Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο βοηθαει η ληψη φυλικου οξεος στη σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Η λήψη φυλικού οξέως βοηθά στην οργανογένεση και στη δημιουργία κυττάρων. Η γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυες και πέρνουν φυλικό οξύ έχουν λιγότερες πιθανότητες να γεννήσουν ένα υγιές βρέφος και λιγότερες πιθανότητες για αποβολή. Οι γυναίκες που δεν πέρνουν φυλικό οξύ και θέλουν να μείνουν έγκυες έχουν τις ίδιες πιθανότητες με αυτές που πέρνουν φ. οξύ αλλά πολύ περισσότερες για αποβολή ή για εγκυμοσύνη με επιπλοκές ή προβληματικό έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Η λήψη φυλικού οξέως βοηθά στην οργανογένεση και στη δημιουργία κυττάρων. Η γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυες και πέρνουν φυλικό οξύ έχουν λιγότερες πιθανότητες να γεννήσουν ένα υγιές βρέφος και λιγότερες πιθανότητες για αποβολή. Οι γυναίκες που δεν πέρνουν φυλικό οξύ και θέλουν να μείνουν έγκυες έχουν τις ίδιες πιθανότητες με αυτές που πέρνουν φ. οξύ αλλά πολύ περισσότερες για αποβολή ή για εγκυμοσύνη με επιπλοκές ή προβληματικό έμβρυο.

 

περισσότερες ήθελε να πει... μην την παρεξηγείς :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!!! ΕΜΕΙΝΑ ΛΙΓΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ!!!! ΛΕΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ...ΤΥΧΑΙΟ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αερικάκι για τη διόρθωση, ήταν δύσκολη μέρα χθες αλλά επειδή ήξερα την απάντηση (και γω είχα αυτή την απορία κάποια στιγμή και ρώτησα το γιατρό) είπα να απαντήσω στην κοπέλα και την έκανα τη χαζομάρα μου. Ευτυχώς που υπάρχουν και καλοπροέραιτα μέλη και διορθώνουν ;)

 

Φιλίππα, επειδή το έψαξα είτε πέρνεις φυλικό οξύ είτε όχι έχεις τις ίδιες πιθανότητες για σύλληψη. Οι πιθανότητες όμως για να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη σε τελειόμηνη και να μην προκύψει παλλίνδρομη κύηση ή πρόβλημα στο έμβρυο (defect όπως το περιγράφουν οι έρευνες) είναι μεγαλύτερες με τη λήψη φυλ. οξέως. Συμπέρασμα: Αν θέλεις να μείνεις έγκυος το καλύτερο είναι να αρχίσεις το φ. οξύ και με τη σύλληψη θα αρχίσει να δουλεύει εκεί που πρέπει. Ξέρεις πολλές φορές μπορεί να γίνει σύλληψη αλλά να μην προκύψει εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα για διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Αερικάκι για τη διόρθωση, ήταν δύσκολη μέρα χθες αλλά επειδή ήξερα την απάντηση (και γω είχα αυτή την απορία κάποια στιγμή και ρώτησα το γιατρό) είπα να απαντήσω στην κοπέλα και την έκανα τη χαζομάρα μου. Ευτυχώς που υπάρχουν και καλοπροέραιτα μέλη και διορθώνουν ;)

 

Φιλίππα, επειδή το έψαξα είτε πέρνεις φυλικό οξύ είτε όχι έχεις τις ίδιες πιθανότητες για σύλληψη. Οι πιθανότητες όμως για να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη σε τελειόμηνη και να μην προκύψει παλλίνδρομη κύηση ή πρόβλημα στο έμβρυο (defect όπως το περιγράφουν οι έρευνες) είναι μεγαλύτερες με τη λήψη φυλ. οξέως. Συμπέρασμα: Αν θέλεις να μείνεις έγκυος το καλύτερο είναι να αρχίσεις το φ. οξύ και με τη σύλληψη θα αρχίσει να δουλεύει εκεί που πρέπει. Ξέρεις πολλές φορές μπορεί να γίνει σύλληψη αλλά να μην προκύψει εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα για διάφορους λόγους.

 

Συμφνωνω. Τα ιδια μας ειχε πει και εμας ο γυναικολογος. Επερνα φυλικο ο3υ μια βδομαδα ομως πριν μεινω εγκυος γιατι απλα δεν το περιμεναμε.....οποτε μαλλον σε μας η μια βδομαδα χαμενη πηγε......:roll:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνη ειναι ;) Τίποτα δεν πάει χαμένο :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνη ειναι ;) Τίποτα δεν πάει χαμένο :D

 

Λες ε? Το λεω γιατι μας ειχε πει οτι καλο ειναι να παιρνεις τουλαχιστον 1 με 2 μηνες πριν την συληψη και μας το ειπε οταν του ειχαμε παει τον προγεννητικο ελεγχο μιας και μολις ξεκινουσαμε προσπαθειες. Και μας ειπε ξεκινα το τωρα. Η ειρωνια ηταν οτι εκει σε εμενα ΗΔΗ ειχε γινει η συληψη καποιες μερες πριν.....μετα απο 1 εμβδομαδα και κατι μερες ειδα την εγκυμοσυνη οποτε.....σου λεω μπαρουφα.......(οφφ τοπικ).......

 

ΟΝ ΤΟΠΙΚ.......Παιρνετε φυλικο οξυ!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Είχε βάλει ένα link ο επίσκοπος... πάω να το βρω και έρχομαι...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_phyllic.htm

 

Για οποιους θελουν να ξέρουν τι και πως (Η παραγραφος για την εγκυμοσυνη)

 

 

 

(από τα πιο χρήσιμα ποστ που έχει κάνει :lol: )

 

άρα κατά τη διάρκεια της δημιουργίας του εμβρύου (εγκυμοσύνη) είναι απαραίτητο :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Danielaki... δεν ειναι όλες οι μανούλες μικρές σε ηλικία :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Danielaki... δεν ειναι όλες οι μανούλες μικρές σε ηλικία :P

χμμμ και γιατι ειναι απαραιτητο αν η μανουλα δεν ειναι σε μικρη ηλικια?

αυτα τα απαραιτητα των γιατρων δε μπορω να τα καταλαβω ωρες ωρες..

ο γυναικολογος που πηγαινα στην αρχη της εγκυμοσυνης [ευτυχως μετα τον αλλαξα(ημοτικον που κανει τον σταυρο του)] με το που επιβεβαιωσαμε εγκυμοσυνη,με γεμισε με χαρτια για συμπληρωματα..πηγα στον φαρμακειο κι εφυγα με μια σακουλαρα του ικεα..ακομα τα εχω δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μεγαλώνοντας αλλάζει και η ποιότητα των προϊόντων που παράγει ο ταλαιπωρημένος οργανισμός μας :) Θες να ψάξω να σου βρω έρευνες και μελέτες ή θα το πάρεις τυλιχτό στο χέρι; :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μεγαλώνοντας αλλάζει και η ποιότητα των προϊόντων που παράγει ο ταλαιπωρημένος οργανισμός μας :) Θες να ψάξω να σου βρω έρευνες και μελέτες ή θα το πάρεις τυλιχτό στο χέρι; :D

κοιτα επειδη σε διαβαζω σε πολλα θεματα και ξερω οτι εισαι αρκετα εως πολυ ενημερωμενη,θα το παρω τυλιχτο στο χερι..:D:D

δεν εχω τιποτα αλλο να συμπληρωσω περαν του να μην αγχονονται τα κοριτσια που προσπαθουν..το αγχος κανει κακο σε ολα..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης ;) και υπερθεματίζω την τελευταία σου πρόταση :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,....

 

φιλικο οξυ!!!

 

εχω ενα αγορακι 2,5 ετων...εμεινα εγκυος κ δεν επερνα φιλικο....αλλα εκανα φοβερη διατροφη.....1ο μηνες μετα την γεννηση του γιου μου ρωτησα τον γυναικολογο μου αν μπορω να ξαναμεινω εγκυος (εκανα ειδικη διατροφη λογω αλλεργιας του μικρου τον θηλαζα)...ο τοτε επιστημονας μου ειπε ''οκ μεινε δεν υπαρχει προβλημα''...22 εβδομαδες δεν εκλεισε η σπονδυλικη στηλη του μωρου...διακοπη κυησης....σε ενα σωρο γιατρους που πηγα μου ειπαν για το φιλικο οτι πρεπει να το περνω 6 μηνες μιας που εχω ιστορια....

 

δεν ξερω αν σας βοηθησα αλλα 1,70 ευρω κανει αξιζει να μην περασει καμια γυναικα αυτα που εχω περασει....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,....

 

φιλικο οξυ!!!

 

εχω ενα αγορακι 2,5 ετων...εμεινα εγκυος κ δεν επερνα φιλικο....αλλα εκανα φοβερη διατροφη.....1ο μηνες μετα την γεννηση του γιου μου ρωτησα τον γυναικολογο μου αν μπορω να ξαναμεινω εγκυος (εκανα ειδικη διατροφη λογω αλλεργιας του μικρου τον θηλαζα)...ο τοτε επιστημονας μου ειπε ''οκ μεινε δεν υπαρχει προβλημα''...22 εβδομαδες δεν εκλεισε η σπονδυλικη στηλη του μωρου...διακοπη κυησης....σε ενα σωρο γιατρους που πηγα μου ειπαν για το φιλικο οτι πρεπει να το περνω 6 μηνες μιας που εχω ιστορια....

 

δεν ξερω αν σας βοηθησα αλλα 1,70 ευρω κανει αξιζει να μην περασει καμια γυναικα αυτα που εχω περασει....

 

Συμφωνώ, δεν είναι να ρισκάρει κανείς τέτοια πράγματα. Μπορεί κάποια κοπέλα να μην πάρει φολικό στην εγκυμοσύνη της και να μην της συμβεί τίποτα, και κάποια άλλη να έχει σοβαρές επιπλοκές. Και δε νομίζω ότι οι γιατροί έχουν κανένα συμφέρον από φυσικά συμπληρώματα διατροφής! Απο φάρμακα ναι, οκ. Αλλά από βιταμίνες και τα λοιπά δε νομίζω ότι παίρνουν μίζες. Στο κάτω κάτω δε χρειαζεται να χρησιμοποιεί κανείς τη μάρκα φολικού που σου δίνει ο γιατρός. υπάρχουν ένα σωρό μάρκες στο εμπόριο. Διαλέγεις και παίρνεις.

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν βοηθάει στο να συλλάβεις καθόλου, αυτό ρωτούσε η Φιλίππα. Εγώ παίρνω φολικό οξύ από 20 ετών λόγω στίγματος (τώρα είμαι 40) και μπορώ να σας πω με απόλυτη σιγουριά ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να συλλάβω, ενώ δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου.

 

Το φολικό οξύ πρέπει να λαμβάνεται όταν μια γυναίκα μείνει έγκυος για να αποφευχθούν προβλήματα όπως δισχιδής ράχη και άλλες γενετικές ανωμαλίες. Μερικοί γιατροί το συνιστούν κι από πριν, όσο βρίσκεσαι στην προσπάθεια για εγκυμοσύνη, καθαρά προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...παιρνω φυλλλικο οξυ απο μεσα φεβρουαριου 2010 καθε μερα απο ενα χαπι, διοτι αρχες φεβρουαριου εμεινα για πρωτη φορα εγκυος η οποια κατεληξε σε βιοχημικη και ξανα μενω εγκυος κατευθειαν μετα απο μια περιοδο οπου και αυτη η εγκυμοσυνη κατεληξε σε εξωμητρια κυηση με αφαιρεση σαλπιγγας, ο γιατρος μου μου ειπε να συνεχιζω να παιρνω φυλλικο οξυ μεχρι και τον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης. καλο θα σου κανει να παιρνεις, μην ξεχνας οτι φυλλικο οξυ περιεχουν και οι τροφες που τρωμε, οπως λαχανικα και φρουτα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΠΑΙΡΝΑ 9 ΜΗΝΕς ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ.....ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΟΜΩΣ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ.....ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΣΤΩ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΚΑΙ ΞΕΑΓΧΩΘΩ ΛΙΓΟ!! ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ.....ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια είμαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!! Σημερα παω για χωριακη μετα απο θετικο τεστ...........για να δουμε..............λέτε να ηταν τυχαιο που πηρα αυτο το μηνα φυλικο οξυ? Τυχαιο ή οχι τη δουλεια του εστω και στην ψυχολογια μου την έκανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια είμαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!! Σημερα παω για χωριακη μετα απο θετικο τεστ...........για να δουμε..............λέτε να ηταν τυχαιο που πηρα αυτο το μηνα φυλικο οξυ? Τυχαιο ή οχι τη δουλεια του εστω και στην ψυχολογια μου την έκανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Sygxaritiria! Euxomai mia yperoxi egkymosyni kai me to kalo to mwraki sou!

I dikia mou gynaikologos-pou simeiwteon einai paaaara poly pseiras-mu eixe pei oti an einai na meineis egkyos tha meineis alla an einai na noiwsw kalytera psyxologika na parw ti polybitamini pregnacare. Etsi ki alliws kako den kanei. Se auto pu epemene omws itan na tin pairnw se oli ti diarkeia tis egkymosynis mou kai sto thilasmo. To fyliko osky einai aparaitito sto embryo-kai den eimai megali oute eixa kp anwmalia sto embryo. Opws exw pei polles fores empistosyni sto giatro. An einai na kanoume oti theloume tote giati na tin/ton empisteutw ston toketo. Tha gennousa kai moni mou tote:D

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...