σχεδόν αμέσως. Πάντως μόνη μου βρήκα τη δύναμη και το ξεπέρασα. Στην εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα παρόλα τα διάφορα που αντιμετώπιζα γιατί προσπαθούσα να σκέφτομαι το μωρό μου. ζμε έχει βοηθήσει και ο άνδρας μου αρκετά. Ο μόνος φόβος που έχω πια είναι όταν είμαι σε μακρινό ταξίδι ότι μπορεί να συμβεί κάτι και νιώθω ανασφάλεια. Μέχρι που διάβασα ένα άρθρο που αναφέρει και η φίλη παραπάνω. Έχω κι εγώ πρόπτωση μητροειδούς κι έτσι εξηγούνται όλα. Θέλει υπομονή και δύναμη. Και όταν σε πιάνει να βάζεις τη λογική πάνω απόλα.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

πριν από 8 χρόνια πέρασα ένα εξάμηνο δράμα. Η διάγνωση κρίση πανικού. Πήγα σε ψυχολόγο πήρα και κάτι χαπάκια τα οποία σταμάτησα σχεδόν αμέσως. Πάντως μόνη μου βρήκα τη δύναμη και το ξεπέρασα. Στην εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα παρόλα τα διάφορα που αντιμετώπιζα γιατί προσπαθούσα να σκέφτομαι το μωρό μου. ζμε έχει βοηθήσει και ο άνδρας μου αρκετά. Ο μόνος φόβος που έχω πια είναι όταν είμαι σε μακρινό ταξίδι ότι μπορεί να συμβεί κάτι και νιώθω ανασφάλεια. Μέχρι που διάβασα ένα άρθρο που αναφέρει και η φίλη παραπάνω. Έχω κι εγώ πρόπτωση μητροειδούς κι έτσι εξηγούνται όλα. Θέλει υπομονή και δύναμη. Και όταν σε πιάνει να βάζεις τη λογική πάνω απόλα.

αυτο προσπαθω κι εγω να κανω

παιρνεις κατι για την προπτωση;;;

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται με ενα υπερηχογράφημα, το έχω κι εγω μαζί με κρισεις πανικού-άγχους. Στην εγκυμοσύνη δεν ειχα τιποτε, απλά την ώρα του τοκετού πήρα αντιβίωση (φυσιολογικός τοκετός).

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθω κι εγω να κανω

παιρνεις κατι για την προπτωση;;;

\

 

 

Η πρόπτωση μου είπε ό γιατρός συναντάται σε ένα 20% περίπου των ανθρώπων. Δεν είναι ανησυχητικό, απλά μου είπε να κάνω υπέρηχο κάθε 5 έτη, ίσως στο μέλλον να οδηγήσει σε κάποια μορφή καρδιοπάθειας, ίσως όμως, και να μάθω να ζω με αυτό. Δεν παίρνω φάρμακα, απλά πριν από οποιαδήποτε επέμβαση χρειάζεται αντιβίωση. Πάντως πριν το ανακαλύψω, είχα κάνει και επεμβάσεις, δεν πήρα αντιβίωση πριν και δεν είχα πρόβλημα. Μια φίλη βιολόγος που έχει κι αυτή πρόπτωση μου είπε ότι η πρόπτωση συνδέεται άμεσα και με κάποιο σύνδρομο το όνομα του οποίου δεν θυμάμαι τώρα το οποίο κάνει τα άτομα ιδιαίτερα ευσυγκίνητα, σε σημείο να κλαίνε ας πούμε με ένα τραγούδι ή με κάτι που θα δουν στο δρόμο κλπ. Και μάλλον ισχύει αν κρίνω από το πως αντιδρώ εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη βιολόγος που έχει κι αυτή πρόπτωση μου είπε ότι η πρόπτωση συνδέεται άμεσα και με κάποιο σύνδρομο το όνομα του οποίου δεν θυμάμαι τώρα το οποίο κάνει τα άτομα ιδιαίτερα ευσυγκίνητα, σε σημείο να κλαίνε ας πούμε με ένα τραγούδι ή με κάτι που θα δουν στο δρόμο κλπ. .

ποπο σαυτο οφειλεται;;;

κι εγω καθε μηνα αναρωτιεμαι αν ειμαι εγκυος με αυτα τα ξαφνικα κλαματα που μου ερχονται...... :roll:

αν σου πει πως λεγεται πες μου

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Υπέφερα και εγώ από κρίσεις πανικού με πρόπτωση μιτροειδούς και το κυριότερο και ενοχλητικότερο από όλα αρρυθμία την οποία προσπαθώ να πολεμήσω. μανούλα ελένη λαο όποια άλλη μπορεί να ξέρει πείτε μου τι γίνεται στην εγκυμοσύνη με τις αρρυθμίες? Χειροτερεύουν?

Καλό κουράγιο σε όλες

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...