Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ


Recommended Posts

amarag αν θες να προσπαθησεις ξανα για θηλασμο μπορεις να συμβουλευτεις την aglaia.ειναι το καλυτερο κ για τους κολικους κ για το μωρακι.ακομα κ αν δεν εχεις πλεον γαλα μπορεις να το επαναφερεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kalispera se olous i mallon kalimera. Eimai se poli diskoli katastasi psixologika. Exw mia iperoxi koroula 25 imerwn. To paidi gennithike 3100 kai exei ftasei sta 4000gr aisiws. Afou ta thalasswsa me to thilasmo giati paradwthika se osa mou eipan apo to meieftirio gia ton iktero kai tis edwsa kseno gala opote oute na akousei gia stithos apo tin 5i mera, twra trexw me kolikous. I mikri klaiei aparigorita kai paaaara poli gia treis ores kathe mera treis to mesimeri me eksi to apogevma edw kai tries meres. Xthes episis paradwthika kai tis edwsa infacolic an kai tis dinw kathe gevma me xamomili anti gia nero. To paidi de revetai para spania, tin krataw 10 lepta ston omo alla de thelei kai telika ti vazw katw. Vgazei kathe 3-4 gevmata kai apo 5-10ml sto sentonaki tis alla ti na kanw? Apo tis 4-5 kathe prwi einai anisixi stn ipno tis i thelei megali voitheia na koimithei (pipiles, aggalia ktl) mexri tis 9-10 opote koimatai kseri os tis 3 (me diakopes gia fagito) pou arxizoun oi kolikoi. Vlepw pws tin enoxloun aeria. Einai normal ola afta????? Exw apelpistei, eimai kai moni mou giati o antras mou einai odigos, fevgei stis 3 ti nixta kai to mesimeri me tous kolikous prepei na koimithei ki aftos ligaki. Den antexw, nomizw ta kanw ola lathos me to paidi, den mporw na koimithw, tremw tin wra pou tha ksipnisei mipws kai arxisei to martirio. Ksrew pws ola afta den eprepe na ta skeftomai alla den eimai kala kai de xairomai to paidi mou pou to iperagaw, tipseis kai apo ekei. Sas parakalw, ta fwta sas...

 

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ! ! !Τι μου θυμησες; τις πρωτες μερες με τον μπεμπη. Λοιπον πρωτα απο ολα ψυχραιμια. Για τους κολικους εγω εκανα το εξης(μεχρι να το ανακαλυψω περασα πολυ ταλαιπωρια και κλαμα παρεα με τον μπεμπη) στην αγκαλια και βολτα στο σπιτι. Σε λιγο καιρο θα τελειωσουν και θα το εχεις ξεχασει. Για να ρευτει επειδη πινει ξενο και ειναι βαρυ θα το εχεις ενα εικοσαλεπτο πριν το βαλεις να ξαπλωσει και ή θα δινεις το γαλα με διακοπες (π.χ. 30 ml ρεψιμο και τα υπολοιπα ml και παλι ρεψιμο) ειναι φυσιολογικες οι γουλιες το στομαχακι ειναι μικρο και τωρα μαθαινει να τρεφετε ετσι. Κανε λιγο υπομονη να περασει ο πρωτος και καιρος και οταν κοιμαται να κοιμασαι και εσυ και ασε το σπιτι και τις δουλειες λιγο πισω.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει, συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω, ηρέμησε όσο είναι δυνατόν, έτσι είναι τα περισσότερα μωρά στην αρχή. Να την αφήνεις οπωσδήποτε 20 λεπτά να ρευτεί. Το γάλα, μπορεί να φταίει, μπορεί και όχι, εγώ θήλαζα αλλά και πάλι έκλαιγε γοερά ο μικρός κάθε απόγευμα επί ένα μήνα και μάλιστα σκεφτόμουν μήπως φταίει το δικό μου γάλα. Οι ζεστές πετσετούλες στην κοιλίτσα βοηθάνε, ή μια μικρή θερμοφόρα, όχι πολύ ζεστή. Ή να της χαϊδεύεις την κοιλίτσα, εγώ έβαζα και ζεστό baby oil.

Επίσης όταν νομίζεις ότι δεν μπορείς άλλο αναζήτησε βοήθεια, δύο χέρια να κρατήσουν το μωρό είναι πολύτιμα (και πολλές φορές απαραίτητα).

Μάθε να εμπιστεύεσαι το ένστικτό σου. Δοκίμασε τι ταιριάζει καλύτερα στο μωρό σου, αν νομίζεις ότι φταίει π.χ. το χαμομήλι μην το δώσεις σ' ένα δύο γεύματα, να δεις πώς θα πάει.

Τα πολύ μωρά, αλλάζουν από τη μια μέρα στην άλλη. Σίγουρα θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας να σου ζησει!:D ολες με το πρωτο παιδι περναμε μια κατασταση..μουρλια στην αρχη!:mrgreen: ακομα κ με βοηθεια...

 

εμεις δεν περασαμε κολικους, ειχε ομως γοπ κ την αντιμετωπισαμε χωρις φαρμακο...θηλαζε κιολας κ ηταν καλυτερα καπως τα πραγματα.

 

για τη γοπ ο,τι σου λενε κ τα κοριτσια, καλο ρεψιμο (κ μιση ωρα για να ρευτει...αααχ) , ανακλιση στο πορτ μπεμπε και οσο το δυνατον πιο ορθια σταση στην αγκαλια.

 

για τους κολικους βοηθαει από,τι εχω καταλαβει αυτο :http://www.babywearing.gr/Slings/ringsling.htm

οπου βαζεις το μωρο με διπλωμενα ποδαρακια στην κοιλιτσα του, στην αρχη με το προσωπακι προς τα εσενα και οταν θα κραταει το κεφαλακι, με τα ποδαρακια διπλωμενα μπροστα.

κ γενικα ειναι χρησιμο το σλινγκ, εχεις το μωρο μαζι σου , αυτο κοιμαται, κανεις κ καμια δουλιτσα....

 

ολα θα πανε καλα:D

Link to comment
Share on other sites

ολες εχουμε βρεθει στη θεση σου!!!

 

εγω ειχα ζοριστει παρα πολυ..

 

μετα το 2ο μηνα αρχισαν να στρωνουν τα πραγματα..

 

κανε λιγο υπομονη.... τα καλυτερα ερχονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mεσα στο νερο που βραζεις για το γαλα του μωρου μπορεις να ριξεις 2-3 σπορακια γλυκανισου που βοηθαει μεταξυ των αλλων και στους κολικους και να τριψεις,2-3 τριψιες, μοσχοκαρυδο.

Συνταγη απο γιαγια και απο δυο φιλες που εγιναν προσφατα μητερες και με αδεια παιδιατρου το εκανα και εγω αλλα επειδη θηλαζα το εβαζα αυτα σε λιγο χαμομηλι η τηλιο.Βεβαια πολλοι υποστηριζουν οτι δεν πρεπει στο μωρο να διδεται τιποτε αλλο εκτος απο γαλα τους πρωτους μηνες ζωης του μωρου και να πω την αληθεια μου δεν διαφωνω αλλα απο φαρμακα πιστευω σε μια δυσκολη στιγμη καλυτερο ειναι λιγο χαμομηλι αλλα παντα με ρεγουλα.Αυτη βεβαια ειναι η γνωμη μου και πριν κανεις οτιδηποτε θα ρωτησεις και εσυ τον παιδιατρο σου.

Προσπαθησε να εισαι ηρεμη γιατι αυτες οι περιπτωσεις ειναι πραγματικα κουραστικες αλλα σε λιγο καιρο δεν θα θυμασαι τιποτε.Και συνεχισε τις αγκαλιες,για μενα το καλυτερο γιατρικο, και ας λενε οτι θα μαθει κ.τ.λ,.ειναι η αγκαλια.Επισης εγω πολυ συχνα οταν ειχε η μπουμπου κολικους,εκτος απο την γυμναστικη που της εκανα οπως σου προτειναν πιο πανω την επαιρνα αγκαλια,την εφερνα πολυ κοντα μου σχεδον κολλητα στο προσωπο και της χαμογελουσα και της τραγουδουσα οτι μου ερχονταν στο μυαλο εκεινη την ωρα.Το κανω και τωρα αυτο που εχουμε θεμα με τα ουλα και θα το κανω οσο χρειαζεται για να νοιωθει το μωρο μου οσο γινεται πανω στον πονο της οτι εγω ειμαι διπλα της και οτι την αγαπω οσο τιποτε αλλο στον κοσμο.Βοηθιουνται πολυ τα μωρα αν εμεις δειχνουμε ηρεμες.

Επισης αφου εχεις διαπιστωσει τις ωρες που εχει τους εντονους πονους,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα αλλαξουν,πριν απο αυτη την κακη φαση μπορεις να βγαζεις το παιδι μια βολτα αν και ξερω τωρα οτι λογω χειμωνα ειναι πιο δυσκολα.η αλλαγη περιβαλλοντος βοηθαει το μωρο να χαλαρωνει αλλα και εσενα σιγουρα μια βολτα θα σε αναζωογονησει.Το εκανα και αυτο και πολλες φορες ειχε επιτυχια.

Παντως και στη μπουμπου μου γυρω στις 3 το μεσημερι ξεκιναγαν οι κολικοι και σταματουσαν γυρω στις 6.Αργοτερα ''μεταφερθηκαν'' οι ωρες των πονων το βραδυ.

Να σου ζησει.

Link to comment
Share on other sites

5:15 το πρωί σας γράφω... Άλλες 2 κρίσεις, μια στις 2:30 και μια στις 4:15 έως τώρα. Ρε κορίτσια, κλαίει λες και το σφάζουν... Είναι νορμάλ αυτό; Μήπως πεινάει και δεν το ταίζω όσο πρέπει; Έτρωγε κάθε 2,5 με τρεις ώρες τώρα κλαίει κάποιες φορές στις 2 ώρες. Μήπως πεινάει και παρανοώ το κλάμα; Τρώει από 70 έως 100ml τη φορά και είναι 4100...

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Agapiti mou amarag76 emena o mpempakos eixe kolikous kai problima me ti duskoiliotita.Tou ebaza glukaniso kai xamomili alla mou proteinan to gala frezylac to opoio einai biologiko tis frezyderm me to opoio o mpempis iremise teleiws!!Reuetai amesws kai energeite!Na fantasteis einai san fresko gala de menoun kommatakia sto mpoukali!O giatros dieuthuntis sto paidwn mou eipe oti an ithela na allaxw gala mono auto axizei giati ola ta alla einai idia!Episis an den to protimiseis mporeis na pareis to aptamil ec pou einai me ligoteri laktozi pou boithaei stous kolikous!!Perastika kai filakia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει και απο εμενα

θα συμφωνησω με τις τελευταιες μανουλες...ολα αυτα που περιγραφεις οτι νιωθεις λιγο πολυ ολες τα περασαμε με διαφορετικο τροπο...θα δεις οτι μετα το διμηνο και μερα με την μερα θα αλλαζει το μωρακι σου..οσο για τον θηλασμο και εγω οταν γεννησα(ζοριστηκα επισης παρα πολυ)την μικρη επειδη ανεβασε ικτερο και μου ειπαν οτι πρεπει να κοψω το δικο μου γαλα για να μην ξανανεβει κατι που δεν το ηξερα,και απο την ψυχολογικη μου κατασταση που δεν ηταν καλη προσπαθησα να το επαναφερω αλλα δεν τα καταφερα..για αυτο κερδισε το χρονο με το μωρακι και χαλαρωσε μαζι του..οτι και αν προσπαθησεις αξιζει τον κοπο..συγνωμη δεν ειδα οτι ξεκινησες το καπνισμα..προσπαθησε να ηρεμησεις εσυ πρωτα..εγω τους κολικους με κιντερτε και ασκησεις στα ποδαρακια τους ξεπερασαμε..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου amarag76, να σου ζήσει η μικρούλα σου. Υπομονή όλες τα έχουμε περάσει. Διάβαζα το μηνυμά σου και ξαναζούσα τον πρώτο μήνα με τον Κων/λη μου. Η δική μου συμβουλή είνα να αλλάξεις το γάλα. Συζητησέ το με τον/την παιδίατρο σας. Οσον αφορά το ρέψιμο πρέπει να την κρατάς 20 λεπτά. Ακόμη και αν είναι δύσκολη στο ρέψιμο 20 λεπτά ειναι ο απαραίτητος χρόνος για να είσαι σίγουρη πριν την βάλεις στην κουνια. Για τους κολικούς βοηθά το χαμομήλι και το γλυκάνισο. Οταν την πιάνουν κολικοί προσπάθησε να κρατάς ζεστή την κοιλίτσα της. Αν δεις τα σκούρα μιλά με την παιδίατρο για σιροπάκι να την βοήθησει. Να είσαι σίγουρη ότι δεν κάνεις κάτι λάθος, μην απογοητεύεσε. Για ότι περνά η μικρή δεν φταις εσύ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειχε κολικους απο 20 ημερων.μας εσωσε ενα φυτικο σιροπι χωρις φαρμακα μονο με βοτανα που λεγεται καρμινο.ισως πρεπει να το ρωτησεις τον γιατρο σου για αυτο το σιροπι απο το να δινεις φαρμακα σε τοσο μικρο μωρο!ελπιζω να περασουν γρηγορα για να ησυχασει και το μωρο αλλα και εσυ να κοιμηθεις λιγακι παραπανω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα καταρχας stay cool.... ολα μια χαρά τα κάνεις!!!

βολτα με το αυτοκινητο, εγγυηση, και εμένα η γιατρος μου μου είχε πει να τον βάζω να κάθεται στο καθισματάκι του αυτοκινήτου όλη την ώρα γιατί εχει μαζεμένη την κοιλίτσα του ρώτα όμως τον γιατρό σου γιατι άλλοι δεν αφήνουν

Link to comment
Share on other sites

Lew na paw ki egw mia volta, 23 meres mesa, varethikaaaaaaaaaaa! Tha afisw ton antra mou molis girisei apo ti douleia (ki as thelei na koimithei) kai tha parw ta vouna gia kamia wra. POSO na antexw mesa?????

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

εννοειται!23 μερες μεσα?μπραβο πως αντεξες!στην κορη μου βγηκα εξω 10 μερες μετα τη γεννα για καμια ωρα κ στο γιο μου 5 μερες μετα τη γεννα πηγα στο σουπερ μαρκετ που ειναι 20 λεπτα με τα ποδια κ εκανα ψωνια:P τα αφηνα με τον μπαμπα τους

Link to comment
Share on other sites

Lew na paw ki egw mia volta, 23 meres mesa, varethikaaaaaaaaaaa! Tha afisw ton antra mou molis girisei apo ti douleia (ki as thelei na koimithei) kai tha parw ta vouna gia kamia wra. POSO na antexw mesa?????

23 μερες μεσα;;;;;;;;;;;γιατι;;;;;;;;;;;;

βγες εξω να σας δει ο ηλιος να αισθανθειτε καλυτερα και οι δυο, μωρο κ μαμα!!ειπαμε χαλαρα στο 40ημερο, αλλα οχι κ να μονασεις βρε κοπελα μου!:? παρε καροτσακι και πηγαινε σε ενα παρκακι,καπου που να εχει λιγη ησυχια και οπωσδηποτε εστω κ λιγο πρασινο (αθηνα δε μενεις;)

ειδα παρηγγειλες κ σλινγκ, μπραβο καλα εκανες!τωρα που γραφω, μετα απο τις απιστευτες τσιριδες της μικρης (ισως δοντια;:confused:), την εβαλα στο σλινγκ κ κοιμαται σαν πουλακι!

εννοειται ο,τι απορια εχεις ρωτας τη στελλα η κ εδω για το πως το φοραμε ετσι;;)

να πηγαινετε καθε μερα εστω 20' για περπατημα και ξελαμπικαρισμα!:D ειναι σωτηριο!κ το μωρακι ηρεμει. κ κοιταξε το φυτικο σιροπι που γραφει παραπανω η κοπελα, ειναι κριμα τοσο μικρα να τα φορτωνουμε φαρμακα....

 

κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Na nai kala oi anthrwpoi pou eftiaksan afto to forum kai oles eseis oi manoules pou mou milate. An den eixa to forum oute kserw ti tha ekana. Afou tis diskoles wres ti nixta tin krataw ti mikri aggalia kai diavazw ta post sas kai parigoriemai! Na eiste kala ki eseis kai ta paidoulakia sas

a luz de minha vida -30/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...