Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλαστρο και θηλασμος


mkatsanevaki

Recommended Posts

Γεια σας. Ειμαι από τις νεες μανουλες και πολυ φρεσκια στη συντροφια σας. Γεννησα στις 15/11 την κόρη μου με φυσιολογικο τοκετο στην 35 η εβδομαδα της κυησης μου. Η μικρη λόγω του χαμηλου της βαρους και μονο (γεννηθηκε 2250 γρ) εμεινε στη εντατικη μοναδα παρακολουθησης νεογνων μέχρι που βγηκαμε κανονικα μαζι απο το μαιευτηριο. Τοσο η μαια μου, όσο και η παιδιατρος που ειδε το παιδι, μου συνεστησαν να μην το θηλαζω τωρα στην αρχη, γιατι απο την προσπαθεια να θηλασει θα χανει βαρος αντι να παιρνει και αντ'αυτου να της δινω το γαλα μου με μπιμπερο. (Σημειωτεον , η μικρη επιτυχως επιασε το στηθος απο το μαιευτηριο ακομη.) Ως αποτελεσμα αυτων των συστασεων, βγαζω το γαλα μου με ηλεκτρικο θηλαστρο και της το δινω με μπιμπερο. Απο μονη μου ομως και για να μαθαινει και το παιδι στο θηλασμο, τη βαζω τουλαχιστον μια φορα τη μερα να θηλασει. Το θεμα ειναι το εξης: παρατηρω σιγα σιγα την παραγωγη μου σε γαλα να μειωνεται και στην προσπαθεια μου να "το βοηθησω" λιγο, εβαλα τη μικρη να θηλασει χτες βραδυ και στα τρια βραδυνα γευματα της. Την πρωτη φορα εμεινε ενα εικοσαλεπτο σε καθε στηθος ,αλλα μου εδειξε οτι δεν χορτασε και την ταισα και με μπιμπερο. Τις επομενες δυο, θηλασε μονο ενα δεκαλεπτο και μου δειχνει οτι βαριεται να παιδευεται και προτιμα την ευκολη λυση του μπιμπερο. Τι μου προτεινετε να κανω για να αποφυγω την πιθανοτητα να αρχισω τα συμπληρωματα με ξενο γαλα, καθως το δικο μου φοβαμαι οτι σε λιγο δεν θα της φτανει; ( η μικρη πλεον ειναι 2900γρ.)

Σας ευχαριστω

 

dChT.jpg.png

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλως ηρθες στην παρέα μας,να χαιρεσε τη μικρουλα σου! για οποιες αποριες εχεις υπάρχει η aglaia που με τις ειδικές γνωσεις θα σε βοηθησει , ενώ οι υπόλοιπες θα σε στηρίξουμε με την εμπειρια μας :lol:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ ilonka και συ να χαιρεσαι το μικρο σου. Διαβασα και την ιστορια σου για την επιμονη σου να θηλασεις και συμφωνω απολυτως μαζι σου. Γι αυτο και γω προσπαθω να προλαβω το ενδεχομενο να μου κοπει το γαλα τοσο νωρις απο το θηλαστρο (ετσι εχω ακουσει οτι συμβαινει δηλαδη...). Επιπλεον ειναι γεγονος οτι η διαδικασια αποστειρωση, θηλαστρο, ψυγειο εχει αρχισει να με κουραζει παρα πολυ. :?

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες και από μένα και να χαίρεσαι το αγγελουδάκι σου ! Συμφωνώ με την ilonka η aglaia είναι αυτή που θα σε συμβουλέψει καταλληλότερα! Μου θύμισες τα δικά μου όμως γιατί και μένα γεννήθηκε 36 εβδομάδων 2480 , και στην αρχή μου είχαν πει το ίδιο να μην τον θηλάζω για να μπορεί να τρώει πιο άνετα και έτσι έβγαζα και γω το γάλα με το θήλαστρο σχεδόν μέχρι 2,5 μηνών. Μετά τον ένα μήνα όμως και γω τον έβαζα να θηλάσει πιο πολύ για να μάθει να το κάνει και ειδικά κατά την διάρκεια της νύχτας μου ήταν τραγικό να αποστειρώνω κτλ. Δεν νομίζω όμως ότι διατρέχεις κίνδυνο να σου κοπεί το γάλα από το θήλαστρο , γιατί αυτό που παράγει το γάλα μας είναι οι θηλαστικές κινήσεις που τις κάνει και το θήλαστρο , αλλά και η προσφορά - ζήτηση . Όσο δηλαδή το βγάζεις ή το θηλάζεις θα έχεις ! Αν αρχίσεις το ξένο θα αρχίσει να αραιώνει σιγά , σιγά ! Μην πτοήσε συνέχισε γιατί και με αυτόν τον τρόπο μόνο καλό του κάνεις ! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελενα.

Η παιδιατρος μου συνεστησε επισης, να ριχνω σε καθε γευμα ενα φακελακι με συμπληρωμα ενδυναμωσης (το nenatal bmf) στο γαλα μου για να παρει η μικρη πιο γρηγορα βαρος. Το εκανα οντως και την τελευταια εβδομαδα εχει παρει 550 γρ. (!!!!! :shock: )Μου ειπε οτι της το εδιναν και στο μαιευτηριο, γιατι εκτο απο τις 2 πρωτες μερες , μετα εβγαζα το δικο μου γαλα και το κατεβαζα στα προωρα για να τρωει η μικρη. Τωρα με το θηλασμο (ή τουλαχιστον τις αποπειρες που κανουμε) δεν ειμαι και σιγουρη πως τρωει και δεν ξερω μηπως διαταραξω την αναπτυξη της. Εσυ εβαζες τετοιο "δυναμωτικο" στο γαλα του μωρου σου;

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Οχι Μαρία μου ( σωστά ? ) , δεν του έβαζα δυναμωτικό , και γενικά εμένα έπαιρνε πολύ γρήγορα βάρος ! Στα πρόωρα όμως ακόμα και η μια εβδομάδα διαφοράς , είναι διαφορά 35η εσύ , 36η εγώ ! Ισως γι΄αυτό !

:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα... Μαρια με λενε.

Εχεις δικιο. μια εβδομαδα ειναι μεγαλη διαφορα στα προωρα. Απλα και γω απορω. Απο κει που συνεχως εχανε τωρα 550 γρ σε μια εβδομαδα... μου εκανε εντυπωση. τρωει βεβαια καλα τωρα.. κατα μεσο ορο 350-400 γρ γαλα τη μερα σταθερα...

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι από τις νεες μανουλες και πολυ φρεσκια στη συντροφια σας. Γεννησα στις 15/11 την κόρη μου με φυσιολογικο τοκετο στην 35 η εβδομαδα της κυησης μου. Η μικρη λόγω του χαμηλου της βαρους και μονο (γεννηθηκε 2250 γρ) εμεινε στη εντατικη μοναδα παρακολουθησης νεογνων μέχρι που βγηκαμε κανονικα μαζι απο το μαιευτηριο. Τοσο η μαια μου, όσο και η παιδιατρος που ειδε το παιδι, μου συνεστησαν να μην το θηλαζω τωρα στην αρχη, γιατι απο την προσπαθεια να θηλασει θα χανει βαρος αντι να παιρνει και αντ'αυτου να της δινω το γαλα μου με μπιμπερο. (Σημειωτεον , η μικρη επιτυχως επιασε το στηθος απο το μαιευτηριο ακομη.) Ως αποτελεσμα αυτων των συστασεων, βγαζω το γαλα μου με ηλεκτρικο θηλαστρο και της το δινω με μπιμπερο. Απο μονη μου ομως και για να μαθαινει και το παιδι στο θηλασμο, τη βαζω τουλαχιστον μια φορα τη μερα να θηλασει. Το θεμα ειναι το εξης: παρατηρω σιγα σιγα την παραγωγη μου σε γαλα να μειωνεται και στην προσπαθεια μου να "το βοηθησω" λιγο, εβαλα τη μικρη να θηλασει χτες βραδυ και στα τρια βραδυνα γευματα της. Την πρωτη φορα εμεινε ενα εικοσαλεπτο σε καθε στηθος ,αλλα μου εδειξε οτι δεν χορτασε και την ταισα και με μπιμπερο. Τις επομενες δυο, θηλασε μονο ενα δεκαλεπτο και μου δειχνει οτι βαριεται να παιδευεται και προτιμα την ευκολη λυση του μπιμπερο. Τι μου προτεινετε να κανω για να αποφυγω την πιθανοτητα να αρχισω τα συμπληρωματα με ξενο γαλα, καθως το δικο μου φοβαμαι οτι σε λιγο δεν θα της φτανει; ( η μικρη πλεον ειναι 2900γρ.)

Σας ευχαριστω

 

 

Να σου ζήσει! Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις!!!

 

Θα ήθελα να ξέρω

1. Ποιο θήλαστρο χρησιμοποιείς (εταιρεία και τύπο)

 

2. πόσες αντλήσεις κάνεις το 24ωρο

 

3.ποιες ώρες αντλείς

 

4. πόσο γάλα αντλείς συνολικά το 24ωρο

 

Οι οδηγίες που σου έδωσαν η μαία και ο παιδίατρος δείχνουν οτι δεν ειναι εξοικειωμένοι με το θηλασμό, ίσως χρειαστείς βοήθεια από κάποιον περισσότερο εξοικειωμένο...

 

Είναι καλά να βάζεις το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα και μετά να δίνεις ως συμπλήρωμα το μπιμπερό.

 

Περιμένω να μου απαντήσεις για να σου δώσω οδηγίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Λοιπον ...

:arrow: χρησιμοποιώ το ηλεκτρικό θήλαστρο της Ameda (lactaline personal), το οποίο νοίκιασα από το Μητέρα. Δεν είναι το μεγάλο της Αmeda (που ειδα οτι το έχεις σε ένα αλλο θέμα του forum- αυτο το χρησιμοποιούσα όσο ήμουν στο μαιευτήριο) αλλα ένα άλλο λίγο μικρότερο.

:arrow: Κάνω περίπου 4-5 αντλήσεις τη μέρα. Τις τελευταίες μέρες νιώθω πολύ κουρασμένη για να κάνω άντληση τη νύχτα (συνήθως έκανα μια στις 4 ή 5 το πρωί ανάλογα πότε έτρωγε η μικρή), οπότε κάνω μια μεταξύ 8-10πμ, στις 2μμ , στις 7μμ και μεταξύ 11 -1 το βράδυ.

:arrow: συνήθως βγάζω δύο γεύματα της μικρής σε κάθε άντληση, όμως τις τελευταίες μέρες μπορεί να παιδεύομαι για να της βγάλω ένα γεύμα των 70 ml τη φορά. Πάντως συνολικά πρέπει να βγάζω περί τα 370-400 ml. Η μικρή τόσο περίπου τρώει ημερησίως, αλλά τώρα που έχει αρχίσει να μου τρώει και 80ml το γεύμα (αραία και που, αλλά συμβαίνει που σημαίνει ότι πρέπει να της βάζω τουλάχιστον 70 ml στο μπιμπερό για κάθε γεύμα) ανησυχώ μήπως σε λίγο δεν της φτάνει. Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που με το ζόρι βγάζω 50 ml στην άντληση.

 

Τώρα, για τις προσπάθειες θηλασμού που κάνω... χτες βράδυ την έβαλα να θηλάσει στις 2πμ και θήλασε περίπου 10 λεπτά μόνο από το ένα στήθος. Αποκοιμήθηκε και ξαναξύπνησε στις 3πμ , οπότε την ξαναέβαλα και θήλασε άλλο ένα δεκάλεπτο από το αλλο στήθος. Μετά σταμάτησε και άρχισε να κλαίει. Άνοιγε με λαχτάρα το στόμα της να πιάσει τη θηλή, αλλά μόλις την έβαζε στο στόμα της έδειχνε να μην τη θέλει και προσπαθούσε να τη βγάλει. Χρειάστηκε να την πάρει ο μπαμπάς της αγκαλιά για να ψιλοηρεμήσει αλλά δεν κοιμόταν με τίποτα. Αυτά μου κάνει και φοβάμαι μήπως έχει συνηθίσει την εύκολη λύση του μπιμπερό και αντί να ηρεμεί με το θηλασμό το βράδυ, εκνευρίζεται.

 

... Περιμένω οδηγίες.... :)

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θέλεις να της δώσεις το γάλα σου που βγάζεις με θήλαστρο, αντί για το μπιμπερό, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το ειδικό σύστημα για συμπλήρωμα για μαμάδες που θηλάζουν, το SNS της Medela.

Έτσι το μωρό σου θα παραμείνει στο στήθος, θα συνεχίσει να του προσφέρει τον ερεθισμό που χρειάζεται αυξάνοντας την παραγωγή σου, θα μάθει να ρουφάει καλύτερα (αν αυτό είναι το πρόβλημα) και θα είσαι σίγουρη ότι παίρνει το γάλα που χρειάζεται. Σε λίγο θα το κόψεις γιατί θα έχει πάρει τα πάνω του το μωρό και θα τρώει καλύτερα (χωρίς να περιμένει την εύκολη λύση του μπιμπερό). Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό μπορώ να σου πω ό,τι θέλεις.

Δες εδώ ένα βίντεο που δείχνει ένα μωράκι που θηλάζει αδύναμα και πώς του δίνουν συμπλήρωμα με τέτοιο σύστημα:

http://www.thebirthden.com/JN%20Lactation%20aid.wmv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρησιμοποιώ το ηλεκτρικό θήλαστρο της Ameda (lactaline personal), το οποίο νοίκιασα από το Μητέρα.

 

Το θήλαστρο αυτό δεν είναι κατάλληλο για μητέρες που δεν έχουν εδραιώσει γαλουχία.

 

Επίσης ο θήλαστρο αυτό δεν έχει προδιαγραφές για να χρησιμοποιείται από περισσότερους από ένα χρήστες. Είναι μόνο για αγορά και δεν συστήνεται για ενοικίαση.

 

Λυπάμαι που ο αντιπρόσωπος της εταιρείας δεν σέβεται τις προδιαγραφές των προϊόντων που εισάγει, τις προδιαγραφές που ορίζει η ίδια η εταιρεία που αντιπροσωπεύει...

 

Mπες μόνη σου στο site της εταιρείας για να δεις τι προτείνει για τη δική σου περίπτωση.

 

http://www.ameda.com/products/

 

 

 

:arrow: Κάνω περίπου 4-5 αντλήσεις τη μέρα. Τις τελευταίες μέρες νιώθω πολύ κουρασμένη για να κάνω άντληση τη νύχτα (συνήθως έκανα μια στις 4 ή 5 το πρωί ανάλογα πότε έτρωγε η μικρή), οπότε κάνω μια μεταξύ 8-10πμ, στις 2μμ , στις 7μμ και μεταξύ 11 -1 το βράδυ.

 

Για να εδραιωθεί η γαλουχία χρειάζονται 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε στήθος μοιρασμένα σε τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο. Ενεργός θηλασμός μπορεί να είναι είτε με το μωρό είτε με ένα νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

 

:arrow: συνήθως βγάζω δύο γεύματα της μικρής σε κάθε άντληση, όμως τις τελευταίες μέρες μπορεί να παιδεύομαι για να της βγάλω ένα γεύμα των 70 ml τη φορά.

 

Αυτό έγινε γιατί παρέλειψες τη βραδυνή άντληση αλλά και γιατί ο συνολικός αριθμός των αντλήσεων δεν είναι αρκετός. Αν αυτό συμβεί για 20 περίπου ημέρες από τον τοκετό, η γαλουχία υποχωρεί δραστικά γιατί ο οργανισμός δεν παίρνει το μήνυμα ότι υπάρχει έξω ένα μικρό παιδί που θηλάζει συνέχεια.

 

 

Πάντως συνολικά πρέπει να βγάζω περί τα 370-400 ml. Η μικρή τόσο περίπου τρώει ημερησίως, αλλά τώρα που έχει αρχίσει να μου τρώει και 80ml το γεύμα (αραία και που, αλλά συμβαίνει που σημαίνει ότι πρέπει να της βάζω τουλάχιστον 70 ml στο μπιμπερό για κάθε γεύμα) ανησυχώ μήπως σε λίγο δεν της φτάνει. Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που με το ζόρι βγάζω 50 ml στην άντληση.

 

Η ποσότητα που αντλείς για τον αριθμό των αντλήσεων που κάνεις είναι υποερβολικά καλή! Όμως δυστυχώς με αυτό τον αριθμό αντλήσεων είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία.

 

Τώρα, για τις προσπάθειες θηλασμού που κάνω... χτες βράδυ την έβαλα να θηλάσει στις 2πμ και θήλασε περίπου 10 λεπτά μόνο από το ένα στήθος. Αποκοιμήθηκε και ξαναξύπνησε στις 3πμ , οπότε την ξαναέβαλα και θήλασε άλλο ένα δεκάλεπτο από το αλλο στήθος. Μετά σταμάτησε και άρχισε να κλαίει. Άνοιγε με λαχτάρα το στόμα της να πιάσει τη θηλή, αλλά μόλις την έβαζε στο στόμα της έδειχνε να μην τη θέλει και προσπαθούσε να τη βγάλει. Χρειάστηκε να την πάρει ο μπαμπάς της αγκαλιά για να ψιλοηρεμήσει αλλά δεν κοιμόταν με τίποτα. Αυτά μου κάνει και φοβάμαι μήπως έχει συνηθίσει την εύκολη λύση του μπιμπερό και αντί να ηρεμεί με το θηλασμό το βράδυ, εκνευρίζεται.

 

Προτείνω να βάζεις το μωρό σε κάθε γεύμα στο στήθος αλλά είναι πολύ νωρίς για να σταματήσετε το μπουκάλι. Το μωρό δεν μπορεί να κάνει τη μετάβαση τόσο εύκολα. Το πιο ασφαλές για την υγεία του μωρού είναι να θηλάζεις για όσα λεπτά φαίνεται το μωρό ικανοποιημένο και μόλις δείχνει ότι θέλει κάτι άλλο, να δίνεις με το μπιμπερό μητρικό γάλα για συμπλήρωμα.

 

Αν το παιδί διαμαρτύρεται, είναι λάθος να προσπαθείς να ο ηρεμήσεις χωρίς να του δώσεις το μπουκάλι από το οποίο σχεδόν αποκλειστικά τρέφεται μέχρι τώρα. Πιθανότατα το μωρό σου δεν θηλάζει τόσο αποτελεσματικά γιατί οι κινήσεις για το μπιμπερό είναι διαφορετικές. Δεν είναι θέμα ευκολίας ή δυσκολίας, απλά το δικό σου μωρό έμαθε να τρώει από το μπουκάλι. Θα μάθει να τρώει και από το στήθος αλλά θέλει υπομονή και κυρίως πρέπει να το κάνεις σιγά σιγά.

 

Το βοηθητικό σύστημα γαλουχίας είναι επίσης μια πολύ καλή ιδέα για να αυξήσεις το ερέθισμα στο στήθος, μερικές μητέρες το προτιμούν, άλλες όμως το βρίσκουν δύσχρηστο. Οι μητέρες που το χρησιμοποιούν έχουν καλύτερα αποτελέσματα στην προσπάθειά τους να αυξήσουν την παραγωγή και τη συνεργασία με το μωρό.

 

Σκέψου τι θα ήθελες και θα μπορούσες να κάνεις και τα ξαναλέμε σύντομα

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Aγλαϊα σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση.

Κατ αρχην θα ξεκινησω να κανω πιο συστηματικες αντλησεις ανα 3ωρο για να δω τι αποτελεσματα μπορω να εχω.

Ξαφνιαστηκα πρεπει να σου πω για τα οσα μου ειπες για το θηλαστρο που χρησιμοποιω. Ειναι απαραδεκτο να ενοικιαζεις θηλαστρο απο νοσοκομειο -εστω και απο εξειδικευμενο καταστημα εντος νοσοκομειου- και να μην τηρουνται οι προδιαγραφες του προιοντος. :?:( Σε κάθε περίπτωση τι θήλαστρο μου προτείνεις να χρησιμοποιήσω και από που μπορώ να τγο προμηθευτώ;Εχω ενοικιασει το θηλαστρο για ενα μηνα και θα ηθελα αν υπαρχει μια πιο ικανοποιητικη λυση να μην επεκτεινω το χρονο ενοικιασης.

 

sstamoul σε ευχαριστω επισης για την παρεμβαση. Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το συστημα αυτο; Προσπαθω να μπω στο link που εγραψες, αλλα δεν μπορω αυτη τη στιγμη. Θα ξαναπροσπαθησω βεβαια, αλλα αν μπορεις γραψε μου καποια επιπλεον στοιχεια για το πως λειτουργει το συστημα αυτο.

:P

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

sstamoul σε ευχαριστω επισης για την παρεμβαση. Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το συστημα αυτο; Προσπαθω να μπω στο link που εγραψες, αλλα δεν μπορω αυτη τη στιγμη. Θα ξαναπροσπαθησω βεβαια, αλλα αν μπορεις γραψε μου καποια επιπλεον στοιχεια για το πως λειτουργει το συστημα αυτο.

:P

 

Το βοηθητικό σύστημα γαλουχίας είναι επίσης μια πολύ καλή ιδέα για να αυξήσεις το ερέθισμα στο στήθος, μερικές μητέρες το προτιμούν, άλλες όμως το βρίσκουν δύσχρηστο. Οι μητέρες που το χρησιμοποιούν έχουν καλύτερα αποτελέσματα στην προσπάθειά τους να αυξήσουν την παραγωγή και τη συνεργασία με το μωρό.

 

Λοιπόν, θα σου πω λίγα πράγματα γι' αυτό το σύστημα.

Κρίμα που δε βλέπεις το βιντεάκι, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.poshmums.com/breastfeeding/medela-SNS-supplemental-nursing-system.htm

Λειτουργεί ως εξής:

Στο μπουκαλάκι βάζεις το γάλα που θες να δώσεις στο μωρό (είτε μητρικό είτε φόρμουλα). Από το μπουκαλάκι ξεκινούν δύο μικρά σωληνάκια από σιλικόνη (πολύ πολύ λεπτά) τα οποία τα οδηγείς στις θηλές σου. Βάζεις το μωρό στο στήθος κανονικά (να θηλάσει) και μέσα στο στόμα του μπαίνει και το σωληνάκι. Καθώς το μωρό κάνει θηλαστικές κινήσεις και ρουφάει, παίρνει και το γάλα που έχεις στο μπουκαλάκι (το ρουφάει κάπως σαν να ρουφάει με καλαμάκι). Ταυτόχρονα παίρνει και ό,τι γάλα υπάρχει στο στήθος.

 

Έτσι πετυχαίνεις τα εξής:

Πρώτον, το μωρό θηλάζει, είναι στο στήθος. Μαθαίνει να θηλάζει, δεν παθαίνει "σύγχυση θηλών" και προσφέρει στο στήθος το ερέθισμα που χρειάζεται ώστε να παράγει γάλα. Είναι δύσκολο να κρατήσεις το μωρό στο στήθος αν δε βρίσκει γάλα, οπότε αν θες το μωρό να είναι ενεργό στο στήθος, αυτό το σύστημα είναι ό,τι πρέπει.

Επίσης ελέγχεις και πόσο συμπλήρωμα παίρνει το μωρό (γιατί το μετράς, το βλέπεις ότι το πίνει). Έτσι μπορείς να είσαι ήσυχη ότι το μωρό παίρνει τουλάχιστον το γάλα που χρειάζεται.

 

Στο σύστημα έχει τρία "μεγέθη" για τα σωληνάκια. Αφού το μωρό σου έχει συνηθίσει σε μεγάλη ροή με το μπιμπερό, μπορείς να ξεκινήσεις με το πιο φαρδύ σωληνάκι και σιγά σιγά να αλλάξεις στο μεσαίο και μετά στο στενό. Έτσι θα "εκπαιδεύσεις" το μωρό να δέχεται τη μικρότερη ροή του στήθους και να είναι πιο "υπομονετικό" στο γεύμα του, χωρίς όμως να του κόψεις το γάλα!

 

Το έχω χρησιμοποιήσει με το γιο μου, γιατί είχα πρόβλημα παραγωγής και του έδινα συμπληρωμα με αυτό το σύστημα. Πρέπει κάποιος να σου δείξει πώς να το χρησιμοποιείς, έχει και μερικά "κολπάκια", αλλά κατά τα άλλα δεν είναι και τόσο δύσχρηστο! Έχει τύχει να το δείξω σε δύο μαμάδες που ήθελαν να το χρησιμοποιήσουν και τα κατάφεραν μια χαρά από την πρώτη φορά. Η μία το έκοψε σε δυο εβδομάδες (αυξήθηκε η παραγωγή της και έμαθε το μωρό και όλα πήγαν καλά και θηλάζει ακόμα αποκλειστικά). Η δεύτερη κουράστηκε από τις αντλήσεις και δυστυχώς τώρα το μωράκι παίρνει μόνο μπιμπερό, αλλά και δεν τη δυσκόλεψε το SNS.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για περισσότερα, ρώτα με ό,τι θες. (Αν σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις και μένουμε κοντά και δεν έχεις κάποιον άλλον να σου το δείξει, μπορώ να σε βοηθήσω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ξεκινησω να κανω πιο συστηματικες αντλησεις ανα 3ωρο για να δω τι αποτελεσματα μπορω να εχω.

 

Το αποτέλεσμα θα το δεις μετά από 3-4 24ωρα. Μην περιμένεις να το δεις αμέσως γιατί θα απογοητευτείς.

Αν ξεκινήσεις συχνές αντλήσεις σου προτείνω να πάρεις και μαγιά της μπύρας σε ταμπλέτες. Είναι συμπλήρωμα διατροφής και το παίρνεις από το φαρμακείο. Η δοσολογία είναι 3 φορές το 24ωρα από 2 γραμμάρια τη φορα, συνολικά δηλαδή 6 γραμμάρια το 24ωρο. Αν οι ταμπλέτες είναι των 300 mg (lanes, power health, health aid) θα παίρνεις 3 φορές από 7 ταμπλέτες, αν είναι των 500 mg (solgar) θα παίρνεις 3 φορές από 4 ταμπλέτες.

 

Η δοσολογία αυτή είναι για γαλουχία και δεν αναγράφεται πάνω στο μπουκάλι. Η δοσολογία που αναγράφεται είναι μικρή και δεν έχει καμία επίδραση στη γαλουχία.

 

Ξαφνιαστηκα πρεπει να σου πω για τα οσα μου ειπες για το θηλαστρο που χρησιμοποιω. Ειναι απαραδεκτο να ενοικιαζεις θηλαστρο απο νοσοκομειο -εστω και απο εξειδικευμενο καταστημα εντος νοσοκομειου- και να μην τηρουνται οι προδιαγραφες του προιοντος. :?:(

 

Το νοσοκομείο δεν έχει καμία σχέση με το κατάστημα. Την ευθύνη την έχει αποκλειστικά ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Η ίδια η εταιρεία είναι πολύ εντάξει.

 

 

Σε κάθε περίπτωση τι θήλαστρο μου προτείνεις να χρησιμοποιήσω και από που μπορώ να τγο προμηθευτώ;Εχω ενοικιασει το θηλαστρο για ενα μηνα και θα ηθελα αν υπαρχει μια πιο ικανοποιητικη λυση να μην επεκτεινω το χρονο ενοικιασης.

 

 

Σου προτείνω να πάρεις το symphony της medela με διπλό σύστημα άντλησης. Είναι το μοναδικό νοσοκομειακό θήλαστρο που κάνει άντληση δύο φάσεων. Διεγείρει πιο γρήγορα το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και η άντληση είναι πιο αποτελεσματική. Αντλείς περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο.

 

Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο, βολέψου με το lactina μέχρι να βρεις το symphony.

 

Το νοσοκομειακό της ameda δεν σου το προτείνω για δύο λόγους: όταν λειτουργεί με διπλό σύστημα άντλησης δεν είναι τόσο αποτελεσματικό και ο αντιπρόσωπος στην ελλάδα χρεώνει την ενοικίαση πολύ ακριβότερα από ότι θα έπρεπε (πέρυσι ήταν 80 ευρώ ενώ δεν πρέπει να ζητά πάνω από 50 ευρώ που είναι το ενοίκιο της lactina, γενικά αυτά τα δύο θήλαστρα ενοικιάζονται στην ίδια τιμή αλλά εδώ είναι ellada....).

 

Δες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=37751#37751

 

Eπείσης η ίδια εταιρεία έχει και το SNS.

 

Ότι και να πάρεις, όποτε το πάρεις να ξανασυζητήσουμε το πρόγραμμά σου.

 

Για την ώρα προγραμμάτιζε τις αντλήσεις ανά 2 ώρες ώστε αν χάσεις κάποια (που θα χάσεις γιατί το μωρό δεν θα σε αφήνει πάντα ήσυχη!!!) να μην αγχώνεσαι ότι έμεινες πίσω. Όταν τις προγραμματίζεις ανά 3ωρο είναι δύσκολο να σου βγούνε 8 το 24ωρ, ενώ αν τις προγραμματίζεις ανά 2ωρο θα σου βγούνε 8-10 χωρίς άγχος αν χάσεις κάποια.

 

Οπωσδήποτε μία άντληση θα την κάνεις μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί.

 

Η άντληση να διαρκεί τουλάχιστον 10 λεπτά σε κάθε στήθος ακόμη και αν δεν υπάρχει γάλα.

 

Η λογική είναι να δώσεις το ερέθισμα στο στήθος και αυτό θα παράγει περισσότερο γάλα μετά από 3-4 24ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα σε ευχαριστω για αλλη μια φορα. Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και θα τα πουμε και παλι συντομα. :D

sstamoul ευχαριστω για τις λεπτομερειες... :D

 

.png

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρά σε όλες! Ειμαι και εγώ νέα μανούλα, το μωράκι μου είναι σχεδόν 4 μηνών του δίνω αποκλειστικά δικό μου γάλα μέχρι στιγμής, το πρόβλημα μου είναι οτι ξεκίνησα δουλεία εδω και λίγες μέρες και για να βγαλω γάλα πρέπει να βγάλω λιγό πριν το γέυμα του στην ουσία ειναι σαν να του κλέβω το γεύμα, γιατι αν προσπαθήση 1 ή 2 ώρες μετα το θηλασμο δεν κατεβαίνει σταγόνα. Τι κάνω λάθος? φταιεί το θήλαστρο? mini electric medela. Και κάτι ακόμα με το θήλαστρο δεν έχω καταφέρει να βγάλω πάνω απ 150 ml. Ετσι φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρω. Δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα, τι να κάνω?

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες! Ειμαι και εγώ νέα μανούλα, το μωράκι μου είναι σχεδόν 4 μηνών του δίνω αποκλειστικά δικό μου γάλα

 

Να σου ζήσει :D

 

μέχρι στιγμής, το πρόβλημα μου είναι οτι ξεκίνησα δουλεία εδω και λίγες μέρες και για να βγαλω γάλα πρέπει να βγάλω λιγό πριν το γέυμα του στην ουσία ειναι σαν να του κλέβω το γεύμα, γιατι αν προσπαθήση 1 ή 2 ώρες μετα το θηλασμο δεν κατεβαίνει σταγόνα.

 

Sorry αυτό δεν το κατάλαβα, γιατί δεν αντλείς στη δουλειά; Ετσι δεν θα κόβεις και τα γεύματα του, που δεν ισχύει γιατί τα μωρά βρίσκουν πάντα γάλα εκεί που και το καλύτερο θήλαστρο αποτυγχάνει :lol:

 

Τι κάνω λάθος? φταιεί το θήλαστρο? mini electric medela.

 

Κοίτα αυτό το θήλαστρο είναι για ένα γεύμα την ημέρα αν χρειαζεται να αντλείς περισσότερο γάλα μάλλον θα χρειαστείς πιο βαρύ πυροβολικό. Θα ήταν χρήσιμο να έγραφες πόσες περίπου ώρες λείπεις από το σπίτι

 

Και κάτι ακόμα με το θήλαστρο δεν έχω καταφέρει να βγάλω πάνω απο 150 ml. Ετσι φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρω. Δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα, τι να κάνω?

 

Μια χαρά είναι τα 150. Μη αγχώνεσαι. Γράψε μας πόσα γεύματα παίρνει το μωρό την ημέρα και πόσες ώρες λείπεις για να σε βοηθήσουμε και εμείς και προπάντως η Αγλαΐα :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε εύχαριστώ πολύ felini για τις ευχές και την άμεση απάντηση! :) το μωράκι μου τρώει κάθε 3 με 4 ώρες περίπου, 5 με 6 γέυματα. Βγάζω στη δουλέια 1 γέυμα, αλλά χρειάζομαι 2 να αφήνω πίσω όταν φέυγω για ασφάλεια. Αυτο που θα ήθελα ειναι να φτιάξω μια τράπεζα γάλακτος για να μην χρειαστεί να του δώσω ξένο στα δύσκολα. Φοβάμαι οτι απο το αγχος μου το γάλα λιγοστεύει η δεν κατεβαίνει εύκολα. Δεν θέλω να του το στερήσω. :(

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Σε εύχαριστώ πολύ felini για τις ευχές και την άμεση απάντηση! :) το μωράκι μου τρώει κάθε 3 με 4 ώρες περίπου, 5 με 6 γέυματα.

 

Πολύ φυσιολογικά όλα αυτά

 

Βγάζω στη δουλέια 1 γέυμα, αλλά χρειάζομαι 2 να αφήνω πίσω όταν φέυγω για ασφάλεια. Αυτο που θα ήθελα ειναι να φτιάξω μια τράπεζα γάλακτος για να μην χρειαστεί να του δώσω ξένο στα δύσκολα. Φοβάμαι οτι απο το αγχος μου το γάλα λιγοστεύει η δεν κατεβαίνει εύκολα. Δεν θέλω να του το στερήσω. :(

 

Για να φτιάξεις μια τράπεζα γάλακτος το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο το καλύτερο είναι το symphony δες εδώ. Αν δεν έχει παίρνεις το Lactina

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Το νοικιάζεις για ενα δύο μήνες και βλέπεις, κοστίζει 50 ή 60 ευρώ το μήνα

Θα σου πω τι έκανα εγώ. Τις μέρες που δεν δούλευα έβγαζα ένα γεύμα για το μωρό όταν πήγαινε για ύπνο (στις 12 τη νύχτα εγώ εσύ όποτε σε βολεύει) για να έχεις το παραπανίσιο που χρειάζεται...

Στη δουλειά αντλείς κάθε 2-3 ώρες όποτε μπορείς. Το πρωί πριν φύγεις αντλείς πριν θηλάσεις ή αφού θηλάσεις όσο βγει (με το νοσοκομειακό 2πλης άντλησης τα πράγματα είναι καλύτερα θα δεις) Το βάζεις στο ψυγείο. Στη δουλειά κάθε 2-3 ώρες και όταν γυρίσεις αν θέλει να φάει το θηλάζεις, αν δεν θέλει βγάζεις κι άλλο γάλα με το θήλαστρο. Το γάλα διατηρείται 3-4 μέρες στο ψυγείο, μπορείς να ενώσεις τα γάλατα για να φτιάξεις γεύμα αρκεί να έχουν κρυώσει και τα δύο. Αν δεν το πιεί μια μέρα το πίνει σαν πρώτο γάλα την επόμενη. Αν ξέρεις ότι το γάλα δεν θα καταναλωθεί για περισσότερο από 2 24ωρα το καταψύχεις σε κατάψυξη 2πορτου ψυγείου και διατηρείται για 2-3 μήνες τουλάχιστον. Το αποψύχεις στην συντήρηση του ψυγείου, βγάζε το από την προηγουμένη για να είσαι οκ αλλιώς κινδυνεύει να μείνει γρανίτα μητρικού γάλακτος !!!! Οποτε μπορείς βγάζε ένα γεύμα (θα δεις με το νοσοκομειακό είναι 10-15 λεπτά υπόθεση) και φύλαγε το... Στο τέλος θα σου περισσεύουν, θα δεις. Εμένα τελικά μου αυξάνεται η τράπεζα γάλακτος, ξεκίνησα με 4 γεύματα πριν πάω δουλειά και τώρα έχω καμιά 10ρια για ώρα ανάγκης.

 

Αν το μωρό πεινάει και εσύ γυρνάς μπορείς να κανονίσεις με όποιον το φυλάει να φτιάχνει λίγο ξένο γάλα 50 ml για να το ηρεμεί μέχρι να γυρίσεις και το θηλάσεις, εμείς αυτό κάνουμε.

 

Στα έγραψα λίγο συμπυκνωμένα για οτιδήποτε απορία ξαναρώτα. Η Αγλαΐα που είναι η σύμβουλος θηλασμού και το σημείο αναφοράς μας γυρνάει σε λίγες μέρες και θα σου γράψει και αυτή...

 

Αν χρειάζεται πάρε και μαγιά μπύρας, αυξάνει την παραγωγή δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2020&start=30

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές felini, λείπω απο το σπίτι 6 ώρες το πολύ 7 μέχρι να παώ δουλεία και να γυρίσω, πιστέυω οτι θα μου ταιρίαξει το symphony, εσύ τι λές ?αλλα απο πού θα το νοικιάσω? η διευθυνση είναι θεσσαλονίκη και εγώ μένω Αθήνα.

Και κάτι ακόμα να ρωτήσω, έχω παρατηρήσει οτι το ένα στήθος μου βγάζω πιο πολύ γάλα, σαν να βγαίνει το γάλα απο λιγότερες "τρυπούλες" τι λές για αυτό.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές felini, λείπω απο το σπίτι 6 ώρες το πολύ 7 μέχρι να παώ δουλεία και να γυρίσω, πιστέυω οτι θα μου ταιρίαξει το symphony, εσύ τι λές ?αλλα απο πού θα το νοικιάσω? η διευθυνση είναι θεσσαλονίκη και εγώ μένω Αθήνα.

Και κάτι ακόμα να ρωτήσω, έχω παρατηρήσει οτι το ένα στήθος μου βγάζω πιο πολύ γάλα, σαν να βγαίνει το γάλα απο λιγότερες "τρυπούλες" τι λές για αυτό.

 

Υποκατάστημα: Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

 

Συμβαίνει συχνά να παράγεις περισσότερο γάλα από ένα στήθος, και σε εμένα συμβαίνει αυτό μπορεί και να βγάλω 50 ml από το ένα και 100 από το άλλο αλλά το αγνοούμε και συνεχίζουμε :D

 

Εγώ πλέον αφήνω το symphony στη δουλειά και αντλώ μόνο εκεί. Εσύ για αρχή και για να δημιουργήσεις απόθεμα μάλλον πρέπει να κάνεις και καμιά άντληση στο σπίτι... Στη δουλειά είναι σημαντικό να αντλείς όποτε και όσο πιο συχνά μπορείς, έτσι ξεμπερδεύεις και όταν γυρνάς στο σπίτι ασχολείσαι με το μωρό σου.

Θα δεις σιγά σιγά θα φτιάξεις το δικό σου πρόγραμμα που βολεύει καλύτερα εσένα και το μωρό σου

 

Καλή συνέχεια και αν έχεις και άλλες απορίες εδώ είμαστε... :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν προσπαθήση 1 ή 2 ώρες μετα το θηλασμο δεν κατεβαίνει σταγόνα. Τι κάνω λάθος? φταιεί το θήλαστρο? mini electric medela.

 

το θήλαστρο αυτό κάνει μόλις 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, τις περισσότερες φορές αυτό δεν είναι αρκετό για να λειτουργήσει το ανακλαστικό της καθόδου το γάλακτος...

 

Δηλαδή δεν κατεβαίνει το γάλα. Δεν κάνεις κάτι λάθος, στις περισσότερες μητέρες έτσι λειτουργεί. Αν το στήθος είναι πολύ γεμάτο μπορείς να αντλείς αλλά μετά μπορεί να δημιουργείς πρόβλημα στο γεύμα αν το μωρό σου έχει μάθει στη μεγάλη ροή.

 

 

Και κάτι ακόμα με το θήλαστρο δεν έχω καταφέρει να βγάλω πάνω απ 150 ml.

 

Η δική μου εμπειρία ήταν χειρότερη! Με το mini electric έκανα 12 αντλησεις για να μετρήσω απλά το τι μπορώ να κάνω και ποτέ δεν κατάφερα να αντλήσω περισσότερο από 40 ml στα 12 λεπτά από το κάθε στήθος. Στον ίδιο χρόνο με το lactina αντλούσα 175 ml.

 

 

 

Ετσι φοβάμαι οτι δεν θα τα καταφέρω.

 

Όπως κατάλαβες οι φόβοι σου δεν θα βγουν αληθινοί αν αλλάξεις θήλαστρο.

 

 

Δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα, τι να κάνω?

 

H felinidoc σου τα έγραψε πολύ καλά. Δες απλά πιο πρόγραμμα αντλήσεων βολεύει σε σένα. Εγώ όταν έλειπα μέχρι 6 ώρες δεν αντλούσα στη δουλειά, αντλούσα αμέσως πριν φύγω και όταν επέστρεφα αντλούσα όποτε είχα χρόνο (πριν ή μετά το θηλασμό δεν είχε σημασία για μένα). Αν το γάλα των δύο αντλήσεων δεν ήταν αρκετό για την επόμενη μέρα, έκανα και τρίτη άντληση.

 

Κάνοντας δοκιμές θα καταλάβεις πιο πρόγραμμα αντλήσεων είναι καλύτερο για σένα. Κάποιες μητέρες προτιμούν να αντλούν στη δουλειά είτε γιατί λείπουν πολλές ώρες και είναι ανάγκη να ανακουφίζονται, είτε γιατί τους βολεύει να μην έχουν άντληση στο σπίτι. Άλλες βολεύονται να αντλούν μόνο στο σπίτι γιατί δεν λείπουν πολλές ώρες και δεν χρειάζεται να μεταφέρουν το γάλα.

 

Οι ώρες των αντλήσεων είναι επίσης κάτι που διαλέγεις εσύ. Σε κάποιες μητέρες βολεύει να αντλούν μετά το θηλασμό αν το μωρό είναι ήσυχο, άλλες αντλούν στη διάρκεια του θηλασμού. Θηλάζουν από το ένα στήθος και αντλούν από το άλλο. Αυτή η μέθοδος συστήνεται κυρίως όταν η μητέρα χρησιμοποιεί ένα μικρό θήλαστρο που από μόνο του δεν βοηθάει στο να κατέβει το γάλα.

 

Μερικές μητέρες που το μωρό τους κοιμάται τη νύχτα, προτιμούν τις νυχτερινές αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...