Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ADHD:Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής


Recommended Posts

Μόλις το διάβασα και μπορώ να σας πω ότι όλα αυτά θα μπορούσε να μου τα πει το μεγάλο μου παιδί :cry:

Ναι πράγματι αντιμετωπίζει τις περισσότερες από αυτές τις δυσκολίες.

Χαίρομαι που η αντιμετώπιση από μέρους μου είναι στα πλαίσια που ζητά αυτό το " παιδί".

Επιστήμων δεν είμαι , αλλά παρατηρώντας το παιδί μου και τις αντιδράσεις του κατέληξα να τον χειρίζομαι όπως περίπου το άρθρο που με βάλατε να διαβάσω.

Τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτα.

Θέλει γερά "στομάχια" "σικότια" και "άντερα" αυτή η δουλειά .

Την δύναμη την αντλείς τις στιγμές που βλέπεις ότι το παιδί σου εκτιμά την στάση σου απεναντί του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, ευχομαι να περασατε ολοι καλα το Πασχα :D

Πηραμε τελικα την πληρη διαγνωση και μπορω να πω πως ειναι αρκετα θετικα τα πραγματα :D

Πρωτα απο ολα η ειδικος που εξετασε την την ψυχοκινητικη της κορης μου ειπε πως ειναι ενα εφυεστατο κοριτσακι(καμαρι να δειτε εγω) που ομως διακρινει τα συμπτωματα της διασπασης προσοχης αλλα δεν μπορει να προσδιορισει αν η διασπαση προερχεται απο τα πολλα προβληματα υγειας της η' αν τελικα εχει το συνδρομο, χαρακτηριστικα μου ειπε: ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση σαν να λεμε δεν ξερουμε αν η κοτα κανει το αυγο η' το αυγο την κοτα.

Μπορουν λεει μεσα απο την εργοθεραπεια να την βοηθησουν να οργανωσει τον ευατο της και να αποδωσει το μεγιστο τον ικανοτητων της καθως να μου δωσουν και μενα μερικες συμβουλες για το πως να χειριστω μερικες καταστασεις.

Νομιζω πως αυτο ειναι μια θετικη εξελιξη και αν η εργοθεραπεια με τις συμβουλες εχουν εστω και ενα μικρο ποσοστο επιτυχιας και μας βοηθησουν θα ειναι μεγαλη ευλογια για εμας.

Τελικα τα πραγματα εξελιχθηκαν καλυτερα απο οτι περιμενα :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Κική, και σε όλους !

Χαίρομαι πολύ που έχουν έρθει έτσι τα πράγματα, και που επιτέλους βρέθηκαν κάποιοι ειδικοί για να σας καθοδηγήσουν.!

 

keep up the good work!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν λεει μεσα απο την εργοθεραπεια να την βοηθησουν να οργανωσει τον ευατο της και να αποδωσει το μεγιστο τον ικανοτητων της καθως να μου δωσουν και μενα μερικες συμβουλες για το πως να χειριστω

να είσαι σίγουρη πως μπορούν :lol: .

 

.....καθως να μου δωσουν και μενα μερικες συμβουλες για το πως να χειριστω μερικες καταστασεις.
Να δώσεις μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες και θα δεις ότι είναι απλά πράγματα που κάνουμε καθημερινά ....αλλά τώρα θα τα κάνεις και θα 'χεις το νούσου.

 

Νομιζω πως αυτο ειναι μια θετικη εξελιξη και αν η εργοθεραπεια με τις συμβουλες εχουν εστω και ενα μικρο ποσοστο επιτυχιας και μας βοηθησουν θα ειναι μεγαλη ευλογια για εμας.
Ευλογία είναι που ξεκινήσατε............ και όλα τα άλλα θα βρουν τον καιρό τους :wink:

 

Τελικα τα πραγματα εξελιχθηκαν καλυτερα απο οτι περιμενα
Έτσι μπράβο .....τώρα ακούγεσαι καλύτερα :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους :D

Να μαι και παλι με πολυ καλυτερη διαθεση απο οτι πριν λιγο καιρο που πρωτομπηκα σε αυτο το σαιτ :!:

Ειχα αρκετα τρεξιματα με το γνωστο προβλημα και ακομα προσπαθω να καταλαβω μερικα πραγματα αν και βρισκομαστε σε ενα σχετικα καλα δρομο και αυτο που ενοω ειναι πως μπορω πλεον να καταλαβω πολλες απο της αντιδρασης της κορης μου που οφειλονται. Αυτο με βοηθαει στο να κανω υπομονη η' να ξερω πως να χειριστω μερικες καταστασεις κλπ.

Τα νεα που εχω ειναι μαλλον θετικα σε οτι αφορα τα προβληματα της γιατι τελικα απο οτι καταλαβα απο αυτα που μου ειπε η εργοθεραπευτρια το πιθανοτερο ειναι πως η Ελευθερια εχει πιθανον προβλημα με την αισθητηριακη της ολοκληρωση και σε αυτο οφειλεται η διασπαση προσοχης και η υπερκινητικοτητα και δεν αποτελει ενα παιδι με το κλασικο συνδρομο του adhd.

Εγω βεβαια αυτες τις εννοιες πρωτη φορα τις ακουω και μου ειναι λιγο δυσκολο να κατανοησω καποια πραγματα αλλα προσπαθω μεσα απο το διαβασμα και την ενημερωση.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μηπως γνωριζετε πως μπορω να κινησω την διαδικασια να καλυψω τα εξοδα της εργοθεραπειας μεσα απο το ταμειο του ικα η' του ταε, τι δηλ πρεπει να κανω? που πρεπει να παρω τηλ κλπ

αν γνωριζει καποιος ποσο ευκολα χορηγουν τα ταμεια την καλυψη της εργοθεραπειας επισης ειναι κατι που με απασχολει γιατι ακουσα πως ειναι λιγο δυσκολο να παρεις την εγκριση.

Ο φιλος αλμακ ισως ξερει κατι σχετικο και μπορει να με βοηθησει γιατι αν θυμαμαι καλα κανουν εργοθεραπειες στο παιδακι τους.

ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση :!:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κική ξεκινώ από το αυτονόητο που είναι ότι αν ανακατευτείς με την ειδική αγωγή τα λεφτά είναι πολλά. :shock:

Υπάρχουν τρόποι ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων που ξοδεύουμε στην ειδική αγωγή να μας το δώσει πίσω ο κρατικός ασφαλιστικός φορέας που είμαστε ασφαλισμένοι. :wink:

Εγώ προσωπικά γνωρίζω τι γίνετε με τα του Τ.Ε.Β.Ε

 

 

Ξεκινάμε πρώτα με το κέντρο ψυχικής υγείας ( το αρμόδιο της περιοχής σου) .

Εκεί γονείς και παιδί θα περάσουν κάποιες συνεντεύξεις ούτως ώστε να έχουμε κάποια «διάγνωση».

Με την διάγνωση θα μας δώσουν και χαρτί ( το ζητούμενο) όπου θα αναφαίρετε τι είδους θεραπείες και πόσες τον μήνα χρειάζεται.

Το χαρτί αυτό το καταθέτεις στον ασφαλιστικό σου φορέα και συνήθως είναι διάρκειας ενός έτους.

 

Εκτός από τα κέντρα ψυχικής υγείας μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά και σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο όπου υπάρχει παιδιατρική κλινική και κατά προέκταση παιδοψυχιατρική κλινική.

Μην σε τρομάζουν οι όροι παιδοψυχιατρική κτλ………διότι μόνον με διάγνωση δική τους θα ανασάνεις οικονομικά.

 

Να ξέρεις πως όταν διαγνώσουν ότι πράγματι το παιδί χρειάζεται βοήθεια , με πολύ λίγη επιμονή δική σου θα σου γράψουν το ανώτατο όριο συνεδρίων που δικαιούται .

 

Εγώ είμαι σε αυτή την κατάσταση , κάνουμε όλες τις θεραπείες ( συνεδρίες ) ιδιωτικά , πληρώνουμε , παίρνουμε απόδειξη και το ΤΕΒΕ μου δίνει πίσω το 75% των χρημάτων που ξόδεψα με απόδειξη.

Αρκεί να σου πω πως παίρνω πίσω από το ΤΕΒΕ κάθε μήνα περίπου 620 ευρώ , και δεν καταφέρνω να παίρνω αποδείξεις από όλους. :evil::x

 

Αυτά για την ώρα και για τυχόν απορίες εδώ είμαστε , μην ντραπείς ρώτα !!!!!!!!! :):):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας παιδια, καιρο ειχαμε να τα πουμε !!!

πω! πω! μου λειψατε αλλα μαζευτηκαν πολλες υποχρεωσεις τον τελευταιο καιρο που ουτε καν το e mail δεν προλαβαινα να δω.

Ελπιζω να εχετε ενα υπεροχο Σαββατοκυριακο, εμεις σημερα πηγαμε στην θαλασσα παντως(δεν καναμε μπανιο αλλα πηραμε μαζι μας τα σαντουιτσακια μας τα καφεδακια μας και ολα τα σχετικα παιχνιδια της μικρης και την περασαμε ζαχαρη :D ) Ηταν πολυ καλυτερα απο το να τρεχουμε σε παιδοτοπους και σε αλλα μαγαζια, το διασκεδασαμε ολοι μας!!!

Σκεφτομαστε αυριο να το επαναλαβουμε...

Οι εργοθεραπειες της μικρης ξεκινησαν και ειδη καποια αποτελεσματα ειναι ορατα αν και χρειαζομαστε πολυ δουλεια ακομα, επισης οι συμβουλες που μου δινουν ειναι πολυτιμες μερικες φορες και με βοηθουν να καταλαβω πολλες καταστασεις.

Σας φιλω ολους , ευχομαι να περασετε ενα ομορφο σαββατοκυριακο και τα λεμε :!:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κική!

Χαίρομαι πολύ που μπορέσατε να προσαρμοστείτε τόσο καλά στις νέες συνθήκες, φαίνεται ότι σας έκανε πολύ καλό το να ξέρετε που στέκεστε και τί μπορείτε να κάνετε για την μικρή!

Σούπερ....!

Μόλις έχεις περισσότερο χρόνο γράψε μας για όλες τις φάσεις που κάνετε με την εργοθεραπεία, θα είναι σίγουρα ενδιαφέρον να διαβάσουμε εμείς αλλά και άλλοι γονείς για το τί είναι και πως βοηθάει ένα παιδάκι...Μπράβο σας..!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι :D

Τα νεα μαλλον σημερα δεν ειναι και πολυ ευχαριστα. Η κορη μου βρισκεται σε εξαλη κατασταση και στο σπιτι επικρατει ενας πανικος. Δεν ειναι στις καλες της, τις τελευταιες μερες γιατι απο την μια εφαγε κατι που την πειραξε αλλεργικα και κατα συνεπεια και στην συμπεριφορα της και απο την αλλη εκδηλωνεται ταυτοχρονα και αλλεργικη επιφυκιτιδα μαζι με το ασθμα οποτε δεν μπορειται να φανταστειτε την αφορητη γκρινια της μαζι με την υπερκινητικοτητα και την διασπαση προσοχης.

Πολλες φορες οταν κοιμαται και τα ματακια της κλεινουν μετα απο μια απιστευτα κουραστικη και εξαντλητικη μερα μαζι της και το προσωπακι της γαληνευει, αναρωτιεμαι ποσο πολυ υποφερει το πουλακι μου για να συμπεριφερεται τοσο περιεργα. Τετοιες μερες σαν και αυτες τις δυσκολες εξαντλει τοσο πολυ τον ευατο της απο τις βλακειες που κανει μεχρι που και στα ματακια της απο κατω σχηματιζονται μαυροι κυκλοι και το προσωπο της αποκτα μια κουρασμενη και σκληρη οψη. Οταν λοιπον αποκοιμιεται και ηρεμει αναρωτιεμαι αν ειναι το ιδιο παιδι που δεν μπορουσε να σταματησει δευτερολεπτο να κανει ζημιες και χαζομαρες. :? και τοτε θυμαμαι τα λογια του φιλου almak που λεει πως οσο και να σε δυσκολευουν ολη την μερα ενα χαμογελο πριν κλεισουν τα ματακια τους και ολα παλι ομορφαινουν.

Τελος παντων αυτα για σημερα, α ! ξεχασα σημερα εκανα και την εγγραφη για προνηπεια χα! χα! πολυ περιεργο συναισθημα..

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κική!

ωχ,ωχ,...... παλι καλά που μπορείς κάπως και κρατάς τη ψυχραιμία σου.

 

Στο ντοκυμαντέρ που είχα δεί για το adhd είχαν δείξει σκηνές, που ότι και να έκαναν οι γονείς, δεν μπορούσαν να ηρεμήσουν το παιδάκι.

Αυτό βέβαια για παιδάκι που έχει 100% adhd και ήταν 8 ετών δηλαδή ήταν και πιό μεγάλο και δυνατό.

 

Αυτό που είδα στο ντοκυμαντέρ που έδειχνε ότι υπήρχε ειδική τάξη για παιδιά με adhd είναι ότι εβαζαν τα παιδιά να είναι διαρκώς σε κίνηση, να πηγαίνουν χοροπηδώντας στον πίνακα και όποτε ήταν να μιλήσουν να μιλάνε στριφογυρνώντας. Έτσι φαινόταν να τους αρέσει να κάνουν πράγματα. Τα έβαζαν διαρκώς να κάνουν κάτι σωματικό, όταν μιλάμε διαρκώς, διαρκώς...

 

Δοκίμασέ το - ίσως όταν της λές να κάνει τέτοια να μήν καταφεύγει σε "αταξίες" για να βγάλει αυτή την ενέργεια απο μέσα της. Και θα νιώθει καλά γιατί θα ξέρει ότι ακολουθεί αυτό που της λές και δεν θα αντιμετωπίζει δηλαδή και τη δική σου δυσφορία αλλά ίσα ίσα την ικανοποίησή σου που συνεργάζεται.

 

Αυτό έλεγαν με λίγα λόγια οι εκπαιδευτές αυτού του σχολείου...

Ρώτα και τις δασκάλες εκεί στο προνήπιο τι ξέρουν για το adhd και πως θα βοηθήσουν τη μικρή σου.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι με φρεσκα νεα :!:

Πρωτα απο ολα ευχομαι να περασατε ενα ωραιο σαββατοκυριακο.

Εμεις μολις αρχισαμε να καλυτερευουμε απο την δυσκολη φαση που περνουσαμε και ευχομαι να συνεχισουμε ετσι.

Για να πω την αληθεια εχω καποιους ενδοιασμους να μιλησω στα προνηπια για αυτο το θεμα γιατι φοβαμαι να μην τους επιρεασω και γιατι ισως με τις εργοθεραπειες βελτιωθουν καποια πραγματα και δεν ειναι τοσο απαραιτητο να τους προεδεασω και εχουν διαφορετικη σταση μαζι της.

Προτιμω να ξεκινησει η σχολικη χρονια να δω πως κυλαει η κατασταση και μετα αν χρειαστει βεβαια να μιλησω, το μονο που τους αναφερα ειναι πως εχει αρκετα προβληματα με την υγεια της οσο αναφορα το ασθμα και τις αλλεργιες.Πες του μου την γνωμη σας αν επραξα λαθος...

Δυστυχως Μαρια αυτο που ειδες στο ντοκυμαντερ αποτελει την καθημερινοτητα μας οταν η μικρη ειναι σε δυσκολη φαση, βεβαια δεν ειναι καθημερινο φαινομενο για εμας αλλα μπορει να κρατησει μια βδομαδα και τον υπολοιπο μηνα σιγα σιγα να καλυτερευει μεχρι κατι καινουργιο να την ενοχλησει και φτου και απο την αρχη....

Η κορη μου ειναι πολυ μικρη και ισως αυτο μας δινει καλες ελπιδες να μην φτασουμε σε ακραιες καταστασεις που ειδες μια και ξεκινησαμε τις εργοθεραπειες αλλα ειμαι σιγουρη πως αν αφησω την μικρη να εξελιχτει χωρις βοηθεια δεν θα απεχουμε πολυ απο αυτα τα παιδακια που εβλεπες :(

Οι εργοθεραπειες ειναι κατι που σχετιζονται πολυ με την αισθητηριακη ολοκληρωση ενος παιδιου μεσα απο το παιχνιδι κυριως. Τα μαθαινουν να ειναι πιο οργανωμενα και να μην εχουν διαχυτη συμπεριφορα καθως ενδυναμωνουν καποιες απο τις αισθησεις τους η' απευαισθητοποιουν καποιες αλλες που υπερλειτουργουν γι αυτο και εβλεπες πως τα βαζαν να στριφογυριζουν η' να χοροπηδουν( ειναι τροποι που βοηθουν στην αισθητηριακη ολοκληρωση). Δουλευοντας ολα αυτα τα κομματια αυτοματως βοηθιουνται να αποκτουν αυτοπεποιηθηση και να βελτιωνουν την διασπαση προσοχης με αποτελεσμα να μπορουν να ασχοληθουν με ενα παιχνιδι παραπανο απο οτι συνηθως.

Ελπιζω να καταλαβατε εστω και λιγο ....σας φιλω ολους.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλα μας όσο θες . :lol:

Εμείς εδώ είμαστε σε ακούμε και ένα μέρος από την αγωνία σου είναι και δικιά μας :wink:

Έτσι όπως τα λες βρίσκω πως είσται σε καλό δρόμο.

 

ΥΓ. Τι έγινε με τα ασφαλιστικά ταμεία ( κάλυψη εξόδων......) :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!

Βρε βρε τον φιλο μου τον αλμακ καιρο ειχαμε να σε ακουσουμε και εγω νομιζα πως μονη μου τα λεω μονη μου τα διαβαζω :!:

Ευχαριστω θερμα για το ενδιαφερον και για την συμπαρασταση, μακαρι να ειχα και δικα σου νεα για να τα σχολιασω με την σειρα μου.

Απο την επιτροπη περναμε στης 21 Ιουνιου και ελπιζω να εγκρινουν τις εργοθεραπειες διοτι τα εξοδα μας ειναι τεραστια και συν τοις αλλοις εχουμε και τα αλλεργικα προβληματα και μας τρωνε αλλον ενα μισθο σε ειδικα σαμπουαν, κρεμες και φαρμακα. Μιλαμε για τρελλα εξοδα :roll:

Καλοκαιρακι ερχεται , τι σκοπευετε να κανετε ρε παιδια για διακοπες :?:

Χα! χα! σας ξαναφιλω και τα λεμε....

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας :D

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα αν και με αυτη τη ζεστη πιος μπορει να ειναι καλα :?:

Σημερα μετα απο πολυ μεγαλο τρεξιμο και ταλαιπωρια πηραμε την επισημη διαγνωση :cry:

Διασπαση προσοχης, υπερκινητικοτητα, διαταραχες προσαρμογης, διαταραχες συμπεριφορας :shock::shock::shock: ουκ ολιγα οπως καταλαβαινετε και τωρα σε ολα αυτα προσθεστε αλλεργικο και βρογχικο ασθμα, αλλεργικη ρινιτιδα και επιφυκιτιδα, ατοπικη δερματιτιδα,δυσανεξια σε διαφορες τροφες και σας αφηνω εσας να βγαλετε τα συμπερασματα για το πως περναμε την καθημερινοτητα μας :idea:

Νιωθω καπως περιεργα σημερα, ανακουφιση πως ολα αυτα δεν ηταν της φαντασιας μου αλλα και λυπη γιατι απο μια αλλεργια στο γαλα η κατασταση εφτασε πολυ μακρια.

Η κοινωνικη λειτουργος μου ειπε πως ενα παιδακι με τοσο πολλα προβληματα υγειας και τοσους περιορισμους ειναι φυσιολογικο να αναπτυξει τετοιου ειδους συμπεριφορας και δεν ειναι δυνατον χωρις βοηθεια να μπορεσουμε να τα καταφερουμε....

Αυτα για σημερα , καλο κουραγιο σε ολους με την ζεστη...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σου Κική !

 

πρέπει να έχετε δοκιμαστεί πολύ με αυτή την νέα διάγνωση.. σίγουρα αλλάζουν πολύ τα δεδομένα, λυπάμαι που δεν έχουμε ακόμα άλλους γονείς που να αντιμετωπίζουν αυτή τη κατάσταση...

Ευτυχώς υπάρχουν στο http://www.adders.org (ξενόγλωσση ιστοσελίδα που ασχολείται με την Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής ή αλλιώς "Adhd") όπου υπάρχουν και άλλοι γονείς που μπορούν σίγουρα να σας βοηθήσουν παραπέρα.

Να ξέρεις πάντως ότι δεν είσαστε οι μόνοι που αντιμετωπίζετε αυτή τη κατάσταση, υπάρχουν πολλοί πολλοί γονείς εκεί έξω με παρόμοια προβλήματα...

 

 

Καλό κουράγιο Κική..,... και κράτα μας ενήμερους για όλα τα νέα....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Γεια σας.Εγω ειμαι καινουργια στο φορουμ και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Διαβαζοντας τα θεματα σας, προβληματιστηκα αν το συγκεκριμενο ζητημα της ελλειματικης προσοχης η ο αυτισμος εχουν γενετικη προδιαθεση η μπορει να συμβει ποιαδηποτε στιγμη στη ζωη ενος παιδιου? Ισως ειναι αφελης η ερωτηση η ηδη να εχει απαντηθει καπου αλλα ειναι πολλα τα θεματα και με ενα πιτσιρικο 3 χρονων δεν εχω πολυ χρονο για να μελετησω. Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εγω ειμαι καινουργια στο φορουμ και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Διαβαζοντας τα θεματα σας, προβληματιστηκα αν το συγκεκριμενο ζητημα της ελλειματικης προσοχης η ο αυτισμος εχουν γενετικη προδιαθεση η μπορει να συμβει ποιαδηποτε στιγμη στη ζωη ενος παιδιου? Ισως ειναι αφελης η ερωτηση η ηδη να εχει απαντηθει καπου αλλα ειναι πολλα τα θεματα και με ενα πιτσιρικο 3 χρονων δεν εχω πολυ χρονο για να μελετησω. Ευχαριστω εκ των προτερων
Toυλάχιστον όσον αφορά τον αυτισμό στατιστικά τίποτα δεν δείχνει κληρονομικότητα.

Κλινικά.....το χάος μιας και κανείς δεν ξέρει πώς που τι και γιατί συμβαίνει αυτό που συμβαίνει.

Ο αυτισμός είναι μια "ταμπέλα" που την κολλάς σε ένα παιδί του οποίου η συμπεριφορά συμπεριλαμβάνει έναν αριθμό Χ ιδιαιτεροτήτων , όπως επίσης όταν η συμπεριφορά του έχει έλειψη από έναν αριθμό Ψ ιδιαιτεροτήτων.

Ο αυτισμός εν ολίγης είναι " πιάσε το αυγό και κούρεψε το ".Εφόσον λοιπόν όλα κρίνονται από την συμπεριφορά του παιδιού είναι λίγο δύσκολο να κρίνουμε αν γενιέται έτσι ή στην πορεία εμφανίζει αυτά που είχε προδιάθεση εκ γενετής ή ακόμη χειρότερα μήπως τα αποκτά στην πορεία :!::!::!:

 

Τα κόκκινα αποτελούν προσωπική μου άποψη μέσα από την 10χρονη εμπειρία μου έχοντας ένα παιδί αυτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαβασα σήμερα ότι η διατροφή και τα χημικά πρόσθετα εχουν κατηγορηθεί για την αυξηση της συχνοτητας του Adhd. http://www.guardian.co.uk/food/story/0,,2163217,00.html

Σκόπευα μετά τον 6ο μηνα να αρχίσω τις έτοιμες κρέμες, αλλά μου φαίνεται μετά από όσα διάβασα να κανω τις κρέμες μόνη μου στο μουλτι με φρεσκα φρουτα και λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι site και να ψαξεις θα διαπιστωσεις πως ολα λιγο πολυ σε συμβουλευουν στα σπιτικες τροφες για τα μικρα μας.

Βασικα το adhd ειναι μια διαταραχη οπου τα παιδια γεννιουνται με αυτην δεν δημιουργειτε στην εξελιξη του αλλα παρολα αυτα και τα παιδια με φυσιολογικη αναπτυξη μπορουν να εχουν διαταραγμενη συμπεριφορα λογο κακης διατροφης

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το ADHD δεν είναι επίκτητη διαταραχή, αλλά υπάρχει ήδη από τη γέννηση. Δεν μπορεί δηλαδή ούτε η διατροφή ούτε κάτι άλλο να την προκαλέσει, ενώ δεν υπήρχε.

Παρόλα αυτά, πράγματι, η διατροφή και τα χημικά έχουν κατηγορηθεί ότι αυξάνουν την υπερδραστηριότητα των παιδιών αυτών. Συγκεκριμένα, οι τεχνητές χρωστικές ουσίες, τα συντηρητικά ακόμη και η ζάχαρη θεωρούνται υπεύθυνα για την αύξηση της υπερκινητικότητας. Παρόλα αυτά, οι απαλλαγμένες από τις τοξικές ουσίες δίαιτες που ακολουθήθηκαν σε διάφορες έρευνες και πιλοτικά προγράμματα δυστυχώς δεν έφεραν τα αναμενόμενα αποτέλεσματα...

Πάντως, σίγουρα η αποφυγή των παραπάνω ουσιών καλό θα κάνει, κακό όχι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κική γειά σου είμαι η εύα και είμαι πολύ λίγες μέρες στο site έχω ανοίξει ένα θέμα για μαθησιακές δυσκολίες για να μιλήσω για το παιδί μου σήμερα πρώτη φορά διάβασα το θέμα σου όλο από την αρχή το παιδί σου έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το γιό μου απο μικρό γιατί τώρα ο δικόσ μου είναι 10 χρονών πιο μικρός ήταν ακριβώς ίδιος εκτός τα αλλεργικά συμπτώματα.Εμένα μου έχουν διαγνώσει έλλειψη συνγκένρωσης σοβαρή απόσπαση προσοχής και υπέρκινητικότητα η οποία σιγά σιγά υποχωρει χωρίς θεραπείες χωρίς τίποτα .Εμας η διάγνωση έγινε στο δημόσιο και μείναμε μόνο στη διάγνωση και δυο συμβουλές που πήραμε μαζί μας. έτσι το παιδί μεγαλώνοντας αντιμετωπίζει μαθησιακές δυσκολίες και σκέφτομαι να το πάω σε ιδιωτικό κέντρο αξιολόγησης αλλά σκέφτομαι και το οικονομικό. σου εύχομαι ότι καλύτερα για τη κορούλα σου.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΕΥΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη Ευα σε ευχαριστω για τις καλες σου ευχες!

Αυτη τη στιγμη μετα απο ενα εντατικο προγραμμα(3 φορες την εβδομαδα εργοθεραπεια και συμβουλευτικη) μπορω να σου διαβεβαιωσω πως η υπερκινητικοτητα ανηκει στο παρελθον και η διασπαση της ειναι σε πολυ καλο δρομο. Ο στοχος του εργοθεραπευτης μας ηταν να μην αντιμετωπισουμε μαθησιακες δυσκολιες!!!...θα δουμε αν θα τα καταφερουμε τελικα, την εχει κανει μια τρομερη προετοιμασια και αυτη τη στιγμη εχει καλυψει ενα μεγαλο μερος της υλης πρωτης δημοτικου(τωρα παει νηπεια) με σκοπο να νοιωθει αυτοπεποιηθηση, σιγουρια και ικανοποιηση, να μην κουραζεται ευκολα κλπ οταν παει στο δημοτικο και να καταφερουμε να εχουμε μια ομαλη εξελιξη.

Απο προσωπικη μου πειρα θα σου συμβουλευα να κανετε θεραπειες , ποτε δεν ειναι αργα...οσο για το κοστος οντως ειναι προβλημα, αλλα και εκει υπαρχουν λυσεις.

Εγω μενω Θεσσαλονικη και τις δυο εργοθεραπειες τις κανουμε τελειως δωρεαν αλλα το κυριοτερο ειναι πως εχουμε ενα απο τους καλυτερους εργοθεραπευτες.

Διαβασα το ποστ σου και εχω καταλαβει τι ακριβως περνατε, νομιζω πως ειστε σε λαθος δρομο, αν το παιδι κουραζεται με τις δυο προτασεις που γραφει χρειαζεται οπωσδηποτε δουλεια απο ειδικο, αυτα τα παιδια εχουν συνηθως μεγαλο δεικτη νοημοσηνης απλως χρειαζονται την καταλληλη εκπαιδευση για να ξεμπλοκαρουν και να συνεχισουν.

Γνωριζω αρκετα πραγματα που για αρχη θα μπορουσαν να σε βοηθησουν αλλα ειναι δυσκολο μεσο ενος ποστ, θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα με το τηλεφωνο μου, μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου οποτε θες.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστω χρηστο! δοξα σοι ο θεος ειμαστε πολυ καλα και αποψυ υγειας(αλλεργιες) το παλευουμε καλα και γενικως μακαρι να ειμαστε παντα ετσι...το ιδιο ευχομαι και για εσας.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...