Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ευχαριστω τοσο πολυ για την βοηθεια σας

ο μικρος εκανε πυρετο 2 μερες απο 38 κ3 περιπου κ με ντεπον κατεβηκε.μετα εκανε μια μερα διαρροια .την 4η μερα χτες δηλ ηταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η "κλινική εικόνα"του πώς είναι?Έχει κέφια ή φαίνεται πεσμένος?Το χρώμα του?Είναι χλωμός?Απ'αυτά θα καταλάβεις αν πρέπει ν'ανησυχείς.Πάντως επιμένω οτι αν συνεχίσει τα συμπτώματα να τον πάρεις και να πάτε στον παιδίατρο ή νοσοκομείο.Έχω πάει άπειρες φορές βραδυάτικα σε νοσοκομεία:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι το παιδων.......εχω ακουσει τοσα κ τοσο που ουτε απ εξω δεν θελω.

Αν συνεχισει και το απογευμα θα τον παω στον γιατρο.

Μερικες στιγμες ειναι καλα παιζει γελαει κ μετα ξαπλωνει κ δεν ακουγετε.τωρα μου ζητησε γαλα , του ειπα και καλα οτι δεν εχω τελειωσε κ νευριασε, χτυπιοταν εκλαιγε κ πεταξε την πιπιλα του...καλα αυτο ειναι αλλο θεμα συμπεριφορας που θα ανοιξω θεμα αλλη φορα,μολις σηκωθηκε απο καναπε τωρα τρωει την υπολοιπη φρυγανια,ειναι σχετικα ησυχος αφου βλεπει παιδικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eimai λιγο πιο ησυχη!μακαρι να τελειωσε...

Εφαγε την φρυγανια που ειπα και μετα μου εφερε ο αντραςμ ου μηλα κ μπανανες.Εφαγε μιση μπανανα κ ενα μηλο κ ηπιε λιγο νερο και απο τις μια το μεσημερι νομιζω ηταν δεν εκανε εμετο.Εχουμε δει 3 φορες τον γκαρφιελντ κ τωρα χοροπηδαει κ καθαριζει με ενα πανι το σπιτι....Μακαρι να τελειωσε...Δεν ειμαι καθολου ηρεμη ισως γιατι δεν εχει αρρωστησει πολλες φορες ειδικα με εμετο αλλη μια φορα και αυτο για μια φορα που τα εβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛημερα, ο μικρος ηταν μια χαρα , κοιμηθηκε το απογευμα απο τις 6 μεχρι τισ 8 και οταν ξυπνησε εφαγε σουπα και φρυγανια και ηταν μια χαρα ελς κ δεν ειχε τιποτα.Το βραδυ κοιμηθηκα στο σαλονι για να τον ακουσω αν κανει εμετο αλλα ευτυχως τιποτα, τι περιεργο ηταν αυτο?η μηπως ετσι ειναι τα παιδια γενικοτερα οταν αρρωσταινουν?εμεις οι μεγαλοι , εγω δηλαδη γκρινιαζω εχω τα χαλια μου δεν εχω ορεξη ουτε να μιλησω κ εκεινος ηταν μες στην τρελη χαρα....???μακαρι να μην εμφανισει κατι αλλο γιατι απο οτι καταλαβα ενα ενα τα βγαζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Εμεις όταν είχαμε γαστρεντερίτιδα (3μερες μας κράτησε και μόνο τη μια έκανε εμετο). Μας είχε απαγορεύσει φρουτα και λαχανικά. Μετά τον εμετο καθε δέκα λεπτά γουλίτσες νεράκι. Και μόνο σουπίτσες με κοτοπουλάκι. Ηλεκτρολύτες δεν πήραμε καθόλου και φυσικά την τρίτη μέρα την πήγαμε να τη δει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Εμεις όταν είχαμε γαστρεντερίτιδα (3μερες μας κράτησε και μόνο τη μια έκανε εμετο). Μας είχε απαγορεύσει φρουτα και λαχανικά. Μετά τον εμετο καθε δέκα λεπτά γουλίτσες νεράκι. Και μόνο σουπίτσες με κοτοπουλάκι. Ηλεκτρολύτες δεν πήραμε καθόλου και φυσικά την τρίτη μέρα την πήγαμε να τη δει.

 

Δεν νομίζω ότι κανένας γιατρός προτείνει φρούτα και λαχανικά πέρα απο μήλο και μπανάνα κι αυτό γιατί το μήλο σταματάει την διάροια και η μπανάνα αναπληρώνει το κάλιο που έχει χαθεί με τους εμετούς.

Ηλεκτρολύτες δίνουν μόνο αν κάνει πάνω από 7-8 φορές εμετό.

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

απλα για να το ξερετε εμας ο παιδιατρος μας μετα τον εμετο μας εχει απαγορεψει να δινουμε γαλα κ κρεμες κλπ γαλακτοκομικα. ερεθιζει το στομαχι. και το χουμε τσεκαρει πολλες φορες πως το παιδι ηταν καλα οσο δεν επινε γαλα και μολις επινε τσουπ ναααα τα ποταμια εμετος... το αλμορα κανει δουλεια αλλα εμενα πια δε το πινει η μεγαλη της μυριζει. και φρουτα-λαχανικα κομμενα επισης.

Μετα το τελος της καταστασης της διναμε πολυ αραιωμενο γαλα ( εβαπορε) σγα σιγα αυξαναμε τη δοση ωσπου πια ειχε συνελθει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Αχ! Δεν το ειδα νωριτερα. Ιωση ειναι κανεις δυο-τρεις μερες πυρετο και μετα κανα δυο μερες εμετους. Μας την εφερε ο μικρος οταν πηγαινε ακομα παιδικο και πεσαμε ολοι με την σειρα! Προσοχη γιατι κολλας αφου γινει καλα ο αλλος. Μ εμας ετσι γινοταν. Μολις γινοταν ο ενας καλα επεφτε ο αλλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περασαμε κι εμεις γαστρεντεριτιδα πριν λιγο καιρο, αλλα μας λιανισε στην κυριολεξια, το παιδι εκανε εμετο ακομα και τους ηλεκτρολυτες και απο το σφιξιμο την ωρα που ξερνουσε, εκανε ταυτοχρονα και διαρροια.. Ενα δραμα. Τελικα μας περασε με υποθετο primperan (αφου το σιροπι το εκανε εμετο) και σιροπακι -οταν σταματησανε οι εμετοι- ercefuryl.

Απο διατροφη μας ειχε πει τοτε πως επιτρεπονται μονο:

Ρυζογαλο ή ρυζοκρεμα

Κοτοπουλο ή μοσχαρι με ρυζι και λαδι

Λαπας

Πατατα ψητη ή βραστη

Μπιφεκι χωρις αυγο

Νερακι με μετρο και σιγα - σιγα

 

Οσο για τα υπολοιπα που αναφερθηκαν.. Μιλαμε για πολυ καθαρισμα.. Σεντονια, παπλωματα, χαλια, τοιχοι, ριχταρια, καναπεδες... Ενα ξερατο παντου..

 

Περαστικα σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφερω το θεματακι και απευθυνομαι κυριως σε οσες μαμαδες στελνετε τα παιδακια σας παιδικο σταθμο (αν και ολες οι αποψεις ειναι δεκτες :))

Ξεκινησαμε σημερα το απογευμα με εμετο. Κανενα αλλο συμπτωμα, ουτε πυρετος, ουτε κακοκεφια, μονο εμετος και κλαμμα την ωρα που εκανε, σαν να πονουσε. Απο τις 18:45 εως τις 20:15 ειχε κανει 6 φορες εμετο. Πηρα τον παιδιατρο τηλ. και μου ειπε πως κυκλοφορει ιωση και να βαλω υποθετο primperan. Εβαλα κανονικα στις 20:15, εκανε αλλον ενα στις 20:25 και εκτοτε τιποτα.

Ξερω τι να προσεξω απο θεμα διατροφης.

Αυριο δεν θα τη στειλω παιδικο και πολυ πιθανο να μην τη στειλω ουτε μεθαυριο. Και ρωταω τωρα: Απο ποτε να τη στειλω αν οι εμετοι εχουν σταματησει και δειχνει καλα? Τεταρτη ειναι ενταξει ή να το παμε απο Πεμπτη?

Επισης: Τι να πω στο σταθμο να προσεξουν? Π.χ. να τους ενημερωσω να φτιαξουν καποιο συγκεκριμενο φαγητο για τη δικια μου απο οταν επιστρεψει ή θα ειναι οκ οταν γυρισει πισω να φαει κανονικα αν θελει?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμένα και εμείς εχτές ενώ ήμασταν μια χαρά είχαμε και την παράσταση στο σχολείο ξαφνικά το απογευματάκι κατα τις 20¨00 αρχίσαμε εμετό 2φορές κανονικά και 1μόνο υγρά δυστυχώς ΄σημερα το πρωί ξυπνήσαμε και με πυρετο οπότε ημικρή έμεινε σπίτι με τον μπαμπά και με κλαμματα γιατι με παρακάλαγε να παέι παιδικο:(είναι αμαρτία όμως και εκεινη αλλά και τα υπόλοιπα πιτσιρίκια.Ελπίζω αυριο να είμαστε καλύτερα γιατι δυστυχως θα πρέπει να παει παιδικό αφου δεν υπάρχει αλλή λύση.:-(

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ρε κοριτσακι μου... Κριμα το μικρακι.. :( Εμεις ευτυχως δεν εχουμε κανει πυρετο μεχρι στιγμης αλλα καταλαβαινεις πως ειμαστε σε επιφυλακη.. Ουτε εμετο εκανε απο εχθες το βραδυ στις 20:25, αλλα εμεις καναμε και 6 στο συνολο, δηλ. τους διπλασιους απο εσας.

Εμενα σημερα αρνειται να φαει το παραμικρο. Ειμαστε ξυπνιες απο τις 6 αλλα δεν εχουμε φαει τι-πο-τα.. Ουτε φρυγανιτσα, ουτε ρυζογαλο, ουτε ψωμακι. Τι-πο-τα απολυτως. Δεν πιεζω γιατι δεν θελω να ερεθισω το στομαχακι της αλλα ανησυχω κιολας. Απο εχθες το μεσημερι εχει να μπει κατι στο στομαχι της. :?

Παντως κι εμενα σημερα το πρωι ζητουσε να παει σχολειο και δωστου κλαμμα.. :( Ευτυχως ειμαι στην ευχαριστη (απο αυτη την οπτικη γωνια) θεση να μπορω να την κρατησω σπιτι, οποτε εμεις μαλλον θα παμε απο Τεταρτη - Πεμπτη. Εσυ θα τους πεις να της φτιαχνουν ειδικο φαγητο μονο για εκεινη οταν τη στειλεις? Ή σκεφτηκα και την αλλη εναλλακτικη, να μαγειρευω εγω τιποτα και να τους το στελνω σε ταπερακι να της δινουν.

Παντως απο εχθες εχω λαβει πολλα μηνυματα που μου λενε πως κι αλλα παιδακια ειναι σαν κι εμας (κανουν εμετο) οποτε μαλλον εχει δικιο ο παιδιατρος που ειπε για ιωση.

Περαστικα και σε εσας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε εσάς επίσης κοίτα εγω θα βράσω λίγο κοτοπουλάκι και θα το στέιλω μαζί της νομίζω οτι στο σχολείο αυριο χυλοπίτες με κοτόπουλακι εχουν (κοκκινιστό ομως )αρα δεν θα νοίωθει μειονεκτικά πάντως για την ώρα ούτε εμετο είπε ο σύζηγος ούτε πυρετό αρα ίσως κάτι να την ενόχλησε εχτές απο ότι κατάλαβαν έφαγαν πολλά μπισκότα και καραμέλες και δεν έχει συνηθίσει έτσι η δικιά μου.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να συνεχισετε τη βελτιωση.. Εμεις φαγαμε εν τελει ελαχιστο ψωμακι (σκετο) και μισο μηλο/μιση μπανανα αλεσμενα. Ηπιαμε και 10 κουταλιες του γλυκου νερακι και μεχρι στιγμης δεν εχουμε κανει εμετο (εχει περασει ενα 3ωρο).

Ισως να την πειραξε κατι τη δικια σου, ειδικα αν δεν εχει συνηθισει σε καποιο ειδος τροφης, ειναι πολυ πιθανο.

Εγω τελικα θα τη στειλω Πεμπτη παιδικο, να ειμαι σιγουρη πως κραταει τα γευματα στο στομαχι και μετα βλεπουμε.

Περαστικα και παλι στο Νεφελακι! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και η μικρή μου τη Πέμπτη το βράδυ, εντελώς ξαφνικά, εκεί που ήταν μια χαρά και αρκετές ώρες μετά το φαγητό, άρχισε να κάνει εμετό. Ξεκίνησε στις 9 το βράδυ και μέχρι τις 11:30 έκανε συνέχεια. Τη λυπήθηκε η ψυχή μου…:cry::cry: Ευτυχώς δε κάναμε πυρετό καθόλου και δεν της έδωσα τίποτα άλλο όλο το βράδυ, εκτός από νεράκι και αυτό με προσοχή. Κοιμήθηκε καλά μετά τον τελευταίο εμετό και την άλλη μέρα ήταν μια χαρά. Απʼ ότι έμαθα αργότερα, αυτά είναι τα συμπτώματα μιας ίωσης που κυκλοφορεί τελευταία…

 

Περαστικά στα παιδάκια σας…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το περιγραφεις anti μου... Στα ξαφνικα τελειως, ημασταν στο αμαξι και πηγαιναμε στο libero day στο Γουδη και ετσι οπως ημασταν τραλαρι τραλαρο ξεκινησαν οι ρουκετες..

Κι ο γιατρος μας για αυτη την ιωση που λες μας ειπε. Να ειστε καλα κι εσεις! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...