Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ


misspigi

Recommended Posts

μετακομισαμε στο δικο μας σπιτι τον περασμενο Αυγουστο. πριν λιγες μερες παρατηρησα οτι στο ταβανι της κρεβατοκαμαρας μου παρουσιαστηκαν δροσοσταλιδες και πεταξε μαυρη μουχλα. η ταρατσα δεν εχει μονωση ακομη, ειναι μονο η τσιμεντενια πλακα. το κακο ειναι οτι δεν ξερω τι μονωση να κανουμε (θερμομονωση ή στρωσιμο με πλακακια εξωτερικου χωρου) καθως ο καθε ενας λεει και κατι διαφορετικο (μηχανικος, μπογιατζης). αν ξερει καποιος ας μου απαντησει γιατι κυριολεκτικα το σπιτι μου ειναι παγωμενο και εγω καιγομαι αφου εχω 2 μικρα παιδια και 1 νεογεννητο. ευχαριστω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oι μηχανικοί είναι σπουδασμένοι θα έλεγα

ενώ οι μπογιατζήδες είναι πρακτικοί.......

 

Τέλοσπάντων...

υπάρχουν ειδικές εταιρείες που ασχολούνται αποκλειστικά με μονώσεις ταρατσών

 

http://www.fragoulakis.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=27

 

http://www.steganomonotiki.gr/?gclid=CKqx1MyE6aUCFYEOfAod_0PD1g

 

http://www.abber.gr/monoseis.htm

 

http://www.alphamonosi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=32&Itemid=34#

 

Καλύτερα να πάρεις μια γνώμη απο αυτούς που είναι και της δουλειάς.

 

Να έρθουν απο κοντά να δουν το πρόβλημα επιτόπου

και να σας προτείνουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

μόνωση και γρήγορα. κ καλό θα ειναι να περάσεις κ το ταβάνι με μια ειδικη μπογια που βοηθαει να μην περναει υγρασια. καλο θα ηταν βεβαια να το κανεις το καλοκαιρι το θεμα της μόνωσης γιατι τωρα με τις βροχες στεγνωνει δυσκολα. στο παλιο μας σπίτι ειχαμε θεμα με οοοολο το σπίτι. συνεχεια εβγαζε μούχλες αλλα μιλαμε για ενα θεαμα εντελως αηδιαστικο παντου. ειχανε κανει μονωση 3 φορες αλλα δεν ειχε γινει σωστη δουλεια στην κατασκευη εξαρχης. μετα οταν αγορασα δικο μου το ειχα ελεγξει με υδρομετρα και με μηχανικο επειδη ειναι ρετιρε για να μην βγαλει υγρασια. ηταν κα 1 χρονο ακατοικητο κ δεν ειχε βγαλει τιποτα. μετα προχωρησα στην αγορα αφου σιγουρευτηκα γιατι ειχα τραβηξει του χριστου τα παθη.κ οντος εχει πολυ καλη κατασκευη και πολυ καλη μονωση η ταρατσα μας. αυτο που καναμε εμεις στο τοτε σπιτι ευτυχως με ενοικιο ηταν καθε φορα που πετουσε μουχλα να το καθαριζουμε με χλωρινη γιατι η μουχλα ειναι μυκητας και δεν πρεπει να μενει. μετα απο καμια βδομαδα αναλωγος τον καιρο παλι πετουσε ξανα χλωρινη αλλα σου μιλαω ενα χαλι σε οοοολο το σπίτι. εσυ ευτυχως περιοριζεσαι σε ενα δωματιο. ευχομαι να μην εχει καμια σχεση με το δικο μας και να ξεμπερδεψετε γρηγορα κ ευκολα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις σας. δυστυχως το προβλημα απο χθες το μεσημερι επεκταθηκε και στα παιδικα δωματια. δεν ξερω που να κοιμησω τοσο το μωρο οσο και το μεσαιο παιδι μου που εχει ασθμα. καταλαβαινω οτι η μονωση ειναι καλυτερο να γινει καλοκαιρι, ομως τι θα κανω τωρα; θα βγαλω ολοκληρο χειμωνα με τη χλωρινη στο χερι;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πρόβλημα.Το σπίτι είναι δικό μας και πάντα είχε κάποιο πρόβλημα το οποιο όμως επιδινώθηκε φέτος που αλλάξαμε τα κουφωματα και βαλαμε αλουμίνιο με διπλα τζάμια.Η υγρασία του χώρου ανεβαινει ψηλά και βρίσκοντας το παγωμένο ταβάνι δημιουργεί αυτην την κατάσταση.Ειχαμε βαψει το σπίτι τον Ιουνιο και μέσα στις 10 τελευταιες μερες που ανάψαμε την θέρμανση έχουν γίνει μαύρα τα περισσότερα ταβάνια.

Εχω πάθει πανικό γιατί έχω μωρό 5 μηνών που το κοιμιζω στο υπνοδωμάτιο μας- το οποίο λόγω των αναπνοών 3 ατόμων είναι στην χειρότερη κατάσταση.

Αυτό που κάνω είναι να προσπάθώ να μαζεύω τα "νερά" όποτε τα βλέπω,να ξεσκονίζω αρκετά γιατί η μουχλα έχει την μορφή και σκόνης.

Το μωρό θα το πάω άμεσα στο παιδικό δωμάτιο(προς το παρον δεν έχει πρόβλημα) τουλάχιστον να γλυτώνει τις 8-9 ωρες ύπνου.

Η χλωρίνη είναι η μόνη σωστη αντιμετώπιση αλλα αν δεν γίνει μόνωση θα δημιουργείται ξανα και ξανά.

Αν βάψεις τώρα δεν εχε νόημα γιατί η υγρασία έχει ποτήσει.

Πηραμε προσφορα και θα κάνουμε μόνωση ΑΜΕΣΑ, μας είπε οταν γίνει να καθαρίσουμε τα ταβάνια 3-4 φορες με χλωρίνη και βάψιμο το καλοκαίρι πια που θα έχει στεγνώσει καλά.

Μεχρι τότε...να αερίζεις καλά όλο το σπίτι-όσο κρυο και να κάνει- και εγώ πηρα και έναν αφυγρανήρα μήπως σώσω κάτι!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πρόβλημα.Το σπίτι είναι δικό μας και πάντα είχε κάποιο πρόβλημα το οποιο όμως επιδινώθηκε φέτος που αλλάξαμε τα κουφωματα και βαλαμε αλουμίνιο με διπλα τζάμια.Η υγρασία του χώρου ανεβαινει ψηλά και βρίσκοντας το παγωμένο ταβάνι δημιουργεί αυτην την κατάσταση.Ειχαμε βαψει το σπίτι τον Ιουνιο και μέσα στις 10 τελευταιες μερες που ανάψαμε την θέρμανση έχουν γίνει μαύρα τα περισσότερα ταβάνια.

Εχω πάθει πανικό γιατί έχω μωρό 5 μηνών που το κοιμιζω στο υπνοδωμάτιο μας- το οποίο λόγω των αναπνοών 3 ατόμων είναι στην χειρότερη κατάσταση.

Αυτό που κάνω είναι να προσπάθώ να μαζεύω τα "νερά" όποτε τα βλέπω,να ξεσκονίζω αρκετά γιατί η μουχλα έχει την μορφή και σκόνης.

Το μωρό θα το πάω άμεσα στο παιδικό δωμάτιο(προς το παρον δεν έχει πρόβλημα) τουλάχιστον να γλυτώνει τις 8-9 ωρες ύπνου.

Η χλωρίνη είναι η μόνη σωστη αντιμετώπιση αλλα αν δεν γίνει μόνωση θα δημιουργείται ξανα και ξανά.

Αν βάψεις τώρα δεν εχε νόημα γιατί η υγρασία έχει ποτήσει.

Πηραμε προσφορα και θα κάνουμε μόνωση ΑΜΕΣΑ, μας είπε οταν γίνει να καθαρίσουμε τα ταβάνια 3-4 φορες με χλωρίνη και βάψιμο το καλοκαίρι πια που θα έχει στεγνώσει καλά.

Μεχρι τότε...να αερίζεις καλά όλο το σπίτι-όσο κρυο και να κάνει- και εγώ πηρα και έναν αφυγρανήρα μήπως σώσω κάτι!!

γραφεις οτι πηρατε προσφορα για μονωση. μπορεις να κανεις μονωση τωρα το χειμωνα; ποσο περιπου σου εδωσε τιμη για το τετραγωνικο; εχω ακουσει διαφορες τιμες, οπως απο 40 εως και 70 :shock: ευρω το τετραγωνικο. καταλαβαινω οτι η δουλεια και τα υλικα κοστιζουν, αλλα 70 ευρω! χρυσαφι θα περασουν την ταρατσα;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει πάρα πολλά υλικά που μπορει να σου προτείνουν.Ειναι πολλες στρωσεις, υλικό να γεμίσει τυχόν κενα που υπάρχουν, αλλη για να δημιουργήσουν σωστη ρήση/κλίση να φευγουν τα νερα, άλλο για υδρομόνωση, αλλο για θερμομόνωση.

Οι προτάσεις που μου εκαναν είναι μεταξύ 25-40 το τετραγωνικό χωρίς φπα.Το πιο βασικο είναι ο καλός τεχνίτης και εκεί φοβαμαι ειναι και θεμα τύχης.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν θα σου κάνει μόνωση αυτην την εποχή....Πρέπει να έχει στεγνώσει 100% πάνω η ταράτσα για να δουλέψουν....Πιθανότατα να σε πάνε άνοιξη, εκτός και αν είσαι τυχερή και ξαφνικά βγάλει τρελή λιακάδα μεσοχείμωνο για κανα μήνα με αποτέλεσμα να μπορεσουν να δουλέψουν.

 

Αν θές την γνώμη της κάμμένης μην κάνετε μόνο θερμομόνωση και στεγανοποιηση με το γνωστό χαλί ασφαλτόπανο......Γιατι αυτο με τον καιρό και τον ήλιο φθειρετε και θα αρχίσεις πάλι να έχεις απώλειες, μουχλες κλπ κλπ....

 

Το καλύτερο είναι αυτη η "τσιμεντένια πλάκα" που σου είπαν με την προυποθεση απο κάτω να έχουν κάνει ρήση, θερμομόνωση, στεγανοποιηση και τέλος ενισχυση με το πλακάκι....ΘΑ ΣΩΘΕΙΣ....

 

είναι λίγο ακριβότερο απο το ασφαλτόπανο (χαλί) αλλά είναι ΑΘΑΝΑΤΟ....με το ασφαλτοπανο θα χρειαστεις συντηρηση μετά απο κάποια χρόνια και ξανα μανα λεφτά από την αρχή και ας λένε ότι έχει εγγυηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω!!

Αυτό που χρειάζεται τώρα το χειμώνα είναι καθημερινός αερισμός

και δύο φορές την ημέρα μη σου πω!

Όσο για τη μαυρίλα το tea tree oil κάνει καλή δουλειά

και δεν είναι και τοξικό όπως η χλωρίνη,

όταν καθαρίσεις τις κρεβατοκάμαρες κάντο μ'αυτό!

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αλλά καλύτερα να μην κοιμάστε

εκεί που έχει μούχλα και ειδικά τα παιδάκια,

είναι πολύ επικίνδυνη για το αναπνευστικό!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολες. το να μην κοιμομαστε στις κρεβατοκαμαρες ειναι πρακτικα αδυνατο. που να παμε; ομως οπως ολες καταλαβαινετε εχω ανοιξει πολεμο με τη μουχλα. θα κανω υπομονη μεχρι την ανοιξη και μετα θα ζητησω μια μονωση με τα χαρακτηριστικα που περιεγραψε η stellinoula. προς το παρον, υγρασια - ανθρωποι σημειωσατε 1.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο καλός αερισμός είναι το Α και το Ω.

Τι μπορείς να κάνεις τώρα.

Υπάρχει ένα μονωτικό υλικό, είναι σε ρευστή μορφή, λευκό, και όταν το απλώνεις στεγνώνοντας γίνεται σαν λάστιχο. Μπορεί να το κάνει ο καθένας, αρκεί να είναι προσεκτικός, δηλαδή, να έχει στεγνώσει το τσιμέντο αν έχει βρέξει πρίν, να σκουπιστεί καλά, και να περαστεί το υλικό με λεπτομέρεια, με πολύ λεπτομέρεια και υπομονή. Η βάση του είναι η πολυουρεθάνη. Και επειδή κάποιοι μπορεί να το έχουν ακουστά αυτό, και να πουν οτι δεν κάνει δουλειά, στο είδος του υπάρχουν πολλά, που όντως δεν κάνουν δουλειά, το συγκεκριμένο κάνει 100? το δοχείο των 25κιλών και 30? το 6κιλο, χρειάζεται 1,5κιλό/τ.μ. οι τιμές αυτές είναι χονδρικής. Ακριβό αλλά αποτελεσματικό.

Αυτό μπορείς να κάνεις προσωρινά μέχρι να ανοίξει ο καιρός και νασταματήσει το πρόβλημα με την υγρασία. Είναι πολύ επικίνδυνη η μούχλα για τα μωρά σου.

Μετά, θα κάνεις μόνωση κανονική από πάνω, το καλύτερο τελείωμα είναι οι πλάκες πεζοδρομίου,και αν οι επιφάνειες είναι μεγάλες πρέπει οποσδήποτε να κάνεις αρμούς συστολής διαστολής με χρήση μαστίχας.

Τα ασφαλτόπανα αν τοποθετηθούν σωστά ξενοιάζεις για 8 χρόνια. Μετά θέλεις συντήρηση.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός αερισμός είναι το Α και το Ω.

Τι μπορείς να κάνεις τώρα.

Υπάρχει ένα μονωτικό υλικό, είναι σε ρευστή μορφή, λευκό, και όταν το απλώνεις στεγνώνοντας γίνεται σαν λάστιχο. Μπορεί να το κάνει ο καθένας, αρκεί να είναι προσεκτικός, δηλαδή, να έχει στεγνώσει το τσιμέντο αν έχει βρέξει πρίν, να σκουπιστεί καλά, και να περαστεί το υλικό με λεπτομέρεια, με πολύ λεπτομέρεια και υπομονή. Η βάση του είναι η πολυουρεθάνη. Και επειδή κάποιοι μπορεί να το έχουν ακουστά αυτό, και να πουν οτι δεν κάνει δουλειά, στο είδος του υπάρχουν πολλά, που όντως δεν κάνουν δουλειά, το συγκεκριμένο κάνει 100? το δοχείο των 25κιλών και 30? το 6κιλο, χρειάζεται 1,5κιλό/τ.μ. οι τιμές αυτές είναι χονδρικής. Ακριβό αλλά αποτελεσματικό.

Αυτό μπορείς να κάνεις προσωρινά μέχρι να ανοίξει ο καιρός και νασταματήσει το πρόβλημα με την υγρασία. Είναι πολύ επικίνδυνη η μούχλα για τα μωρά σου.

Μετά, θα κάνεις μόνωση κανονική από πάνω, το καλύτερο τελείωμα είναι οι πλάκες πεζοδρομίου,και αν οι επιφάνειες είναι μεγάλες πρέπει οποσδήποτε να κάνεις αρμούς συστολής διαστολής με χρήση μαστίχας.

Τα ασφαλτόπανα αν τοποθετηθούν σωστά ξενοιάζεις για 8 χρόνια. Μετά θέλεις συντήρηση.

 

Αχχχ! Ξέρεις να μου πεις αν είναι πιο ακριβό το ασφαλτόπανο ή το υλικό που αναφέρεις;;; (παρεπιπτόντως στείλε μου και ένα π.μ. με τη μάρκα του υλικού που αναφέρεις). Είμαι σε ένα σπίτι (με ενοίκιο) που τί να σας πω.... Τέλος πάντων εκτός από αυτό το πρόβλημα δεν έχω κανένα άλλο και δεν θέλω να φύγω... Οπότε αν μπορώ να τους υπολογίσω ένα κόστος και να το δεχτούν να το πληρώσω εγώ από τα ενοίκια έχει καλώς, αλλίως θα αναγκαστώ να φύγω...

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ! Ξέρεις να μου πεις αν είναι πιο ακριβό το ασφαλτόπανο ή το υλικό που αναφέρεις;;; (παρεπιπτόντως στείλε μου και ένα π.μ. με τη μάρκα του υλικού που αναφέρεις). Είμαι σε ένα σπίτι (με ενοίκιο) που τί να σας πω.... Τέλος πάντων εκτός από αυτό το πρόβλημα δεν έχω κανένα άλλο και δεν θέλω να φύγω... Οπότε αν μπορώ να τους υπολογίσω ένα κόστος και να το δεχτούν να το πληρώσω εγώ από τα ενοίκια έχει καλώς, αλλίως θα αναγκαστώ να φύγω...

 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σ'αυτό αν δεν δω το χώρο σου, την υφή και το μέγεθος των επιφανειών. Όλα είναι σχετικά και πολλά πράγματα παίζουν ρόλο στην σωστή επιλογή της μόνωσης. Σου στέλνω π.μ. για το υλικό.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με αυτόν που -μάλλον- θα μας κάνει τηνν μόνωση.

Αρχικα να πω σχετικα με αυτο το μονωτικό υλικό, σε ρευστή μορφή ,οτι κάνει μεν κάποια πρόχειρη δουλειά (για την υδρομονωση-οχι για θερμότητα).Το εχουμε κανει εμεις.Ωστόσο παίζει ρόλο ο λόγος που εχεις υγρασια και μούχλα.

Εμας, για παραδειγμα, ειναι καθαρα υγρασια που δημιουργείται στον χωρο μέσα.Σε εμας εχει γίνει επειδή το καλοκαιρι αντικαταστήσαμε τα παλια κουφωματα-που είχαν απώλειες- και η θερμότητα που εχει το σπίτι τωρα που αναψαμε τα καλοριφέρ, οι υδρατμοι μαζεύονται στο παγωμενο ταβανι(σπιτι παλιο χωρις μόνωση)και δημιουργείται υγρασια και μουχλα.

Με το που ανοιξαμε το καλοριφερ ,εγινε αυτο μεσα σε 10 μερες.

Η τσιμεντενια πλάκα εχει καποιους περιορισμούς για παραδειγμα, πρεπει να εχουμε υπ'οψη μας οτι -αν το σπίτι είναι καποιας ηλικίας- εχει πολύ μεγαλο βαρος και ειναι ενα πολύ σοβαρο φορτίο για την κατασκευή.

Θελει πολύ ψαξιμο και με πολλούς επαγγελματίες, γιατι υπαρχουν πολλά υλικά και ο καθενας θα προτεινει κατι διαφορετικό.Ασφαλτόπανα, πλακάκια, κεραμμοσκεπή.....

Πρεπει να κανουμε κατι αναλογο με τις αναγκες του σπιτιού αλλα και....το πορτοφόλι μας.

Δυστυχως στην περιπτωση μου,εχω φτασει σε σημείο να μην εχω την πολυτελεια να το ψάξω πολύ.

Α!Οι συμβουλές που μου εδωσε ο άνθρωπος για την μούχλα(εκτος του αερισμου του χωρου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ).Να κανουμε το ταβανι με διάλλυμα χλωρίνης (1/5) και πάλι μετα από κανέναν μήνα.Και ΑΦΟΥ κανουμε την μόνωση καλό θα ήταν να περάσει το καλοκαίρι για στεγνωσει όποια υγρασια εχει κρατηθει μέσα και μετα να βαψουμε.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις σας. δυστυχως το προβλημα απο χθες το μεσημερι επεκταθηκε και στα παιδικα δωματια. δεν ξερω που να κοιμησω τοσο το μωρο οσο και το μεσαιο παιδι μου που εχει ασθμα. καταλαβαινω οτι η μονωση ειναι καλυτερο να γινει καλοκαιρι, ομως τι θα κανω τωρα; θα βγαλω ολοκληρο χειμωνα με τη χλωρινη στο χερι;

 

να πάρεις τηλέφωνο τον μηχανικό σου να έρθει άμεσα να σου μονώση το δώμα....και δεν καταλαβαίνω γιατι δεν στο έκανε....μην το αφήσεις να περάσει διότι τα αερια που εκπέμπονται απο την κυκλοφορία του αερα και της θέρμανσης είναι επικυνδινα....αν έχεις οικονομικό θέμα ζήτα απο τον μηχανικό σου να κάνει μια παραχώριση και να του δίνεται λιγα λιγα τα λεφτά....

πρέπει να ξυσει το σημειο της μουχλας πρωτα να περάσει ειδικό βερνικι και παράλληλα να μονώσει το δώμα.....μην το αφήνεις.....μεχρι το καλοκαιρι.....

δεν στο λέω ως άσχετη....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fenaki επικοινωνησα με το μηχανικο και αφου ηρθε και ειδε το προβλημα μου ειπε οτι θα πρεπει να κανω κατι φτηνο :mad: γιατι δυστυχως ο αερας δεν ειναι δικος μας. μου ειπε για ασφαλτοπανα ως οικονομικη λυση και κυριολεκτικα εμεινα :shock:. δεν μου περισσευουν χρηματα, αλλα μπροστα στην υγεια των παιδιων μου δεν σκεφτομαι το κοστος, ομως μην μου λες καλε μου κυριε μηχανικε οτι πρεπει να σκεφτω τον κουνιαδο μου που θα χτισει ισως μετα απο 20 χρονια!!

madrid05 αν καταλαβα καλα θα κανεις μονωση τωρα; ολοι μου λενε για το καλοκαιρι και οι λογοι ειναι ευνοητοι. φοβαμαι οτι αν κανω κατι τωρα δεν θα εχω μονο υγρασια, αλλα θα βγουν βρυα και λειχηνες.

ΒΙΚΥ θα ζητησω στην εταιρεια μονωσεων "μονωση με πλακες πεζοδρομιου"; ετσι λεγεται; θα την κανει εταιρεια μονωσεων ή πλακας; και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πρόβλημα.Το σπίτι είναι δικό μας και πάντα είχε κάποιο πρόβλημα το οποιο όμως επιδινώθηκε φέτος που αλλάξαμε τα κουφωματα και βαλαμε αλουμίνιο με διπλα τζάμια.Η υγρασία του χώρου ανεβαινει ψηλά και βρίσκοντας το παγωμένο ταβάνι δημιουργεί αυτην την κατάσταση.Ειχαμε βαψει το σπίτι τον Ιουνιο και μέσα στις 10 τελευταιες μερες που ανάψαμε την θέρμανση έχουν γίνει μαύρα τα περισσότερα ταβάνια.

Εχω πάθει πανικό γιατί έχω μωρό 5 μηνών που το κοιμιζω στο υπνοδωμάτιο μας- το οποίο λόγω των αναπνοών 3 ατόμων είναι στην χειρότερη κατάσταση.

Αυτό που κάνω είναι να προσπάθώ να μαζεύω τα "νερά" όποτε τα βλέπω,να ξεσκονίζω αρκετά γιατί η μουχλα έχει την μορφή και σκόνης.

Το μωρό θα το πάω άμεσα στο παιδικό δωμάτιο(προς το παρον δεν έχει πρόβλημα) τουλάχιστον να γλυτώνει τις 8-9 ωρες ύπνου.

Η χλωρίνη είναι η μόνη σωστη αντιμετώπιση αλλα αν δεν γίνει μόνωση θα δημιουργείται ξανα και ξανά.

Αν βάψεις τώρα δεν εχε νόημα γιατί η υγρασία έχει ποτήσει.

Πηραμε προσφορα και θα κάνουμε μόνωση ΑΜΕΣΑ, μας είπε οταν γίνει να καθαρίσουμε τα ταβάνια 3-4 φορες με χλωρίνη και βάψιμο το καλοκαίρι πια που θα έχει στεγνώσει καλά.

Μεχρι τότε...να αερίζεις καλά όλο το σπίτι-όσο κρυο και να κάνει- και εγώ πηρα και έναν αφυγρανήρα μήπως σώσω κάτι!!

 

Εχουμε παρόμοιο πρόβλημα σε ένα /δυο δωμάτια και είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι θέμα εξωτερικής μόνωσης, αλλά η υγρασία του σπιτιού (που ανάλογα με το που ζεις μπορεί να είναι αρκετή) πηγαίνει στο πιο κρύο σημείο του δωματίου. Το καθαρίζουμε με χλωρίνη και ξαναγίνεται...

Και μεις σκεφτήκαμε για αφυγραντήρα ή ένα aircondition επιπλέον της θέρμανσης.

Τι αφυγραντήρα πήρατε? Είστε ευχαριστημένοι?

Link to comment
Share on other sites

jannis, εχω πάρει αφυγραντήρα της Philco και είναι καλός(αν δεις τι νερό βγαινει από την ατμόσφαιρα...).Αλλά είναι λύση επιφανειακή.Πολύ-πολύ βασικό είναι να ανοιγουμε τα παραθυρα καθε μερα.

misspigi, η μόνωση δεν θέλει να στεγνωσει εντελώς το τσιμέντο εσωτερικά.Αυτό θα πάρει πολυυυυυ καιρο(οχι μόνο ενα καλοκαίρι).

Απ'οτι μας είπε ο μηχανικός χρειαζεται να εχουν προηγηθεί 3-4 μέρες χωρις βροχή και να μην βρεξει τις 2 πρωτες μερες των εργασιων που θα πεσει το πρωτο στρώμα.

Για να στεγνωσει η υγρασια που εχει εγκλωβηστει τοσο καιρο μεσα πρεπει να περασουν 1-2 χρόνια(με καθαρισμό,αερισμο των δωματιων) και μετα να βαφτει το ταβανι με μπογια(αντιμουχλική)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

jannis, εχω πάρει αφυγραντήρα της Philco και είναι καλός(αν δεις τι νερό βγαινει από την ατμόσφαιρα...).Αλλά είναι λύση επιφανειακή.Πολύ-πολύ βασικό είναι να ανοιγουμε τα παραθυρα καθε μερα.

misspigi, η μόνωση δεν θέλει να στεγνωσει εντελώς το τσιμέντο εσωτερικά.Αυτό θα πάρει πολυυυυυ καιρο(οχι μόνο ενα καλοκαίρι).

Απ'οτι μας είπε ο μηχανικός χρειαζεται να εχουν προηγηθεί 3-4 μέρες χωρις βροχή και να μην βρεξει τις 2 πρωτες μερες των εργασιων που θα πεσει το πρωτο στρώμα.

Για να στεγνωσει η υγρασια που εχει εγκλωβηστει τοσο καιρο μεσα πρεπει να περασουν 1-2 χρόνια(με καθαρισμό,αερισμο των δωματιων) και μετα να βαφτει το ταβανι με μπογια(αντιμουχλική)

δηλαδη, αν καταλαβα καλα, ακομα και αν κανω μονωση τωρα, θα συνεχιστει το προβλημα της υγρασιας για 1-2 χρονια;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, αν καταλαβα καλα, ακομα και αν κανω μονωση τωρα, θα συνεχιστει το προβλημα της υγρασιας για 1-2 χρονια;

 

 

5 χρονια με το ιδιο προβλημα ημουν. Απαισιο και επικινδυνο. Η μονη λυση που βρηκα και σωθηκα ειναι καποια μονωτικα ειδικα (γερμανικα 8 e/μετρο) με ειδικη κολλα, παχους 7 mm τα οποια κολλούνται μεσα στο ταβανι ανεξαρτητως καιρου που επικρατει και κατοπιν στοκαρονται και βαφονται. Ετσι ελυσα το προβλημα και η θερμομονωση που πετυχα ειναι απιστευτη και οι μυκητες αφαντοι!!! εδω και 2 χρονια

 

βασικα το προβλημα σου ειναι η διαφορα θερμοκρασιας απο την ανασα σας (το βραδυ που κοιμαστε κυριως) και της πλακας που ειναι πολυ κρυα οποτε επερχεται υγροποιηση η οποια ειναι και το καλυτερο φαι για τους μυκητες. Με την μονωση αυτη το ταβανι σου πια ειναι το μονωτικο αυτο το οποιο εχει θερμοκρασια δωματιου και δεν παρατηρειται υγροποιηση ειδικα το βραδυ που πεφτει και η θερμοκρασια. Εννοειται οτι και το καλοκαιρι θα κανεις μια καλη μονωση στην ταρατσα σου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, αν καταλαβα καλα, ακομα και αν κανω μονωση τωρα, θα συνεχιστει το προβλημα της υγρασιας για 1-2 χρονια;

Ε,όχι βέβαια.Απλώς αν με το που κάνεις μόνωση πιάσεις και βαψεις το ταβάνι οι μύκητες μπορει να εμφανστούν πάλι.

Εγώ θα κάνω αμεσα (με το που θα το επιτρεψει ο καιρός) μόνωση στην ταράτσα, θα καθαρίσω καλά τα ταβάνια με χλωρίνη 2-3 φορες ή όσο χρειαστει, θα αερίζω κάθε μερα για όση περισσότερη ώρα γίνεται και μετα το καλοκαίρι θα βάψω πάλι τα ταβάνια.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

5 χρονια με το ιδιο προβλημα ημουν. Απαισιο και επικινδυνο. Η μονη λυση που βρηκα και σωθηκα ειναι καποια μονωτικα ειδικα (γερμανικα 8 e/μετρο) με ειδικη κολλα, παχους 7 mm τα οποια κολλούνται μεσα στο ταβανι ανεξαρτητως καιρου που επικρατει και κατοπιν στοκαρονται και βαφονται. Ετσι ελυσα το προβλημα και η θερμομονωση που πετυχα ειναι απιστευτη και οι μυκητες αφαντοι!!! εδω και 2 χρονια

.

 

Τι υλικά ηταν αυτά?

 

Οκ και κάτι χαζό, γιατί είναι σημαντικό να αερίζουμε, τι γίνεται όταν ανοίγουμε τα παράθυρα? (Εχτός από την ανανέωση σε οξυγόνο)

Εννόω για θέμα υγρασίας? Αν έξω έχει υπερβολική υγρασία τι αποτέλεσμα θα φέρει να αερίσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά ηταν αυτά?

 

Οκ και κάτι χαζό, γιατί είναι σημαντικό να αερίζουμε, τι γίνεται όταν ανοίγουμε τα παράθυρα? (Εχτός από την ανανέωση σε οξυγόνο)

Εννόω για θέμα υγρασίας? Αν έξω έχει υπερβολική υγρασία τι αποτέλεσμα θα φέρει να αερίσουμε?

 

ειναι κατι πλακες 2χ1 μ σαν φελιζολ συμπιεσμενο ευκολες στην τοποθετηση (μονος μου τα εβαλα) και ειδικη κολλα. Τα βρηκα κατα λαθος σε ενα μαγαζι στον πειραια (δεν θυμαμαι μαρκα, αν θες να βρω αποδειξεις). Ηταν το μονο που δουλεψε ικανοποιητικα μετα απο πολλα σκοπα λεφτα σε μονωσεις ταρατσας και 'ειδικα' βαψιματα στο ταβανι μεσα και εξω

 

Στις καλες οικοδομες το κανουν στους τελευταιους οροφους αλλα οχι με τοσο ακριβο υλικο (συμπιεσμενο σαν αυτο) απο κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ενδιαφέρει πολύ αν μπορείς να βρεις μάρκα!

Ψάχνουμε μια παρόμοια λύση.

Νομίζεις ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να χρησιμποποιηθεί και στον τοίχο για εσωτερική θερμομόνωση?

(Η εναλλακτική που σκεφτομαστε είναι γυψοσανίδα εσσωτερική με πολυστερίνη μέσα αλλά αυτό θα μας μειώσει τον χώρο).

Link to comment
Share on other sites

μολις τελειωσα το πλυσιμο με χλωρινη, το οποιο εδωσε εξαιρετικα αποτελεσματα. βεβαια η μυρωδια ειναι ενα θεματακι, αλλα προτιμω αυτη τη μυρωδια απο αυτη της μουχλας. jannis, καλο ειναι να μην προτιμησεις την πολυστερινη, αφενος μεν γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καρκινογονα, αφετερου γιατι συγγενικο μου προσωπο που δουλευει σε μεγαλη βιομηχανια πλαστικων και χρησιμοποιει πολυστερινη μου την περιεγραψε ως πολυ ευτελες υλικο με μικρη διαρκεια ζωης. παντα με μικρη επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι και ειδικος.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...