Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριχες στα γεννητικα οργανα μωρου 12 μηνων


Recommended Posts

καλημερα,θελω να ρωτησω κατι που ειδα και μου φανηκε παραξενο.η μικρη μου σημερα χρονιζει.χτες παρατηρησα λιγο χνουδι κατω στο πιπακι της.περιεργο μου φαινετε.εχω παιδιατρο την τριτη για εμβολιο και θα τον ρωτησω.εψαξα για παρομοια θεματα και δεν βρηκα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,θελω να ρωτησω κατι που ειδα και μου φανηκε παραξενο.η μικρη μου σημερα χρονιζει.χτες παρατηρησα λιγο χνουδι κατω στο πιπακι της.περιεργο μου φαινετε.εχω παιδιατρο την τριτη για εμβολιο και θα τον ρωτησω.εψαξα για παρομοια θεματα και δεν βρηκα τιποτα.

 

Το χνουδακι νομιζω ειναι φυσιολογικο,βεβαια θα σου πει και ο παιδιατρος,εμενα ο ΓΙΟΣ μου εβγαλε τριχιτσες μαυρες τωρα κοντευει 11(ασε και επαθα σοκ οταν τα ειδα)ακομα τον θεωρω μωρο.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Το χνουδακι νομιζω ειναι φυσιολογικο,βεβαια θα σου πει και ο παιδιατρος,εμενα ο ΓΙΟΣ μου εβγαλε τριχιτσες μαυρες τωρα κοντευει 11(ασε και επαθα σοκ οταν τα ειδα)ακομα τον θεωρω μωρο.

 

εννοω 11 χρονων

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έβγαλε η δικιά μου γύρω στους 18 μήνες. Η παιδίατρος μου είπε να την παρακολουθούμε μην αυξηθούν οι τρίχες, μη σκουρύνουν, μη κατσαρώσουν κλπ γιατί θα πρέπει να το ψάξουμε, θα έχει αυξηθεί η τεστοστερόνη. Για την ώρα την παρακολουθώ, νομίζω δεν έχει αλλάξει κάτι αλλά θέλω να την ξαναδει κ η παιδίατρος για σίγουρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η μικρή μας είχε όταν είχε 6 μηνών. Εννοείται ότι πήγαμε σε παιδοενδοκρινολόγο, αλλά δεν ήταν τελικά ορμονικό το θέμα. Μάλλον οφειλόταν στην κρέμα συγκάματος που περιείχε ψευδάργυρο. Έκτοτε πέρναμε χωρίς ψευδάργυρο και όλα καλά.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, πάρε γνώμη από το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μπέμπα μας έβγαλε λιγες πιο σκούρες τριχούλες, είναι τώρα 8 μηνών. Η παιδίατρος που την είδε μας έγραψε εξετάσεις για να εξαιρεσουμε καποιο ορμονικό πρόβλημα, θυρεοειδή ή επινεφρίδια, τις οποίες κάναμε και ευτυχώς όλα καλά. Μας είπε οτι εφόσον βγήκαν οι εξετάσεις καλά μάλλον είναι τριχωτό μωρό (οπώς είναι πολλα μωρά).

Ελπιζω να βγουν όλα καλά στη μπέμπα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η μικρή μας είχε όταν είχε 6 μηνών. Εννοείται ότι πήγαμε σε παιδοενδοκρινολόγο, αλλά δεν ήταν τελικά ορμονικό το θέμα. Μάλλον οφειλόταν στην κρέμα συγκάματος που περιείχε ψευδάργυρο. Έκτοτε πέρναμε χωρίς ψευδάργυρο και όλα καλά.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, πάρε γνώμη από το γιατρό σας.

 

Ποιά είναι αυτή η κρέμα; Αυτό με τον ψευδάργυρο δεν το είχα ακόυσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν διεγνώστηκε ποτέ αλλεργία, απλώς αφού βγήκαν καθαρές οι ενδοκρινολογικές, η παιδίατρος είπε ότι ίσως και να οφείλεται στην κρέμα (ήταν η sudocrem) oπότε την αλλάξαμε. Ολες σχεδόν οι κρέμες έχουν ψευδάργυρο (όπως άλλωστε και πολλά αντιηλιακά κτλ, δεν είναι κακό συστατικό γενικά). Δεν θυμάμαι πια σε ποια κρέμα καταλήξαμε (πάντε 3 χρόνια) απλώς κοιτάζαμε να μην έχει zinc oxide.

 

Αλλά είπαμε, σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ιατρικός έλεγχος πρώτα. Έχουμε το ίδιο πρόβλημα τώρα με τη μεγάλη κόρη...

Link to comment
Share on other sites

χτες που ηρθε ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και μονο αν δω το στηθος της να φουσκωνει να ανησυχησω.ξερω, γω τον αλλο μηνα θα κανουμε εξετασεις αιματος και θα του πω να κανουμε και ορμονολογικο ελεγχο να ειμαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...