Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

δυστυχως ειμαι εγω στην 33 εβδομαδα και ξαφνικαααααα μυκητες μου εδωσε ο γιατρος 3 κολπικα χαπια ντακταριν , εχει παρει ποτε καμια?

φοβασαι για ενδεχομενες συσπασεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δυστυχως ειμαι εγω στην 33 εβδομαδα και ξαφνικαααααα μυκητες μου εδωσε ο γιατρος 3 κολπικα χαπια ντακταριν , εχει παρει ποτε καμια?

φοβασαι για ενδεχομενες συσπασεις...

 

Ναι, έχω πάρει ακριβώς αυτά γύρω στις 30 και κάτι βδομάδες, μη φοβάσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι 5 μηνων και εχω κουραστει να κανω θεραπειες για μυκητες Κανω καλλιεργια καθε μηνα και δεν λεει να φυγουν Η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ ευαισθητη απο πριν αλλα τωρα που ειμαι εγκυος πιο πολυ ακομα Προσεχω αρκετα - μπανια δεν κανω αθηνα τουαλετες τις αποφευγω και παρολ' αυτα κολλαω Εσεις πως τα πατε με αυτο το θεμα??? ευχαριστω:P

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει ρολο μονο η καθαριοτητα ειναι κ στον οργανισμο.εγω στον γιο μου κυκλοφορουσα με μια χλωρινη κ παλι μεχρι που γεννησα εκανα θεραπεια για μυκητες !μετα τη γεννα κανενα προβλημα!στην κορη μου κ σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν ειχα ποτε κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Μου έχουν αυξηθεί λίγο οι μύκητες στον κόλπο και έχω συχνά φαγουρα και υγρά τον τελευταίο καιρό. Το είπα στο γυναικολόγο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη, να κάνω πλύσεις με χαμομήλι και αν ενταθεί ίσως μου δώσει εξωτερική αλοιφή. Μου είπε ότι σε πολλές γυναίκες στους τελευταίους μήνες αυξάνονται οι μύκητες και να μην ανησυχώ. Σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

τα συμπτωματα ποια ειναι στους μυκητες? Εγω εχω ενα ελαφρυ τσουξιμο οχι συνέχεια αλλα καποιες στιγμες. Παιρνω αντιβιωση για καποιον λογο και φοβαμαι μηπως φταιει αυτο.

Κανατε καποια εξεταση? Σε εξεταση ουρων ή καλλιεργεια φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχεις φαγουρα και αυξημενα κολπικα υγρα,αοσμα ή μη.Για να δεις αν εχεις και τι πρεπει να σου παρει ο γυναικολογος σου κολπικο υγρο (με κατι σαν μπατονετα δεν ποναει) και τα στελνεις σε μικροβιολογικο.Η αντιβιωση παντως κανει μυκητες.

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Είμαι στον 5ο μήνα και αύριο θα κάνω τη Β επιπέδου, τις τελευταίες μέρες έχω πολύ έντονες κολπικές εκκρίσεις και κνησμό, έχω ήδη πάρει μια φορά pevaryl κάπου στον 3ο μήνα και φοβάμαι πως πάλι κάτι τέτοιο θα συμβεί. Πιστεύετε κάνει κακό στο μωράκι μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικουλια σε ολες ευχομαι!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα σε όλες!

 

Εγώ έχω πολύ ευαισθησία στους μύκητες και πότε δεν είχα φαγούρα..μόνο αυξημένα υγρά (καθέ τρεις και λίγο εσώρουχο.. γκρρρ) και λίγους πόνους χαμηλά, τώρα είμαι στην 25η εβδομάδα και μάλλον ξαναεμφανίστηκαν :( Είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό πράγμα. Τι συστήνει ο Χασιάκος συνήθως, γνωρίζει κάποια? Θα επικοινωνήσω βέβαια και μαζί του..ελπίζω να μη μου δώσει τίποτα χάπια..

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια, κι εγω παθούσα πλέον.Το συμπτωμα μου ήταν ελαφρυ τσούξημο και πηρα το γιατρο μου τηλ και μου είπε κολπιτιδα.Μου είπε να πάρω υπόθετα daktarin,όπως βλέπω έκαναν οι περισσότερες, ενα κάθε βράδυ αφοβα .Εχω μια αποριούλα όμως,το πρωί όταν ξυπνούσατε είχατε ασπρα υπολειμματα απ'το φαρμακο στο εσώρουχο σας?ΑΑαα και οι αντρουληδες σας πηραν τιποτα κι αυτοι ταυτόχρονα(η daktarin αλοιφη κανει δουλεια στους άντρες?)

E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, κι εγω παθούσα πλέον.Το συμπτωμα μου ήταν ελαφρυ τσούξημο και πηρα το γιατρο μου τηλ και μου είπε κολπιτιδα.Μου είπε να πάρω υπόθετα daktarin,όπως βλέπω έκαναν οι περισσότερες, ενα κάθε βράδυ αφοβα .Εχω μια αποριούλα όμως,το πρωί όταν ξυπνούσατε είχατε ασπρα υπολειμματα απ'το φαρμακο στο εσώρουχο σας?ΑΑαα και οι αντρουληδες σας πηραν τιποτα κι αυτοι ταυτόχρονα(η daktarin αλοιφη κανει δουλεια στους άντρες?)
κι εγω οταν ημουν εγκυος εβαζα τακταριν επειδη ειχα μια ελαφρια κολπιτιδα και ναι ειχα υπολειμματα την αλλη μερα στο εσωρουχο,τις αλλες φορες οταν την εβαζα ειχα τα ποδια μου ψηλα για να μην βγουν υπολειματα το εκανα αυτο οταν ημουν 5,6 μηνων οχι οταν εχεις τουρλα κοιλια εκει δεν μπορεις και θες να το κανεις παντως ετσι ειχα λιγοτερα υπολειματα μεχρι και καθολου ο αντρας μου δεν επερνε τιποτα οταν εκανα εγω τη θεραπεια
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Τελικά είσαι 2 εβδομάδων ή 6 ; Όπως και να χει δοκίμασε ταμπόν βουτηγμένο σε σπιτικό κεφίρ ή σε σπιτικό γιαούρτι, το οποίο θα αλλάζεις ανά δύο ώρες (με τις τρεις πρώτες αλλαγές θα έχεις ηρεμήσει). κόψε όμως τη ζάχαρη, γιατί θα ξαναέχεις πρόβλημα στα σίγουρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό με το γιαούρτι, τι πιο φυσικό, θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.

Εγώ όποτε έχω θέμα μια φορά τον χρόνο (το καταλαβαίνω από φαγούρα και υγρά) κάνω κολπικές πλύσεις με σόδα στην συσκευή του Βetadine. Γεμίζω το μπουκαλάκι με χλιαρό νερό και βάζω λιγότερο από μισό κουταλάκι μαγειρική σόδα. Μια φορά στις 3 μέρες, 3 πλύσεις συνολικά και ξεμπερδεύω (μην το κάνετε συχνότερα γιατί πρέπει να προστατεύεται και η χλωρίδα του κόλπου.) Αυτό και φέτος που ήμουν έγκυος και γενικά αποφεύγω τα φάρμακα όταν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Το έμαθα από άλλη έγκυο που ο γυναικολόγος της δεν ήθελε να της δώσει φάρμακα.

ΥΓ: Ισχύει και για τους άντρες σας η αναλογία όποτε δουν ότι έχουν πιθανό ερεθισμό, μόνο που θα κάνουν τις πλύσεις από ποτηράκι φυσικά :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτική επαφή επιτρέπεται (με την σχετική προσοχή). Με την ίδια λογικη και οι πλύσεις θα έπρεπε να είναι ασφαλείς, αλλιώς δεν νομίζω να το πρότεινε ο γιατρός της κοπέλας στην εγκυμοσύνη. Εγώ πάντως miriki δεν αναρωτήθηκα, κακώς ίσως τώρα που το λες :confused: ... αλλά πραγματικά σώθηκα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...