Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμυγδαλές και τρόποι ατιμετωπισης


Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα ,

πρόκειται και ο δικός μου μικρός (4χρονών) να κάνει επέμβαση για κρεατάκια,μου είπαν για τον Σαραβάκο. Έχετε ακούσει κάτι ; Από την εμπειρία σας στα δημόσια πέφτει φακελάκι;Είμαι λίγο αγχωμένη και κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη!!!

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η δικιά μου έκανε για πρώτη φορά τον Αύγουστο στις διακοπές πυώδη αμυγδαλίτιδα...

 

αυτό τωρα σημαίνει ότι θα κάνει συνέχεια??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου έκανε για πρώτη φορά τον Αύγουστο στις διακοπές πυώδη αμυγδαλίτιδα...

 

αυτό τωρα σημαίνει ότι θα κάνει συνέχεια??

 

Αν δεν της δινεις παγωμενα ή πολυ κρυα τελος παντων ποτα και παγωτα, δεν ειναι απαραιτητο. Ενα κολπο ειναι να πινει νερο βρυσης μετα απο το παγωτακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μέχρι τώρα περιστασιακά μόνο διάβαζα αυτό το φόρουμ, και πριν από λίγο καιρό χρειάστηκε να εγχειρίσουμε τον βενιαμίν μας ο οποίος είναι 3 ετών. Επειδή πήρα σημαντική βοήθεια από όσους είχαν γράψει τις εμπειρίες τους πριν από μένα και στην ουσία έτσι βρήκα και τον γιατρό, έγινα μέλος και γράφω αυτές τις γραμμές ξέροντας ότι κάποιον θα βοηθήσω κι εγώ είτε να αποφασίσει για γιατρό νοσοκομείο κλπ είτε να αισθάνεται λιγότερη αγωνία έξω από το χειρουργείο και κατά τη διάρκεια της πρώτης μέρας!

Λοιπόν ο Σωτηράκης μας ροχάλιζε πολύ στον ύπνο του έκανε και συχνές άπνοιες χωρίς όμως να αρωσταίνει από τις αμυγδαλές του. Πήγαμε σε τρεις (3) ΩΡΛ, στον Τσακανίκο (Αγλαϊα Κυριακού) στον Σαραβάκο (Πεντέλης) -διευθ. κλινικής ΩΡΛ και οι δύο- και τέλος σε έναν ιδιώτη ΩΡΛ τον οποίο μας σύστησε ο παιδίατρός μας. Για τον Σαραβάκο είχα διαβάσει εδώ, στον Τσακανίκο μας έστειλε μια φίλη μας γιατρός στο Αγλαϊα. Είναι όλοι αξιόλογοι γιατροί αλλά οι απόψεις τους σε ότι αφορά την ολική αφαίρεση των αμυγδαλών διέφεραν. Τελικά ακολουθήσαμε τον κύριο Σαραβάκο (η επιλογή είναι προσωπικό θέμα του καθενός, θέμα ΚΑΙ εμπιστοσύνης που εμπνέει ή όχι ο γιατρός) κάναμε ολική αφαίρεση αμυγδαλών, κρεατάκια και λίγο υγρό από τα αυτιά. Το χειρουργείο κράτησε 20 λεπτά με μισή ώρα, πολύ καλή και ευγενής η αναισθησιολόγος (κα Ρίζου) , δύσκολα για το παιδάκι τις πρώτες τρεις περίπου ώρες εξ αιτίας της νάρκωσης (άλλα παιδάκια συνήλθαν πολύ πιο γρήγορα), μετά ύπνος και το απόγευμα όλα μια χαρά. Την επομένη το πρωί σπίτι. Ο γιατρός είναι λίγο αψύς στη συμπεριφορά του, αλλά πολύ καλός γιατρός και "κύριος" ..... you know!

Το Πεντέλης καλό είναι σχετικά με τα άλλα δύο, ΔΕΝ έχει πολύ κόσμο, και ειδικά στην ΩΡΛ κλινική επειδή η νοσηλεία είναι μικρή παίζει και να είσαι μόνος σου στο θάλαμο (3κλινος). Το μόνο κακό ότι οι θάλαμοι χωρίζονται με γυψοσανίδα και τζάμι οπότε και μύγα να πετάξει δίπλα θα την ακούσεις.

Ελπίζω να βοήθησα και συγνώμη για το μεγάλο post.

 

ΥΓ. Εννοείται ότι μόνο με απογευματινό ραντεβού (75 Ευρώ) βλέπεις ΩΡΛ

στα Παίδων, αλλιώς μετά από μήνα και βάλε!

Link to comment
Share on other sites

dirom,

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Με ενδιαφέρουν άμεσα γιατί έχουμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα και ακολουθήσαμε σχεδόν την ίδια διαδρομή μέχρι να καταλήξουμε στον ίδιο γιατρό στο Πεντέλης. Τα κρητήρια της επιλογής προφανώς ήταν τα ίδια. Η επέμβαση είναι για τις 5/10 και όπως καταλαβαίνεις, έχω πολύ μεγάλο άγχος. Και για την νάρκωση αλλά και για το σταδιο της ανάρωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά κάναμε την επέμβαση και όλα πήγαν μια χαρά. Το κοριτσάκι μου διψούσε μόλις βγήκε και είχε μια γκρίνια, αλλά όταν κατάφερε και κοιμήθηκε και αφού ξήπνησε, ήταν πολύ ήσυχη. Δεν παραπονέθηκε καθόλου! βέβαια είχαμε φροντίσει και της είχαμε πάρει τα δωράκια της κι έτσι την βοήθησαν να ξεχαστεί.

Ακόμη και στο μετέπειτα στάδιο, στο σπίτι, όλα καλά.

Περιττό να πώ ότι για να ακούσεις την αναπνοή της, πρέπει να βάλεις το αυτί σου στο πρόσωπό της και πάλι μπορεί να μην ακούσεις τίποτα!!!

Όσο για τον γιατρό τον κ. Σαραβάκο, πολύ καλός πράγματι και είμαι πολύ ικανοποιημένη που τελικά έκανε αυτός την επέμβαση.

Γενικά όμως όλο το προσωπικό του νοσοκομείου, ήταν πάρα πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό. Δεν είχαμε καθυστερίσεις πουθενά και το εξητήριο το πήραμε πρωί πρωί την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μέχρι τώρα περιστασιακά μόνο διάβαζα αυτό το φόρουμ, και πριν από λίγο καιρό χρειάστηκε να εγχειρίσουμε τον βενιαμίν μας ο οποίος είναι 3 ετών. Επειδή πήρα σημαντική βοήθεια από όσους είχαν γράψει τις εμπειρίες τους πριν από μένα και στην ουσία έτσι βρήκα και τον γιατρό, έγινα μέλος και γράφω αυτές τις γραμμές ξέροντας ότι κάποιον θα βοηθήσω κι εγώ είτε να αποφασίσει για γιατρό νοσοκομείο κλπ είτε να αισθάνεται λιγότερη αγωνία έξω από το χειρουργείο και κατά τη διάρκεια της πρώτης μέρας!

Λοιπόν ο Σωτηράκης μας ροχάλιζε πολύ στον ύπνο του έκανε και συχνές άπνοιες χωρίς όμως να αρωσταίνει από τις αμυγδαλές του. Πήγαμε σε τρεις (3) ΩΡΛ, στον Τσακανίκο (Αγλαϊα Κυριακού) στον Σαραβάκο (Πεντέλης) -διευθ. κλινικής ΩΡΛ και οι δύο- και τέλος σε έναν ιδιώτη ΩΡΛ τον οποίο μας σύστησε ο παιδίατρός μας. Για τον Σαραβάκο είχα διαβάσει εδώ, στον Τσακανίκο μας έστειλε μια φίλη μας γιατρός στο Αγλαϊα. Είναι όλοι αξιόλογοι γιατροί αλλά οι απόψεις τους σε ότι αφορά την ολική αφαίρεση των αμυγδαλών διέφεραν. Τελικά ακολουθήσαμε τον κύριο Σαραβάκο (η επιλογή είναι προσωπικό θέμα του καθενός, θέμα ΚΑΙ εμπιστοσύνης που εμπνέει ή όχι ο γιατρός) κάναμε ολική αφαίρεση αμυγδαλών, κρεατάκια και λίγο υγρό από τα αυτιά. Το χειρουργείο κράτησε 20 λεπτά με μισή ώρα, πολύ καλή και ευγενής η αναισθησιολόγος (κα Ρίζου) , δύσκολα για το παιδάκι τις πρώτες τρεις περίπου ώρες εξ αιτίας της νάρκωσης (άλλα παιδάκια συνήλθαν πολύ πιο γρήγορα), μετά ύπνος και το απόγευμα όλα μια χαρά. Την επομένη το πρωί σπίτι. Ο γιατρός είναι λίγο αψύς στη συμπεριφορά του, αλλά πολύ καλός γιατρός και "κύριος" ..... you know!

Το Πεντέλης καλό είναι σχετικά με τα άλλα δύο, ΔΕΝ έχει πολύ κόσμο, και ειδικά στην ΩΡΛ κλινική επειδή η νοσηλεία είναι μικρή παίζει και να είσαι μόνος σου στο θάλαμο (3κλινος). Το μόνο κακό ότι οι θάλαμοι χωρίζονται με γυψοσανίδα και τζάμι οπότε και μύγα να πετάξει δίπλα θα την ακούσεις.

Ελπίζω να βοήθησα και συγνώμη για το μεγάλο post.

 

ΥΓ. Εννοείται ότι μόνο με απογευματινό ραντεβού (75 Ευρώ) βλέπεις ΩΡΛ

στα Παίδων, αλλιώς μετά από μήνα και βάλε!

 

 

Καλησπερα,

χαρηκα που διαβασα το μήνυμα σου...κι εμείς θα κάνουμε στον κο Σαραβακο εγχείριση αυτές τις μέρες...Η μικρή μας έχει ταλαιπωρηθεί πολύ...είναι τώρα 3 χρονών και πέρσι της βγάλαμε τα κρεατακια στην Ευρωκλινικη...το αποτέλεσμα..να μη γίνει καλός καθαρισμός και φέτος ξαναβγηκαν..επίσης το παιδί έχει υπερτροφικές αμυγδαλές και θα τις αφαιρέσουμε και αυτές...Το γιατρό τον εμπιστεύομαι παρά τον απότομο χαρ/ρα του..ευτυχως η κόρη μου είναι υποδειγματική με τους γιατρούς και δεν φοβάται...ηθελα να σε ρωτήσω αν πονάει η αφαίρεση αμυγδαλών...

Εχω λίγο αγωνία αν και έχει ξανακάνει εγχείριση..ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί καμία άλλη επέμβαση..

 

σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σόρρυ για την αργοπορία .... Αν σας πρόλαβα να σου πω ότι τα παιδάκια το ξεπερνάνε πολύ εύκολα .... Μόνο την πρώτη μέρα είναι λίγο ζόρικα ... Τώρα αν δεν πρόλαβα τα ξέρεις και μόνη σου ..... Περαστικά !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς κάναμε χειρουργείο στον μεγάλο μου στα 8 του, στο Παίδων Αγλαϊα, με τον Παρμπούνα και έμεινα ευχαρισστημένη. Κράτησε 1 ώρα, ήταν υπερτροφικές και ύστερα από 3 διαφορετικές αντιβιώσεις για στρεπτόκοκο που δεν έφευγε με τίποτα. Εως τότε αρρώσταινε 2-3 φορές τον χρόνο, με πυρετό και αντιβίωση (οι γιατροί λένε τουλάχιστον 3 επεισόδια εμπύρετης αμυγδαλίτιδας) και από τότε να μην το γρουσουζέψω ούτε 1 ετησίως. Ροχάλιζε δε σαν τρένο και μάλιστα στην ανηφόρα. Τί τον γύριζα, τί τον ξύπναγα το μόνο που κατάφερνα ήταν να μην κοιμάμαι. Η επέμβαση κράτησε μισή ώρα, το απόγευμα φύγαμε. Πονούσε και γκρίνιαζε, δεν έτρωγε που ήταν... παμφάγο και έχασε 4-5 κιλά. Τώρα στα 14 σας λέω μόνο ότι είναι 1.82 στο ύψος. Και δεν είναι μόνο η ανάπτυξη αλλά να ξέρετε ότι οι πυώδεις αμυγδαλιές ''χτυπάνε'' σε γόνατα και δυστυχώς στην καρδιά γι'αυτό μανούλες το νού σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΩΠΟΙΗΣΑΝΕ ΣΤΟ ΑΓΛΑΊΆ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΕΤΡΩΦΙΚΕΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ,ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΕ Ο Κ ΨΑΡΟΜΑΤΗΣ ΣΤΟ ΑΓΛΑΊΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ .ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας ειμαι κ εγώ σε ένα μεγάλο δίλημμα ο γιος μου είναι 4,5ετων κ έχουμε θέμα με ωτιτιδα υγρό στα αυτιά κ όλα τα σχετικά σήμερα μου είπε ο ωρλ ότι πρέπει να βγάλουμε κρεατακια κ αμυγδαλες φοβάμαι κ ποιο πολύ φοβάμαι την άπνοια που τον πιάνει όταν κοιμάται.το δίλημμα μου όμως είναι:να βγάλουμε κρεατακια κ αμυγδαλες πρώτα θα πονάει ;η να κάνουμε το χειρουργείο για τη βουβονοκυλη που το έχουμε κλείσει για 2μαιου στο παίδων Πεντέλης;

 

ΥΓ.για τα κρεατακια κ τις αμυγδαλες μου σύστησανε τον κ.Λεωτσακο στο παίδων Αγ.Σοφια είναι καλος;

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξερω η βουβωνοκηλη ειναι πιο επειγουσα απο αμυγδαλες. Αλλα και παλι ο παιδοχειρουργος θα σου πει. Εμεις βγαλαμε αμυγδαλες στον Κουδουμνακη στο Αγ. Σοφια και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απο ολα. Μπορεις να τον δεις στο ιατρειο του στο ψυχικο. Καλη και φιλικη στο παιδι συμπεριφορα ακομη και μεσα στο χειρουργειο τον χαιδευε, και καλος γιατρος που σε ξε αγχωνει. Ψαξε στο φορουμ εχουν ειπωθει πολλα για αμυγδαλες και χειρουργους .Για την κηλη ποιος θα σας χειρουργησει? Εμας ο Νικας στο Αγ. Σοφιασ παλι

Link to comment
Share on other sites

Τα κρεατακια απο τα εξι και μετα συρρικωνονται....Μεχρι τα 12 που φτανουν να εχουν το μεγεθος το τελικο. οι αμυγδαλες αν ειναι υπερτροφικες αλλα δεν αρρωσταινει το παιδι, δεν παρουσιαζουν λογω αφαιρεσης.

Με αυτα θελω να πω οτι αν δεν υπαρχει οντως σοβαρος- εντονο προβλημα, ας περιμενουμε λιγο...

Ο μεγαλος μου εκανε απνοιες το χειμωνα, ειδικα σε πειρπτωσεις ιωσεων απο τα 4 μεχρι τα 6 του....μετα, κοπηκαν μαχαιρι.

Ο μικρος μου αρχισε και αυτος στα 4 , ειδικα παλι οταν ηταν αρρωστουλης, και συνεχιζει ενα χρονο μετα. βεβαια μια φορα εχει κολλησει μονο στρεπτοκοκο....δεν κανει συχνες αμυγδαλιτιδες. τωρα περιμενουμε παλι, να περασει και το καλοκαιρι με τα πολλα μπανακια, να δουμε πως θα παει τον επομενο Χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia!!Thelw na rwtisw kai egw gia ton megalo mou gio!!Einai twra 4.5 xronwn,den arrwstainei suxna na fantasteite antiviwsi exei pare mono 1 fora meta apo enan entono vhxa pou den tou pernouse me tipota alla roxalizei arketa suxna ston upno tou kai kanei kai apnoies!Vevaia den ton exw paei se wrila na ton exetasei sugkekrimena gia kreatakia k amugdales kai i paidiatros mas eipe oti einai ligo upertrofikes alla an den kanei toulaxiston 6 empireta peristatika ton xrono den uparxei logos gia xeirourgeio!Na shmeiwsw oti h anaptuxh tou einai fusiologikh kai trwei apo ola kai kanonika!Ti lete??Na ton afisw kai allo na dw pws tha exelixthei i katastasi??Me to roxalhto??An kai o idios fainetai na min exei provlima afou xortainei mia xara upno!!!

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου η παιδιατρος σου ειπε ετσι, ετσι θα πρεπει να ειναι το σωστο. :) περα απο την πλακα, προσωπικα συμφωνω.....αν μπορεις να αποφυγεις την εγχειρισουλα Καλα θα κανεις.

Στην ιδια κατασταση ειμαστε και εμεις και περιμενουμε....

Θα τσεκαρεις οως κοιμαται το καλοκαιρι...που δεν θα ειναι ερεθισμενα τα κρεατακια απο τος ιωσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα η μεγάλη μου εχει πρόβλημα με τα κρέατακια,και εχει πειραχτει και η ακοή της,παίζει αυτο σαν σύμπτωμα????επισης γνωρίζει καμοια των κ.γκιωνη στο μετροπολιταν???:P

Link to comment
Share on other sites

Στις αμυγδαλές και στις ωτίτιδες βοηθάει πολύ να ανοίγετε κάθε βράδυ πριν τον ύπνο μια κάψουλα προβιοτικών πάνω στη γλώσσα του. Βοηθάει πολύ στην αποκατάσταση της χλωρίδας του στόματος.

 

Επίσης γνωρίζω αρκετά παιδάκια που ανακουφίστηκαν από τα κρεατάκια μόλις έκοψαν τα γαλακτοκομικά. Ψαξτε το λίγο, μπροστά σε ένα χειρουργείο μπορούμε να δοκιμάσουμε και λιγότερο ακραίες μεθόδους....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, γιατί για να αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα σημαίνει ότι του λείπουν. Ούτως ή άλλως λείπουν από τη διατροφή μας, αν δεν τα κυνηγάμε με τις σχετικές τροφές.

 

Άλλωστε δε χρειάζεται να τα παίρνει κάθε μέρα. Μόλις αρχίσουν τα συμπτώματα το εφαρμόζεις (μαζί με τα άλλα σου γιατροσόφια: γαργάρες, μουρουνέλαιο, βιτ C κλπ). Φέτος το χειμώνα έκανα διάνοιξη περιαμυγδαλικού αποστήματος και μου έιπαν ότι με το πρώτο τσικ της αμυγδαλής μου πρέπει να πα΄ρω σούπερ ντούπερ δόση αντιβίωσης. Με αυτό το κολπάκι τη γλίτωσα τρεις φορές μέχρι στιγμής...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...