Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η πεθερά η μαμά σας όταν έρχεται σπίτι σας ?


Recommended Posts

Θα με μισείσετε αλλά θα το πω....

Εμένα η πεθερά μου όταν έρχεται μόνο γενική που δεν μου κάνει.

Από το Σάββατο το μεσημέρι που ήρθε (με ένα ταψί παστίτσιο ένα κέικ και κάτι παραλειοπόμενα) ,έχει σιδερώσει, μαγειρέψει, κάνει babysitting κλπ....

Γυρίζω σήμερα από την δουλειά και βλέπω το σαλόνιο τίγκα στα ΣΙΔΕΡΩΜΕΝΑ.

Της λέω "καλέ τι κάνεις, κάτσε σε μια μερια επιτέλους, ήρθες για να φύγεις μισή?"

Και μου λέει "τι λές κόρη μου που θα κάτσω? Δεν σας βλέπω πως παιδεύεστε να τα προλάβετε όλα?"

Και στη άλλη της νύφη τα ίδια κάνει.

και είναι 77 χρονών..........θα τη βάλω σε μια γυάλα να την εκθέτω.............δεν πρέπει να υπάρχει άλλη σαν κι αυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 51 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 28 δημοσιεύσεις

  • mama_3

    mama_3 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 12 δημοσιεύσεις

Οταν παντρευτικα δεν εδωσα κλειδια του σπιτιουμου σε κανενα γιατι δεν ηθελα να ανακατευονται στις δουλειες μου. Οταν εμεινα εγκυος ομως τον πρωτο μηνα αρρωστησα απο μια ιωση και αναγκαστικα να μεινω μια εβδομαδα κατω γιατι ειχα πυρετο και ζαλιζομουνα. Ο αντρας μου δουλευε και ετσι εδωσε κλειδια στην μανα μου για να ερχεται να βλεπει τι κανω. Το σπιτι ειναι μεζονετα και δεν ηταν ευκολο να ανεβοκατεβαινω. Εμεινα μια εβδομαδα σπιτι και μετα ολα καλα πηγενα για δουλεια ολα οπως πριν. Η καλη μανουλα ομως μιας και ειχε κλειδια πλεον μολις φευγαμε εμπενε και εκανε ολες τις δουλειες ΟΛΕΣ ομως . Και ετσι οταν γυριζα απο την δουλεια ηταν ολα τακτοποιημενα. Μολις γεννησα μετα απο 15 μερες πηγα για δουλεια και κραταγε την μικρη στο σπιτι μου αρα ολα παλι τακτοποιημενα οταν επεστρεφα. Μεχρι τις 40 μερες ομως γιατι μετα τις παω το παιδι στο σπιτι της και το μονο που κανει ειναι να κραταει την μικρη και να μας μαγειρευει ( το φαγητο της μικρουλάς το φτιαχνω εγω).

Η πεθερα κραταει την μικρη 1 μερα την εβδομαδα (στο σπιτι μου) και μου σιδερωνει ΟΛΑ τα ρουχα της εβδομαδας

Link to comment
Share on other sites

Θα με μισείσετε αλλά θα το πω....

Εμένα η πεθερά μου όταν έρχεται μόνο γενική που δεν μου κάνει.

Από το Σάββατο το μεσημέρι που ήρθε (με ένα ταψί παστίτσιο ένα κέικ και κάτι παραλειοπόμενα) ,έχει σιδερώσει, μαγειρέψει, κάνει babysitting κλπ....

Γυρίζω σήμερα από την δουλειά και βλέπω το σαλόνιο τίγκα στα ΣΙΔΕΡΩΜΕΝΑ.

Της λέω "καλέ τι κάνεις, κάτσε σε μια μερια επιτέλους, ήρθες για να φύγεις μισή?"

Και μου λέει "τι λές κόρη μου που θα κάτσω? Δεν σας βλέπω πως παιδεύεστε να τα προλάβετε όλα?"

Και στη άλλη της νύφη τα ίδια κάνει.

και είναι 77 χρονών..........θα τη βάλω σε μια γυάλα να την εκθέτω.............δεν πρέπει να υπάρχει άλλη σαν κι αυτή.

 

 

Τι λες τώρα!!!! Άγαλμα να της στήσεις!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Θα με μισείσετε αλλά θα το πω....

Εμένα η πεθερά μου όταν έρχεται μόνο γενική που δεν μου κάνει.

Από το Σάββατο το μεσημέρι που ήρθε (με ένα ταψί παστίτσιο ένα κέικ και κάτι παραλειοπόμενα) ,έχει σιδερώσει, μαγειρέψει, κάνει babysitting κλπ....

Γυρίζω σήμερα από την δουλειά και βλέπω το σαλόνιο τίγκα στα ΣΙΔΕΡΩΜΕΝΑ.

Της λέω "καλέ τι κάνεις, κάτσε σε μια μερια επιτέλους, ήρθες για να φύγεις μισή?"

Και μου λέει "τι λές κόρη μου που θα κάτσω? Δεν σας βλέπω πως παιδεύεστε να τα προλάβετε όλα?"

Και στη άλλη της νύφη τα ίδια κάνει.

και είναι 77 χρονών..........θα τη βάλω σε μια γυάλα να την εκθέτω.............δεν πρέπει να υπάρχει άλλη σαν κι αυτή.

 

όχι δεν υπάρχει (αν και έχω μια υποψία ότι τέτοια θα είναι η μάνα μου...). Σε ζηλεύω πολύ :rolleyes:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ωπα μπαστα, γιατι ρε παιδια να σας κανουν δουλειες η μαμα ή η πεθερα σας?Τι ειναι οικιακοι βοηθοι?Ακομη και αρρωστη να ειμαι, προτιμω να κανει τα πανω πανω ο αντρας μου ή ακομη να μην κανουμε και τιποτα, παρα να μου κανουν δουλειες οι μαμαδοπεθερες...Δεν το καταλαβα αυτο...:confused:Και δεν το λεω μονο γιατι δεν θελω να ειναι μεσα στο σπιτι μου αλλη νοικοκυρα, αλλα γιατι δεν εχουν καμια υποχρεωση να κανουν δουλειες...Δεν φτανουν οι δουλειες που κανουν στα δικα τους σπιτια, θα κανουν και στο δικο μου...Ε οχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...

Η μαμά μου μένει μισή ώρα με τα πόδια και η πεθερά ακριβώς από κάτω.

28 εβδομάδων μπαίνω στο νοσοκομείο λόγω έναρξης πρόωρου τοκετού, με κράτησαν με ορό 3 εβδομάδες και μετά μπορούσα να πάω σπίτι με φάρμακα και με ακινησία. Ο άντρας μου λείπει όλη μέρα λόγω δουλειάς, οπότε για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης θα χρειαζόμουν βοήθεια όλη μέρα και αποφασίσαμε να πάω στους γονείς μου.

Όταν η συνυφάδα μου ρώτησε την πεθερά μας "η Χρύσα πήγε στη μαμά της, ε?" τι νομίζετε ότι απάντησε?

"Ε, βέβαια, ποιος να την κοιτάξει εδώ?"

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα με μισείσετε αλλά θα το πω....

Εμένα η πεθερά μου όταν έρχεται μόνο γενική που δεν μου κάνει.

Από το Σάββατο το μεσημέρι που ήρθε (με ένα ταψί παστίτσιο ένα κέικ και κάτι παραλειοπόμενα) ,έχει σιδερώσει, μαγειρέψει, κάνει babysitting κλπ....

Γυρίζω σήμερα από την δουλειά και βλέπω το σαλόνιο τίγκα στα ΣΙΔΕΡΩΜΕΝΑ.

Της λέω "καλέ τι κάνεις, κάτσε σε μια μερια επιτέλους, ήρθες για να φύγεις μισή?"

Και μου λέει "τι λές κόρη μου που θα κάτσω? Δεν σας βλέπω πως παιδεύεστε να τα προλάβετε όλα?"

Και στη άλλη της νύφη τα ίδια κάνει.

και είναι 77 χρονών..........θα τη βάλω σε μια γυάλα να την εκθέτω.............δεν πρέπει να υπάρχει άλλη σαν κι αυτή.

 

πες πως είναι ψέμματα για να με τσαντίσεις, πες!:-)

Link to comment
Share on other sites

Ωπα μπαστα, γιατι ρε παιδια να σας κανουν δουλειες η μαμα ή η πεθερα σας?Τι ειναι οικιακοι βοηθοι?Ακομη και αρρωστη να ειμαι, προτιμω να κανει τα πανω πανω ο αντρας μου ή ακομη να μην κανουμε και τιποτα, παρα να μου κανουν δουλειες οι μαμαδοπεθερες...Δεν το καταλαβα αυτο...:confused:Και δεν το λεω μονο γιατι δεν θελω να ειναι μεσα στο σπιτι μου αλλη νοικοκυρα, αλλα γιατι δεν εχουν καμια υποχρεωση να κανουν δουλειες...Δεν φτανουν οι δουλειες που κανουν στα δικα τους σπιτια, θα κανουν και στο δικο μου...Ε οχι!

κανείς δεν ζήτησε από την πεθερά να κάνει δουλειές. ούτε καν από τη μάνα του.

αλλά αυτό το ότι αρκετές δουλειές κάνουν οι πεθερές στο σπίτι τους το έχεις σίγουρο;

γιατί η όρκα δεν κάνει. έχει 3 φορές την εβδομάδα μια ρουμάνα για όλα, delivery και τον πεθερό για μαγείρεμα.

είπες κάτι κουκλίτσα; κόπηκες; συνταξιούχος να συμπληρώσω.

δεν σε ακούω!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ωπα μπαστα, γιατι ρε παιδια να σας κανουν δουλειες η μαμα ή η πεθερα σας?Τι ειναι οικιακοι βοηθοι?Ακομη και αρρωστη να ειμαι, προτιμω να κανει τα πανω πανω ο αντρας μου ή ακομη να μην κανουμε και τιποτα, παρα να μου κανουν δουλειες οι μαμαδοπεθερες...Δεν το καταλαβα αυτο...:confused:Και δεν το λεω μονο γιατι δεν θελω να ειναι μεσα στο σπιτι μου αλλη νοικοκυρα, αλλα γιατι δεν εχουν καμια υποχρεωση να κανουν δουλειες...Δεν φτανουν οι δουλειες που κανουν στα δικα τους σπιτια, θα κανουν και στο δικο μου...Ε οχι!

συμφωνω μαζι σου:P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα η πεθερά μου όταν έρχεται και νερό μου λέει να της βάλω εγώ. Ο δε πεθερός μόνο που δεν τον κοιμίζω κιόλας!!!!! Η μανούλα μου πάλι όταν έρχεται όλη την ώρα με κάτι θα καταπιαστεί. Θα σιδερώσει, θα απλώσει κανένα ρούχο, θα πλύνει καμιά κατσαρόλα. Και έχει και χίλια προβλήματα υγείας, όλο κάπου θα πονάει. Συνέχεια της φωνάζω "Μη κάνεις δουλειές!" και αυτή μου απαντά "Ε, δεν έκανα τίποτα κορίτσι μου. Δυο πραγματάκια μόνο." Σαν τη μανούλα παιδιά δεν υπάρχει τίποτα στο κόσμο!!!!!

Iqvfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ με προκαλούν! παίρνω το κουβαδάκι μου και πάω σε άλλη παραλία :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν ζήτησε από την πεθερά να κάνει δουλειές. ούτε καν από τη μάνα του.

αλλά αυτό το ότι αρκετές δουλειές κάνουν οι πεθερές στο σπίτι τους το έχεις σίγουρο;

γιατί η όρκα δεν κάνει. έχει 3 φορές την εβδομάδα μια ρουμάνα για όλα, delivery και τον πεθερό για μαγείρεμα.

είπες κάτι κουκλίτσα; κόπηκες; συνταξιούχος να συμπληρώσω.

δεν σε ακούω!:mrgreen:

 

 

Aγαπητη Σεβουλα, δικαιωμα της να εχει Ρουμανα...Απλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει εκεινη δικη μου

"ΡΟΥΜΑΝΑ", με εννοεις?Παντρευτηκαμε ή δεν παντρευτηκαμε?Θελουμε μαμαδες να μας κρατανε τα παιδια (λογικο εφοσον δεν ειναι καταδυναστευτικο για τις μαμαδοπεθερες-διοτι για εμενα ουτε κι αυτο ειναι υποχρεωμενες να το κανουν),να μας μαγειρευουν γιατι με τη δουλεια δεν προλαβαινουμε,να μας κανουν τις δουλειες...Κι εμεις ως συζυγοι και μανες τι θα κανουμε?

 

Και μονο ο τιτλος του τοπικ ειναι για εμενα προκλητικος και ασεβης απεναντι στις γυναικες που ειναι μανες μας ή μανες των συζυγων μας....Η μαμα μου ναι ειναι χρυσαφι, αλλα θεωρω το γεγονος οτι με βοηθησε να μεγαλωσω το πρωτο παιδι μου και μου συμπαραστεκεται και σημερα λογω αποστασης, μοναδικο και ανεκτιμητο.Και υπερανθρωπο καθως εργαζεται και η ιδια και εχει καποια προβληματα υγειας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σοφία τώρα σοβαρά... από όλα όσα διάβασες στις 4 προηγούμενες σελίδες κατάλαβες ότι κάποιες ψάχνουν για δούλα ή ότι βρέθηκαν σε πραγματικά δύσκολη κατάσταση και δεν τους βοήθησαν αυτοί που θα έπρεπε να τους βοηθήσουν;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα καταλαβα οτι καποιες ειρωνευονται το γεγονος οτι ερχονται στο σπιτι οι πεθερες τους μονο για επισκεψη κι οχι για να βαλουν καμια μπουγαδα να βρισκεται...Κανω λαθος???

 

Και ποια ακριβως ειναι η δυσκολη κατασταση που δεν μπορεις να κανεις ενα ρημαδι φαι?Η λοχεια?Αντε ενα προβλημα στην εγκυμοσυνη, να το καταλαβω, αλλα απο οτι καταλαβα εδω μιλατε για την καθημερινοτητα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαναπιάσε το από την αρχή... Αν για σένα η λοχεία ήταν μια εύκολη περίοδος για κάποιες άλλες ήταν πραγματικός γολγοθάς! Σου θυμίζω επίσης ότι το συγκεκριμένο τοπικ ξεκίνησε από πρόβλημα με εγκυμοσύνη σε δεύτερο παιδί!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειχα απαιτηση απο την πεθερα μου αλλα ουτε και απο την μανα μου να μου κανει την δουλα αλλα οταν ημουν ταβλα στο κρεβατι με ανοικτη την τομη της καισαρικης περιμενα οταν ηρθε σπιτι εστω να με βοηθησει να θηλασω το παιδι και η απαντηση ηταν πιες ενα ντεπον να γιανεις

Link to comment
Share on other sites

by the way τώρα που μιλάμε θεωρητικά η μαμα του λευτεράκη πρέπει να έχει γεννήσει οπότε περιμένουμε και τα νέα της :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ηταν καθολου ευκολη καμια λοχεια μου...Ομως δεν ζητησα και κυριως ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΗΣΑ βοηθεια...Εμεινε το σπιτι με λιγη σκονη παραπανω.Τρωγαμε ντελιβερυ.Φορουσαμε ρουχα ασιδερωτα.Ειναι τοσο τραγικα ολα αυτα να μην τα αντεξει κανεις?

 

Και επαναλαμβανω, με ενοχλει ο ειρωνικος τροπος που αντιμετωπιζεται το γεγονος οτι δεν σας κανουν δουλειες οι μαμαδοπεθερες-κι οχι ο λογος για τον οποιο δεν μπορειτε να κανετε τις δουλειες αυτες...

Link to comment
Share on other sites

by the way τώρα που μιλάμε θεωρητικά η μαμα του λευτεράκη πρέπει να έχει γεννήσει οπότε περιμένουμε και τα νέα της :D

 

Καπου ειχα διαβασει οτι θα πηγαινε το Σαββατο με προκληση

4

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα καταλαβα οτι καποιες ειρωνευονται το γεγονος οτι ερχονται στο σπιτι οι πεθερες τους μονο για επισκεψη κι οχι για να βαλουν καμια μπουγαδα να βρισκεται...Κανω λαθος???

 

Και ποια ακριβως ειναι η δυσκολη κατασταση που δεν μπορεις να κανεις ενα ρημαδι φαι?Η λοχεια?Αντε ενα προβλημα στην εγκυμοσυνη, να το καταλαβω, αλλα απο οτι καταλαβα εδω μιλατε για την καθημερινοτητα...

 

οι γονείς μου ζουν 600 χλμ μακριά...στην εγκυμοσύνη δούλευα 10 ώρες τη μέρα και οδηγούσα άλλες 2 ώρες μέχρι τον 8ο...

επί 9 μήνες (8 πες, τον τελευταίο καθόμουν) δεν μας έφερε ούτε ένα πιάτο φαί η πεθερά που μένει 3 χλμ από την δουλειά μου και κάθε δεύτερη μέρα ερχόταν στον άλλο της γιο 5 λεπτά από το σπίτι μας...όχι, δεν είχα την απαίτηση να μου σιδερώσει τα βρακιά, αλλά ηλπιζα σαν μάνα να λυπηθεί το παιδάκι της που το είχα τρελλάνει στην πίτσα και στα σουβλάκια :roll:

 

όταν το μωράκι μου ήταν 56 ημερών, η μητέρα μου έφυγε γιατί έπρεπε να επιστρέψει στη δουλειά της και να ξαναέρθει όταν θα γυρνούσα εγώ στη δουλειά...όσο ήταν εδώ, πέρα από τη βοήθεια που μου πρόσφερε (και ΟΧΙ γιατί είχα την απαίτηση, αλλά γιατί έτσι είναι οι μάνες!), έφτιαχνε και το καφεδάκι της πεθερούλας κάθε Σάββατο που ερχόταν...

 

Δηλαδή εσύ που το βρίσκεις το παράλογο ότι την θεωρώ μέγιστη γαϊδούρα;;;; Που ήξερε ότι ο γιος της σφουγγάριζε πατώματα και καθάριζε μπάνια όταν εγώ ήμουν έγκυος και δεν κούνησε τον απαυτό της να έρθει να βοηθήσει;;;; Όχι για μένα, αλλά για να βοηθήσει το παιδί της! :evil:

 

Όταν την ρωτήσαμε πότε θα πάρει άδεια το καλοκαίρι και αν μπορεί να μας κρατήσει το παιδί για να ξεκουραστεί η μητέρα μου, μας είπε ότι θα της είναι πολύ δύσκολο να πάρει άδεια φέτος μπλα μπλα μπλα! Την ίδια μέρα, με ηλίθια αφορμή τα πολιτικά, παρεξηγήθηξε τάχα μου μαζί και από τον Απρίλη μου κρατάει μούτρα! Στα γενέθλια του μωρού μου δεν με πήρε καν να μου ευχηθεί :mad: 3 μέρες μετά ήρθε σπίτι μου για το πάρτυ και με χαιρέτησε με στόμφο " Να ΜΑΣ ζήσει"!!! (Γιατί μωρή ηλίθια, μαζί το κάνουμε και το ανασταίνουμε;;;;; :mad::mad::mad::mad:)

 

1 μήνα πήρε άδεια και κ#λοβάραγε στο εξοχικό της! Και έπαιρνε τη μαμά μου τηλέφωνο και της έλεγε με ύφος ειδικού ότι πρέπει να κάνει μπάνια γιατί την περιμένει δύσκολος χειμώνας!!! :evil::evil::evil::evil:

 

Η μητέρα μου έχει σοβαρή μορφή μυοκαρδίτιδας, παρόλαυτα ήταν εδώ από τον Φλεβάρη μέχρι τον Ιούνιο και θα είναι πάλι όλο τον χειμώνα για να μου κρατάει το μωρό...και για να φτιάχνει καφεδάκια στην πεθερομαρμάγκα τα Σάββατα :roll:

Τέτοια μάνα θέλω να γίνω...σαν την δικιά μου μανούλα...

 

Οπότε ναι...όλα τα παραπάνω, μου δίνουν ΚΑΘΕ δικαίωμα να ειρωνεύομαι το πεθεροχομπιτ όταν έρχεται ντυμένο και σιαγμένο στο σπίτι μου σαν να είναι να πάει στο μέγαρο! :evil::evil::evil:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι που είδες την ΑΠΑΙΤΗΣΗ... Παράπονα είναι όλα αυτά και αν δεν μπορείς να το καταλάβεις σίγουρα δεν σου δίνει το δικαίωμα να το κρίνεις ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο ακομα και να "απαιτεις¨μια βοηθεια.Εγω φευγω απο το σπιτι 5,50 το πρωι.Γυρναω στο σπιτι παντα μετα τις 5 το απογευμα.Απο που να πρωτοπιαστω δεν ξερω.Να φαμε, να κανουμε μπανιο , να βαλω καμια σκουπα και τα πανω πανω γιατι για παραπανω δεν το συζητω, να πω θα μαγειρεψω και για την επομενη, πιασαμε μεσανυχτα.Σαββατοκυριακο ξεπατωνομαι να ξεσηκωνω και ακομα δεν γεννηθηκε και η μικρη!!!!!

Ασχετα αν εγω δεν θελω καμια απο τις δυο μεσα στα ποδια μου,η μανουλα μου τουλαχιστον βοηθαει με αλλους τροπους.Θα μου στειλει 2-3 φορες την βδομαδα φαγητο.Και οχι μονο σε μενα αλλα και στις αλλες δυο αδερφες μου.Ο πατερουλης μας, θα παει λαϊκη το Σαββατο και θα φορτωθει και με ψωνια για ολες μας.Ξερουν οτι στο σπιτι δεν θελω να μπλεκονται αλλα βοηθανε οπως μπορουνε.Η αλλη η γαϊδαρα η πεθερα μου, ουτε οταν ο γιος της ηταν ανεργος (ειχαμε μια ατυχια και κλεισαμε το μαγαζι μας) δεν αναρωτηθηκε πως ειμαστε.Να πει "ας στειλω βρε αδερφε ενα πιατο φαγακι τουλαχιστον".Μονο γαλιφιες και προσποίησεις "νυφουλα μου και νυφουλα μου" (μη χεσω).Αλλα τι να λεμε τωρα .......εδω την υποτιθεμενη προικα του γιου της μου την εστειλε στο σπιτι απλυτη και ασιδερωτη.....τι περιμενε αλλο κανεις ? Σαν την μανουλα ......δεν εχει!!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητη Σεβουλα, δικαιωμα της να εχει Ρουμανα...

ναι καλό μου, να έχει ρουμάνα και να την χαίρεται που γαϊδουροφορτώνει τον πεθερό μου, παλιά τον άντρα μου, πλέον τον άντρα μου σπάνια.

εγώ σε ρωτάω, αφού έχει τη ρουμάνα 3 φορές την εβδομάδα πού κουράζεται και μας είχε πρήξει, τώρα πρήζει μόνο τον πεθερό και τον άντρα μου, για να την βοηθήσουν, ενώ δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας, παρά μόνο ψυχολογικά.

τί τον ήθελε τον άντρα μου να της στρώσει τα χαλιά, και όλο αυτό ενώ ξέρει ότι έχει ο άντρας μου πρόβλημα με τη μέση του, σοβαρό; εεεεεε;

Απλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει εκεινη δικη μου

"ΡΟΥΜΑΝΑ", με εννοεις?

καρδούλα μου όχι μόνο δεν θέλω να μου κάνει δουλειές, δεν ήθελα, γιατί διακόψαμε διπλωματικές επαφές, αλλά δεν ξέρει να τις κάνει. όταν ήμουν ξάπλα με αποκόλληση ερχόταν, το αναγνωρίζω, για παρέα. έπιανε τη σφουγγαρίστρα, όταν βαριόταν την κάντυ κάντυ που έβλεπα, γούστα είναι αυτά, και προσπαθούσε να σφουγγαρίσει τα σφουγγαρισμένα από τη μάνα μου. ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΕΙΣ; ή λιβανίζεις; μου έκανε χάλια το μάρμαρο. μπήκες; τί κι αν της έλεγα να καθήσει, ήθελε να λέει ότι σφουγγάρισε.:eek:

Παντρευτηκαμε ή δεν παντρευτηκαμε?Θελουμε μαμαδες να μας κρατανε τα παιδια

αν δεν ήθελε να κρατάει την κόρη μου να το έλεγε και να μην προφασίζεται μπούρδες προκειμένου να δείξει πόσο κομπλεξική είναι.

το να μου κρατάει το παιδί, δεν της δίνει το δικαίωμα να έχει καθοριστικό ρόλο στο μεγάλωμά της, στο όνομά της, στο αν θα την θηλάσω, στο αν θα της δώσω πιπίλα, συμπλήρωμα, πόσα παιδιά να κάνω, πότε να κάνω το 2ο παιδί, πότε να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος ούρων, πότε να ξεκινήσω δίαιτα, ποιόν παιδίατρο θα έχουμε, αν της αρέσουν τα ρούχα μου, και κρίνοντάς με ως μη έχουσα σώας τας φρένας-έχουσα επιλόχειο-ψυχωτική (αυτό κατάμουτρα) επειδή αφοσιώνομαι στο παιδί μου.

βλέπεις εκείνη δεν ήθελε να δει το παιδί της όταν γέννησε, δεν το ξενύχτισε, δεν το θήλασε, αλλά αυτό δεν ήταν επιλόχειος, ήταν μητρότητα. η δική μου συμπεριφορά ήταν μεμπτή και επικίνδυνη για το παιδί. τέτοια έλεγε στον άντρα μου πίσω από την πλάτη μου, μέχρι που μου τα ξεφούρνισε ο ίδιος, τα έλουσα στα μούτρα της, κι αντί να ζητήσει συγνώμη, είχε και φωνή η όρκα ότι γνωρίζει καλύτερα ως μάνα. ποιά, αυτή που άφηνε νηστική την οικογένειά της για τους καφέδες, την τηλεόραση, τον ύπνο, τα κομμωτήρια καi to μποτέ, όπως το λέει.

όχι κούκλα μου, δεν θέλω βοήθεια από μια γυναίκα που δεν μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό της. ήμαρτον!

δεν θέλω όμως υποδείξεις από μία γυναίκα που ενδιαφέρεται περισσότερο για τα νύχια της παρά για την ουσία της οικογένειας. ούτε υποδείξεις περί μητρότητας από μία που απλά γέννησε τον άντρα μου, όταν εγώ είμαι κυρία σε όλα μου.

(λογικο εφοσον δεν ειναι καταδυναστευτικο για τις μαμαδοπεθερες-διοτι για εμενα ουτε κι αυτο ειναι υποχρεωμενες να το κανουν),να μας μαγειρευουν γιατι με τη δουλεια δεν προλαβαινουμε,να μας κανουν τις δουλειες...Κι εμεις ως συζυγοι και μανες τι θα κανουμε?

πλάκα με κάνεις! με δουλεύεις κοπελιά; σκύλιαζε όταν μαγείρευα, όταν είχα για τον άντρα μου γλυκό από τα χεράκια μου, γιατί εκείνη είχε τιγκάρει το ψυγείο της με ετοιματζίδικα γλυκά και φαγητά, κονσέρβες...

τα μάθαινα από τον άντρα μου, ότι με έβρισκε υπερβολική να μαγειρεύω τόσο πολύ, γιατί παραμελούσα το παιδί:shock:. αντιφατικό; εντελώς. δεν την έπιανες πουθενά. σύγκρινε τον εαυτό της μαζί μου σε όλα, έβγαινε χαμένη, αλλά είχε την αγάπη του άντρα μου και αυτό χρησιμοποίησε για να με φθείρει.

 

Και μονο ο τιτλος του τοπικ ειναι για εμενα προκλητικος και ασεβης απεναντι στις γυναικες που ειναι μανες μας ή μανες των συζυγων μας...Και μην νομιζετε οτι εχω καλη πεθερα-το αντιθετο μαλιστα.

για πες μας για την πεθερά σου. κάτι μου λέει ότι θα είναι πεταλούδα μπροστά στην όρκα μου.

Η μαμα μου ναι ειναι χρυσαφι, αλλα θεωρω το γεγονος οτι με βοηθησε να μεγαλωσω το πρωτο παιδι μου και μου συμπαραστεκεται και σημερα λογω αποστασης, μοναδικο και ανεκτιμητο.Και υπερανθρωπο καθως εργαζεται και η ιδια και εχει καποια προβληματα υγειας...

κοινώς κα ιη μάνα σου κάνει δουλειές για σένα, γιατί το θέλει, όχι γιατί της το έχεις ζητήσει.

έτσι και οι περισσότερες, αν όχι όλες εδώ μέσα που γράψαμε.

βρίσκω την οργισμένη σου αντίδραση προκλητική και ασεβή μπροστά στα σπασμένα νεύρα εξαιτίας της κακίας των πεθεροειδών, μπροστά στην πίκρα που έχουμε φάει οι νύφες.

λίγος σεβασμός στα τσιτωμένα νεύρα θα βοηθούσε. πιάσε τουλάχιστον μια μέση οδό. έτσι θα τους έχεις όλους ευχαριστημένους, και όσους σε διαβάζουν και όσους θα σε διαβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπιάσε το από την αρχή... Αν για σένα η λοχεία ήταν μια εύκολη περίοδος για κάποιες άλλες ήταν πραγματικός γολγοθάς! Σου θυμίζω επίσης ότι το συγκεκριμένο τοπικ ξεκίνησε από πρόβλημα με εγκυμοσύνη σε δεύτερο παιδί!

 

 

Ναι έτσι όπως τα λες!! Εμένα ήταν δύσκολη η εγκυμοσύνη αλλά έχω μια αδερφή μάλαμα που μου έφερνε φαγητό και μου έκανε και δουλειές. Η λοχεία όμως ήταν εύκολη και δεν χρειάστηκα βοήθεια.

 

Σε περίπτωση 2ου παιδιού δεν ξέρω και όντως είναι ένα θέμα το να μπορείς να λες σε κάποιον μπορείς να κάνεις αυτό και εκείνο χωρίς να παρεξηγιέται.

 

Τώρα, να ανακατεύεται από μόνος του χωρίς να τον καλέσεις και να κάνει διάφορα απλά για να πει ότι τα έκανε, ε ναι δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Βρε Σεβούλα αντέχεις?? Όχι πόλη, ούτε χώρα, πιθανά πλανητικό σύστημα να άλλαζα με τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...