Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακμη απο τα 6;;;


Recommended Posts

Αα και επισης την καναμε επιτοπου στο παιδων και αμεσως πισω να την δει η γιατρος και μας απαντησε αμεσα

Γι αυτο ρωταω..μηπως ειναι κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Athena

    Athena 24 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 19 δημοσιεύσεις

  • mamy-g

    mamy-g 8 δημοσιεύσεις

  • KostasM

    KostasM 6 δημοσιεύσεις

Βγηκαν ολες οι ορμονολογικες-γενικες πολυ καλες και η IGF-1 138ψαχνω να βρω τι σημαινει αλλα τιποτα ακομη.... :roll:

 

 

από ότι γνωρίζω τα φυσιολογικά όρια της αυξητικής είναι από 200 έως 4000 άρα δε νοίζω ότι υπάρχει πρόβλημα

τόσο τουλάχιστον μου τα είχαν παρουσιάσει εμένα στο χαρτί ότων είχα πάρει τα αποτελέσματα για τον μικρό μου

αντε μακάρι να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα γιατί η αυξητικ ορμόνη με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να γίνεται ημερησίως πριν το βραδυνό ύπνο με ένεση υποδόρια

μπορείς να μου πεις αν γνωρίζεις κάτι άλλο γιατί από ότι φαίνεται και εμείς κατά εκέι θα πάμε

 

γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση σε πιο μικρές ηλικίες 2 -3ετών να ανατραπεί η κατάσταση;

σου είχε δώσει όλα αυτό το καιρό η αναπτυξιολόγος ή παιδοενδοκρινολόγος κάποια υποβοήθηση άλλου είδους;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυσιολογικα ειναι αυτα τοτε εμεις δεν ειμαστε μεσα με 138...

 

Οχι δεν μου ειχαν δωσει τιποτα,απλα μας ειχε συστησει να εχει μια ισορροπημενη διατροφη.Δεν νομιζω να μην κανει θεραπεια,αυτο νομιζω ειναι το σιγουρο.Παντως αποτελεσματα σωστα εχεις στην ηλικια των 6 και οχι νωριτερα.πριν απο αυτη απλα παρακολουθεις το παιδι ανα 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τα φυσιολογικα ειναι αυτα τοτε εμεις δεν ειμαστε μεσα με 138...

δεν γνωρίζω σε τι μονάδες ήταν η δική σου μέτρηση, στο εργαστήριο που έγινε η δική μας ήταν IU/L

 

πρόσεξε εάν η δική σου μέτρηση ήταν σε ng/ml τότε το κατώτατο όριο είναι το 10

εύχομαι να είσαι σε αυτές τις μονάδες μέτρησεις, κοίταξε τα αποτελέσματα ξανά

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε εάν η δική σου μέτρηση ήταν σε ng/ml τότε το κατώτατο όριο είναι το 10

εύχομαι να είσαι σε αυτές τις μονάδες μέτρησεις, κοίταξε τα αποτελέσματα ξανά

ναι σε αυτες ειναι 138 ng/ml.

Περιμενω να δω τι θα μας πει παντως. :roll:

Link to comment
Share on other sites

αντε μακάρι να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα γιατί η αυξητικ ορμόνη με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να γίνεται ημερησίως πριν το βραδυνό ύπνο με ένεση υποδόρια

 

Ημερησιως;;;; Εγω γιατι καταλαβα καθε μηνα; Θα τρελαθω!!!! Εισαι σιγουρη;

Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτες ειναι 138 ng/ml.

Περιμενω να δω τι θα μας πει παντως. :roll:

 

 

αχ πολύ χάρηκα, δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα μπράβο σας..

εσένα Αθηνά σε έχουν ενημερώσει για μηνιαίως ή ημερησίως όταν κάποιο παιδάκι λαμβάνει αυξητική ορμόνη;

εμάς πάντως για ημερησίως

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε μακάρι να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα γιατί η αυξητικ ορμόνη με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να γίνεται ημερησίως πριν το βραδυνό ύπνο με ένεση υποδόρια

 

Ημερησιως;;;; Εγω γιατι καταλαβα καθε μηνα; Θα τρελαθω!!!! Εισαι σιγουρη;

 

 

χρόνια σας πολλά

έτσι κατάλαβα για ημερησιως και για αυτό τα έχω βαψει λίγο μαύρα... από το άγχος μου

τουλάχιστον έτσι μου είπε η ενδοκρινολόγος που τον παρακολουθεί

μακάρι να μην έχω καταλάβει, εσένα τι ακριβώς σου είπαν;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kάποιο ανιψάκι μου κάνει αυξητικη ορμόνη. Απο ότι έχω συζητήσει με την μητέρα του έγινε ακτινογραφία αριστερού χεριού και εκτιμήθηκε απο τον γιατρό. Δεν είμαι σίγουρη αν την κάνει το βράδυ ξέρω όμως οτι η δίαιτα του παιδιού πρέπει να είναι περιορισμένη σε γλυκά. Τρώει πολύ σπανια γλυκά. Η προμήθεια της ορμόνης γίνεται απο δημόσιο νοσοκομείο ( Παιδων ) μόνο. και υπάρχουν περίοδοι κατά τις οποίες υπάρχει έλειψη της συγκεκριμένης ορμόνης στο νοσκομείο. Το παιδί έχει κερδίσει ύψος ( είναι τώρα 11,5 ετών) μην φανταστείτε οτι γίνεται μπασκετμπολιστας αλλά υπάρχει αξιόλογη βελτίωση.

Το παιδί διαγνώστηκε σε ηλικία 8-9 ετών με σύνδρομο νανισμού.

Ελπίζω να βοήθησα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Kάποιο ανιψάκι μου κάνει αυξητικη ορμόνη. Απο ότι έχω συζητήσει με την μητέρα του έγινε ακτινογραφία αριστερού χεριού και εκτιμήθηκε απο τον γιατρό. Δεν είμαι σίγουρη αν την κάνει το βράδυ ξέρω όμως οτι η δίαιτα του παιδιού πρέπει να είναι περιορισμένη σε γλυκά.

 

γνωρίζεις εάν γίνεται καθημερινά;

 

σε ευχαριστώ πάντως

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 6 ετών και 3 μηνών. Έχει βγάλει και αυτή ακμή στο πρόσωπο. Επίσης έχει παρουσιάσει λιπαρότητα στα μαλλιά της, μικρή αύξηση στο στήθος της και έναρξη τριχοφυϊας στην ήβη (ξανθές ακόμα τριχούλες αλλά πιο μακριές).

 

Κάναμε αιματολογικές εξετάσεις, υπέρηχο και μέτρηση οστικής ηλικίας και ο παιδοενδοκρινολόγος μας είπε ότι η οστική της ηλικία είναι καλή, αλλά οι ορμόνες της αυξημένες και επίσης έχει ήδη αρχίσει η ανάπτυξη ενδομητρίου.

 

Λόγω της καλής οστικής της ηλικίας δεν μας συνέστησε ενέσεις.

 

Μας συνέστησε να προσέχουμε την διατροφή της για να μην παχύνει και να επαναλάβουμε τις εξετάσεις ανά εξάμηνο.

 

Έχετε εσείς αντίστοιχες εμπειρίες και τι συστήνετε; Να την πάω και για δεύτερη γνώμη κάπου;

 

Athena ... και μία σύμπτωση !!!

 

Η κόρη μου λέγεται ΜΕΛΙΝΑ (6 ΕΤΩΝ & 3 ΜΗΝΩΝ) και ο γιος μου ΜΑΡΙΟΣ (3 ετών και 1 μηνός)!

 

Ταυτόχρονα οι κόρες μας αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. :):o

 

NL3gp2.pngGyBtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ακομη περιμενω τις απαντησεις των αιματολογικων απο το Παίδων... (τους χαλασε λεει το μηχανημα, ΕΛΕΟΣ ) και αν θυμαστε σταθηκε αδυνατον να καταφερουμε να βγαλουμε την ακτινογραφια για οστική αφου η μικρη μου δεν καθοταν ακινητη με τιποτα. Δεν την ξαναπηγα να περασουν λιγες μερες μηπως ξεχαστει...

ΚωσταΜ να σε ρωτησω; Δηλαδη η ακτινογραφια για την οστική ηλικια ειναι αυτη οπου θα καθορισει την αναγκαιοτητα ή οχι ενεσεων; Μπορεις να μου εξηγησεις (ή οποιος αλλος ξερει) τι ακριβως θελουμε απο τις εξετασεις;

Να θυμισω επισης οτι η δικια μου (2 ετων) παρουσιασε πρωιμη θηλαρχη ( το αριστερο στηθακι μονο) και απο υπερηχο μητρας ωοθηκων ειδαμε ευμεγεθη ωοθηλακια. Η μητρα ηταν ενταξει. Καναμε και πληρη ορμονολογικο ελεγχο τον οποιο και περιμενουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jean να χαίρεσαι το αγγελούδι σου

 

Κωστα Μ. μήπως γνωρίζεις εάν οι ενέσεις όταν γίνονται, γίνονται καθημερινά ή πιο αραιά ή πάλι μήπως είναι ανάλογα την περίπτωση

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μας είπε ότι οι ενέσεις γίνονται κάθε μήνα.

Όσον αφορά την οστική ηλικία και το ότι μας είπε ότι δεν θα χρειαστούν ακόμα ενέσεις, ο γιατρός μας είπε το εξής:

"Δεν δίνουμε αγωγή μόνο με βάση τα νούμερα των αιματολογικών εξετάσεων, αλλά με βάση πραγματικά περιστατικά. Το πιο αξιόπιστο όσον αφορά την ανάπτυξη του παιδιού, είναι η οστική του ηλικία και η εικόνα του (μαστοί, τριχοφυϊα, κ.λ.π.)".

Μας είπε ότι εάν η οστική ηλικία του παιδιού έδειχνε πρόωρη ανάπτυξη θα αρχίζαμε ενέσεις. Τώρα δεν μας δίνει γιατί μπορεί η κατάσταση αυτή να είναι αργά εξελισόμενη - μπορεί όμως να έχει και μια ραγδαία εξέλιξη. Για τον λόγο αυτό πρέπει να κάνουμε εξετάσεις ανά εξάμηνο, αλλά και να προσέχουμε την διατροφή της (τυχόν αύξηση του βάρους επιβαρύνει σημαντικά). Επίσης μας είπε να ελέγχουμε την εικόνα του παιδιού και εάν παρουσιάσει κάποια αλλαγή, τότε άμεσα να τον ενημερώσουμε.

Από την δικιά σας εμπειρία, τι συμβουλές σας έδωσε ο γιατρός σας;

_____________________

NL3gp2.pngGyBtp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Κάναμε αιματολογικές εξετάσεις, υπέρηχο και μέτρηση οστικής ηλικίας και ο παιδοενδοκρινολόγος μας είπε ότι η οστική της ηλικία είναι καλή, αλλά οι ορμόνες της αυξημένες και επίσης έχει ήδη αρχίσει η ανάπτυξη ενδομητρίου.

 

Λόγω της καλής οστικής της ηλικίας δεν μας συνέστησε ενέσεις.

 

Μας συνέστησε να προσέχουμε την διατροφή της για να μην παχύνει και να επαναλάβουμε τις εξετάσεις ανά εξάμηνο.

 

Έχετε εσείς αντίστοιχες εμπειρίες και τι συστήνετε; Να την πάω και για δεύτερη γνώμη κάπου;

 

Athena ... και μία σύμπτωση !!!

 

Η κόρη μου λέγεται ΜΕΛΙΝΑ (6 ΕΤΩΝ & 3 ΜΗΝΩΝ) και ο γιος μου ΜΑΡΙΟΣ (3 ετών και 1 μηνός)!

 

Ταυτόχρονα οι κόρες μας αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. :):o

 

NL3gp2.pngGyBtp2.png

Απιστευτες συμπτωσεις :D

 

Αληθεια τι οστικη ηλικια ειχε η μικρη; και ποσο αυξηντικη;

Link to comment
Share on other sites

Athena, η κόρη μου έχει ηλικία 6 έτη και 9 μήνες (περίπου 6 μήνες πιο προχωρημένη από την πραγματική της). Όσον αφορά τις ορμόνες της δεν τις έχω τώρα διαθέσιμες αλλά θα σου απαντήσω μόλις μπορεσω.

 

Πάντως όσον αφορά τις φυσιολογικές τιμές της IGF-1 αυτές αναφέρονται στην ακόλουθη διεύθυνση:

 

http://www.rajeun.net/hormonetable.html

 

Για κορίτσια 6-8 ετών τα φυσιολογικά όρια είναι 88-474 ng/ml

 

__________________________

 

NL3gp2.pngGyBtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Athena, η κόρη μου έχει ηλικία 6 έτη και 9 μήνες (περίπου 6 μήνες πιο προχωρημένη από την πραγματική της).

 

__________________________

και ειναι οκ λες;τηε δικης μου βγηκε 5.5...αυτο ειναι καλο;
Link to comment
Share on other sites

και ειναι οκ λες;τηε δικης μου βγηκε 5.5...αυτο ειναι καλο;

 

Δεν είναι οκ να είναι παραπάνω η οστική ηλικία από την πραγματική, γιατί ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτό σημαίνει ότι θα ωριμάσουν τα οστά νωρίτερα με συνέπεια χαμηλό ύψος. Μας είπε ότι υπάρχουν παιδιά στην ηλικία των 6 που έχουν οστική ηλικία 8 ετών και πρέπει απαραιτήτως να κάνουν ενέσεις για να μην μείνουν κοντά.

Δεν ξέρω τι σημαίνει να είναι η οστική ηλικία μικρότερη από την πραγματική. Όμως την οστική ηλικία την εκτίμησε ο ενδοκρινολόγος ή ο ακτινολόγος; Κι αυτό γιατί συνήθως οι ακτινολόγοι κάνουν λάθος. Στην κόρη μου που είχαμε κάποιο πρόβλημα στην ηλικία των 1,5 ετών (πρησμένα στηθάκια) κάναμε ξανά ακτινογραφία για οστική ηλικία και ο ακτινολόγος μας είχε εκτιμήσει λάθος - ο ενδοκρινολόγος μας είπε άλλη οστική ηλικία από αυτή που είχε γράψει ο ακτινολόγος. Το ίδιο και τώρα: ο ακτινολόγος εκτίμησε 5 έτη και 9 μήνες και ο ενδοκρινολόγος εκτίμησε άλλη οστική ηλικία (μεγαλύτερη).

 

_________________________

 

NL3gp2.pngGyBtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kάποιο ανιψάκι μου κάνει αυξητικη ορμόνη. Απο ότι έχω συζητήσει με την μητέρα του έγινε ακτινογραφία αριστερού χεριού και εκτιμήθηκε απο τον γιατρό. Δεν είμαι σίγουρη αν την κάνει το βράδυ ξέρω όμως οτι η δίαιτα του παιδιού πρέπει να είναι περιορισμένη σε γλυκά.

 

γνωρίζεις εάν γίνεται καθημερινά;

 

σε ευχαριστώ πάντως

Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω mamy-g αλλά είχα την εγχείρηση της μπουμπούς μου.

Λοιπόν οι ενέσεις γίνονται καθημερινά και τις παραλμβάνει απο το Χωρέμειο ( Παιδων "Αγια Σοφία). Όπως έγραψα η εκτίμηση γίνεται απο γιατρό για την πρόσληψή τους και το διάστημα που θα χορηγηθούν

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αγχωθει φοβερα. Σημερα παρατηρησα οτι η κορη μου αρχισε να βγαζει τριχουλες στα ποδαρακια της. Ειναι ξανθες αλλα το καταλαβα αρχικα με την αφη. Την εβαλα στο φως του ηλιου και φαινονται πεντακαθαρα. Το δε στηθακι της ολοενα μεγαλωνει... Μου φαινεται δηλαδη...

Εν τω μεταξυ το Παιδων ακομη να φτιαξει τα μηχανηματα του να μας βγαλει τις αιματολογικες...

Θα σκασω στο τελος :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...