Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπνος , τυψεις , γκρινια και φωνες......:-((


casperαki

Recommended Posts

Τελικα το δικο μας προβλημα υπνου εχει αιτια......ΦΟΒΟΣ!

 

Διαστελεται το καλοριφερ......εντρομη μου λεει μαμα ακους?

Σερνουν επιπλα οι απο κατω....πεταγεται σαν ελατηριο......

Γαυγιζει ο σκυλαρος του παρακατω φωναζει Ταματα κακο κυλακι!

Ροχαλιζει σα τανκερ ο μπαμπας το βραδυ...αρχιζουμε τα κλαματα και το αποτωμα ξυπνημα!

 

Φοβος Φοβος Φοβος........ειναι μεχρι τρελας χεστρουλιτσα!

 

19 Μηνων ξεκινησε ξαφνικα αυτο το μαρτυριο και συνειδητοποιησα την αιτια πριν λιγες μερες! Ισως γιατι τωρα καταλαβαινει τι τη φοβιζει, τα ακουει καθημερινα και ειναι πιο ψυχραιμη να μου εξηγησει τι συμβαινει!

 

Εκατσα λοιπον μια ολοκληρη μερα κυριολεκτικα χωρις να κανω τιποτα και την παρακολουθουσα...καθε φορα που τη φοβιζε κατι και ιδως το βραδυ εγω προσπαθουσα να βρω τι ακουει.....και της μιλαγα της εξηγουσα γελαγα επαιζα! Τωρα???? Κοιμαται 10,30 με 11-11,30 το πρωι ...καμια φορα δε κοιμαται μεσημερακι αλλιως κανει και ενα 40λεπτο υπνακο γυρω στις 16,00.

 

Της εχω φωναξει την εχω βαλει τιμωρια την εχω κανακεψει της εχω κανει ολα τα μυστικα κολπα των μαμαδων πρωτου σκεφτω να το αντιμετωπισω ολο αυτο! Εκεινη ηθελε παρηγορια στο φοβο της κι εμενα με επιανε υστερια γιατι δε το καταλαβαινα!

 

Και σκεφτηκα και το αλλο...... 27 χρονων γαιδουρα και φοβαμαι να μπω στο αεροπλανο, παρολο που εχω κανει αρκετα ταξιδια με αυτο, σε σημειο να με πιανει πανικος! Αυτο πρεπει να το αντιμετωπισω και οχι να μην ξαναμπω! Αν χρειαζομαι εγω σαν ανθρωπος αντιμετωπιση για τους φοβους μου.....το ανθρωπακι γιατι να διαφερει τοσο!?

 

Βεβαια δε σημαινει οτι και τα δικα σας παιδακια εχουν το ιδιο θεμα με την Βαλια μου! Μπορει για αλλους λογους να μη κοιμουνται! Παρολα αυτα εγω ειπα να σας παραθεσω και τη δικια μου εμπειρια μηπως σας βοηθησει!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια ειναι τελειο να εχεις προγραμμα με τα παιδια,η δικια μου ειναι 20 μηνων,μεχρι πριν 2 μηνες την αφηνα στο κουνια της και κοιμοταν μονη της το βραδυ γυρω στις 10:00.Μετα απο μια αρρωστια τα ωραρια της εγιναν μπαχαλο και τωρα οποτε προσπαθω να την βαλω για υπνο να κοιμηθει μονη της δεν θελει κλαιει κ μεσα σε ενα λεπτο κανει εμετο.Ποσα βραδια καθαριζω απο παπλωματα μεχρι καλτσες...Θελει να κοιμαται πρωτα στον καναπε κ μετα την πηγαινω στο δωματιο της!Πως να το αλλαξω αυτο εχω κουραστει ειλικρινα,φοβαμαι να την αφησω να κλαιει,δεν ηρεμη με τιποτα αν δεν την παρω στο σαλονι μου λεει "μεσα",τι ειναι ωρα για νανι,τι το ενα τι το αλλο τιποτα με κανει οτι θελει απο το φοβο μου να μην τα βγαλει!!!!Βοηθηστε με αν μπορειτε...:cry::cry::cry:

 

Ακριβώς το ίδιο έκανε και η δική μου μετά από μια αρρωστια. Εκλαιγε, φώναζε "μέσα" και μετά εμετό από το κλάμα. Τα 2 πρώτα βράδια κάναμε το λάθος να την πάρουμε γιατί τρομάξαμε από τον εμετό. Πήγε 12 το βράδυ να κοιμηθεί. Τις επόμενες μέρες αλλάξαμε. Είπα δε θα τη βγάλω από το κρεβάτι της όσο και να κλαίει. Οπότε την χάιδευα ή την κουνούσα (μέσα στο κρεβάτι της) χωρίς να της μιλάω και χωρίς να ανάψω φως. Μου πήρε πάνω από μισή ώρα την πρώτη μέρα, και κάθε μέρα μειωνόταν. Μετά επανήλθε. Γάλα και στο κρεβάτι της. Πιστεύω ότι η σταθερότητα και η αποφασιστικότητα είναι το κλειδί για αυτά τα πράγματα. Και άπειρη υπομονή...που πολλές φορές δεν την έχω και εκεί βοηθάει και ο μπαμπας της. Κοινή γραμμή και αλληλοβοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω εχω προβλημα με τον μικρο που ειναι 9 μηνων,δεν κοιμαται σχεδον καθολου τα βραδια επειδη μικρος ειχε εντονους κολικους τον κουνουσαμε για να κοιμαται οποτε τωρα οταν κοιμαται θελει ανα διαστηματα να τον κουναμε αν οχι τοτε ξυπναει νωρις με γκρινια και ειμαι ολη μερα μαζι του οποτε καταλαβενετε ειμαι ενα πτωμα μετα.Εχω κανει τα παντα αλλα ειναι επιμονος και δεν θελει τιποτα εκτος απο το να τον κουναμε.Αφηστε εχω και την πεθερα που μολις ακουει το κλαμα τουτρεχει στη κρεβατοκαμαρα και μας πριζει στην κθριολεξια....Ειμαι κι εγω της αποψης οτι το παιδι θελειπρογραμμα και το εφαρμοζω.Κοριτσια help γιατι αλλιως θα σαλταρωωωωωωωωωωω....το μονο προβλημα μας ειναι ο υπνος α και η πεθερα μου:):):):):roll::roll::roll::roll::oops::oops::oops:τι να κανωωωωωωω,,

προσπαθησε να κοψεις το κουνημα γιατι θα σου το ζηταει ετσι την πατησα και εγω,δεν κοιμοταν η καλη μου αν δεν την κουνουσαμε στο καροτσι και μετα την εβαζα στο κρεββατι της..φτασαμε τωρα να ειμαστε 20μηνων και δεν κουναω τους τελευταιους τρεις μηνες γιατι εξαφανισα το καροτσι της και της ειπα απλα οτι χαλασε...σημερα που κοιμηθηκε στο καροτσι στην γιαγια της πηγα να την κουνησω και με εδιωχνε οπου την πηρε ο υπνος στο 10λεπτο!Μην ακους κανεναν ουτε την πεθερα σου που μαλλον αγχος σου προκαλει απο οτι καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

θεωρω βασικο το παιδι να εχει ενα προγραμμα υπνου οχι μονο για να χαλαρωνουμε εμεις αλλα κυριως για το ιδιο

τα παιδια μεχρι νηπιο χρειαζονται περιπου 12 ωρες υπνου το 24ωρο και το σημαντικοτερο ειναι οτι η αυξητικη ορμονη εκρινεται μονο οταν κοιμαται μεταξυ 10-12 το βραδυ.

η μικρουλα μου μεχρι 5 μηνων κοιμοταν 12 ωρες σερι τη νυχτα(μην αρχισετε να βαρατε!!!!!!!) αλλα μετα ξυπνουσε συνεχως τη νυχτα.

κοιμοταν στο στηθος και μολις την ξεκολουσα απο τον ωμο μου σε 15 λεπτα παλι ορθια και εγω ξανα εξω βυζι, και βολτες πανω κατω και μολις την εβαζα στο κρεββατι ξανα ορθια κοκ

εκει κατα τους 11 μηνες εξαντληθηκα

εφτασα να κοιμαμαι 4-5 ωρες ολο το 24ωρο ειτε με διαλειμματα ειτε ημικαθιστη στο κρεββατι και η μικρη ξαπλωμενη πανω μου. απιστευτη εποχη!!!!!!!!!!

Εκανα λοιπον μια επαφη με μια οικ.συμβουλο-ψυχολογο (που εχει γραψει το ''μαμα κοψε το κυρηγμα κι εσυ μπαμπα επίσης για οσες το εχουν διαβασει) αυτο που μου ειπε ειναι οτι ο υπνος ειναι θεμα των γονιων και οχι των παιδιων. περεπει να τηρειται ολη η γνωστη τελετουργια μπανακι - παραμυθακι-νανι παντα σε συγκεκριμενη ωρα το χειμωνα 8.30-9 καλοκαιρι 9-9.30

επειδη δεν μπορουσα, δεν αντεχα, να την αφησω να κλαιει μου προτεινε το εξής

1η μερα την εβαζα στο κρεββατι -εκλαιγε- κι εγψ απο πανω της να της τραγουδαω και να τη χαιδευω συνεχως την αγκάλιαζα μεσα στην κουνια της οχι πανω μου. Ηταν η πρωτη φορα που εμπαινε στην κουνια της ξυπνια φανταστειτε πως εκανε!!!!!!!!!!

μετα απο ενα μισαωρο κλαμα γρινια και παυσεις αναμεσα στο τελος την πηρε ο υπνος σχεδον ορθια στηριζομενη στο χερι μου.

δεν ξελαρυγγιαζοταν ουτε ουρλιαζε αλλα εκλαιεγε με πεισμα οπως οταν δεν τους κανουμε το χατηρι

.

πρωτη φορα το εκανα μεσημερι το βραδυ με τον ιδιο τροπο σε 20 λεπτα κοιμηθηκε για 4 ωρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εννοειται οτι η διαδικασια επαναλαμβανοταν καθε φορα που ξυπνουσε τη νυχτα με το πρωτο ουα χωρις αλλη κουβεντα!!!

 

πριν κοιμηθει εννοειται πως της ελεγα με καθε λεπτομερεια ποιο ειναι το επομενο βημα που θα κανουμε

τωρα μπανακι μετα παραμυθι μετα νανι μετα η μαμα γευγει και παει στο κρεββατι της για νανι.

2 - 5 μερα ιδια διαδικασια αλλα χωρις τραγουδακια μονο χαδια

κεθε μερα ολο και μειωνοταν ο χρονος κλαματος ακενε να κοιμηθει 13 λεπτα αξεχαστα και εκλειγε 2-3 λεπτα

5- 15 μερα τερμα τα χαδια καθομουν σε μια καρεκλα χωρις καμια βλεμματικη επαφη. πολλες φορες με επαιρνε πο υπνος κι οταν ξυπνουθσα κοιμοταν κι εκεινη

μετα την εβαζα κι εφευγα εκλαιγε τις πρωτες μερες αλλα μετα απο 2-3 φορες δεν εβγαζε αχνα.

ξυπνουσε πολυ χαρουμενη και με γεματες μπαταριες.

Φυσικα και υπαρχουν πισωγυρίσματα σε αρρωστιες, διακοπες κλπ αλλα σε 2-3 βραδια παλι ολα οκ

 

αυτο που χρειαζεται ειναι δυναμη αυτοπεποιθηση απο μας και σταθεροτητα μονο ετσι νιωθουν ασφαλεια

συγνωμη για το ............... σεντονι αλλανα βοηθησω ηθελα:-D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμα ολα αυτα. Σκοπευω κι εγω να βαλω τη Μαρια σε κανονικο κρεββατι, αλλα επειδη μεσολαβει μετακομιση δεν θα ηθελα να τις φορτωσω δυο αλλαγες στο καπακι (και νεο σπιτι και νεος χωρος υπνου).

Παντως μπραβο γιατι παιρνω κι εγω δυναμη που σας διαβαζω για οταν βαλουμε το ταλιμπανακι να κοιμαται στο κρεββατι της!! :-P

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τι να πω που δεν εχω προβλημα να τον κοιμησω σταθερη ωρα καθε ημερα μετα απο το μπανακι απο την ωρα που γεννηθηκε. Ολα καλα μεχρι εκει, μου παιρνει κανενα μισαωρο η σαρανταλεπτο αλλα παντα κοιμαται. Το προβλημα το δικο μας ειναι οτι δεν μπορουμε να διατηρησουμε τον υπνο ολη την νυχτα. Ειναι 21 μηνων και δεν εχει κοιμηθει ποτε βραδυ ολοκληρο. Στην αρχη ξυπναγε για να φαει λογικο οσο ηταν μωρο,αυτο κρατησε ομως μεχρι και ενος ετους και αν δεν του εδινες γαλα μελανιαζε απο το κλαμμα.

 

Αφου καταφεραμε να το κοψουμε αυτο συνεχιζε να ξυπναει για αλλους λογους. Λογω δοντιων,βλεπει ονειρα και πολλα αλλα. Το αποτελεσμα ειναι οτι δεν υπαρχει βραδυ που να μην ξυπνησει τουλαχιστον 4 φορες και καποια βραδυα περισσοτερες φορες.

 

Πλεον δεν ειναι σε κουνια και φωναζει μαμαααααααα η ερχεται μονος του σιγα σιγα σαν το φαντασμα στο δωματιο μας και μου κοβει το αιμα. Μαζι μας αρνειται να κοιμηθει θελει εμενα στο δωματιο του. Και ετσι ολο το βραδυ ειμαι περα δωθε με αποτελεσμα καποια στιγμη να με παιρνει ο υπνος στο κρεβατι του γιατι δεν αντεχω αλλο.

 

Να του λειπω δεν παιζει τετοια περιπτωση γιατι τον μεγαλωνω εγω και ειμαστε ολη την ημερα μαζι.

 

Καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

φαση ειναι πιστευω και θα περασει..εμενα σταματησε να ξυπναει την νυχτα για 100 διαφορετικους λογους γυρω στα 2, και κοιμαται μαζι μας κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανε και η δική μου μετά από μια αρρωστια. Εκλαιγε, φώναζε "μέσα" και μετά εμετό από το κλάμα. Τα 2 πρώτα βράδια κάναμε το λάθος να την πάρουμε γιατί τρομάξαμε από τον εμετό. Πήγε 12 το βράδυ να κοιμηθεί. Τις επόμενες μέρες αλλάξαμε. Είπα δε θα τη βγάλω από το κρεβάτι της όσο και να κλαίει. Οπότε την χάιδευα ή την κουνούσα (μέσα στο κρεβάτι της) χωρίς να της μιλάω και χωρίς να ανάψω φως. Μου πήρε πάνω από μισή ώρα την πρώτη μέρα, και κάθε μέρα μειωνόταν. Μετά επανήλθε. Γάλα και στο κρεβάτι της. Πιστεύω ότι η σταθερότητα και η αποφασιστικότητα είναι το κλειδί για αυτά τα πράγματα. Και άπειρη υπομονή...που πολλές φορές δεν την έχω και εκεί βοηθάει και ο μπαμπας της. Κοινή γραμμή και αλληλοβοήθεια!

 

Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα οτι σηκωνεται ορθια κ συνεχιζει το κλαμα,ξερω οτι αν την βγαλω κ την παρω αγκαλια θα σταματησει.Την ξαπλωνω ξανα κ σηκωνεται παλι και γενικα ειναι πολυ ευκολη στον εμετο,οταν την πιεσω στο φαγητο επειδη ειναι αρκετα αδυνατη κ θελω ν τρωει λες και το κανει επιτηδες βηχει κ πριν προλαβω να την αποτρεψω τα βγαζει!!!!Οσο για το γαλα που λες το πινουμε στο καρεκλακι γιατι το πινει με καλαμακι το οποιο φυσικα κανει μια ωρα ακριβως γιατι με το μπιμπερο δεν πινει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα οτι σηκωνεται ορθια κ συνεχιζει το κλαμα,ξερω οτι αν την βγαλω κ την παρω αγκαλια θα σταματησει.Την ξαπλωνω ξανα κ σηκωνεται παλι και γενικα ειναι πολυ ευκολη στον εμετο,οταν την πιεσω στο φαγητο επειδη ειναι αρκετα αδυνατη κ θελω ν τρωει λες και το κανει επιτηδες βηχει κ πριν προλαβω να την αποτρεψω τα βγαζει!!!!Οσο για το γαλα που λες το πινουμε στο καρεκλακι γιατι το πινει με καλαμακι το οποιο φυσικα κανει μια ωρα ακριβως γιατι με το μπιμπερο δεν πινει καθολου.

 

Αναστασία και εμένα η δικια μου σηκωνόταν όρθια στο κρεβάτι όταν έκλαιγε. Με τα χίλια ζόρια την έβαζα να ξαπλώνει για να την χαιδέψω.

Όσο για το γάλα εγώ κάνω το εξής: Το βραδινό γάλα το πίνει πάντα στο δωμάτιο της. Στην αγκαλια μου με μπιμπερό και πάντα με κλειστό φως (έχω μόνο το φωτάκι νυκτός). Τα γεύματα της υπόλοιπης ημέρας μπορεί να τα φάει όπου θέλει. Στο καρεκλάκι της, στην καρέκλα οπουδήποτε. Το βραδινό γάλα όμως είναι νόμος να το πίνει μόνο στο δωματιο της. Αυτό της δίνει το χρόνο μέχρι να το πιει να καταλάβει ότι το επόμενο βήμα είναι ο ύπνος. Άσε που χαλαρώνει κιολας γιατί δεν έχει άλλα ερεθίσματα. Πολλές φορές μου μιλάει όταν πίνει αλλά απαντάω μονολεκτικά ή και καθόλου. Δοκίμασε το αν θέλεις. Επλίζω να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία και εμένα η δικια μου σηκωνόταν όρθια στο κρεβάτι όταν έκλαιγε. Με τα χίλια ζόρια την έβαζα να ξαπλώνει για να την χαιδέψω.

Όσο για το γάλα εγώ κάνω το εξής: Το βραδινό γάλα το πίνει πάντα στο δωμάτιο της. Στην αγκαλια μου με μπιμπερό και πάντα με κλειστό φως (έχω μόνο το φωτάκι νυκτός). Τα γεύματα της υπόλοιπης ημέρας μπορεί να τα φάει όπου θέλει. Στο καρεκλάκι της, στην καρέκλα οπουδήποτε. Το βραδινό γάλα όμως είναι νόμος να το πίνει μόνο στο δωματιο της. Αυτό της δίνει το χρόνο μέχρι να το πιει να καταλάβει ότι το επόμενο βήμα είναι ο ύπνος. Άσε που χαλαρώνει κιολας γιατί δεν έχει άλλα ερεθίσματα. Πολλές φορές μου μιλάει όταν πίνει αλλά απαντάω μονολεκτικά ή και καθόλου. Δοκίμασε το αν θέλεις. Επλίζω να σε βοηθήσει.

 

Της μικρης σου της αρεσει γενικα το γαλα?Γιατι η δικια μου ουτε να το δει δεν θελει,γι αυτο κ δυστυχως πρεπει να την πιεζω να πιει οσο γινεται περισσοτερο,ετσι καταληξαμε κ στο ποτηρι με το καλαμακι γιατι βρηκε κολπο δαγκωνε την θηλη απο το μπιμπερο εκανε οτι επινε αλλα το ζουζουνι μου μας δουλευε κανονικα!!!!Και με το καλαμακι το κανει παλι αλλα οχι τοσο πολυ.Παντως θα προσπαθησω να το κανω μηπως κ πιασει και για τον υπνο αλλα κ μηπως μου πιει πιο πολυ γαλα εστω κ αν χρειαστει να γυρισω στο μπιμπερο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω γιατί το πέρασα 2 φορές... μερικά παιδάκια μίας κάποιας ηλικίας - μικρής- αρχίζουν να μην θέλουν το γάλα. Δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι όμως ότι δεν τους αρέσει. Άμα δεν επιμείνεται θα γίνει συνήθεια να μην πίνει γάλα στην σημαντικότερη ηλικία. Ενώ αν επιμείνεται ο καθένας με τον δικό του ΄τρόπο, και δεν θα του περάσει γιατί είναι ένα΄είδος καπρίτσιου και θα το συνηθίσει.

 

Εμάς ο σύζυγός μου-γιατί παιδάκια του από τον πρώτο γάμο είναι- τους έλεγε "Δε θα σηκωθήτε από την καρέκλα αν δεν πιείτε το γάλα σας. Μια μέρα την μικρή την άφησε 3 ώρες σε μία καρέκλα... αλλά ήταν η τελευταία φορά που το έκανε. Από την επόμενη το ΄΄επινε στο σπίτι μας. Στους παπούδες συνέχιζε και τους έκανε ότι ήθελε.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω γιατί το πέρασα 2 φορές... μερικά παιδάκια μίας κάποιας ηλικίας - μικρής- αρχίζουν να μην θέλουν το γάλα. Δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι όμως ότι δεν τους αρέσει. Άμα δεν επιμείνεται θα γίνει συνήθεια να μην πίνει γάλα στην σημαντικότερη ηλικία. Ενώ αν επιμείνεται ο καθένας με τον δικό του ΄τρόπο, και δεν θα του περάσει γιατί είναι ένα΄είδος καπρίτσιου και θα το συνηθίσει.

 

Εμάς ο σύζυγός μου-γιατί παιδάκια του από τον πρώτο γάμο είναι- τους έλεγε "Δε θα σηκωθήτε από την καρέκλα αν δεν πιείτε το γάλα σας. Μια μέρα την μικρή την άφησε 3 ώρες σε μία καρέκλα... αλλά ήταν η τελευταία φορά που το έκανε. Από την επόμενη το ΄΄επινε στο σπίτι μας. Στους παπούδες συνέχιζε και τους έκανε ότι ήθελε.

 

Καλημερα babyprince,αυτη τη στιγμη που μιλαμε κανω το ιδιο με την μικρη μου,απο της 8 προσπαθω να της δωσω το γαλα εχει πιει μονο 50ml,εχω πεταξει ηδη το πρωτο γιατι δεν κραταει πανω απο μια ωρα κ πηγαμε στο δευτερο...ειναι πολυ αδυνατη γιατι ειναι πολυ δυσκολη στο φαγητο κ με το γαλα οταν το πινει ειδαμε με τον συζυγο μου οτι εχει διαφορα στα γραμμαρια που βαζει περα βεβαια οτι ειναι πολυ καλο να πινει το γαλα της για τον οργανισμο της!!!!Μακαρι να εχει επιτυχια ειλικρινα.Ποσο ειναι η μικρη του αντρα σου αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια ηλικια αρχιζουμε να βαζουμε προγραμμα στο παιδι???

 

Προσωπικά της το ξεκίνησα 3 μηνών. Όταν δηλαδή μετακόμισε στο δωμάτιό της.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αποτυχια το θεμα με το γαλα...μετα απο 2 ωρες και...τιποτα εριξε τοσα κλαμμα που πετυχα μαλλον το αντιθετο,δεν το ηθελε που δεν το ηθελε τωρα ουτε ζωγραφιστο μου φαινεται.:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

δεν το ηθελε που δεν το ηθελε τωρα ουτε ζωγραφιστο μου φαινεται.

Κι εμένα ο μεγάλος μου από 1,5 μέχρι 3 δεν έπινε με τίποτα το γάλα. Το είχαμε κόψει κι έτρωγε γιαουρτάκια, ένα το πρωί και δύο το βράδυ. Ξανάρχισε να πίνει γάλα μετά τα 3 που είδε το μικρό του αδερφό να πίνει με το καλαμάκι και πάλι μόνο κρύο γάλα, ποτέ ζεστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο μεγάλος μου από 1,5 μέχρι 3 δεν έπινε με τίποτα το γάλα. Το είχαμε κόψει κι έτρωγε γιαουρτάκια, ένα το πρωί και δύο το βράδυ. Ξανάρχισε να πίνει γάλα μετά τα 3 που είδε το μικρό του αδερφό να πίνει με το καλαμάκι και πάλι μόνο κρύο γάλα, ποτέ ζεστό.

 

Δηλαδη οταν ξυπνουσε του εδινες γιαουρτι?Ποτε καταλαβαινεις οτι πρεπει να σταματησεις τις προσπαθειες με το γαλα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.

κι εμας ο μικρουλης μας που ειναι 1μιση χρονων

δεν θελει το γαλα του.

αρχισε να το ελαττώνει πριν απο 1 μιση μηνα σχεδων

και τωρα το βραδυ δεν πινει καθολου.....

αναγουλιαζει και μονο που το βλεπει:(

ετσι κι εγω το βαζω στο μπολακι του (190 μλ)

και του φτιαχνω φαριν λακτε κρεμα και ετσι το τρωει ολο.

με αυτον τον τροπο και το γαλα παιρνει και χορτατος κοιμαται!!!

το πρωινο του γαλα ομως προσπαθησα να το κρατησω,

δίνοντας του στην αρχη 80μλ(τοσο επινε)και τωρα πινει 180.

σιγα σιγα του ανεβαζω 20μλ και ευελπιστώ σιγα σιγα να το πινει

και το βραδυ!!!!!

παντως πολλα παιδακια σε αυτη την ηλικια κοβουν το γαλα

και μετα το πινουν παλι κανονικοτατα;)

οταν άρχισε να το κοβει...επινε 270 μλ τη φορα:roll:

σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα εσκασα απο την στεναχωρια μου κι

εδω σιγουρα με νοιωθετε:mrgreen:

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν ξυπνουσε του εδινες γιαουρτι?Ποτε καταλαβαινεις οτι πρεπει να σταματησεις τις προσπαθειες με το γαλα?

Ναι, ξυπνούσε κι έτρωγε παγωμένο γιαούρτι. Δεν έπινε γάλα. Έπινε με το ζόρι 50 ml, 1,5 χρόνου παιδί, έκλαιγε και δεν ήθελε το γάλα. Κάτι έπρεπε να του δίνω να τρώει και πιο πολύ του άρεσε το γιαούρτι.

Μια φίλη μου με παρόμοιο πρόβλημα δοκίμασε όλες τις μάρκες γάλα, μέχρι που βρήκε μία που άρεσε η γεύση στην κόρη της.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω γιατί το πέρασα 2 φορές... μερικά παιδάκια μίας κάποιας ηλικίας - μικρής- αρχίζουν να μην θέλουν το γάλα. Δεν ξέρω γιατί. Δεν είναι όμως ότι δεν τους αρέσει. Άμα δεν επιμείνεται θα γίνει συνήθεια να μην πίνει γάλα στην σημαντικότερη ηλικία. Ενώ αν επιμείνεται ο καθένας με τον δικό του ΄τρόπο, και δεν θα του περάσει γιατί είναι ένα΄είδος καπρίτσιου και θα το συνηθίσει.

 

Εμάς ο σύζυγός μου-γιατί παιδάκια του από τον πρώτο γάμο είναι- τους έλεγε "Δε θα σηκωθήτε από την καρέκλα αν δεν πιείτε το γάλα σας. Μια μέρα την μικρή την άφησε 3 ώρες σε μία καρέκλα... αλλά ήταν η τελευταία φορά που το έκανε. Από την επόμενη το ΄΄επινε στο σπίτι μας. Στους παπούδες συνέχιζε και τους έκανε ότι ήθελε.

 

ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ έκανα ορθογραφικό λάθος στο ΕΠΙΜΕΙΝΕΤΕ. Είναι και η δουλειά μου, πάει το 'χασα από το ξενύχτι το μυαλό μου.

Τώρα πλέον είναι 5 και τα έχει κόψει αυτά. Αλλά από ότι κατάλαβα έχω βγάλει μερικούς κανόνες γιατί η ίδια συμπεριφόρά την είδα να επαναλαμβάνεται ΄καρμπόν και στα 2 παιδιά. Και μάλλον θα την δώ και στο δικό μου.

 

1) Νομίζω το θέμα γάλα είναι καπρίτσιο. Θέλει 1 χρόνο και ίσως και κάτι για να στρώσει η κατάσταση.

2) Εγώ δεν τα κατάφερνα, μάλλον γιατί είμαι γυναίκα.

3) Θέλει σίγουρα 2 η προσπάθεια. Με έναν άντρα μόλις λίγο τρίξει τα δόντια, επανέρχονται. Και στην αρχή στεναχωριόμουν που τα μάλωνε ο άντρας μου, αλλά διαπίστωσα πως δεν τα πειράζει πραγματικά είναι μόνο της στιγμής και πως αργότερα το καταλαβαίνουν το λάθος τους, γιατί στο χτυπάνε. Εμάς πηγαίναν στον παππού και τη γιαγιά για διαμονή και τους έλεγαν "Στον μπαμπά το πίνουμε το γάλα μας, σε εσάς δε θα το πιούμε". Θυμάμαι η πεθερά μου έπαιρνε το γάλα στη θάλασσα και της έλεγα καλέ δεν κάνει θα χαλάσει και δεν κάνει και το στομαχάκι τους να είναι φορτωμένο...

 

Εκμεταλλεύονται. Έτσι νομίζω. Μας βρίσκουν πονετικές και με ένα νόστιμο και σπαραχτικό κλάμμα, λυγίζουμε.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...