Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέση ύπνου


Ελένη

Recommended Posts

εγω του ειχα σφηνακι οταν ηταν νεογεννητο και τωρα κανει και μενα αυτα που λες αλλα τον αφηνω ελευθερο. ειναι 4 μηνων και φοβαμαι να του βαλω οτιδηποτε γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα συμβει η στραβη. προτιμω να σηκωνομαι παρα να παθει τιποτα!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, εννοείται πως στον βραδυνό ύπνο δεν βάζω τίποτα στην κούνια του, μη τυχόν και μπλέξει πουθενα... Οταν παίρνει κανέναν υπνάκο το μεσημέρι του σφηνώνω τη χελώνα και εγώ είμαι από δίπλα (συνήθως παιρνω το πιάτο με το φαγητό μου και τρώω όρθια εκεί δίπλα στην κούνια του -καλύτερα όρθια παρά να με τρώει το άγχος!-). Αλλά μόλις το καταλάβει (ότι έχει σφηνώσει), αρχίζει και φωνάζει!

Τελικά να τον αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κοιμάται μπρούμυτα απο την ώρα που γυρίσαμε απο το μαιευτήριο..Εσένα τώρα είναι και μεγάλο μωράκι, δεν έχει ανάγκη απο τη στιγμή που κρατάει άνετα το κεφαλάκι του..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα μαλλον ειναι σοι με τον superman... τον βαζεις στο πλαι στην κουνια και μεχρι να φτιαξω το γαλα του μολις ξυπνησει εχει κανει τον γυρω της κουνιας με τα ποδια να ειναι στη θεση που ηταν το κεφαλι...

στο καλαθακι του, και ενω του βαζω σφηνακι προς τα δεξια, για να μην κοιμαται μονοπαντα στα αριστερα που βολευεται και γυρναει συνεχως το κεφαλι προς τα εκει, πως τα καταφερνει γυρναει και ξαναβρισκεται ανασκετα με το κεφαλι αριστερα... και φυσικα γκρινιαζει... πειραζει που εχει προτιμηση το κεφαλακι του απο μια μερια? με ανησυχει... και ο μεγαλος το εκανε αλλα τον βολευα στο σφηνακι... αυτος τιποτα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ααααααααααααααααααα κι εμείς έχουμε μεγάλο θέμα με τον ύπνο...όλο κι όλο 2 μήνες έχει κοιμηθεί ήρεμα κι έπειτα τέλος...αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε τώρα πάλι από τον Ιανουάριο και έχω φρικάρει η γυναίκα...δεν έχω κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ...κι έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά μάλλον δεν υπάρχει λύση στην περίπτωση του γιού μου!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax βρε κορίτσια, πράγματι τα ίδια κάνουν όλα τα πιτσιρίκια!

Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζουμε κι εμείς αυτόν τον καιρό, από τότε που έμαθε να γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα, το έχει δει παιχνίδι. Στον ύπνο του κάθε λίγο και λιγάκι γυρίζει, ακόμα δε μπορεί να ξαναγυρίσει ανάσκελα, στριμώχνεται, πλάκώνει τα χεράκια του, φέρνει την κούνια γύρω γύρω και τρέχω κι εγώ κάθε λίγο και λιγάκι να τον γυρίζω ανάσκελα και φτου κι απ' την αρχή. Του βάζω σφήνα μια χελωνα λούτρινη που έχουμε, αλλά κάνει χειρότερα τα πράγματα, γιατί όταν καταλάβει ότι δε μπορεί να γυρίσει τσαντίζεται και κλαίει και φυσικά ξυπνάει. Σήμερα τον άφησα να κοιμηθεί μπρούμυτα, κάποια στιγμή άρχισε να κουνιέται και υπέθεσα ότι πιάστηκε και τον ξαναγύρισα ανάσκελα. Δεν πέρασε καμιά ώρα και ξαναγύρισε μπρούμυτα. Τι να κάνω, να τον αφήνω να κοιμάται έτσι? Απ' τη μια φοβάμαι, απ' την άλλη σκέφτομαι τα ανήψια μου (20 και 22 χρονών τώρα), τότε έλεγαν οι παιδίατροι να κοιμούνται μπρούμυτα και δεν έπαθαν και τίποτα... Είναι όντως μια φάση και θα περάσει? Εσείς που την περάσατε, τι αντιμετωπίσατε μετά? Οταν θα μπορεί να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα θα είναι καλύτερα ή τελικά θα τρέχουμε περισσότερο?

 

 

 

 

Ο παιδίατρος μου είπε απο την αρχη κιολας να τον βάζω μπρόμυτα να κοιμάται. τώρα είναι 3 μηνών και στριφογυρίζει και αυτός στον ύπνο του. προς το παρόν κοιμάται στο δωμάτιό μας και σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να τον μεταφέρω στο δικό του. γυρνάει από ανάσκελα - μπρούμυτα και από μπρούμυτα - ανάσκελα, έρπεται και γενικά δεν είναι πολύ ήσυχος στον ύπνο του αν και κοιμάται όλο το βράδυ. απλά ενώ κοιμάται τα κάνει όλα αυτά και έχει μια γκρίνια που απλά για καμια ώρα δεν με αφήνει να κλείσω μάτι. τι λέτε να τον βγάλω από το δωμάτιο? είναι νωρίς ακόμα? θα ταλαιπωρηθώ περισσότερο αλλά είναι για καλύτερα? ποια η γνώμη σας κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν μπεμπούλη 5,5 μηνών και τώρα 2 βράδυα γυρνάει και κοιμάται μπρούμυτα(με το κεφαλάκι πλάγια φυσικά). Να τον αφήνω έτσι ή να τον γυρνάω ανάσκελα? Θα πάρω και τον παιδίατρο αύριο να ρωτήσω

line_m121_beg_40_time_1237608000_text_cf20c1c3c3c5cbcfd320cccfd520c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

POPS να σου ζησει ο γιοκας................και καλως ηρθες!!!!!!

Να πω την γνωμη μου , φυσικα και να τον αφησεις, ολα τα μωρα πιστευω ψαχνουν την θεση που τους αρεσει για να κοιμηθουνε, για να σου δωσω λιγο κουραγιο εμενα η κορη μου κοιμοταν μπρουμτα με τον ποπο σηκωμενο απο την ημερα που γεννηθηκε , δηλαδη 17 μηνες, ουτε προσπαθησα να της αλλαξω σταση, γιατι οταν το εκανα ξανακοιμοταν οπως ηθελα αυτη απλα κοιταζε τον που και καιπου για να βλεπεις οτι αναπνεει σωστα (να μην σε ανχωσω βραδιατικα), πιστευω οτι ενα μωρο απο ενστικτο και μονο γυρναει οπως θελει αυτο για να αναπνευση

αν σε ανακουφηση παρε και τον παιδιατρο να σου δωσει και αυτος μια απαντηση

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μας ο μπεμπης προσπαθουμε να κοιμαται στο πλαι....ποτε απο το δεξι πλευρο ποτε απο το αριστερο.ειναι λιγο δυσκολο....του βαζουμε μαξιλαρακι ωστε να μην γυριζει ανασκελα!!!βεβαια ετσι ειναι πιο ευκολο να γυρισει μπρουμιτα...αλλα οταν εχει πιει το γαλα του ειναι δυσκολο....εχει μεγαλη κοιλια και δεν τα καταφερνει...χιχιχι!!!

κανονικα πλεον δεν επιτρεπεται τα μωρα να κοιμουνται μπρουμιτα .... υπαρχει πιθανοτητα ασφιξιας. ανασκελα επισης δεν επιτρεπεται ειδικα οταν εχει φαει!!!

προσπαθησε στο πλαι....και οσο μπορεις εχε τον νου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις κουμάντο στον ύπνο του μωρού. Εμένα από τον τρίτο μήνα έπαψε να κοιμάται στο πλαί αλλά κοιμάται περισσότερο ανάσκελα. Αυτό το ΄κανε για κάνα ενάμισυ μήνα όπου από κει και πέρα κοιμάται ανάσκελα και πλάγια στα αριστερά, μόνο όμως όταν γυρνάει μόνος του. Μπρούμυτα τον έχω βρει 3-4 φορες και τον γυρνάω μόνη μου ανάσκελα αλλά και παλι παίρνει τη δικιά του στάση μετά. Μεγάλωσαν τα μωρά μας και μάλλον κοιμούνται όπως τα βολεύει καλύτερα. Πάντως το κόλπο με το μαξιλάρι το σκέφτηκα και γω αλλά φοβάμαι μήπως γυρίσει μόνος του πλευρό και στριμώξει το κεφάλι του πάνω στο μαξιλάρι και δε μπορεί να αναπνεύσει. Το πάω μακριά αλλά υπάρχουν πρωινά που τον έχω βρρει να κοιμάται τέρμα κάτω στο κρεββάτι ή κάθετα σε αυτό οπότε ποτέ δε ξέρεις:roll:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μαξιλαρι που ανεφερα ειναι για βρεφη και το βαζω πισω του στο υψος της πλατουλας του κοντα στην μεση του.και εχω τον νου μου. αν το φοβοσαστε υπαρχουν ειδικα σφινακια για αυτην την περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

το μαξιλαρι που ανεφερα ειναι για βρεφη και το βαζω πισω του στο υψος της πλατουλας του κοντα στην μεση του.και εχω τον νου μου. αν το φοβοσαστε υπαρχουν ειδικα σφινακια για αυτην την περιπτωση!

 

Και πόσο να έχεις το νου σου??? Δε ξέρω τα φοβάμαι τα μαξιλάρια, άλλωστε και ο γιατρός μου είχε πει μαξιλάρια, λούτρινα κ.λ.π. μακρία από το κρεββάτι του μωρού. Τώρα όσο αφορά το σφηνάκι, πιστεύω ότι είναι πιο βολικό για βρεφη 1-2 μηνών το πολύ..δηλαδή ο δικός μου που κινείται έντονα μετά τον τρίτο μήνα σιγά μη καθήσει σε σφηνάκι..ψιλοχλωμό το κόβω..απλά τον αφήνω να κοιμηθεί όπως βολεύεται και αν βλέπω καμιά περίεργη στάση τον ξεβολεύω αναγκαστικά.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο τις πρωτες ημερες που τον εφερα σπιτι ο μικρος απο το πλαι που τον εβαζα να κοιμηθει γυρναγε ανασκελα, χτες που ειχε κοιμηθει στην αγκαλια μου και τον εβαλα στο κρεβατι στο πλαι τον βρηκα μπρουμητα. Ειναι ηλικια που γυρναει και επιλεγει μονος του θεση που τον βολευει στον υπνο ή πρεπει να ανησυχω;(γενικα ο μικρος ειναι νευρικος και του βγαινει με υπερκινητικοτητα. τον φοβαμαι με την κουβερτα, νομιζω ειναι νωρις για υπνοσακο )

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!! Επειδή το κεφάλι θα γείρει οπωσδήποτε προς τη μία ή την άλλη μεριά, δεν υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί το μωρό, όπως φοβόμασταν παλαιότερα. Καλή θέση επίσης είναι και στο πλάι, πρέπει όμως να αποφεύγονται διάφορα τριγωνικά ή σφηνοειδή μαξιλάρια που υπάρχουν στην αγορά, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος το μωρό να γυρίσει μπρούμυτα! Τονίζω ξανά, πως ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

 

ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!! Μαξιλάρι επιτρέπεται, το νωρίτερο μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού μας.

 

Οι πιθανότητες μειώνονται σε πολύ μεγάλο ποσοστό, εάν το μωρό κοιμάται κατά τον πρώτο χρόνο της ζωής του σε δικό του κρεβατάκι, αλλά μέσα στο υπνοδωμάτιο των γονιών του.

 

Στερεώνουμε στις άκρες του κρεβατιού το σεντόνι ή το πάπλωμα (π.χ. το γυρίζουμε κάτω από το στρώμα), ώστε το μωρό να μην μπορεί να το τραβήξει πάνω από το κεφάλι του. Το χειμώνα ίσως είναι προτιμότερη η χρήση υπνόσακου ειδικού για την ηλικία του μωρού.

 

Μέρος ενός άρθρου στο gyn.gr, το site των γυναικολόγων.

Όλο το άρθρο στο link

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_12.asp

Με εκτίμηση,

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θα 'θελα να μάθω πώς κοιμίζετε τα μωράκια σας ( ανάσκελα,- μπρούμυτα,- στο πλάι ). Κατά καιρούς όλο νέες έρευνες προκύπτουν που αλληλο-αναιρούνται και θα 'θελα να μάθω κι από άλλες μανούλες τη γνώμη τους.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα 'θελα να μάθω πώς κοιμίζετε τα μωράκια σας ( ανάσκελα,- μπρούμυτα,- στο πλάι ).

με το που γεννηθηκε κ μεχρι το διαστημα που δεν μπορουσε να γυρισει μονος του τον εβαζα στο πλαι . καθε φορα που ξυπνουσε για γαλα τον αλλαζα πλευρο για να μην πιανεται.απλα μου ειχε πει η παιδιατρος οτι αν δεν ρευτει μετα το γαλα να τον βαλω οπωσδηποτε με ανασηκωμενο το στρωματακι στην καλαθουνα του.δεν αντεξε βεβαια κ πολυ στην καλαθουνα αφου ηταν μεγαλοσωμο κ πριν καν σαραντισει τον πηγα στην κουνια του κ εκει του εβαλα κατω απο το στρωμα μια μεγαλη πετσετουλα διπλη.ποσο ειναι το νινι σου?

ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα 'θελα να μάθω πώς κοιμίζετε τα μωράκια σας ( ανάσκελα,- μπρούμυτα,- στο πλάι ).

με το που γεννηθηκε κ μεχρι το διαστημα που δεν μπορουσε να γυρισει μονος του τον εβαζα στο πλαι . καθε φορα που ξυπνουσε για γαλα τον αλλαζα πλευρο για να μην πιανεται.απλα μου ειχε πει η παιδιατρος οτι αν δεν ρευτει μετα το γαλα να τον βαλω οπωσδηποτε με ανασηκωμενο το στρωματακι στην καλαθουνα του.δεν αντεξε βεβαια κ πολυ στην καλαθουνα αφου ηταν μεγαλοσωμο κ πριν καν σαραντισει τον πηγα στην κουνια του κ εκει του εβαλα κατω απο το στρωμα μια μεγαλη πετσετουλα διπλη.ποσο ειναι το νινι σου?

Κλείνει 4 μηνών τη Δευτέρα!:-D Εμένα μου 'πε ο παιδίταρος να αποφεύγω το ανάσκελα και να προτιμώ μπρούμυτα ή πλάι, ώστε σε περίπτωση που κάνει εμετούλη ή βγάλει σαλάκια να μην πάνε προς τα πίσω και πάθει αναρρόφηση ( εάν κοιμάται ανάσκελα ). Αλλά δοαβάζοντας άρθρα κι ανταλλάσσοντας απόψεις δεν υπάρχει κάτι standard! :( Επίσης με συμβούλευσε, ΠΟΤΕ να μη τον κοιμίζω δίχως να 'χει ρευτεί πρώτα και ΠΟΤΕ μαξιλάρι, παρά μονάχα κατευθείαν σε επίπεδο στρώμα κι υπό εξαιρέσεις σε ανάκληση. Επίσης χρησιμοποιώ μόνο 100% βαμβακερά σεντονάκια χωρίς πλαστικό απο κάτω, αλλά στρώνω μια πετσετούλα!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει 4 μηνών τη Δευτέρα!:-D Εμένα μου 'πε ο παιδίταρος να αποφεύγω το ανάσκελα και να προτιμώ μπρούμυτα ή πλάι, ώστε σε περίπτωση που κάνει εμετούλη ή βγάλει σαλάκια να μην πάνε προς τα πίσω και πάθει αναρρόφηση ( εάν κοιμάται ανάσκελα ). Αλλά δοαβάζοντας άρθρα κι ανταλλάσσοντας απόψεις δεν υπάρχει κάτι standard! :( Επίσης με συμβούλευσε, ΠΟΤΕ να μη τον κοιμίζω δίχως να 'χει ρευτεί πρώτα και ΠΟΤΕ μαξιλάρι, παρά μονάχα κατευθείαν σε επίπεδο στρώμα κι υπό εξαιρέσεις σε ανάκληση. Επίσης χρησιμοποιώ μόνο 100% βαμβακερά σεντονάκια χωρίς πλαστικό απο κάτω, αλλά στρώνω μια πετσετούλα!

εμενα η δικια μου απ την αρχη δεν κοιμοταν στο πλαι..το παραπονο των νοσοκομων στην κλινικη..και που την εβαζαν στο πλαι,τζαμπα ο κοπος γυρνουσε ανασκελα και ανοιγε και τα χερια καλα καλα..αλλα ειχε ευτυχως το κεφαλακι της στο πλαι..απο 4,5 μηνων αρχισε το μπρουμητα-πλαι και κοιμαται οπως θελει..μια στο πλαι,μια μπρουμητα ενω πλεον δεν αντεχει ανασκελα..και το εχω κοιμισει χωρις να ρευτει..δυο ωρες περιμενα να ρευτει κι αυτη μονο που δε ροχαλιζε..κοιμηθηκε το 11ωρο της και το πρωι που ξυπνησε ρευτηκε..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Έχω ένα πρόβλημα με τη μικρή μου! Είναι σχεδόν 4 μηνών, γενικά κοιμάται το βράδυ κάποιες ώρες, την βάζω πάντα ανάσκελα ή στο πλάι, αλλά πολύ συχνά όταν ξυπνάω τη βλέπω μπρούμυτα! Έχω ακούσει ότι είναι επικίνδυνο και ότι μπορεί να συντελέσει στο σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου! Η παιδίατρος μου είπε να το αποφεύγω και να τη γυρίζω όταν την βλέπω μπρούμυτα, αλλά μάλλον είναι η μόνη στάση που κοιμάται βαθειά και δείχνει να ξεκουράζεται, στις άλλες στάσεις στριφογυρίζει όλη την ώρα! Τι να κάνω; Είναι πραγματικά τόσο επικίνδυνο; Εσείς τι έχετε ακούσει;

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο μου παιδακια απο περιπου δυο μηνων τα εβαζα και κοιμοντουσαν μπρουμητα γιατι αλλιως καθε λιγο και λιγακι πεταγωνταν τα χερακια τους και ξυπνουσαν.Στην αρχη με το πρωτο μου παιδι ημουν πολυ επιφυλακτικη και εγω και προσπαθουσα να το βαζω σε αλλες στασεις αλλα πιο πολυ το εκνευριζα.....ετσι λοιπον στο δευτερο μου παιδακι τα πραγματα ηταν πιο ευκολα αφου το εβαλα αμεσως ετσι οπως βολευόταν.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Έχω ένα πρόβλημα με τη μικρή μου! Είναι σχεδόν 4 μηνών, γενικά κοιμάται το βράδυ κάποιες ώρες, την βάζω πάντα ανάσκελα ή στο πλάι, αλλά πολύ συχνά όταν ξυπνάω τη βλέπω μπρούμυτα! Έχω ακούσει ότι είναι επικίνδυνο και ότι μπορεί να συντελέσει στο σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου! Η παιδίατρος μου είπε να το αποφεύγω και να τη γυρίζω όταν την βλέπω μπρούμυτα, αλλά μάλλον είναι η μόνη στάση που κοιμάται βαθειά και δείχνει να ξεκουράζεται, στις άλλες στάσεις στριφογυρίζει όλη την ώρα! Τι να κάνω; Είναι πραγματικά τόσο επικίνδυνο; Εσείς τι έχετε ακούσει;

 

Tα μωρά μας είναι σχεδόν ίσα και είναι σαν να διαβάζω την σκέψη μου χα χα.

Όταν τον γυρίζω ανάσκελα ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο, μια φορά που τον αφίσα μπρούμυτα κοιμήθηκε από τις 10:30 το βράδυ ως τις 8:30 το πρωί !!!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μανούλες! επαναφέρω το τοπίκ στο προσκήνιο για να ρωτήσω κάτι σχετικό με τον ύπνο -ή σχεδόν σχετικό αλλά δεν βρίσκω σε ποιο τοπίκ να το βάλω:oops:! Η μπέμπα μου είναι 5 μηνών και από την αρχή της ζωής της, παρόλο που είναι και προωρούλα, εγώ την βάζω πλάι και εκείνη γυρίζει πάντα ανάσκελα για να κοιμηθεί. Ο γιατρός μας είπε βέβαια να κοιμάται ανάσκελα αφού ρευτεί και να μη φοβόμαστε γιατί είναι μύθος ότι τα μωρά πνίγονται σε αυτή την στάση. Και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχει τύχει να το δω με τα μάτια μου ότι όταν βγάζει γουλίτσα γυρνά το κεφαλάκι αυτόματα στο πλάι. Το θέμα μου όμως είναι το εξής: επειδή κοιμάται κυρίως ανάσκελα, το κεφαλάκι της πίσω είναι ακόμη flat και γενικώς έχει περίεργο σχήμα. Εγώ μέχρι τώρα δεν ανησυχούσα αλλά έχω τον άνδρα μου μια εβδομάδα τώρα που με έχει φάει κάθε μέρα ότι το κεφάλι του παιδιού είναι σαν ταψί! και πότε θα φτιάξει και μήπως μείνει έτσι και τέτοια :) Ξέρετε μήπως σε ποια ηλικία φτιάχνει; και πως θα φτιάξει αφού η μπέμπα δεν κάθεται και πολύ σε άλλη στάση εκτός από ανάσκελα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...