Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γνώμη έχετε για τα "πειραματικά" σχολεία;


Recommended Posts

Φέτος στα δημόσια δημοτικά σχολεία πήγε μια εγκύκλιος όπου όλα τα παιδιά (ανεξαρτήτως βαθμολογίας, διαγωγής, υπηκοότητας, φύλου κλπ.) θα πρέπει να ενημερώνονται για το δικαίωμα συμμετοχής τους σε κληρώσεις "πειραματικών" σχολείων κλπ.

Καθώς, λοιπόν, έχω μια κόρη που δείχνει να είναι πολύ δυνατή και θα ήθελα ενδεχομένως να έχει μια καλύτερη και ουσιαστικότερη παιδεία μπήκα στο τρυπάκι να ερευνήσω τα πρότυπα (όπως τα έλεγαν στον καιρό μου) πειραματικά (όπως τα λέγανε αργότερα οι απατεώνες πολιτικοί μας), ανύπαρκτα όπως είναι σήμερα πια, γυμνάσια και λύκεια.

Δεν θέλω να πω πολλά για όλα αυτά που ήρθαν σε γνώση μου παρά μόνο 2 :

 

1) αν το παιδί το έχει θα φτάσει ψηλά και για να το βοηθήσεις το μόνο που έχεις να κάνεις στο ελλαδιστάν είναι να εξετάσεις πόσο πιο νωρίς μπορείς να το διώξεις από δω και

 

2) όλη η αλήθεια είναι εδώ : http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=127624&dt=05/11/2000

 

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟΥΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ, ΝΕΟΠΛΟΥΤΟΥΣ, ΝΕΟΚΟΜΠΙΝΟΜΙΖΑΔΟΡΟΥΣ, ΒΛΑΧΑΔΕΡΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ 99, ΤΟΥ ΤΖΙΠ ΤΣΕΡΟΚΙ ΤΟΥ 2009 (ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΑΚΟΠΟΔΑΝΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥ 8 ΚΑΙ ΤΟΥ 7) ΚΑΙ ΤΟΥ ΨΕΥΤΟΔΙΛΗΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ 2010 "ΔΝΤ Ή ΧΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ".

 

ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΟΝΕΙΣ ΠΙΑ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ.

 

Αν ειναι ετσι οπως τα λεει το αρθρο του Βηματος, τοτε οντως τα παιδια μας δεν εχουν μελλον σε αυτη τη χωρα...Και θλιβομαι οχι γιατι δεν το γνωριζα, αλλα γιατι μερα με τη μερα, το επιβεβαιωνω...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 281
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα θελω να μαθω οτιδηποτε εχει σχεση με το Μαρασλειο.Καθε πληροφορια θα ειναι για μενα χρησιμη.Υπαρχει κανενας γονιος που στελνει το παιδακι του η εχει ακουσει,μαθει κατι σχετικο?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Μου είπαν για ένα πειραματικό δημοτικό στη Θεσσαλονίκη, κάπου πίσω από το Μαρινόπουλο στη Γεωργικής Σχολής. Όσο και να έψαξα όμως δε μπόρεσα να βρω καμία πληροφορία. Μήπως ξέρει καμιά να με διαφωτίσει ? Ευχαριστώ.:P:lol::lol:

3nkrrfqh1bnbrzbb.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πληροφορίες για τα πειραματικά δεν έχω...

Θα αναφερθώ όμως σε κάποια τυχαία περιστατικά....

 

Διαβάζοντας τα παρακάτω κρατήστε στο μυαλό:

Α. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ με καμία ιδιότητά μου (παιδιού, γονιού, εκπαιδευτικού)

Β. Είναι περιστατικά μέσα από τα μάτια άλλων (όχι προσωπική μου εμπειρία).

Γ. Περνάνε μέσα από τη δική μου περιγραφή (άρα Ο,ΤΙ κατάλαβα από αυτά που είπαν οι άλλοι).

Δ. Είναι μεμονωμένα και σε κανένα από αυτά δε μπόρεσα να έχω πλήρη εικόνα για το τι ακριβώς κάνουν ή πώς ακριβώς νιώθουν. Φωτίζεται πολύ αχνά μια πλευρά αλλά λείπει η άλλη.

Ε. Κάθε περιστατικό έχει τη δική του "βαρύτητα". Σαφώς αλλιώς αξιολογώ το πώς βιώνει το ίδιο το παιδί τη ζωή στο πειραματικό, αλλιώς πώς το βλέπει/αντιδρά ο γονιός κτλ....

 

 

 

 

Ορίστε τι ακούσματα έχω........

 

 

Πρώτο άκουσμα (έτος περίπου 2001):

Μαμά με παιδί σε πειραματικό γυμνάσιο: "Πρέπει να κάνω τις ασκήσεις του γιού μου (μέρος τους) για αύριο! :shock:

-Γιατί;;;;

Μαμά: Είναι ΠΑΡΑ πολλές και δεν προλαβαίνει από τη μια μέρα για την άλλη. Κάνει όσες προλαβαίνει και τον βοηθάω κι εγώ.

 

Το θεώρησα πως είναι "στο γονιό" που "δεν αφήνει το παιδί να πάρει πρωτοβουλίες.

 

 

Δεύτερο άκουσμα (έτος 2010):

Παιδί που πήγαινε σε πειραματικό σχολείο (ενήλικος πλέον). Λέει πως βάζουν ΠΟΛΥ δουλειά. Όταν ρώτησα πώς ένιωθε γι' αυτό, αν νομίζει πως κέρδισε κάτι, αν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος το παιδί του στο πειραματικό, μου είπε πως ως εμπειρία είναι "θετική". Αλλά δε μπορούσε να μου το συγκεκριμενοποιήσει.

Αααααα η κουβέντα ξεκίνησε από το γεγονός ... πως όταν γράφτηκε στο σχολείο (δεν είχε φοιτήσει ακόμα), του έβαλαν θερινή εργασία για κάποιον Έλληνα συγγραφέα και έπρεπε να διαβάσει 3 βιβλία του το καλοκαίρι και να γράψει μια εργασία πάνω σε αυτά.

Αυτό σε παιδί που μόλις είχε φύγει από το Δημοτικό και θα ξεκινούσε το γυμνάσιο.

 

 

Άκουσμα τρίτο (έτος 2009):

Σε βιβλιοπωλείο χαζεύοντας παιδικά βιβλία (εγώ), βλέπω μαμά που αναζητά βοήθημα για το σχολείο για το γιο της. Όταν η πωλήτρια ρώτησε για ποια τάξη, εκείνη είπε πως μόλις ξεκίνησε τη δευτέρα δημοτικού! :shock:

Το ζητούμενο ήταν πως ήθελε κάποιο βοήθημα για να κάνει καλύτερα γράμματα.

Έπιασε κουβέντα με την πωλήτρια κι επειδή άκουσα 1-2 πραγματάκια "κλειδιά" πλησίασα και τη ρώτησα αν μπορώ να παρέμβω. Από τη συζήτηση μου είπε (ή έβγαλα ως προσωπικά συμπεράσματα) τα εξής:

- Το παιδί της είναι καλός μαθητής και φιλότιμος και τα καταφέρνει.

- Στην πρώτη δημοτικού έκανε πολύ καλά γράμματα.

- Στην πρώτη δημοτικού έπρεπε να διαβάζουν ΟΛΗ τη μέρα ξεκινώντας από την ώρα που γυρνούσε από το σχολείο έως το βράδυ για να προλάβουν να βγάλουν τη δουλειά για το σπίτι.

Εκεί θεώρησα πως υπερβάλει. Όταν τη ρώτησα πιο συγκεκριμένα τι τους βάζουν έμεινα ... :shock: :shock: :shock: :shock:

- Στη δευτέρα δημοτικού χρειάζεται να διαβάζει τουλάχιστον 4-5 ώρες!!

- Σκέφτεται να βάλει μια κοπέλα για να διαβάζει με το παιδί γιατί γυρνώντας από τη δουλειά... δεν προλαβαίνει τόσες ώρες διάβασμα του παιδιού της. (Λογική συνέπεια ακούγεται...)

- Το παιδί αγχώνεται τρομερά.

- Το παιδί της "χάλασε" το γραφικό του χαρακτήρα λόγω του άγχους για το σχολείο.

- Σκέφτηκε να αλλάξει το παιδί σχολείο, αλλά της είπαν πως μια αλλαγή σχολείου θα έχει επίπτωση στην ψυχολογία του (επειδή θα χάσει τους φίλους του). :?

 

 

Άκουσμα τέταρτο (έτος -περίπου- 1995):

Είχα συμμαθήτρια παλιότερα που πήγαινε σε πειραματικό. Πηγαίναμε μαζί φροντιστήριο. Θυμάμαι πως κάνανε άλλο βιβλίο από αυτό που έκαναν τα άλλα παιδιά. Πως πάντα "έτρεχαν" με μεγαλύτερα άλματα στην ύλη, πως τους έβαζαν πολλές ασκήσεις και έκαναν ό,τι προλάβαιναν.

Λόγω των πανελληνίων, η κοπέλα έπρεπε να διαβάζει μόνη της για το σχολείο (το άλλο της βιβλίο) και μετά στο φροντιστήριο να κάνει το βιβλίο που είχαμε όλοι οι υπόλοιποι.

Άκουσμα πέμπτο (πριν λίγες μέρες):

 

[θα αναφέρω όσα μου έλεγε χωρίς προσωπική μου κριτική].

 

Συνάντησα καθηγητή πειραματικού. Πρεσβεύουν το "τα παιδιά είναι σφουγγάρια και όσο τους δίνεις περισσότερα τόσο αυτά ρουφάνε". Βάζουν πολλές εργασίες και φορτώνουν τα παιδιά γιατί έτσι εκπαιδεύονται καλύτερα. Στην ερώτηση για το αν "αντέχουν" και το "πώς βιώνουν" τα ίδια τα παιδιά αυτό το μεγάλο όγκο εργασιών, πήρα την απάντηση πως... "δεν έχουν ανάγκη, αντέχουν!"

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σας διαβάζω καιρό, αλλά δεν έχει τύχει να απαντήσω σε κάποιο θέμα. Στο συγκεκριμένο ίσως μπορώ να σας βοηθήσω καθώς είμαι απόφοιτη (εδώ και 8 χρόνια) του ΠΣΠΑ (Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών) που στεγάζεται στη Σκούφα. Μπήκα στην Α' δημοτικού με κλήρωση, παρουσία γονέων, και το όνομα των παιδιών που είχαν ένα αδερφάκι στο ίδιο σχολείο έμπαινε δύο φορές στην κληρωτίδα. Όσα παιδιά κληρωθούν και τελειώσουν το δημοτικό, μπαίνουν αυτομάτως στο Γυμνάσιο, χωρίς κλήρωση. Κάθε χρόνο γινόταν κλήρωση, αν τυχόν είχαν αδειάσει κάποιες θέσεις στις τάξεις. Κάθε τάξη του δημοτικού έχει ένα τμήμα των 25-30 παιδιών. Υπάρχει επίσης ένα μονοθέσιο, με λίγα παιδιά, όπου, αν θυμάμαι καλά, κάναν μάθημα με έναν δάσκαλο όλα μαζί και, επειδή ενωθήκαμε στο γυμνάσιο, δεν είχαν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα. Αν έχετε οποιαδήποτε απορία, και γνωρίζω, θα χαρώ να σας τη λύσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς πληροφορίες για τα πειραματικά δεν έχω...

Θα αναφερθώ όμως σε κάποια τυχαία περιστατικά....

............................................................................................

 

Mήπως είναι γενικό το φαινόμενο αυτό ?

Έχω την εντύπωση οτι σε όλα τα σχολεία (πειραματικά και ΜΗ)

έχουν τρομερές απαιτήσεις απο τα παιδιά.....:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σας διαβάζω καιρό, αλλά δεν έχει τύχει να απαντήσω σε κάποιο θέμα. Στο συγκεκριμένο ίσως μπορώ να σας βοηθήσω καθώς είμαι απόφοιτη (εδώ και 8 χρόνια) του ΠΣΠΑ (Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών) που στεγάζεται στη Σκούφα. Μπήκα στην Α' δημοτικού με κλήρωση, παρουσία γονέων, και το όνομα των παιδιών που είχαν ένα αδερφάκι στο ίδιο σχολείο έμπαινε δύο φορές στην κληρωτίδα. Όσα παιδιά κληρωθούν και τελειώσουν το δημοτικό, μπαίνουν αυτομάτως στο Γυμνάσιο, χωρίς κλήρωση. Κάθε χρόνο γινόταν κλήρωση, αν τυχόν είχαν αδειάσει κάποιες θέσεις στις τάξεις. Κάθε τάξη του δημοτικού έχει ένα τμήμα των 25-30 παιδιών. Υπάρχει επίσης ένα μονοθέσιο, με λίγα παιδιά, όπου, αν θυμάμαι καλά, κάναν μάθημα με έναν δάσκαλο όλα μαζί και, επειδή ενωθήκαμε στο γυμνάσιο, δεν είχαν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα. Αν έχετε οποιαδήποτε απορία, και γνωρίζω, θα χαρώ να σας τη λύσω.

 

lacrima εαν επιτρέπεται....

...τώρα σπουδάζεις κάπου?

 

Πιστεύεις οτι "σε βοήθησε" η φοίτησή σου στο πειραματικό σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

Mήπως είναι γενικό το φαινόμενο αυτό ?

Έχω την εντύπωση οτι σε όλα τα σχολεία (πειραματικά και ΜΗ)

έχουν τρομερές απαιτήσεις απο τα παιδιά.....:?

 

Όχι, δεν είναι σε όλα τα σχολεία έτσι.

Σε ανιψάκια που περάσανε πρόσφατα από την πρώτη δημοτικού (και βρίσκονται ακόμα σε μικρές τάξεις δημοτικού) βλέπω πως κάνουν καλή δουλειά (σε κλασσικό δημόσιο σχολείο). Η κυρίως δουλειά γίνεται στο σχολείο και στο σπίτι άντε να έχουν 15-20 λεπτά εργασίες (για την Α' δημοτικού. Για τις άλλες τάξεις λίγο περισσότερο).

 

Προχθές που μίλαγα με παιδί δευτέρας δημοτικού (σε διαφορετικό δημόσιο δημοτικό από το παραπάνω) μου έλεγε χαρούμενο πως δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ για το σαββατοκύριακο κι αυτό γιατί κάθε Παρασκευή κάνουν επανάλληψη στο σχολείο με το δάσκαλο. Άρα έχουν ελεύθερο το ΣΚ.

 

Είναι στο δάσκαλο δηλαδή.... Την αντίληψη του παιδιού-σφουγγαριού την έχουν, συνήθως, οι παλαιότερης γεννιάς εκπαιδευτικοί (όχι όλοι), χωρίς αυτό να αποκλείει και κάποιους τωρινούς.

 

 

 

lacrima....

Εγώ ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

- Γενικά ως εμπειρία, πώς ήταν; Θυμάσαι το σχολείο ως θετική εμπειρία ή με άγχος;

- Η καθημερινή σου προετοιμασία για την επόμενη μέρα ήταν μεγάλης διάρκειας; Υπήρχε ελεύθερος χρόνος για άλλες δραστηριότητες;

- Ένιωθες άνετη από τη διαχείρηση χρόνου ή καταπίεση;

- Νιώθεις πως οι γνώσεις που αποκόμισες από το σχολείο αυτό, σε βοήθησαν περισσότερο; Δηλαδή, νιώθεις να "κέρδισες" κάτι περισσότερο σε σχέση με τα παιδιά που πήγαν σε κλασσικό δημόσιο σχολείο;

- Αν έδωσες εξετάσεις για τριτοβάθμια εκπαίδευση, πήγες ΚΑΙ φροντιστήριο ή αρκέστηκες στο σχολείο;

 

Χμμμ δε μου έρχονται άλλα!:P Γενικά πες μας τις εμπειρίες σου.... Θα ήθελα πολύ να μάθω! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ας τα πάρουμε ένα-ένα...

 

soevan07 & alcyon

 

Σπουδάζω στη Φιλοσοφική, και κανονικά θα έπρεπε να έχω τελειώσει, αλλά ξεκίνησα δουλειά μόλις τελείωσα το σχολείο, οπότε τα φόρτωσα λίγο στον κόκκορα. Δεν είχα κανένα άγχος στα σχολικά μου χρόνια, αλλά γενικά ζήτημα είναι αν έχω αγχωθεί 2-3 φορές στη ζωή μου!

Όσον αφορά στο χρόνο, μέχρι τη 2α Λυκείου τελειοποίησα δύο γλώσσες, έφτασα μέχρι τη μέση σχολή στο πιάνο, και έκανα και κολύμβηση. Αυτό βέβαια, σημαίνει οτι έτρεχα όλη μέρα, αλλά μου άρεσαν όλα τόσο πολύ κι ήταν όλα δική μου επιλογή, που δε μετάνιωσα κανένα από αυτά. Πάντως η έλλειψη χρόνου δεν οφειλόταν στο σχολείο.

 

Για τις πανελλήνιες έκανα φροντιστήριο γιατί είμαι λίγο τεμπέλα. Εννοώ ότι τώρα πλέον θεωρώ οτι το φροντιστήριο δε μου έδωσε τίποτα το οποίο δεν μπορούσα να αποκτήσω με περισσότερη ενασχόληση από μέρους μου!

 

Όσον αφορά στο πειραματικό τώρα...

 

Είναι ένα σχετικά μικρό σχολείο, όλες οι τάξεις του δημοτικού έχουν 1 τμήμα, και αυτές του γυμνασίου και του λυκείου από δύο. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλό, γιατί μεγαλώνοντας συναναστρέφεσαι και με μεγαλύτερες τάξεις. Θυμάμαι παιδιά από άλλα σχολεία που δεν ήξεραν άτομα της ίδιας τάξης που ήταν σε άλλο τμήμα, το οποίο μου φαινόταν πολύ περίεργο. Το φροντιστήριο στο οποίο πήγα για πανελλήνιες, το βρήκα από ένα παιδί μεγαλύτερης τάξης. Γενικά επειδή έχει λίγα παιδιά αυτή η αίσθηση αλληλοβοήθειας σε ακολουθεί και μετά το σχολείο.

Ένα άλλο συν που θεωρώ οτι έχει, είναι οτι δε χάνεις τους φίλους σου. Τα παιδιά τα οποία είχα συμμαθητές στην πρώτη δημοτικού, έμειναν τα ίδια μέχρι την τρίτη λυκείου.

Ένα μείον, για τα παιδάκια του δημοτικού, είναι πως όλες αυτές οι τάξεις μοιράζονται ΕΝΑ προάυλιο, το οποίο είναι ΠΟΛΥ μικρό (μια επίσκεψη στο σχολείο θα σας πείσει!) Μικρή φοβούμουν μη μου έρθει καμμια μπάλα, και μεγάλη φοβόμουν μη χτυπήσω κανένα παιδάκι, που τρέχει και δε βλέπει μπροστά του. Ο χώρος, λοιπόν, του σχολείου για μικρά παιδιά δεν είναι καθόλου καλός. Κάνουν μάθημα στο ημι-υπόγειο (μη φανταστείτε κανένα μπουντρούμι βέβαια), και δεν έχουν χώρο να τρέξουν και να παίξουν. Βέβαια, έμαθα ότι πριν 3-4 χρόνια το σχολείο ανακαινίστηκε, οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει, αλλά ο χώρος αποκλείεται να μεγάλωσε.

Στα χρόνια του δημοτικού δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με δάσκαλο, με μία μόνο εξαίρεση. Είχα θυμάμαι μία καταπληκτική δασκάλα που κάθε κυριακή μας πήγαινε θέατρο και τη θυμάμαι με μεγάλη αγάπη.

Στο γυμνάσιο και το λύκειο υπήρξαν και καλοί και κακοί καθηγητές. Το μεγαλύτερο ποσοστό "κακών" καθηγητών, ήταν άνθρωποι πολύ μεγάλοι σε ηλικία, που είτε πλέον δεν είχαν τις αντοχές, είτε δεν ήξεραν πως να μας προσεγγίσουν. (Δεν είναι πάντα καλό πράγμα η εμπειρία σε αυτά τα πράγματα. Καθηγητές 60-65 χρονών, με παιδάκια 13 χρονών δεν τα κατάφερναν πάντα καλά)

 

Όσον αφορά στις γνώσεις... Δε νομίζω οτι είχαμε υψηλότερο επίπεδο γνώσεων απο άλλα παιδιά, αλλά έδιναν βάση στις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, το οποίο μερικές φορές ήταν καλό, κάποιες άλλες όχι. Δεν ήταν πάντα η στείρα παράδοση της διδακτέας ύλης, υπήρχε κουβέντα. Ένα αρνητικό, είναι οτι ποτέ δεν έμαθα να διαβάζω (να μη μαθαίνω παπαγαλία δηλαδή). Έμαθα όμως να ψάχνω λίγο παραπέρα από αυτό που διαβάζω, να μη μου μένει δηλαδή ένα απλό γεγονός (αναφέρομαι στα θεωρητικά μαθήματα, γιατί στα άλλα ημουν σκράπας!). Το οποίο, βέβαια, τότε δεν ήταν σημαντικό, αλλά τώρα μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο.

 

Σε γενικές γραμμές, θεωρώ ότι ήταν, για γυμνάσιο- λύκειο, μια καλή επιλογή. Υπήρχαν πάντα τα στραβά (κακοί καθηγητές, αδιάφοροι κλπ) τα οποία δεν ξέρω αν μπορείς να τα αποφύγεις ποτέ.

Πάντως, αν και δεν γνωρίζω κανέναν από τους τωρινούς δασκάλους, και πολλοί καθηγητές έχουν φύγει, έχω την επιθυμία να το επισκέπτομαι και να βλέπω αυτούς που είναι ακόμα εκεί.

 

Ουφ, μεγάλο μήνυμα :). Ελπίζω να έλυσα όλες τις αποριες σας, αν και δε χωράνε 12 χρόνια μέσα σε 20 γραμμές. Αν παρ'όλα αυτά θελήσετε κάτι άλλο, μη διστάσετε να ρωτήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η "φιλοσοφία" των πειραματικών σχολείων

να αλλάζει απο σχολείο σε σχολείο?

Ακολουθούν όλα την ίδια μέθοδο εκπαίδευσης?

 

Δηλαδή άλλη δουλειά να γίνεται

πχ στην Ράλλειο και άλλη στο ΠΣΠΑ που ήσουν εσύ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει περίπτωση η "φιλοσοφία" των πειραματικών σχολείων

να αλλάζει απο σχολείο σε σχολείο?

Ακολουθούν όλα την ίδια μέθοδο εκπαίδευσης?

 

Δηλαδή άλλη δουλειά να γίνεται

πχ στην Ράλλειο και άλλη στο ΠΣΠΑ που ήσουν εσύ?

γμτ ..με έβαλες στην πρόιζα αpο δευτερα θα παρω πάλι τηλ στο ΠΙ και το ΥΠ Π.!

καλο θα ήταν να το μάθω κι αυτο ! και να κατατετθει κι εδω η κρατική στρατηγική επι του θέματος ....

με ενδιαφέρει πολύ κι εμενα αυτο !

Link to comment
Share on other sites

Από κάτι "μισό-λογα" άκουσα πως τα πειραματικά δεν έχουν πλέον την ευχέρεια στη "διαφορετικότητα" που είχαν παλιότερα (από θέμα προγράμματος σπουδών, βιβλίων κτλ). Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό...... Δεν είχα το χρόνο (δυστυχώς) να ρωτήσω περισσότερα για το θέμα...

 

Ευχαριστούμε για την κατάθεση της εμπειρίας σου!! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

αν ξερει καποιος μπορει να μου πει με ποιον τροπο μπορει να μπει καποιος στο πειραματικο λυκειο του πανεπιστημιου αθηνων στην οδο σκουφας;

 

Είχα την εντύπωση οτι σε όλα τα πειραματικά σχολεία

μπαίνει κανείς με κλήρωση....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στη γειτονια μας εχουμε ενα προτυπο πειραματικο που δε γινεται κληρωση αλλα πηγαινουνε τα παιδια που ο δρομος του σπιτιου τους ανηκει στο σχολειο,δηλαδη οπως ειναι σε ολα τα δημοσια σχολεια.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Πήγα γυμνάσιο στο Ράλλειο Θηλέων Πειραιά και ήταν χάλια. Κατ' αρχήν και μόνο ότι ήταν θηλέων ήταν θέμα. Είναι λίγο απομόνωση αν το σκεφθείς. Τα παιδιά ήταν εν συνόλω λίγο 'ψώνια' και οι καθηγητές επίσης, αλλά ΟΚ αυτό μπορεί να ισχύει και αλλού. Εμπειρία 'απλού' σχολείου δεν έχω γιατί στο λύκειο πήγα στο Πολυκλαδικό Πειραιά, δίπλα στο Τζάνειο Λύκειο (δεν υπάρχουν πλέον πολυκλαδικά, τότε ήταν λίγο πρωτοπόρα σαν ιδέα, και προκειμένου να φύγω από την Ράλλειο, θα πήγαινα και σε νυχτερινό). Η Ιωννίδειος έχει καλό όνομα και νομίζω ότι θα είναι καλό για το παιδί, αν είναι καλός μαθητής.

 

Γιατί δεν ψάχνεις και τα πρότυπα ? Είχε κληρωθεί σε πρότυπο η κόρη φίλου μας και ήταν πολύ ευχαριστημένοι. Δεν ακολουθούν την ύλη των σχολείων, έχουν δική τους ύλη και άλλα βιβλία, τα μαθήματα είναι εντατικά, έχουν αρκετές εργασίες, αλλά νομίζω προσφέρουν άλλο επίπεδο, τουλάχιστον στα πλαίσια του δημόσιου σχολείου. Αν σε ενδιαφέρει, ψάξε το στην σχολική επιθεώρηση της περιοχής.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Κορίτσια καλημέρα. Μου είπαν για ένα πειραματικό δημοτικό στη Θεσσαλονίκη, κάπου πίσω από το Μαρινόπουλο στη Γεωργικής Σχολής. Όσο και να έψαξα όμως δε μπόρεσα να βρω καμία πληροφορία. Μήπως ξέρει καμιά να με διαφωτίσει ? Ευχαριστώ.:P:lol::lol:

 

Αν και με ενα χρονο καθυστερηση,τωρα το ειδα,ΔΕΝ ειναι πια πειραματικο αυτο το δημοτικο ηταν παλιοτερα,αλλα εφοσον το ψαχνεις ειναι το 23ο Πυλαιας ετσι λεγεται,στα πρασινα φαναρια.

 

Η δικη μου εμπειρια απο πειραματικο νηπιαγωγειο ειναι κατι παραπανω απο άριστη. Τα παιδια μου πηγαν στο πειραματικο νηπιαγωγειο του ΑΠΘ στη Θεσσαλονικη και ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τα κοινα σχολεια.

 

Και μονο το οτι τα σχολεια αυτα εχουν εποπτεια αμεση απο το πανεπιστημιο και οχι απο το υπουργειο,ειναι το μυστικο της διαφορετικοτητας τους. Οταν λεμε εποπτεια μιλαμε για αμεση και συνεχη συνεργασια των καθηγητων του εκαστοτε πανεπιστημιου με τις νηπιαγωγους-δασκαλες-καθηγητριες σε εβδομαδιαια βαση. Σεμιναρια,παρουσιασεις αλλα και ελεγχος τους για την προοδο των μαθητων κ το εργο που παρεχεται μεσα στην ταξη.

 

Σε κανενα αλλο σχολειο δεν υπαρχει αμεσος ελεγχος απο καπου.Κανει ο δασκαλος το μαθημα του οπως θελει και ως εκει. Ποτε κανεις δεν θα τον φωναξει να ελεγξει αν και ποσο προχωρησαν το καθε παιδι ξεχωριστα και να του επισημανει τα τυχον λαθη που εκανε στην εκπαιδευτικη διαδικασια.

 

Τα παιδια μου ηξεραν να διαβαζουν κ να γραφουν ολοκληρα κειμενα απο τον δευτερο μηνα του νηπιαγωγειου. Ειναι πολλα τα θετικα,ισως να μου επαιρνε μια ολοκληρη σελιδα να τα απαριθμησω.

 

Θα πω οσα συνοπτικα προλαβω...Κανανε μαθηματικα με τραπουλα,ουτε καταλαβαν οτι μαθαιναν πραξεις,σχηματα μεσα απο τα κορμακια τους ξαπλωνοντας σε διαφορα σχηματα στον κηπο που ειχαν μονα τους φτιαξει,φυσικη ιστορια μεσα απο τον κηπο που ειχαν καλλιεργησει,μουσικη μεσα απο διαφορα σιντι με μεγαλους μουσουργους που δραματοποιουσαν. Γραψανε ολοκληρο βιβλιο μονα τους και το συρραψανε κανονικα με εξωφυλλα κλπ.

 

Καποια κοπελα ρωτησε αν μετα το πειραματικο η εχουσα εμπειρια για 'περασε"καπου. Ελεος ρε κοριτσια με την εισαγωγη στο πανεπιστημιο. Αυτο ηταν φετιχ και υστερια των γονιων μας που εβλεπαν το πανεπιστημιο ως το μονο τροπο κοινωνικης ανοδου την εποχη τους.

 

Αν μοναδικος στοχων καποιων απο εσας ειναι σωνει και καλα η εισαγωγη στο πανεπιστημιο με οποιο τροπο,τοτε μη μπειτε στον κοπο. Κ στο σχολειο της γειτονιας να παει το παιδι αμα τα σταξεις στα φροντιστηρια "θα περασει". Το πειραματικο για μενα εμαθε τα παιδια να αγαπησουν το μαγικο κοσμο της γνωσης κ να μαθουν να σκεφτονται κ οχι να παπαγαλιζουν. Γι αυτο δεν το αλλαζω με κανενα σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκεφτομαι να γραψω την κορη μου στη Ραλλειο για δημοτικο.Ξερει καποια μαμα να μου δωσει πληροφοριες? Είναι καλό? αξιζει να την πηγαινοφερνω καθε μερα με το αυτοκινητο δεδομενου οτι μενω Κερατσινι και ειναι καποια αποσταση..

Εδω τα σχολεια της περιοχης δεν μου γεμιζουν το ματι...και χωρις να θελω να φανω ρατσιστρια..εχουν γεμισει Αλβανους! Παντου εχει φυσικα..αλλα εδω οι γειτονιες..που ανηκει και το δημοτικο μας ειναι δυστυχως γκετο! Ενταξει να ειναι 1 με 2 παιδακια..αλλα οχι και η μιση ταξη! Για αυτο το λογω σκεφτομαι οταν ερθει η ωρα να κανω μια αιτηση στη Ραλλειο..και αν την παρουν εχει καλως! Σκεφτομουν κι αλλα σχολεια αλλα δε ξερω αν εχουν δημοτικο...οπως Ιωνιδειος.Και κατι ακομα....ειναι θηλεων το δημοτικο της Ραλλειου??

Οποια γνωριζει ας με διαφωτισει λιγακι...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ, έχει ξανασυζητηθεί το θέμα του Ραλλείου

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51193&highlight=%F0%F1%EF%F4%F5%F0%E1+%E4%E7%EC%EF%F4%E9%EA%E1

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κανένα νεότερο με το Ραλλειο δημοτικό;

Έγινε η κλήρωση.Ποιος μπήκε;

Μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τι σημαίνει 3ταξιο, 6τάξιο γιατί δεν κατάλαβα;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

2) όλη η αλήθεια είναι εδώ : http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=127624&dt=05/11/2000

 

και εδώ : http://kbourletidis.blogspot.com/2010/06/25.htm

 

 

 

 

 

 

 

Ειναι 2 ιδια κειμενα...Φυσικά πρωτοτυπο ειναι του καθηγητη Μπαμπινιωτη και φυσικά πρωτα δημοσιευμένο.Δεν ξερω ...εχω μλοκάρει ελαφρως...Τι λέτε και εσεις;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο του Μπαμπινιωτη εχει γραφτει το 2000.Δεν ξερω τι ισχυε τοτε. Εχοντας προσωπικη εμπειρια απο πειραματικο νηπιαγωγειο προς το παρον και μελοντικη αφου θα συνεχισουμε σε πειραματικο δημοτικο ενισταμαι οσον αφορα στην ανυπαρξια εποπτειας απο το Πανεπιστημιο. Τοσο στο νηπιαγωγειο που πηγαιναμε οσο και στο δημοτικο ΥΠΑΡΧΕΙ αμεση εποπτεια απο το πανεπιστημιο (το ομολογει αλλωστε και ο τιτλος του καθε σχολειου-π.χ. "πειραματικο ΠΤΔΕ ΑΠΘ" δηλ.Πειραματικο Τμηματος Δημοτικης Εκπαιδευσης ΑΠΘ) και μαλιστα αισθητη. Η εποπτρια του νηπιαγωγειου μας καλουσε συχνα για μαραθωνιες συζητησεις που πολλες φορες τελειωναν και στις 11 το βραδυ.

 

Μη μπερδευετε τα πειραματικα των πανεπιστημιων με τα πειραματικα που απλα συνδεονται με τα πανεπιστημια.

 

Δειτε και εδω που τα εξηγει αναλυτικα http://www.greekamericannewsagency.com/main/index.php?option=com_content&view=article&id=10975:-l---r&catid=9:2010-01-19-17-34-47&Itemid=6

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!!!!!!!!

Κάτι νεότερο που εχετε ακούσει;

Τελικά τι ισχυει τα 3θεσια.Ποσα παιδάκια κάθε τάξης θα είναι μέσα;

Είμαι λίγο επιφυλακτική για το θέμα.Εσεις;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα το διευθυντη του πειραματικου δημοτικου που θα παμε φετος κ μου ειπε οτι τα 3θεσια λογω συγχωνευσεων δεν θα υπαρχουν πια.Το δικο μας ηταν 2 6θεσια και 1 3θεσιο και απο φετος θα ειναι 1 12θεσιο. Σε καθε ταξη 25 παιδια κ σε καποιες θα γινουν 3 τμηματα των 18.

 

Για να ξερεις σιγουρα αν θα υπαρχει τριθεσιο πρεπει να τηλεφωνησεις στο πειραματικο που σ ενδιαφερει αν κ πιστευω οτι γενικα λογω κρισης θα καταργηθουν τα 3θεσια πανελλαδικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...