Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλκανταρα-η γνωμη σας


Recommended Posts

Ωραία να μας πεις τ' αποτελέσματα. Αν θες μου λες και από πού τον αγόρασες τον καναπέ και τί χρώμα είναι; Με τον ήλιο δεν έχει ξεθωριάσει το χρώμα του;
εγω στη λαρισα αλλα οταν τους ελεγα οτι θελω αλκανταρα ολοι μου απαντουσαν οτι μονο ο μετριδης φερνει το συγκεκριμενο υφασμα και μου ελεγαν για το ποσο ακριβο ειναι.παντως εγω τον εχω 6 χρονια, εχει κανει 3 μετακομισεις και δεν εχει παθει τιποτα. το μονο που μετανιωνω ειναι οτι τον πηρα στο χρωμα της βανιλιας και αν και ειναι υπεροχος ακαλυπτος δυστυχως στα σημεια που καθομαστε υπαρχουν ρουχα που βγαζουν χρωμα (και δεν εννοω τα τζιν αλλα ακομα και φορμες) και επειδη εχουμε και εναν μικρουλη αναγκαζομαι να βαζω ριχταρια. παντως η πλατη του καναπε που ειναι ακαλυπτη και τη σκαρφαλωνει ο μικρος ολη την ωρα την καθαριζω με μωρομαντιλο (μου το ειχαν πει εκει που τον αγορασα). βεβαια ακομα και με τα ριχταρια ο καναπες μας εχει πιει πολυ γαλα, εχει φαει και λιγη σοκολατα! τα εβαλα λοιπον στο πλυντηριο τα καλυμματα απο τα μαξιλαρια που καθομαστε και βγηκαν πραγματικα καινουρια. το υφασμα γενικα ειναι πολυ ανθεκτικο και δεν εχει παθει τιποτα απο τον ηλιο. αν αγοραζα ομως παλι καναπε θα επαιρνα εναν πιο σκουρο για το λογο μονο που προανεφερα. την αλκανταρα παντως τη συστηνω ανεπιφυλακτα!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ έχω αλ καντάρα στον γωνιακό καναπέ μου στο χρώμα της βανίλιας και ειλικρινά έχω βλαστιμήσει την ώρα και τη στιγμή που τσίριζα στο μαγαζί με τα έπιπλα να βάλω αυτό το υφασμα .. ίσως να φταίει και η δουλειά του επιπλοποιού γιατί εμένα τα καλύματα δε βγαίνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ απο τον καναπέ μου ..

όταν παντρευτήκαμε με τον άντρα μου, στο κρεββάτι, η βαφτιστήρα μου πάτησε ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ !!!!!!! επειδή έχω καθαριστήριο έχω μια λόξα να πλένω ΤΑ ΠΑΝΤΑ μια φορά την εβδομάδα αλλιώς νομίζω ότι είναι βρώμικα!!! τές πα, ο καναπές ΔΕΝ καθάρισε ΟΣΟ κι αν τον έτριψα κι επειδή δεν βγαίνουν τα καλύμματα τον έχω καλύψει με λευκά σεντόνια και απο πάνω έχω ρίξει ριχτάρια τα οποία με εκνευρίζουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γιατί δεν κάθονται σωστά και πρέπει 4-5 φορές την ημέρα να τα φτιάχνω .. τα μαξιλαράκια όμως που βγαίνουν, καθαρίζουν άψογα !!!!

την άλλη εβδομάδα έχω κλείσει ραντεβού με τον χυτήρογλου για να έρθουν να μου βάλουν άλλα καλύματα που θα μπορώ να τα βγάζω ΑΝΕΤΑ και ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ .. :(

κρίμα βέβαια γιατί είναι πολύ όμορφος .. τον έχω κάνει σοκολά στο σώμα και στα 2 μαξιλάρια της γωνίας και λευκό της βανίλιας τα υπόλοιπα ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Aaaa... διευκρίνηση...

Τους λεκέδες πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε τη στιγμή εκείνη. Μετά... είναι αρκετά δύσκολο να βγούν. Το βλέπω από τα μαξιλάρια που συνήθως τα πιάνουμε και μπορεί να λερωθούν χωρίς να το πάρει κάποιος είδηση... Μετά είναι δύσκολο να φύγει ο λεκές.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προτιμοτερο να μην μπαινει στο πλυντηριο για ενα και μονο λογο χαλαει η αδιαβροχοποιηση του με αποτελεσμα να μην καθαριζει ευκολα.Υφασματα αλκανταρα εννοειται οτι εχουν παρα πολλοι εισαγωγεις στην Ελλαδα.Κανενας εισαγωγεας δεν εχει αποκλειστικοτητα εκτος εαν ειναι μαρκα το αλκανταρα ομως ειναι ειδος πανιου και εχουν πολλοι.Πως λεμε σενιλ,καραβοπανο κτλ ετσι και το αλκανταρα.Ειναι καλο και ανθεκτικο πανι αλλα καμμια φορα παρουσιαζει καποια κενα απο την καθημερινη επαφη και αυτο οχι παντα.

Το πιο καλο ποιοτικως ειναι αυτο που εχει επεξεργασια αδιαβροχοποιησης,οπως λεγεται πιο απλα αλεκιαστο.Αυτα

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καταπληκτικό υφασμα, και εγώ ασπρο καναπέ έχω και καθαρίζει με ένα βρεγμένο πανάκι αμέσως, και δεν καιγεται κιολας.(μου ειχε πέσει καύτρα απο το τσιγάρο και δεν επαθε τίποτα.) Μου το είχανε πέι οταν το αγόρασα αλλα δεν τους πολυπίστεψα, τελικά ειχαν δικιο. Εγώ επλύνα και τα μαξιλάρια του στο πλυντήριο και δεν επαθαν τίποτα.(το πολύ κρύο και στο προγραμμα πλύσιμο στο χέρι).

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι προτιμοτερο να μην μπαινει στο πλυντηριο για ενα και μονο λογο χαλαει η αδιαβροχοποιηση του με αποτελεσμα να μην καθαριζει ευκολα.Υφασματα αλκανταρα εννοειται οτι εχουν παρα πολλοι εισαγωγεις στην Ελλαδα.Κανενας εισαγωγεας δεν εχει αποκλειστικοτητα εκτος εαν ειναι μαρκα το αλκανταρα ομως ειναι ειδος πανιου και εχουν πολλοι.Πως λεμε σενιλ,καραβοπανο κτλ ετσι και το αλκανταρα.Ειναι καλο και ανθεκτικο πανι αλλα καμμια φορα παρουσιαζει καποια κενα απο την καθημερινη επαφη και αυτο οχι παντα.

Το πιο καλο ποιοτικως ειναι αυτο που εχει επεξεργασια αδιαβροχοποιησης,οπως λεγεται πιο απλα αλεκιαστο.Αυτα

Δεν ειμαι εισαγωγεας υφασματων φυσικα και δεν γνωριζω αυτο που λες απλα ανεφερα αυτο που μου ελεγαν ολοι οι επιπλοποιοι, γιατι ξεχωριζαν την αλκανταρα απο το τυπου αλκανταρα που το εχω πιασει και δεν εχει καμια σχεση, επειδη ειναι πολυ πιο μαλακο και ξερω και απο φιλους οτι φθειρεται πολυ ευκολα. Οσο για το πλυντηριο εγω επλυνα τα παντα στο πλυντηριο ακομα και το σωμα του καναπε, γιατι ειναι πιασμενο με σκρατς και μου φαινεται μια χαρα, γιατι το γαλα που εχει κανει τεραστιους λεκεδες, φυσικα δεν καθαριζει με πανακι. Η αδιαβροχοποιηση ενος υφασματος χαλαει με το πλυσιμο; δεν το ηξερα αυτο αλλα και να το ηξερα να σου πω την αληθεια παλι θα τα επλενα, γιατι ακουμπανε τα παιδια μου και προτιμω να ειναι καθαρα, γιατι εκτος απο τους λεκεδες και σκονη μαζευουν οσο και να προσπαθεις να τα τιναξεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι εισαγωγεας υφασματων φυσικα και δεν γνωριζω αυτο που λες απλα ανεφερα αυτο που μου ελεγαν ολοι οι επιπλοποιοι, γιατι ξεχωριζαν την αλκανταρα απο το τυπου αλκανταρα που το εχω πιασει και δεν εχει καμια σχεση, επειδη ειναι πολυ πιο μαλακο και ξερω και απο φιλους οτι φθειρεται πολυ ευκολα. Οσο για το πλυντηριο εγω επλυνα τα παντα στο πλυντηριο ακομα και το σωμα του καναπε, γιατι ειναι πιασμενο με σκρατς και μου φαινεται μια χαρα, γιατι το γαλα που εχει κανει τεραστιους λεκεδες, φυσικα δεν καθαριζει με πανακι. Η αδιαβροχοποιηση ενος υφασματος χαλαει με το πλυσιμο; δεν το ηξερα αυτο αλλα και να το ηξερα να σου πω την αληθεια παλι θα τα επλενα, γιατι ακουμπανε τα παιδια μου και προτιμω να ειναι καθαρα, γιατι εκτος απο τους λεκεδες και σκονη μαζευουν οσο και να προσπαθεις να τα τιναξεις.

 

Πάντως κι εγώ αυτό ξέρω, ότι το έφερνε μόνο αυτός ο Μετρίδης. Εσύ τελικά από το κατάστημα το πήρες ή από τον εισαγωγέα; Το αλκαντάρα είναι πατέντα και αναγνωρίζεται με το γνωστό R. Σχεδόν νομίζεις ότι είναι σουέντ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ αυτό ξέρω, ότι το έφερνε μόνο αυτός ο Μετρίδης. Εσύ τελικά από το κατάστημα το πήρες ή από τον εισαγωγέα; Το αλκαντάρα είναι πατέντα και αναγνωρίζεται με το γνωστό R. Σχεδόν νομίζεις ότι είναι σουέντ.
Ετσι ακριβως καταλαβαινεις την υφη του υφασματος σαν σουεντ οπως λες και φυσικα εχει και το R για να δηλωνει οτι ειναι γνησιο. εγω τον αγορασα απο καταστημα επιπλων αλλα μου ειπαν οτι η παραγγελια του υφασματος γινεται απο το Μετριδη απλα αυτοι στη συνεχεια κανουν τη ραφη.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...