Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΛΑ?


Recommended Posts

πρεπει να πιουμε καφε εμεις οπωσδηποτε! θα γινουμε κολητες! σαν αν διαβαζα για μενα ηταν.χαχαχα εγω παλι εχω κολημα μετο καθαρο πατωμα τη σκονη και τα τζαμια. α! και τον παγκο της κουζινας αλλα και το μπανιο. αυτο που δεν αντεχω ειναι το συμαζεμα. δωσμου να σου καθαρισω να σου τριβω ολη μερα επιφανειες. μημου δωσεις πεντακαθαρο σπιτι με πεταμενα ρουχα πχ. εκει τρελενομαι. αφου πλενωαπλωνω μαζευω σιδερωνω και τα αφηνω 2 μερες εκει. δεμπορω να παρω αποφαση να ταβαλω στην ντουλαπα. τι να πεις.. καθενας εχει και κατι..( ευτυχως απο ρουχα ειδικα τη γλιτωσα. τουςεχω ολους εκπαιδευμενους) οταν παντευτηκα ο αντρας μου τα αφηνε κλασικα στην κρεμαστρα. μιαδυο λοιπον εμεινε χωρις ρουχα. λεω τι??? θα καθομαι ναδιαλεγω καθαρα και βρομικα? κατευθειαν στα απλυτα παρακαλω. απο τοτε ποτε δε μαζευω ρουχα. περνω μονο οτι εχει στο καλαθι. το ιδιο και στα μικρα εμαθα

 

χαχαχαχα!!!!ωραια τα λες!!!!εγω ουτε τα ρουχα μπορω ν'αφησω απο δω κ απο κει...κατι με πιανει..θελω να ειναι ολα στη θεση τους...εκτος οπως προειπα απ'τα παιχνιδια!!αλλα νομιζω ειμαισ ε καλο δρομο!!2-3 μερες τωρα κανω οσα προλαβαινω κ συνεχως λεω ''οχι σημερα,αυριο''!!χαχα!!να δω για ποσο θα πιανει αυτο!!!!ολο το απογευμα καθομαι εξω με τα παιδακια μου κ παιζουμε κ βγαζω απ'το μυαλο μ το σπιτι,λεω οποτε βρω χρονο!!!!κανω οσα προλαβαινω κ αντεχω το βραδυ που κοιμουνται κ το πρωι πριν ξυπνησουν!!!!!καλα τα παω νομιζω!!!εεεε...νομιζω!!!δεν ειμαι κ σιγουρη!!!χαχαχα!!!αν κ καταβαθος ενιωθα τεμπελα που καθομαι 3 ωρες εξω κ παιζω!!αν μ'εβλεπε κανεις θα λεγε ''μα καλα αυτη δουλειες δεν εχει??''!!χιχι!!!!:-Pααα τη θυμηθηκα!χτες κατεβαινει η απο πανω μας,με βλεπει στην αυλη με τα παιδια κ τι μου λεει????''αααα μια χαρα εισαι εσυ..ουτε αγχος,ουτε τρεξιματα,ουτε τιποτα,χαλαρα''!!!!!!μα τι στο καλο τετοια εντυπωση εδωσα??!!!!!:rolleyes::rolleyes:κ σημερα η κοπελα που καθαριζει το απο πανω σπιτι με ειδε το πρωι ν'απλωνω κ μου λεει ''αααα εσυ ολο πλυντηρια εχεις,ολο απλωνεις..μα καλα δεν ξεκουραζεσαι ποτε???''!!!!!!!!:confused::confused::confused:κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι βαλτες....η μια για να με κανει να νιωσω τεμπελα κ η αλλη για να με κανει να νιωσω μανιακη με τις δουλειες!!!!!!!ππφφφφφ!!!!!!!!!!!

ε μα προσπαθω η δολια να βρω μια ισσοροπια...γιατι περνανε τα χρονια κ τα παιδια μας δεν θα μεινουν για παντα παιδια!!!!!!τα ντουβαρια παντα εδω θα ειναι..δεν φευγουν!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρεις τι είναι να πρέπει να πας την μεγάλη νοσοκομείο στις 12 το βράδυ επειδή είχε σπασμούς από πυρετό, αλλά να μην έχεις κανέναν να μείνει με τα δίδυμα;

 

Ξέρεις τι αγωνία έχει κάθε μέρα η γυναίκα μου να προλάβει(με όλες τις απεργίες του ηλεκτρικού, πορείες κτλ) να είναι στις 16.00 να πάρει την μεγάλη από τον παιδικό γιατί αν δεν προλάβει δεν υπάρχει άλλος να πάει να πάρει το παιδί;

 

Ξέρεις τι είναι απλά η καθημερινή αγωνία για το τι θα παμειρέψουμε να φάνε, γιατί απλά αν δεν προλάβουμε δεν υπάρχει καμία μαμά για να της ζητήσουμε να κοιτάει το φαγητό ή να μαγειρέψει για τα παιδιά;

 

Ξέρεις τι είναι να μην προλάβεις να πάρεις γάλα από το SM επειδή γύρισες αργά από τη δουλειά, και δεν έχεις μαμά να την παρακαλέσεις να πάει να πάρει αυτή;

 

Ξέρεις τι ωραίο είναι να πρέπει να ξυπνήσουμε στις και όχι στις 7.10 γιατί αν αργήσουμε να ετοιμάσουμε το πρωί και τα 3, και δεν προλαβαίνουμε να πάμε τη μεγάλη στον παιδικό, δεν υπάρχει κανείς να την πάει λίγο αργότερα;

 

Για να μην αναφερθώ στο ότι θέλουμε κάποια φορά και εμείς να βγούμε ώς ζευγάρι αλλά απλά αυτό δεν υπάρχει ώς εναλλακτική στη ζωή μας.

 

Δεν τα ξέρεις όλα αυτά. Συγνώμη αλλά αν έχεις τη μάνα σου στο κάτω διαμέρισμα ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι.

Αν δεν την αφήνεις να σου κάνει δουλειές, συγνώμη αλλά καλά να πάθεις. Ναι είμαι απόλυτος σε αυτό.

Αχ να ξερες ποσο σε καταλαβενω!!!!!!!!!!!!Κ εχω ενα παιδι οχι τρια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως ήμουν μανιακή με την τάξη και την καθαριότητα πριν γεννήσω το πρώτο μου και λίγο μετά. Τώρα κοιτάζω το χάος πίσω μου και προσπαθώ όσο γίνεται να αδιαφορώ για αυτά που ξέρω ότι εκ των πραγμάτων δεν προλαβαίνω να κάνω. Βέβαια, ποτέ δεν πίστευα ότι με τα παιδιά, θα ήταν τόσο χρονοβόρο να ασχοληθώ με τα πιο απλά πράγμα -να βάλω το φαγητό στο ψυγείο, να μαζέψω 2 κάλτσες, να πλύνω 2 ποτήρια, να απλώσω ρούχα, να βάλω ένα ποτήρι νερό στο μικρό, όλα αυτά και άλλα πολλά μικρά και χαζά, όταν αρχίζω να τα κάνω μαζεμένα μου παίρνουν πολλή ώρα. Γι αυτό και τα βασικά μετά μένουν πίσω -γενικό καθάρισμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμ κλπ-

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2παιδακια(ζωη να χουν)που ε εχουν ολη μερα στο ποδι...δεν δουλευω (που πιστευω οτι αν δουλευα θα με βοηθαγε και λιγο ο αντρας μου:P)ενταξει μην τα θελω ολα δικα μου τα παει καθε κυριακη βολτα για κανα 2ωρο...οποτε και εγω τις δουλεεες μου ολες τις κανω μετα της 11..και γενικα οποτε προλαβαινω...συνηθως οταν εχει τα παιδια ο αντρας μου η οταν κοιμουνται,και ολο παντα κατι μενει στην μεση:lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2παιδακια(ζωη να χουν)που ε εχουν ολη μερα στο ποδι...δεν δουλευω (που πιστευω οτι αν δουλευα θα με βοηθαγε και λιγο ο αντρας μου:P)ενταξει μην τα θελω ολα δικα μου τα παει καθε κυριακη βολτα για κανα 2ωρο...οποτε και εγω τις δουλεεες μου ολες τις κανω μετα της 11..και γενικα οποτε προλαβαινω...συνηθως οταν εχει τα παιδια ο αντρας μου η οταν κοιμουνται,και ολο παντα κατι μενει στην μεση:lol:

 

Εγώ πάντως αν πήγαινε ο σύζυγος κάθε Κυριακή για δύο ώρες τα παιδιά βόλτα (εκτός ότι θα ήμουνα τρισευτυχισμένη) δεν θα έκανα τίποτα!!!! Θα καθόμουνα σαν φυτό… θα έπινα καφέ… θα σερφάριζα στο διαδίκτυο…. Θα έκανα οτιδήποτε άλλο…. δουλειές πάντως δεν θα έκανα!!! Επίσης όταν κοιμούνται τα παιδιά το βράδυ βλέπω dvd δεν ξεσκονίζω/σιδερώνω/πλένω πιάτα… γιατί (πιστεύω) είμαι και εγώ άνθρωπος!!!! Θαυμάζω τις κοπέλες που μπορούν και τα κάνουν όλα, (και περισσότερο που κάνουν δουλειές όταν κοιμούνται τα παιδιά) εγώ δεν αντέχω!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

margarita32

δυστυχως εχω το μικροβιο και θελω να ειναι ολα μαζεμενα και καθαρα,ατιμα γονιδια:evil::evil:...και για αυτο κοιταω οταν κοιμουνται να κανω τις δουλειες μου(να πω την αληθεια το απολαμβανω να κανω τις δουλειες μου με την ησυχια μου):cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια εχω δυο μωρα 19 κ 6 μηνων κ δεν εργαζομαι απο τοτε που γεννησα αλλα πιστευω οτι κουραζομαι πιο πολυ με τα παιδια απο οτν δουλευα ορθια 12ωρα,τωρα τελειωσα σκουπισμα σφουγγαρισμα κ πλυντηρια βεβαια εχω ακομα απλωμα τα ρουχα,δυσκολα να τα χωρεσεισ ολα μεσα σε ενα εικοσιτετραωρο δουλειεσ παιδια. χρονοσ για μενα μηδεν .εν τω μεταξυ οσο κ αν προσπαθω να κανω τα στραβα ματια κ να κανω τα βασικα δ μπορω με πιανει τρελα

Link to comment
Share on other sites

μουαααχαχαχαχαχα

 

Πώς τα προλαβαίνουμε???? Ξαναγελάω....Μουαχχαχαχαχα.....Αυτή τη στιγμή που σας γράφω (είμαι στη δουλειά) με απειλεί από το σπίτι ένα δυσθεώρητου ύψους καλάθι με ασιδέρωτα, ένα σπίτι κ...λος, τρεις άπλυτες κουρτίνες από την περασμένη εβδομάδα που έκανα γενική (ξέστρωμα, ντουλάπες κ.ο.κ.), ένα μπαλκόνι που άμα πατήσεις ξυπόλητος έβαψες την πατούσα μαύρη, ένα παιδί που φόρεσε το πρωί σορτσάκι για 12 μηνών (κολάν) γιατί ΟΛΑ του τα ρούχα είναι ασιδέρωτα/άπλυτα. Να συνεχίσω??? Άσε, δε συνεχίζω, με έπιασε το στομάχι μου.

 

Λοιπόν, εγώ δουλεύω 9-5 (μειωμένο και καλά....τρίχες). Ο άντρας μου σχολάει 6 αλλά έρχεται με συγκοινωνία (το αυτοκίνητο το έχω εγώ για να πηγαίνω όσο πιο νωρίς γίνεται στο σπίτι λόγω Γιώργου) και φτάνει σπίτι 7 στην καλύτερη. Όταν φτάσω σπίτι (πριν τις 6 δύσκολο) φτιάχνουμε με το Γιώργο φραπέ - μου δίνει το χτυπητήρι, τα παγάκια, το καλαμάκι και μετά εγώ σαν "αντάλλαγμα" του στίβω πορτοκαλάκι να πιούμε παρέα... Στο καπάκι:

1. Βάζω φόρμα εργασίας.

2. Βάζω swiffer σε όλο το σπιτι καθημερινά (τρελή)

3. Μαζεύω νεροχύτη, βάζω να μαγειρέψω

4. Συμμαζεύω ρούχα.

5. Ότι άλλο προκύψει (πλυντήρια, άπλωμα).

Όλα αυτά γίνονται στον τριπλάσιο χρόνο απ' ότι τα έκανα πριν το παιδι γιατί απλούστατα ταυτόχρονα παίζουμε, χορεύουμε, γελάμε (χαράς στην υπομονή μου που κάνω και τη χορεύτρια).

Σιδερώνω πάντα βράδυ μετά τον νάνι του Γιώργου.

Όταν δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω, τρώμε σκουπίδια απ' έξω (φροντίζω πάντα να υπάρχει σπιτικό φαγητό για το μικρό).

Ο άντρας μου έχει αναλάβει ηλεκτρική, μάζεμα παιχνιδιών, πλύσιμο μπιμπερό, πληρωμή λογιαριασμών. Σε πολύ έκτακτο δελτίο θυέλλης θα ρίξει και κανα σφουγγάρισμα. Σούπερ πάμε μαζί κάθε Παρασκευή, ή αν ξεκλέψω λίγο χρόνο στο διάλειμμα της δουλειάς, πετάγομαι για τα απαραίτητα (γάλα, τυρί, κανένα επείγον).

Και πάλι εγώ βλέπω στο σπίτι εκκρεμότητες, ατέλειες, δουλειές....Τί άλλο να κάνω όμως???

ΣΚ περνάμε πάαααααρα πολύ χρόνο σε βόλτα, παιχνίδι, γέλια με το μικρό.

Σημείωση: Δεν με βοηθάει η μαμά ή η πεθερά (καλά, αυτή ανύπαρκτη) παρόλο που μένει από κάτω, γιατί κρατάει το Γιώργο όταν είμαι στη δουλειά, οπότε δεν θέλω να την κουράζω επιπλέον καθόλου. Επίσης, λέω και Δόξα τω Θεώ που έχω στοιχειωδώς καταφέρει να μην κυκλοφορώ σαν το Μόγλη από την τρίχα και να βλέπομαι. Με τον άντρα μου έχουμε ξεπεράσει το θέμα βραδινή έξοδος διότι δεν υπάρχει δυνατότητα μπέιμπι σίτινγκ (αλλά και να υπήρχε....ποιός ξυπνάει Κυριακή πρωί από τις 7:30 με όρεξη για γάλα, παιχνίδι, σβούρες).

 

Αυτά....Σας ζάλισα....Καλή μας υπομονή.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο, μα τόσο κουρασμένη!!! Έφυγα από τη δουλειά στις 16:30, πήγα στην γιαγιά μου-ναι, στη γιαγιά μου- που είχε αναλάβει τον μικρό -τον οποίο τον είχε πάρει από τον παιδικό ο αδερφός μου-, ήρθαμε σπίτι, συμμάζεψα λίγο και προσπάθησα να κοιμηθώ, αλλά που!!!! Η μικρή είχε αφηνιάσει και με κλωτσούσε συνέχεια, να΄μαι λοιπόν στο forum, σύζυγος και γιος απολαμβάνουν τον ύπνο του δικαίου και σε λίγο πρέπει να σηκωθώ να συνεχίσω...ωστόσο, όλη μέρα σήμερα έχω συσπάσεις, ήταν πολύ ζόρικα στη δουλειά!:mad:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα σας περιγραψω τη μερα μου! ετσι γαινα πω καπου γιατι εσκασα! ειπαμε να βαψουμε το σπιτι ολο γιατι τον Ιουλιο θα φυγω διακοπες και μετα πια δε θα μπορω με τηνκοιλια..

8 το πρωι ισα που πηγα τη μικρη σχολειο και ηρθε ο μπογιατζης. ξεκινησε να κανει ταβανια (την κουζινα το χωλ και το σαλονι) εβαλε και καλα ναιλον παντου αλλα.......

μετα σηκωθηκε και ο αντρας μου και καλα να βοηθησει,-ειχε σχολασει 6 και κοιμηθηκε 7 το πρωι. ξυπνησε 10!-

τεσπα τελειωσε τα ταβανια. εσταξε παντου οποτε σε ολη τη διαρκεια ημουν απο πισω με τη σφουγγαριστρα. σφουγγαριζε και αυτος αλλα αλλο το δικο μου ματι.. μετα ξεκινησε στους ιδιους χωρους τους τοιχους με πλαστικο χρωμα. ολα επιπλα αναστα ο κυριος στη μεση. διαφορα πραγματα τραπεζακια κτλ στο μπαλκονι στις σκαλες και οπουδηποτε βρισκαμε. α! στο ενδιαμεσω φυσικα μαγειρεψα. εκανα παστιτσιο! για να οικονομισει να φτασει να παρει και η μικρη αυριο και ναμαστε οκ. τελικα εμεινε και για αυριο οποτε μια χαρα. ανεβαινω λοιπον γιατι πηγα στο κατω διαμερισμα να μαγειρεψω επειδη η κουζινα μου ηταν κατηλειμενη. ανεβινω και σινεχιζω το καθαρισμα απο τις μπογιες. και ξερετε το πλαστικο αν δεν το κανεις αμεσως μετα εχει ΤΟ τριψιμο! το οποιο δε γλιτωσα βεβαια. μετα φαγαμε κξαι σινεχισαμε. ευτυχως πηγε ο αντρας μου να παρει τη μικρη απτο σχολειο.εκεινη την ωρα εκανα εχα νερακι για φρεσκαρισμα τις κουρτινες. ειχα και τον μικρο μου στα ποδια μας ολο το πρωι μη εδω μη εκει ο καημενος τον ειχαμε. να μη πω λοιπον πολλα ακομα εφυγε ο μπογιατζης σχεδον 7 το απογευμα. εγω φυσικα ειχα πολυ δρομο ακομα. καθαρισα ολο το σαλονι (μεχρι τζαμια, να τελειωνω εναν εναν χωρο)τουλαχιστον να καθομαστε. φαγαμε κατι. συμαζεψα οσο μπορουσα και εκανα ενα ντουζακι. η ωρα πηγε 10 και καθησα λιγο εδω να χαζεψω. καλα δεν ειναι απο το πρωι?η κουζινα ειναι ακομα με σκαλες και μπογιες αλλα αυριο εκεινη να με βοηθησει και ο αντρας μου. αυριο εντο μεξυ θα ερθει παλι ο μπογιατζης να τελειωσει και την κρεβατοκαμαρα με τις πορτες. εχουμε και τη σκαλα αλλα μαλλον απο βδομαδα. παντως ειχα και τα νευρα μου!!! πολυ εσταζε ρε γμτ! και προσεχε τι να πω.. βιαζοταν μαλλον. μωρε εγω εβαφα το σπιτι συμαζεμενα αλλα εχει χαρη τωρα...

χιλια συγγνωμη κοριτσια για το κατεβατο αλλα ταχω παιξει και θελω νατα πω καπου. αφου εκανα τις δουλειες τωρα και εκλαιγα απο τον πονο στα ποδια μου αλλα και τα νευρα λογω κουρασης και ορμονων..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον θα σας περιγραψω τη μερα μου! ετσι γαινα πω καπου γιατι εσκασα! ειπαμε να βαψουμε το σπιτι ολο γιατι τον Ιουλιο θα φυγω διακοπες και μετα πια δε θα μπορω με τηνκοιλια..

8 το πρωι ισα που πηγα τη μικρη σχολειο και ηρθε ο μπογιατζης. ξεκινησε να κανει ταβανια (την κουζινα το χωλ και το σαλονι) εβαλε και καλα ναιλον παντου αλλα.......

μετα σηκωθηκε και ο αντρας μου και καλα να βοηθησει,-ειχε σχολασει 6 και κοιμηθηκε 7 το πρωι. ξυπνησε 10!-

τεσπα τελειωσε τα ταβανια. εσταξε παντου οποτε σε ολη τη διαρκεια ημουν απο πισω με τη σφουγγαριστρα. σφουγγαριζε και αυτος αλλα αλλο το δικο μου ματι.. μετα ξεκινησε στους ιδιους χωρους τους τοιχους με πλαστικο χρωμα. ολα επιπλα αναστα ο κυριος στη μεση. διαφορα πραγματα τραπεζακια κτλ στο μπαλκονι στις σκαλες και οπουδηποτε βρισκαμε. α! στο ενδιαμεσω φυσικα μαγειρεψα. εκανα παστιτσιο! για να οικονομισει να φτασει να παρει και η μικρη αυριο και ναμαστε οκ. τελικα εμεινε και για αυριο οποτε μια χαρα. ανεβαινω λοιπον γιατι πηγα στο κατω διαμερισμα να μαγειρεψω επειδη η κουζινα μου ηταν κατηλειμενη. ανεβινω και σινεχιζω το καθαρισμα απο τις μπογιες. και ξερετε το πλαστικο αν δεν το κανεις αμεσως μετα εχει ΤΟ τριψιμο! το οποιο δε γλιτωσα βεβαια. μετα φαγαμε κξαι σινεχισαμε. ευτυχως πηγε ο αντρας μου να παρει τη μικρη απτο σχολειο.εκεινη την ωρα εκανα εχα νερακι για φρεσκαρισμα τις κουρτινες. ειχα και τον μικρο μου στα ποδια μας ολο το πρωι μη εδω μη εκει ο καημενος τον ειχαμε. να μη πω λοιπον πολλα ακομα εφυγε ο μπογιατζης σχεδον 7 το απογευμα. εγω φυσικα ειχα πολυ δρομο ακομα. καθαρισα ολο το σαλονι (μεχρι τζαμια, να τελειωνω εναν εναν χωρο)τουλαχιστον να καθομαστε. φαγαμε κατι. συμαζεψα οσο μπορουσα και εκανα ενα ντουζακι. η ωρα πηγε 10 και καθησα λιγο εδω να χαζεψω. καλα δεν ειναι απο το πρωι?η κουζινα ειναι ακομα με σκαλες και μπογιες αλλα αυριο εκεινη να με βοηθησει και ο αντρας μου. αυριο εντο μεξυ θα ερθει παλι ο μπογιατζης να τελειωσει και την κρεβατοκαμαρα με τις πορτες. εχουμε και τη σκαλα αλλα μαλλον απο βδομαδα. παντως ειχα και τα νευρα μου!!! πολυ εσταζε ρε γμτ! και προσεχε τι να πω.. βιαζοταν μαλλον. μωρε εγω εβαφα το σπιτι συμαζεμενα αλλα εχει χαρη τωρα...

χιλια συγγνωμη κοριτσια για το κατεβατο αλλα ταχω παιξει και θελω νατα πω καπου. αφου εκανα τις δουλειες τωρα και εκλαιγα απο τον πονο στα ποδια μου αλλα και τα νευρα λογω κουρασης και ορμονων..

 

τι ειπες βρε φιλεναδα!!!!!! εγω θα ειχα κλαταρει!!!!

 

εμενα παντα επικρατει χαος.

οτι και να κανω χαος.

παλι καλα που μπορω στην δουλεια και πινω και ενα καφε και ηρεμω!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! περιμενω τον μπογιατζη παλι. τον ειπαμε ναμην ερθει πρωινιατικα γιανα ξεκινησω χαλαρα να δωσω και πρωινο στονμικρο και ναπαω ανετα τη μικρη σχολειο. φανταζομαι σε λιγο θαναι εδω. εν το μεταξυ εβαλα κατι αυτοκολητα στις πορτες γιανα μη λερωσει το τζαμι που εχει η πορτα της κουζινας κτλ.. ελπιζω να μη σταξει παλι.. θα δω μηπως βοηθησω καιγω τιποτα.. αυτο που με ανησυχει ειναι να κανει καλα εκει που ενωνει η πορτα με τον τοιχο.. αχχχ αντε να δουμε σημερα.θα συμαζευτω επιτελους?? αυριο ερχετε η μαμα μου.που μενει απο κατω. ΝΑ!!! τωρα τη χρειαζομαι! που ελεγα πιο πισω και παρεξηγηθηκα. οχι για δουλειες. αυτες ειπαμε ειμαι ιδιοτροπη καιτις κανω μονη μου. τα μικρα να κρατησει τουλαχιστον αυριο να τελειωσω το σπιτι! απο βδομαδα μαζι με τις σκαλα θα κανουμε και το δικο της διαμερισμα απο κατω δηλ... οποτεε.... φτου και αποτην αρχη θα θελει βοηθεια. ειναι και μεγαλη γυναικα και δε ειναι για πολλα..εγω εγκυος.. οποιος τα φτυσει πρωτος θαχει δωρο!!!!χαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Α ρε kokoraki. Μόλις περιέγραψες την ημέρα μου. Αλλά, βάλε 2 παιδιά αντί για ένα.. Επίσης βγάλε από τις δουλειές που κάνει ο άντρας μου όλα εκτός από την ηλεκτρική....

Και εγώ έχω τη μαμά αλλά επειδή μου κρατάει τα παιδιά και δουλεύει και αυτή (σχολάει νωρίς) δεν θέλω να την κουράζω με το να τις αφήνω και βράδυα τα παιδιά. Σπάνια. Αλλωστε όπως είπες, ποιός ξενυχτάει και μετά σηκώνετε από τις 7 το πρωί????

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ένα καλό είχα: Κάθε 15 έπαιρνα μια γυναίκα και μου συγύριζε το σπίτι, τώρα μου την έκοψε ο άντρας μου...:cry: Εντωμεταξύ, αυτός το είχε προτείνει...:mad:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Α ρε kokoraki. Μόλις περιέγραψες την ημέρα μου. Αλλά, βάλε 2 παιδιά αντί για ένα.. Επίσης βγάλε από τις δουλειές που κάνει ο άντρας μου όλα εκτός από την ηλεκτρική....

Και εγώ έχω τη μαμά αλλά επειδή μου κρατάει τα παιδιά και δουλεύει και αυτή (σχολάει νωρίς) δεν θέλω να την κουράζω με το να τις αφήνω και βράδυα τα παιδιά. Σπάνια. Αλλωστε όπως είπες, ποιός ξενυχτάει και μετά σηκώνετε από τις 7 το πρωί????

 

Εσύ με 2 είσαι ηρωίδα αγάπη μου!!! Εμένα ο άντρας μου προσπαθεί να με ψήσει για 2ο κι εγώ όλο το ρίχνω στην τρελη.....Το θέλω αλλά ΠΩΣ????? (οφ τόπικ)

 

Παιδιά εγώ ένα καλό είχα: Κάθε 15 έπαιρνα μια γυναίκα και μου συγύριζε το σπίτι, τώρα μου την έκοψε ο άντρας μου...:cry: Εντωμεταξύ, αυτός το είχε προτείνει...:mad:

 

Να του πεις να τα κάνει αυτος!!!! Θα προτιμούσα να κόψω το λαιμό μου παρά τη γυναίκα :rolleyes:

 

Εγώ θέλω να έχω μία γυναίκα μόνιμα (αλλά δε γίνεται, χαχαχαχα)

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκατά θα τα κάνει! Άσε με γιατί τα 'χω πάρει και ακόμα του έχω μούτρα... Δεν πειραζει όμως, θα θυμηθεί τι τον έκανε να μου προτείνει εξ αρχής να πάρουμε γυναίκα...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ωχ....μπαρούτι μου μυρίζει....Μήπως θα τον εκβιάσεις με απειλές τύπου Λυσιστράτη? :P:p:p

 

Πάντως ρε παιδί μου, οι άντρες είναι μπουνταλάδες....Μία δουλειά πάνε να κάνουνε και δημιουργούν άλλες τρεις. Ο δικός μου όταν πάει να σφουγγαρίσει, πάντα μα πάντα κυκλώνει τον εαυτό του και τον κουβά και μετά πατάει στα σφουγγαρισμένα για να βγει στο μπαλκόνι και ΞΑΝΑσφουγγαρίζει :shock::shock: Μα τόσο δύσκολο είναι να "χαράξει πορεία εξόδου"??? Κοτζάμ επιστήμονας (μη χ....σω).

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Σκατά θα τα κάνει! Άσε με γιατί τα 'χω πάρει και ακόμα του έχω μούτρα... Δεν πειραζει όμως, θα θυμηθεί τι τον έκανε να μου προτείνει εξ αρχής να πάρουμε γυναίκα...

Ε, ας τα κάνει καλή μου. Θα μάθει. Κυρίως να μάθει να μην κάνει τον κινέζο...

 

Εσύ με 2 είσαι ηρωίδα αγάπη μου!!! Εμένα ο άντρας μου προσπαθεί να με ψήσει για 2ο κι εγώ όλο το ρίχνω στην τρελη.....Το θέλω αλλά ΠΩΣ????? (οφ τόπικ)

Να το κάνεις και ένα δεύτερο μωρέ. Τι ένα πλυντήριο, τι 2, τι 102. Απλώς φρόντισε να έχεις χώρο αποθήκευσης των πλυμμένων, μη σιδερωμενων.:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε, ας τα κάνει καλή μου. Θα μάθει. Κυρίως να μάθει να μην κάνει τον κινέζο...

 

 

Να το κάνεις και ένα δεύτερο μωρέ. Τι ένα πλυντήριο, τι 2, τι 102. Απλώς φρόντισε να έχεις χώρο αποθήκευσης των πλυμμένων, μη σιδερωμενων.:lol:

 

 

Ναι, επίσης, τί 1 lexotanil, τι 2, τι όλο το κουτί....:lol::lol::lol: αστειεύομαι φυσικά.

Μπορούμε επίσης να μην πλένουμε καθόλου και να φοράμε τη μία εβδομάδα το έξω μέσα και την άλλη το μέσα έξω (καλό έεεε??).

 

Μωρέ δε μας φταίνε τα παιδιά, είναι πολλές οι υποχρεώσεις και μόνο 24 οι ώρες της μέρας :(

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Πριν παντρευτώ έκανα πολλά πράγματα και γκρίνιαζα ότι η μέρα δεν μου φτάνει...παντρεύτηκα, εννοείται ότι δούλευα και δουλεύω...και πάλι γκρίνιαζα....έκανα παιδί και πάλι γκρινιάζω και τώρα περιμένω το δεύτερο...ενώ ταυτόχρονα με την δουλειά μου έχω και συνδικαλιστική δράση και πάλι ο χρόνος δεν μου φτάνει. Που θέλω να καταλήξω ότι ο χρόνος πάντα λειψος...και ταυτόχρονα αρκετός ώστε να προλαβαίνω όσα μπορώ θα είναι. Ασχολούμαι με το σπίτι ....σχεδόν ελάχιστα είναι η αλήθεια...αλλά προτεραιότητα έχει το παιδί...γιατί δεν θέλω σε 5 χρόνια να έχω ενοχές για τις στιγμές που έχασα σκουπίζοντας και όχι διαβάζοντας παραμύθια. Θέλω το παιδί μου να "θυμάται" την μητέρα του ως μια δυναμική γυναίκα, που είχε και τα δικά της ενδιαφέροντα και προτεραιότητα ήταν να κάνει τα παιδιά της ευτυχισμένα...και όχι ως μια μιανιακή νοικοκυρά. Άλλωστε όταν "συνταξιοδοτηθώ" ...δλδ αποφασίσω να αποσυρθώ από εργασία και λοιπά ενδιαφέροντα θα έχω άπλετο χρόνο να ασχοληθώ με λοιπές δημιουργικές δραστηριότητες, όπως σκούπισμα , καθάρισμα, σιδέρωμα...κτλ χωρίς να υπάρχει ίχνος ειρωνεία στην αναφορά μου...αφού πραγματικά θεωρώ πολύ δύσκολα τα παραπάνω για όσες τα κάνουν συστηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν παντρευτώ έκανα πολλά πράγματα και γκρίνιαζα ότι η μέρα δεν μου φτάνει...παντρεύτηκα, εννοείται ότι δούλευα και δουλεύω...και πάλι γκρίνιαζα....έκανα παιδί και πάλι γκρινιάζω και τώρα περιμένω το δεύτερο...ενώ ταυτόχρονα με την δουλειά μου έχω και συνδικαλιστική δράση και πάλι ο χρόνος δεν μου φτάνει. Που θέλω να καταλήξω ότι ο χρόνος πάντα λειψος...και ταυτόχρονα αρκετός ώστε να προλαβαίνω όσα μπορώ θα είναι. Ασχολούμαι με το σπίτι ....σχεδόν ελάχιστα είναι η αλήθεια...αλλά προτεραιότητα έχει το παιδί...γιατί δεν θέλω σε 5 χρόνια να έχω ενοχές για τις στιγμές που έχασα σκουπίζοντας και όχι διαβάζοντας παραμύθια. Θέλω το παιδί μου να "θυμάται" την μητέρα του ως μια δυναμική γυναίκα, που είχε και τα δικά της ενδιαφέροντα και προτεραιότητα ήταν να κάνει τα παιδιά της ευτυχισμένα...και όχι ως μια μιανιακή νοικοκυρά. Άλλωστε όταν "συνταξιοδοτηθώ" ...δλδ αποφασίσω να αποσυρθώ από εργασία και λοιπά ενδιαφέροντα θα έχω άπλετο χρόνο να ασχοληθώ με λοιπές δημιουργικές δραστηριότητες, όπως σκούπισμα , καθάρισμα, σιδέρωμα...κτλ χωρίς να υπάρχει ίχνος ειρωνεία στην αναφορά μου...αφού πραγματικά θεωρώ πολύ δύσκολα τα παραπάνω για όσες τα κάνουν συστηματικά.

 

Δίκιο έχεις με το να λες ότι προτιμάς να διαβάζεις παραμύθι στο καμάρι σου από το να ασχολείσαι με δουλειές....Κι εγώ μαζί σου είμαι. Αλλά πώς γίνεται να ασχολείσαι με τις ανάγκες του παιδιού αλλά ταυτόχρονα να έχεις πάντα σπιτικό φαγητό για να φάει (κοιτάζουμε όλες φαντάζομαι να τρέφονται σωστά τα παιδιά μας) ΚΑΙ να έχει καθαρά ρούχα ΚΑΙ να μπορεί να μπουσουλάει/περπατάει σε σχετικά καθαρό χώρο (χωρίς την Άρτα και τα Γιάννενα κάτω στο πάτωμα) ΚΑΙ να αλλάζεις το παιδάκι σου σε καθαρή τουαλέτα (θέμα υγιεινής και όχι αισθητικής)???

 

Πραγματικά, κι εγώ χωρίς ίχνος ειρωνίας θέλω να το μάθω γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά ή δεν οργανώνω το χρόνο μου καλά. Κι εγώ ασχολούμαι με το παιδί οσο περισσότερο μπορώ αλλά όχι όσο θα ήθελα. Και αυτά που κάνω στο σπίτι μου δεν είναι για το θεαθήναι (ξέρεις, να καμαρώνω για το αψεγάδιαστο χώρο υποδοχής και τρίχες κατσαρές) αλλά πράγματα που είναι απαραίτητα για την καλή και υγιεινή διαβίωση της οικογένειας στο σπίτι. Αλλά κι αυτό ακόμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κουραστικό και χρονοβόρο.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, όσο και να μαζεύω, το πάτωμα (μην πω όλο το σπίτι) πάντα έχει την ...Άρτα και τα Γιάννενα, μη σου πω όλη την Ήπειρο. Και τη Στερεά Ελλάδα.:rolleyes:

Πράγμα το οποίο kokoraki, μου θυμίζει το γνωστό "ή στραβός είναι ο γυαλός, ή στραβά αρμενίζουμε"....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, κι εγώ χωρίς ίχνος ειρωνίας θέλω να το μάθω γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά ή δεν οργανώνω το χρόνο μου καλά. Κι εγώ ασχολούμαι με το παιδί οσο περισσότερο μπορώ αλλά όχι όσο θα ήθελα. Και αυτά που κάνω στο σπίτι μου δεν είναι για το θεαθήναι (ξέρεις, να καμαρώνω για το αψεγάδιαστο χώρο υποδοχής και τρίχες κατσαρές) αλλά πράγματα που είναι απαραίτητα για την καλή και υγιεινή διαβίωση της οικογένειας στο σπίτι. Αλλά κι αυτό ακόμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κουραστικό και χρονοβόρο.

 

 

 

Ναι ρε κορίτσια κ γω αυτό θέλω να μάθω. Πώς γίνεται να αφιερώνεις χρόνο με το παιδί αν το σπίτι δεν είναι στα βασικά του καθαρο?Κ να ρωτήσω κ κάτι άλλο, ποια θεωρείται εσείς απαραίτητα να γίνονται στο σπίτι όταν δεν υπάρχει χρόνος για ΟΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

Μαγειρεύω 6-7.30 το πρωί....πριν φύγω για δουλειά....τουαλέτα πέρασμα μια φορά την ημέρα, συνήθως μόλις γυρίσω από δουλειά ή αργά το βράδυ όταν κάνει και ο τελευταίος μπάνιο και με τα γνωστά πανάκια την τουλέτα όποτε υπάρξει θέμα, σιδέρωμα 1-2 φορές την εβδομάδα ...αυστηρά τα ρούχα που θα χρησιμοποιήσουμε για τις επόμενες 3-4 μέρες...ώστε να μην αγχώνομαι τι θα βάλουμε το πρωί...πάτωμα όποτε μπορέσω...αν και τώρα λόγω καλοκαιριού περνάμε πολύ χρόνο στην αυλή...οπού εκεί όσο και να σκουπίσω υπάρχουν δέντρα,χώματα κτλ...που δεν μπορώ να το αποφύγω..και γενική μια φορά την εβδομάδα...ε και αν υπάρχει και λίγη σκονίτσα δεν θα σκάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα επίσης να πω...ότι την Κυριακή αντί για ένα φαγητό...μαγειρεύω ταυτόχρονα πολλά φαγητά....πχ παστίτσιο, κανελόνια,μπιφτέκια κτλ..παραπλήσια δλδ..τα οποία μπαίνουν κατάψυξη για να γλυτώνω κάποιες μέρες μαγείρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...