Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μην φοβασαι,εμεις ειχαμε μικρη υποψια φυματιωσης στη μικρη , τελικα ολα καλα απο αυτο το ζητημα. αν νοσησει καποιος χρειαζεται αγωγη για καποιους μηνες αλλα γενικα δεν υπαρχει κινδυνος.

το αποτελεσμα μην το βγαλετε μονοι σας, να πατε στον παιδιατρο να σας το πει, εμεις δεν ημασταν σιγουροι κ επειδη ηταν εκτακτο το θεμα πηγαμε παλι στο παιδων να τη δουνε.

να κανετε κ εσεις,αλλα προσεξε γιατι αν ειστε εμβολιασμενοι μηπως δειξει ψευδως θετικο, αυτο πρεπει να το ρωτησετε κ να σας απαντησει καποιος πολυ υπευθυνα. (αυριο πεμπτη το ιατρειο φυματιωσης ειναι ανοιχτο 9-1 αν θες παρε ενα τηλ. να μιλησεις κ με τους γιατρους)

λεγκω εσεις τι ειχατε; ή εννοεις το τυπικο μαντου σε εισαγωγη στο παιδων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμας είχε νοσήσει άτομο απ'το κοντινό περιβάλλον που ερχόμασταν σε επαφή γιαυτό και έπρεπε να κάνουμε όλοι έλεγχο αλλά εντέλει κανείς άλλος δεν κόλησε και η γυναίκα τώρα είναι περδίκι παρόλη την ηλικία της και την ένταση της φυματίωσης :)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

εχθες το απογευμα ειχα νεα απο την ξαδερφη μου πο νασηλευτηκε...

νευριασα αρκετα αλλα απο μεσα μου:evil:

τελικα θα της δωσουν θεραπεια και θα γινει και αυτη μια χαρα οπως η ανηψια μου...

το θεμα ειναι οτι πριν 2-3 χρονια κατι της ειχανε βρει στα πνευμονια (δλδ ηξερε οτι κατι ειχε,ισως ηξερε και ακριβως τι ειχε(δεν θα το μαθουμε ποτε))και λογο οικονομικων δεν ξαναπηγε για εξετασεις!!!!!

πως ζεις ρε κοριτσια 2-3 χρονια γνωριζοντας οτι ισως εχεις κατι?και πως κυκλοφορεις χωρις να ξερεις τι εχεις και αν ειναι μεταδοτικο?

εχουν μεινει πετσι και κοκαλο και οι δυο αλλα η ανηψια μου δεν καταλαβε κατι νομιζε απο διαιτα χαθηκαν τα κιλα της

 

και αν τελικα πανε ολα καλα και ειμαστε ολοι καλα...τι κανω με την βαπτιση?απο την στιγμη που κανουν θεραπεια δεν υπαρχει προβλημα ε?θα ρωτησω και στο νοσοκομειο...

αν δεν ηταν το μωρο δεν θα ειχα προβλημα απλα θα προσεχα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι

ρε κοριτσια δεν αναλαμβανει κανεις να κανει σε τοσο μικρο μωρο τετοιου ειδους εξετασεις οπως και το μαντου

η παιδιατρος εχθες μου ειπε με τα λεγομενα σου πιστευω πως ειναι μια χαρα το παιδακι τωρα αν θες να σου φυγει και εσενα απο το μυαλο ψαξτο

συνανταμε στο δρομο και την γνωστη μας απο το νοσοκομειο και λεει μπορειτε να κλεισετε ενα ραντεβου στο νοσοκομειο και να κανετε εξετασεις... λεω ωραια!λεει για σας μονο για το μωρο δεν κανουν σε τοσο μικρο την εξεταση και για το υγειονομικο ουτε συζητηση με τιποτα.μονο αν πας σε ειδικο κεντρο που ειναι ειδικευμενοι στην ασθενεια αυτη

το οποιο κεντρο δεν υπαρχει εδω φανταζομαι μονο θεσ/νικη και αθηνα

και λεει τι παθανε ολοι και τρεχουν για την εξεταση αυτη δεν μεταδιδετε ετσι απλα

τωρα δεν ξερω τι να κανω

θεσ/νικη υπαρχει ?ξερει καμια απο εσας?ειναι πιο κοντα απο δω που μενω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι

ρε κοριτσια δεν αναλαμβανει κανεις να κανει σε τοσο μικρο μωρο τετοιου ειδους εξετασεις οπως και το μαντου

η παιδιατρος εχθες μου ειπε με τα λεγομενα σου πιστευω πως ειναι μια χαρα το παιδακι τωρα αν θες να σου φυγει και εσενα απο το μυαλο ψαξτο

συνανταμε στο δρομο και την γνωστη μας απο το νοσοκομειο και λεει μπορειτε να κλεισετε ενα ραντεβου στο νοσοκομειο και να κανετε εξετασεις... λεω ωραια!λεει για σας μονο για το μωρο δεν κανουν σε τοσο μικρο την εξεταση και για το υγειονομικο ουτε συζητηση με τιποτα.μονο αν πας σε ειδικο κεντρο που ειναι ειδικευμενοι στην ασθενεια αυτη

το οποιο κεντρο δεν υπαρχει εδω φανταζομαι μονο θεσ/νικη και αθηνα

και λεει τι παθανε ολοι και τρεχουν για την εξεταση αυτη δεν μεταδιδετε ετσι απλα

τωρα δεν ξερω τι να κανω

θεσ/νικη υπαρχει ?ξερει καμια απο εσας?ειναι πιο κοντα απο δω που μενω

στη θέση σου θα περίμενα λίγο να μεγαλώσει το παιδί....μην πας κάπου και στο κάνουν πειραματόζωο........ είναι πολύ μικρό και οι περισσότεροι δεν έχουν πείρα με τέτοια περιστατικά....... ακόμα κι αν κολλήσει που οι πιθανότητες είναι μηδενικές, γιατί η επαφή ήταν ελάχιστη....σε 6 μήνες δεν θα πάθει κάτι..... και θα το αντιμετωπίσεις 100% και οριστικά (προχωρημένες καταστάσεις τώρα αντιμετωπίζονται με αντιβίωση....δεν είναι όπως παλιά τα πράγματα.......)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο ιατρειο φυματιωσης παιδων διαβαστε τι μου απαντησαν οταν τους ειπα οτι δεν αναλαμβανουν να κανουν στο μωρο τα απαραιτητα

 

Απάντηση:

Δεν μπορώ να το φαντασθώ ούτε και να το πιστέψω, τόσο που σκέφτομαι μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι υπάρχουν γιατροί με τόσο περιορισμένη ενημέρωση. Δηλαδή θέλετε να δεχθώ ότι αν ένα 5μηνο παιδί έίναι ύποπτο για φυματίωση, θα περιμένουμε να μεγαλώσει για να του κάνουμε Mantoux; Μα καλή μου κυρία δεν θα ζει το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

στο ιατρειο φυματιωσης παιδων διαβαστε τι μου απαντησαν οταν τους ειπα οτι δεν αναλαμβανουν να κανουν στο μωρο τα απαραιτητα

 

Απάντηση:

Δεν μπορώ να το φαντασθώ ούτε και να το πιστέψω, τόσο που σκέφτομαι μήπως εσείς έχετε το πρόβλημα. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι υπάρχουν γιατροί με τόσο περιορισμένη ενημέρωση. Δηλαδή θέλετε να δεχθώ ότι αν ένα 5μηνο παιδί έίναι ύποπτο για φυματίωση, θα περιμένουμε να μεγαλώσει για να του κάνουμε Mantoux; Μα καλή μου κυρία δεν θα ζει το παιδί!

 

τους εξήγησες πόσο ήρθε σε επαφή;

τους ρώτησες αν έχουν ξανακάνει μαντού σε τόσο μικρό παιδί;;;; υπάρχουν κίνδυνοι;;; όχι να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένη......

Link to comment
Share on other sites

τους εξήγησες πόσο ήρθε σε επαφή;

τους ρώτησες αν έχουν ξανακάνει μαντού σε τόσο μικρό παιδί;;;; υπάρχουν κίνδυνοι;;; όχι να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένη......

 

του ειπα οτι βρεθηκαμε μια φορα και μου ειπε να κανω το μαντου στο μωρο

μετα εξειγησα οτι δεν το κανουν στον Νομο που κατοικω (ρωτησα αν υπαρχει κατι ειδικευμενο στην θεσ/νικη δεν πηρα απαντηση)και μου ειπε τα παραπανω

 

απο ποσο μηνων κανουν το μαντου?γιατι μου λενε δεν το κανουν?δηλαδη αν ηταν 1ου βαθμου θα το κανανε και τωρα επειδι ειναι 2ου-3ου βαθμου δεν το κανουνε?

 

επισης του ειπα αν θελει με εμαιλ να του πω λεπτομεριες μηπως και παρει τηλ ο ιδιος στο νοσοκομειο και βγαλουμε καμια ακρη..θα περιμενω την απαντηση του(σαββατοκυριακο εχουμε δεν μπορω να κανω και πολλα)

Link to comment
Share on other sites

με τη φυματιωση δεν παιζουμε...παρε τηλεφωνο σε οποιαδηποτε παιδιατρικη κλινικη νοσοκομειου (αχεπα παπαγεωργειου γεννηματα ιπποκρατειο) και ρωτα τι να κανεις, αυτοι θα σου πουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φασολακι θεωρω οτι εχουν απολυτο δικιο.....η μικρη μου βγηκε οριακα θετικη κ εκανε ενα επιπλεον τεστ αιματος σε ειδικο εργαστηριο του παιδων κυριακου, λεγεται κατι σαν 'tspot test' +ακτινογραφια θωρακα, οταν κ τα δυο δειξαν αρνητικα τοτε στραφηκαμε σε αλλη κατευθυνση , αλλα απο αυτα φαινεται οτι σιγουρα δεν ειναι φυματιωση.

 

μπορεις να παρεις κ σημερα σε οποιοδηποτε απο τα δυο παιδων εφημερευει στην αθηνα κ να ρωτησεις απο ποτε γινεται η μαντου, καθως για να κανεις εισαγωγη στο νοσοκομειο αυτος ο ελεγχος ειναι σχεδον υποχρεωτικος.

τελος μαντου ειναι η αντιδραση , ουτε εμβολιο ειναι ουτε προστασια παρεχει, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε οτι ειναι μικρο το παιδι......(χωρις καμια ιατρικη γνωση, απλα με τη λογικη ετσι; )

κ αν το παιδι ειναι τοσο μικρο, μπορεις να ρωτησεις αν γινεται να του κανουν εξεταση αιματος....μια ιδεα λεω, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

πηρα στο παπαγεωργειου και θα παμε σημερα

μου ειπανε οτι κανουνε το μαντου σε μικρα οποτε λιγο ανακουφιστηκα

επιτελους θα μαθουμε αυτο που μας τρωει

ας πανε ολα καλα μονο και τιποτα αλλο

λογικα θα κανουνε και σε εμας εξαιτασεις

Link to comment
Share on other sites

πηρα στο παπαγεωργειου και θα παμε σημερα

μου ειπανε οτι κανουνε το μαντου σε μικρα οποτε λιγο ανακουφιστηκα

επιτελους θα μαθουμε αυτο που μας τρωει

ας πανε ολα καλα μονο και τιποτα αλλο

λογικα θα κανουνε και σε εμας εξαιτασεις

 

ξερω οτι εισαι πολυ αναστατωμενη αλλα απο τη στιγμη που εισαι σε νοσοκομειο οπου ξερουν τι τους γινεται, θα λαβετε κ σωστες απαντησεις κ θα σας κατευθυνουν οποιο κ αν ειναι το αποτελεσμα, που ευχομαι να ειναι καλο!!:-)

τωρα, αν σε καθε παιδι ανεξαρτητως ηλικιας κανουν μαντου κ στην περιοχη σου αρνηθηκαν απο αγνοια, ειναι τραγικο.........:?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ευχαρηστημενη απο το νοσοκομειο ουτε απο το ικα της πολης μου

απο οτι εχω ακουσει θα κλεισει (το νοσοκομειο) και θα ειναι σαν κεντρο υγειας

οσες φορες χρειαστηκε να παω ηταν απιστευτοι!!!!

λαθος διαγνωση και τα σχετικα

παντα σε εξωτερικα ιατρεια - μικροβιολογικα πηγαινω(απλα το τρεχον θεμα δεν γινετε σε ιδιωτικα)

δεν περιμενα κατι διαφορετικο αυτη την φορα

οσο για το ικα ειναι λιγο καλυτεροι αλλα και παλι κανουν οτι θελουν

μια μου γραφανε φαρμακα και εξαιτασεις και μια οχι(στην εγκυμωσυνη)

στο θεμα εμβολιων ειναι ενταξει θα ελεγα

ανηπομονω για σημερα και αγωνιω για το αποτελεσμα

με την υγεια δεν παιζουμε

 

απο οτι διαβασα απο την στιγμη που θα γινει το μαντου δεν πρεπει να πρηστει σε 48-72 ωρες για να ειμαστε οκ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαβε υποψη σου οτι εαν καποιος εχει κανει το BCG (το πιθανοτερο ειναι οτι εσυ και ο αντρας σου θα το εχετε κανει) υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα η mantoux να σου βγει θετικη δεδομενου οτι ισως να υπαρχουν ακομα αντισωματα του εμβολιου στον οργανισμο σου...

Εγω ειμαι νοσηλευτρια σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας και πριν κανα 2 χρονια (οταν ο γιος μου ηταν 2 χρονων περιπου) ειχαμε ασθενη με φυματιωση το οποιο το μαθαμε ΑΦΟΥ ο ασθενης ειχε καταληξει...εννοειται οτι ολες οι νοσηλευτριες και οι γιατροι ερχομασταν σε επαφη με τον ασθενη (δερματικη επαφη, σωματικα υγρα) χωρις να λαμβανουμε καποιο ιδιαιτερο μεσο προφυλαξης και εννοιεται οτι βρισκοταν σε θαλαμο με αλλους 4 ασθενεις...κανενας δεν νοσησε απο φυματιωση αν και σε καποιους απο εμας η mantoux βγηκε θετικη εξαιτιας αυτου που σου ειπα προηγουμενως. Εκανα και α/α θωρακος η οποια ηταν καθαρη οποτε δεν εκανα τιποτα στο παιδι...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα απο την στιγμη που θα γινει το μαντου δεν πρεπει να πρηστει σε 48-72 ωρες για να ειμαστε οκ?

 

επειδη κανει ερεθισμο ετσι κ αλλιως, κ για να μην πανικοβληθεις αδικα, σου επαναλαμβανω οτι τη μαντου καλυτερα να τη διαβασει γιατρος -στο νοσοκομειο δλδ ακομα καλυτερα. οσο κακο κ αν ειναι, ειναι νοσοκομειο, δεν ειναι δυνατον να μη μπορουν να διαβασουν μια μαντου!:?

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα φασολακι και να μην εχετε τιποτα!

Ναι μετα το μαντου πρεπει σε δυο με τρεις μερες να εχει φυγει το σημαδι και να μην πρηστει.

Καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εκαναν στο παιδι την εξεταση και φυσικα ουτε και σε εμενα και την μαμα μου

εκανα τοσο δρομο...

στο τηλ μου ειπανε ελατε και πηγαινω εκει και μου λενε στα εκτακτα δεν γινετε μαντου πρεπει να κλισετε ραντεβου γιατι και αν (λεμε τωρα) σου το καναμε σε 3 μερες πρεπει να ξαναρθεις και δεν θα μπορεσουμε να σας δουμε αν δεν εφημερευουμε

παθαινω συγκοπη

επισης μου ειπανε να παω στο νοσοκομειο που ανηκω και εξειγω για μια ακομη φορα οτι δεν μου το κανουν(γουρλωσαν τα ματια):shock:

μου προτιναν το αντιφυματικο κεντρο θεσ/νικης

δεν εχω αλλα λογια να σας περιγραψω πως ειμαι:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συνέχεια ακούω για φυματίωση ρε παιδιά...πρέπει να έχουν αρκετά κρούσματα. Το mantoux το κάνει και η παιδίατρος και είναι δωρεάν νομίζω. Είναι το μόνο εμβόλιο που θέλω να κάνω και είναι το πλέον άχρηστο που μου είπε και η παιδίατρος να μην μπω στον κόπο να το κάνω :(

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τελικά τι έγινε με το θέμα φασολάκι?

σας παραθέτω τα στοιχεία του αντιφυματικού Θεσ/νίκης, είναι Ολύμπου 29, κάνεις δωρεάν μαντού (ενήλικες) χωρίς ραντεβόυ ΔΕ-ΤΡ-ΠΑΡ 08.30-13.00

έτυχε σήμερα και το έψαξα, θα πάω γιατί έπαθα (άλλη μία) πνευμονία φέτος και το ψάχνω πια από όπου μπορώ,,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ειμαστε μια χαρα.

και οι ξαδερφες μου κανουν την θεραπεια τους και ειναι ακομη καλυτερα.μπορουμε να εχουμε και επαφη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...