Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ


Recommended Posts

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΕΙ,ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΦΗΜΕΥΡΕΥΕΙ...........ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΦΟΣΟΝ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ...ΠΟΥ ΠΗΓΕ,ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ....?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΕΙ,ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΦΗΜΕΥΡΕΥΕΙ...........ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΦΟΣΟΝ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ...ΠΟΥ ΠΗΓΕ,ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ....?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

 

Εγω θα γεννησω εκει εμπειρια δεν εχω γιατι ειναι το πρωτο απλως παω και με εξεταζει οποιος ειναι βεβαια εχω μια γιατρο και κλεινω ραντεβου οταν ειναι αυτη εννοειται οτι πρεπει να βγαλεις καρτελα εκει κλεισε ραντεβου απο το 1535 στο μαιευτικο ιατρειο κανε μια επισκεψη και θα σε ενημερωσουν ποτε γεννας με το καλο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα γεννησω εκει εμπειρια δεν εχω γιατι ειναι το πρωτο απλως παω και με εξεταζει οποιος ειναι βεβαια εχω μια γιατρο και κλεινω ραντεβου οταν ειναι αυτη εννοειται οτι πρεπει να βγαλεις καρτελα εκει κλεισε ραντεβου απο το 1535 στο μαιευτικο ιατρειο κανε μια επισκεψη και θα σε ενημερωσουν ποτε γεννας με το καλο?

Καλημέρα Χριστίνα και με το καλό το μωράκι σου!!Με κάλεσαν τελικά για μαθηματα στο Ιπποκρατειο και ξεκινάω τηνΔευτερα!!

Δηλαδη κοριτσαι να ρωτήσω τιθα πει πρεπει να χω καρτελα??εαν σπασουν τα νερα μου με το καλο και παω στο Ιπποκρατειο με εφημερεια ενω δεν ειχα παει ποτε ξανα ..δεν θα με ξεγεννησουν??:confused:

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα σε ξεγεννησουν κοριτσι μου δεν σε αφηνουν θα σου τη ανοιξουν εκει εγω παντως ειμαι στη Β μαιευτικη κλινικη εχει και Α,Β,Γ,Δ, σε οποια θες πας ενταξει παιζει ρολο και ποια θα εφημερευει.Τα μαθηματα θα σου αρεσουν δε θα μπορεις να περιμενεις για τα επομενα θα με θυμηθεις, ειναι 8 ολα τα μαθηματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται οτι θα σε ξεγεννησουν κοριτσι μου δεν σε αφηνουν θα σου τη ανοιξουν εκει εγω παντως ειμαι στη Β μαιευτικη κλινικη εχει και Α,Β,Γ,Δ, σε οποια θες πας ενταξει παιζει ρολο και ποια θα εφημερευει.Τα μαθηματα θα σου αρεσουν δε θα μπορεις να περιμενεις για τα επομενα θα με θυμηθεις, ειναι 8 ολα τα μαθηματα

 

τελειααααα!!!:):)περιμένω πως και πως!!μπας και μαθουμε τιποτα πριν βγουν τα καημενα!!:lol: σε ευχαριστω πολυ!!

σε περιπτωση ομως που εφημερευει το Παπαγεωργιου θα πας εκει ε??και ας μην εχεις εκει καρτελα??

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκει θα παω τα δημοσια ετσι ειναι μενω και κοντα στο ιπποκρατειο φαντασου να βγει οταν θα εφημερευει το παπαγεωργιου τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 Και εκει θα χρειαστει καρτελα λογικα εγω δεν εχω αλλα δεν μπορουν να πουνε αρνουμαι να σε ξεγεννησω ετσι δεν ειναι? οπως και να χει οπου και να παμε θα μας ξεγεννησουν.Εγω εμαθα παρα μα παρα πολλα πραγματα απο τις μαιες και θα με βοηθησουν πολυ το ξερω και το νιωθω κατα τη δικη μου αποψη ολες οι μελλουσες μαμαδες θα επρεπε να τα κανουν εσυ τι λες auorina?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκει θα παω τα δημοσια ετσι ειναι μενω και κοντα στο ιπποκρατειο φαντασου να βγει οταν θα εφημερευει το παπαγεωργιου τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 Και εκει θα χρειαστει καρτελα λογικα εγω δεν εχω αλλα δεν μπορουν να πουνε αρνουμαι να σε ξεγεννησω ετσι δεν ειναι? οπως και να χει οπου και να παμε θα μας ξεγεννησουν.Εγω εμαθα παρα μα παρα πολλα πραγματα απο τις μαιες και θα με βοηθησουν πολυ το ξερω και το νιωθω κατα τη δικη μου αποψη ολες οι μελλουσες μαμαδες θα επρεπε να τα κανουν εσυ τι λες auorina?

 

 

εγω λεώ καλη μου,οτι οτι περισσοτερα μαθουμε τοσο καλύτερα και για μας αλλα κυρίως για τα μωράκια μας..Να σου πω την αλήθεια...πιο πολυ αυτο λυπάμαι που θα ρθει και θα εξαρταται απο μένα που είμαι εντελώς απειρη..:oops:αλλα εχω ολη την καλή διαθεση,θα κάνω οτι μπορώ και πιστευω θα τα καταφερω!!ε μααα... πιααα....αυτο με διαλεξε ετσι και αλλιως!!χαχα

ΑΚομα δεν ξεκίνησα αλλα θ α τα προτεινα αυτα τα μαθήματα σε ολες τις μελλουσες μανούλες!!:)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφερουμε ειμαι σιγουρη ειπε η μαμα μου θα ερθει αλλα ποσο καμια 10 μερες μετα εγω ο αντρας μου θα δουλευει δεν μπορεις εξ ολοκληρου να στηριχτεις στον αλλον και ας ειναι η μαμα σου γιατι και αυτες εχουν σπιτια συζυγους τα αδερφια μας οποτε να ειναι καλα τα χερακια μας. Σκεφτεσαι να θηλασεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφερουμε ειμαι σιγουρη ειπε η μαμα μου θα ερθει αλλα ποσο καμια 10 μερες μετα εγω ο αντρας μου θα δουλευει δεν μπορεις εξ ολοκληρου να στηριχτεις στον αλλον και ας ειναι η μαμα σου γιατι και αυτες εχουν σπιτια συζυγους τα αδερφια μας οποτε να ειναι καλα τα χερακια μας. Σκεφτεσαι να θηλασεις?

 

ναιιιι..το θέλω παρα παρα πολυ!!θα κανω οτι μπορω!!μια μαια μου σύστησε το

http://www.thilasmos.gr πολυ καλο site.Ριξε μια ματια!!ποτε γεννας μ ετο καλο εσυ??

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω ΠΗΤ 18/4 χτες μπηκα στο μηνα μου.θα μπω να το δω αν και στα μαθηματα εμαθα παρα πολλα 2 μαθηματα ειναι για το θηλασμο τελεια αλλα και κατι επιπλεον καλο ειναι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ΠΗΤ 18/4 χτες μπηκα στο μηνα μου.θα μπω να το δω αν και στα μαθηματα εμαθα παρα πολλα 2 μαθηματα ειναι για το θηλασμο τελεια αλλα και κατι επιπλεον καλο ειναι!!!!!!!!!!

 

αντε με το καλό Χριστινουλα!με έναν πόνο να χεις ενα ροδαλο,υγιες,καλό μωράκι!!!!:D:D

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα εγκυουλες και απο μενα!ειμαι καινουρια στο φορουμ αν και σας διαβαζω απο τοτε που εμεινα εγκυος!ειμαι 13εβδομαδα εχω εξωτερικο γιατρο στη Θεσσαλονικη που ξεγεναει γενικη κλινικη.ειμαι πολυ ευχαριστημενη αλλα λογω οικονομικων λεμε να γεννησω ιπποκρατειο.εκλεισα ραντεβου λοιπον στην Β μαιευτικη και πηγαμε την προηγουμενη εβδομαδα.η αληθεια ειναι πως εφριξα!καταρχην με ανελαβε ειδικευομενη χωρις να υπαρχει καποιος γυναικολογος,η οποια δεν μου εκανε καν υπεριχο για να δουμε το μπεμπακι μας και αφου ειδε τις πρωτες εξετασεις που εχα κανει και οι οποιες ειναι παρα πολυ καλλες και φυσιολογικες (επισης δεν εχω καθολου εμετους και γενικα καθολου συμπτωματα τυπου ζαλαδες κτλ) μου εγραψε σιδηρο ασβεστο φολλυκο οξυ και καλσιο.Μιλαω με τον γιατρο μου και μου λεει να μην παρω ακομα κατι.Μου εκλεισαν ραντεβου για β επιπεδου στο ιπποκρατειο για 8 ιουνιου και μου ειπαν επειδη ειναι χαλασμενο το μηχανημα και μεχρι τοτε αποκλειεται να το εχουν φτιαξει καλο θα ηταν να την κανω εξω!!!και μαλιστα μου ειπε αυτη εκει περα πως φενεται πως εχω την οικονομικη ανεση για να την κανω εξω...Εσεις πηγαινετε για τις εξετασεις σας σε δημοσιο και εχετε και τον εξωτερικο σας γιατρο?σκεφτομαι να με παρακολουθει κανονικα ο γιατρος μου και στο ιπποκρατειο η στο παπαγεωργειου(οποιο εφημερευει) να παω μονο για την γεννα.εσεις τι λετε?συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!!!:oops:

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

babybou εγω ειχα ξεκινησει σε εξωτερικο γιατρο και μετα καταλαβα οτι ειναι μονο λεφτα και τιποτα αλλο και λογο οικονομικων και εμεις ειπαμε ιπποκρατειο ή παπαγεωργιου με παρακολουθουν στο ιπποκρατειο θα γεννησω σε οποιο εφημερευει εχω φτασει αισιως την 38η εβδομαδα το ξερω οτι στο νοσοκομειο ετσι ειναι πας εκει και οποιος ειναι σε εξεταζει εγω ειμαι στο β μαιευτικο και δεν εχω προβλημα κανενα και το β επιπεδου εκει τον εκανα εγω δεν εχω προβλημα στο ποιος θα με ξεγεννησει ουτε ντρεπομαι αν ομως εσυ νιωθεις οτι θελεις οποσδηποτε εναν συγκεκριμενο γιατρο γνωμη μου συνεχισε εκει που εισαι αν παλι δεν εχεις κανενα προβλημα να πας σε οποιο εφημερευει οπως εγω τοτε ξεκινα να πηγαινεις ιπποκρατειο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα babybou σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια πληρωνεις συμμετοχη τωρα το ποσο ειναι δεν ξερω οταν με το καλο γεννησω θα σου πω.Τωρα για να εξεταστεις πρεπει να κλεισεις ραντεβου απο το γνωστο 1535 αυτοματοποιημενο συστημα, τεστ παπ δεν εχω κανει εκει και τη διαδικασια δεν τη ξερω εκει θα σε καθοδηγησουν παντως εγω που ειμαι στο β μαιευτικο δεν εχω προβλημα υπαρχει και τογ μαιευτικο και το δ μαιευτικο πηγαινεις οπου εσυ θελεις....

Link to comment
Share on other sites

χριστινα μ ευχαριστω για την απαντηση!δεν εχω κανενα προβλημα να παω για γεννα ειτε ιπποκρατειο ειτε παπαγεωργιου, με την προυποθεση πως σιγουρα θα υπαρχει την ωρα του τοκετου κανονικοι γυναικολογοι και οχι ειδικευομενοι...ισως και να ετυχε εκεινη την μερα και να μου πηγαν ολα στραβα στο ιπποκρατειο.η αληθεια ειναι πως ειχα παει με εντελως αλλη ψυχολογια λογω του οτι ειχα ακουσει παρα πολυ καλα λογια για το νοσοκομειο.σκεφτομαι να ξανακλεισω ραντεβου για τον αλλον μηνα παλι αλλα να πηγαινω και στον δικο μου γιατρο που τον εμπιστευομαι και λιγο παραπανω απο τον <καθε φορα διαφορετικο>γιατρο του ιπποκρατειου.για την γεννα ειτε ιπποκρατειο ειτε παπαγεωργιου!

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μία απ'τα ίδια natasavagelis έτσι θα γεννήσω στο Παπαγεωργίου όμως αλλά είμαι και καισαρική όμως εκτός απροόπτου θα γεννήσω προγραματισμένα Παπαγεωργίου σ'όποιον τύχω όπως με εξετάζει κιόλας κάθε φορά διαφορετικός γιατρός όποτε πάω...αλλά τι να πω ρε κορίτσια ότι να ναι με φαίνεται γιατί καταρχήν τπέρυχο σε κάνουν μόνο 3 φορές σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης τι να πω ευτηχώς για να είμαι ήσυχη πάω κι έξω σ'εναν γιατρό για να μαι σίγουρη!!!!Στο πρώτο μου παιδί γέννησα Ιπποκράτειο με δικό μου γιατρό όμως και πλήρωσα ( στις θέσεις ήμουνα) 400 ευρώ πριν 2 χρόμια αυτό και έχω δημοσίου ασφάλεια...Καλή τύχη σε όλες σας!!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Διανύω την 25η εβδομάδα της 1ης μου εγκυμοσύνης, έχω εξωτερική γιατρό που πλέον με καλύπτει με φάρμακα και παραπεμπτικά για εξετάσεις, αλλά θέλω να γεννήσω στο Ιπποκράτειο λόγω οικονομικού θέματος.

Χθες όμως, πάνω σε μια συζήτηση με φίλη μου, προέκυψε το θέμα του τοκετού μετά από πρόκληση. Είπαμε πως μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα και να με πιάσουν οι πόνοι ή να "σπάσουν τα νερά" πριν την ΠΗΤ ώστε να πάω στο νοσοκομείο που θα εφημερεύει. Εάν όμως φτάσει η ΠΗΤ τί γίνεται;

Δεν έχω ανοίξει καρτέλα στο Ιπποκράτειο και δε βγάζω άκρη με το 1535. Μπορείτε να με βοηθήσετε στο θέμα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γέννησα στο Ιπποκράτειο το περασμένο Μάιο. Πήγα επειδή με πιάσαν οι πόνοι, χωρίς γιατρό. Δεν χρειάζεται κάρτα για να γεννήσεις αλλα για να εξεταστείς και να προγραμματίσεις τοκετό με πρόκληση ή καισαρική. Με ξεγέννησε ο γιατρός που εφημερευε. Μικρός φαινόταν αρα πιθανόν να ήταν ειδικευόμενος. Δεν φοβήθηκα γιατί υπάρχουν εκεί και οι καθηγητές πανεπιστημίου και σε κάθε τι που θα προέκυπτε θα με αναλάμβανάν εκείνοι. Το κακό είναι ότι μαίες και γιατρός πρέπει να ασχοληθούν με όλες τις γυναίκες κι όχι μόνο με ένα άτομο κι έτσι υπάρχουν στιγμές που λες...έτσι και να είχα το γιατρό μου ή έστω μια μαία. Εγώ σε επόμενη γέννα θα ρωτήσω αν μπορώ να πληρώσω δικιά μου μαία που θα είναι όμως στο πλάι μου συνέχεια και θα ελέγχει εκείνη τη διαστολή. Οι μαίες είναι καλές. Ολα καλά. Εγώ γενικά δεν ήθελα και πολλα. ΕΜένα με ένοιαζε να γεννήσω με ασφάλεια. Από οικονομικής άποψης εγώ πλήρωσα γύρω στα 300 ευρώ αλλα ήταν πολλά γιατί πλήρωσα παραπάνω για το δίκλινο δωμάτιο (θέσεις λέγονται) Αυτό που δεν ήξερα και μου το είπε ο γιατρός κατόπιν εορτής είναι ότι θα μπορούσα νακάνω επισκληρίδιο εάν το ζητούσα. Εγώ νόμιζα ότι επισκληρίδιο κάνουν μόνο όσοι έχουν το γιατρό τους. Τεσπα, δεν το μετανιωσα για την επισκληρίδιο, καλύτερα έτσι.

Εϋχομαι να γεννήσετε με ένα πόνο και τα μωράκια σας να είναι υγιέστατα!!!!!!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...