Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυξημενες τρανσαμινασες (ηπατικα ενζυμα)


Recommended Posts

Πηρα τη γενικη αιματος και εχω AST 44 & ALT 70. Ο γιατρος μου τις ειδε αλλα δεν τις σχολιασε ιδιαιτερα παρολο που η ALT ειναι διπλασια του κανονικου. Εχω ακουσει για χολοσταση και προεκλαμψια και τρεχει το μυαλο μου...ειχε καμμια αλλη παρομοια εμπειρια; Ειμαι 26 εβδομαδες εγκυος... :roll:

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τιμές δε θυμάμαι αλλά κι εγώ είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη μου σε αυτές περίπου τις εβδομάδες αυξημένες τρανσαμινάσες.Το είχα συζητήσει και με το γυναικολόγο μου και με παθολόγο και μου είχαν πει ότι δεν είναι ανυσηχητικό και ότι συμβαίνει λόγω συγκέντρωσης λίπους γύρω από το ήπαρ αν θυμάναι καλά και ότι μετά τη γέννα επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Έφη,είχα χολόσταση στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και το ανακαλύψα μόλις μπήκα στον 9ο μήνα, αλλά φαντάσου ότι οι τιμές αυτές που λες εσύ σε μένα ήταν 200 και 300! Αναγκάστηκα μετά από πολλές εξετάσεις αίματος που κάθε φορά ανεβαίνανε και άλλο να γεννήσω σε 10 μέρες γιατί είχε φτάσει στο 600! Οπότε μην αγχώνεσαι για αυτό το θέμα. Δεν νομίζω οι δικές σου τιμές να είναι ανησυχητικές! Και ούτως ή άλλως υποθέτω ότι θα σε βάλει να ξανακάνεις τις εξετάσεις και θα βλέπεται πως πάει το θέμα! Μην αγχώνεσαι πάντως. Στη χολόσταση έχει και φαγούρα και γενικά είναι πιο ραγδαία και στο τέλος της εγκυμοσύνης. Πάντως εγώ που λογικά θα ξαναέχω το ίδιο πρόβλημα και σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν έχω ακόμα ανεβασμένες τιμές. Ειδικά αν έχεις πάρει στο παρελθόν αντισυλληπτικά και δεν είχες πρόβλημα αποκλείεται να έχεις χολόσταση. Εμένα μου τα απαγόρευσε ο γιατρός. ...Δεν είχα πάρει και ποτέ μου. Μην κάθεσαι να βάζεις ιδέες στο μυαλό σου χωρίς να υπάρχει θέμα! Μια χαρά είσαι. Όπως και να το κάνουμε ο οργανισμός μας ζορίζεται στην εγκυμοσύνη...! :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω οτι οι τιμες μου δεν ειναι τελικα τοσο αυξημενες, οπως και να εχει παντως θα επαναλαβω τις εξετασεις την επομενη βδομαδα να δουμε...ολο καρδιοχτυπαμε με αυτες τις εξετασεις...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά! Και φαντάσου ότι εγώ το έχω το πρόβλημα και περιμένω πότε θα μου εμφανιστεί. Και άσε που έχουν έρθει και κάτι περίεργα αποτελέσματα σε προηγούμενες εξετάσεις από λάθη των εργαστηρίων. Τη μία για θρόμβωση, την άλλη για τοξόπλασμα, την άλλη για ουρολοίμωξη...αστα! Δεν ξέρω τι να πω. Ευτυχώς ήταν απλώς λάθη και όχι πραγματικά προβλήματα! Αλλά η καρδιά μου πήγε και ήρθε πολλές φορές!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω, φανταζομαι οτι ολα αυτα περνανε και τα ξεχναμε οταν εχουμε τα μωρουλια μας στην αγκαλια μας :) Το σημαντικο ειναι να βρισκονται και να αντιμετωπιζονται εγκαιρα. Εχω κανονισει να κανω εξετασεις αιματος/ουρων την Τεταρτη που μας ερχεται, για να δουμε.

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ είχα χολόσταση που εμφανίστηκε στην 33 εβδομάδα με απίστευτη φαγούρα. Καμμία άλλη τιμή δεν ήταν αυξημένη, αλλά οι εξετάσεις που αποδεινύουν αν έχεις ή όι χολόσταση (χολικά άλατα νομίζω λέγονται) δεν γίνονται στην Ελλάδα, λόγω της σπανιότητας εμφάνισης των περιστατικών. Όταν διαπίστωσαν τη χολόσταση με βάλανε σε παρακολούθηση εμβρυικής λειτουργίας 2 φορές την εβδομάδα και έβλεπα το γυναικολόγο μου μία φορά κάθε βδομάδα. Κανονικά στη χολόσταση σε βάζουν να γεννήσεις την 37 εβδομάδα, αλλά εμείς επειδή το μωράκι ήταν ελλιποβαρές το πήγαμε μέχρι την 39η εβδομάδα, οπότε και είδαν ότι είχα αρχίσει να κιτρινίζω (η χολόσταση μπορεί να κάνει ίκτερο στη μαμά) και μου το πήραν με πόνους όχι με καισαρική. Το παιδάκι ήταν μια χαρά και η φαγούρα πέρασε μέσα στις επόμενες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...