Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nai αν ειναι καλος. σε ευχαριστω πολυ!κανει και υπερηχο αυτος?

ξέρω κι εγώ έναν στο Βύρωνα (Φιλολάου) που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου και κάνει τα πάντα, υπέρηχο, πίεση, ψηλάφιση, ως και επί τόπου έλεγχο σακχάρου κάνει. αν θες πες μου..

Link to comment
Share on other sites

ξέρω κι εγώ έναν στο Βύρωνα (Φιλολάου) που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη μου και κάνει τα πάντα, υπέρηχο, πίεση, ψηλάφιση, ως και επί τόπου έλεγχο σακχάρου κάνει. αν θες πες μου..

 

Και εμένα στην Φιλολάου είναι ,, μήπως εννοείς τον Πα.....ια?? Και εγώ εκεί πάω είναι πολύ καλός ....

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα στην Φιλολάου είναι ,, μήπως εννοείς τον Πα.....ια?? Και εγώ εκεί πάω είναι πολύ καλός ....

κι εγώ εκεί πάω. είναι καταπληκτικός!! έστειλα και την αδερφή μου πριν μείνει έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

geia sas.... egw ekana aiksetaseis gia thiroeidh k mou vgikanayta t apotelesmata TSH-ΘΥΡΕΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ 1.65 μIU/mL kai t fisiologiko einai 0.40 - 4.20

anti-TG arnhtika (-) 3.7 IU/mL kai t fisiologiko einai <4.1

Anti-TPO thetika (+) 13.6 IU/ml <5.6

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

geia sas! eimai kainuria sto forum kai exw merikes erwtiseis.

Exw kanei analyseis kai fainetai oti ta antiswmata toy thyroidi einai psila.

Free T3 7.65 (2.75-6.42 pmol/L)

TSH 1.160 mlU/L

Anti-TPO 199 IU/ml (<35.0)

Free T4 15.20 (10-24 pmol/L)

Ti prepei na kanw? Gnwrizetai mipws poso epireazei ti sillipsi o thyroidis ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas! eimai kainuria sto forum kai exw merikes erwtiseis.

Exw kanei analyseis kai fainetai oti ta antiswmata toy thyroidi einai psila.

Free T3 7.65 (2.75-6.42 pmol/L)

TSH 1.160 mlU/L

Anti-TPO 199 IU/ml (<35.0)

Free T4 15.20 (10-24 pmol/L)

Ti prepei na kanw? Gnwrizetai mipws poso epireazei ti sillipsi o thyroidis ?

 

Πρεπει να πας σε ενα καλο ενδοκρινολογο, ο οποιος ειανι πολυ πιθανον να σου κανει υπερηχογραφημα θυροειδους και θα σου δωσει θεραπεια. Αφου παρεις την καταλληλη θεραπεια σε ενα με εναμιση μηνα θα εισαι μια χαρα και θα μπορεις να συλλαβεις. Ο θυροειδης εχει αμεση σχεση με την υπογονιμοτητα οταν δεν αντιμετωπιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Joan σιγουρα να πας σε ενδοκρινολόγο αλλά επειδή έχω και γω ακριβώς τα ίδια αποτελεσματα με σενα και έχω επισκεφτει 3 κατα πασα πιθανοτητα θα σου πει να μην κανεις τιποτα παρα μονο παρακολουθηση καθε 6μηνο. Και αυτό γιατι παρολο που έχεις αυξημενα τα αντι τρο η TSH ειναι σε φυσιολογικά όρια, επομενως ειμαστε οκ.

 

Γραγε αν θες με ελληνικά γιατι ειναι κουραστικά τα greeklish. Ενημερωσε μας κιόλας για το τι σου ειπε ο γιατρος

 

Α και κατι άλλο. Σε περιπτωση εγκυμοσυνης μπορει να χρειαστει το 1ο τριμηνο να παρεις μικρή δοση κορτιζονης για να μην αποβληθει το έμβρυο γιατι τα αυξημενα ΑΘΑ ενοχοποιούνται για αποβολές

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.προσπαθω για παιδακι,και επειδη εχω κανει 2 φορες ορμονολογικες εξετασεις,και εχουν μεγαλη διαφορα,ειδικα η fsh,επειδη εχω τsh 7,12 μου ειπε ο γιατρος μου οτι πρεπει να δω ενδοκρινολογο οπωσδηποτε.εχω πολλες πιθανοτητες λογω θυροειδη να εχω αυτες τις ανωμαλιες στις ορμονες. θα παω την δευτερα το απογευμα. ειναι πολυ καλος και πολυ ειδικος στην γονιμοτητα. ευχομαι να φταιει ο θυροειδης! σε 15 μερες ρυθμιζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα φωτα σας παρακαλω αν καποια κοπελε ξερει. μεσα σε ολο το πακετο των εξετασεων στην προσπαθεια μας για παιδακι εκανα και θυρεοειδη ολες οι τιμες ειναι χαμηλες αλλα μεσα στα ορια εκτος απο την FT3 1.93 με οριο 2.02- 4.43. νομιζετε οτι ειναι προβλημα και πρεπει να το ψαξω παρα περα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα φωτα σας παρακαλω αν καποια κοπελε ξερει. μεσα σε ολο το πακετο των εξετασεων στην προσπαθεια μας για παιδακι εκανα και θυρεοειδη ολες οι τιμες ειναι χαμηλες αλλα μεσα στα ορια εκτος απο την FT3 1.93 με οριο 2.02- 4.43. νομιζετε οτι ειναι προβλημα και πρεπει να το ψαξω παρα περα?

 

καλο θα ειναι να το ψαξεις..ο θυρεοειδης ειναι θεμα που θελει προσοχη!οποτε πηγαινε σε εναμ ενδοκρινολογο να σου δωσει την σωστη κατευθυνση!με το καλο να γεμισει κ η κοιλιτσα σου!!

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας παρακαλω αν καποια κοπελε ξερει. μεσα σε ολο το πακετο των εξετασεων στην προσπαθεια μας για παιδακι εκανα και θυρεοειδη ολες οι τιμες ειναι χαμηλες αλλα μεσα στα ορια εκτος απο την FT3 1.93 με οριο 2.02- 4.43. νομιζετε οτι ειναι προβλημα και πρεπει να το ψαξω παρα περα?

 

 

 

κι εγω λεω να το ψαξεις...

ο θυροειδης αδενας παιζει πολυ σημαντικο ρολο σε παρα πολλα πραγματα...

μην το αφηνεις

αν το προλαβεις θα εισαι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια.εδω και κατι μηνες προσπαθω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.στις αρχικες εξετασεις η tsh ηταν λιγο ανεβασμενη καπου στο 5.λεει ο γιατρος δεν χρειαζεται χαπια και την ξανακοιταμε.την δευτερη φορα ηταν tsh και t3 ανεβασμενες.λεει ο γιατρος οτι για να ανεβηκε η t3 λογικα θα πεσει η tsh.την τριτη φορα ηταν ολες φυσιολογικες και την τεταρτη φορα ηταν η τ3 λιγο ανεβασμενη.ο γιατρος λεει δεν χρειαζεται χαπια.και τελικα δεν μπορω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.απο σεπτεμβρη λεω να επισκεφτω τον ενδοκρινολογο στο παγκρατι για πιο ξεκαθαρες απαντησεις.αλλα μεχρι τοτε η εμπειρια σας τι λεει για ολα αυτα?να σημειωσω πως εχω ενα μονιμο φουσκωμα στην κοιλια,το βαρος μου ειναι φυσικολογικο αλλα δεν χανω κ ευκολα, εχω τριχοπτωση και ευαισθησια στον εκαστοτε καιρο,δλδ το χειμωνα κρυωνω πολυ και το καλοκαιρι ζεσταινομαι πολυ..ο υπερηχος ειναι φυσιολογικος

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εδω και κατι μηνες προσπαθω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.στις αρχικες εξετασεις η tsh ηταν λιγο ανεβασμενη καπου στο 5.λεει ο γιατρος δεν χρειαζεται χαπια και την ξανακοιταμε.την δευτερη φορα ηταν tsh και t3 ανεβασμενες.λεει ο γιατρος οτι για να ανεβηκε η t3 λογικα θα πεσει η tsh.την τριτη φορα ηταν ολες φυσιολογικες και την τεταρτη φορα ηταν η τ3 λιγο ανεβασμενη.ο γιατρος λεει δεν χρειαζεται χαπια.και τελικα δεν μπορω να καταλαβω αν εχω θυροειδη.απο σεπτεμβρη λεω να επισκεφτω τον ενδοκρινολογο στο παγκρατι για πιο ξεκαθαρες απαντησεις.αλλα μεχρι τοτε η εμπειρια σας τι λεει για ολα αυτα?να σημειωσω πως εχω ενα μονιμο φουσκωμα στην κοιλια,το βαρος μου ειναι φυσικολογικο αλλα δεν χανω κ ευκολα, εχω τριχοπτωση και ευαισθησια στον εκαστοτε καιρο,δλδ το χειμωνα κρυωνω πολυ και το καλοκαιρι ζεσταινομαι πολυ..ο υπερηχος ειναι φυσιολογικος

Γεια σου maria_tweety!Κατά τη γνώμη μου σίγουρα χρειάζεται κάποια ρύθμιση ο θυροειδής σου,δεν μπορεί να ανεβοκατεβαίνουν έτσι οι τιμές.Εγώ έχω θυροειδή από 9 χρονών ή τουλάχιστον τότε το ανακαλύψαμε...Να πας οπωσδήποτε σε ένα ενδοκρινολόγο,ειδικά αν κάνεις προσπάθειες για μωράκι!

Ujhhp3.png

NNSNp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βρίσκομαι λίγες μέρες πριν την ωοληψια και μολις εκανα εξετάσεις για θυροειδη. Αν και τις είχα κανει πριν 1,5 χρονο και ηταν καλες, τώρα ειναι στα υψη. tsh 9,03, anti-TPO 1000 IU/MI, ANTI-TG 2229 IU/ML. Γνωριζετε καποιον καλο ενδοκρινολογο; Μενω επαεχια αλλα θα ερθω Αθηνα. Και τι να κανω με την εμβρυομεταφορά; Οσο σκεφτομαι οτι εφαγα τζαμπα τοσες ορμονες για να κανω δυο ωοθηλακια..Και μετα μας λενε να εμπιστευομαστε τους γιατρους γιατι ξερουν τη δουλεια τους. Η γυναικολογος μου το μονο που μου ελεγε ειναι γιατι να τρυπιεσαι συνεχεια.

Συγνωμη που σας κουρασα, καπου επρεπε να τα πω.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια βρίσκομαι λίγες μέρες πριν την ωοληψια και μολις εκανα εξετάσεις για θυροειδη. Αν και τις είχα κανει πριν 1,5 χρονο και ηταν καλες, τώρα ειναι στα υψη. tsh 9,03, anti-TPO 1000 IU/MI, ANTI-TG 2229 IU/ML. Γνωριζετε καποιον καλο ενδοκρινολογο; Μενω επαεχια αλλα θα ερθω Αθηνα. Και τι να κανω με την εμβρυομεταφορά; Οσο σκεφτομαι οτι εφαγα τζαμπα τοσες ορμονες για να κανω δυο ωοθηλακια..Και μετα μας λενε να εμπιστευομαστε τους γιατρους γιατι ξερουν τη δουλεια τους. Η γυναικολογος μου το μονο που μου ελεγε ειναι γιατι να τρυπιεσαι συνεχεια.

Συγνωμη που σας κουρασα, καπου επρεπε να τα πω.

εγώ για το θυρεοειδή μου πηγαίνω σε πολύ καλό ενδοκρινολόγο στο Παγκράτι. αν σε ενδιαφέρει η περιοχή πες μου να σου στείλω τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πριν απο 1 περιπου μηνα διαγνωσθηκα με υποκλινικο υποθυρεοειδισμο hashimoto. ειχα οριακα αυξημενο tsh και αυξημενα τα αντισωματα. η γιατρος μου εδωσε τ4 των 25 και μου ειπε να ξαναπαω σε κανενα μηνα. παρατηρησα ομως καποια συμπτωματα οπως ατονια-κοπωση και πεσμενη πιεση. δεν εχω παει ακομα στη γιατρο και γι αυτο ρωταω αν καποια απο εσας ειχε παρομοια συμπτωματα. πριν τη θεραπεια δεν παρατηρησα κατι, αλλα μετα την εναρξη της. στην αρχη σκεφτηκα μηπως φταιει η ζεστη. ομως τις τελευταιες μερες που εχει δροσισει ο καιρος το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει. λετε να ευθυνεται ο θυρεοειδης ή θ αρχισω να επισκεπτομαι και τιποτα καρδιολογους τωρα;;;;;; αυτο μου ελειπε!!!:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...