Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα κοιμηθώ νωρίς και θα ξυπνήσω νωρίς...


itsme

Recommended Posts

Το μωράκι μου από τις 7 μμ δεν τη παλεύει! Δε μπορώ να τον κρατήσω ξύπνιο με τίποτα!

Και μου ξυπνάει στις 5 το πρωί(final)!

Εχετε καμία πρόταση? Ή να την πέφτω κι εγώ απ'τις 7? :lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωράκι μου από τις 7 μμ δεν τη παλεύει! Δε μπορώ να τον κρατήσω ξύπνιο με τίποτα!

Και μου ξυπνάει στις 5 το πρωί(final)!

Εχετε καμία πρόταση? Ή να την πέφτω κι εγώ απ'τις 7? :lol:

Αν το μωράκι σου κοιμάται σερί 7 με 5:shock:, τότε πεστην και συ κατά τις 9. Και μην το πεις ούτε του παπά.;)

Δεν ξέρω πόσο είναι, αλλά αν είναι πολύ μικρό, θα αλλάξει ούτως ή άλλως αργότερα. Και εμένα μου το έκαναν οι κόρες μου αυτό, μόνο που το έκανε η μία. Η άλλη φρόντιζε να μην μπορώ να κοιμηθώ, ούτε μέχρι τις 5!!!:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 μηνών είναι...

Συνήθως ξυπνάει μία φορά μέσα στη νύχτα, εκτός αν κάτι τον ενοχλεί(που ΠΟΤΕ δε μπορώ να βρω :) ) και μπορεί να ξυπνήσει και 10 φορές... Έχει τύχει πολλές φορές να κοιμηθεί και στα χέρια μου όλο το βράδυ γιατί μόνο έτσι ηρεμούσε... Αλλά το σύνηθες είναι να ξυπνάει μία φορά.

Όταν τον είχαμε στο κρεβάτι μας, μέχρι 4 μηνών, κοιμόταν ο άτιμος 9 με 9!!! Ξυπνούσε λίγο για να φάει, ούτε καν άνοιγε τα μάτια, μόνο το στόμα και ξανακοιμόταν. Μετά μου είπαν πως αν τον αφήσω στο κρεβάτι μου θα μείνει εκεί μέχρι 20 χρονών και τον σούταρα στο δωμάτιό του..:lol: Βλακείες, μια χαρά κοιμόμασταν... Και πολλές φορές ξυπνάω τα βράδια και μου λείπει!

Τελοσπαντων...

To 5 είναι πολύ βάρβαρο όμως!

Σκέφτηκα να του δίνω ένα εσπρεσάκι εκεί κατά τις 7, και να του χτυπάω το γάλα του σε αφρόγαλα.. :lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

6 μηνών είναι...

Συνήθως ξυπνάει μία φορά μέσα στη νύχτα, εκτός αν κάτι τον ενοχλεί(που ΠΟΤΕ δε μπορώ να βρω :) ) και μπορεί να ξυπνήσει και 10 φορές... Έχει τύχει πολλές φορές να κοιμηθεί και στα χέρια μου όλο το βράδυ γιατί μόνο έτσι ηρεμούσε... Αλλά το σύνηθες είναι να ξυπνάει μία φορά.

Όταν τον είχαμε στο κρεβάτι μας, μέχρι 4 μηνών, κοιμόταν ο άτιμος 9 με 9!!! Ξυπνούσε λίγο για να φάει, ούτε καν άνοιγε τα μάτια, μόνο το στόμα και ξανακοιμόταν. Μετά μου είπαν πως αν τον αφήσω στο κρεβάτι μου θα μείνει εκεί μέχρι 20 χρονών και τον σούταρα στο δωμάτιό του..:lol: Βλακείες, μια χαρά κοιμόμασταν... Και πολλές φορές ξυπνάω τα βράδια και μου λείπει!

Τελοσπαντων...

To 5 είναι πολύ βάρβαρο όμως!

Σκέφτηκα να του δίνω ένα εσπρεσάκι εκεί κατά τις 7, και να του χτυπάω το γάλα του σε αφρόγαλα.. :lol:

αχχαχα μου εδωσες ιδεα τωρα με το εσπρεσακι για οταν τον παιρνει ο υπνος το απογευμα.. με αποτελεσμα να ξενυχταμε μετα!Ισως και λιγο τσιπουρακι για οταν δεν κοιμαται μετα.Ασε που λενε οτι το τσιπουρο ειναι φαρμακο..σωστα??

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη νυσταζουν νωρίς τα κοιμιζω κατα τις 7 το απογευμα μεχρι της 7 :30,έτσι για κανενα μισάωρο και μετα τα ξυπναω γλυκα γλυκα,τους αφηνω να παίζουνε να κουράζοντε και μετα κατα τις 9 για υπνο. Βεβαια εμενα παντα ξυπνανε 5!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι αν το προσπαθησεις μισαωρο -μισαωρο θα το καταφερεις σιγα σιγα.....την μια μερα να κοιμηθει 7, την αλλη 7.15, την αλλη 7.30...κοκ...εγω ετσι ειχα κανει....και τελικα καταφερα το πολυποθητο 9 με 7. Βεβαια δεν καταφερα ποτε να μην ξυπνανε τα βραδυα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα! χαχαχα

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

6 μηνών είναι...

Συνήθως ξυπνάει μία φορά μέσα στη νύχτα, εκτός αν κάτι τον ενοχλεί(που ΠΟΤΕ δε μπορώ να βρω :) ) και μπορεί να ξυπνήσει και 10 φορές... Έχει τύχει πολλές φορές να κοιμηθεί και στα χέρια μου όλο το βράδυ γιατί μόνο έτσι ηρεμούσε... Αλλά το σύνηθες είναι να ξυπνάει μία φορά.

Όταν τον είχαμε στο κρεβάτι μας, μέχρι 4 μηνών, κοιμόταν ο άτιμος 9 με 9!!! Ξυπνούσε λίγο για να φάει, ούτε καν άνοιγε τα μάτια, μόνο το στόμα και ξανακοιμόταν. Μετά μου είπαν πως αν τον αφήσω στο κρεβάτι μου θα μείνει εκεί μέχρι 20 χρονών και τον σούταρα στο δωμάτιό του..:lol: Βλακείες, μια χαρά κοιμόμασταν... Και πολλές φορές ξυπνάω τα βράδια και μου λείπει!

Τελοσπαντων...

To 5 είναι πολύ βάρβαρο όμως!

Σκέφτηκα να του δίνω ένα εσπρεσάκι εκεί κατά τις 7, και να του χτυπάω το γάλα του σε αφρόγαλα.. :lol:

Αστο καλο σου με κανες και γελασα!

Να σε πω ο δικος μου ειναι 5μιση..κοιμαται γυρω στις 10 ..αλλες φορες ξυπναει σαν το δικο σας και τον βαζουμε στο κρεβατι και κοιμαται πασας!

Αλλες φορες δεν ξυπναει καθολου..μεχρι τις 8!

Να σε πω, εμεις οταν ξυπναει στις 1-2 κλαιγοντας, εγω λεω τα δοντακια ειναι ή ονειρο βλεπουν, τον βαζουμε αναμεσα μας, πιπιλα και κοιμαται παιζοντας με τα μαλλιας μας...;)

αμα σε πω και εμενα μου λειπει που δεν με τραβαει τα μαλλια για να κοιμηθει!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμάς κοιμόταν 8-8 από 40 ημερών , μπάνιο-γάλα-νανι. Όταν έβγαλε τα πρώτα δοντάκια κ είχε ανησυχία την είχαμε συνέχεια αγκαλιά κ άρχισε να κοιμάται πιο αργά. Όμως τώρα έχει χαλάσει τελείως το πρόγραμμα ύπνου. Μόλις την βάλω για ύπνο αρχίζει το κλάμα κ με την κίνηση μόνο ότι θα την πάρω αγκαλιά σταματάει. Αν κοιμηθεί, μετά από 1 ώρα πάλι κλάμα κ αγκαλιά. Έλεγα ότι είναι από δόντια, αλλά αυτό γίνεται κάθε βράδυ κ μόλις την φέρω στο σαλόνι αρχίζει τα γέλια κ τα μπαμπαδίσματα!!Λάθος να την βγάζω, αλλά αν πάω κ δεν την πάρω, αρχίζει να κλαίει με αναφιλητά.Τόσο πολύ που φοβάμαι ότι θα της κοπεί η ανάσα. Δεν ξέρω πως θα ξαναμπούμε σε πρόγραμμα:?

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχχαχα μου εδωσες ιδεα τωρα με το εσπρεσακι για οταν τον παιρνει ο υπνος το απογευμα.. με αποτελεσμα να ξενυχταμε μετα!Ισως και λιγο τσιπουρακι για οταν δεν κοιμαται μετα.Ασε που λενε οτι το τσιπουρο ειναι φαρμακο..σωστα??

Μόνο! Δια πάσα νόσον! :D

Και ουζάκι να σου πω τώρα που βγάζει δόντια! :D

 

 

εγω επειδη νυσταζουν νωρίς τα κοιμιζω κατα τις 7 το απογευμα μεχρι της 7 :30,έτσι για κανενα μισάωρο και μετα τα ξυπναω γλυκα γλυκα,τους αφηνω να παίζουνε να κουράζοντε και μετα κατα τις 9 για υπνο. Βεβαια εμενα παντα ξυπνανε 5!!

Ναι, το δοκίμαζα να τον κοιμήσω 6-6:30 για να μου κοιμηθεί τελικά πάλι 7! Ξυπνάει και είναι κοτόπουλο! :D

 

 

νομιζω οτι αν το προσπαθησεις μισαωρο -μισαωρο θα το καταφερεις σιγα σιγα.....την μια μερα να κοιμηθει 7, την αλλη 7.15, την αλλη 7.30...κοκ...εγω ετσι ειχα κανει....και τελικα καταφερα το πολυποθητο 9 με 7. Βεβαια δεν καταφερα ποτε να μην ξυπνανε τα βραδυα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα! χαχαχα

Το θέμα είναι πως αρχίζει και νυστάζει από 6 παρά!!! Είναι άθλος να τον κρατήσω μέχρι 7! Μετά αρχίζει και ουρλιάζει, είναι αδύνατον!

 

Αστο καλο σου με κανες και γελασα!

Να σε πω ο δικος μου ειναι 5μιση..κοιμαται γυρω στις 10 ..αλλες φορες ξυπναει σαν το δικο σας και τον βαζουμε στο κρεβατι και κοιμαται πασας!

Αλλες φορες δεν ξυπναει καθολου..μεχρι τις 8!

Να σε πω, εμεις οταν ξυπναει στις 1-2 κλαιγοντας, εγω λεω τα δοντακια ειναι ή ονειρο βλεπουν, τον βαζουμε αναμεσα μας, πιπιλα και κοιμαται παιζοντας με τα μαλλιας μας...;)

αμα σε πω και εμενα μου λειπει που δεν με τραβαει τα μαλλια για να κοιμηθει!!:D

Τα πουλάκια μου! Ο δικός μου τη πιπίλα ούτε να τη δει... Εμένα μου τρώει τα χέρια... Τα δικά μου, ετσι! Η καλύτερή του! :D

Είναι άλλη φάση ο ύπνος μαζί αλλά... ξέρω γω, έχω κολλήσει με το να μάθει να κοιμάται μόνος του, εμπλοκή!!! Λες και θα ξανάρθουν αυτές οι στιγμές!

Το καλύτερο μου είναι όταν ξυπνάει το πρωί και τον βγάζω απ'τα σκεπάσματα και είναι σαν αχνιστό τσουρέκι! Πωωω ρουφήγματα!

 

Κορίτσια εμάς κοιμόταν 8-8 από 40 ημερών , μπάνιο-γάλα-νανι. Όταν έβγαλε τα πρώτα δοντάκια κ είχε ανησυχία την είχαμε συνέχεια αγκαλιά κ άρχισε να κοιμάται πιο αργά. Όμως τώρα έχει χαλάσει τελείως το πρόγραμμα ύπνου. Μόλις την βάλω για ύπνο αρχίζει το κλάμα κ με την κίνηση μόνο ότι θα την πάρω αγκαλιά σταματάει. Αν κοιμηθεί, μετά από 1 ώρα πάλι κλάμα κ αγκαλιά. Έλεγα ότι είναι από δόντια, αλλά αυτό γίνεται κάθε βράδυ κ μόλις την φέρω στο σαλόνι αρχίζει τα γέλια κ τα μπαμπαδίσματα!!Λάθος να την βγάζω, αλλά αν πάω κ δεν την πάρω, αρχίζει να κλαίει με αναφιλητά.Τόσο πολύ που φοβάμαι ότι θα της κοπεί η ανάσα. Δεν ξέρω πως θα ξαναμπούμε σε πρόγραμμα:?

Κι εγώ δε μπορώ με τίποτα να τον αφήνω να κλαίει! Τα προγράμματα στα μωρά είναι για να τα χαλάνε! Εκεί που λες τι τέλεια που το καταφέραμε αυτό, έρχεται μία γρίπη, ένα δοντάκι και φτου κι απ'την αρχή!

 

Και να γελάει πάντως όταν τη πας στο σαλόνι, δε σημαίνει πως δεν έχει ενόχληση ή πόνο!

Απλώς ξεχνιέται με τα παιχνίδια που της κάνετε αλλά όταν πάει να συγκεντρωθεί για να κοιμηθεί ο πόνος δεν την αφήνει.. Όπως και στους ενήλικες άλλωστε... Μπορεί ένας πονος να μην είναι τόσο φοβερός όταν απασχολείσαι με κάτι αλλά μόλις πας να ξαπλώσεις μεγεθύνεται...

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια φάση και ο δικός μου κοιμάταν νωρίς και μετά ήταν φρεσκαδούρα. Στην αρχή τον αφήναμε να κοιμάται για λίγο και μετά τον ξυπνάμε. Ομως αυτά μου φαινόταν κάπως γιατί ο μικρός νύσταζε και του χαλάγαμε τον ύπνο. Ετσι αρχίσαμε σιγά σιγά να τον βάζουμε πιο αργά για ύπνο, μέχρι που καταφέραμε το 7 να το κάνουμε 9. Βεβαια ακόμα και τώρα που είναι σχεδόν 13 μηνών, παραπάνω από τις 9 δεν αντέχει. Τουλαχιστον κουραζεται αρκετά μεσα στη μέρα και ξυπνάει γύρω στις 7.

Εγώ θα σου πρότεινα σιγά σιγά, και βλέποντας πώς αντιδράει το παιδί, να το κοιμοιζεις πιο αργά. Γιατί αν μπορεί να κοιμηθεί 7-5, μπορεί να γίνει και 9-7.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να γελάει πάντως όταν τη πας στο σαλόνι, δε σημαίνει πως δεν έχει ενόχληση ή πόνο!

Απλώς ξεχνιέται με τα παιχνίδια που της κάνετε αλλά όταν πάει να συγκεντρωθεί για να κοιμηθεί ο πόνος δεν την αφήνει..

Κ εγώ αυτό πιστεύω, ότι κάτι την ενοχλεί κ με την αγκαλιά ξεχνιέται. Άσε που η παιδίατρος μου είπε ότι γύρω στους 8 μήνες μπορεί να βλέπουν κ εφιάλτες, οπότε μόνο σ αυτή τη σκέψη ότι την τρόμαξε κάτι κ εγώ να την αφήνω μόνη ανατριχιάζω. Κατά τ' άλλα, αύξησα τους καφέδες μέσα στην μέρα κ την παλεύω ακόμη:P:p

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμανα ο δικος μου ειναι ξενυχτης...προσπαθω να τον κοιμησω νωρις και δεν κοιμαται με τιποτα.Θα τον βαλω για υπνο γυρω στις 11,θα κοιμηθει 12.30 με 1 και θα ξυπνησει στις 11 το πρωι...

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν επενέβην στο ωράριο τους.

Κοιμόντουσαν όποτε ήθελαν, μέχρι το χρόνο.

Μετά σιγά σιγά, άρχισα με τέταρτα. 5-6 μέρς, ένα τέταρτο πιο αργά.

ΜΕτά, άλλο ένα τέταρτο. Και δώστου μέχρι που φτάσαμε 8:30 που νομίζω ότι είναι μία λογική ώρα για μωρά.

Αλλά εσένα είναι μικρούλι ακόμα, μόνο 6 μηνών.

Υπομονή!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατα την διαρκεια της ημερας ποσες φορες τον βαζεις για υπνο;;;αν ειναι λιγοτερο απο 2 ισως γιαυτο να νυσταζει...και ποιες ωρες κοιμαται;; αστον ετσι οπως ειναι και αργοτερα επεμβενεις στο ωραριο του η απλα ξεκινας με τεταρτα δηλ 7 σημερα,7 και τεταρτο αυριο κλπ κλπ...να τον απασχολεις με κατι για να ξεχνιεται ...αν ας πουμε ξες πως θα τον πιασει στις 6 παρα τωτε βουρ στα παιχνιδακια τις αγκαλιτσες,ξαπλωστε στο κρεβατακι και παιξτε ....αλλιως υπομονη καλη μου ειναι και μικρο..

Link to comment
Share on other sites

Τα πουλάκια μου! Ο δικός μου τη πιπίλα ούτε να τη δει... Εμένα μου τρώει τα χέρια... Τα δικά μου, ετσι! Η καλύτερή του! :D

Είναι άλλη φάση ο ύπνος μαζί αλλά... ξέρω γω, έχω κολλήσει με το να μάθει να κοιμάται μόνος του, εμπλοκή!!! Λες και θα ξανάρθουν αυτές οι στιγμές!

Το καλύτερο μου είναι όταν ξυπνάει το πρωί και τον βγάζω απ'τα σκεπάσματα και είναι σαν αχνιστό τσουρέκι! Πωωω ρουφήγματα!

 

 

Κι εγώ δε μπορώ με τίποτα να τον αφήνω να κλαίει! Τα προγράμματα στα μωρά είναι για να τα χαλάνε! Εκεί που λες τι τέλεια που το καταφέραμε αυτό, έρχεται μία γρίπη, ένα δοντάκι και φτου κι απ'την αρχή!

 

Και να γελάει πάντως όταν τη πας στο σαλόνι, δε σημαίνει πως δεν έχει ενόχληση ή πόνο!

Απλώς ξεχνιέται με τα παιχνίδια που της κάνετε αλλά όταν πάει να συγκεντρωθεί για να κοιμηθεί ο πόνος δεν την αφήνει.. Όπως και στους ενήλικες άλλωστε... Μπορεί ένας πονος να μην είναι τόσο φοβερός όταν απασχολείσαι με κάτι αλλά μόλις πας να ξαπλώσεις μεγεθύνεται...

Ετσι ετσι! Και μενα τρελαινομαι να τον ζουλαω το πρωι..ειναι και μαχμουρλης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου από μωρό κοιμάται 7:30-8:00 το πολύ και ξυπνάει 7-8 παλιά ξυπνούσε 6!Τώρα έστρωσε!Προσπάθησε να το ξανακοιμίσεις στις 5 που ξυπνάει αν όχι αμέσως,μετά από μισή ωρίτσα...μήπως και στρώσει!Πάντως αν ο δικός μου κοιμόταν σερί 7-5 με ένα ξύπνημα δεν θα μιλούσα καθόλου!!!Και θεωρώ λάθος ότι αν αφήνεις το μωρό να κοιμάται μαζί σου,θα μείνει εκεί ως τα 20!!Μετά τα 2 τα παιδάκια θέλουν την ανεξαρτησία τους!!Αρκεί φυσικά να αρέσει και στους δυο γονείς αυτό!!! Ρουφήξτε αυτές τις στιγμές...θα φύγουν σύντομα και δεν θα ξανάρθουν!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καμία πρόταση? Ή να την πέφτω κι εγώ απ'τις 7? :lol:

Βρε δεν είναι κι άσχημη ιδέα! Αν σου πω κι εγώ πόσες φορές έχω κοιμηθεί στις 9 που κοιμούνται οι κόρες μου ...

Link to comment
Share on other sites

το απογευμα δεν κοιμαται καθολου?δλδ μετα που θα φαει τη σουπιτσα?(΄ηεαν θηλαζεις αφοτου θηλασει) το μεσημερακι δε θα κοιμηθει καθολου?γιατι δεν προσπαθεις να τον κοιμησεις εστω μιση ωρα, πχ 5.30με 6 ωστε να αντεξει παραπανω μετα?εμενα ακομα κ τωρα που ειναι 13 μηνων κοιμαται κ μετα το φρουτο κανενα μισαωρο κ μετα το μεσημεριανο σχεδον 2 ωρες.το βραδυ βεβαια παει 9.30 για να κοιμηθει αλλα ξυπνα στις 8.30 παλι.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

οκ, εγω στη θεση σου, οταν αρχιζε να νυσταζει (εξι παρα ) θα τον εβαζα για μια ωριτσα. Εφτα θα ξυπναγε και θα εμενα ως τις 10 ξυπνιος λογικα....αλλιως, ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...