Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια, γεννάω αρχές Σεπτέμβρη και προβληματίζομαι τι και πόσα ρουχαλάκια πρέπει να πάρω για τον μπέμπη μου. μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

female νομίζω ότι τέλος αυγούστου και μάλιστα στην κρήτη είναι ντάλα καλοκαίρι. Να ξέρεις ότι τα μωράκια ζεσταίνονται πιο πολύ από εμάς. Κρίνε λοιπόν από εσένα και πράξε. Εσύ εκείνη την εποχή φοράς φοράς μακρυμάνικο φανελάκι και από πάνω μακυμάνικο μπλουζάκι?? Από το φόβο μας μην τα κρυώσουμε τα ντύνουμε σα κρεμμυδάκια και αυτά υποφέρουν:cry:

Τώρα θα σας συμβούλευα να αγοράζατε τα πρώτα εσωρουχάκια και φορμάκια εσείς γιατί τουλάχιστον εμένα μου έφεραν κυρίως 3-6. Εγώ βολεύτηκα πολύ του MOTHERCARE, φυσικά τα παρήγγειλα όλα από Αγγλία. Επειδή έχουν λίγο μεγάλη φόρμα, εμένα που γεννήθηκε 3000, χρειάστηκε και το 0 νούμερο. Οπότε θα έλεγα για αρχή 7-8 εσωρουχάκια και φορμάκια, 2-3 σετ σεντονάκια, 1 λεπτή βαμβακερή κουβερτούλα. Εγώ τα γαντάκια του τα εβαζα γιατί αλλιώς γρατζουνιόταν.

Τώρα για εσάς στην κλινική πάρτε σίγουρα 3-4 νυχτικάκια κοντομάνικα με κουμπάκια μπροστά για να μπορείτε να θηλάζετε, γιατί μετά τον τοκετό ιδρώνουμε απίστευτα. Εγώ άλλαζα τουλάχιστόν 2 στη διάρκεια της νύχτας.... Ένα ρομπάκι και 3-4 εσώρουχα μεγάλα βαμβακερά για να συγκρατούν τις τεράστιες σερβιέτες:wink:

.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω ήδη ψωνίσε για το μωρό. Στην περίπτωσή μου και επειδή μαλλον θα γεννήσω πρις τις 15/08 (αύριο μπαίνω στον μήνα μου, κάναμε μετάθεση ημερομηνίας), έχω πάρει και μακρυμάνικα καθώς τα μωράκια τις 10 πρώτες μέρες δεν μπορούν να ρυθμίσουν την θερμοκρασία μόνα τους και η μαία με συμβούλεψα ό,τι τα χρειάζομαι και κοντομάνικα.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου και να χαίρεσαι το μωράκι σου!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια είναι τα εσωρουχάκια και ποια τα φορμάκια δεν έχω καταλάβει βρε κορίτσια όλο φορμάκια βλέπω μπροστά μου, ποια θα με βοηθήσει;

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανήλθα....

Καλώς την καταρχάς και καλή προετοιμασία ;)

Εσώρουχα λέμε τα κορμάκια που φοράμε μέσα από τα ρούχα των παιδιών σαν αυτα΄LETO280354large.jpg

βγαίνουν σε αμάνικα τιραντάκι,με κοντό μανικάκι και μακρυμάνικα αλλά τα μπούτια είναι πάντα έξω αυτά είναι τα εσώρουχα. Τα κορμάκια είναι τα φορμάκια, δεν ξέρω πως τα λέει η κάθε μια, που καλύπτουν όλο το σώμα του παιδιού και τα πατουσάκια του σαν αυτό

MAND2910729large.jpg

Ελπίζω να σε βοήθησα :D

Ότι άλλο χρειαστείς

 

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki σε ευχαριστώ πολύ, επιτέλους κατάλαβα τι είναι το καθένα, δεν θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις καλύτερα ;)

 

Δεν κάνει τίποτις :D:D Και εγώ στην ίδια θέση ήμουνα :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα Δεκεμβρη στη Ροδο και δεν φορεσα ποτε στην μικρη μου μακρυμανικα το μωρακι θα βγαλει την μπεμπελη καλοκαιριατικα με μακρυμανικα

, έχω πάρει και μακρυμάνικα καθώς τα μωράκια τις 10 πρώτες μέρες δεν μπορούν να ρυθμίσουν την θερμοκρασία μόνα τους και η μαία με συμβούλεψα ό,τι τα χρειάζομαι και κοντομάνικα.

σου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, έχετε αποστειρωτή; τι διαφορά έχει ο ατμού από των μικροκυμάτων; βλέπω ότι έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή. τι μου προτείνετε;

 

για καλύτερη αποστείρωση, θα πάρεις αποστειρωτή ατμού. αποστειρώνει πιο σίγουρα από τον μικροκυμάτων.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, γεννάω αρχές Σεπτέμβρη και προβληματίζομαι τι και πόσα ρουχαλάκια πρέπει να πάρω για τον μπέμπη μου. μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας;

 

εσύ; τι φοράς αρχές σεπτεμβρίου; κοντομάνικο.

θα εχεις ούτως ή αλλιώς φορμάκια κοντό χερι-κοντό πόδι και φορμάκια μακρυ χερι-μακρυ πόδι. θα φορέσεις τα κοντο χερι-κοντό πόδι με μία ψιλή κουβερτούλα αν καταλάβεις ότι κρυώνει ή σεντονάκι. όσο προχωράει ο οκτώβρης θα βάλεις από πάνω το μακρύ χέρι-μακρυ πόδι. όπως αισθάνεσαι εσύ. κρυώνεις; ζεσταίνεσαι;

 

καλησπερα κ απο μενα κοριτσια,εγω γενναω τελος οκτωβριου με αρχες νοεμβρη,τι πρεπει να εχω παρει για το μωρο κ τι για μενα οταν θα ειμαι στην κλινικη?

 

στην κλινική να πάρεις καλοκαιρινό νυχτικό γιατί θα έχει ζέστη και ρομπίτσα σε περίπτωση ψύχρας. εγώ φόραγα πυτζάμες. βολεύουν το ίδιο με το νυχτικό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα Δεκεμβρη στη Ροδο και δεν φορεσα ποτε στην μικρη μου μακρυμανικα το μωρακι θα βγαλει την μπεμπελη καλοκαιριατικα με μακρυμανικα

 

Και όμως η μαία μας είπε ότι για 10 μέρες θέλουν μακρυμάνικα και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει Ιούλιο- Αύγουστο έβγαλαν τα μωράκια τους από τα μαιευτήρια με μακρυμάνικα τα οποία πρέπει να φορούν για λίγες μέρες!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6-8 φορμάκια μακρυ χέρι-μακρυ πόδι (στο mothercare έχει σετ των 3ων)

6-8 φορμάκια κοντό χέρι-κοντό πόδι (στο mothercare έχει σετ των 7)

αν δεν είναι πρόωρο το μωρό, αγοράστε μέγεθος 0-3 (μηνών)

γαντάκια για το ξύσιμο

2 κατωσέντονα- 2 πανωσέντονο

2 κουβερτούλες καλοκαιρινές

2 κουβερτούλες φλις

2-3 πετσέτες-μπουρνούζια (κάπα)

σαλιάρες (όσες και να έχεις δεν φτάνουν)

πανάκια για τις γουλιές (όσα και να έχεις δεν φτάνουν)

 

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Και όμως η μαία μας είπε ότι για 10 μέρες θέλουν μακρυμάνικα και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει Ιούλιο- Αύγουστο έβγαλαν τα μωράκια τους από τα μαιευτήρια με μακρυμάνικα τα οποία πρέπει να φορούν για λίγες μέρες!

 

θα διαφωνίσω...βάζεις το κοντομάνικο και πιάνεις τα ποδαράκια του μωρού. αν είναι κρυα, το ντύνεις αλλιώς το αφήνεις έτσι με ένα σκέπασμα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω μαλλον η δικη μου θα ηταν θερμοαιμη τα ποδαρακια της δεν ηταν κρυα την ελεγχα καθε φορα που την αλλαζα και την εκανα βολτες με το καροτσι απο την πρωτη εβδομαδα ακομη το μωρο μου δεν μου εχει κρυολογηση ποτε ποτε

καθε μωρο ειναι διαφορετικο ομως

Και όμως η μαία μας είπε ότι για 10 μέρες θέλουν μακρυμάνικα και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει Ιούλιο- Αύγουστο έβγαλαν τα μωράκια τους από τα μαιευτήρια με μακρυμάνικα τα οποία πρέπει να φορούν για λίγες μέρες!
Link to comment
Share on other sites

εγω ismeni μου διαφωνω λιγο μαζι σου μου επιτρεπεις ε? :wink: αντι για κατωσεντονα και πανωσεντονα ειχα παρει τις βαμβακερες πανες αγκαλιας απο τα jumbo εχει δυο ποιοτητες τις λεπτες και τις λιγο πιο χοντρες και ειναι σε 4αδες αν θυμαμαι καλα γυρω στα 6 ευρω τα γαντακια για το ξυσιμο αδικα τα πηρα δεν τα χρησιμοποιησα καθολου και τα χαρισα βγαινοντας τις εκοψα τα νυχακια και λυθηκε το θεμα και πανακια για γουλιες δεν χρησιμοποιησα ποτε οσο θηλαζα

6-8 φορμάκια μακρυ χέρι-μακρυ πόδι (στο mothercare έχει σετ των 3ων)

6-8 φορμάκια κοντό χέρι-κοντό πόδι (στο mothercare έχει σετ των 7)

αν δεν είναι πρόωρο το μωρό, αγοράστε μέγεθος 0-3 (μηνών)

γαντάκια για το ξύσιμο

2 κατωσέντονα- 2 πανωσέντονο

2 κουβερτούλες καλοκαιρινές

2 κουβερτούλες φλις

2-3 πετσέτες-μπουρνούζια (κάπα)

σαλιάρες (όσες και να έχεις δεν φτάνουν)

πανάκια για τις γουλιές (όσα και να έχεις δεν φτάνουν)

 

http://www.mothercare.gr/catalog/MOTHERCARE.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και όμως η μαία μας είπε ότι για 10 μέρες θέλουν μακρυμάνικα και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει Ιούλιο- Αύγουστο έβγαλαν τα μωράκια τους από τα μαιευτήρια με μακρυμάνικα τα οποία πρέπει να φορούν για λίγες μέρες!

 

Τι να πω.... και εγώ 28 Ιουλίου γέννησα αλλά μακρυμάνικο της φόρεσα τον οκτώβρη!!!! Και την έβγαλα με εσώρουχο αμάνικο κορμάκι και από πάνω με τιραντέ φορεματάκι ούτε καν σεντόνι δεν της έβαλα! Μα για ποιο λόγο???? Ο τόπος έβραζε στις 2 Αυγούστου που βγήκαμε από την κλινική!!!Κατακαλόκαιρο ντε Εσύ πάλι πάρε μακρυμάνικα...αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσεις πιστεύω, το μωρό σου να το ντύνεις όπως νιώθεις εσυ...δηλαδή αν εσύ κρυώνεις εκείνο κρυώνει λιιιιγο περισσότερο αν εσύ ζεσταίνεσαι εκείνο ζεστένεται λίιιιγο περισσότερο από εσενα...

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ismeni μου διαφωνω λιγο μαζι σου μου επιτρεπεις ε? :wink: αντι για κατωσεντονα και πανωσεντονα ειχα παρει τις βαμβακερες πανες αγκαλιας απο τα jumbo εχει δυο ποιοτητες τις λεπτες και τις λιγο πιο χοντρες και ειναι σε 4αδες αν θυμαμαι καλα γυρω στα 6 ευρω τα γαντακια για το ξυσιμο αδικα τα πηρα δεν τα χρησιμοποιησα καθολου και τα χαρισα βγαινοντας τις εκοψα τα νυχακια και λυθηκε το θεμα και πανακια για γουλιες δεν χρησιμοποιησα ποτε οσο θηλαζα

 

 

καλέ... γιατί να μη διαφωνίσεις; η κάθε μανούλα βολέυτηκε κατι διαφορετικό από την άλλη και το κάθε μωρο είναι διαφορετικό από το άλλο.

σημασία έχει πόσο ζεστό ή κρυο είναι το σπίτι που θα μπει το μωρό. επίσης τι εποχή θα γεννηθεί το μωρό.

εγώ δεν της έκοψα τα νύχια μόλις γύρισα σπίτι, για αυτό τα γαντάκια μου ήταν απαραίτητα.

δεν έβγαζε γουλιές όταν ρευόταν το δικό σου; δεν εβαλες ποτέ πανάκια στον ώμο σου για να ρευτεί; εγώ χρειαζόμουν σε κάθε γεύμα καινούριο γιατί έριχνε κάτι... ρουκέτες!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

...το μωρό σου να το ντύνεις όπως νιώθεις εσυ...δηλαδή αν εσύ κρυώνεις εκείνο κρυώνει λιιιιγο περισσότερο αν εσύ ζεσταίνεσαι εκείνο ζεστένεται λίιιιγο περισσότερο από εσενα...

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!! και επαυξάνω. αλλιώς μεγαλώνοντας γίνονται...κρυοκάτσουλα!!!!! έχετε ακούσει τη φράση "ντύνει το παιδί σαν κρεμμύδι"; ΛΑΘΟΣ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης και σεντονακια για καλαθουνα - καροτσι.. Παντως κι εγω της μικρης που γεννηθηκε Μαη δεν της εβαλα ποτε μακρυμανικο. Μονο το μεσημερι που βαζω air conticion της φοραω καλτσακια. Μην τα σκαμε τα παιδακια..

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ενα μεγεθος σεντονάκια. τα ίδια τα έβαζα στο καρότσι, στο καλάθι, στο relax αργότερα. νομίζω δεν αξίζει να αγοράζουμε σεντόνια διαφόρων μεγεθών. στο καλάθι ή στο λίκνο παράδειγμα...πόσο θα κάτσει. μετά από λίγο...πάνε χαμένα. καλύτερα ενός μεγέθους και μάλιστα κούνιας που θα μπει και θα μείνιε περισσότερα χρόνια.

νομιζω...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.... και εγώ 28 Ιουλίου γέννησα αλλά μακρυμάνικο της φόρεσα τον οκτώβρη!!!! Και την έβγαλα με εσώρουχο αμάνικο κορμάκι και από πάνω με τιραντέ φορεματάκι ούτε καν σεντόνι δεν της έβαλα! Μα για ποιο λόγο???? Ο τόπος έβραζε στις 2 Αυγούστου που βγήκαμε από την κλινική!!!Κατακαλόκαιρο ντε Εσύ πάλι πάρε μακρυμάνικα...αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσεις πιστεύω, το μωρό σου να το ντύνεις όπως νιώθεις εσυ...δηλαδή αν εσύ κρυώνεις εκείνο κρυώνει λιιιιγο περισσότερο αν εσύ ζεσταίνεσαι εκείνο ζεστένεται λίιιιγο περισσότερο από εσενα...

 

Kalamaraki μου ίσως δεν κατάλαβες καλά τι είπα και το επαναλαμβάνω. Για τις 10 πρώτες μέρες που το μωρό δεν μπορεί να ρυθμίσει μόνο του την θερμοκρασία του σώματός του, πρέπει να του φοράμε μακρυμάνικο. Μετά φυσικά ό,τι φοράμε και εμείς. Αυτή ήταν η άποψη της μαίας, του παιδιάτρου και των πωλητριών του mothercare. Δεν είπα εγώ ό,τι θα το ντύνω σαν κρεμμύδι μέχρι τον Οκτώβρη, μόνο για την αρχή.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...