Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορθοδοντικός για παιδιά


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει καμιά σας τωρα με το ΕΠΟΠΥ αν καλύπτουν σιδεράκια; Εψαξα λίγο στο internet αλλα δεν είδα τίποτα.

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτη, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει καμιά σας τωρα με το ΕΠΟΠΥ αν καλύπτουν σιδεράκια; Εψαξα λίγο στο internet αλλα δεν είδα τίποτα.

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτη, ευχαριστώ!

 

Κορίτσια γειά σας. Και εγώ την ίδια απορία έχω. Διάβασα και τα παλαιότερα ποστ και αναρωτιέμαι τώρα που στον ΕΟΠΥΥ ειναι και το ΙΚΑ μήπως θα μπορούμε και εμείς να πηγαίνουμε σε αυτούς τους ορθοδοντικούς του ΙΚΑ που αναφέραν κάποιες άλλες κοπέλες? Και μήπως τυχόν ξέρει κάποια αν υπάρχει τέτοιο τμήμα και Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια καλησπέρα,

μήπως γνωρίζει καμιά σας τωρα με το ΕΠΟΠΥ αν καλύπτουν σιδεράκια; Εψαξα λίγο στο internet αλλα δεν είδα τίποτα.

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτη, ευχαριστώ!

 

επειδη και εγω το ψαχνω για τα μικρα μου μεσω εοππυ μηπως βρηκατε καμια ακρη?

Link to comment
Share on other sites

απ οτι γνωριζω το ικα εχει εδω κ χρονια ορθοδοντικο τμημα.νομιζω οτι ειναι κ αυτο στο κολωνο οπως κ το οδοντιατρικο.εχω αυτο το τηλ για δοκιμαστε.μπορει να σας πουν.2105150650

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

δυστυχως δια ΕΟΠΥ δεν εχω ιδέα τί παίζει! Εγω πάντως φόρεσα σιδεράκια όταν ήμουν 8 χρονων. Λόγω μικρής γνάθου δεν υπήρχε χωρος για να "κατέβουν" τα δόντια που άλλαζα. Συνολικά η θεραπεία μου κράτησε 10 χρόνια!!! Εννοω πως φορουσα σιδεράκια για 10 χρόνια συνεχόμενα! Τα έβγαλα όπως καταλαβαίνεται όταν τελειωσα το σχολείο. Ειχα προφανως τεράστιο πρόβλημα. ΟΜΩΣ επειδη οι γονεις μου με πήγαν σε μικρή ηλικία, δεν έκανα ούτε μια εξαγωγή. Η θεραπεία ήταν πολύυυυυυυυ χρονοβόρα μεν, αλλά έχω όλα τα δόντια μου και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Τωρα ειμαι 33 ετων και μια φορά έχω κάνει μια μικρή θεραπεία για συτνηρηση (οταν ημουν 24 αν θυμαμαι καλα).

 

Πρέπει να πω πως παρ ότι φορουσα για τοσα χρόνια σιδεράκια, ποτέ δεν δυσανασχέτησα και δεν ένοιωσα άσχημα. Για την ακριβεια, η εμπειρια μου έχει μείνει ως κάτι θετικό. Αυτο οφείλεται στον ορθοδοντικό που πήγενα ο οποίος είναι ένας υπέεεεροχος άνθρωπος! Κυριε Καρακουσόγλου, σας ευχαριστω πααααααααααρα πολύ!

Κορίτσια δεν ξερω αν αυτος ο άνθρωπος διατηρει ακόμα το ιατρείο του, αλλά αν το διατηρεί θα έλεγα να πάτε τα παιδάκια σας. Δεν φαντάζεστε για τί άνθρωπο μιλάμε! Ενα θα σας πω.. ποτέ δεν φοβήθηκα ότι θα πονέσω γιατί ήταν τόσο γλυκός... σε όλα τα παιδάκια μίλαγε τόσο γλυκά και πάντα με το χαμόγελο. Πάντα να μας εξηγει τί θα κάνει, να μας δείχνει τα εργαλεία... απλά υπέροχος!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Ξερει καποια αν καλυπτει ο εοπυυ ορθοδοντικα για παιδι 14 ετων;

 

καλυπτει αλλα δεν ξερω λεπτομερειες.το ειχα κοιταξει γιατι μελοντικα θα το χρειαστω.εχω γραψει ενα τηλ πιο κατω που ειναι το οδοντιατρικο κ μπορει να σου πουν.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα ορθοδοντική ως ενήλικη. Στοίχισε 2600 με απόδειξη και όλες οι τιμές που έβρισκα ήταν εκεί γύρω. Δεν το μετανιώνω καθόλου και θεωρώ βλακεία που δεν το είχα κάνει νωρίτερα.

 

Η ξαδέρφη μου, ο άντρας μου, η κουνιάδα μου και μια φίλη μου έκαναν ορθοδοντική ως παιδιά στο ΙΚΑ πριν αρκετά χρόνια βέβαια. Τσάμπα την ταλαιπωρία. Με εξαίρεση την ξαδέρφη μου που έκανε δεύτερο γύρο σε ιδιώτη, οι 3 άλλοι έχουν χάλια δόντια τώρα. Γνωρίζοντας από την δικιά μου εμπειρία, νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν ότι κανείς δεν έκανε συντήρηση ούτε καν ενημερώθηκε γι'αυτό. Ειδικά στα παιδιά αυτό είναι πολύ σημαντικό αφού είναι ακόμα στην ανάπτυξη.Για να μην είμαι αρνητική, μπορεί τα πράγματα να έχουν αλλάξει πολύ μετά από τόσα χρόνια.

 

Θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις:

1) τι σιδεράκια θα φορέσει

2) πόσο χρόνο θα πάρει - περίπου

3) κάθε πότε θα βλέπετε το γιατρό

4) αν θα είναι πάντα ο ίδιος γιατρός

5) τι γίνεται αφού βγάλει τα σιδεράκια για συντήρηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις εμαθα απο γνωστη μου τι το ικα δεν θα δεχεται αλλα παιδακια για ορθοντικη θεραπεια παρα μονο αυτα που ηδη εχουν ξεκινησει γιατι θεωρειται πολυτελεια!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
:( εχω ενα αγορακι 7 ετων που χρειαζεται επειγοντως μασελακι γιατι η πανω γναθος ειναι στενη και πηγα σε ιδιωτικο γιατρο ο οποιος μας ειπε να υπολογιζουμε 800 ευρω για ενα χρονο περιπου και μετα βλεπουμε.Εμεις εχουμε ομως σοβαρο οικονομικο προβλημα και αποφασισα να απευθυνθω στο ικα αλλα εδω και καιρο δεν μπορω να κλεισω ραντεβου με τιποτα.....Περνω καθε πρωι και μου λενε οτι ειναι ολα κλεισμενα μεχρι δεκεμβρη..........πηρα απευθειας στον πειραια αλλα δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα......εχετε καμια ιδεα τι να κανω??εχει παει καποιος στο ικα για σιδερακια τελευταια???σας ευχαριστω εκ των προτερων γαι την βοηθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ, γνωρίζετε κάποια καλή και οικονομική ορθοδοντικό στο Μαρούσι? Τα παιδιά μου πρέπει να βάλουν σιδεράκια και μας έχουν πει πολύ υψηλές τιμές... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η καλύτερη που έχω βρει είναι στα Μελίσσια, Ορθοδοντική χωρίς εξαγωγές δοντιών, Λεωφόρος Δημοκρατίας 7, 15127 Μελίσσια (210 7222 770).

Γενικά, η όλη μου η εμπειρία ήταν πολύ καλή και ανώδυνη. Το περιβάλλον του ιατρείου είναι απίστευτο με ωραίες ταινίες και ιδανικό για μικρά παιδιά (το πιο όμορφο ιατρείο που έχω δει). Πρώτη επίσκεψη χωρίς κόστος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

καλο ειναι να την δει καλος ορθοδοντικος. οσο πιο μικρο ειναι το παιδι τοσο καλυτερα και γρηγοροτερα γινεται η θεραπεια. αν οντως χρειαζεται σιδερακια να τα βαλει. εγω εβαλα σιδερακια στα 16 και τα κρατησα 10 ολοκληρα χρονια!!! μαρτυρησα. βεβαια αναλογα το προβλημα. εμενα η πανω γναθος ειχε πεταχτει εξω γιατι μικρη εβαζα το δαχτυλο στο στομα (σουραβλετο) και το στομα μου δεν έκλεινε, εβγαιναν τα δοντια μου εξω. ειχα πληρωσει 250.000 δρχ. (ειμαι 38 τωρα) και ειμαι νεο μελος!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...