Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μόλυνση στα ματάκια...


Recommended Posts

Από την Παρασκευή το απόγευμα η μικρή παρουσίασε μια ελαφρά κοκκινίλα στα μάτια η οποία εντός λίγων ωρών επειδεινώθηκε..πήρα τον παιδίατρο και μου πε ότι πρόκειται είτε για μόλυνση είτε για κάποια αλλεργία της εποχής και μου συνέστησε να της βάλω κολύριο tombrex και να της κάνω κομπρέσσες με φυσιολογικό ορό.Το Σάββατο ξύπνησε με τα ματάκια πρησμένα,γεμάτα τσιμπλίτσες και κατακκόκινα..κάνουμε αγώνα να της βάλουμε το κολύριο γιατί δεν κάθεται με τίποτα..το θέμα είναι ότι τα τρίβει συνεχώς με αποτέλεσμα ως και αυτή την ώρα να μην έχει βελτιωθεί η κατάσταση :cry: δεν τη βγάλαμε έξω καθόλου όλο το Σ/Κ γιατί οι οδηγίες του γιατρού ήταν να αποφύγουμε ήλιο,σκόνη,μολυσμένη ατμόσφαιρα,θάλασσα...Ανησυχώ που δεν έχει παρουσιάσει βελτίωση όμως..έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;;;;;

Επίσης από σήμερα σκέφτομαι πως θα της βάλω το κολύριο αύριο μόνη μου καθότι ο μπαμπάς μας δουλεύει και δεν θα έχω κανέναν να με βοηθήσει να την κρατήσουμε...κανένα κόλπο;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ Λητω μου σας ευχομαι περαστικα.

Με τον μικρο μου δεν μου εχει τυχει κατι αντιστοιχο ομως θυμαμαι

οταν εμενα Ελλαδα ειχα κατι παλιο αλλεργιες στα ματια που τα ετριβα συνεχεια, ηταν συνεχεια κοκκινα κτλ.

Μαλλον δεν εχεις δει βελτιωση γιατι η μικρη συνεχεια τριβει τα ματακια της.

Οταν θελω να ακινητοποιησω τον Ζαχαρια του δινω κατι που δεν το εχει ξαναδει για να χαζεψει για λιγο και τον αλλαζω η κανω αυτο που ειναι να κανω.

Ομως με το κολλυριο μαλλον θα πρεπει να κανεις γρηγορες κινησεις.

Ευχομαι να τα καταφερεις και να δεις βελτιωση.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λητώ καλημέρα και μένα η μικρή το έχει πάθει και δυστυχώς δεν βλέπεις βελτίωση γιατί τρίβει τα ματάκια της όμως σιγά σιγα θα καλυτερεύσει μην ανησυχείς, τώρα για το κολύριο πρέπει οι κινήσεις σου να είναι γρήγορες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....ανησυχώ γιατί ο γιατρός μου είπε ότι αν της βάζω συστηματικά κολύριο θα δω βελτίωση πολύ σύντομα,πράγμα που ακόμη τουλάχιστον δεν έχει συμβεί...τώρα μόλις ξύπνησε,οι τσίμπλες και το πρήξιμο έχουν υποχωρήσει,η έτονη κοκκινίλα όμως όχι...ευτυχώς με το κολύριο ήταν συνεργάσιμη σήμερα η καλή μου...θα δώ πως θα πάει μέχρι το μεσημέρι και αν δε δω βελτίωση θα ξαναπάρω τον γιατρό.. :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....ανησυχώ γιατί ο γιατρός μου είπε ότι αν της βάζω συστηματικά κολύριο θα δω βελτίωση πολύ σύντομα,πράγμα που ακόμη τουλάχιστον δεν έχει συμβεί...τώρα μόλις ξύπνησε,οι τσίμπλες και το πρήξιμο έχουν υποχωρήσει,η έτονη κοκκινίλα όμως όχι...ευτυχώς με το κολύριο ήταν συνεργάσιμη σήμερα η καλή μου...θα δώ πως θα πάει μέχρι το μεσημέρι και αν δε δω βελτίωση θα ξαναπάρω τον γιατρό.. :cry:

 

Στα μωρά το πολύ γρήγορα σημαίνει 7-10 μέρες. Δεν είναι όπως οι ενήλικες! Το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι πιο αδύναμο και παίρνει πιο αργά στροφές !

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε ΛΗΤΩ... τώρα το είδα... περαστικά σας!

αφού υποχώρησαν οι τσίμπλες και το πρήξιμο... δείχνει καλύτερα το πράγμα!

να τις δώσεις πολλά φιλάκια!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου έχει ευαισθησία στα μάτια της. Είναι και ανοιχτόχρωμα και αυτό τα κάνει πολύ ευαίσθητα στο φως και τον ήλιο. Το κολλύριο το έχουμε χρησιμοποιήσει και εμείς. Η μικρή δεν έκανε τσίμπλες, αλλά κόκκινα σπυράκια με πύον στα κάτω βλέφαρα (εξωτερικά) και τρίψε τρίψε γινόταν συνεχώς χειρότερα. Μια μέρα εξαφανίστηκαν ξαφνικά.

Περαστικούλια σας!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο κόλπο για εφαρμογή κολλυρίου είναι... ο ύπνος! Μη γελάτε! Αλήθεια σας λέω...

Σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει ότι όταν τα αγγελουδάκια μας κοιμούνται, κοιμούνται βαριά! Αυτή λοιπόν είναι η ιδανική ώρα... Χωρίς πολύ θόρυβο και με αποφασιστικές κινήσεις, ανοίγουμε το ματάκι, τραβώντας το πάνω βλέφαρο και ...τσουπ! Μέσα η σταγονίτσα!

 

Για εμάς τουλάχιστον το κόλπο "δούλεψε", εύχομαι και για εσάς...

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ & ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο κόλπο για εφαρμογή κολλυρίου είναι... ο ύπνος! Μη γελάτε! Αλήθεια σας λέω...

Σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει ότι όταν τα αγγελουδάκια μας κοιμούνται, κοιμούνται βαριά! Αυτή λοιπόν είναι η ιδανική ώρα... Χωρίς πολύ θόρυβο και με αποφασιστικές κινήσεις, ανοίγουμε το ματάκι, τραβώντας το πάνω βλέφαρο και ...τσουπ! Μέσα η σταγονίτσα!

 

Για εμάς τουλάχιστον το κόλπο "δούλεψε", εύχομαι και για εσάς...

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ & ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

 

Ευχαριστώ πολύ patousaki!!!Tο κόλπο αυτό στη δικιά μας ηλικία δεν πιάνει....δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξυπνήσει και δε θέλω να την ταράζω...ευτυχώς όπως έγραψα και παραπάνω λες και κατάλαβε ότι ήμουν αγχωμένη και μόνη μου και συνεργάστηκε άψογα το πουλάκι μου...προσπαθούσε από μόνη της να κρατήσει τα ματάκια ανοιχτά για να με διευκολύνει,ενώ όλο το Σ/Κ που προσπαθούσαμε μαζί με τον μπαμπά να το βάλουμε είχαμε δράματα και κλάμματα....

 

Στα μωρά το πολύ γρήγορα σημαίνει 7-10 μέρες. Δεν είναι όπως οι ενήλικες! Το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι πιο αδύναμο και παίρνει πιο αργά στροφές !

 

Το ξέρω,αλλά επειδή τα λόγια του ακριβώς ήταν : "Aν του βάλεις επιμελώς κολύριο θα δείς βελτίωση από αύριο.." για αυτό το λόγο ανησύχησα...βέβαια δεν μου είπε θα περάσει εντελώς ,βελτίωση μου είπε ότι θα δω....εφ όσον το πρήξιμο υποχώρησε και έμεινε μόνο η κοκκινίλα βελτίωση δε θεωρείται αυτό;;;;είμαι λίγο αγχωμένη όσον αφορά στην υγεία της μικρής όπως όλες μας άλλωστε...ευχαριστώ felinidoc,το να ακούς μια καθησυχαστική απάντηση από μια άλλη μανούλα-γιατρό είναι πολύ ανακουφιστικό... :)

 

Αχ βρε ΛΗΤΩ... τώρα το είδα... περαστικά σας!

αφού υποχώρησαν οι τσίμπλες και το πρήξιμο... δείχνει καλύτερα το πράγμα!

να τις δώσεις πολλά φιλάκια!

 

Ευχαριστώ χρυσαλιδάκι μου!!!Δε λες πάλι καλά που δεν μας έτυχε την προηγούμενη βδομάδα που ήταν και η βάφτιση,τι θα κάναμε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ χρυσαλιδάκι μου!!!Δε λες πάλι καλά που δεν μας έτυχε την προηγούμενη βδομάδα που ήταν και η βάφτιση,τι θα κάναμε;;;
δε λες που υποχωρεί;;;; κάθεσαι και σκέφτεσαι τα χειρότερα;;;; :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είμαστε κι εμείς καλύτερα.Παρατήρησα όμως ότι ενω μέχρι το μεσημέρι τα ματάκια της είναι μια χαρά,μετά το μεσημεριανό ύπνο ξανακοκκινίζουν....περίεργο μου φαίνεται δε μπορώ να το συνδέσω με κάποιο λόγο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Κωνσταντίνος μου το έπαθε αυτό (κοκκίνισαν τα μάτια του) πρώτη φορά πέρυσι το καλοκαίρι, (ήταν 9 μηνών). Ήταν στην κυριολεξία σαν δράκουλας. Επειδή ήμασταν και διακοπές πήραν την παιδίατρο τηλέφωο και μου είπε να βάλουμε σταγόνες tobrex. Βάλαμε αλλά δεν είχαμε βελτίωση. Πάμε στο κέντρο υγείας του νησιού, μας λένε να βάλουμε tobratex. Παίρνω ξανά την παιδίατρο τηλέφωνο και μου λέει όχι tobratex. Τελικά πήγαμε σε έναν οφθαλμίατρο και τον είδε (όσο καθόταν βέβαια) και μας είπε ότι επειδή δεν είχε τσίμπλες, αλλά τα ματάκια του ήταν κόκκινα, ήταν αλλεργία και όχι κάτι μικροβιακής φύσης για να χρειάζεται tobrex. Μάλιστα μας είπε ότι οι σταγόνες για τις αλλεργίες δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται στην περίπτωση που υπάρχουν τσίμπλες και το αντίστροφο. Μας έδωσε κάποιες σταγόνες FML (αν θυμάμαι καλά) και από την επόμενη μέρα τα ματάκια του ήταν σαφώς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινήσαμε κι εμείς tobrex χτες το μεσημέρι :?

ήταν ελαφρως κόκκινο προχτες και νόμιζα ότι λίγο κάτι θα έπαθε με το χέρι του γιατί το είχε ξαναπάθει

την επόμενη μέρα το μάτι ήταν κατακόκκινο και... αρχίσαμε τις σταγόνες

εκανε και τσίμπλες οπότε απλά περιμένω να δω βελτίωση από αύριο :?

Link to comment
Share on other sites

Λητώ τί νέα;;; όλα καλά;;; :roll:

 

Xrysalis μου κατ αρχήν να τα χαιρόμαστε,να τα εκατοστήσουν και να είναι πάντα υγιή κι ευτυχισμένα.Ελπίζω να περάσατε όμορφα στα γενέθλια..εμείς το καταευχαριστηθήκαμε..κόσμος,παιδάκια,φασαρία,η Ιφιγένεια την είχε "καταβρεί"...

Όσον αφορά στα ματάκια ευτυχώς είναι μια χαρά τώρα...βέβαια κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν ειδικά πριν κοιμηθεί,αλλά κατά τη διάρκεια της μέρας έχουν επανέλθει στο φυσιολογικό χρώμα και σχήμα.. :)

 

ξεκινήσαμε κι εμείς tobrex χτες το μεσημέρι :?

ήταν ελαφρως κόκκινο προχτες και νόμιζα ότι λίγο κάτι θα έπαθε με το χέρι του γιατί το είχε ξαναπάθει

την επόμενη μέρα το μάτι ήταν κατακόκκινο και... αρχίσαμε τις σταγόνες

εκανε και τσίμπλες οπότε απλά περιμένω να δω βελτίωση από αύριο :?

 

Ωριονομαμά μου περαστικούλια σας...ελπίζω να είστε ήδη καλύτερα..εμείς βάζαμε το κολύριο 4 φορές την ημέρα για 8 ημέρες..την τέταρτη μέρα είδα κάποια βελτίωση,την όγδοη ήταν πολύ καλύτερα αλλά ακόμη και σήμερα κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν πολύ..οι τσίμπλες πάντως υποχώρησαν από τη 2η μέρα..εύχομαι να πάνε όλα καλά για τον μικρό Ωρίωνα και να γίνει γρήγορα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ωριονομαμά μου περαστικούλια σας...ελπίζω να είστε ήδη καλύτερα..εμείς βάζαμε το κολύριο 4 φορές την ημέρα για 8 ημέρες..την τέταρτη μέρα είδα κάποια βελτίωση,την όγδοη ήταν πολύ καλύτερα αλλά ακόμη και σήμερα κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν πολύ..οι τσίμπλες πάντως υποχώρησαν από τη 2η μέρα..εύχομαι να πάνε όλα καλά για τον μικρό Ωρίωνα και να γίνει γρήγορα καλά...

 

σε ευχαριστούμε

είμαστε ήδη καλύτερα από θέμα μάτι :lol:

αν και χτες δεν του έβαλα το βράδυ ούτε σήμερα το πρωί γιατί είναι ήδη πολύ ταλαιπωρημένος με τον πυρετό

πάντως πάει καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Λητώ τί νέα;;; όλα καλά;;; :roll:
Xrysalis μου κατ αρχήν να τα χαιρόμαστε,να τα εκατοστήσουν και να είναι πάντα υγιή κι ευτυχισμένα.Ελπίζω να περάσατε όμορφα στα γενέθλια..εμείς το καταευχαριστηθήκαμε..κόσμος,παιδάκια,φασαρία,η Ιφιγένεια την είχε "καταβρεί"...

Όσον αφορά στα ματάκια ευτυχώς είναι μια χαρά τώρα...βέβαια κάθε φορά που τα τρίβει κοκκινίζουν ειδικά πριν κοιμηθεί,αλλά κατά τη διάρκεια της μέρας έχουν επανέλθει στο φυσιολογικό χρώμα και σχήμα.. :)

Nαι, ναι!! Nα τα χαιρόμαστε,να τα εκατοστήσουν και να είναι πάντα υγιή κι ευτυχισμένα. Τώρα που σε βρήκα... δώσε πολλά στην Ιφινενειούλα!!

Στα γενέθλια περάσαμε σούπερ όλοι!! και ο πρίγκιπάς μου!! Χαίρομαι που κι εσεις το καταευχαριστηθήκατε όπως επίσης χάρηκα πολύ πολύ που τα ματάκια σας έγιναν καλά!! λίγο υπομονή και θα φύγουν και οι τελευταίες κοκκινίλες!!

:D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε μαυτα τα ματια!Ειναι της εποχης!Εχει απτην αρχη της εβδομαδας τα βλεπω λιγο κοκκινα!Εν τω μεταξυ παμε καθε μερα για μπανιο και ειχα μερες να ανοιξω το φορουμ σημερα με το που γυρισαμε τα βλεπω αρκετα κοκκινα!Πανικοβληθηκα η αληθεια!Λεω εχει πλακα καμια μολυνση απο την θαλασσα!Και οχι τιποτα δεν την βουταω κιολας υποτιθεται προσεχω!Ανοιγω το φορουμ να σου το θεμα μπροστα!Το απογευμα θα παμε γιατρο πειτε μου τωρα οτι θα μας κοψει και την θαλασσα να τρελλαθω μαυτην την καψα!Τι θα την κανω ολη μερα μεσα στο σπιτι!Θα λαλησουμε οικογενειακως!Ασε ποιος ακουει τον μπαμπα της!!Ειναι και αυτο !!Λετε να στρωσει μετα τον υπνο??Κοιμαται τωρα!!Για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όλα τα μωράκια μας. Τι γίνεται επιτέλους με αυτό το θέμα με τα κόκκινα ματάκια;; Κι ο δικός μου μπεμπούλης έχει κόκκινο το ένα ματάκι του, το οποίο βγάζει και τσιμπλίτσες. Πήρα μόλις τη γιατρό τηλέφωνο και μου είπε καθαρισμό με αποστειρωμένες γάζες και χαμομηλάκι και tombrex σταγόνες. Αυτό επίσης με το χαμομήλι μ'εχει μπερδέψει λίγο. Άλλοι παιδίατροι λένε ναι στο χαμομήλι κι άλλοι όχι. Δεν ξέρεις τι να κάνεις. Εγώ του καθαρίζω τα ματάκια με φυσιολογικό ορό. Να δοκιμάσω το χαμομήλι λέτε ή όχι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

mammy, εμένα ο γιατρός μου πε να αποφύγω το χαμομηλάκι γιατί κάποιο παιδάκι μπορεί να είναι αλλεργικό σε αυτό, να μην το ξέρουμε και να του δημιουργήσει πρόβλημα...για αυτό το λόγο μου συνέστησε κομπρεσούλες με ορό..πάντως δε ξέρω κάτι γίνεται με την ατμόσφαιρα...η δικιά μου σήμερα όλη μέρα ήταν μια χαρά,το απόγευμα την έβγαλε η γιαγιά της στην πλατεία να παίξει (η οποια γιαγιά σημειωτέον είναι πολύ προσεχτική με την καθαριότητα και συνέχεια της καθαρίζει τα χεράκια)παρ όλα αυτά τα ματάκια κατακκόκινα πάλι..δεν της έβαλα κολύριο,την άφησα να δω πως θα μου ξυπνήσει το πρωί..αν και πιστεύω ότι καλά θα ξυπνήσει..γιατί γενικά όταν τη βγάζω έξω απόγευμα τα μάτια της κοκκινίζουν και μετά είναι o.k πάλι...θα το συζητήσω με το γιατρό από κοντά..έχω ραντεβού τη Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

και η δική μας μπέμπα εδώ και μια βδομάδα είναι πρησμένο το πάνω βλέφαρο εξαρχής και από χτες και το δίπλα και νομίζαμε ότι είναι κριθαράκι.

Κοκκίνησαν πολύ και πρήστηκαν. Πήγαμε στην παιδίατρό της για το καθιερωμένο μηνιαίο εμβόλιο αλλά δεν μας προσδιόρισε τί είναι. Μας έδωσε μόνο tombradex gel να της αλοίφουμε τα βλέφαρα 3 φορές την ημέρα και ένα σιροπάκι Αtarax για να μην την φαγουρίζουν.

Σήμερα πήγαμε στο Παίδων Πεντέλης γιατί ξύπνησε και από κάτι σπυράκια που είχε στα γόνατα είχε γεμίσει σε όλα τα πόδια και ήταν τελικά αλλεργία από τσιμπήματα κουνουπιών, είδε και τα μάτια της και μας είπε τα ίδια με την παιδίατρο και αν δεν δούμε βελτίωση τότε να πάμε σε οφθαλμίατρο.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...